פוסט אורח/ חמש שאלות לתקשורת העוינת

מאת חמש שאלות לתקשורת העוינת

1. עם כל הכבוד לשאלה חשובה כמו מה נסגר עם תקיפה באיראן, או שאלה לא חשובה כמו מי ינהיג את קדימה ברוורס, השאלה הכי בוערת בתקשורת היא מי יהיה הראשון שיראיין את אווה סנדלר, שאיבדה בפיגוע בטולוז את בעלה ושניים מילדיה. טיפ קטן – לאור השאיפה שלה להפיץ יהדות נסו להיעזר בכתב שהכי מחובר למסורת, או במילים אחרות, זה רק שאלה של זמן עד שסיון רהב-מאיר תראיין אותה לחדשות ערוץ 2

2. מה מצב המקלטים הציבוריים במדינה? תלוי את מי שואלים. בינואר המועצה לישראל יפה ערכה תחרות עם פיקוד העורף וחילקה פרסים לערים שתחזקו מקלטים ברמה גבוהה, כמו למשל חיפה. ביום שני שעבר ynet חשף שבארץ יש המון מקלטים ציבוריים במצב קשה, כמו למשל בחיפה.

"102 רשויות ו-300 מקלטים נבדקו בשנה שעברה בתחרות שערכו "המועצה לישראל יפה" ופיקוד העורף. הבדיקה העלתה ממצאים קשים, שחיזקו את הערכות הבכירים המעורים בנושא כי מדובר בכשל רב-שנתי ודרמטי".

בפעם הראשונה העיתונאים קיבלו ופרסמו דיווח על המצב הנפלא של המקלטים על סמך המידע שנאסף במועצה לישראל יפה, ועכשיו אותה מועצה מתארת מצב קשה של המקלטים.

3. בשנה האחרונה, כמעט בכל אחת מהידיעות שעסקו במחירי המזון הגבוהים בארץ היבואנים, המשווקים ורשתות השיווק ציינו שמחירי המזון גבוהים, בין השאר בגלל ההתעקשות על כשרות. אפילו בנק ישראל משתמש בטיעון הזה.
אז הנה השוואת מחירים של תוספי מזון, שביצע המארקר בשבוע האחרון, שהראה פער של עד 112%, למרות שלתוספי המזון שנבדקו אין ככל הידוע תעודת כשרות ישראלית. למען הסר ספק, ברור שיש עלות לתעודת כשרות, אבל תפקיד העיתונאי הוא להבין שבמקרים רבים העלות שלה זניחה בחישוב כולל, ושלפעמים כשרות היא רק תירוץ (גרוע), להפקעת מחירים.

4. מזל טוב לאיל קיציס לרגל הולדת בנו. מזל טוב לחברו הטוב, טל פרידמן, שהנחה את ארץ נהדרת והראה שלא משנה מי המנחה, התוכנית מקבלת את אותו רייטינג. את אותו לקח למדו על בשרם גדי סוקניק, מיקי חיימוביץ' ויעקב אילון שעזבו את חדשות 2 והבהירו שהרבה פעמים השלם גדול מסכום חלקיו, גם אם אחד החלקים עוזב. בקיצור, זה הזמן של אילון לחזור בו מההתפטרות מערוץ 10, וזה הזמן של קיציס להבין שכאשר מולי שגב יבקש ממנו קיצוץ בשכר, הוא צריך להסכים ולשתוק.

5. בצירוף מקרים מקסים, במהלך השבוע האחרון החולף התחקירן מוטי גילת השיק את הספר שלו קללת דרעי ואילו בני הזוג גיא מרוז ואורלי וילנאי ישלמו 150 אלף שקל בגלל הוצאת לשון הרע נגד ועדת התביעות. ברור שכל תחקירן טועה ומוטעה, רק חשבו על הפער העצום שבין תחקירן מהסוג של גילת, שעובד כמו חמור עשרות שנים, ומתרחק מחשיפה כמעט כמו מאש. עכשיו חשבו על בני הזוג וילנאי ומרוז, שמנהלים זוגיות מתוקשרת והתעקשו לא רק לפרסם תחקיר נגד ועדת התביעות, אלא גם השמיצו אותה מעל כל במה אפשרית, בצורה שמזכירה יותר מדי את ההתנהגות של איקרוס.

בקטנה: אם הבלוג היה שלנו היינו מסיימים בסקר שבו אתם נשאלים כמה זמן ייקח עד שכותרת ידיעה שתעסוק בהכנות עמישראל לליל הסדר תקבל את הכותרת "משחקי הרעב", כשם הסרט החדש והמדובר, וכמה זמן ייקח עד שהעיתונים יטחנו את הכותרת והיא תיכנס ל"צרות בכותרות".

חמש שאלות לתקשורת העוינת

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה חמש שאלות לתקשורת העוינת, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

12 תגובות על פוסט אורח/ חמש שאלות לתקשורת העוינת

 1. אחד הגיב:

  רצף ההגיון במס' 3: מחיר המזון בארץ גבוה בגלל הכשרות. מחירי מוצרי החשמל גבוהים בעשרות אחוזים למרות שאין להם צורך בתעודת כשרות. לכן העיתונאים בארץ מפגרים.

  שלוש הערות:

  1. הכשרות לא מעלה את המחיר עקב מחיר התעודה. התעודה ודורשיה מצמצמים את מספר המתחרים בשוק (במיוחד כשמכניסים את השוק הבינלאומי למשוואה). פחות מתחרים – פחות מבחר – פחות תחרות – מחירים גבוהים יותר.

  2. לא ערכתי סקר שוק מקיף, אבל מסתבר שיש גם תוספי תזונה הנהנים מהכשר.

  3. לידיעת הקוראים: אם אתם קונים תוספי תזונה שלא בהוראת רופא (אמיתי), אתם פרייארים.

  כבר אין לי כוח למנות את הכשלים הלוגיים בסעיף 4.

  שמתי לב לאחרונה שאני מאוד עויין את חמש שאלות לתקשורת העוינת, ואני לא מאוהדי התקשורת כפי שמעידה נוכחותי בבלוג ביקורת זה. אולי יש מקום לבחון יותר לעומק את טיעוני חמש לפני פרסומם?

  אהבתי

  • חמש שאלות הגיב:

   כמה נחמד להגיב בלי לדעת עובדות. כשרות מעלה מחיר של מוצר – עסק קטן בארץ שמוכר אוכל כשר ומוכן, משלם בארץ אלפי שקלים למועצה דתית עבור משגיח שמגיח לכמה דקות ביום. חברה ענקית שמעסיקה משגיח בג"ץ צמוד, משלמת פי כמה, רק שאלו סודות מסחריים שעיתונאים טרם הצליחו לפצח.
   גם בחו"ל, בעיקר בצפון אמריקה, יש שלל מוצרי מזון כשרים שהם אינם יקרים באופן משמעותי ממוצרים מקבילים. כלומר בעזרת ניהול יעיל, אתה משלם כמה מיליונים פחות למנהל אוכל-חינם, משלם על כשרות ומרוויח נתח שוק גדול יותר מהמתחרים ללא התעודה.
   כבר אין כוח למנות את הכשלים הלוגיים בסעיף האחרון שלך

   אהבתי

   • הוד מעלתי הגיב:

    כשרות מעלה את מחיר המוצר אבל איכשהו הרשתות החרדיות הרבה יותר זולות מהרשתות הגדולות, למרות שהחרדיות קטנות יותר ויש להן הרבה פחות כוח לעמוד מול היצרנים

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    כשהזכרת ניהול יעיל נזכרתי, לפעמים רק הבשר כשר, ולמיטב ידיעתי בצפון אמריקה מקובל לפקפק במוצר כשר, שאינו יקר בלפחות 40%.

    אהבתי

   • חמש שאלות הגיב:

    מוצר כשר אמור לעלות יותר, אבל בוודאי שלא ב-40%. ברור ששוחט יהודי, שמגיע מישראל לארגנטינה, מקבל משכורת של אלפי דולרים בחודש, שזה פי כמה ממה שיקבל פועל מקומי בבית מטבחיים. אבל העלות המשמעותית היא של הטיפול במוצר הקפוא, הטסתו, מיסים וכו'. גם אסור לשכוח שבגלל העלייה במספר המוסלמים באירופה, יש ביקוש לשחיטה הכשרה (שהיא מקבילה לשחיטה המוסלמית הכשרה – "חלאל"). בקיצור, הגיע הזמן שוועדה מקצועית של בנק ישראל תעיין בנתונים העסקיים המסווגים, ותמנע מכל שרשרת המזון, להפיל על הדתיים את תאוות הבצע שלהם (אגב, גם באל על עושים את אותו טריק – טוענים שיש להם הוצאות ביטחון, ומקבלים כסף מהמדינה, למרות שלאף אחד לא באמת ברור מה רכיב האבטחה המלא, במחיר כרטיס הטיסה היקר להפליא של אל על, ביחס לרוב המתחרות)

    אהבתי

 2. אורן הגיב:

  בדיוק סיימתי לצפות ב"משחקי הרעב", ואכן הזכיר לי סדרים בחיק משפחתי. הייתי מפרט, אלמלא הפקעת מחירי הפוסטריח (ובהדמנות ולווט חייבי אותם על שש שאלות, הם מרמים אותך בקטנה). מומלץ יותר לחג סרט קודם של ג'ניפר לורנס, המזכיר מנהגים אחרים של משפחתי.

  אהבתי

 3. חמש שאלות הגיב:

  ההערה האחרונה היתה אמורה להיות שאלת גיבוי, כי תמיד שאלה אחת עלולה ליפול מסיבות שונות. השאלה הראשונה למשל, נכתבה לפני יממה, כשאי אפשר היה לצפות שקצת לפני פרסום הפוסט הזה, סיוון רהב מאיר כבר תספיק לראיין את אווה סנדלר…
  http://www.kikarhashabat.co.il/%D7%90%D7%9C%D7%9E%D7%A0%D7%AA-%D7%99%D7%95%D7%A0%D7%AA%D7%9F-%D7%A1%D7%A0%D7%93%D7%9C%D7%A8-%D7%9E%D7%93%D7%91%D7%A8%D7%AA-%D7%94%D7%A7%D7%91%D7%94-%D7%A0.html

  אהבתי

 4. סתמאחת הגיב:

  בבאר שבע פתרו את בעיית המקלטים באופן אלגנטי. הם נעולים.
  לציבור המודאג נאמר שהדבר נעשה למענם ועל פי הנחיית פיקוד העורף, כי בזמן הריצה למקלט עלולה להיות נפילה ברחוב וכבר עדיף להשאר בבית.
  אם היו שואלים אותי, הייתי מהמרת שלפנות בכח הומלסים ופליטים כשהנפילות יפסקו דורש יותר תקציב וגורר פחות יחסי ציבור חיוביים מאשר למרוח את התושבים בשטויות.

  אהבתי

 5. captain beefheart הגיב:

  ה"כשרות" גורמת לעליית מחירים, הקטנת השוק והתחרות ועוד הרבה רעות חולות. מעבר לעלבון לאינטלגנציה שיש בכל המערך הזה, מדובר ברעה חולה אמיתית ומביישת. איך שלא תהפוך את זה – הכשרות היא צרה צרורה. וזה כולל – מה חבל – גם תוספי מזון. כל נסיון להקטין את גודל התופעה עצוב לא פחות ממנה.

  אלא מאי – כשרות בישראל היא עדיין רשות ולא חובה. כלומר – דרישת השוק היא לקבל "כשרות" ולכן הציבור המטומטם משלם על כך. אני מקבל זאת במסגרת כללי משחק השוק החופשי ולא מתלונן. רק אל תבוא ותנסה להסביר לי שזה לא ככה וכאלה…

  אהבתי

 6. מיקי הגיב:

  להפיץ יהדות? נשמע רע מאוד אחרי גל השפעת האחרון

  אהבתי

 7. רקמילה הגיב:

  בקטנה: אם הבלוג היה שלנו היינו מסיימים בסקר שבו אתם נשאלים כמה זמן ייקח עד שכותרת ידיעה שתעסוק בהכנות עמישראל לליל הסדר תקבל את הכותרת "משחקי הרעב", כשם הסרט החדש והמדובר, וכמה זמן ייקח עד שהעיתונים יטחנו את הכותרת והיא תיכנס ל"צרות בכותרות

  כדי להסיח את הדעת גם מזהמפומפם הספין האיראני.

  אהבתי

 8. נעץ כחול הגיב:

  עוד שבוע חלש מאוד
  מי כותב את הזבל הזה?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s