הזרם


כשהכותרת במעריב היא "מדינה בלי חשמל" מה אפשר להבין מזה? בכות' המש' כתוב שאלפי אנשים (לא עשרות אלפים, לא מאות אלפי. ולא, זה לא ש"אלפי" זה כן בסדר) חוו אתמול הפסקת חשמל. האם הכות' מצדיקה את האירועים?
בידיעות "המחדל והפסקות החשמל".
עמיר בן-דוד מסביר בע' 2 של ידיעות: חב' החשמל לא יישמה את תוכנית החירום שנקבעה ב-2008, הקמת מתקנים נוספים שהייתה מפחיתה משמעותית את הסכנה להפסקות חשמל. לדבריו, חב' חשמל טוענת שיחידות הכוח לא הוקמו "בשל בעיות מימוניות". זאת ועוד: "בהמלצת האוצר ביטלה הממשלה הקמה של תחנת כוח נוספת שהייתה אמורה להיבנות בצפון, מה שגרם לאובדן של עוד כ-400 מגוואט פוטנציאליים".
עוד בעיות: המדינה סירבה לממן לצה"ל מערכות התרעה אוטומטיות לגנרטורים, ולכן חב' חשמל לא יכולה להיעזר כרגע בחלק מהגנרטורים של צה"ל. ועוד: רק חצי מתחנת הכוח ברדינג ערוכה להשתמש במזוט.
אז רגע, מי אשם בכל? והאומנם מחדל?
בישראל היום אין שום הסבר למצב. יעל דראל כותבת במעריב שמדובר בהפסקת חשמל של 25 דקות. בהארץ איש לא מוטרד מענייני החשמל. במארקר גם לא ממש.
אם חב' חשמל מספרת באתרה שנערכה אתמול מסיבת עיתונאים ובה הוסבר המצב, למה אין הודעה/הודעות לעיתונות, שנוכל לקרוא ללא תיווך העיתונים? ואולי אפילו להגיב?

אולמרט אהוד

אני לא רוצה להגיד שזה בזכותי, מן הסתם כוחות נוספים פעלו אתמול, ודברים נוספים נכתבו, כמו שהבאתי, ובלילה התפרסמה ב-News1 תגובת הפרקליטות, אבל כן, הכותרת הראשית ההיסטרית של מעריב מאתמול "הרב פסק, העדה שיקרה, הפרקליטות התרסקה" התפוגגה.

כלומר, הכתבה/ המדור הפותח של כספית במוספשבת נערך. מרכז שלם לא מוזכר, אף לא המיליארדרים התומכים בנתניהו, שם הרב "הימני הקיצוני" לא מוזכר, האמירות מרחפות באוויר, וסיפורה של רייצ'ל/רחל מור הצטמצם. בשער העיתון עצמו אין אזכור לסיפור. מה שכן, כספית מגיב (ע' 4) לתגובת הפרקליטות ופוסל אותה.

מאחר שהמדור עוד לא עלה לרשת (עדכון: הנה הוא. עלה) אני גוזרת ממנו כמה פסקאות המתייחסות לאולמרט, בו מתאר כספית את זגזוגו בעניינו. בטח, מותר לכל אחד לשנות את דעתו, ויפה מצדו שהוא מזכיר זאת, אבל איך אפשר להתייחס ברצינות לקביעות רושפות אחרות של כספית, למשל בעניינו של רה"מ המכהן כעת? אולי גדולתו של זה גם תתברר בדיעבד?


1. האם התעמרת בו במילים בוטות כי לא היית מבאי ביתו? ואם היית מבאי ביתו לא היית מתעמר? איך אתה יכול לכתוב בקלילות שהתעמרת בו וש"מצד שני, מסע הציד שהתנהל נגדו היה חסר תקדים"? לא היית חלק ממנו? ולמה מצד שני? לא היית מאותו צד?
2. על מה ביססת את ההתעמרות, אם אתה אומר "בדיעבד התברר שהאיש היה ראש ממשלה מעולה". אם אתה, כפרשן מדיני, זה שמסביר לנו, השוטים, בכל רגע נתון מה לא בסדר במערכת הקיימת לא ידעת זאת בזמן אמת, איזה ערך יש לפרשנויותיך?

באותו מוסף (ויש אפילו הפניה בשערו) מסביר עפר שלח, אך בעדינות, למה אולמרט לא היה ר"המצוין: לא נשכח לו את חטאי לבנון.

מהקיר של סילבי קשת בפייסבוק:

כותבת לי העתונאית הנהדרת הנון -קונפורמיסטית אורית שוחט שעבדה בהארץ והיתה חברה בהנהלת המערכת:
קראתי אתמול את הפרק על טלנסקי, בפסק הדין, כל 750 העמודים. לדעתי אף אחד חוץ ממני לא קרא, אחרת לא היתה נכתבת כל הדמגוגיה על הסקת מסקנות נגד לדור.
השופטים כותבים לפחות חמש פעמים בפרק הזה, שאולמרט משקר וטלנסקי ומסר דוברים אמת.
הם לא רואים בטלנסקי איש הזוי. זה תיק שמוכרח להגיע לערעור, לדעתי.
ביקשתי מעמוס שוקן שידאג לכך שיצטטו קטעים נבחרים מפסק הדין בעתון. אולי זה יקרה.

מרדכי גילת בישראל היום נחוש לפרט את שקרי אולמרט.
עו"ד ענת סבידור נגד השופטים.
עוד על מה שנכתב על אולמרט במוספים המדיניים באצבעות שחורות.

השרה והעוזרת

רק בישראל היום (ע' 11): תצהירה של השרה נתניהו על אודות ליליאן פרץ, ששפכה את דמה, כך לדבריה.

תרומות הזרע

תרומות הזרע הן עניין מורכב מאוד, כפי שכבר כתבתי כמה פעמים. בכל המקרים בהם כתבתי על כך היו מגיבים שפטרו אותי בלא כלום: הכל בסדר, אין שום בעיות. אבל לא, הנושא המורכב הזה הוא פתח לאינספור תרחישים ותיקולים. הנה אחד מהם, מהבוקר. התורם חוזר בו. מה עושים?

ז'ורנל

הילו גלזר על הדרמה שמאחורי הקלעים של מחוברים, אם בא לכם להתפלש.

למי מגיע מריחואנה רפואית?

סיפורו של חגי גוטמן שחלה בדלקת פרקים שגרונית ונאלץ להיאבק בממסד הרפואי כדי לקבל אישור לקנאביס משונה.
הרי כל עמישראל מכיר את סיפורו של רן שריג החולה באותה מחלה בדיוק ומעשן בחסות החוק.
אז למה זה נאבק הראשון?

בלוגלנד/ רשת/ פייסבוק

הבית התחתון של הפרלמנט ברוסיה אישר חוק שהאופוזיציה טוענת כי ינוצל לצנזור האינטרנט, אחת הזירות האחרונות ברוסיה שבהן ניתן לנהל ויכוח פוליטי.

תומר ברנד, עורך מדור הדעות של nrg נגד הביקורת של יובל דרור על הפוליטיקאים וסטטוסיהם בפייסבוק.
תוס': תגובת דרור בבלוג שלו.

…כמות השטויות שנכתבו ונאמרו ביממה האחרונה על הקשר בין רצח דוד חקק לבין התוכנית להגנת עדים מצביעה על הבורות המקוממת בתקשורת, עיתונאים ועורכים, בכל הקשור לפרטי המקרה והבנת המהות של התוכנית להגנת עדים…

(אמיר זוהר בפוסטה).

אפשר לצפות בפרק הראשון של שביתה באתר הארץ.

המחאה חוגגת שנה. מחר, 19:30, צעדת המיליון מגורדון לצ'ארלס קלור.
הקטע הגדול הוא, לדעתי, שהמתכננים לא יודעים עד כמה עמוס גן צ'ארלס קלור במוצ"שי קיץ, בלי קשר למחאה.

בריחת מוחות, מדור הסאטירה של מקור ראשון לא שוכח את אולמרט.

ההולנדים נגד החזאים (אורי רודריגז-גרסיא).

לחם עבודה

אין חולק על העובדה כי להוציא קדנציה קצרה (ומשותפת עם גבר כמובן) של רותי יובל בראשות מעריב, לא עמדה אישה כעורכת ראשית של עיתון יומי מוביל.

אין חולק! מילא בורותה של הכותבת, אבל היכן עורכיה? כנראה בורים כמוה. חנה זמר היתה העורכת של דבר. טוב, תמיד אפשר לומר שהוא לא היה עיתון "מוביל" (נעמה כרמי).

יעל גולן עוזבת את עובדה. שחר אלתרמן יחליף אותה כעורך משנה.

פורשי יתד נאמן מוציאים עיתון חדש, הפלס.

שבועון חדש באנגלית קלה המיועד לחרדים, Kosher English.

לפני פיזור

דיון רב זרועות התקיים אתמול בתגובות בעקבות תהייתי האם כדאי לי לעשות כמעשה גלמור וגיוס הכספים שלו.
שרשור ארוך לחפרנים בלבד. אל תתלוננו.

ותודה לתומכי הבלוג באשר הם. שהמזגן יפעל כל הסו"ש.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה שערים, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

87 תגובות על הזרם

 1. חייל זקן הגיב:

  נחמיה שטרסלר מפריך את מיתוס המשתמטים התלביבים בעזרת נתונים צה"ליים. מומלץ לאלעזר שטרן ולקוראים מהפריפריה.

  אהבתי

  • לא סביר. נקודה. כך את זה עם קורטוב של מלח. נראה שהוא משקר בעזרת סטטיסטיקה מופרכת. זה פשוט לא נכון. בטח לא לקרבי. אבל לשרת בהייטק או בגל״ץ למה לא?

   אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    סביר ביותר ותואם את מה שאני מכיר כצפונבוני. בכלל בעית ההשתמטות בקרב החילונים היא אגדה אורבנית. גיוס 50% מקרב המשתמטים יוסיף 2% למתגייסים והם יהפכו למשתמטים בתוך הצבא. עדיף שיישארו בחוץ ויילכו לכסח מגבניקים בבילעין.

    אהבתי

   • ז'ורז' סאנד הגיב:

    נתוני גיוס מרמת השרון והסביבה

    אהבתי

   • בזינגה הגיב:

    האם כבר אין דבר כזה בישראל "כתב תרבות"? אחד ממבקרי הקולנוע של ידיעות ב "7 לילות" כתב ביקורת על "ספיידרמן המולפא" ובביקורת הוא משום מה קישר בין אולפני מארוול לבין הסרט. אך כל אדם שיבדוק את הכתוביות ישים לב שהסרט הזה אינו תוצרת אולפני מארוול אלא אולפני סוני.בנוסף המבקרים היותר להוטים בחו"ל כבר ציינו שלפי הדעה הרווחת הסיבה היחידה שהסרט הזה יצא היא מחוייבות חוזית של אולפני סוני להוציא סרט של הדמות אחת לכמה שנים אחרת הזכויות לדמות יחזרו לאולפני מארוול(למי שלא מבין – זו חברת הקומיקס שיצרה את הדומיות שהחליטה לעשות את הסרטים בעצמה והיא זאת יצרה את IRON MAN, קפטן אמריקה והנוקמים ועוד). אני יודע שמידע מהסוג הזה יכול לגרום לדעה קדומה על הסרט לפני שרואים אותו אבל הוא לא יכול לעשות בדיקת עובדות קטנה בטרם הוא מגיש את הביקורת?

    אהבתי

   • בזינגה הגיב:

    סליחה זה משום מה פורסם פה יש לי בעיות דפדפן

    אהבתי

  • שועלן הגיב:

   זה לא חדש.
   עיריית תל אביב נאבקת הרבה זמן בנתונים של צה"ל.
   ראה כאן למשל, תגובתה למדד גיוס של צה"ל שמיקם את העיר במקום ה-53 בארץ.
   עיריית תל אביב מנפה החוצה מהסטטיסטיקה את כל מי שלא מתאים לה, וכך מעלה מלאכותית את המספרים.
   לצה"ל אין סיבה לשקר. לעיריית ת"א יש.
   תבחר אתה למי להאמין.

   אהבתי

   • שועלן הגיב:

    ואל תגיד "בעזרת נתונים צה"ליים".
    זה ניתוח של עיריית תל אביב.
    ככתוב:

    מינהל החינוך בעיריית תל אביב בדק באחרונה נושא זה.

    אהבתי

   • ז'ורז' סאנד הגיב:

    הנוער האיכותי מתגייס וזה מה שחשוב. ככתוב- צבא קטן וחכם.

    אהבתי

   • מקהלה יוונית הגיב:

    "עדיף צבא גדול, שמן, שמרביץ מצבא קטן, חכם, שחוטף"

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    הדמוגרפיה של תל אביב שונה משל ערים אחרות. ההשואה הנכונה היא של שכונות שמאכלסות משפחות עם ילדים בגילאי תיכון/גיוס עם שכונות דומות בערים אחרות. בהשוואה כזו תגלה שבבלי, שיכון ל, רמת אביב, מעוז אביב, הדר יוסף דומות מאד לרעננה וכפר סבא. אני מסתמך גם על נסיוני האישי כמי שמכיר מקרוב מספר מחזורי גיוס מהשנים האחרונות.

    אהבתי

  • שתי הערות מהותיות בעיניי למאמר של שטרסלר:

   ראשית שטרסלר לא מציין כי הבדיקה נעשתה רק פחות מרבע מתיכוני תל אביב (נכון ל- 2010 היו בתל אביב 80 תיכונים כולל תיכונים ערבים וחרדים, כאשר המדגם של מנהל החינוך שעליו מסתמך שטרסלר הוא על 13 תיכונים חילוניים ו- 3 דתיים.) – עניין שכמובן לא נזכר במאמרו של שטרסלר,

   שנית, שטרסלר מטיח באלי ישי (שאינני מבאי ביתו, מפלגתו או סביבתו האידאולגית) כי הוא מספק נתוני כזב או כדבריו: .

   את הטיעון הזה (בתל אביב יש הרבה משתמטים – י"ז) מטפח כעת אלי ישי, במטרה לטרפד את המלצות ועדת פלסנר. זה כמובן לא מפתיע. זה חלק מהאסטרטגיה שלו להמשיך ולספק לחרדים את ערי המקלט שלבשו צורה של ישיבות. הבעיה היא שחילונים רבים החלו גם הם להאמין בשקר הגדול הזה, כי כלל ידוע הוא בממלכת הכזבים: אם אתה חוזר על שקר מספר רב של פעמים, בסוף הוא הופך לאמת.

   זה עיצבן אותי. הנחתי שאלי ישי ניזון מנתונים שפורסמו בפומבי ואין לו מערכת סטטיסטית משל עצמו ועל כן החלטתי לבדוק באינטרנט מהם הנתונים הרשמיים שקיימים בנושא.
   ובכן אלה הממצאים הרשמיים (שכאמור לא מתבססים על פחות מרבע בתי הספר בתל אביב!).
   על פי YNET בשנת 2011 פרסם אכ"א נתונים אודות הגיוס בערים השונות. כותרת המאמר בYNET היתה "נתוני הגיוס לצה"ל: תל-אביב וירושלים בתחתית". גם בדיקה בנתונים עצמם שפרסם דובר צה"ל תראה כי תל אביב ממוקמת במקום ה- 52 עם שיעור של 72.5% גיוס וציון משוקלל של 47%.
   אולי, אמרתי, אלי ישי רוצה להיחשב כאדם חושב ועל כן הוא איננו וקרא את YNET אלא מסתפק בקריאת עיתון הארץ. ובכן, גם הארץ עצמו – המקום שבו עובד שטרסלר – פירסם בשנה שעברה את נתוני הגיוס וגם שם תל אביב הייתה בתחתית הרשימה ועל אף שאנשל פפר הביא רק נתונים ספורים אודות נתוני הגיוס בערים הוא בחר לציין ולהבליט את תל אביב, שהייתה באותה השנה במקום ה- 53 תוך שהוא מציין, כי

   העיר תל אביב נמצאת במקום ה-53 בדירוג בקרב הגברים ובמקום ה-27 בנשים. שיעור הגיוס והנכונות ללחימה וקצונה נמוכים בתל אביב מהממוצע הארצי

   אגב, השנה, לא פירסם הארץ את נתוני הגיוס בערים.

   ובכן המסקנה לדעתי היא כי אלי ישי לא מכזב. הנתונים הרשמיים תומכים בטענתו שתל אביב נמצאת בתחתית הרשימה מבחינת נתוני הגיוס. אדרבא, מי שמביא נתונים באופן דמוגגי, הוא שטרסלר עצמו, שמסתמך על נתונים של פחות מרבע התיכונים בתל אביב.
   בסוף המאמר קורא שטרסלר לאלי ישי להתנצל. ובכן טול קיסם וגומר.

   אהבתי

   • לסיכום שטרסלר הוא הארץ הישן ומה שאלי ישי אומר על המעמד שלו מעליב אותו. יש גם הארץ החדש שזה לא מזיז לו. אדרבא, שיהיה צבא מקצועי כפי שכתב לפני כשבועיים אלוף בן. הרוח המאגניבה השורה במוסף היא הארץ החדש. מי שירת שם, (לא כולל גל״ץ)?

    אהבתי

   • captain beefheart הגיב:

    אתעלם מכל טענה ש"תל אביב היא עיר מובילה בגיוס איכותי, בניגוד לנאמר" ואאמץ את ההוכחה ש"תל אביב אינה 'עיר משתמטת', בניגוד לנאמר".

    לא צריך להיכנס לנתונים ששטרסלר הביא ולנתחם. השורה התחתונה ודאית, והיא שת"א אינה קן צרעות של זבלנים (כפי שנאמר).

    במשוואה הכללית הישראלית, "תל אביב" בכלל לא צריכה לשמש כפונקציה למדידה. מדובר בכרך גדול, שרבים בו גווני האוכלוסיה. ביו"ש ואצל הדתיים אומרים "מדינת תל אביב", אז מה. נתוני הגיוס האיכותיים שמראות שאר ערי הארץ (ערי שדה, חיפה וקריות, ב"ש, ערי גוש דן, ערי השרון והחוף, ערי השפלה ועוד) הן שמשקפות את הציבור החילוני והדתי-ציוני.

    אהבתי

   • השאלה היא לא כמה משתמטים אלא מי משתמט. בגלל שמדובר באוכלוסיה חזקה בעלת פרופיל סוציואקונומי גבוה, זה לא נושא פרטי. הם לא יעלמו בגלל שזאת בדיוק קבוצת האוכלוסיה שמיצרת את צריכת התרבות פה. ומשפיעה על הערכים הפוליטים (מהפכת ההומו זה טוב, הכיבוש משחית, מוסיקה מזרחית זבל וכו׳) לכולנו. איתי טיראן , אחד שלא משרת. לא ישנה הרבה. תת תרבות שלמה בעלת נראות גבוהה בלב התרבות התל אביבית זה משפיע על כולנו.

    אהבתי

   • שימי תרח הגיב:

    ישמעאל ושטרסלר, שניכם צודקים, אבל ישמעאל טועה. ודי אם נזכיר את הבדיחה על ילד שטבע בבריכה שעומקה הממוצע 80 ס"מ. הנתונים של שטרסלר מתייחסים לתיכונים החילוניים הצפוניים במרכאות ובלי מרכאות, אלה שאותם מבקר ישי בדמגוגיות השטחית והצפויה שלו. מי שמורידים את ממוצעי הגיוס בת"א אלה התיכונים הדתיים, הערביים והישיבות בת"א. גם איתם הממוצע עומד על 74 אחוז, בלעדיהם ועם החילוניים בלבד הוא קרוב ל90 ממש כמו בהוד השרון ודי דומה למכבים רעות. אז ישמעאל, גם לך מומלץ לבדוק שוב את הדברים שלך לפני שאתה קופץ למסקנות

    אהבתי

   • להבהיר. מה שהפריע לי במיוחד אצל שטרלסר הוא שגם אם נניח שהנתונים של עיריית תל אביב הם נכונים הרי שההשתלחות בישי איננה במקומה כאשר כל הנתונים הרשמיים אומרים אחרת. לכל הפחות היה עליו להזכיר זאת בטור שלו. אבל הוא כותב כאילו ישי ממציא נתונים ומכזב ואילו הנתונים שלו ידועים לכל.

    אהבתי

   • זושקה הגיב:

    אתה מרמז שאלי ישי חרג ממנהגו לשקר במצח נחושה ולשם שינוי תיבל את דבריו במעט אמת?

    אהבתי

  • captain beefheart הגיב:

   באתר הארץ החליטו שלא לפרסם את תגובתי למגיב 41 למאמר של שטרסלר. כנראה בגלל שלא התייחסה לתוכן התגובה אלא למי שכתב אותה, לניק המיוחד שבחר לעצמו, ולמשמעות של הבחירה דווקא בשם הזה.

   מעניין אם הם יכניסו גם תגובה שיכתוב דמיאן קרליק.

   אהבתי

   • שועלן הגיב:

    יש רוני רון ויש מארי פיזם.
    אין רוני פיזם.
    כלומר, יש, אבל לפי גוגל זה איזה מורה באורט.

    אהבתי

   • מרטין הגיב:

    לא פירסמו את תגובתך. באמת לא בסדר. אתה רוצה את הטלפון של העורך הראשי או תלך ישר למו"ל?

    אתה בסה"כ דמות וירטואלית. דעותיך חסרות משמעות בעולם האמיתי. למה שייתנו לך יחס של אדם אמיתי למי שמסתתר מאחורי כינוי כמו קפטן לב-בקר? תמהני.

    אהבתי

  • קורין נזכרת הגיב:

   את נחמיה שטרסלר הכרתי לפני הרבה שנים כשעוד היה כלכלן שאפתן די מתחיל, מראשל"צ, עם המון תוכניות.
   להבנתי הוא נשאר די תקוע במקומות שלא היו ממש פסגת תאוותיו.
   שכל היה לו. הגיון בריא היה לו. על קשרים הוא התחיל אז לעבוד ולא הפסיק. העקרון הפיטרי עבד אצלו שעות נוספות.
   קצת חפיפניק הוא תמיד היה. לחתוך פינות הוא תמיד אהב.

   אהבתי

 2. קורין מחשמלת הגיב:

  יש לי קצת ידע על נושא החשמל (וזה לא שאני יודעת להפעיל את מתג הקומקום החשמלי).
  אחת הסיבות העיקריות למחסור בחשמל היתה הסטייה מהתוכנית המקורית של בניית יחידות נוספות באשקלון (ואח"כ שוב בחדרה) לפי התכנון הרב שנתי.
  היתה תוכנית רב שנתית שענתה על הגידול הצפוי לאורך השנים.
  הגופים הירוקים, בשילוב האוצר שמצא חן בעיניו (כמו תמיד) לא להוציא כסף, הגז המצרי הזמין והזול יחסית במשך שנים, מציאת גז ישראלי, בדיקות משונות (והסתמכות עליהן) של כל מיני תחליפי דלק כמרבצים תת קרקעיים או דלק ביולוגי או סוגים אחרים (חלקם הזויים אבל נבר דה לס נבדקו במשך זמן רב) של יוצרי אנרגיה – כל אלה מימסו את התכנית הרב שנתית.
  מצד שני הגידול בביקוש לחשמל עלה על האומדן מהעבר עקב, למשל, גידול רציני במפעלים עתירי אנרגיה כמו מפעלי התפלת מי ים, רצון טבעי של האוכלוסיה לשפר את רמת החיים ועוד.
  בנוסף אישים פוליטיים בדרג בכיר היו מעורבים בדחיפה של האג'נדות האישיות שלהם לנושא (למשל השר לאיכות הסביבה שפעל נגד שימוש בדלקים מזהמים זולים או שר האנרגיה שמבטל מסקנות מושכלות שלא מתאימות לו למרות חיוניותן).
  כתוצאה מכל זה הביקוש עלה מעט מעבר לצפי. היצור לא גדל מספיק ובמספר לא קטן של נקודות חיכוך אף נוצרו צווארי בקבוק רציניים.
  עכשיו מה הפתרון הכי קל? להאשים את עם ישראל בצריכה מופרזת בשעות הבעייתיות (בד"כ הכוונה לשעות אחה"צ המוקדמות שבהן מפעלים עדיין עובדים במלוא התפוקה ואילו עם ישראל בחלק לא קטן – החלק הנשי – מגיע הביתה ומתחיל במטלות הבית הצורכות המון אנרגיה) ואז להעניש אותו ע"י חלוקה של שעות (או חצאי שעות) של ניתוק מהחשמל.

  האם מישהו בדק ברצינות כמה מהחשמל המיוצר עובר לשימוש של 'אחינו' ביהודה/שומרון/עזה? הרי אנחנו בעצם מייצרים חשמל גם עבור מיליוני הפלסטינים.

  אלו היו 62 שניות על חשמל.

  אהבתי

  • בזינגה הגיב:

   מייצרים ואף מספקים חשמל ל"בני דודינו" – מסתובב כיום בפייסבוק תמונה של עובדי חברת חשמל הנאלצים לתקן את קו המתח הגבוהה של עזה תוך כדי לבישת אפודי מגן ועמידה מאחורי לוח משוריין על מנת להגן עליהם מצלפים בזמן עבודתם.
   בנוסף, לפני 4 שנים הייתי בהרצאה של מישהו ממשרד התשתיות והוא הציג את הצפי של צריכת החשמל ב20 השנים הבאות והוא ציין לפי החישובים שלהם אין מנוסף מבניית תחנות כוח גרעיניות על מנת לספק את צריכת החשמל בישראל(לפי צפי גידול האוכלוסיה). בנתיים בעקבות האסון בפוקושימה הרעיון הגרעיני ירד מהפרק אך הצריכה עדיין נשארה…

   אהבתי

 3. מיכל הגיב:

  כמה עובדות על חברת החשמל:
  1. השכר והתנאים של עובדי חברת החשמל הם חזירוּת. אבל זו בהחלט אינה הבעיה הגדולה של משק החשמל בישראל.
  2. חברת החשמל נמצאת בגירעון של 66 מיליארד ש"ח.
  3. בשנת 2005 נחתם הסכם הגז עם מצרים. בשנת 2008 החל הגז לזרום לישראל. חברת החשמל תכננה להשתמש בגז המצרי במשך 15-20 שנה. את הסוף אתם יודעים.
  4. מזה עשר שנים מעכבים גופי התכנון והארגונים הירוקים את הקמתה של תחנת כוח פחמית נוספת בישראל. הם טוענים שהשימוש בפחם יוסיף זיהום אוויר.
  5. במקום הגז המצרי שהפסיק להגיע שורפת חברת החשמל סולר ומזוט – דלקים יקרים ומזהמים הרבה יותר מאשר פחם.
  6. בשנת 2010 הוציאה חברת החשמל 9 מיליארד ש"ח על קניית דלקים. בשנת 2012, בעקבות משבר הגז, היא עומדת להוציא על כך 18 מיליארד ש"ח.
  7. צריכת החשמל בישראל מתקרבת לגבול כוח הייצור של חברת החשמל. החברה מתכננת לקיים בקיץ הפסקות חשמל יזומות. ייתכן שוועדת החקירה שתחקור את מחדלי משק החשמל בישראל תקיים את דיוניה לאור נרות.

  (סטטוס של חיים נבון בפייסבוק)

  אהבתי

  • קורין מחשמלת הגיב:

   1. בהחלט לא הבעייה הגדולה אבל בעייה נבר דה לס. כשכל משפחת עובד חח"י ממוצע צורכת חשמל כמו מפעל קטן (ובחינם מיינד יו) זו בעייה. כשהועד נהיה חזק וגיבור על החברה דווקא בזמנים קשים ובעייתיים זו בעייה.
   2. הגרעון הוא תרגיל של הממשלה. בדיוק כמו הגרעון של הביטוח הלאומי. במקום שהמדינה תשקיע היא ממריצה את חברת החשמל לקחת הלוואות שהמדינה ערבה להן. זה כולה משחקי מספרים.
   כל השאר, ברור וידוע.

   אהבתי

   • אורי הגיב:

    מה זה "נבר דה לס"?

    אהבתי

   • קורין מחשמלת הגיב:

    אורי, אתה רוצה תשובה של דג או תשובה של דייג?

    אהבתי

   • מרטין הגיב:

    אורי – התרגום המילויל הוא "לעולם פחות" והוא מתאר את החשיבה היצירתית שלך. קיבלת התייחסות אישית ליכולות שלך (נבר דה לסס) וגם את זה פיספסת. מש"ל. 🙂

    (אם אתה מהנפגעים בקלות, התנצלויות. לך תשתה כוס מים)

    אהבתי

   • מעלי הגיב:

    נבר=חפר
    לס= סוג אדמה
    בקיצור=חופר!

    אהבתי

   • ז'ורז' סאנד הגיב:

    ע"פ אורבן דיקשונרי-

    Never the less

    Phrase: a polite euphemism for "go fuck yourself".

    אהבתי

   • מראה לי שהסיפור הוא שיעור לאלה שרצו דלק נקי יותר. תנו לנו לנהל משולב בסוג של אמרנו לכם. הבעיה (גודל הגירעון) שניהול הוא לא הצד החזק של החברה. הוועד קובע ויקבע הכל.

    גם מחסור המים הישראלי הוא אגדה. יותר מ- 90% חוזרים לים ואפשר לתפוס אותם. יותר זול מהתפלה, ססטינבל סולושין, ואם היה קצת שכל היו ממנפים על המאגרים אגמים ציבוריים וגובים תשלום בכניסה.

    המפלצות התאגידיות שמספקות לנו חשמל ומים רוצות יותר כוח נכסים ושליטה- כמו כל תאגיד.

    אהבתי

   • אורי הגיב:

    מה זה "ססטינבל סולושין"?

    אהבתי

   • סולושין בר קיימא.
    אתה אורי בחולם חסר?

    אהבתי

   • קוצו של הגיב:

    אורי בשוא נח.

    אהבתי

   • מאורי הגולה הגיב:

    יופי אורי! מגעילים! ה"איך אומרים את זה בעיברית ?"
    הרבה זמן לא ים…(לונג טיים נו סי) תבוא יותר…

    אהבתי

   • קורא הגיב:

    ואל נא נשכח שעלות הוצאת הכסף על הדלקים קפצה לא חלילה בגלל שיש לכך סיבה מוצדקת אלא שגם ההסכמים החדשים שהיא חתמה על הגז – נקבע כבר על ידי המדינה שהם נחתמו במחירים גבוהים מדי.

    בקיצור, עושים פה ברדק בכוונה כדי שאחרי זה יהיה תירוץ להפריט את החברה ולגבות מאיתנו מחירים גבוהים יותר.

    אהבתי

   • אמיר שיש שני לו הגיב:

    אלו הסכמים עתידיים – הגז הזה עוד לא הגיע. כלומר הם עשויים להיות אחראים לעליה בעתיד, אבל הם בטח לא אחראים לעליה בעבר.

    גם בלי זה הטענה שלך לא הגיונית: האם "הם", אלו שעושים ברדק בכוונה (מי?), דאגו לפוצץ שוב ושוב את צינור הגז ממצרים כדי להפסיק את זרימת הגז הזול? מי שחתם על ההסכמים שהמדינה קבעה בהמחיר בהם גבוה מידי זו חברת החשמל, האם חברת החשמל רוצה לספק תירוץ להפרטתה? מי שקבע שהמחירים גבוהים מידי זו המדינה, הבעלים של חברת החשמל. אם המדינה לא תרצה, לא תהיה הפרטה. הקביעה הפומבית שהמחירים בהסכם גבוהים מידי היא בכלל נגד האינטרס של חפצי ההפרטה…

    אהבתי

   • תפוח הגיב:

    עובדי חח"י (ברצינות? אומרים את זה גם ככה?) הם זניחים ייצור החשמל. אם זה ראוי או לא שהם מקבלים חשמל בחינם זה סיפור אחר.

    אפשר לחשוב גם כמה אפשר חשמל משפחה ממוצעת יכולה לבזבז או לא. יש כאן מישהו שלא מדליק מזגן כשהוא בבית? ומה, בחורף הם ידליקו תנור למרות שהם לא נמצאים בבית? ויכינו עוגת שוקולד חמה, שכידוע אם הם היו צריכים לשלם על זה הם היו מכינים עוגת ביסקוויט? יאללה יאללה.

    אהבתי

 4. ז׳אן דארק מרוטשילד מפגינה למען החרדים. זה ברור. מעבר לתחפושת אין הבדל גדול בין יהודים גלותיים לפוסט ציונים.

  http://www.bhol.co.il/Article.aspx?id=42649&cat=1&scat=1

  אהבתי

 5. אדג הגיב:

  V, את עוקבת אחרי פרשיית "בחדרי חרדים" שאתמול פורסם שיוגש בה כתב אישום? לא נראה לי שעסקת בה, למרות שאני לא זוכר פרשייה דומה בשום גוף תקשורת.

  למי שלא יודע או לא זוכר:
  לפני כשלשה חודשים נעצר מנכ"ל אתר החדשות והפורומים "בחדרי חרדים" יחד עם כמה מעורכי התוכן, עקב תלונות של אנשים בעלי השפעה בציבור החרדי כי הם נסחטים ע"י מנהלי האתר.

  הפרשייה התנפחה והתכווצה מידי יום, במשך כמה וכמה ימים. המתלונן טען ששיחרור העצורים מן המעצר עלול לגרום לו לנזק חמור. השופטים לא קיבלו את הטענה לאורך זמן, והעצורים שוחררו.

  עם קשר או בלי, אחד המתלוננים כרגע מסובך בפרשיית מעילת כספים והלבנת הון בסדר גודל עצום ובסדרת תלונות על אונס ופדופיליה.

  טלנובלה כבר אמרנו?

  אהבתי

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  למה שער מוסף סוף השבוע של ישראל היום תמיד נראה כל כך מכוער מבחינה גרפית בהשוואה לשאר המוספים. למה.

  אהבתי

 7. אלי הגיב:

  לפני כחודש ביקשתי מדבורית להמעיט בגידוף "מדינת כל גזעניה". מאז הוצתו בירושלים שתי דירות מהגרים על יושביהן. התגובה התיקשורתית המינורית לפרעות שמבצעים יהודים במהגרים, הוכיחה שטעיתי בגדול.

  אהבתי

  • מרטין הגיב:

   כמו תמיד במדינת ישראל (וברוב מדינות המערב), הפקת הלקחים תגיע אחרי שמישהו ימות. ככה זה בחיים.

   אהבתי

   • captain beefheart הגיב:

    חבל שחכמי המזרח, ובמיוחד הכהנים ממקדשי פט פונג, אינם חולקים עימנו את תבונתם.

    אהבתי

   • מרטין הגיב:

    קפטן לב-בקר שלום,

    השנינות שלך מחממת את ליבי. אתה אשכרה מתאמץ. זה נוגע לליבי.

    אם אתה רוצה לתקןף אותי אישית זה בסדר, אבל זה מספר הרבה עליך, קשקשן מקלדת שכמוך. מה קרה? האגו השברירי שלך לא מניח לך והיית חייב "להחזיר" לי על איזה תגובה שכתבתי לך וכבר שכחתי ממנה מזמן אבל אתה עוד זועם עליה?

    חשבונאות נעימה, ילד. תצטרף לתור. יש עוד המון כמוך. כל טוב.

    אהבתי

   • captain beefheart הגיב:

    עד כאן חביבי, עד כאן!

    סו פאר הייתי משועשע מכל העניין אבל הפעם הלכת צעד אחד רחוק מדי.

    לקרוא לי קשקשן מקלדת, אגו שברירי, ישות וירטואלית – סבבה (וגם הכל נכון). אבל "יש עוד המון כמוך"? אתה לא מתבייש? הרי התכוונת לקללה הנוראית "יש עוד אלף כמוך". זה כבר עלבון על רקע רומנטי ועל כך לא אבליג.

    גם "ילד", תסלח לי, זה קצת מתחת לחגורה.

    וולווט – תגידי לו!

    אהבתי

   • קפטן ניצח! קפטן מצחיק אולי בגלל שהוא קורא ספרים של אמנון דנקנר (אין לי מושג איזה ספרים הוא כותב) אבל מרטין לצערי מעריך ומעריך. מאיפה היכולת הפנומנלית לכתוב על כל דבר 1000 מילה? למי קראת קשקשן מקלדת?

    אהבתי

   • מרטין הגיב:

    משתמש אנונימי (וקשקשן במיוחד על הבוקר) שלום,

    בעולם שלי הארוך זוכה להערכה. בעולם הקצרים הארוך הוא הפסד. צר לי עליך אחי הקצר. אמרו חז"ל "הגדול מחברו, יצרו גדול ממנו" ואלוהים כמובן עוזר בארוך שזוכה להערכה. תודה לך.

    לגבי אישתי התאילנדית זה באמת 2,500 מילה על הבדלי המנטליות בין מערב למזרח, יהדות מול בודהיזם, תפיסת האהבה של גבר ישראלי מול תפיסת האהבה התאילנדית ועוד ועוד. יש לך כוח לזה?

    אהבתי

   • תומר הגיב:

    מרטין, ארוך זה לא רע כשלעצמו אבל אתה נוטה לחטוא בהעדפת השנון על המהותי ועוד מקפיד לעשות את זה בריפוד צמרגפני של אלפי מילים, רובן עליך.

    זה חבל כי לא מעטות הפעמים שאני נהנה מהתובנות שלך, כשאתה מתחיל להתגושש זה נהיה מיותר, מעיק וטרחני.

    אהבתי

   • מרטין הגיב:

    תומר שלום,

    אתה צודק.

    העניין הוא שכתיבה מדוייקת זאת עבודה. כתיבה מדוייקת טובה היא אמנות. כאן אני מרשה לעצמי "לשפוך" כי זה בדיוק מה שאני עושה – מנקה את הראש, משתעשע, פורק אגרסיות וירטואליות ומנסה (ללא הצלחה) להיות שנון.

    קשה להביע את המהותי במילים. שלא לדבר על זה שחז"ל וחכמי המזרח אמרו הכל לפני אז אין לי באמת מה להוסיף. עכשיו אני אנסה להסביר לך משהו שאני מקווה שלא יובן לא נכון. אני חוקר מיסטיקה ורוחנית מזה כ-13 שנה ומדיטציה ושתיקה גורמות להצטברות של אנרגיה. אם אני שותק ורק מדבר את המהות באמצעות דברי טעם, התוצאה היא הצטברות גדולה מידי של אנרגיות ואני עלול להיפגע מנטלית. כשם שאין גבוה בלי נמוך ואין מהר בלי לאט (יינג ויאנג במזרח, זיווג דהכאה בקבלה) גם אין חכמה ללא בורות. אני מפגין את בורותי ומתחבר אליה לחלוטין ואז אני חווה את ההיפך. הבעיה היא שהחכמה שלי היא בוסרית ולא בשלה (אני ילד קטן מבחינה רוחנית) ויש לי עוד המון ללמוד. להערכתי רק בעוד כ-3 שנים אני אוכל להתיימר שיש לי משהו להגיד. עד אז אני קשקשן מקלדת וכל הביקורת שלך מוצדקת.

    אני מרדן ולכן אני חייב כמובן "להחזיר" לך בעוד התגוששות מיותרת, מעיקה וטרחנית. אז ככה: אף אחד לא מכריח אותך לקרוא אותי. אני באמת כותב המון שטויות עם מעט דברי חכמה. אין טעם לציין את המובן מאליו. אני מקווה שבעתיד זה ישתפר. עד אז התנצלויות. עכשיו תעוף לי מהעיניים. 🙂

    אהבתי

   • מרטין הגיב:

    קפטן לב-בקר שלום,

    לא הצלחתי לחשוב על תגובה שנונה יותר משלך. טו-שה קלאסי.

    אמרו חז"ל "הפוסל, במומו פוסל" (הגירסה הציונית: קקי בידיך והכל חוזר אליך) ולכן כל מה שכתבתי עליך הוא בעצם עלי ("השלכה" בפסיכולוגיה המודרנית). ואז אתה כותב שכל מה שכתבתי הוא נכון.

    שברת אותי.

    אני מתנצל מעומק ליבי. בפעם הבאה ננסה למצוא השמצות פרועות שאין להם שום בסיס במציאות בלי להסתכל לתוך נפשי המסוכסכת עם עצמה כדי למצוא עלבונות וירטואליים שבסוף מתבררים כנכונים ומביכים אותי לפני כולם.

    מצד שני, המעבר מ-"יש עוד המון כמוך" ל-"יש עוד אלף כמוך" מוכיח את הטענה שלי שאתה אכן עוסק בחשבונאות. (מה התוצאה בינינו? לדעתי זה משהו כמו 11:3 לטובתך, אבל אתה זה שצריך לעקוב אחרי התוצאות, איש מספרים עלוב שכמוך).

    ילד זה כינוי חיבה. זה שאתה לא מצליח לראות שמפגינים כלפיך רגש חם ואוהב מוכיח את טראומות הילדות שלך שמשפיעות עליך (ועלי) עד היום.

    הילדותיות שלך מתבטאת בקריאה לאמא של הבלוג. אתה לא ילד. אתה נקבה. עוף לי מהעיניים.

    עכשיו ברצינות: פתחתי לי את הבוקר בחיוך גדול. באמת תודה. התחלת "לפתוח עלי פה" בצורה שאני ממש נהנה ממנה. אודה לך אם תמשיך… 🙂

    איחולי יום יפה וסוף שבוע כיפי מתאילנד הרחוקה,

    מרטין

    אהבתי

   • ז'ורז' סאנד הגיב:

    קפטן ,מרקורי נכנס לנסיגה, תתכונן.

    אהבתי

   • captain beefheart הגיב:

    בכל הקשור לקלדנות אתה באמת כישרון ברמות של קית אמרסון, אין מה לומר – זה בא לך בקלות עם הכמויות האלה.

    ועכשיו אסביר לך בדיוק איפה הרגזת אותי. זה בכלל לא קשור למה שכתבת עלי קודם, כי (למרבה הצער) אני כבר לא ילד ולכן (למרבה השמחה) לא משחק בקקות כאלו.

    כעת תתביית על זה: "וברוב מדינות המערב" ותדע על מה יצא הקצף.

    לבוא בטענות על הנעשה בישראל זה בסדר. גם אנחנו עושים את זה כל הזמן והמדינה באמת, מבחינות רבות, בלאי.

    אך המשפט שלך לקח את הביקורת למחוזות הניו אייג', שבבסיסם יש "תרבות המערב" מול "חוכמת המזרח". ואין ספק: תאילנד והודו (שני יעדים עיקריים למטיילים ישראלים ולישראלים שחוזרים אליהן) הן דוגמא לנאורות, שלמות שלטונית, צדק קולוסאלי ומעל הכל – מופת למינהל תקין. גם ברה"צ ותוחלת החיים ב"מזרח" הם דברים שעלינו בישראל להתקנא בהם.

    מדובר באחת מתפישות העולם הפשטניות ביותר שיש וגם אחת המופרכות שבהן. היא מאפיינת בעיקר מטיילים שרמת ה-THC בדמם עוד לא ירדה מאז חזרו מקופנגן, וכן נשים בגיל 40 פלוס שמצאו מפלט באסטרולוגיה, נומרולוגיה, קבאלה והילינג (דבורית נא לא לצעוק. המין היפה שולט בתחום).

    אז תמשיך עם המגילות, ברך בשמי את אשתך התאילנדית ונא הורד את מינון ההטפות שאתה שולח אלינו מן הניכר.

    אהבתי

   • מרטין הגיב:

    קפטן לב-בקר (נא) שלום,

    אם קפיצה למסקנות הייתה מקצוע אולימפי, היית זוכה במדליית זהב.

    כמו תמיד במדינת ישראל (וברוב מדינות המערב), הפקת הלקחים תגיע אחרי שמישהו ימות. ככה זה בחיים.

    התוספת שלא נכתבה: במזרח ערך החיים כל כך נמוך, שהם אפילו לא הגיעו להפקת לקחים אחרי מוות. נהרג פועל בניין? לא היה לו מזל. זאת הקארמה שלו ושאר ירקת רוחניים של המזרח. בשנים האחרונות יש שיפור מסויים בתפיסת הבטיחות בתאילנד וערך החיים נמצא בעליייה (פיצוי כספי על חוסר בטיחות, עונשי מאסר למנהלים, ביטוח אוניברסלי בדולר לחודש ועוד) אולם השחיתות המובנית מצד אחד ותפיסת הקארמה המזרחית מצד שני גורמים להתליך להיות מאוד איטי.

    הביקורת שלי נכתבה ממקום מערבי וישראלי. אם יש משהו שלמדתי במד"א ובצה"ל זה שהפקת הלקחים מגיעה אחרי פגיעה ואין תהליך מסודר של מניעה. גם ההתנהלות האזרחית השלטונית מתאפיינת בכיבוי שריפות. נשמע מוכר?

    אל תשכח שאני עיתונאי. ספקן. ציני. מטיל ספק כרוני (חוזר בשאלה). לא מאמין לאף מילה של ה-"נעלים", בין אם הם פוליטיים, דתיים או רוחניים. מאמין בשיוויון חברתי. רואה בחיי אדם ערך עליון (מד"א).

    לצערי, רמת ה-THC בדמי נמצאת בירידה קבועה מאז שנות ה-90 והגעתי לקופנגן היא לצרכי עבודה בלבד. החשש הגובר מידו הקשה של החוק התאילנדי והרצון לשמור על שם טוב בקהילה הישראלית והדיפלומטית המקומית מחייבים אותי להיות ממוקד ומרוכז. כשנצא לפנסיה אולי נרשה לעצמי איזה ג'וינט נחמד לזכר ימים עברו, עד אז עבדך הנאמן הוא סחי סובל. אני גם אוהד הפועל ירושלים כדורסל. נולדתי לסבול. אתה אוהד מכבי ת"א במקרה? אם כן, זה ממש לא יפתיע אותי. הרוע מובנה בך.

    חייבת אותי לכתוב תגובה רצינית ומנומקת. גרמת לי לסבל. צפה פגיעה. מינון ההטפות שלי רק יגבר, קשקשן מקלדת עלוב שכמוך. אתה לעומת זאת, תצטרך להגדיל את מינון התרופות. שוב פעם התבלבלת בין הכדור הכחול לאדום? לך על האדום. אולי תסבול כמוני. קום. שבת שב. עוף לי מהעיניים. שבת שלום. 🙂

    (ותודה על התגובה המנומקת. תרגיש טוב אחי הרחוק)

    אהבתי

   • captain beefheart הגיב:

    אני ממש, אבל ממש, לא אח שלך. בהררי מילים שאתה כותב מקופלות אגרסיות שמדי מספר שורות יוצאות החוצה בסגנון טורטי למדי. ואם באיזה מקום אנחנו אחים – אני רוצה להתגרש.

    גם הסבריך בדיעבד שווים לטארמה. כישראלי שהיה חייל בצה"ל ונדד מזרחה אתה לא יודע על "מדינות המערב" שום דבר שאנחנו לא יודעים. נפחת משפט אווילי ונסיונותיך להגן עליו רק מטביעים אותך עמוק יותר בחול.

    אהבתי

   • מרטין הגיב:

    אמרו חז"ל: המביא דבר בשם אומרו מביא גאולה לעולם".

    עד כאן חביבי, עד כאן!

    סו פאר הייתי משועשע מכל העניין אבל הפעם הלכת צעד אחד רחוק מדי.

    בהררי המילים שאני כותב אכן יש המון אגרסיות. הכתיבה כאן זה יותר זול מפסיכולוג. שתבין, אני בא ממשפחה דתית, ההורים שלי בריטים, מנומס להחריד, עיתונאי עם שם טוב ואמין, אמינות גבוהה מבחינה מקצועית ועסקית. לכן כל מי שמדבר איתי בסקייפ עם מצלמה נדהם מהפער בין הדימוי שלי כאן (ובעוד כמה בלוגים וקצת בפייסבוק) לבין המציאות.

    אז במקום לשתות אלכוהול או לקחת סמים ולהרביץ למישהו, אני "מופיע" על במה ציבורית ושופך את מררתי. מישהו נפגע מזה?אם כן, אני מרוצה. העברת האלימות לזירה הוירטואלית היא מדהימה בעיני. אין צורך באלימות פיסית בזירה המציאותית. אני יכול לשפוך עליך מה שאני רוצה ולהירגע. לך מקסימום נפגע האגו השברירי. בעיני זה מקסים.

    אני לוחם. איגרוף תאילנדי הוא המקום בו אני מוציא את האגרסיות הפיסיות. מעולם לא הייתי אלים בזירה הציבורית או האישית. זה קצת משונה להרביץ למישהו אם הרקע שלך הוא מד"א ירושלים. אם אתה עיתונאי זה גם יעשה כותרות לא נעימות. אני מגלגל רעיון עם ראש צוות האבטחה של שגרירות ישראל (גורילה מדגם מקרר שתי דלתות) לעשות קרב בינינו לגיוס תרומות לאירגון הומניטרי. אני יחטוף מכות רצח אבל זאת הזדמנות טובה לשחרר אגרסיות פיסיות למטרה טובה. המקרר לא יתרגש מזה. ילדים יתומים יקבלו עזרה. WIN WIN קלאסי.

    אז תעשה לי טובה. תיזהר ממני. אתה מתחיל להרגיז אותי. עוף לי מהעיניים. חייבת אותי פעמיים לכתוב לך תגובה רצינית. עכשיו אתה על הכוונת שלי.

    "פעם אחת זה מקרה. פעמיים זאת מגמה. שלוש פעמים זאת תופעה. ראה הוזהרת" (הקצין שהדיח אותי שבוע לפני הטקס. קורס קצינים, בה"ד 1. שנות ה-80)

    שליש מהחיים שלי גרתי בחו"ל. גרתי בלונדון, סידני, דרום אפריקה והיום אני מתגורר בתאילנד. למותר לציין את ההקשר המשפחתי שמפוזר על פני כל ארצות המערב דוברות האנגלית ועוד כמה מדינות אקזוטיות במיוחד. במגורי בחו"ל הייתי חלק מהקהילה היהודית המקומית בשל קשרי המשפחה ולכן גם היה לי את הכבוד להכיר את המנהיגות הפוליטית והקהילתית של המדינות בהם התארחתי. זה לא כזה סיפור, כי כשאתה בא ממשפחה טובה אז באופן טבעי מכירים לך חברים ממשפחות טובות אחרות. אז אחרי הרבה שנים של עבודה קשה, בגיל 44, בשעה טובה אני יכול להפסיק לדאוג לשמי הטוב ולהתחיל להנות משטויות וירטואליות של מילים. אם אתה רוצה לראות ויכוחים הזויים במיוחד, לך לפייסבוק של שחר אילן. אני מפציע שם מידי פעם והשמחה של כולם רבה. (הדוברת לשעבר של אירגון חדו"ש היא אישתו של חבר טוב שלי, עיתונאי בכיר שעבר לשוק הפרטי. ככה זה כשמכירים אותך. מרימים לך להנחתות. כמות ההשמצות שאני שופך שם על שחר היא בלתי נתפסת. זה גם מצחיק כי הוא בחור מצחיק ושנון. מותק אמיתי. שמשון המסכן קלאסי)

    אחים לא מתגרשים. אם אתה חבר, קח ממני את אישתי. ממנה אני רוצה להתגרש. אולי כדאי שנפסיק להשוויץ לפני דיפלומטים זרים על הסולידריות הישראלית המפורסמת שמאחדת אותנו מול אוייב משותף ולספר להם על תקיעת סכין בגב ממי שאתה חושב שהוא אח שלך. המציאות הישראלית במערומיה. בוש והיכלם.

    בעוד שעה וחצי יש את מסיבת הפרידה לנציג משטרת ישראל בשגרירות ישראל כאן אחרי שש שנות שירות. גבר גבר. הוא בן 50 ומשהו ונראה כמו מרים משקולות בחופשה. לעמוד לידו צריך גאוה פנימית. איש של כבוד. בגללך אני עלול להיראות נפול ומבוייש. יהיו שם דיפלומטים זרים. פגעת בשמה הטוב של מדינת ישראל וחוסנה הלאומי. אני אלך לריב עם אישתי. זה תמיד משפר לי את המצב רוח. אתה רק הורס לי אותו פעם אחרי פעם. תודה לך. ביי לבינתיים.

    אהבתי

   • ז'ורז' סאנד הגיב:

    מרטין, מתקבל הרושם שאתה במזרח ולבך (או כל איבר אחר) במערב.

    אהבתי

   • מרטין הגיב:

    ז'ורז' שלום,

    אכן כן. אני מאוד קשור לצור מחצבתי (יהדות) למרות שאני חוזר בשאלה, ואני מאוד מתגעגע למחוזות ילדותי למרות שאני מהגר עבודה. מצאתי אהבה זוגית וליבי שקט, אבל נשמתי חסרת מנוחה. שבת שלום.

    אהבתי

   • ז'ורז' סאנד הגיב:

    קח שיר שיר של מי שקשור לכור מחצבתו

    אהבתי

   • אהבה עם תאילנדית? על מה חוזר בשאלה יכול לדבר איתה?

    אהבתי

  • מעלי הגיב:

   מצית בירושלים זה:"מדינת כל גזעניה?"
   מציתי היערות,אתרי התיירות, הטבע…. הם כל ערביי ישראל?
   אתמול הדליקו פעם שנייה השבוע את המג'רסה (מאות דונמים) אתר מס. אחד לטיולי קייץ …

   אהבתי

   • אלי הגיב:

    מעלי,
    התגובה התקשורתית הרפה מעידה על "כל אזרחיה" . כשהערתי לדבורית על הגידוף "מדינת כל גזעניה" גם אני חשבתי שהיא מגזימה. אז האמנתי שאם יהודים ינסו לשרוף דירות מהגרים על יושביהן, מדינת היהודים תצה מגידרה עד לתפיסת הפורעים הארורים: יוקם צח"מ משטרתי; ראש הממשלה יכנס מסיבת עיתונאים ויצהיר "ידינו לא שפכו …", ו"לא נשקוט עד לתפיסת בני העוולה"; כותרות העיתונים ידווחו על כל התקדמות בחקירה ; כתבי טלויזיה יפרצו לשידור עם עדכונים; סופרי ישראל שמפרסמים גילוי דעת ועצומה ב"הארץ" על כל שטות ……

    בפועל, אפילו לא התקרבנו לכך. השתיקה שלנו משדרת לחלאות האדם, ששרפת הבתים היא עוד דרך לגיטימית להאבק במהגרים הבלתי חוקיים.

    אהבתי

  • הארץ פירסם. מה אתה עוד רוצה שיעשו? גם הסמול רואה שלא מציתים דירות של ביתא ישראל (אתיופים) אלא של מסתננים. כלומר העצבנות היא לא גזענות גרידא אלא פחד של קבוצת זהות מפני מתקפת רעיון מדינת כל אזרחיה. תחשוב!

   אהבתי

 8. קורא הגיב:

  למה צריך לחלוק על העובדה שלא היתה או היתה עורכת ראשית לעיתון יומי גדול? באופן כללי, זו עברית מאוד גרועה, או שהיתה או שלא היתה עורכת, לא צריך להשתמש במלים גבוהות סתם שלא לצורך הכתיבה.

  ואגב, גם גלית חמי עורכת את כלכליסט, שהוא עיתון שהתפוצה שלו כיום יותר גבוהה משל הארץ, אבל הוא אכן לא עיתון יומי גדול בכוונת המשורר.

  אהבתי

  • קוטב הגיב:

   אתה בטוח שבעברית "לא מאד גרועה" צריך לסדר את המילים כמו שכתבת או שיותר עדיף לכתוב "עברית גרועה מאד"?
   אתה בטוח שבעברית "לא מאד גרועה" התפוצה של עיתון "גבוהה" או "גדולה/רבה"?

   אהבתי

 9. איכשהו רביב דרוקר דומה לבלעם (שזה עתה קראנו עליו)
  בא לבקר את נתניהו ובעצם כתב ביקורת על הערוץ שבו הוא עובד (וגם על התקשורת בכלל)

  אהבתי

 10. דבר חנה הגיב:

  "הכותבת הינה עיתונאית ודוקטורנטית למשפטים ותקשורת באוניברסיטת בר-אילן"' זה הרבה יותר מדאיג! תואר ראשון-אין חנה זמר, תואר שני- אין חנה זמר, דוקטורנט אין….
  אז מה לומדים שם? אינעל… אוי נזכרתי בחנה בבלי.

  אהבתי

 11. captain beefheart הגיב:

  הטקסט החזק ביותר שקראתי בסוף השבוע:

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4254726,00.html

  אהבתי

  • קורין מחלקת מידע הגיב:

   קשה לכתוב על הבעייה הנוראית של היחס לחולי הנפש בארץ.
   היתה לנו קרובת משפחה, לא קרובת דם אלא מנישואין, שהיתה מתאשפזת באברבנאל מעת לעת כשהמחלה היתה גוברת עליה.
   לא אכנס לתמונות המחרידות בנושאים הכלליים שחלקם מתוארים בכתבה בטמקא, ואתייחס רק לנקודה קטנה בענין ההפקרות המינית ששוררת שם בחופשיות. אולי גם בעידוד ההנהלה כדי להרגיע גורמים מסויימים.
   בהפקרות הכוונה היא לא רק למרצון (כמה שכבר ניתן לקרוא מרצון מאנשים ששליטה על עצמם היא לא הנקודה החזקה אצלם) אלא מקרי אונס ואונס קבוצתי.
   לא ארחיב, אבל הדברים הרבה יותר גרועים מהכי גרוע שאתם מדמיינים.

   אהבתי

 12. ז'ורז' סאנד הגיב:

  אוף טופיק ללקוחות צומת ספרים.

  אהבתי

 13. שועלן הגיב:

  ברמת גן היתה הפסקת חשמל של כרבע שעה.
  עד שהצלחתי לעשות הוט ספוט מהסלולר בשביל הלפטופ כבר חזר החשמל.
  ותודה לירוקים שהביאונו עד הלום.

  אהבתי

 14. דיתה הגיב:

  מישהו יודע למה רומז גיא רולניק בסוף הטור שלו היום כשהוא כותב: "וממילא TheMarker הוא לא העיתון המתאים לכם – כל עוד זה הקו המערכתי שלו" ???

  אהבתי

  • ז'ורז' סאנד הגיב:

   לכם=חמולות ההון-שלטון-עתון.

   אהבתי

  • שועלן הגיב:

   ציטוט מלא יותר:

   אם את או אתה תיתפסו עם מאות אלפי דולרים או בניגודי עניינים חמורים, תהיו גמורים עוד לפני שיוגש כתב אישום – אלא אם אתם חברים באחת החמולות שהוזכרו בסעיפים הקודמים. ואם אתם חברים בחמולות האלה, אגב, אתם לא זקוקים כמובן לשום קורס חינוך פיננסי, וממילא TheMarker הוא לא העיתון המתאים לכם – כל עוד זה הקו המערכתי שלו.

   הוא אומר שדהמרקר נגד אנשי הקומבינות וההון-שלטון-עיתון (כדוגמת אולמרט). אפשר בהחלט לקחת את ה"כל עוד" כרמז לכך שלא לעד…

   אהבתי

 15. שקשוקה הגיב:

  סופשבוע מתעלה על עצמו עם השעמומון המביך שנקרא דן חלוץ ועם ראיון בלעדי עם דניאל מעוז. עושה רושם שזה השיא אלא אם כן הם מכינים לנו שם שיאים חדשים. חבר'ה תתעשתו לפני שיהיה מאוחר מדי, אני ממש לא מבין את נוחי דנקנר, אתה לא קורא את העיתון שאתה הבעלים שלו?

  אהבתי

 16. ז'ורז' סאנד הגיב:

  אתר הארץ מדיר צמחונים עם תמונת אקדח הבשר המדמם. תוסר התמונה לאלתר!

  אהבתי

 17. אורן מפרש ופורש הגיב:

  א. הצמחונים הם מדירי הבשר.
  ב. תוכן הכתבה קשה לצורכי בשר, אך אל דאגה, הם יעמדו בזה, הרי הם לא צמחוניים.
  ג. יוחלף הניק ל "רק תמונות של גורי חתולים בבקשה"
  ד. יחרים המגיב את אתר הארץ, ויחדל מלספק קישורים אליו.

  אהבתי

 18. ז'ורז' סאנד הגיב:

  מNYT שולחים ליקוק לחתול הקרניבור.

  אהבתי

 19. אורן מפרש ופורש הגיב:

  לניו יורק טיימס יש שאלה לחז"ן, לציפור ולאובססיבי הלא מזוהה. במידה ויפנו זמן לקריאה של מה שאינו התגובות של עצמם.

  אהבתי

 20. ז'ורז' סאנד הגיב:

  למטרוסכסואל המפריד בין אצבעות רגליו בצמר גפן.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s