מרוויחות פחות אך מרוצות מהחיים


למה חוגגים את יום האישה? * מה מצבו של נתניהו? * מהו האקדח המעשן האיראני? * איך תסתיים פרשת האח הגדול והתרופות הפסיכיאטריות?  * וגם שי לפורים

נו, לא צריך להצטרף לפמליית רה"מ כדי לכתוב. "מקורות דיפלומטיים" גילו לבן כספית שאובמה אמר לנתניהו שאם נהיה ילדים טובים השנה נקבל חבילת ממתקים. הואו גם מספר על מצב העשרת האורניום אצל האיראנים (איראן לא מספרת לנו הכל). חכו חכו ותקראו מה שיש לחייל זקן לומר על כך.
כות' הגג של ישראל היום: איראן מטייחת. ושל ידיעות: איראן מפתחת. גם בידיעות וגם בהארץ מדברים על האקדח המעשן, ניסויים בהדק ניוטרונים.

נתניהו חזר לישראל וחטף בומבה על נאום השואה שלו, אבל הכותרת הראשית של הארץ בטח גרמה לו לאושר: נתניהו והליכוד בשיא כוחם. אם רק יפנים גם את החלק השני של הכותרת, שרוב הציבור נגד תקיפה באיראן יהיה סבבה לגמרי.


נס פורים: זוג דרוזי התקבל לחברות בקיבוץ אליפז.

שום סופר מותחנים ושום דרמת בית משפט לא היו מנפקים משהו דמוי עלילות משפחת מעוז כפי שנחשפו אתמול בבית המשפט.

יום האישה הבינלאומי

לוגוגל:

אני לא מתלהבת מהיום הזה, וכל הנסיונות לחגוג אותו גורמים לי לגרד קל. אי נחת גדולה אופפת אותי. החגיגות האלו נראות לי משונות. מעין מס שפתיים.
בהארץ ביקשו מכל מיני נשים לכתוב על אישה גדולה וחזקה בחייהן.
רונית מטלון ואסתי זקהיים כתבו על דודה. מרב מיכאלי על סבתא. איבתיסאם מראענה על אמא.
אוסף כל חגיגות יום האשה של הארץ. כולל משאל הנשים מה זה פמיניזם.

בשער מעריב חוגגים את יום האישה עם תמונת פרחים בקנה קלאסית של ארבע קצינות מבצעים מחטיבת הנח"ל.

איך הן מוצגות? "מפקדות קשוחות (ש)מנהלות… מרדפים ותרגילים"… "חשוב לי לשרת במקום משמעותי של גברים…" מספרת אחת מהן, סג"מ שקד בנימיני. מה הרעיון פה? להראות שנשים יכולות לעשות את המקסימום, את הפעולה הנשגבת ביותר שגברים מסוגלים לעשות: לכהן בתפקידי לחימה בצבא הישראלי המקרטע, השוביניסטי, עמוס התככים ומלחמות אגו מלוכלכות ומחדלים. נו, לזה אתן רוצות להסתפח, חביבותיי?
סיפורי נשים לוחמות הן קלאסיקה צה"לית ועיתונאית ב-63, כמעט 64 שנות קיומו של צה"ל. הפוזות אותן פוזות, האמירה אותה אמירה. כן, אנחנו יכולות. חיילות צה"ל הן גם מושא תשוקה ידוע, ואפילו כיסו את שערי מגזיני העולם עם העוזי שלהן, הכומתה, המבט הקשוח והמדים, הו, המדים. כלום לא השתנה. כלום.
– הראיון היומי: רחל שושן, פעילה למען זכויות נשים בב"ש.
ובע' 12: סטטיסטיקות על נשים; ידיעה מסלונה: זהבה גלאון (pdf) עשתה הכי הרבה למען נשים; כרמית ספיר-ויץ על ראיון עבודה בה נשאלה על כוונות ההתרבות שלה.
במעריב עסקים כתבה על תקרת הזכוכית של עו"דיות וכן פרופילצ'יקים של חמש בנקאיות העתיד. ובז'ורנל: שש נשים בולטות בתעשיית האוכל.

בידיעות יש לנו בעיה. מצד אחד, תקעו ליד לוגו העיתון את הסמל הנקבי אאוט אוף דה בלו, מצד שני, באותו שער עצמו חוגג העיתון את בחירת מלכת היופי המיתולוגית שלו, תחרות מושמצת במיוחד (בידיעות אגב אין ביקורת טלוויזיה היום). איך מיישבים את הדיסוננס? רוב כפ' 18-19 מוקדשת לתחרות ולמלכה החדשה. שני חזן, אגב.

בצד ימין של השער טור צד המפרט את חגיגות 24 שעות המוקדש לנשים. לרגל המאורע שתי נשים ערכו את 24: תמר קפלנסקי וענת לב אדלר.
כפולה ראשונה, ארבע נשים (עלמה זהר, ליהיא לפיד, עינת שרוף ורונה קופרבוים) כותבות על ארבע גיבורות שלהן. כפולת סטטיסטיקות. חמש נשים חושפות סדר יום בלתי אפשרי. ארבעה זוגות תאומות שמשחקות כדורגל. "החבילה עוברת" – המלצות תרבות. שפיות במטבח.
וממון: חמש מנהלות בכירות, בית וקריירה, בלה בלה בלה. וסבר פלוצקר גם הוא מספר עם אושרן של הנשים, עם הכותרת "ממה הן מרוצות?". יש גם תשובה: מהקשר עם בני המשפחה, ממצבן הכלכלי וממקום עבודתן. כך מוסרת הלמ"ס.

בישראל היום רק ע' 27, ליתר דיוק חצי עמוד, מוקדש ליום האישה. הכותרת אומרת הכל: "מרוויחות פחות, אך מרוצות מהחיים".
אבל יש גם מאמר דעה של עו"דית הקוראת לצמצם את פערי השכר במשק, וידיעונת על לוחמת מג"ב ואם לשבעה. איך היא עושה את זה? וואוו.

והמלצת צפייה:
הופעה לא ייצוגית Miss Representation
כיצד תקשורת המיינסטרים תורמת לייצוג-חסר של נשים בעמדות כוח? הסרט של ג'ניפר ניוסום קורא תיגר על הייצוג המוגבל ולעתים המשפיל, לו זוכות נשים בתקשורת.
הערב, יס דוקו, 22:00.

האח הגדול והתרופות

זה היום השלישי שידיעות מקדם את הסיפור בשער. אתמול כבר עסקו בכך רוב העיתונים, וכן שלל תוכניות החדשות הטלוויזיוניות בקדם פריים טיים, כשכל אחד מגייס את תותחיו.

הציטוט של ידיעות בשער הבוקר הוא של פרופ' אבינועם רכס, יו"ר הלשכה האתית של ההסתדרות הרפואית. הוא אומר, בציטוט שבשער, "משהו מערכתי לקוי מאוד בתוכנית".
הופתעתי, מאחר ששמעתי אותו אתמול אצל הקירשנדון, ולמיטב הבנתי הלוקה הוא אמר דברים מורכבים הרבה יותר, ובשורה התחתונה מגבה את רבינוביץ' באבוה, בכפוף לדעתם החולקת של רז שכניק ושל עורכיו בידיעות.
דקה 29:30 (תחילת הדיון). דקה 32:44 רכס:

קירשנבאום שואל אותו אם מבחינה אתית מותר להנדס כך בני אדם (הדברים ערוכים ומקוצרים).
רכס אומר שאפריורי בוחרים אנשים של הקצה, בעלי הפרעת אישיות וסף נמוך, ומכניסים אותם לתוך מטחנה, כל התוכנית היא לא אתית, כי הם עכברי ניסיון, הם אחד בתחת של השני, וזה מציף את כל הפסיכופתולוגיה שיש להם… דיברתי עם הרופא (רבינוביץ', V) והוא הסביר לי את המנגנון. האנשים נמצאים על סף היכולת הנפשית שלהם כל הזמן, לשם התוכנית מובילה אותם, כי אחרת זה לא מעניין. מה הרייטינג? הרייטינג זו המציצנות החולנית שלנו כחברה… אוי ואבוי לחברה שכזו… האנשים שנכנסים לשם הם נרקיסיסטיים… אתה רואה אנשים על סף משבר נפשי ואתה אומר: אני אשלוף אותו או לא אשלוף אותו. אמר לי הרופא, אילן רבינוביץ', שהוא הוציא אנשים מתוך התוכנית. ההסכם המשפטי שלו עם התוכנית זה שהוא רשאי לעשות overruling רפואי על העריכה. אז הוא שלף אנשים… תחשוב על אדם שהוא נרקיסיסט, שאם תוציא אותו מהתוכנית הוא עלול להתאבד… אומר הרופא, בוא נבחר between 2 evils (קירשנבאום מבקש הסבר) – או שהוא יישאר בתוכנית עם תרופה. האופציות ניתנות לו… צריך לשמור על שיקול הדעת של אותו פסיכיאטר… קל להביא אנשים כאלה למשבר פסיכוטי.
שואל לונדון: האם פסיכיאטר  אחראי יהיה מוכן להישכר לעבודה כזו?
עונה רכס: זאת קודם כל עבודה לגיטימית, יועץ פסיכיאטרי של תוכנית, כל עוד הוא לא מכפיף את המוסר המקצועי שלו לאינטרסים כלכליים של התוכנית.
לונדון: אבל הוא כן מכפיף.
ד"ר יעקב פולקאביץ, מנהל המרכז לבריאות הנפש בטירת הכרמל: מי שנכנס לשם זה אנשים מבוגרים, שאמורים להיות אנשים בריאים, זאת בחירתם. הם בוחרים להיות בסיטואציה… גם בשלב המשבר הם בוחרים אם לקחת טיפול תרופתי או לא… זה שום מצב שהוא מצב כפוי… אבל השאלה המרכזית היא למה אנחנו כחברה מתעניינים במציצנות הזו שמביאה אותנו לצפות…
רכס: דיברתי היום ממושכות עם הרופא… אני לא מכיר אותו ואני לא סוכן שלו… אני חושב שהוא פעל נכון. אני חושב שהוא פעל נכון. זה מאוד סקסי לתקוף אותו, זה משרת מאוד את אותו אדם שתובע אותו, אבל אני לא חושב שהוא עשה רע".

http://f.nanafiles.co.il/Common/Flash/Nana10Preloader.swf

עכשיו, מה כתוב בידיעות, שהיום כבר נותן לסיפור את כל כפולת 24-25?
(הכתבה ב-7 לילות מחר):
מהכתוב בעיתון משתמע שרכס לא ידע שמדובר בשישה אנשים (איך לא ידע? הרי זה נכתב מיום שלישי בידיעות ופרץ ימה וקדמה צפונה ונגבה? הרי לא דובר אתמול אצל הקירשנדון במקרה אחד):

"הובא לידיעתי מקרה בודד… אבל אם לא מדובר במקרה בודד אלא במספר דיירים שמהווים כשליש ממספר המשתתפים – אין ספק שחובתו של הרופא הייתה להסב את תשומת לבם של עורכי התוכנית לנזק הנפשי שנגרם ליותר ממטופל אחד. במצב כזה, חובתו… לצלצל בכל פעמוני האזעקה ולהחליט למי נתונה הנאמנות שלו: לחולים או לתוכנית. לתפיסתי הנאמנות צריכה להיות תמיד לחולים, ולהם בלבד. אין ספק שהתוכנית פסולה לחלוטין מבחינה חברתית, מפני שטוחנים נפשית את האנשים שמשתתפים בה ומשתמשים בהם כמו בשפני ניסוי בקולוסיאום, להנאת הציבור ולרווחי המפיקים".

ד"ר ג'ייקל ומיסטר הייד? האם אנשי ידיעות פנו לרכס מיד אחרי שידור התוכנית בער' 10?

הידיעה המרכזית בעמוד מתייחסת לבדיקת הרשות השנייה, יחד עם תגובה חדשה של קשת המאשרת ששישה דיירים קיבלו תרופות פסיכיאטריות. קשת, כך לפי העיתון, לא הבהירה שמדובר בשישה משתתפים מאותה עונה.

בע' הפייסבוק מביא ידיעות הקלטה של אחת המשתתפות.

– במעריב – אף מילה. כלום. אפס. רגע, מצאתי: בביקורת הטלוויזיה שלו כותב דורון ברוש: "גיא פינס על סערות הביצה המקומית".
– בישראל היום הפניית שער למחר: "אלעד קופרמן, המפיק הכל יכול של האח הגדול בראיון נדיר: 'כשאנשים מתחילים עם שקרים, זו חוצפה שנובעת מתסכול של מפסידים'".
– בהארץ מובאים חלקים ממכתב העו"דים של קשת לידיעות וכן: הרשות השנייה דורשת הבהרות.

צפניה קרא את הכתבה ואומר שאין סיפור.

מתקלקלים

בכל העיתונים מובאת ידיעה על 1,226 המיליארדרים בעולם, שבתוכה 13 ישראלים. העשיר שבהם הוא עידן עופר (אולי הוא רוצה להשקיע בבלוג ביקורת תקשורת?).
איפה נוחי דנקנר?

לחם עבודה

כפי שכבר כתבתי, כתב העת תכלת נסגר. גיליון פברואר 2012 היה הגיליון האחרון שלו.
אסף שגיב, עורכו וידידי כתב באתר כתב העת דברי סיכום.
תומר פרסיקו מתעצב.

יורם ארבל יחזור לשדר ספורט בערוץ הראשון 22 שנים אחרי שעזב בטריקת דלת (אחרי שידורי מונדיאל 1990) ותוך ביקורת על הנעשה ברשות. מאז הגיח פה ושם (רז שכניק, ידיעות).

בלוגלנד/ רשת/ פייסבוק

דוד אסף על תאונת רכבות בפולין ומותה של מאיה ברנד. לא תקראו על כך בשום עיתון.

מתיחת פורים של כמה אברכים לונדונים הפילה בפח גם אתרים ישראליים.
ב-ynet מחקו את הידיעה (אבל יש צילומסך בבחדרי חרדים), ובגלובס לא מחקו.

מיקס הברווז.

לפני פיזור

תוכה רבה לתומכי הבלוג, ושי פורים שמצאתי אצל יאיר.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה שערים, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

52 תגובות על מרוויחות פחות אך מרוצות מהחיים

 1. captain beefheart הגיב:

  וזוהי, בזריזות, דעתו של מי שזכה לא לראות ולו פריים מהתוכניות האלו:

  אני חושב שרק על הקרקסנות ראוי לשלול מהפסיכיאטר כל תעודה ואישור לעסוק במקצוע. נתנו לך רישיון לרפא אנשים. די מבחיל.

  אהבתי

 2. סימון הגיב:

  רבים מהפונים לעיסוק בתחום הטיפול ובריאות הנפש הם אנשים שחוו טראומות וטיפול ממושך בעצמם, חלקם אף בעלי אישיות גבולית. לפי כמה מחקרים והערכות של מטפלים ומאבחנים, בהרבה מעבר לשיעור באוכלוסיה הכללית. יתכן שרבינוביץ' נמצא בקצה מסוים של סקאלה זו, מה שמסביר את פועלו בתוכנית ובכלל

  אהבתי

  • שועלן הגיב:

   זה לא בדיוק הטיעון העיקרי כנגד חופש הבחירה של זונות במקצוען?
   צריך חוק שיפליל את הלקוחות שמנצלים את מצוקתם של הפסיכיאטרים רק בשביל שהוא יעניק להם כמה רגעים של חסד.

   אהבתי

 3. אורן הגיב:

  במוסף כלכליסט מחקר עם תוצאות מעיקות לכבוד יום האישה.

  אהבתי

 4. חייל זקן הגיב:

  הכומתה, המבט הקשוח והמדים, הו, המדים. כלום לא השתנה. כלום.

  על פי התמונה שהצגת חטיבת הנחל היא היחידה המובחרת ביותר בצה"ל

  אהבתי

 5. כלכלן הגיב:

  ומה קרה לאתר גלובס בשעות האחרונות?

  אהבתי

 6. אורן הגיב:

  כדורים, מלכות יופי, חט' הנח"ל וכמובן פורים. כל כך הרבה עניינים מיותרים היום (לאשמתך).
  לגבי חדשות הגרעין, AP מיתן את הידיעה, שבבסיס כותרות העיתונים.
  יום האישה הוא הזדמנות לברך את אימי, אישה מיוחדת (אסתפק בכך). היה מקום להחליף את הטיובים המיותרים בתמונה של עוד בלוגרית סלאבית. כהרגלי מציין את היום בהבלטת הצדדים השליליים, הרי גם רוניתי היא אישה(כנראה). בשאר השנה פמיניסט.

  אהבתי

  • velvet הגיב:

   אתה כרוך יתר על המידה אחר אמא. הרבה יותר מכפי שהחוק ורבינוביץ' מרשים. מה שהופך אותך לפסול חיתון בעדות מסוימות. ואסתפק בכך.

   אהבתי

   • אורן בואש נואש הגיב:

    אני מעדה אחרת. גם אמא יכולה לשמש אמצעי אירוני. למה הבנה וכתיבה ליטראלית של תגובות הפכה לאחד ממאפייני המפעל הציוני. לא הגיע הזמן להתפתח מילולית, שוב "פסול חיתון". ומאחר והזכרת שקיעות, נדחתה הריסת הדולפינריום.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    גם פסול חיתון, כמו אמא, זה אמצעי אירוני, שהרי מה לבלוג הזה ולמנהג המשוקץ?
    זהו רפרור למדור הנערץ של כל העיר באייטיז.

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    אידיום גוסס, וסתמי. איבד את האירוניה הפך חמוץ ומנדנד. חוצמזה אין בעיה שתמשי חופשי. אני לא מהעדה של האייטיז.

    אהבתי

 7. נתם הגיב:

  אני לא מבין, חוץ מישראל היום אף אחד מארבעת העיתונים הגדולים לא טורח לציין בשערו שהיום פורים? חג שנחגג במשך מאות שנים, שהוא חלק בלתי נפרד מהמסורת של העם היושב בציון, דתי או חילוני, וכלום? שום דבר? מה שעושה את ההתעלמות הזאת ליותר צורבת זה החגיגה המעושה והמאוסה של "יום האישה הבינלאומי", איזשהו פסאודו-יום טוב שנועד לציין… מה? שיש קצינות בצה"ל? שאמא של איבתיסאם מרעאנה (אלוהים, מי זאת?) היא דוגמה ומופת לנשות העולם? עוד נתונים סטטיסטיים, עוד הזדמנות לטחון פמיניזם?
  לכבוד "יום האישה הבינלאומי" ידיעות טורח ומציג את הסמל הנקבי אי שם למעלה ליד שם העיתון (+ טור שלם של הפניות לאייטמים בנושא), מעריב מקדיש חצי שער פלוס עיגול ורוד, והארץ מפנה לגיליון שלם בעניין.
  ולכבוד פורים? כלום.

  אהבתי

  • עוד אחד הגיב:

   אז ישראל היום החליט להתחפש למשך יום אחד לעיתון אמיתי? מרענן.

   אהבתי

  • יונת אסתר הגיב:

   נסה כאן, אפשר לרכוש ערכה ולהתחפש לויקיפד כדי לקדם את המודעות למעמד האישה.
   אולי הם עושים מבצע לכבוד החג של היהודים.
   סתאאאם, זה לרגל יום האישה.

   התעשיה וההד התקשורתי סביב תחרויות היופי מבחילה.
   אם הייתי יונה נטולת בי**ם הייתי מארגנת כמה יונות מהתעשיה ומקימה מהומת אלוהים כדי להפסיק עם זה.

   אהבתי

  • captain beefheart הגיב:

   זה שלא התייחסו לפורים – עובדה בשטח. בוא נמשיך מכאן: מה זה אומר עליך אם אתה מוצא עצמך נפגע מכך שעיתונים (שאת רובם או כולם כנראה לא רכשת בכסף) לא הזכירו בשעריהם לקוראים שהיום פורים?

   אהבתי

 8. תמי הגיב:

  זה מה שאמרתי כשהתרגשת מהטייסת השרמנטית.

  אהבתי

  • ד"ר רבין ו. ביץ' הגיב:

   כשאדם מתחיל לצטט את עצמו, ראוי שירשם ל"אח הגדול" כדי לקבל כדורים פסיכיאטרים בחינם.

   אהבתי

  • אורן הגיב:

   צדקת כבר אז. לוחמות הנח"ל הן סימולאקרה, אין פמינזם צבאי. ולקשר לתגובה של עצמך, זה לעשות שועלן קלאסי. שום אח גדול, ושום פסיכיאטרים וכדורים. שועלן מלך הסחיות.

   אהבתי

 9. הינשוף של מינרווה הגיב:

  שואל לונדון: האם פסיכיאטר אחראי יהיה מוכן להישכר לעבודה כזו?
  עונה רכס: זאת קודם כל עבודה לגיטימית, יועץ פסיכיאטרי של תוכנית, כל עוד הוא לא מכפיף את המוסר המקצועי שלו לאינטרסים כלכליים של התוכנית.

  הן בתוכנית של קירשנדון והן בכתבה ל-7 לילות (כלומר, בין כמצדד בד"ר רבינוביץ' ובין כמתנגד לו), קובע פרופ' רכס חד-משמעית את הדברים הבאים:

  קירשנדון

  בוחרים אנשים של הקצה, בעלי הפרעת אישיות וסף נמוך, ומכניסים אותם לתוך מטחנה, כל התוכנית היא לא אתית, כי הם עכברי ניסיון, הם אחד בתחת של השני, וזה מציף את כל הפסיכופתולוגיה שיש להם

  7 לילות

  אין ספק שהתוכנית פסולה לחלוטין מבחינה חברתית, מפני שטוחנים נפשית את האנשים שמשתתפים בה ומשתמשים בהם כמו בשפני ניסוי בקולוסיאום, להנאת הציבור ולרווחי המפיקים

  לפי פרופ' רכס, ראשית מאתרים אנשים גבוליים מבחינה נפשית, שנית מקבצים אותם יחד, ולבסוף מפעילים עליהם סדרה של מניפולציות כדי להוציאם משיווי משקל נפשי. האם הוא באמת מאמין שאדם שמקצועו בריאות הנפש צריך לקחת בכך חלק?
  ובכן, לא, זו לא עבודה לגיטימית לפסיכיאטר, שמקצועו אמור לשלול תוכנית זו מן היסוד. איש הסאונד, שפועל מאחרי הקלעים כדי ש"האח הגדול" תשודר בלא תקלות, לוקח גם הוא חלק בתוכנית זו, אולם מקצועו אינו בריאות הנפש אלא סאונד. ויש לפיכך הבדל מהותי: איש הסאונד יכול להיות חשוף לטענה שהוא מקדם, ולו בעקיפין, תוכנית שמתעללת פסיכולוגית באנשים גבוליים; וכאן בהחלט ניתן להעלות את השאלה אם זו פרנסה לגיטימית. הפסיכיאטר בכלל לא צריך להתמודד עם שאלה זו, בדיוק מהסיבות שפירט פרופ' רכס (פסיכיאטר, אם איני טועה).
  שאחרת מדוע אין זה לגיטמי למשטר הסורי לגייס פסיכיאטרים שיספקו תמיכה נפשית לחיילים שמתלבטים אם לאנוס או לרצוח חפים מפשע? [חיפשתי דוגמא קיצונית שאינה שואה. סליחה].
  אומנם ד"ר רבינוביץ' מתגאה שאינו מכפיף את המוסר המקצועי שלו לאינטרסים הכלכליים של התוכנית, אולם הוא כן מכפיף אותם לאינטרסים הכלכליים שלו עצמו (אמת לשעתה). הוא מתפרנס, אני מהמר שלא רע, מעבודה זו, וגם זוכה בהכרה ופרסום (כפסיכיאטר שמלווה תוכנית עתירת רייטינג).

  אהבתי

  • . הגיב:

   ממ.. בא נראה, ראשית מאתרים אנשים גבוליים מבחינה פיזית, שנית מקבצים אותם יחד, ולבסוף מפעילים עליהם סדרה של מניפולציות כדי שיקיזו דם ואיברים כרותים לכל הכוונים. זה פחות או יותר התיאור של צבא מקצועי (למשל הצבא האמריקאי). האם הוא באמת מאמין שאדם שמקצועו בריאות הגוף צריך לקחת בכך חלק?
   לפי הלוגיקה שלך רופא צריך לסרב ללוות כח צבאי בפעילות משום שמדובר בפעילות שמסכנת את גוף האדם.
   רופא (וגם פסיכיאטר כמובן), צריך ללכת איפה שנדרשת השגחת רופא. אין זה ענינו לאיזה צורך התגבשה הקבוצה לה הוא נדרש.
   ואני תוהה מה היה כתוב בעיתון לו לא היתה ההפקה מלווה בפסיכיאטר ואחד הליצנים היה מתאבד. יש פה ענין עיתונאי רק אם סופקו להם כדורים כדי להקצין התנהגות שמגבירה את השואו. ספק רב אם זה העניין. ההשפעה של כדורים פסיכיאטריים בדרך כלל מפחיתה התנהגות גבולית ולא מגבירה אותה. לו היו רוצים "שואו" היו נמנעים מעירוב פסיכיאטר.

   אהבתי

   • דרור הגיב:

    ,

    אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    1. אני חושב שהאנלוגיה מוטעית מיסודה:
    תכלית החיילים שמשרתים בצבא הוא הגנת המדינה. אמנם, על-פי חוק החיילים הם רכוש הצבא, ועליו לדאוג להם. אולם, תפקיד החיילים לדבוק במשימה (לאור המטרה) שהוטלה עליהם, גם במחיר חייהם. החיילים ניצבים לא אחת במצבים קשים גם מנטלית, אולם הדבר נובע או בשל אימונים או נוכח פעילות מבצעית של ממש.
    אתה יכול לחלוק על המוסריות של רעיון כמו צבא, או לחלוק על מוסריות צבא כובש ואכזרי כזה או אחר. אולם בכל מקרה לא מדובר במסחטת רייטינג שתכליתה כסף. תפקיד הצבא להגן על האזרחים. תפקיד הרופא הצבאי נגזר מכך.

    2. בניגוד לתיאור של פרופ' רכס, לפיו כל משתתפי התוכנית הם בעלי הפרעה גבולית, הרי שחיילים אינם כאלה. אדרבא: הם עוברים מיונים על-ידי פסיכולוג עוד ביותם מלש"בים, כדי לסנן את המקרים הגבוליים. התיאור שלך, כאילו הצבא מגייס מלכתחילה אנשים בעלי הפרעות נפשיות, הוא שקרי.

    3. השאלה ההיפותטית שלך חסרת משמעות, שכן אפשר לשחק בזה עד אין סוף: מה היה קורה אם היה מתאבד משתתף בתוכנית, וזאת לאחר שהפסיכיאטר המליץ לו להישאר, ואף נתן לו כדורים לשם כך? מה היה קורה לו המועמד הבעייתי היה מועזב מבית האח הגדול, אך לא מתאבד בחוץ?

    אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    סליחה, רק עכשיו אני רואה שבאשר לנקודה השנייה טעיתי:
    לא ציינת כי מגייסים מוגבלים מנטלית, אלא פיזית.

    אולם, כידוע, גם זה לא נכון.

    אהבתי

   • . הגיב:

    גבוליים אינם מוגבלים. גבוליים הם אנשים המצויים על אחד משני הקצוות של העקומה הנורמלית לחיוב או לשלילה.אנשים המגוייסים ליחידות עילית הם גבוליים פיזית. הארכת שלא לצורך ולא לעניין. אתיקה היא מקצוע ואתיקה גילדאית היא נושא שיש להתמחות בו. האתיקה הגילדאית של הרופא מאפשרת (ומחייבת) שרופא ילך היכן שהוא דרוש ובלבד שבראש מעיניו טובתו של המטופל. במקרים מסוימים ישנה התנגשות למשל כאשר רופא של קבוצת ספורט נדרש לתת זריקת שיכוך כאבים למפרק פגוע על מנת ששחקן יוכל להשתתף במשחק חשוב ובכך הרופא פוגע בבריאותו לטווח ארוך של השחקן (קורה אחת לשבוע לפחות). ניתן להשליך מצב זה על פסיכיאטר שמספק תרופה למשתתף ראליטי על מנת שיוכל להמשיך להשתתף בתוכנית על אף שהפסיכיאטר סבור שעדיף לו להפסיק השתתפות. נושאים אלו נידונים ללא הרף אצל מומחי אתיקה של הרפואה והתשובה אינה פשוטה כלל. בגדול אומר שהאתיקה הרפואית מעדיפה את שיקול דעת המטופל על שיקול דעת הרופא כאשר החובה היחידה על הרופא היא להזהיר.

    אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    אתה צודק בכך שהארכתי. למעשה, אני לא סבור שהיה צורך בכלל לנסות להתמודד עם האנלוגיה שלך בין רופא צבאי לבין פסיכיאטר של "האח הגדול". אנסה לקצר:
    1. גבוליים או מוגבלים, הטענה שלך שגויה עובדתית: ליחידות עלית, כמו לכל היחידות הקרביות, נדרש פרופיל קרבי (אגב, זה לא חייב להיות 97, וגם יכולים להיות סעיפים כגון ראיה). כלומר, ליחידות הקרביות לא לוקחים אנשים גבוליים פיזית (לשיטתך- לטובה) אלא אנשים כשירים פיזית.
    2. אנלוגיה בין רופא ספורט לד"ר רבינוביץ' שגויה גם היא: הספורטאי עליו אתה מדבר מבקש לעשות קריירה. הוא מתחיל אותה בריא.
    3. אני לא מדבר על אתיקה אלא על מוסר. קוד אתי יש גם למאפיה.

    אהבתי

   • . הגיב:

    כשיר הוא מושג יחסי בדיוק כשם שגבולי הוא מושג יחסי. שניהם מתייחסים למיקום על ההתפלגות הנורמלית. ליחידות עילית נלקחים הכשירים ביותר-כלומר, הגבוליים ביותר. אנשים אלו נדרשים למאמצים גדולים שאינם בריאים להם ורופא יחידתי המספק להם משככי כאבים כדי שיוכלו לסיים את המסלול פוגע בבריאותם לטווח הארוך.

    גם בריא הוא מושג יחסי, כשהרופא אומר לסבתך שהיא בריאה הוא לא מתכוון שהיא בריאה כמוך. האם אדם הנוטל רטלין הוא אדם בריא? ההחלטה מהי בריאות נפשית היא תמיד יחסית ומורכבת.
    אשר למוסר, אף אחד לא יודע מהם גבולות המוסר והשאלה המוסרית היא אישית מכדי שניתן יהיה להתנהל דרכה. לשם כך נוסדה האתיקה המקצועית. והיא כאמור אומרת שתוך הפעלת שיקול דעת מסוים (שיקול נזק), יכול רופא לתת טיפול שלדעתו יזיק אם המטופל מבקש זאת.

    אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    חשוב לי לציין כי אני מאוד מעריך אותך [.], ונהנה לקרוא את תגובותיך. שלא ישתמע חלילה שאני מזלזל בך.

    הדיון התחיל בשאלה אחרת לגמרי (זו של לונדון: האם פסיכאטר אחראי מוכן להישכר לעבודה כזו?). ציינתי כי לפי פרופ' רכס עצמו, האנשים שנלקחים לתוכנית "האח הגדול" הם מקרים גבוליים מבחינה מנטלית. לדעתי הסכמת עם זה, באשר ערכת אנלוגיה לצבא וטענת שגם שם לוקחים מקרים גבוליים (אם כי פיזית). כנגד זה טענתי שהדבר אינו נכון ביחס לצבא. אם אני מבין נכון, עכשיו אתה טוען כי אי אפשר לדעת בכלל מי בריא ומי חולה, מי כשיר מנטלית ומי מטורף. גלשנו אפוא לפוסט-מודרניזם.
    ובכן, באשר לטענה ש"כשיר"-"גבולי" הם מונחים מעורפלים (בהנחה שלכך התכוונה במונח "יחסי", קרי – שקשה לקבוע אופן מוחלט מה נופל בגבולו).
    (א) זהו פרדוקס הערימה הישן והטוב. ביקשת לקצר, אז אקצר (בלי אריסטו, ראסל וכאלה). על זה נאמר: אמנם קשה להגדיר זאת, אך קל לזהות זאת.
    (ב) המושג "בריא" או "כשיר רפואית" נקבע על-ידי איש מקצוע. זאת אמור להכריע הרופא. אמנם, אנשי המקצוע לעתים אינם תמימי דעים, אולם ההכרעה ביניהם גם היא צריכה להיעשות (באופן אידיאלי) על-בסיס ידע מקצועי גרידא.
    ובאשר לדוגמא של הבריאות המתאימה לסבתא לנגד זו המתאימה לילד (חבל שאי אפשר להאריך בעזרת אריסטו): ייתכן ומה שבריא לאחד יזיק לאחר, אולם עבור כל אחד מהם ישנו מצב של "בריאות", ונגדו מצב של "חולי"; ושני אלו נבדלים מהותית.
    (ג) אין כזה דבר "כשיר ביותר". יש "כשיר" או "לא-כשיר".
    (ד) שוב, עובדתית אתה טועה: תנאי הקבלה ליחידות קרביות אינן תכונות פיזיות יוצאות דופן. נכון כי אדם שניחן ביכולות פיזיות מרשימות יתמודד ביתר קלות עם האתגרים של מסלול ביחידה קרבית, אולם זאת אינה דרישת-קדם. אם יורשה לי, עבדך הנאמן הוא דוגמא מובהקת.

    בקשר למוסר: ישנם הוגים רבים שיחלקו על הטענה כי לא ניתן לדעת את גבולות המוסר. עזוב אפוא את הדיון לעיל והתמקד בשאלה המקורית: האם אתה סבור כי זה מוסרי שפסיכיאטר יפעל כפי שפעל ד"ר רבינוביץ' [רציתי לחבר קישורים, אבל אני מניח שאתה מכיר את הכתבות האחרונות שמצטטות שיחות שהתקיימו עמו]?

    אהבתי

   • . הגיב:

    כלל לא חשבתי שאתה מזלזל בי. נראה היה לי שאנחנו מתקשרים במישורים שונים. קשה לי עם פילוסופיה. אני איש מדעי הטבע באורח החשיבה שלי ובהכשרתי. אנסה בקצרה ולעניין עצמו: נושא הדיון אינו האם ההתכנסות באח הגדול לגיטימית או לא. מרגע שנערכה התכנסות כזו, בגלל האינטנסיויות של העניין, נדרשת בקרה פסיכיאטרית. עניין בריאותי נטו. מישהו צריך לעשות את זה. זה יכול להיות רבינוביץ או שומכר או בן טובים. הלאה,

    להיות בעל אישיות קיצונית לא בהכרח שווה ערך ללהיות לא בריא נפשית. יתר על כן, ליטול כדורים המשפיעים על המח באופן קבוע גם כן לא שווה בהכרח לאי בריאות נפשית. הזכרתי רטאלין. אני יכול להזכיר גם נוגדי דכאון וחרדה קלים. מכאן, אי אפשר להאשים את רבינוביץ בכך שאיפשר השתתפותם של אנשים לא בריאים בתוכנית (כלומר טכנית אפשר, אבל צריך להוכיח את זה). לבסוף,

    נראה לי שאנשים קופצים בגלל המוניטין של רבינוביץ ובגלל צירוף המילים מהלך האימים "תרופות פסיכיאטריות" ולא בגלל העניין עצמו. הרי לאיש אין מידע על מעשים פסולים מצידו ומשתתפים שנטלו תרופות כאלה לפני כן נזקקו להם גם בפנים מן הסתם.

    אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    לדעתי אתה צודק, שאם כבר נערך הניסוי החברתי הזה, מוטב שתהיה לו בקרה מקצועית. אולם אני שואל את עצמי אם אנשי המקצוע אכן צריכים, מוסרית, לבצע תפקיד זה. אך אם לא הם, מי? כלומר, אם לא הם, הרי שלא ניתן להפיק את התוכנית.
    וזו בדיוק הטענה שלי.
    משום מה זה מזכיר לי את ה"סופרנו".
    אגב, אני מקבל לחלוטין את טענתך כי אישיות קיצונית אינה הפרעה נפשית, כמו גם ששימוש בכדורים אינו מעיד בהכרח על הפרעה נפשית (כשלעצמי, אני סבור כי עצם הרצון להשתתף בתוכנית שכזו מעיד על איזה בעיה, ולו נרקסיזם).

    אהבתי

 10. תמי הגיב:

  התמונה של החיילות המחוייכות עם העיגול הורוד שכתוב בו "יום האישה הבינלאומי" זה אחד הצירופים הדוחים.
  הסיבה שיש יום אישה בינלאומי היא שהאישה היא עדיין "האחר". משווים אותה לגבר. מהי לעומת הגבר. זאת למרות שחצי מהאוכלוסייה הם גברים, ולמרות שגברים שונים מנשים בדיוק כפי שנשים שונות מגברים.

  אהבתי

  • אורי הגיב:

   באחד הרדיואים שמעתי את הביטוי "תחפושות זנותיות" ואחר כך היה דיון בין כמה נשים דעתניות (פמיניסטיות?) על ילדות בנות 12 שלובשות תחפושות חושפניות עם חצאיות קצרצרות.
   מי שהלביש את הילדות בתחפושות הללו הן אמותיהן. הן מלמדות את הילדות (וגם את הצופים בהן) שאשה צריכה להיות מגרה, כדי להשיג גבר.
   האם הפמיניסטיות השיגו משהו?
   💡

   אהבתי

   • תמי הגיב:

    אתה רציני בשאלה שלך? בוודאי שהפמיניזם הליברלי השיג "משהו", למשל זכות הצבעה לנשים. זה וואחד הישג, לעומת מה שהיה לפני פחות ממאה שנה. הבעיה עם הפמיניזם הליברלי (לעומת הפמיניזם הרדיקלי) שהוא מקבל למעשה (גם אם לא במפורש) את דוקטרינת השוני והשוויון בין נשים לגבר, כאשר הגבר הוא אדם "רגיל" וההסתכלות על האישה היא תמיד ביחס לגבר, בתור ה"אחר". מסיבה זו הפמיניזם הליברלי לא יוכל להגיע לשינוי עמוק ואמיתי.
    לא יודעת למה אתה מסיר מהאבות אחריות. בנוסף, קח בחשבון שילדים וילדות בני/בנות 12, וגם לפני זה, מחליטים בדרך כלל בעצמם למה הם מתחפשים (ועושים את המוות להורים שלהם), אבל אתה צודק, להורים יש אחריות. אין ספק שהילדות האלו מקבלות איזשהו מסר מהחברה שזה מה שמצופה מהן. זה מתחיל מסיפורי שלגיה וסינדרלה, למשל.

    אהבתי

 11. דרור הגיב:

  קדימה בהנהגת לבני תקבל פחות מנדטים מאשר אם מופז יעמוד בראשה (10 ללבני לעומת 12 למופז). הסיבה לנתון היא שמצביעי "השבט הלבן", כפי שהם מכונים במערכת הפוליטית, נטשו את קדימה ומצאו בתים פוליטיים חלופיים: בעבודה, במרצ ואצל יאיר לפיד.

  כי מבחינת הגזענים בהארץ לא יכול להיות שחלק מה"שבט הלבן" התפכח מאשליית אוסלו ועבר למפלגות הימין . הרי אשכנזי לא יכול להיות כזה מטומטם .

  אהבתי

 12. דרור הגיב:

  "קדימה בהנהגת לבני תקבל פחות מנדטים מאשר אם מופז יעמוד בראשה (10 ללבני לעומת 12 למופז) הסיבה לנתון היא שמצביעי "השבט הלבן", כפי שהם מכונים במערכת הפוליטית, נטשו את קדימה ומצאו בתים פוליטיים חלופיים: בעבודה, במרצ ואצל יאיר לפיד."

  כי מבחינת הגזענים בהארץ לא יכול להיות שחלק מה"שבט הלבן" התפכח מאשליית אוסלו ועבר למפלגות הימניות , הרי אשכנזים הם יותר מדי חכמים בשביל לעשות דבר כזה.

  אהבתי

  • ניר הגיב:

   אני בכלל עוד לא הבנתי מה זה "השבט הלבן"? אשכנזים חילונים ילידי הארץ שעובדים בהיטק? כי אני עובד יותר מעשר שנים בין אנשים כאלו ויכול להעיד שיש חלק פרופוציונאלי לשאר האוכלוסיה של מצביעים לימין. אולי הכונה לאשכנזים חילונים ילידי הארץ שעובדים בעתון?

   אהבתי

   • שועלן הגיב:

    ה-ס' באחוסלים זה סוציאליסט.

    אהבתי

   • ניר הגיב:

    אחוסל זה בכלל מושג מטופש, עיברות של WASP שקשור למציאות הישראלית בערך כמו כל שאר התרגומים של מושגים אמריקנים שאנשים מהסוג שכותב בהארץ אונסים עליה (יחד עם עדות המזרח/ערבים כשחורים, לבנון/עזה/שטחים כוויטנאם וכן הלאה חרטוטים)

    אהבתי

   • שועלן הגיב:

    אני מסכים.
    רק הסברתי לך את מה שהיה חסר לך להבין בקוד "השבט הלבן". אין הכוונה לכל ה"לבנים".

    אהבתי

   • ניר הגיב:

    ברור, לא מכוון כלפי התגובה שלך. (אבל, אם ככה, מי אחוס"ל חוץ מכמה פנסיונרים ברמת גן? אהוד ברק אחוס"ל? ונתניהו? או לפיד?)

    אהבתי

 13. אמיר שיש שני לו הגיב:

  אין באמת פערי שכר בין גברים ונשים. הסיבה העיקרית להבדל בתלוש הוא שהגברים עובדים יותר שעות והנשים יוצאות מוקדם יותר מהעבודה כדי לטפל בילדים.

  באותה מידה אפשר להתלונן שמי שעובד בחצי משרה מופלה מבחינת השכר לעומת מי שעובד במשרה מלאה כי המשכורת שלו נמוכה יותר.

  אהבתי

 14. מיקי הגיב:

  גדעון עשת היום בדעות של ידיעות הוא לדעתי הראשון (למרות שכמעט לא קראתי עיתונים או ולווט לאחרונה) שהסיר את הלוט מעל פרצופו המכוער של שר התחבורה, ישראל כ"ץ, המפריט הסדרתי.
  לדעתי, כ"ץ יצר את המשבר בכוונה על מנת שיוכל להפריט את הרכבת כשרוח גבית של ציבור זועם מאחוריו. זה בדיוק מה שהוא עושה כרגע.
  מה הוא מרוויח מזה אישית? שאלה מעניינת, שיש לה ודאי תשובה מעניינת לא פחות

  אהבתי

  • דרור הגיב:

   המאמר של עשת אמנם מצויין , אבל נראה שאת קראת את מה שרצית לקרוא . עשת לא יוצא כנגד ההפרטה עצמה, שזה רעיון מתבקש לאור מצבה הנוכחי של הרכבת , אלא כנגד הדרך שבה מתנהלת אותה הפרטה. הפרטה ללא תחרות בצידה היא מתכון בטוח לכישלון .

   אהבתי

   • רכבתנית הגיב:

    דרור, סלח לי, אבל אתה מגבב שטויות.
    איך תעשה תחרות ברכבת במדינה כל כך קטנה? תעשה 2 חברות רכבות בין ת"א לחיפה? אחת תתן שוקו חינם והשניה תתן 3% הנחה? הרי רכבות מסובסדות ע"י הממסד בכל העולם – כולל ובמיוחד בצורה מאוד מסיבית ביפן היכן שההפרטה נחשבת להצלחה. באנגליה כזכור הסובסידיות גדלו והפלא ופלא גם המחיר עלה בהמון.
    אז אתה רומה הפרטה – כלומר 4 חברות עם 4 הנהלות ועם ארבע דירקטוריונים ועם 4 מחלקות מפטיות ועם 4 מחלקות lost and found ועם 4 משרדים ועם כפול 4 רכבים למנהלים וכו' וכו' וכו'. עכשיו אתה רוצה גם תחרות כלומר להוסיף למכפלה של ה-4 עוד כמה פרזיטים?
    הרי כל כך ברור שעוד כמה שנים נלמד כולנו על ההולילנד של הרכבת. בדיוק כפי שאיזה איש ממסד, ניר גלעד, נהיה מנהל מאוד בכיר אצל העופרים לאחר שעזב את עבודתו בממשלה – ךא לפני שהשלים את חתימת הסכם הזכיון, מה שנקרא שקשוקה במקומותינו.
    יש מספיק שחיתות וממש לא צריך להוסיף עוד.

    אהבתי

   • דרור הגיב:

    יש הרי מספר קוי רכבת , ובעתיד יהיו עוד . אז לקחת כל פעם קו או שניים ולהוציא אותם למכרז. ככה חברות רכבת יתחילו להזיע בשביל לזכות במכרזים , במקום המצב היום שלרכבת מובן מאליו שכל הקוים שלה ושאין להם תחרות וככה היא יכולה לזרוק זין .

    אהבתי

   • מיקי הגיב:

    כנראה שלא הבנת מה שכתב עשת – תקרא שוב…

    אהבתי

  • ניר הגיב:

   חשבתי שכבר עברנו על זה, והסכמנו שישראל כ"ץ גורם לרכבות לאחר, לעובדים להעסיק את קרובי משפחתם וליו"ר הועד להיות פקאצה. הצבור היה מבסוט לאללה מהרכבת עד שהגיע כ"ץ הנורא.

   אהבתי

 15. ר/ק וכו' הגיב:

  לקרוא ולהאמין.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s