חושך בקצה המנהרה

המצב קשה מאוד במעריב * אפשר לארגן צוואה בפייסבוק * מצב הכלכלה באינטרנט ישתפר (וזה לא כתוב במדור האסטרולוגיה) * חופש גדול מקוצר? לא חדש * יהורם גאון עדיין בעין הסערה. לפחות בשני העיתונים ההם * איילה חסון-נשר עובדת בחצר האמת

השעשועים בין ידיעות למעריב יכלו להיות מצחיקים אם לא היו עצובים. בתחילת השבוע לקח מעריב בעלות על הילדה שנפגעה בתאונה, שחר גרינשפן, ועל המכתב שכתבה אחותה יעל גרינשפן, שהתפרסם ברחבי הרשת. למחרת החליט גם ידיעות לדהור על הסיפור.
היום הנדנדה משנה כיוון: סיפור השער של ידיעות אתמול, על ראיון שנתן יהורם גאון לסטודנט אלון כץ ממכללת אריאל ובו יצא נגד הזמר המזרחי הים תיכוני שהדהד אמש בכל מקום מגיע לשער מעריב, עם הכותרת המתאימה תקופתית: "סערת יהורם". הסופה הגדולה (גשם, רוח), שתכה בנו הבוקר בעוצמה היא רק בתחתית השער.

הטרנד הזה, של בעד ונגד (ב-24 של ידיעות הפכו את זה למדור קבוע, בו נימוקיו המטופשים של איקס על נושא מסוים מונגדים לאלו של ווי על אותו נושא, והקוראים צריכים לשפוט ולהכריע) פושה בכל מקום. וכך, בעוד מעריב מפמפם את סערת יהורם של אתמול, נקראים שם שי להב ואביהו מדינה להחליט אם הם בעד או נגד.
שני עמודים, כפולת 6-7 במעריב עוסקת בעניין זה. אבל כמו שכותב להב עצמו באותם עמודים:  "קבלו את הקרב הכי לוהט והכי פחות רלוונטי בתרבות הישראלית. כוכב העבר המבולבל מול הקוזאק הנגזל".
(גם בממון למשל יש היום בעד דחיית גיל הפרישה לנשים ונגד).

ידיעות גם ממשיך בשער עם העניין, עם הכותרת הדומה, "סערת גאון".

הילדים נשארים בארץ
האם באמת הסרט זוכה האוסקר ריגש את השר אלי ישי? כלומר הזכייה שלו והעובדה שעיניים בכל העולם מסתכלות עליו עכשיו?
(ידיעות, 2-3; מעריב, הפניית-ליד-הלוגו וע' 12)
בישראל היום – כותרת עליונה בשער ותזכורת שהגירוש רק נדחה בכמה חודשים, שאחריהם, יש לקוות לטובת השר, יישכח הסרט.

גם בהארץ זו ידיעה בחלק העליון של השער.

האומנם החופש הגדול המקוצר הוא חדש ובלעדי?
(שער ידיעות, כפולת 6-7).  הנה דיווח על ההצעה בהארץ לפני חמישה חודשים.

צרות בכותרות

"שמעון, פרס" (יו"ר מכבי תל אביב מקבל את פרס ישראל, שער מעריב)

מעריב, הסוף?

בכל פעם שנדמה שלא יכול להיות גרוע יותר, מצב הצנומון מתדרדר.
זו ההודעה שהוציא אתמול מעריב לבורסה:

הנדון: דיווח מיידי
מעריב החזקות בע"מ ("החברה") מודיעה כי מהליך הכנת הדוחות הכספיים השנתיים ליום 31 בדצמבר 2010,  אשר טרם הושלם, עולה כי חלה הרעה מהותית בתזרים המזומנים ובתוצאות של החברה לרבעון הרביעי של שנת 2010 ולשנה המסתיימת ביום 31 בדצמבר 2010, ביחס לתקופות המקבילות בשנת 2009 וכן ביחס לרבעון השלישי לשנת 2010.
כמו כן עולה כי בהיעדר מקורות מימון נוספים או הזרמת הון נוסף לחברה, תתקשה החברה לעמוד בהתחייבויותיה הכספיות לצדדים שלישיים.
בכוונת החברה לנקוט בטווח הזמן המיידי בצעדי התייעלות משמעותיים שיכללו קיצוץ בהוצאות שכר בקבוצה כולה. דירקטוריון החברה הנחה את הנהלת החברה לבחון צעדי התייעלות משמעותיים נוספים על מנת לשפר את תזרים המזומנים של החברה בטווח הזמן המיידי.
כמו כן החברה פועלת ליישום מספר מהלכים אסטרגיים אשר להערכת החברה ישפרו את תוצאות הפעילות של הקבוצה כולה ויביאו לשיפור משמעותי בתזרים המזומנים של החברה בטווח הזמן הארוך. במועד דוח זה, אין ודאות כי יישום צעדי ההתייעלות או יישום מהלכים אסטרטגיים אכן יביאו לשיפורמשמעותי בתוצאות הכספיות של החברה.
בכבוד רב,
מעריב החזקות בע"מ

העיתונים הרחיבו את הדיווחים שלהם.
מעניין לקרוא בהקשר זה את דבריה של טלי ציפורי בגלובס, מלפני שנה בדיוק: "רכיב לא נצרב בזכרוננו כאיש עסקים שתחום התמחותו הוא הבראת חברות שנקלעו לקשיים". שתי החברות שבבעלותו נסגרו. האם זה מה שיקרה עכשיו עם החברה השלישית שלו?

סיכום נמרץ של ישיבת דירקטוריון מעריב שנערכה שלשום בערב:
1. קיצוצים רוחביים בשכר.
2. גל פיטורים המוני.
3. אין פתרון לבעיית הנייר. יש מלאי עד ה-14 בחודש בלבד.

אני רואה את הסוף בקצה המנהרה.

ניגוד עניינים

בהענקת פרס ישראל. טל ברודי מעניק את הפרס לשמעון מזרחי.

איילה חסון-נשר מספרת (בכנס תקשורת במרכז הבינתחומי בהרצליה) שהיא עובדת בחצר האמת, ושהערוץ הראשון ביקש ממנה לעכב תחקיר על אשכנזי.
כמי שעובדת בחצר האמת, האם לא מן הראוי שאח"ן תספר שהיא ובן זוגה חברים ומקורבים ואוהדים של אהוד ברק? האם אין טעם לפגם בחברות הזו מבחינת השלכותיה התקשורתיות, והאין היא עלולה, רק במקרה ובקצי-הקצוות ולמראית עין לעורר תמיהה וסימני שאלה מסוימים, מאחר שהיחסים בין ברק לאשכנזי ידועים?

במקביל, בכפ' 2-3 במעריב מספר בן כספית על בדיקת פוליגרף פרטית שעבר יוני קורן, יועץ ברק, שממצאיה לא היו מוחלטים (בתשובה "לא היה לי, ואין לי, שום קשר למסמך המזויף וזהו ניסיון נלוז לקשור אותי אליו").
כספית עצמו מציין את מה שכולנו יכולים לדקלם מתוך שינה: "הפוליגרף הוא כלי חקירתי בלבד ואין לו ערך ראייתי והוא אינו קביל בבית משפט בישראל".

ראו את הסיפור המוזר הבא, מתוך פורום סרוגים: סטודנט באונ' בן גוריון הקליט את ההרצאה של ד"ר אורלי אינס, אליה הוזמנו גם עיתונאים, העביר את ההרצאה המוקלטת לעיתונאי שביקש ממנו, וזומן לוועדת משמעת באוניברסיטה. אה?

קצה האצבעות

הפתעה: למרות כל הנהי, בסופשבוע של מעריב יש 96 עמודים. האם פסח, החל בעוד חודש ושבוע, נותן את אותותיו?

במוסף כלכליסט מתראיין ג'רון לנייר, "ממייסדי האינטרנט", המסביר איך גוגל הורגת את מעמד הביניים, אפל הופכת אותנו לצרכנים סוג ב', ויקיפדיה מוחקת את היצירתיות ופייסבוק משכפלת אנשים.

קובי ניב מתראיין בעכבריר (נטע הלפרין) על הספר שלו בגנות החזון ההומוסקסואלי, ומתבאס מכך שאוחובסקי ופוקס לא רוצים להגיב. לעומתם, לילך סיגן, שהפסיקה לעבוד איתו בגלובס, מגיבה על טענתו שמדובר מ"מעשה נבלה", ואומרת:
הסיפור שקובי ניב המציא  מתייחס לתרחיש שבו טור שלו נפסל בשל שפה וניסוח ולא שום דבר אחר, ולפיכך באמת אינו ראוי לתגובה. אני מאחלת לו בהצלחה עם הספר החדש".

אבנר ברנהיימר הלך לאכול בהסלון של אייל שני והתבאס פראית:

"שני בקבוקים של היין המצוין רד פואטרי… אמנם הצליחו לייצב אותנו במצב רוח טוב למשך כל הארוחה, אבל נכשלו במאמציהם לשכר אותנו עד כדי שנחשוב שהיה סקס מוצלח, או יותר טוב אפילו, שנשכח אותו כליל. בשביל זה היה צריך לפנק אותנו עם תום הארוחה בצ'ייסר של סם האונס".

שער המארקרוויק (נעמי דרום) – על מהפכת התקשורת המנתקת אותנו מהסביבה. הכוונה לחיבורנו הבל ינותק לסמארטפונים. גם אני נפלתי בסם: הולכת לישון עם הבלקברי, שמצייץ לי על כל מייל. להכחיש שאיכות השינה הקלילה ממילא שלי נפגעה יהיה שקר גס.

לחם עבודה/ מעברים

דנה דרבינסקי היא מעתה סגנית עורכת העכבר און ליין.

כמו שהבטחתי לכם ב-3 במרץ, 81 הכבאים לא יפוטרו. מעריב כותב על כך בע' 14, ככיתוב תמונה, ולשם שינוי אין את צירוף המילים "בעקבות פרסום מעריב", אלא בצניעות, "המאבק דרך התקשורת סיכל את הפיטורים".

בקו האש: קרבות בין קדאפי לצוות BBC.

ליאורה כותבת בסופשבוע שלא נאה שנאוה ברק ממשיכה לקבל שכר על עבודתה בעמותת על"ם, מאחר שמצבה הכלכלי מצוין (חיה עם שלום זינגר) – כה אומר שם אריה אבנרי מאומ"ץ:

"ציפיתי לשווא שאחרי נישואיה המאושרים לאיש העסקים זינגר היא תודיע באורח חגיגי שהיא מוותרת על שכרה שיכול לשמש למטרות חיוניות יותר והתאכזבתי".

מה קורה, אבנרי? התקף שוביניזם? אנשים מקבלים שכר על עבודתם ביחס ישיר למצבם הכלכלי?

כלכליסט מבטיח: כלכלת האינטרנט תצמח ב-50% (אם יהיה לי כוח לחכות עד 2015). טוב נו, יש תקווה.

ומי החליפה אמש את צבי יחזקאלי? סמדר פרי מידיעות.

נשים נשים

אני ממש מבסוטית: מתוך ארבעה שטרות חדשים שיגיעו לארנקי (יש לקוות) בשנה הבאה, על שניים יהיו נשים (לאה גולדברג והמשוררת רחל), ועל שניים גברים (טשרניחובסקי ונתן אלתרמן).

פרסומות

אהבתי מאוד את הפרסומת עם רון קופמן (של לפ"מ) נגד חברות הסלולר.

בינתיים קוצצה הפרסומת כי חברות הסלולר התלוננו.

יש עורכים בבית?

(כלכליסט)


(גלובס)


(תודה לאיציק וולף ששוטט)

בלוגלנד

מקבץ בלוגים של מאיירים ישראלים.

ביסים ובצק אלים, בלוגי אוכל, זוכים לכבוד במדור האוכל של רותי רוסו בסופשבוע.

הלך לעולמו

העיתונאי זוכה הפוליצר דיוויד ברודר.

לפני פיזור

אפליקציית If I Die בפייסבוק. ויה חורימבה.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה יש עורכים בבית?, קצה האצבעות, עם התגים , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

24 תגובות על חושך בקצה המנהרה

 1. שאלת תם הגיב:

  מעריב מדבר על פיטורים המוניים וקיצוצי שכר.
  למיטב ידיעתי – במעריב כבר מזמן אין "שומן". העובדים שם מרוויחים מעט וחסר כוח-אדם. אז מאיפה בדיוק יקצצו? יקחו משכורת של 5,000 ש"ח ברוטו ויהפכו אותה ל-4,500? ואם כן – זה מה שיציל את מעריב?

  אהבתי

  • velvet הגיב:

   אה, אני ממש ממש ממש משוכנעת שיקצצו בשכר הבכירים ובכל משרות ההנהלה החדשות שהעובדים החדשים והבכירים הביאו עמם. נראה לי מעל לכל ספק שזה מה שיקרה. ❗

   אהבתי

   • תזמון, או באג אפשרי בבלוג הגיב:

    דבורית, התגובה שלך למעלה (11:06) מופיעה כתגובה לתגובה של שאלת תם מ- 11:07. זה קרה גם בפוסט אחר.
    האם זה באג? האם לא ראוי לסדר את זה?

    אהבתי

 2. סרג׳יו בלת״ם הגיב:

  מוזר שאת חושבת שהמדור ״בעד ונגד״ ב-24 שעות הוא מטופש, או ש״הטיעונים מטופשים״. מה זו ההכללה השטחית הזו? בעיני זה אחלה מדור שמתמצת את עניין השעה, והסקר הקטן שמתחתיו, בעניין שאלת האתמול, תמיד מסקרן אותי.

  אהבתי

  • velvet הגיב:

   אני חושבת שהבעד והנגד תמיד פשטניים ושטחיים מטבע בריאתם, ונכתבו רק לצורכי הוויכוח.
   כמי שהייתה שם ועשתה שנים אותו דבר בדיוק, אני יודעת איך זה עובד ואיך עורך/ת העמוד מתחנן/ת בכל יום מחדש לאנשים שיכתבו, ואז יום אחד מתברר לו/ה שכולם בעד וביום השני שכולם נגד, ואנשים צריכים לכתוב סתם נימוקים משמימים לצורך הוויכוח המפוברק.

   אהבתי

   • אורן הגיב:

    הטרנד כבר מיושן, שלט בטבלואידים בריטים כבר בשנות התשעים. ההנחה בבסיסה, שאנשים מעדיפים לקרוא נושאים, שיש להם דעה ברורה לגביהם, ולכן כדאי לעזור להם. כמו כן תמיד עדיף לצרף תיבות לטקסט. שטחי זה תמיד היה, וכיום גם האפקטיביות דהתה. ניתן להמשיך הלאה.
    ובנושא אחר, כתבה באנטלנטיק, ללמוד לאהוב את המדיה החדשה.

    אהבתי

 3. דודי הגיב:

  המהפך הגדול של מעריב יבוא רק ביום שהוא יהפוך לחינמון.
  הוא ישבור את ישראל היום, כי מי לא יעדיף את מעריב בחינם?
  מחירי הפרסום שלו ירקיעו שחקים וכך יחזור לאט לאט תזרים המזומנים לעיתון.
  זה כמובן ידרוש השקעה נוספת וגדולה אבל אם רכיב רוצה להציל את מעריב, זה הפתרון היחיד.

  אהבתי

  • לדודי, עוד חינמון? מוזס יקבל התקף לב הגיב:

   יש להניח שזו המטרה ארוכת הטווח של מעריב עם רכיב (לא ברור אם הכוונה לחינמון או להתקף הלב).

   לשאלה שלך מי לא יעדיף את מעריב בחינם התשובה לא כל כך פשוטה.

   כחינמון זה לא יהיה אותו עתון. כלומר הוא יהיה דומה פיזית הרבה יותר לישראל היום מאשר למעריב. התכנית מדברת על חינמון בימי השבוע ובתשלום (מוזל) בשישי. הפורמט החינמי יהיה כמו בחינמון הנוכחי (אולי יותר עמודים) ועדיין לא ברור לגמרי עניין המוספים היומיים שחלקם, כנראה, רווחיים בפני עצמם. מי יודע, אולי המחשבה היא שכל המוספים היומיים יצורפו לעתון שישי שיהפך לעתון ענק עם מוספי השבת השונים, מקומונים, תרבות, נשים, סגנון, בית, בריאות, רכב, גברים, צעירים ועוד.

   מי יודע, אולי שת"פ בין מעריב וישראל היום בנושא בית הדפוס עשוי להיות כדאי לשני הצדדים ויעזור למעריב לעבור לרווחיות כלכלית מסויימת. זה גם יעשה נזק מסוים לשוקן שבטח לא יכאב לאנשי מעריב.

   אהבתי

  • velvet הגיב:

   דודי, לי אין שום יומרות להשיא לרכיב עצות כלכליות.
   אני לא יודעת מה הדרך למשות את מעריב מהביצה.

   אהבתי

 4. נילי הגיב:

  בפסקת "ניגוד עניינים", תהית האם כמי שעובדת בחצר האמת, האם לא ראוי שאח"ן תגלה גילוי נאות על יחסיה עם אהוד ברק? שזו שאלה קצת מוזרה בהנתן שבעיני ברק ומקורביו, ברק עצמו הוא חצר האמת.

  בנוגע לפורום סרוגים וד"ר אינס, למיטב ידיעתי הרצאות באוניברסיטה הן הקניין הרוחני של האוניברסיטה, לפחות בחלקן, ולכן יש לבקש אישור מהאוניברסיטה להקליט אותן.

  אהבתי

  • velvet הגיב:

   זהו, שבתוך הלינק שהבאתי מסביר הכותב שהאוניברסיטה הזמינה לאותה הרצאה עיתונאים (!)

   אהבתי

   • נילי הגיב:

    כן ראיתי, אבל יתכן שהדובר הורה לעיתונאים לא להקליט את ההרצאה כולה, לא? זה יכול להסביר גם למה העיתונאי נזקק להקלטה של הסטודנט.

    אהבתי

  • דפי קודיש-וייכרט הגיב:

   אגב, היה בזמנו מרצה למשפטים שתבע סטודנט על שהקליט את הרצאותיו (והשתמש במידע בספר שפרסם) וזכה. מאז אותו מקרה יש מרצים רבים (בעיקר בפקולטות למשפטים) שאוסרים על הקלטת הרצאות או צילומן בווידאו לרווחת הסטודנטים.

   אהבתי

 5. ד' הגיב:

  נראה שבמעריב וידיעות עוקבים אחרי הפוסטים שלך והפעם כדי שלא יהיו פאדיחות החליטו להשוות כותרות ואולי באמצעות הגרה אחד מהם קיבל את "סערת יהורם" והשני את "סערת גאון" 😉

  לגבי הצילום מכלכליסט במדור "יש עורכים בבית", אני לא יודע אם מה שרצית להראות שם זו כפילות בפסקאות, אבל מעבר לזה כתיבת השנים היא לא נכונה. יש לכתוב זאת כך: 2007 – 2009.

  אהבתי

  • כתיבת שנים הגיב:

   אולי זה נכון אבל זה לא המקובל. עוד מקרה שבו המעש גובר על התיאוריה.

   אהבתי

   • ד' הגיב:

    לא מקובל?
    איפה לא מקובל?
    מי אמר שזה לא מקובל?
    אולי זה לא מקובל במקום שלא יודעים שכך צריך לכתוב.
    זה גם "לא מקובל" לכתוב "על אודות" והרבה פעמים כותבים "אודות", אז זה אומר שזה בסדר?
    אני לא מוכן להכשיר את השרץ!

    אהבתי

   • סרג׳יו בלת״ם הגיב:

    להפך – ״על אודות״ הוא שגיאה גסה. התבלבלת ד׳.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    "על אודות" זו שגיאה גסה? באיזה עולם? באיזו שפה?
    אתה טועה בגדול.

    אהבתי

 6. ו הגיב:

  כל הכבוד לברנהיימר שלא נופל בתסמונת הטימטום הממאיר של חבורת טיים אאוט המעריצה בתשוקה פתטית כל נפיחה של רב הנוכלים אייל שני. הם פשוט נהנים שמשקרים אותם, יורקים להם בפרצוף וגובים על זה אלפי שקלים. הם עוד אומרים תודה.

  כל הכבוד אבנר

  אהבתי

 7. - הגיב:

  מודעת האבל למעריב:
  ממאנים להתנחם,
  בן דרור ימיני
  בן כספית
  קלמן ליבסקינד
  והמטפל המסור זכי.

  אהבתי

 8. אביב הגיב:

  שאלה בלעדית,
  איך את זוכרת שהארץ הוציא ידיעה בנושא קיצור החופש? תהי בריאה וכבוד על הזיכרון המוצלח הזה. 🙂

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s