חברות שלי, תרגיעו, כולה בדיחה

http://f.nanafiles.co.il/Common/Flash/Nana10Preloader.swf

את התרגיל של גדוד 51 של חט' גולני ברמת הגולן כיסה פול של שני כתבים. ניר דבורי מערוץ 2 ו(תיקון) כתב מגל"צ. על פי הנוהל, פול הכתבים הנוכח באירוע מעביר את החומרים לאחר מכן לכל התקשורת. ובכן, דבורי צילם והעביר הלאה דרך דו"צ. בגל"צ לא שודרה הבדיחה תחילה, עד שכבר לא הייתה ברירה. התקשורת חגגה על הבדיחות של הבטחוניסטים מאחר הצהריים ועד הלילה. למזלנו הטוב הנשיא לשעבר משה קצב נכנס היום לכלא, כך שכל העיתונים היו עסוקים בלמחזר את החומרים שלהם מהשנים האחרונות, אבל אני מוכנה להישבע שאלמלא היה זה יום הנשיא הבינלאומי הבדיחות הקצת אינפנטיליות של החבר'ה הטובים אהוד ברק ובני גנץ היו מקשטות פה שערים. ויאללה, תתבעו אותי על הוצאת דיבה.

מה כתבו?
היסטריה
ב-ynet. "ביזוי נשים".

הארץ, חצי מעמוד 6. טור מרגיע והגיוני של עמוס הראל. בשער יש הפניה לדבריו, "הבדיחה הגרועה של גנץ וברק".
בישראל היום מופיעה הידיעה על ההתבדחות בהפניית שער תחתונה, ובע' 7 (אגב לא "התגוססות", אלא "התגססות").
במעריב – ע' 12. הכות': "הבדיחה על חשבונן" וכות' הגג: "ארגוני הנשים זועמים על שר הביטחון והרמטכ"ל.
בידיעות – ע' 16 עם הכותרת "חבורת סוד מוחלט בהחלט".
בשער מקור ראשון: "גסות ירודה"

ובכן הקשיבו, נשים יקרות, הח"כיות זהבה גלאון ורונית תירוש, עו"ד רוני אלוני סדובניק, או יו"ר שדולת הנשים רינה בר טל.
לא קרה כלום, אנשים מתבדחים. ישראל מחשיבה את עצמה כדמקורטיה, אבל מי שמנסים לסתום פיות ולרכוב על הלוויתן הזה, כאילו, שהוא כולה שפמנון זעיר, זו התקשורת עצמה ושלל שליחי ושליחות הציבור הבאים להגן על ציבור הנשים. כן, מותר להתבדח על כל דבר. על הכל. עומדים שני גברים משועממים, מחכים לתרגיל שאולי מתמהמה, ומפטפטים, סתם, שטויות, שום דבר משמעותי. לא, הם לא היו ערים למצלמה, לא חשבו. פשוט לא חשבו. לא כל שיחת סלון או שדה חרוש צריכה להפוך לכותרת ראשית. החבר'ס האלו הם חברים, כזכור, אוכלים ביחד במסעדה עם נשותיהם, סאחבקים.

אז חוש ההומור שלהם לא יככב במהדורה הבאה של בדיחמין או של ספר הבדיחה והחידוד היהודי. לא ייתכן שעל כל דבר שטות שכזה, שכל אוויל מבין שמדובר בבדיחה, תקום צעקה ל"ועדת חקירה" או הוקעה בפומבי. הצעקות האלו מציגות באור רע, אפרפר, נוקשה ומתחסד את הלוחמות בעד שוויון, נגד הדרה וכנהאלה. אני מתחננת בפני עורכי עמודי הדעות: פליז, אל תבקשו/תקבלו, מאמרים מנשים/ גברים המסבירים כמה מזעזע מה שאמרו בני-ברק, ואיך זה יוביל לאונס הבא. בבקשה לא.

אני חושבת דווקא שהמשך הבדיחה של גנץ, על "הכתבה האחרונה" על משקל "המלחמה האחרונה" משעשע במיוחד, ומעיד על מודעות עצמית. כלומר, מה הסיכויים שתהיה פה מלחמה אחרונה? בדיוק. אותו דבר "הכתבה האחרונה". נו, צוחקים איתכם.
הבעיה היחידה של הצבא היא הניסיון למנוע את שידור הדברים. זה בהחלט מצער ומעיד על טיפשות. בשביל זה צריך דו"צ שקול שיסביר ויבהיר וירגיע את הרוחות: אין שום סיבה להיכנס להיסטריה ולנסות למנוע את השידור. מיותר, נקסט, נעביר את זה הלאה.
כמו שכותב הראל בהארץ:

"צליבה תקשורתית על זוטות היא צעד מיותר, שסופו עלול להיות הסתגרות מפוחדת של צה"ל כלפי העיתונות, בדיוק כפי שקרה בעבר".

זו הייתה גם עמדתי בפרשת יורם זק וה-ז'.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה דו"ח מיוחד, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

54 תגובות על חברות שלי, תרגיעו, כולה בדיחה

 1. יוליה הגיב:

  מה שאמרו בני-ברק

  אהבתי

 2. הללויה הגיב:

  איתך במאבק הצודק, יקירה!

  אהבתי

 3. ארנון הגיב:

  הללויה וולווט. מנסים בכוח לעשות מסגור של הסיטואציה נגד הרמטכ"ל. אם כבר ברק כמובן נסחף קצת שאמר "דנה תשיר בלי בגדים" אבל אני משוכנע שגברת זיידמן תתמודד.

  אהבתי

 4. מהצד הגיב:

  הרבה יותר מכעיס אותי שאי אפשר לצפות בחדשות 10 דרך הרשת. התמונה נתקעת, הסאונד נעלם, המסך משחיר וכיו"ב שיבושים, וזה כבר הרבה זמן ככה, עד שהפסקתי לנסות.
  לעומת זאת, ח"ח לערוץ 1, שהנגישות אליו השתפרה מאוד

  אהבתי

 5. איתמר הגיב:

  כמה טעויות בידך:
  1. טל לב רן לא היה שם, אלא כתב אחר של גלצ.
  2. חומר הוידאו שהופץ למערכות, לרבות לערוץ 10, הופץ ללא הקטע המדובר.
  3. וואינט פרסמו את הציטוטים ללא וידאו במשך כמה שעות, ורק לאחר מכן הופץ הקטע הזה. מגיע כל הכבוד לוואינט ולרשת ב על שפרסמו את החומרים למרות הצנזורה שניסו להטיל במערכת הביטחון.

  אהבתי

  • velvet הגיב:

   בעניין הכתב – תודה, תוקן.
   בעניין איך הועבר – שאלה פתוחה.
   בעניין הצל"ש – לא זה העניין.
   כאמור, הצבעתי על הטעות של צה"ל בנסיונות הצנזור המגוחכים.
   ונגד כל הדברים נגדם אני יוצאת תוכל לקרוא (שוב) בפוסט.

   אהבתי

   • איתמר הגיב:

    אם וואינט ורשת ב לא היו מפרסמים, כפי שעשו כל כלי התקשורת האחרים, הסיפור הזה לא היה רואה אור יום. אפשר להתווכח: בדיחה לגיטימית, לא לגיטמית, אבל דבר אחד בטוח: הציבור צריך היה לשמוע את האמירות האלה.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    בוא נפרסם פרוטוקולים של כל בדיחות ברק וגנץ וכו' על כל כוס קפה וישיבת בוקר שלהם.
    That will be the day

    אהבתי

 6. שין הגיב:

  למה כל כך קשה להבין שאלו לא בדיחות. זהו האופן שבו הגברים המצ'ואים האלו מסתכלים על נשים. תחשבי על ההשלכות העמוקות שיש לאמירות כאלו שנאמרות מפי ראשי הביטחון בישראל. מסבירים את זה טוב ממני בראומה- http://reuma0.wordpress.com/2011/12/06/barakgan/

  "רוב הדירקטוריונים מורכבים מגברים, כאלה, שככה נראות השיחות שלהם. ושניה אחרי שנצא מהחדר, בסופו של דבר ירוצו הדחקות על האם עדיף שנשיר עם או בלי הבגדים שלנו, ואחרי שיסיימו להתבדח יעברו לדיון במועמדים הרציניים יותר, שהשיחה לגביהם נגעה למאפיינים רלוונטיים לתפקוד, ובסוף אתן יודעות במי יבחרו. כשאנחנו נצעק – אין ייצוג הולם לנשים בוועדת טירקל! או שאין מזרחים ברשימת המועמדים לעליון! יגידו לנו: מה אתן רוצות? אין חסמים, יש שוויון, הקריטריונים הם מקצועיים בלבד, ושכולן יכולות בדיוק כמו כל אחד אחר. אבל ככה נראה שוביניזם, ככה הוא נראה, והוא מסתכם, בסופו של יום, בשיחה מבודחת של חמישה גברים בעמדות כוח על המראה החיצוני של אישה זו או אחרת, וקבלת החלטה בעניינה, בצילה של שיחה כזאת."

  אהבתי

 7. ליבי הגיב:

  הבנת הנשמע, חברים,
  הבדיחה היא בכלל על חשבון הדתיים ולא על חשבון הנשים!

  מחכה למחאת הרבנים.

  אהבתי

 8. אלון הגיב:

  כל כך נכון. ה״פחחחחח״ שהפטרתי אתמול כשראיתי את העלק אייטם הזה בחדשות העיר את השכנים. איזה קפוצי תחת חסרי הומור

  אהבתי

 9. חיים חובה הגיב:

  עלוב, כל כך עלוב, הכל.

  אהבתי

 10. דני הגיב:

  חבל שאתם לא מדייקים, הכתב הצבאי של גל"צ לא היה שם.

  אהבתי

 11. בעיני הנמר הגיב:

  וולווט – כרגיל קול השפיות. מסכים לכל מילה. לא כל שטות (שאין ספק שעדיף שלא היתה נאמרת) היא עילה לקרנבל שלם. מעמד האשה מסכים חשוב שלא נוריד את רמת הדיון לשטויות של שני ה"ביטחוניסטים" המזדקנים האלה…

  אהבתי

 12. נורית הגיב:

  כולה בדיחה? בסדר. אבל יש בעיה ואני חושבת שדברי אלון בן-דוד מציגים אותה. לדבריו הרמטכ"ל עד היום לא אמר אמירה ערכית על נושא שירת/הדרת הנשים בצה"ל. ואני מוסיפה שלו היה יוצא עם הצהרה על חשיבות מקומן של החיילות בצה"ל ועל כך שצה"ל לא יתן לפגוע בחיילות להדיר אותן מתפקידיהן ולמנוע מהן להופיע בארועים, אז בדיחה תמימה מעין זו אולי היתה מתקבלת בצחוקים. אבל, מאחר וצה"ל עם העומדים בראשו לא הביעו עד היום שום עמדה נחרצת בנושא, אז אותי הבדיחה לא מצחיקה. היא ממש לא במקום וכנראה שגם בצה"ל חשבו שזה יזיק לדימוי ולכן ניסו בכל כוחם להשתיק את "מביאי הבשורה".

  זה שגברים צוחקים על נשים בחדרי חדרים? ידוע. יש מחקר עוד משנות ה-80 של פרופ' עפרה נבו על הומור ומי צוחק על מי (החזקים על החלשים זו תמצית המחקר). לכן נכון שצריך פרופורציה וחוש הומור אבל גם הבנה למה שקורה.

  אהבתי

  • אנונימוס הגיב:

   מזל שנשים לא צוחקות על גברים בחדרי חדרים, מה?

   אהבתי

  • בונד ג בונד הגיב:

   "לו היה יוצא עם הצהרה על חשיבות מקומן של החיילות בצה"ל ועל כך שצה"ל לא יתן לפגוע בחיילות להדיר אותן מתפקידיהן ולמנוע מהן להופיע בארועים, אז בדיחה תמימה מעין זו אולי היתה מתקבלת בצחוקים."

   אבל זה בדיוק מה שהוא עשה"צה"ל הוא צבא ממלכתי ואין להדיר שירת נשים . . . צה"ל הוא צבא ממלכתי ובו משרתים כולם, גברים, נשים, דתיים וחילונים. מה שחשובה זה לא מי מדיר את עצמו אלא מי רותם את עצמו"

   אהבתי

 13. שיפ הגיב:

  על זה נאמר אוי נו במת.
  הם סתם צחקו וזה אפילו היה באמת ציני ומצחיק.

  יורם זק אגב היה סיפור אחר לגמרי ודוחה להפליא.

  אהבתי

  • בונד ג בונד הגיב:

   אכן. אין מקום להשוואה.

   כאן הבדיחה נובעת מתסכול על התערבות רבנים בצה"ל ועל כך שהם צריכים להתעסק בזה.

   הבדיחה של זק היתה בוטה ומכוערת (למרות שלא היתה אמורה להישמע, כמובן) ונתנה לנו הצצה לעולם הדימויים הרוחני של מלך רייטינג.

   אהבתי

  • רק מילה הגיב:

   בדיחה מצחיקה כאשר היא לא עליך..

   אהבתי

 14. bigunia הגיב:

  אוף, כמה שאני לא מסכימה איתך. אין לי בעיה עם התבדחות על עניין החיילות השרות. אצלנו, בישראל, צוחקים על המצב – זאת ההתמודדות שלנו עם הדברים וזה אחלה, אך כששר הביטחון מנדב את זאתי מ"התקשורת של השר" לשיר בלי בגדים זאת עילה להתפטרות. נסי להיות לרגע אותה דנה. החבר'ה הפשיטו אותה. היא ערומה. היא מרגישה משהו שגברים בחיים לא יבינו לכן הדבר הזה פשוט עובר כ"בדיחה של גברים" ועוברים הלאה.
  לא. ברק צריך להתפטר החתיכת אפס חזיר שוביניסט.

  אהבתי

  • velvet הגיב:

   ביג, כבר כתבתי את זה בתגובות, ואחזור, ואת מוזמנת להקשיב להקלטה המובאת פה. חבל שככה מתגלגלות טעויות שיתקבעו בהיסטוריה המפוקפקת ממילא של הגנרלים.

   ברק אמר: "היא יכולה לשיר והיא בלי מדים, זה יותר…".
   אל"מ בוכריס: "כל עוד היא בלי מדים ועם בגדים זה בסדר".

   אהבתי

   • אביבה הגיב:

    נו כן, בוכריס "ניקה" את הבדיחה בשבילו עם התגובה הזו. יש גם המהום נבוך של שניהם מייד אחר כך.

    אישית אני לא נרעשת או מזועזעת מההתבדחויות שלהם, אלא סתם חושבת שלא הייתי רוצה להיות דנה היום בבוקר.

    אהבתי

   • bigunia הגיב:

    בדיוק. אותו אל"מ (לא זיהיתי את דרגתו) "הציל" את ברק וענה לו יפה. אך אהוד ברק, השר, הציעה את דנה (טוב שלא אמר דנה'לה) מהתקשורת לשיר בלי מדים מה שהשתמע שהוא בלי בגדים. ועל זה במדינות מתוקנות מתפטרים

    אהבתי

   • אורן נפקד במיל. הגיב:

    לא נראה לי, התכוון שהיא בלבוש אזרחי, נראה שהוא קצת מבולבל במהות הדיון בשירת נשים בצה"ל.
    הבעיתיות של הקטע לא בהומר הדל, והמאד לא מושחז (אין צפיות מברק וחברי מטכ"ל).
    אלא הזלזול בחילות, שנכחו בתרגיל, ובגינם היתה המהתלה, בהנחה שלא היו בתפקיד להקת מעורדדות. מלכתחילה אין ציפיות מהחבורה, אז מיותר תרגול הזעזוע העמוק. עדיף שיתרכזו בתחומים שמבינים בהם כמו תירוץ תירוצים.

    אהבתי

 15. רק מילה הגיב:

  איפה שמעתי את זה הלאחרונה?:

  מאת חייל זקן:
  6 בדצמבר 2011 בשעה 13:00
  מה שמפריד גברים מנערים זה מאג ולא רובה. לגבי געגועים, נשוא הגעגועים של חיילים זקנים זה לא הרובה אלא כלי זין אחר, בתקופת טרום ויאגרה, שנשים של פעם ידעו להעריך

  אהבתי

 16. באבא הגיב:

  אני לא מסתפק בהתנצלות של גנץ. מילים לא עולות כסף.
  אני רוצה שברק וגנץ יבואו לטלוויזיה וישתו חלב עיזים בשידור חי.

  אהבתי

 17. אני מבין את העמדה שאומרת, בסך הכל בדיחה. ואם זה היה ח"כ כלשהו לא קשור שגר בירושלים ומתלוצץ על המודעות ללא נשים, מילא.

  אבל זה כל כך קרוב לנושא במקרה הזה, האנשים שאתה איכשהו רוצה להאמין, בלב, שמטריד אותם או לפחות מעסיק אותם הנושא – אם זה היה נכון הם היו כנראה קצת יותר רציניים לגביו. זה כמו ששר התחבורה יתלוצץ "רק שלא תביא לי נהגת". או שר התקשורת יתבדח "כל הכבוד על הקמפיין, רק תוריד את האישה משם".

  לדעתי הדבר הכי בעייתי בסיפור הזה הוא כשהם איימו על הכתבים לערוך את הקטע הזה החוצה. זה חושף יותר מהכל את ההבנה המיידית שלהם שזה היה בלתי ראוי, והיכולת (המדומה) שלהם לשלוט על האימג' התקשורתי… האיום "זאת באמת תהיה הכתבה האחרונה שלך"…

  בקיצור איכסה.

  אהבתי

 18. שועלן הגיב:

  שני אבסורדים בסיפור כ"כ קצר:
  1. אם לא היו מנסים לצנזר, הידיעה היתה מגיעה לעמ' 12 למטה וזהו בערך. מזכיר קצת את פרשת דני אילון והשגריר הטורקי, שהכל היה עובר חלק לו לא היה טורח להסביר לתקשורת כמה המעמד משפיל את השגריר ומאיזה זווית כדאי לצלם…
  2. גנץ לא רצה שהבדיחה תדלוף מחשש שהיא תסעיר את הציבור הדתי (בימים רגישים אלו של יחסי צבא-דת), כי הבדיחה היא כמובן עליו. הוא לא חשב על קיומו של ציבור קיצוני יותר שינחס לעצמו את ההתקרבנות. תכל'ס, ארגוני הנשים שהתנפלו עליו בתוכחה (מה שנכון) עשו לו טובה. סוג של מסך עשן שבלבל את האויב האמיתי.

  אהבתי

 19. דנה הגיב:

  מסכימה עם כל מילה.

  אהבתי

 20. חיים חובה הגיב:

  כן, גם נסיון האונס של מירי שילון על ידי "בכיר במדינה" היה "סתם בדיחה".
  לא קשור, אני יודע, כלום לא קשור. סתם בדיחה.

  אהבתי

 21. לימור הגיב:

  הרבה יותר קל להסכים איתך דווקא בשל היותך אשה. דברים כאלה, אם היו נאמרים על ידי גבר, היו מקוממים גם אותך, כך נראה לי.
  ולגבי הגברים… אנחנו יודעות שבפעילות מבצעית, קרבות וגרעין איראני הם אחלה-גברים שבעולם, אבל כשצריך להחזיר את הילד מהחוג, לקלח אותו ולהשכיב אותו לישון… או, זה כבר סיפור שאף סופר-גבר לא יכול להתמודד איתו. אז שישתובבו להם, ה"גברים" האלה בשטח.

  אהבתי

  • בונד ג בונד הגיב:

   אף סופר-גבר? בחייאתתתת… ספרי את זה לאהובתי.

   אני לוקח ומחזיר לבי"ס ולחוגים, מקלח ומשכיב לישון. בשבוע ממוצע, יותר פעמים מרעייתי שתחיה.

   שנאת גברים בזויה בדיוק כמו שנאת נשים.

   אהבתי

 22. חנן הגיב:

  "אני חושבת דווקא שהמשך הבדיחה של גנץ, על "הכתבה האחרונה" על משקל "המלחמה האחרונה" משעשע במיוחד, ומעיד על מודעות עצמית. כלומר, מה הסיכויים שתהיה פה מלחמה אחרונה? בדיוק. אותו דבר "הכתבה האחרונה". נו, צוחקים איתכם."
  הרפרנס ל"מלחמה האחרונה" זו לא אירוניה, זה ציטוט מהשיר: http://www.youtube.com/watch?v=fqQjz1WJuSI
  הרמטכל לא עד כדי כך מתוחכם, הוא פשוט אוהב שירים עבריים.

  אהבתי

 23. אחד הגיב:

  ולווט ומגיבים רבים פה מתייחסים לגופה של בדיחה, שאכן הייתה קלילה ובלתי מזיקה, אבל באותה עת מתעלמים מההקשר החשוב, כלומר ע"י מי נאמרה ומתי.

  כשבדיחה כזאת נאמרת ע"י פלוני היא באמת קלילה ובלתי מזיקה. כשבדיחה כזאת נאמרת ע"י ראשי מערכת הבטחון שמשמשים דוגמה אישית להתנהגות ומחשבה (כן כן) בעיצומו של מאבק ערכי שעד עכשיו משום מה נמנעו מלהגיב עליו באופן מוחלט וברור, אז בדיחה כזאת נתפסת בציבור (בצדק) כזלזול בנשים או לכל הפחות כאמרה בטעם רע מאוד.

  הסערה התקשורתית מוצדקת (לשם שינוי) כי היא נותנת קונטרה ערכית למצג המביש של המנהיגים. כנ"ל למקרה הז' של הזק – יש הבדל בין איך שנתפס פלוני שמגיב כפי שהגיב הזק לבין עורך ראשי של תוכנית פריים-טיים שאומר את שאמר.

  לדוגמה אישית (social proof) של אישים ציבוריים יש השפעה רבה על התנהלות החברה ולכן חשוב להתייחס בחומרה להתנהגויות כאלה ואחרות. ד"ש לקצב.

  אהבתי

 24. פינגבאק: תודעה כוזבת » ארכיון הבלוג » השר

 25. בצלאל הגיב:

  אותי בעיקר הטריד הנידוב של ברק את "דנה מהתקשורת של השר".
  אלא אם דנה היא זמרת בזמנה הפנוי וכל הנוכחים ידעו את זה, כך שמדובר בדאחקה פנימית שהיא שותפה לה, ואז אולי אולי זה יכול לעבור, מדובר באמירה דוחה במיוחד של ברק. בעיני היא מעידה עליו הרבה יותר מהקונטקסט של הבדיחה והיחס לנשים בצה"ל כן/לא… הוא יוצא פוץ שוביניסט יהיר ובנאדם מגעיל באופן כללי (שום דבר חדש עד כה). נראה שהוא יכול היה באותה מידה בקונטקסט אחר לשלוף הערה כזאת על אחד העוזרים הגברים שלו.

  אהבתי

  • טוטו אנס הגיב:

   מה זה שוביניסט? לי הגנרלים האלה נראים הומואים לטנטים. היחס לנשים נובע מכך שהם נתקעו איפהשהו ומנסים לחפות על זה בגבריות מסוקסת

   אהבתי

  • שועלן הגיב:

   דנה "נבחרה" מכיוון שבניגוד לגולנצ'יקיות היא על אזרחי. זה הכל.
   אני לא מבין לגמרי איך זה קשור לדיון על שירת נשים בצבא (כי הבעייה היא לא בנשים והמדים שלהם, אלא במאזינים), אבל כנראה שבראש של ברק זה מתקשר איכשהו.

   אהבתי

 26. חיימון הגיב:

  תראו כמה תגובות לאמירה נבונה על שטות

  אהבתי

 27. פינגבאק: ישחקו הבנות לפנינו | העוקץ

 28. Roma הגיב:

  בשורה התחתונה לי התכווצה הבטן מהדו שיח המטופש בין חבורת הקצינים הזאת (+לשעבר) היא הזכירה לי ימים בהם הייתי שומעת שיחות כאלה בלי סוף באמצע תרגיל צבאי, שיחות שהיו מופסקות כשהיו שמים לב שאופס הקצינת מבצעים היא אישה, רק שפה לא מדובר בסתם שני קצינים זוטרים. ״האיום״ של גנץ היה נראה כלקוח מסצנה בסנדק אני שמחה שזה לא הצליח לו… 

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s