פוסט אורח/ מה קורה בסוריה, נספח

הפוסט מה באמת קורה בסוריה עורר עניין רב בקרב הקוראים, ובעיקר ניסו לתהות המגיבים על קנקנו של הכותב, חייל זקן.
הנה תשובותיו, במרוכז.

מאת חייל זקן

הפוסט עורר בקרב כמה מגיבים שאלות לגבי הידע הצבאי שלי. אחרים מצאו סתירה בין הספק שהעליתי לגבי מהימנות הפרסומים לבין העובדה שאני עושה בהם שימוש.

נתחיל ברקע הצבאי. עלי לאכזב את אלו שניסו לשבץ אותי למל"ל. אני נטול השכלה צבאית. הביוגרפיה הצבאית שלי דומה לזו של מאיר אריאל אם כי בפער של כעשור וחצי. מאחורי שני מבצעים גדולים, ליטני ומנורה, מספר מבצעים קטנים יותר, מלחמת לבנון הראשונה, שתי אינתיפדות ואין ספור סיורים, מארבים, מחסומים, מעצרים, שמירות ותורנויות מטבח ושירותים כפי שחווה כל חייל בגדודים באותה תקופה. אין לי, ולא הייתה לי מעולם, שום גישה למידע מודיעיני. המסמך הצבאי החסוי ביותר שהחזקתי בכיסי אי פעם הוא רשימת שמירה. מלבד פער השנים בין אריאל לביני קיים פער נוסף בקריאת ספרים. בעוד אריאל קרא את המינגווי אני קראתי היסטוריה צבאית של ישראל. ייתכן שפער זה מסביר כיצד חייל אחד הפך ליוצר גדול והשני למגיבן בולווט.

מה שמסייע בידי להבין ולנתח את הקורה בסוריה הוא ההיסטוריה הלא רחוקה של צה"ל. מדובר בעקירת היהודים מעזה ובאינתיפדה השנייה. בעקירה מעזה הטילה הממשלה על צה"ל להפעיל את כוחו נגד קבוצה לא אלימה של אזרחי המדינה שחלק מהם משרתים בשורותיו. הפיקוד הבכיר הבין ששום גדוד לוחם של צה"ל לא יהיה מוכן לבצע משימה כזו ולכן הקים יחידות יעודיות שמבוססות על חיילים שתלויים בצבא לפרנסתם ו/או מבקשים לפתח קריירה צבאית. יחידות אלו עברו הכנה פסיכולוגית ואינדוקטרינציה פוליטית כדי להכינן למשימה. הגדודים האורגניים הורחקו למעגל מרוחק. מסיפור זה ניתן ללמוד מה קורה בצבא שאמור להילחם בבני עמו.

האינתיפדה השנייה מספקת תמונה של התקוממות מזוינת מול צבא מאורגן. למרות השטח הקטן והעובדה שמדובר באויב זר נדרשו לצה"ל למעלה משנתיים על מנת לדכא את המרד. הייתה זו המלחמה הארוכה ביותר (יותר ממלחמת השחרור) של ישראל. למרבה הצער, עקב הקונספציה ההרסנית של ההנהגה המדינית ורמתה הירודה של ההנהגה הצבאית הייתה זו גם המלחמה הכושלת ביותר של ישראל. ממקרה זה אפשר ללמוד כיצד צבא מתמודד עם מרד אזרחי מזוין שפוגע בו ובעיקר באזרחים שעליהם אמור הצבא להגן.

למרות ההבדל הגדול בין המצב בסוריה לבין הדוגמאות שהבאתי עדיין ניתן לעשות בהן שימוש כדי להעריך את הפרסומים המוטים בתקשורת וכדי להבין את פעולות הצבא הסורי.

כתב שועלן:

כשטמקא מדווחים "חומס נפלה", מה אני אמור להבין?
נפלה לידי מי?
האם זה ברור מאליו ש"נפלה" זה אומר לידיו של אסד?
ההיגיון שלי אומר בדיוק להיפך. אם היא "נפלה", זה לידיהם של המורדים.
יפה שבתקשורת הישראלית כבר לא מתייחסים ל"כוחותינו", אלא אם כן מדובר במורדים ערבים.

בעזרת השאלה אבאר את המתודולוגיה שלי. תחילה כמה עובדות לגבי חומס שניתן להגיע אליהן לאחר חיפוש קצר בגוגל. חומס היא עיר ענקית, כפולה בשטחה ובאוכלוסייתה מתל אביב. שליטה בעיר כזו גדולה היא עניין אמורפי אבל יהיה זה נכון לומר שהשולט בעיר קובע מי ינוע אל ובתוך העיר ומחזיק ברשותו את נכסיה האסטרטגיים. ניתן להצביע על שלושה נכסים בעיר: בית זיקוק לנפט, מפעל פוספטים וצומת רכבות. המורדים לא דיווחו דבר על נכסים אלו אפילו לא על שביתה. במקרה הזה מכלל לאו ניתן ללמוד על ההן, כלומר המורדים לא שלטו מעולם בחומס וגם לחימתם הוגבלה למספר רחובות קטן בשכונת באבא עמרו.

מצד שני, עיתונאים רבים הצליחו להסתנן לחומס ללא קושי. עובדה זו מעידה על כך שגם אסד אינו שולט בעיר. אם נצרף לעובדה זו את הלקח שלמדנו מפינוי עזה נוכל להצביע על בעיה מהותית שיש לצבא אסד. כדי לבצע סגר על עיר יש צורך במספר רב של מחסומים, תצפיות וסיורים. מאחר שהחיילים חסרי מוטיבציה לא ניתן לבצע פעילות של מסגרות קטנות שכן זה מגביר את סכנת העריקה, ואם לא עריקה אזי שביתה איטלקית. מסיבה זו הצבא הסורי יכול לפעול רק במסגרות גדולות שבהן ניתן לאכוף משמעת על ידי הפחדה. צבא כזה יתקשה לשלוט באזורים אורבניים שבהם יש התנגדות לאסד. המשטר הסורי שלט בעבר באמצעות הטלת אימה והאופציה היחידה שלו לשרוד היא להחזיר את האימה. לצורך זה עליו לטבוח ללא אבחנה באזרחים רבים, שכן אין לו יותר אופציה של פעולה נקודתית.

השאלה מי יגבר תלויה בעיקר בכוח העמידה של המורדים. כמה אלפי לוחמים שיתמידו בלחימה מבוזרת עם עקיצות במרכזי השלטון יספיקו כדי להביא להכרעה אפילו ללא התערבות צבאית חיצונית.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה פוסט אורח, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

55 תגובות על פוסט אורח/ מה קורה בסוריה, נספח

 1. שי הגיב:

  תודה חייל זקן. ניתוח מעניין, אף כי אינני מסכים עם כל מילה.
  מעבר לנושא הסורי, מעניין מה זה אומר על העיתונו הישראלית. שעסוקה ביחצנות ובקידום אג'נדות.

  אהבתי

 2. אחד הגיב:

  אגב היסטוריה צבאית – חייל זקן, האם תוכל להמליץ על ספרים טובים בנושא?

  אהבתי

 3. חייל ישיש הגיב:

  אני סבור שצה"ל בחר להפעיל אנשי קבע ולא חיילים סדירים הוא דווקא בגלל אופי המשימה בהניחו שחיילים מבוגרים יותר ובעלי משפחות ינהגו באיפוק וביחס של כבוד כלפי אזרחים. אכפי שבאמת היה. לגבי האיתיפדה, אני לא מסכים להערכתך – צה:ל הוא בין הצבאות היחידים שהצליח לדכא התקוממות אזרחית, ודרך פעולתו הוגבלה (וטוב שכך) בגלל שעיני כל העולם ועיתונאיו צפו על המתרחש. מותר גם להגיד שיש לצה"ל עדיין ערכים למרות שהוא צבא לוחם.
  לא קל היה לעיתונאים הפצועים והאחרים לחמוק מחומס ללבנון, האם זה לא סותר את דבריך שכל פרוץ וניתן להסתנן ללא קושי. אסאד הפעיל את דיביזיה 4 בשבוע האחרון – מה זה אמר? היום הודיע ערוץ 2 שחיל האויר הסורי תוקף! עוד ניצחון כזה ואבדנו. בינתיים ידידו הטוב של אסאד הוא ברק. לו ברק היה מקיים אימון אוגדתי ברמה – אסאד לא היה מזיז את הדיביזיה לכיוון חומס.

  אהבתי

  • חייל זקן הגיב:

   הגיל הממוצע של צוערות קורס קצינות ושל פרחי טיס שהשתתפו בפינוי אינו שונה מהגיל הממוצע בגדוד 13. ההבדל ביניהם הוא שחיילי גדוד 13 (וכל גדוד לוחם אחר בצה"ל) לא ימלאו פקודה המורה להם להפעיל אלימות כנגד אזרחים יהודיים בביתם אפילו אם הפקודה חוקית.

   אהבתי

 4. קצין צעיר הגיב:

  צה"ל עשה שימוש בחיילי קבע מבוגרים יותר בין היתר מתוך ההנחה שגילם יהפוך אותם לעמידים יותר לצילוק הנפשי המכוון והמתוכנן שהכינו להם המפונים והוציאו אל הפועל בדיוק מופתי ובקור רוח מקפיא.

  אנחנו מחפשים לשפר דיור במחירי הדירות הבלתי שפויים הנוכחיים, וכל פעם תופסת את עיני מודעה אחרת על בית בן חמישה חדרים צמוד חצי דונם קרקע במעלה דוקרנים זה או אחר. תמיד אני תוהה אם כשהיישוב הזה יפונה אני אצטרך לממן מהמיסים שלי חמישה חדרים פלוס חצי דונם בפלמחים או באזור יוקרה אחר, כדי שלא תהיה חלילה נפילה ברמת החיים.

  כל זאת מבלי למעט מחובת המדינה לשלם על טעויותיה, ולאפשר למפונים חיים בכבוד. אבל מה עם הטעויות המונצחות עכשיו בשטח? כמה נצטרך לשלם עליהן?

  אהבתי

  • חייל זקן הגיב:

   אתה בדרך למטכ"ל

   אהבתי

   • קצין צעיר הגיב:

    לא רוצה לחטוף את הפוסט המרשים שלך יותר משכבר חטפתי. הייתי צריך להשיב נקודתית רק לעניין הזה. תנוח דעתך, אני כבר למעלה מ11 שנים לא בדרך לשום מקום צבאי.

    אהבתי

   • לא היה כאן שום פינוי.
    אם התושבים שפונו מעזה היו שייכים לעם הפלסטיני היית קורא לפעולה בשמה- טרנספר. קרא לילד בשמו, ותתרגל.

    צילוק נפשי מתוכנן ? אני לא חושב שיש לך מנדט להגיד את זה. ביום שיפנו אותך מבית ומשק שהקמת וילדים שגידלת מתחת לקסאמים תהייה יותר חכם.
    וגם הרבה יותר עצוב.

    מעלה דוקרנים… כנראה שאתה לא מודע לעובדה שכל הארץ הזאת קיימת בגלל התיישבות בפריפריה של אנשים עם ובלי כיפה על הראש. זה לא משנה אם מדובר במושב אביבים או בנגבה. אתה חייב מוסרית די הרבה לאנשים שנאחזו באדמה בסביבה עויינת מעירוניים שקראו על זה בעיתון.

    ובאופן כללי אני די מעדיף שאנשים עם רמת האנטיפטיות שעולה מהתגובה שלך ישפרו את הדיור שלהם מעבר לגבולות המדינה. בין העמים הנאורים יהיה לך טוב יותר.

    אהבתי

   • קצין צעיר הגיב:

    אני בטוח שאתה מעדיף שאני ארד מן הארץ. אתם בכלל אוהבים עיתונות, בתי משפט ועכשיו גם (מסתבר) טוקבקיסטים שמחזיקים בדעתכם, כל העניין הזה של פלורליזם ממש מעיק עליכם.

    אבל נחש מה, מבלי לדעת מי אתה אני מניח שלי ולמשפחתי (שמחזיקה באותן דעות כשלי) יש לא פחות זכויות ממך כאן, גם ביישוב הפריפריה, גם בבניין הארץ, גם בשירות וקצונה ביחידות מובחרות, מה שתרצה (ושלא ישתמע מדבריי שמי שלא מחזיק בזכויות האלה צריך לשתוק ולהותיר את הזירה פנויה לאדומי העיניים למיניהם).

    אז עד שחברי הכנסת שלך ישלימו את המלאכה בה החלו, וימנעו ממני להביע את דעתי האנטיפטית, אתה קצת תקוע איתי.

    דווקא המעלות האלה שפירטתי בפסקה השניה נותנות לי מנדט שאין כמוהו לסרב לחטיפה באיומים של הציונות למחוזות המשיחיים שאליהם אתה ושכמותך חוטפים אותה. דווקא הן מאפשרות לי לראות את ההבדל בין מי שכמו סבי וסבתי נאבקו להתיישב בפריפריה בסביבה עוינת כדי להגשים את חלום המדינה היהודית ומתוך עמדה של חולשה ומאבק לבין מי שעושה את זה כדי לחסל את החלום, מתוך קוריוז משיחי או גרוע מזה, מתוקף כיבוש ושררה, ומחירי נדל"ן נמוכים.

    לאף אחד מהמקללים והמנאצים את החיילים המסכנים שנשלחו לפנותם שלא בטובתם, לא היתה זכות לפגוע ולצלק ולו חייל אחד. את טענותיהם היה עליהם להפנות לממשלה, ואליה בלבד. אני מבין את כאבם – ממשלת ישראל השלתה אותם שיש תוחלת לחיים בתוך אוכלוסיה פלסטינית, והתעוררה (שם) מאשלייתה. אבל אין בזה ובדברים שלך הצדקה להחצנת הכאב אל מול צדדי ג' לא מעורבים – החיילים.

    אהבתי

   • ר.בקצה הגיב:

    סלח לי,
    בציונות כולה התקיים יסוד משיחי, זו לא המצאה של המתנחלים

    אהבתי

   • משיחיים…הראיה שלך לא משהו, הא ?

    הטענות שלי אף פעם לא הופנו לחיילים. הטענות שלי היא כלפי גוש הנאורות שקידם את רעיון אוסלו המדמם (קצת פחות שטח יהודי ונקבל שלום) על חשבון משפחות ויישובים שלמים.

    גוש הנאורות שלא מוכן להודות שגודל השטח שעליו קיימת שליטה ישראלית הוא לא הבעיה (חיזבאללה, וחמאס לראיה) של האזור, אלא עצם קיומנו החופשי ממעמד הד'ימי. זה תמיד היה כך, עוד לפני תרפ"ט.

    נציג גוש הנאורות שחושב שהוא הומאני כי הוא קורא לי ימני משיחי (הפעם האחרונה שהייתי בבית כנסת היתה באלף אחר) ומצד שני הוא לא מסוגל להפנים שביצע טרנספר.

    נדל"ן … תסתכל מי יושב על האדמות היקרות ביותר במדינה. אתה רואה שם חרדים או שאתה סתם בתנופת הגיגית ? אפשר להטיח בחרדים והדתיים והמתנחלים אלף ואחד שקרים ולהבעיר שנאה. אבל את הפילוג בעם וחלק גדול משפיכות הדמים באזור אחראי הנאורים, אנשי השמאל החדש.

    מנופף בפלורליזם צעצוע, בדיוק כמו נס העמים של סטאלין.

    אהבתי

 5. חייל ישיש הגיב:

  מה שכתבת אמנם לא קשור לסוריה אבל אני איתך. תוסיף את שאר הציבור הלא יצרני, ותמצא מהר מאד כי החלק המכובד של המצביעים, מצביעים עבור דמויות שהשתמשו בכספם עבור ציבורים שוליים. לי אין טענות ליושבי גבעות שומרון או לישיבות בני ברק – לי יש טענות למפלגות להם הצבעתי שחלקו את כספי ואת אמוני לקבוצות שוליים.

  אהבתי

 6. . הגיב:

  מה מביא אותך לסבור שהמאבק באינתיפדה של 2002 היה כשלון? בכל המאמרים שאני קראתי, כולל ניתוחים של מומחים מחו"ל בעיתוני חו"ל, נטען בהערכה רבה כלפי ישראל כי זו היתה הדגמה, בפעם הראשונה בהסטוריה המודרנית, של נצחון מוחץ על קבוצות התנגדות שלא במסגרת מלחמה כוללת (חיסול שלם של האוכלוסיה המורדת).

  אהבתי

  • חייל זקן הגיב:

   עוד ניצחון כזה ואבדנו. האוכלוסיה המורדת לא פעלה נגד צה"ל אלא נגד האוכלוסיה האזרחית בישובי היהודים. כרמי גילון ועמי איילון השמידו בצורה מוחלטת את יכולותיו המודיעיניות והמבצעיות של השב"כ. הרמטכ"ל הנבער מופז השלים את הצד הצבאי לאחר שקודמו העסקן ליפקין החל במלאכה. כמובן שהאחראי הראשי למחדל היה הגאון האסטרטגי שיש הרואים בו מר בטחון. אבי תפיסת הבטחון של ישראל, בן גוריון, קבע שעליה לשאוף תמיד להעביר את הלחימה לשטח האויב ולהגיע להכרעה מהירה. ברק עשה סיבוב של 180 מעלות וקבר 700 אזרחים ישראלים במלחמה שארכה שנתיים. בן גוריון מתהפך בקברו.

   אהבתי

   • . הגיב:

    אני חושב שהתגובה שלך רק מחזקת את הטיעון שלי. ההתנגדות לא פעלה מול צהל אלא מול אוכלוסיה אזרחית. זה מצב מוזר שכמעט ואין לו אח ורע ממקום אחר ושום צבא לא ממש יודע להתמודד עמו (כאמור בלי למחוק את האוכלוסיה ממנה יוצאת ההתנגדות). נראה לי מתשובתך שאתה מתלונן על היציאה המאוחרת לחומת מגן אולם מעבר לזה (לכך מתכוונים המומחים אני חושב) מרגע שיצאו למבצע, חיסול ההתנגדות היה מהיר יחסית אולי מהיר באופן יוצא דופן.

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    התפקיד של הצבא הוא להגן על האזרחים. בזה הוא כשל. זה לא המקום לפרט מה היה ניתן לעשות בדיעבד אבל אני חייב לציין שאלוף הפיקוד והרמטכ"ל התגאו בזה שהם לא השתמשו בשריון ובחיל האויר. קוראים לזה מיצוי הכח וכנראה שהמומחים מחו"ל שהתפעלו מצה"ל אינם סבורים שזה אחד מעקרונות המלחמה

    אהבתי

 7. שמיל הגיב:

  ואני חשבתי שהוורמאכט כבר ניצח כמה וכמה קרבות מול קבוצות התנגדות שלא במסגרת מלחמה כוללת(גטו ורשה, ארמיה קריובה).

  אהבתי

 8. סטודנט בבן גוריון הגיב:

  חצי אופ טופיק- המלחמה הארוכה ביותר של ישראל היא מלחמת לבנון הראשונה- כ-18 שנים.

  אהבתי

 9. כתום הגיב:

  איפה בטהובן כשצריך אותו?
  🙂

  אהבתי

 10. אסף הגיב:

  "מה שמסייע בידי להבין ולנתח את הקורה בסוריה הוא ההיסטוריה הלא רחוקה של צה"ל. מדובר בעקירת היהודים מעזה ובאינתיפדה השנייה. האינתיפדה השנייה… למרות השטח הקטן והעובדה שמדובר באויב זר נדרשו לצה"ל למעלה משנתיים על מנת לדכא את המרד. הייתה זו המלחמה הארוכה ביותר…"

  והמילים האלה שלך גם מסייעות בידי להבין שהניתוח שלך לא שווה כלום, עם כל הכבוד (ואין כבוד). אם אתה קורא ליום "לילה" ולהיפך, זה עדיין לא הופך את מהותם. זה רק מעיד עליך ועל הקשר שלך למציאות.

  לא האינתיפאדה הראשונה ולא השנייה היו "מלחמות", חוץ מאשר בטרמינולוגיה של צריבת-התודעה-העצמית הישראלית, ובעיקר בעולם המושגים של הימין המשיחי ההיסטרי. ישראל היא הכוח השולט בשטחים, ואם יש דבר אחד שהצליחה לעשות ב-44.5 שנות שליטתה הוא לדאוג שאף פעם לא יקום בשטחים משהו שדומה אפילו קצת לכוח שיכול לקיים מלחמה מולה, ולו אף מלחמת גרילה. היוצא מן הכלל הוא אולי היכולת הצבאית המתפתחת בקרב המתנחלים (אותם יהודים אשר על "עקירתם" אתה זועק, ומתאר גם אותה במושגים מופרכים, בלשון המעטה. אבל על הקינות הכתומות האלה חבל לבזבז מקום, בכל מקרה הן רק תרגיל הסחה ילדותי).

  ההצלחה המסחררת של הכיבוש בדיכוי האינתיפאדה השנייה לא היתה הצלחה צבאית, אלא פוליטית. כי כל המשחק הוא פוליטי ולא צבאי. מבחינה צבאית אין משחק – כי יש רק קבוצה אחת.
  משום כך, האמצעים שנבחרו היו בעיקר צבאיים-למחצה ואזרחיים – בקיצור נמרץ, השמדה שיטתית של תשתיות כלכליות ואזרחיות פלסטיניות, והפעלת מערכת משומנת ומוכנה-מראש של תעמולה ושתדלנות פוליטית בארץ ובחו"ל. האמצעים נבחרו לא מתוך אוזלת יד, אלא ההיפך הגמור. כשאתה שולט בחבל-ארץ כזה קטן באופן כה מקיף, וכאשר כל השליטה הזו בעצם ממומנת בידי מעצמות המערב – הדבר האחרון שאתה רוצה הוא להתחיל לטבוח בעשרות אלפים אל מול עיני המצלמות – אפילו אם טבח כזה היה כנראה החלום הרטוב של "חייל זקן". מצד שני, למשטר הכיבוש יש כל-כך הרבה אמצעים אחרים לבחור מהם, שצריך להיות אידיוט אמיתי כדי להשתמש דווקא בתותח כדי להרוג את היתוש.

  עד כאן להבוקר. קישור מהיום למי שרוצה להשכיל עוד קצת באשר להיקף ואופי השליטה של ישראל: http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1187762

  אהבתי

  • ג'ורג' הגיב:

   אני מבין שאף פעם לא היית בשטחים אם אתה חושב שזה היה רק משחק פוליטי.
   להכיר את המציאות עליה מדברים זה נחמד! 😀

   אהבתי

   • אסף הגיב:

    דווקא הייתי בשטחים, לאורכם ולרוחבם, בשנות ה-70 ה-80 ה-90 וה-2000. גם כאזרח המסתובב בשטח לתומו, גם כחייל כיבוש בחיל רגלים, ולבסוף – אני גאה לומר – גם כפעיל זכויות אדם.

    ראיתי בשטחים הרבה דברים מכוערים, וגם עשיתי דברים מכוערים (כחייל) – אבל מלחמה זה לא.

    זה מאבק פוליטי בין דיקטטורה צבאית על עם זר שמטרתה העיקרית היא לאפשר שוד אדמות ואוצרות טבע, לבין תגובותיו של אותו עם, אשר מעצם היותו נשלט ומוגבל גיאוגרפית, מנעד התגובות שלו מוגבל עד מאוד – ובעיקר לא כוללות את האופציה הצבאית. לא באופן ממשי. אחרת הם היו מזמן מנפנפים אותנו משם. החיזבאללה עם פי 10 פחות אנשים הצליחו לעשות את זה לא פעם אלא פעמיים, בגלל העובדות הפשוטות ש-1. שאף פעם לא שלטנו בכל שטח לבנון ובכל הכניסות והיציאות אליה, ו-2. שרשת המשת"פים שלנו בלבנון לא הגיעה לקרסוליה של הרשת המסועפת של השב"כ בשטחים.

    אבל אתה יכול להמשיך לקבור את הראש בחול. 🙄

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    זה מאבק פוליטי בין דיקטטורה צבאית על עם זר שמטרתה העיקרית היא לאפשר שוד אדמות ואוצרות טבע, לבין תגובותיו של אותו עם, אשר מעצם היותו נשלט ומוגבל גיאוגרפית, מנעד התגובות שלו מוגבל עד מאוד – ובעיקר לא כוללות את האופציה הצבאית. לא באופן ממשי. אחרת הם היו מזמן מנפנפים אותנו משם

    האם לא תארת בדיוק רב את מה שמתחולל בסוריה?

    אהבתי

   • רקמילה הגיב:

    מי שמחזיק בספריתו ספרי מלחמות יש סיכוי שאוהב גם ציטוטים בנושא

    מלחמה פירושה זקנים שמדברים וצעירים שמתים. אתה יודע זאת. התעלם מן הפוליטיקה.
    – דייוויד בניוף
    { מתוך הסרט "טרויה" , מפי הדמות 'אודיסאוס' }

    אהבתי

   • ג'ורג' הגיב:

    WTF?? ציטוט מסרט???

    אהבתי

   • תרשה לי ללמד אותך איך משתמשים במשקפת.
    תעשה זום אאוט.
    רואה את מאוד מליוני הערבים על מאות מליוני הדונמים האדומים בעשרות המדינות שמסביב ?

    עכשיו תעשה זום אין.
    מזהה אותנו ? את כתם כחול קטן של חמישה מיליון יהודים באמצע ?

    ועכשיו פירוש למפה:
    הפלסטינים הם ערבים.
    הערבים כבשו את כל האדום שראית מכובש אחר.
    הערבים קיבלו על שטח שיועד לנו עוד מדינה באדום, קוראים לה ירדן.
    אנחנו כבשנו את השטח בכחול שנותר כי הערבים ניסו לסלק אותנו ואין לנו מקום אחר.
    הערבים לא רוצים אותנו כאן ומשתמשים בעם הפלסטיני כדי לגרש את הכחול.
    הם ניסו במלחמה, בטרור ובתעמולה שקרית ושלושתם יחד.

    מכאן – תמשיך לדבר על כיבוש ונאורות…אבל לפחות שתבין מה אתה רואה.

    אהבתי

   • ג'ורג' הגיב:

    אין ערעור על זכותך לראות את המציאות בפריזמה סעידית בהתאם לשיח העכשיו של יחי כוח שקיימים בכל חברה, זהות וכדו'. כל דבריך מיוסדים על הגיון וקשורים ביניהם באופן מתקבל על הדעת.
    אבל אתה מתעלם מגורם חשוב אחד- הפלשתינים. הם לא רואים ככה את המציאות בכלל, ללא קשר לדעות שלך או כל אחד אחר. מעקב פשוט אחרי ההתבטאויות של בכירים פלשתינים יגלה גורם חשוב מאוד בשיח הפלשתיני- הדת. ועל פי הדת המוסלמית, כל שטח שהיה אי פעם בשליטה איסלאמית חייב לחזור ולהיות שוב איסלאמי. אם כופרים כבשו אותו, זה חטא חמור שיש לתקן.
    האם אני צודק ביוצאי מנוקדת הנחה שאתה ומלייקקך חילונים? כך שאתם לא יודעים מה משמעותה של מצווה דתית ומה כוחה. לכן הטיעונים שלך לא שווים כלום למרות הגיונותם- הצד השני פשוט לא חושב ככה, גם אם תרקע חזק ברגליים ותבכה.
    ואיזה אוצרות טבע יש בדיוק ביש"ע? 🙄

    אהבתי

   • זאת בדיוק הבעיה.
    מאז שהנאורות כבשה את התקשורת אנחנו מקשיבים לצד השני כבר שלושים שנה והפסקנו להקשיב לנו.

    מאז שעמדתי על דעתי המדינית אין לי יותר רגשות אשמה כלפי המסכנות הפלסטינית. הערבים יצרו כאן את הפליטים. הערבים מחזיקים את הפליטים כפליטים וכל הדיבורים על השנכבה וחינגות הנראטיב ואוקייפישן הביאו לנו את אוסלו שהתפוצץ כמו בלון חמצן.

    נשארנו עם עוינות ערבית ורצון יהודי לשרוד. להם יש מקום חלופי, לך אין.
    רוב הציבור לא מוכן לשמוע יותר על וויתורים ישראלים למען "המשא ומתן".
    מי שרוצה לעשות איתנו שלום- שפשוט שיושיט יד.

    אהבתי

  • ר.בקצה הגיב:

   כל התאוריה של המחנה שלך התבססה על כנופיותיו של ערפאת,שיחליפו את מג"ב וישמרו עלינו "בלי בג"צ ובלי בצלם".
   הלוואי שכדבריך לא היה קם כוח צבאי זר ביהודה ושומרון,אלא שזהו לוזו של הסכם אוסלו שהפלתם על ראשינו.
   ייתכן שאתה מתכוון לפיצול של מנגנוני הביטחון השונים של האויב הערבי,אך זו עבודה של המחבל ערפאת אין לכך קשר לישראל.
   אגב,לענין ניצול משאבי טבע-
   ראה מה כותב חיים גבירצמן על טענותיו של האויב הערבי בגין גניבת מים- מסתבר שהשליטה הישראלית ביהודה ושומרון דווקא הועילה למשק המים הערבי

   אהבתי

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  …מאבק פוליטי בין דיקטטורה צבאית על עם זר שמטרתה העיקרית היא לאפשר שוד אדמות ואוצרות טבע, לבין תגובותיו של אותו עם…

  רק לי זה נראה בלבול בין פעולה לתגובה?

  אהבתי

 12. יקיר הגיב:

  אני דווקא מאד התרשמתי לטובה מהניתוח שלך. ואני חושב שההתפתחויות האחרונות בסוריה (למשל ההפצצות ממטוסים) מתאימים למה שכתבת.

  יפה.

  וכל השמאלנים בגרוש שכותבים פה יכולים לקפצץ עד מחר….

  אהבתי

  • שם (חובה) הגיב:

   כל המרצעים הכתומים יוצאים מהשק?
   עוד כמה פוסטי אורחים כאלה, ודבורית תהייה מועמדת לפרס ע"ש הקדוש גולדשטיין.

   אהבתי

   • מומו ורבע הגיב:

    אם קשה לך לשמוע דעות אשר שונות משלך, תעבור לאמורי ודומיו. שם מצנזרים. אתר המיועד לביקורת תיקשורת לא יכול לנקוט צד או לצנזר. או שאתה מזדהה עם שריד ומאמין באג'נדה ובאמת סוביקטיבית ואז אתה סתם בור מוסת.

    אהבתי

   • שם (חובה) הגיב:

    אבל למה העילגות הזו?
    האם לא כדאי ללמוד קצת עיברית לפני שלומדים למתוח ביקורת?

    אהבתי

   • ככה זה, כל אלה שלא שיכים לשמאל החדש ומרתיעי ספטמבר סדרתיים הם נמוכי מצח, משיחיים, מתנחלים ומחזיקים עוזי בבית- וכמובן עילגים ובורים.

    נא, נאו, נאורות, אור, קרן לישראל חדשה.

    אהבתי

 13. captain beefheart הגיב:

  מה חבל…

  אבן הבוחן שלך לנעשה בסוריה הם דברים שקרו בישראל/השטחים? אי אפשר להשוות בין תפוחים לתפוזים. אמנם שניהם פירות עגלגלים המתחילים באותה אות, אבל הרי זה לא רציני. מדובר בתנאים שונים לחלוטין ואף הפוכים (דמוקרטיה VS דיקטטורה), ולמעט העובדה שמדובר בהתלחמות וערבים, אין שום דמיון וקשר בין המצבים שהזכרת.

  אשמע בעניין דברי פרשן שיש לו מקורות ידע נוספים על אלה המוכרים, אבל כל מה שהצעת לנו הוא ניתוח אישי מהכורסה (כמוהו אני שומע מבני משפחתי המסוא"לים). וכעת אני חולק גם על הקומון סנס שבו. אני למד שיש לך דעות חריגות על החלטות ממשלת ישראל (השימוש במונח "עקירה" אומר הכל) וכל האנליזה מקבלת לפיכך גוון מאוד חובבני.

  אני חוזר לשמיסים. לפחות שם יש כל יום דרמות והבטחות למלחמות גוג ומגוג.

  אהבתי

  • חייל זקן הגיב:

   סדנא דארעא חד הוא. עקרונות המלחמה נותרים זהים גם כאשר הנתונים שונים וניתוחים דרכם להעשות מהכורסא.

   אהבתי

   • דב הגיב:

    במסגרת מאבק הקשישות: אני קצין קשיש לגמרי כי התחלתי בפלמ"ח ובמלחמת השחרור. אכן, הדבר היחידי שלומדים מהיסטוריה הוא שלא לומדים מהיסטוריה.

    נחמד לראות באיזו מהירות גלש דיון על סוריה ודיכוי צבאי של מהפכות (פחות או יותר) עממיות אל הצדק האבסולוטי של ה-"עם היהודי" ועל הרשע המוחלט של כל מי שמתנגד ל-"עם היהודי".

    הייתי שמח אם מישהו היה מצביע על פעם אחת שבה קציני מודיעין ו/או עיתונאים ו/או מומחים אחרים הצליחו לאפיין התקוממות בעודה באיבה ולנבא את תוצאותיה.

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    פעולות שהן תוצאה של שינויים חברתיים ותרבותים אכן קשה עד בלתי אפשרי לאפיין. פעולות שהן נגזרות של אמצעים ודוקטרינה אפשר גם אפשר לחזות ומדי פעם גם מצליחים.

    אהבתי

   • דב הגיב:

    מאחר ש-"אמצעים ודוקטרינה" הם פונקציות "חברתיות ותרבותיות" מובהקות, כי אז אין אלא לאמוד את ה-"מדי-פעם". מסתבר ששלי קטן בהרבה משלך, אני מתכוון כמובן לאומדן.

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    קנאת סופרים תרבה חוכמה…
    הקטטות הממתפתחות מדי פעם בין חסידי הצדק היהודי לבין מתנגדיהם היא חלק מקסמו של הבלוג.

    אהבתי

 14. מומו ורבע הגיב:

  חייל, הרשה לי להסיר את כובעי בפני בניתוח המדויק והשליטה בחומר. טענתי רבת השנים היא שהמסורת הצה"לית של צמיחת הסגל הבכיר מתוך השוחות (רב"ט… שרביט המרשל), היא שמסכלת את המצביאות בצה"ל. להיות קרוב לחיילים זו מידה מבורכת, אך לרוב מסמאת את עיני המצביא. קירבה לדרג הפוליטי ממש מעקרת את יכולות הניתוח הצבאיות. דווקא שמעון נווה ודומיו ניסו לשנות את המצב, אבל גידלו דור של משתבללים שאת יכולותיו ראינו ממש לא מזמן – בלבנון.

  די מדהים כמה מהקצונה בצה"ל לא מכירים את עקרונות המלחמה אך מדקלמים בע"פ את הקוד האתי. אפילו לבצע ניתוח בסיסי של מרכז כובד ונכס חיוני אלופינו לא יודעים. כל שיטת המנופים במלחמת לבנון השניה היתה דוגמה מצוינת: קצין אחד שמבין מה זה מנוף כתב תוכנית, ואלפי קצינים בורים ופוליטיקאים יצקו לתוכו את התוכן שהנפיצו ממוחם השטוף.

  אני מבין שההשוואה בין ההתנתקות והאינטיפדה לבין המצב בסוריה כואבת למי שבוחן את המישור הצבאי בעיניים פוליטיות. ככה התרגלנו אנחנו ורוב קציני צבאינו (ראה תגובתו של קצין צעיר). לפני 20+ שנים, בזמן שהתעניינתי קצת בתחום, נסמכתי על שולחנם של חוקרים צעירים ומבריקים באקדמיה הישראלית. לאחר פריצת האינטרנט ניסיתי לעקוב אחרי הקריירות שלהם. מיותר לציין שהקריירות שלהם נתקעו. הם נתקלו באותן תגובות בהן נתקלת אתה: המחקר המדעי מתנגש עם העמדה הפוליטית ה'נכונה'. אז בו נשתיק את הדובר.

  ולמי שלא מאמין, הנה שאלה: מה עושים את מתברר שמרכז הכובד של אירגון XYZ הוא ההשענות על סביבה אזרחית התומכת? א) מקיזים דם לנצח עם האירגון ללא הכרעה ויוצרים מעגל אינסופי של שפיכות דמים ב) מודיעים לאירגון שהוא בכלל לא מבין על מה הוא נלחם ואיך מלחמות מתבצעות בעולם פוסט-מודרני ג) פוגעים באוכלוסיה האזרחית התומכת וממוטטים את האירגון ו-ד) מתעלמים מהשאלה כי היא קשה מדי ורצים לבקש פקטור שורש.

  אהבתי

  • חייל זקן הגיב:

   תודה, יש שכר לעמלי …
   אכן השאלה כיצד מגיעים קציני צה"ל ממצוינות טכנו-טקטית לבורות אופרטיבית שווה דיון נפרד

   אהבתי

   • מומו ורבע הגיב:

    התשובה די פשוטה: הפיכת החיבור לשטח לחזות הכל מעודדת רדידות מחשבתית. זו כמובן חרב פיפיות, כי לא נרצה קצינים יהירים ומנותקים מחייליהם, אבל קצינים בורים זה בטח לא הפיתרון. מה עושים? שאלה טובה.

    אהבתי

 15. מה עושים אם מתברר שמרכז הכובד של הסביבה האזרחית תומכת ארגון הטרור XYZ היא מיעוט אנטישמי שכבש את השיח הציבורי באירופה ובמדינה שאזרחיה מותקפים ?
  א} תורמים לקרן לישראל חדשה
  ב} מצביעים שמאלה בבחירות הבאות
  ג} מחרימים מוצרים מישראל
  ד} מפיקים סרטי גיבוש אנטישמיות בתואנת כיבוש

  באובדן עשתונות ננוחם

  אהבתי

 16. מיקי הגיב:

  כמה קשקשת על לא כלום בלה בלה בדיוק כמו בתקשורת שהבלוג הזה מתיימר לבקר קיש קיש קריא…..

  אהבתי

 17. אורן במומו פוסל ובריבוע הגיב:

  לא ברור מה היה הצורך להטריד את מאיר אריאל לפוסט הזה. חייל זקן, נשאר כשהיה מתגובתו הראשונה. אדם המתיחס לתאוריות המתרוצצות במוחו, כבעלות ערך כלשהו. ראוי שיחזור לנהל דיאלוגים עם מכשיר הטלוויזיה שלו. די לשרלטנות המתלהמת.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s