דרור אידר ואורי אליצור ימשיכו לכתוב נאומים ממלכתיים


מועצת העיתונות החליטה שזה ממש בסדר שעיתונאים ("אנשי רוח" עלק) יכתבו נאומים לרה"מים וכאלה.
כן, מה הבעיה? ניגודי אינטרסים? נדמה לכם.
מה שעוד יותר מדהים:
לפני פחות מחצי שנה אמר אותו אריק בכר החתום על המכתב דברים הפוכים לגמרי:

לאחר בדיקה משפטית נראה כי שני התפקידים האלה בסמיכות מהווים הפרה לכאורה של סעיף 17 של תקנון האתיקה העיתונאית, לפיו 'לא יעסוק עיתונאי בכל עיסוק, עבודה, שירות, יחסי ציבור, פרסומת ואיסוף מודעות המעוררים חשש או מראית עין לניגוד אינטרסים או להטעיית הציבור', זאת גם ב'תשדירי פרסום, יחסי ציבור או שירות דומה אחר המוגשים על-ידי עיתונאי העוסק בחדשות, באקטואליה, בפרשנות, בתחקירים או בראיונות על מגוון נושאים'.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה דו"ח מיוחד, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

21 תגובות על דרור אידר ואורי אליצור ימשיכו לכתוב נאומים ממלכתיים

 1. שועלן הגיב:

  באמת חשבת שמועצת העיתונות תרתק את העיתונאים לעיסוקם האחד והיחיד?

  אהבתי

 2. אמינות הגיב:

  מעניין מה יש לדרור פויר לומר בנידון?…

  אהבתי

 3. גיא לשם הגיב:

  ולווט היקרה,
  כמה פרטים חשובים:
  א. בכר היה כפיף של רגב במעריב ונדמה לי שהוא מיודד עמו ולכן בוודאי ההתפתלות והסלטה…
  ב. בעולם האמיתי לא מספיק שמזמינים אותך לכתוב נאומים (בהנחה שאת/ה איש/אשת רוח מהסוג הנכון) אלא נחתם חוזה. החוזה נחתם רק לאחר שנערך הליך לקבלת הצעות מחיר. זה אינו מכרז אבל כדי לקבל פטור ממכרז צריך לערוך הליך של קבלת הצעות וממש אין חובה לקבל את ההצעה הטובה והזולה ביותר… לאחר מכן חותמים חוזה לשנה עם אופציה להארכה. במקרה של אידר האריכו בשנה אך לא יותר (ראי בהמשך). אידר קיבל סכום נאה עבור נאומיו (לא רוצה לפגוע בפרטיותו אבל אם את רוצה אגלה לך בסוד).
  ג. עוד פרט קטן מחוץ לעולם הוירטואלי: החוזה של אידר כבר אינו בתוקף אחרי שפג תוקפו בסוף 2011. הפטור ממכרז הוארך אוטומטית (שזה תמוה בפני עצמו) אבל החוזה לא חודש ולכן הכותרת לא משקפת מצב אמיתי. השניים כל הידוע לי אינם עיתונאים. אידר מעולם לא היה כזה ואליצור שכבר היה בכיר בלשכת נתניהו בקדנציה קודמת, לא יכול מאז להיקרא עיתונאי. הוא עומד בראש ארגונים שונים עם שמות ארוכים וכסף שזורם מכיסי השמרנים הקיצוניים ביותר מעבר לים (אותם אנשים שסידרו את המלחמה בעיראק כדי להיטיב עם יצרני הנשק והנפט). באחד מאותם ארגונים השתלם גם אידר אולי כדי שיוכל להעשיר את שפתו של בוגי יעלון (ובטח דברים נוספים שהרי אריק בכר עצמו מכניס את אידר תחת הקטוריה של אנשי רוח).
  ג. בכל מקרה הבעיה היא כמובן לא של מועצת העיתונות אלא של האנשים הטובים שנותנים להם שכר בעיתונים בהם הם כותבים. לא נראה לי שמי מהם מטריד עצמו בזוטות מעין אלה. צריך לזכור שגם בצד השני של המפה הפוליטית היו כמה וכמה עיתונאים שהעשירו את שפתם של ראשי ממשלות ואחרים. גם את עורכיהם באותם ימים זה לא ממש הטריד.

  אהבתי

  • velvet הגיב:

   תודה גיא.
   למען הסר ספק: לרגע לא חשבתי שהתנהלות כזו אופיינית לימין בלבד.
   בנוסף, יש עוד כמה עיתונאים שהיו בכירים בלשכת נתניהו וחזרו לאחוז במושכות הסוסים דלי הבשר.

   אהבתי

   • פופציץ הגיב:

    א. למה רק מאמרים? חתן פרס ישראל, נחום ברנע, מתאר לעיתים במאמריו מעורבות פוליטית של ממש מצידו (למשל, סיפר כיצד ייעץ לא למנות לתפקיד מסויים את אהוד יתום). הדברים הללו עוברים בשקט, כמו גם כאשר רק בשבוע שכבר מגישה בקול ישראל דיווחה על הפגנה צפויה ואמרה שהיא מקווה שיגיעו רבים. וגם זה עובר בשקט. האם המעורבות הפוליטית הזו חמורה פחות מכתיבת נאומים?
    ב. כאשר על "עצומות אנשי רוח" מופיעות דוגמניות, כוכבי ריאליטי ובדרנים, דרור אידר ואורי אליצור ראויים לא פחות.
    ג. ומותר לאריק בכר לשנות את דעתו. היא מנומקת היטב.

    אהבתי

   • קורין הגיב:

    בעניין סעיף ג'.
    אין ספק שמותר לו לשנות את דעתו, שנאמר – רק חמור לא משנה את דעתו.
    מה שמפריע זה השינוי הנובע מהפרסונות/מהעניין. בדיוק כמו עורך דין שנותן נאום הגנה מזהיר על הרוצח שהוא מייצג (בין 2 רוצחים באותו רצח) ובאותה מידה עושה הפוך אם הוא מייצג את הרוצח השני באותו רצח.

    אהבתי

   • שועלן הגיב:

    אבל התגובה המקורית לגלובס היתה בנושא אליצור והתגובה ההפוכה במכתב היתה בנושא אליצור ואידר.
    מה שיותר מעניין זה שבתגובה לגלובס הוא אמר:

    "בכדי שהסוגייה תבוא לידי מיצוי בוועדת האתיקה של מועצת העיתונות, הדבר צריך להיות מובא לפניה בתלונה רשמית ועד כה לא הוגשה אחת כזו"

    כלומר, הוא שיגר "קול קורא" להגשת תלונה בנושא, ומי שהרים את הכפפה הוא במקרה איש מפלגת העבודה.
    כלומר, כל המניעים פה הם פוליטיים, לא מקצועיים.
    כנראה שלאחר הגשת התלונה, במועצת העיתונות הבינו שאי אפשר להגביל רק את כותבי הנאומים לראש הממשלה (וגם לך תדע מי יהיה ראש הממשלה בעתיד), ולכן העדיפו לא לעשות פיגוע התאבדות.

    אהבתי

  • בלי לערב עורכים הגיב:

   א. ההתפתלות נראית לי דווקא כמו מקרה קלאסי שבו אדון בכר נורא שמח בהתחלה להצטרף למתקפה התקשורתית על הסיפור, ולאחר מכן נאלץ לחזור בו כשגילה שלדבריו (לכאורה, בוודאי שהוא אמר הכל לכאורה) אין תוקף משפטי בתקנון האתיקה (שללא קשר – לא שווה את הנייר עליו הוא נכתב).
   ב. אכן הזוי שראש ממשלה צריך לערוך כזה הליך מסובך כדי לשלם כמה מאות שקלים לנאום (כן, במשרד רה"מ משלמים יותר טוב מאשר לעיתונאי ממוצע), אבל נהלים זה נהלים כפי שיודע כל מי שעבד אי פעם עם גוף ממשלתי.
   ג. השניים מוגדרים פובליציסטים (ע"פ ויקיפדיה, בין השאר), וזה כנראה לא המקום לשאול "מיהו עיתונאי?" – סוגיה שבה דנו רבות גם בבלוג זה, ובטח שזה לא המקום לשאול "מיהו איש רוח?".
   אני גם חושב שאליצור ישמח לדעת בראש איזה "ארגונים שונים עם שמות ארוכים" הוא עומד, שלא לדבר על סכומי העתק שהם אמורים להכניס לכיסו.
   ד. מסכים איתך שמועצת העיתונות היא גוף קיקיוני חסר טעם. בעיה? אני רואה יותר בעיה במי שלכאורה מסקרים/מנחים/עורכים דברים באופן "עיתונאי אובייקטיבי" ולמעשה יש להם אג'נדה ברורה לפיה הם פועלים. לפחות אליצור ואידר מודים שיש להם אג'נדה, בניגוד לעשרות שמות שאין מקום למנות כאן (רק נזכיר את שלי יחימוביץ' שהיום כפוליטיקאית אומרת בפה מלא שבהיותה "עיתונאית" – מגישת תוכנית רדיו בעיקר – פעלה בעוצמה לטובת הנסיגה מלבנון, דבר שכמובן לא נאמר בקול באותם ימים. מעניין איזה וידויים מרגשים נשמע בעוד כמה שנה ממי שהיום מציגים את עצמם כאוביקטיביים).

   אהבתי

   • קשמיר הגיב:

    לא צריך הליך מסובך בשביל 'כמה מאות שקלים'. עד 16,500 ש"ח כולל מעמ מוגבל ל-2 בשנה ל'ספק', מספיקה הצעה אחת (חוק חובת מכרזים..)

    אהבתי

   • בלי לערב עורכים הגיב:

    תחלק את הסכום הזה ל-12 חודשים, תוריד את המע"מ ותגלה שמדובר בכמה מאות שקלים.

    אהבתי

   • גיא לשם הגיב:

    ולמה אתה חושב שמדובר רק ב-16 אלף ש"ח לשנה? גם זה סכום לא מבוטל אבל במציאות מדובר בסכום גבוה במאות אחוזים.

    אהבתי

  • לרוב שותק הגיב:

   נראה שבלבלת כמה מושגים מעולם המכרזים. פטור לא דורש תיחור (למשל, פטור ספק יחיד) ולמעשה בהינתן פטור אין מציעים לערוך ביניהם תיחור. ההצעה הזולה ביותר אינה תמיד הטובה ביותר. הארכה של פטור או של התקשרות על פי חוזה הינה די שגרתית.

   לא ברור מהתיאור שלך מהן העובדות בכלל. ייתכן (אך לא סביר לדעתי, בגלל אופי השירות המדובר) כי מדובר בהתקשרות בעייתית מבחינת החוזה, אבל מהפרטים שנתת אי אפשר להסיק זאת.

   האספקט האתי לעומת זאת, הוא כבר סיפור אחר, בו אני לא מבין ולכן לא מתייחס אליו.

   אהבתי

  • הקיד הגיב:

   יהיה מעניין להעביר לאליצור את הטענה על הארגונים עם השמות הארוכים (כנראה כ"כ ארוכים שלא יכולת לנקוב ולו בשם אחד). אני עוקב מקרוב אחר פעילותו וקורא אותו בקביעות ולא שמעתי על כך מעולם, אבל מדובר כידוע על איש ימין ולכן ייתכן שדבריך הם "אמת לשעתה" ולא תצטרך להוכיחם. בטח לא את הטענה המבוססת להפליא על האנשים העשירים עם הסיגרים שסידרו מלחמה בעיראק. כמו כן, התפלאתי שלא פירסמת את שכרו של אידר (אלא רק רמזת שהמידע החשוב בידיך). הוא הרי חבר של ביבי ולכן פגיעה בפרטיותו היא מצווה מקודשת.

   אהבתי

   • גיא לשם הגיב:

    ילד,
    יהיה הרבה יותר מענין אם תכתוב הצעות מהסוג שכתבת תחת שמך האמיתי ולא בכינוי של אקדוחן.
    רצוי גם שתקרא את מה שכתבתי על עיתונאים שעשו אותו דבר עבור הצד השני של הקשת הפוליטית.
    אתה מוזמן להעביר הכל לאליצור או לכל גורם שיבדוק זאת בתנאי שתעשה זאת בפרטיך המלאים. אליצור שהוא אדם מכובד בעיניי כאדם וגם כעיתונאי אך מה לעשות שהוא גם אדם פוליטי (ואף היה מועמד לכנסת) ומה לעשות שישב בוועד מנהל של עמותה שנזונה מכספם של אלה שתיארתי בתגובתי הראשונה. אני מניח שלא צריך לדעת הסטוריה כדי לדעת מי שתל את הרעיון להסתער על עיראק במוחו של הנשיא האמריקאי בוש הבן. בוודאי לא צריך להיות תחקירן גדול כדי לגלות מה מקורות המימון של אותו גורם וגם ילד כמוך יכול להיכנס לדוחות הכספיים של העמותה המדוברת ולראות תפקידו של אליצור שם ואת המקור הכספי שהוא לשיטתך במקרה אותו גורם אמריקאי חובב סיגרים (לשיטתי אין מקריות בנושאים אלה). לי פשוט לא בא להשכיל אותך בעובדות האלה כי ממילא לא תקרא אותן עד הסוף.
    לענין שכרו של אידר, כמו שכרם של אחרים וגם שכרי, איני רואה סיבה להפר פרטיותו. אני לא חושב שהוא חבר של ביבי וגם אם כן, זו לא סיבה. עם האתיקה ותקינות ההליך אני מוכן להתווכח אבל הסכום עצמו אינו רלוונטי.
    בקיצור טול קורה מבין עיניך ועשה במידע הזה מה שתרצה, רק כדאי שתעשה זאת באומץ וביושר ולא תוך שימוש במחבואי הרשת.

    אהבתי

   • הקיד הגיב:

    הגעת למקום המושלם להטיף בו על חוסר המוסר שבמחבואי הרשת… תזכיר לי איך התחיל הבלוג הזה? אם אתה יודע אולי תדע גם שבין הניק שלי לבין אקדוחנות אין הרבה ועל כן גם הפנייה המתנשאת "ילד" לא מעליבה, אם לזה התכוונת. יש אנשים שחשיפה של עמדותיהם הפוליטיות עלולה להזיק להם במקום עבודתם וכמה ממקומות העבודה בהם היית הם בדיוק כאלו.
    בכל אופן, בין ישיבה בוועד מנהל שהיא דבר שיש לו תקדימים בתקשורת למיטב ידיעתי לבין עמידה בראש "גופים" כפי שכתבת יש הבדל.
    את תחקיריך בעבר קראתי בעניין ועד תומם (לפחות בחלק מהתקופות) על אף היומרה שלך לנתח אותי על סמך תגובה אינטרנטית, אבל תמיד טוב לדעת מאיזה נק' מבט מתנשאת רואה אותך הצד השני.

    אהבתי

 4. רועי הגיב:

  מדהים.
  לא מסכים עם ידידי גיא שהבעיה היא לא של מועצת העיתונות. כשאין עורכים שיעשו את העבודה, הם אמורים להגן על היושרה של המקצוע.

  אהבתי

 5. מיצבשת הגיב:

  מה האסון הגדול שעיתונאים דלי משכורת ירוויחו קצת מהצד? בכתיבת נאומים. מה גם האסון אם עיתונאי שמדווח על חדשות או כותב מאמר פובליציסטי מביע את דעותיו? לא רוצים אל תקשיבו זו מהותה של הדמוקרטיה.

  אהבתי

 6. יש עתיד הגיב:

  לכל אלה שכל כך שמחים מקריסת מעריב והארץ: בסוף תישארו עם ישראל היום. עולם שבו ישראל היום קובע סטנדרטים הוא עולם רע מאוד לנתינים הבזויים שמתעלמים ממקקים באמבטיה אבל טוב מאוד לקיסרית ירום ירום ירום הודה הוד מעלתה

  אהבתי

 7. יניב מתל אביב הגיב:

  תהייה: מתי בדיוק הפכו עיתונאים לאנשי רוח?
  והאם מועצת העיתונות בישראל תהפוך למועצת אנשי הרוח בישראל?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s