עובדי ערוץ 10 מבקשים מנתניהו שיציל אותם

[…]
נכבדנו ראש הממשלה

בשם כ-400 עובדים המתפרנסים במישרין משידורי ערוץ 10 וחברת החדשות שלו, כמו גם בשם אלפים נוספים המועסקים בחברות הפקה חיצוניות שעמן הוא מתקשר מדי שנה, אנו פונים אליך בבקשה להתערב באופן בהול למען הצלת ביתנו המקצועי.

בשנים האחרונות עברו הן הערוץ והן חברת החדשות שלו כברת דרך ארוכה על-מנת להפוך למתחרה משמעותי בשוק הטלוויזיה המסחרית בישראל. חרף הקשיים הכספיים שליוו את הזכיין לאורך התקופה, ובתמיכה משמעותית שלנו העובדים, מצליח הערוץ לכבוש מקום של כבוד בסדר היום התקשורתי בישראל ולהציע לצופיו אלטרנטיבה ראויה ומגוונת. זאת, תוך עמידה מלאה בחובות התוכן שהציב הרגולטור ולשביעות רצונם של מעל מיליון צופים קבועים ברחבי המדינה.

אלא שחובות העבר של הערוץ, בסכום של כ-60 מיליון שקלים, מטילים לחרדתנו צל כבד מעל להמשך קיומו כבר בטווח הקצר ביותר: בפגישה שהתקיימה בין עובדים בכירים לנציגיהם של בעלי המניות הובהר, כי אלה מוכנים להשקיע בערוץ סכומי כסף ניכרים בשנים הקרובות – בתנאי שהזרמת ההון תתבצע במקביל לדחייה או לפריסה של החובות, כך שמאיגום המשאבים יוכלו ליהנות הצופים והעובדים.

על סמך התרשמותנו בתקופה האחרונה, וחרף העניין הציבורי העצום בהמשך קיומו של ערוץ 10, הסדרת החובות ההיסטוריים איננה מתקדמת כלל – שעה ששעון החול מתרוקן במהירות: אם עד לתום מושב הקיץ של הכנסת לא תאושר הצעת חוק לפריסת התשלומים דנן, הרשות השנייה תיאלץ להודיע כי הערוץ אינו זכאי לקבל רישיון עפ"י חוק. בתרחיש מעיין זה, כולנו נידון לסגירה ופיטורין המוניים – שכן, במצב הקיים אין החברה רשאית לשדר לאחר שיפוג זיכיונה בסוף 2012. האיום המרחף על הערוץ כבר נותן את אותותיו בפועל, בדמות ירידה חדה בהזמנת תכניות משוק הטלוויזיה לקראת עונת החורף הקרובה. מציאות זו, שנובעת כל כולה מחוסר ודאות באסדרת השוק, צפויה לפגוע בעובדים ובצופים – אך בשלב הזה, עדיין לא מאוחר לשנותה.

מפרסומים בתקשורת למדנו כי ישנה אומנם כוונה לקדם חקיקה מקלה כאמור, וכי גם הפקידות המקצועית במשרדי הממשלה הביעה לא אחת תמיכה בצעדים שימנעו את החשכת הערוץ; ואולם העיכוב הנמשך בהליך זה עלול להתברר בדיעבד כמשגה בעל משמעות קריטית.

מבעד למסך אי-הודאות שנוצר בין גלגלי הבירוקרטיה הסבוכים, אנו העובדים מבוהלים וחוששים מאפשרות שנאבד את מקור פרנסתנו. בשוק קטן דוגמת תעשיית הטלוויזיה הישראלית, הסיכוי שנמצא חלופה מקצועית וכלכלית הולמת במקרה של היעלמות שחקן כה מרכזי, שואף לאפס ממש. בעוד המשרדים הרלוונטיים מתמסרים ב"תפוח האדמה הלוהט", עובדי הערוץ נותרים בין הפטיש לסדן וללא אופק תעסוקתי ברור. אלה, כמובן, תנאים בלתי אפשריים לעשייה טלוויזיונית בכלל ולעבודה עיתונאית בפרט.

משגם מאמצי ההנהלה ובעלי המניות לא הובילו לפתרון הסוגיה, אין לנו אלא לפנות אליך בשם אלפי מתפרנסים ולבקש את עזרתך הדחופה: אנא, הורה לשרי התקשורת והאוצר לפתור לאלתר את סוגיית החוב ההיסטורית – כך שמפעל יצרני, המספק לציבור הרחב עיתונות מעולה ללא תשלום, יוכל להמשיך ולהתקיים בתנאי ודאות עסקית לאורך זמן. אין זה אלא יישומה הטבעי של מדיניות התחרות במשק, אשר הממשלה בראשותך התחייבה לעודד לרווחתם של אזרחי המדינה.

על רקע סכנת הסגירה הנשקפת לערוץ 10, התאגדנו – עובדי חברת החדשות – במסגרת ארגון העיתונאים החדש שהוקם באחרונה בהסתדרות. אנו מודיעים מראש כי בכוונתנו לנקוט כל צעד ראוי ואפשרי במטרה להיאבק על קיומו של גוף עיתונאי חופשי ומעסיק כה מרכזי בענף הטלוויזיה.

כעובדים המבקשים להמשיך ולהתפרנס ממטה לחמם, כמו גם כעיתונאים המבינים – ודאי כמוך – את החשיבות העצומה לדמוקרטיה בהמשך פעילותו של ערוץ 10, אנו מפצירים בך למצוא לאלתר פתרון שיאפשר את פעילות הזכיין וחברת החדשות שלו גם בשנים הקרובות. רק בידך הדבר.

למעשיך הדחופים נצפה,
ועד עובדי "חדשות 10"

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה דו"ח מיוחד, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

30 תגובות על עובדי ערוץ 10 מבקשים מנתניהו שיציל אותם

 1. שרה מתמוגגת הגיב:

  אשכרה השפלה.

  אהבתי

 2. שועלן הגיב:

  הכי אהבתי את האיום הנרפה בפסקה הלפני אחרונה.
  כלב השמירה של הדמוקרטיה נובח לא נושך.

  אהבתי

 3. אץ קוצץ הגיב:

  ניר חפץ מועמד לתפקיד מנכ"ל ערוץ 10… עכשיו תחברו אחד ועוד אחד וייצא לכם אפס

  אהבתי

 4. אורי הגיב:

  נהוג לכתוב את שם הנמען. מגעילים

  אהבתי

 5. אמיר שיש שני לו הגיב:

  אני מניח שימצאו הסדר כלשהו – וחבל. התרגילים של ערוץ 10 כבר עברו מזמן מהתחום האפור לתחום השחור.

  מדובר עגוף שחייב למדינה עשרות מיליונים, חוב שהתשלום שלו נדחה כבר מספר פעמים – ארבע, חמש? – כשבכל פעם מגיעים מנהלי הערוץ ומתחייבים שהם ישלמו בכל, כולל ריבית, אם רק יתנו להם עוד ארכה. החובות של ערוץ 10 גדולים יותר מאותם 60 מיליון למדינה (כלומר לנו), בסופו של יום אם הערוץ יסגר רק אנחנו לא נקבל את הכסף למרות כל ההתחייבויות וההבטחות.

  בסיבוב הקודם הם פנו למה שהדבר הקרוב ביותר שאני יכול לחשוב עליו הוא סחיטה באיומים: האשמת בכיר, בלי לפרט, בסביבתו של ראה"מ בכך שדרש לפטר את רביב דרוקר כתנאי לדחיה נוספת בתשלום חובות הערוץ, כאילו שדרוקר לא היה מוצא עבודה אחרת בתוך שבוע, כאילו שרק דרוקר מותח ביקורת על ביבי בערוץ, כאילו שאחד ממקורביו של ביבי לא משקיע בערוץ וכבר הראה שהוא יכול לכופף את חברת החדשות אם הוא רוצה.

  אז עכשיו הם נזכרים להתחנן לרחמים? בכוונתם "נקוט כל צעד ראוי ואפשרי", עכשיו? מה קרה, התרגילים המלוכלכים נגמרו?

  אחד מהדברים הטובים ביותר שזליכה עשה בזמן שכיהן כחשכ"ל היה להבהיר שהתחייבויות חוזיות למדינה הן מחייבות: חתמתם? תעמדו בזה.

  אהבתי

  • נקמה פורתא הגיב:

   לולא ביביטורס היו מגיעים להסדר כלשהו. לינדנשטראוס עדיין לא אמר את דברו.

   אהבתי

   • קורא הגיב:

    זליכה אולי הוכיח שהתחייבויות חוזיות כלפי המדינה מחייבים, אלא שהמדינה יודעת היטב גם להפר התחייבויות חוזיות כשבא לה – ולראייה – מאגר הגז הטבעי. למרות שהיו חוקים בהקשר לאחוזי התמלוגים שהמדינה זכאית להם, הפלא ופלא, כשבטעות מצאו גז, אחוזים אלו הועלו לפתע למרות התחייבויות המדינה.

    בקיצור, כל צד יודע לכבד התחייבויות כשנוח לו וכשלא נוח לו לא לכבד התחייבויות, אז המדינה בהחלט יכולה להקל על ערוץ מסחרי, אם גם היא לא יודעת לפעמים לכבד חוזים.

    אהבתי

 6. יון בלצון הגיב:

  …כמו גם כעיתונאים המבינים – ודאי כמוך – את החשיבות העצומה לדמוקרטיה בהמשך פעילותו של ערוץ 10…

  מעניין, מסתבר שיש עיתונאים שחושבים שקיומו של הערוץ תורם לדמוקרטיה הישראלית. אינטרטיימנט ירוד להמונים כחוסן דמוקרטי. די, התחרפתנתם כליל.

  תנקבו בשם של תכנית שתרמה לחוסנה של הדמוקרטיה היהודית היחידה בעולם-אחת מספיק.

  אהבתי

  • דובר עברית הגיב:

   איזו דמוקרטיה יש פה? אבל נו מילא,
   אני מניח ש'המקור' עושים תכניות שתורמות בלה בלה בלה..בגדול שני הערוצים המסחריים הם קראפ

   אהבתי

 7. חייל זקן הגיב:

  כקפיטליסט מושבע אני חייב לתמוך בעובדי ערוץ 10. לא ניתן לנהל עסק פרטי שפקיד ממשלתי קובע לו מה למכור. הממשלה צריכה לפרק את הרשות המפקחת ולהסתפק בהקצאת תדרים. ערכם של התדרים הוא למעשה 0 שכן יש עשרות תדרים פנויים ומספר זניח של משתמשים (הרוב צופים דרך הוט וייס)
  המעשה הנכון הוא מחיקת החוב והשבת הכספים ששולמו לזכיינים.

  אהבתי

  • יון בלצון הגיב:

   ומה לגבי הסכמים שיש לכבד?
   הזכיין ידע לאן הוא נכנס ובאיזה תנאים הוא יפעל.

   אהבתי

   • אזרח במיל' הגיב:

    מסכים עם זה שלא צריך להיות לעסק פרטי פקיד ממשלתי צמוד, אבל התחייבויות שניתנו יש לכבד. אין שום סיבה שהציבור ישלם את החוב של הערוץ, יש כבר ערוץ ציבורי אחד ממש לא צריך עוד אחד.

    מה שהעובדים מבקשים (והבעלים בוודאי שלא יתנגדו) זה מה שהם אוהבים לכנות תספורת כשמדובר בבעלי הון אחרים.

    אהבתי

   • אורי הגיב:

    הציבור לא ישלם אגורה – אלו בסך הכל תשלומים שהערוץ חב למדינה תמורת הזכות לשדר. לכן, אם נמחל התשלום, הציבור אינו נושא בנזק.

    אהבתי

   • ל-אורי הגיב:

    זה ספין. זה הסבר אינטרסנטי.
    הרי ההכנסות האלה היו חלק מהצפי ולפיכך הממשלה תצטרך למצוא הכנסות חליפיות שתהיינה על חשבון הציבור.
    נורא יפה לתת תמונה לא מדוייקת. ספין בעברית.

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    הממשלה שכחה את הכלל הזה כשעשקה את אלו שהשקיעו במניות הגז באמצעות חקיקה ביריונית. אם יזדמן לך לעבור ליד שפיים או ירקונים אולי תלמד כיצד הממשלה מקפידה על תשלום של חייבים.

    אהבתי

  • באבא הגיב:

   מספר זניח? כמה זה זניח?

   באתר של עידן פלוס ראיתי טענה שיש לפחות רבע מיליון משתמשים. אני מניח שמדובר בבתי אב, כך שמספר הצופים יותר קרוב ל 750K או מיליון צופים. לא זניח בעיני.

   אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    כדי שלתדרים יהיה ערך צריך שהביקוש יהיה גדול מההצע. אם יש 4 מתחרים על 40 תדרים תוכל לזכות בתדר במחיר שקל.

    אהבתי

 8. נאג'ס הגיב:

  מצליח הערוץ לכבוש מקום של כבוד בסדר היום התקשורתי בישראל ולהציע לצופיו אלטרנטיבה ראויה ומגוונת

  אני מניח שהם מתכוונים ל"השרדות וייייפ" ששני הפרקים האחרונים שלה היוו פורנו-רך לכל דבר ועניין.

  אכן מכובד.
  אכן אלטרנטיבה למיצי הזבל המוגשים בערוצים המתחרים.

  אבל יפה להם שהם מצליחים לדחות חובות של מיליונים משנה לשנה. נראה מישהו שלא משלם את אגרת הטלויזיה במשך שנתיים רצוף (פחות מאלפייה) ולא חוטף על זה.

  אהבתי

 9. דובר עברית הגיב:

  סופסוף תהיה לנו תקשורת אמיצה שלא תפחד לצאת נ' גבירי ההון ולא תהיה כפופה לפוליטיקאים!

  אהבתי

 10. נתן יהו יקבל 10? הגיב:

  האם 10 יגמלו לנותן במידה שנתן?

  אהבתי

 11. השאלה היא הגיב:

  האם הדיחו ראש ממשלה מכהן ככה סתם?

  אהבתי

 12. רטקסס הגיב:

  אני מתנצל, צר לי להזדהות עם גוף שמכונה בטעות כ"עיתונאי".
  ה"עניין העצום" נוצר בערוץ בעקבות הישרדות VIP, היפה והחנון ודומותיהן.
  לא בעקבות עבודה עיתונאית.

  אהבתי

  • אלכסנדר המאושר הגיב:

   שכחת את סדרת המופת "מעושרות". אני בדעה שמי שמביא למסך תכנים שכאלה, ומתבסס על פריים טיים שכולו 'ריאליטי' – מוטב לו שיסגר. הגיע הזמן לאלטרנטיבה איכותית. איפה יוצרי הדוקו שלא מוצאים מסך, איפה יוצרי סדרות המקור שלא מקבלים תקציבים, איפה המוסיקאים שהפקיעו את הערוץ שלהם (24) לטובת פליטי ריאליטי ומוסיקה מסחרית.
   לוותר לערוץ שלכם על מליונים לטובת מה? לטובת מי?

   אהבתי

 13. ר.בקצה הגיב:

  לא הצלחתי להבין- האם ערוץ 10 הוא ערוץ מסחרי?
  אם כן, מה הוא רוצה ממשלם המיסים?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s