הפגנת חירום להצלת מעריב

קול קורא והודעה לעיתונות:

הערב, חמישי, 30.8, שעה 20:00, בכניסה למרכז עזריאלי, הפגנת חירום להצלת מעריב.
לא ניתן שיזרקו אלפיים עובדים הביתה מחרתיים, ערב ראש השנה!
הערב זה לחיות או לחדול!
בשעות הערב צפוי להתכנס דירקטוריון דסק"ש להחלטה גורלית: האם להזרים כספים חיוניים לעיתון מעריב כדי לאפשר לו אורך נשימה עד אחרי החגים, וליזום תוכנית הבראה לטווח ארוך או לסגור את העיתון באופן מיידי. בין חברי הדירקטוריון יש מספר אנשים המתנגדים להצעה, שמתכוונים להשתמש בזכות הווטו שלהם כדי למנוע את העברת הכספים.

משמעות צעד כזה תהיה סגירתו של העיתון ביום ראשון הקרוב, פיטורי 370 עיתונאים, ועוד למעלה מ-1,500 עובדים נוספים.

ועד הפעולה של עובדי מעריב וארגון העיתונאים בישראל קוראים לעיתונאים ולכלל הציבור להתייצב להפגנת חירום מול ישיבת הדירקטוריון, בדרישה שיאשר פה אחד את התוכנית להצלת מעריב. יחד נקרא:

לא לסגירת העיתון!
לא לפיטורי העובדים!
—-

(אשמח לתצלומים מהאירוע, תודה)

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה דו"ח מיוחד, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

37 תגובות על הפגנת חירום להצלת מעריב

 1. האמיר הגיב:

  כל עוד ההוצאות על העיתון גדולות מההכנסותשלו, הוא יפסיד. תוכנית הבראה צריכה לדאוג להעלאת ההכנסות או להורדת ההוצאות (ועדיף גם וגם). אני מקווה שברור לוועד הפעולה, שתוכנית הבראה תכלול בהכרח פיטורי עובדים, הרעה בתנאים וקיצוצי שכר. יהיה מעניין לראות האם הוועד יתמוך בצעדים האלו או יתנגד.

  גילוי נאות: מבין העיתונים הישראליים, "מעריב" הוא העיתון המועדף עלי ואשמח מאוד אם לא יסגר.

  אהבתי

 2. מנחם הגיב:

  מחרתיים זה לא ערב ראש השנה. הרגלי הכתיבה הנפסדים מהידיעות שהם כותבים בעיתון עוברים לעצומות שלהם.

  אהבתי

 3. יוריק הגיב:

  בערוץ 10 הודיעו הערב שמעריב ייסגר ביום ראשון. הודיעו שהידיעה הגיעה מארגון העתונאים ואין לה אימות.

  אהבתי

 4. זרזיף ימני הגיב:

  רציתם "צדק חברתי" , מלחמה בטייקונים.אז הנה הטייקונים מקצצים.
  קצת שכחתם שהטייקונים הם גם המעסיקים הגדולים.

  אהבתי

 5. שרוט הגיב:

  כמה פעמים כבר עשו תוכניות הבראה לעיתון הזה? למה הוא לא מבריא? כמה עוד אפשר יהיה לקצץ? אני שמח שיצאתי בזמן, זה הכל

  אהבתי

 6. ריאליסט הגיב:

  כשועד הפעולה דורש מדסק"ש להמשיך בהזרמת הכספים למעריב הוא בעצם דורש העמדת כסף ציבורי לטובת שמירת מקום עבודתם. הכסף של דסק"ש הוא הכסף שגויס מכולנו דרך קרנות הפנסיה, קופות הגמל וחברות הביטוח. אני כשלעצמי לא מבין את ההצדקה להמשיך בהחייאה המלאכותית של גוף שמת קלינית כבר לפני שנים. מעריב עבר אינספור תוכניות הבראה, קיצוצים, רה-ארגון והחלפת בעלים. אף אחד מהמהלכים האלה לא הסיט אותו מהמסלול הפטאליסטי בו הוא מתקדם.

  אהבתי

 7. אם העיתון מפסיד עשרות מליוני ש"ח בשנה (אאל"ט) קשה לי לראות איך הדירקטוריון יבחר באפשרות אחרת מלבד סגירה-במיוחד לאור מה שקורה בקבוצה. ההשפעה על שוק התקשורת בטווח הבינוני- ירידת שכר העיתונאים, הדרדרות באיכות הדיווח ואיכות המוצר הסופי של גופי תקשורת אחרים. עניין של זמן עד שיגיעו למצב דומה.

  אני מקווה שבטווח הארוך נזכה לפריחה של בלוגים וערוצי תוכן עצמאיים משוחררים מתקינות פוליטית וחשבונאות תאגידית. בשורה התחתונה- מבאס לראות גן סגור ובוודאי מוסד ישראלי וותיק ופופולרי שמפטר ערימת אנשים ומפרנסים. אני לא בטוח שיש אשמים.

  אהבתי

 8. שחר הגיב:

  היה לכם מספיק זמן להתייעל ולחשוב יצירתי איך לפחות מתאזנים.
  יש בלוגים הרבה יותר מעניינים היום מעיתונים מודפסים
  עצוב ונוסטגי אבל עיתון מודפס הוא עסק בגסיסה

  אהבתי

 9. מסכל ממוקד הגיב:

  ובהקשר למהות השירשור. היו לי כמה דברים לומר.
  אבל מניסיון בכל עסק מצליח, הטובים באמת לא ישקעו.
  הטובים באמת, גם אם העסק הכושל הנ"ל יפול, ימצאו את מקומם בפרונט במדיה נכבדת אחרת.
  מאחר שהקול הדמוקרטי שהם מביעים המבטא את הקונצזוס של המוביל בציבור הישראלי- הוא נכס של מוצר נדרש מאוד, ולא כדברי העיתונאית בזמנו בשם שלי יחימוביץ' "אותה חונטה מחוגים מסוימים".

  אהבתי

 10. לחם הגיב:

  עצוב לראות מה נוחי דנקנר עולל למעריב. לפני שנה זה היה עיתון סביר, מפסיד אבל נראה טוב. עורכים כושלים ומנהלים גרועים ריסקו בתוך שנה את העיתון. לפני שנה אפשר היה לעשות הרבה, למשל: להביא עורך ראשי טוב שיסחוף אחריו את העיתון, לקחת מנהל תותח, לצמצם את המערכת ואת המנהלה למימדים סבירים אבל שהפיטורים יהיו לטובת העיתון ולא לטובת חפצים כלשהם בעיתון. על טעויות משלמים, הבעיה שבמעריב, כמו בכל מפעל כושל, הפועלים הקטנים משלמים על הטעויות של הבכירים. במקרה הזה אלו בכירים בתואר ולא ביכולות. אני עצוב איתכם. לצפות מהצד בהרס כזה זה לא דבר קל

  אהבתי

 11. רני הגיב:

  זה לא רק "מעריב". שבוע הבא צפויים עשרות עיתונאים ב"גלובס" לשימוע לפני פיטורים. גם "גלובס" עומד לפני תהליך קיצוץ והתייעלות. אם תוסיפו לזה את מה שקורה ב"הארץ" ו"בידיעות" לא מן הנמנע שבסוף נשאר כאן עם עיתון יומי אחד "ישראל היום" ובא לציון גואל.

  אהבתי

  • סתמאחת הגיב:

   ונשאלת השאלה, האם המדיה האינטרנטית תספק מתחרים לישראל היום. נכון, לקהלים שמוגבלים בגישה לרשת לא יהיה יותר עיתון. לרוב האנשים יש את הנגישות ומי שמעוניין לקרוא חדשות יכול גם בלי עיתון (אני לדוגמה :-))

   אהבתי

   • עו"ד הגיב:

    את בהחלט יכולה, אבל רק בשני תנאים חלופיים:
    1. שאת החדשות שקראת ברשת, כתבו אנשים שקראו עיתונים.
    2. שאת מסתפקת בחדשות חוץ.

    יום יגיע ועורכי אתרי התוכן החדשותי בעברית (הארץ, ידיעות, מעריב וואלה) יתכנסו למסיבה לילית, בלי שדיויד גילה (הממונה על ההגבלים העסקיים) יהיה מיודע על כך, ויחליטו, פה אחד, לסגור את האתרים ולאפשר כניסה אלא אם תשלמי להם, ובאותו רגע ממש אני בטוח שתחשבי בצורה שונה על כל העניין.

    אהבתי

   • שועלן הגיב:

    וכעבור חודש גם הם יחשבו בצורה שונה על כל העניין.

    אהבתי

   • עו"ד הגיב:

    אני צריך להוסיף שאני לא מסכים? ובכלל, אם "מחרתיים" פירושו 16 לספטמבר, תעשה חשבון מהו "חודש".

    אהבתי

   • שועלן הגיב:

    אתה חושב שאם אתרי החדשות הגדולים ידרשו תשלום הם יתקיימו כלכלית? אתה לא מכיר את הישראלים? הם פשוט ילכו לאתרים אחרים חינמיים, גם אם הם פחות טובים (מאותה סיבה שהם קוראים ישראל היום). מה שיקרה זה שאתרי החדשות יאבדו את תקציבי הפרסום ואז לגמרי הלך עליהם.

    אהבתי

   • עו"ד הגיב:

    אלא = רק.

    אהבתי

   • מסכל ממוקד הגיב:

    מי ידוע אולי אפילו אתר דבקה ידרוש כסף לצד וואלה וYNET – מוצרים שבהחלט מתאימים לאותו מדף. אגב זה יכול להיות מעשה מצוין מצד האתרים הללו כשירות לציבור, לגמילה מהרגלים ישנים שהוא מנסה להפטר מהם, כמו התמכרות לסוכר.

    בינתיים מאחר שיש בארץ אתרי חדשות עם אמינות מוכחת כולל מגוון פלורליסטי משקף הרבה יותר כמו "מחלקה ראשונה"(שמן הסתם יתרחב), לא תהיה שום בעיה לציבור הישראלי החושב לקבל מידע אמין וינייני.

    אהבתי

   • סתמאחת הגיב:

    אתה קצת צר אופקים, לא?!

    אני נהנת מאוד מהבלוג של ולווט, אבל זו לא הפלטפורמה היחידה שאני צורכת בה חדשות.
    עיתון כפלטפורמת העברת חדשות הולך ודועך כבר שנים, ישראל היום בסך הכל נותן חיזוק ואולי זריקת האצה לתהליך. הרי גם הרדיו וגם הטלויזיה מאפשרים דיווח בזמן אמת, כלומר של מידע עדכני יותר. מדורי דעות הם הגרסה המיושנת לבלוגים. מאמרי עומק וכתבות תחקיר מקיפות, שהייתי שמחה לקרוא, נכחדים גם כך (לדוגמה בהארץ יש המון כאלה שמתורגמים מהעיתונות הזרה ונגישים גם בצורת המקור במקרים רבים).
    עם ביאת הפייסבוק והטוויטר וכו', אני צורכת לא מעט חדשות מהפלטפורמות הנ"ל. תאמר שלאנשים פרטיים יש אג'נדה, אענה שגם לעיתונים ולעיתונאים יש אג'נדה. תאמר שאדם שאינו עיתונאי לא מחוייב לאמת את דבריו, ואומר לך שכותב ברשת אינו מוגבל בצוי איסור פרסום (ראה את מקרה הבלוג של ריצ'רד סילברסטיין שמידי פעם מספק דיווחים שבארץ לא מגיעים לתקשורת ע"ע "בן של עובד מדינה")

    אני מאמינה שאפשר להחדיר לשוק מודלים עסקיים תלויי אינטרנט.
    אפשר להקביל את הנושא לתעשיות המוזיקה והטלויזיה שנפגעו בצורה אנושה מהיכולת לכווץ קבצים ולהעביר אותם בקלות באינטרנט המהיר- תעשית המוזיקה היתה הראשונה להפגע עוד עם נאפסטר עוד בעידן החייגנים (בגלל שקבצי מוזיקה כאלה קטנים) ואחרי מלחמות וטרור היא נאלצה לפתח מודלים חדשים שמאפשרים לה להמשיך להתקיים במידת ריווחיות כלשהי עם אייטיונז ועוד אתרים שמאפשרים מכירה ישירה ללקוח.
    [[לצערי, בארץ האומנים משלמים את מחיר הארכאיות והחזירות של השולטים בעסקים. מאוד קשה למצוא מקורות רכישה ברשת למוזיקה (ממש חיפשתי, אפילו לא בגלל הרצון לחסוך אלא כי אין לי מקום לדיסקים) ומוזיקה ישראלית לא ממש זמינה באמזון ואייטיונז. בארץ כמעט אף אתר לא עובד עם פיי פאל, מה שהופך אותרים מקומיים ללא רלוונטיים עבורי, ואין לי חשבון בבזק אז אפילו החלופה היחידה הקיימת לא אפשרית עבורי.]]
    תעשיית הטלויזיה מתחילה בשנים האחרונות להתמודד עם שיתוף קבצים. בארה"ב יש פתרונות חוקיים לצפיה ישירה לדוגמה. אני מניחה שזה לא עובד בצורה גלובלית משום שיש התחייבויות למכירת התוכן לחו"ל, והתוכן לא שווה כלום אם כל אחד יכול להכנס לאתרים האמריקאים ולצפות בו.
    גם כאן משפיע אספקט החזירות של הספקים. אני חושבת שאני שייכת לקבוצה לא קטנה בכלל של צעירים שגילו שאפשר לחיות בלי לשלם 250 ש"ח בחודש (אחרי התמקחות) כדי לצפות בתכנים לא מעניינים אלא אם כן נשמח להוסיף עוד כסף כדי לקבל גישה לערוץ שמידי פעם קונה תוכן מעניין. אני יכולה לחשוב על הרבה מאוד מודלים בסגנון הVOD שאנשים היו מוכנים לשלם עבורם עבור איכות הצפיה ועבור הכתוביות.
    אני לא מכירה את הצד הכלכלי של העסקים האלו, אני חושבת שאפשר ליצר מודלים במחירים זמינים לכל נפש, אני מאמינה שאפשר להשתמש באינטרנט כפלטפורמה חלופית שיכולה גם להניב רווחים. אני מאמינה שאם אתרי התוכן יציעו את התוספות של העיתון המודפס למערך מנויים, יהיה להם קהל. הרי יש אנשים שמוכנים לשלם כל חודש כדי לקבל גישה לכתבות ולטורים שלא מתפרסמים אונליין. אני מניחה שהם לא יסכימו לשלם מחיר זהה לזה שמשלמים עבור עיתון שלם, וזו לא אמורה להיות בעיה משום שהוצאות הדפוס וההפצה יורדות. אני מניחה שהם לא יסכימו לשלם לאתר שתוקע להם את המחשב בגלל פרסומות מהבהבות ומחייב אותם להמתין דקה שלמה לפני המעבר לכתבה כי יש פרסומת (שהאד בלוק מסתיר ממילא). אבל אם אלמנט החזירות ירד, אני חושבת שאפשר לגרום לדבר כזה לעבוד.
    אממה? בינתיים בגלל קריסות כלכליות ושום נסיון ליצר מודל עסקי בן ימינו העיתונים הולכים וחותכים בבשר החי. ביום שינסו לעבור למודל אינטרנטי בתשלום, יקומו הלקוחות וישאלו: לשלם על מה בדיוק? הרי את הנייר כבר לא מקבלים,כתבים ותיקים ואמינים פוטרו כבר מזמן כי לא היה כסף לשלם להם שכר, מייצרי תוכן עמוק פוטרו כי זה לא מוכר או כי היו קיצוצים. אז שנשלם בשביל כתבות על הציצי של המדינה או ראיון בלעדי מספר 7 עם מישהו שמופיע בטלויזיה כל יום ממילא? לא תודה.

    לסיכום: חבל שהעיתונאות בכל פלטפורמה שהיא בארץ הולכת ודועכת, אני בטוחה שאפשר ליצר מודלים חדשים ורלוונטיים עם קצת חשיבה יצירתית, אני בטוחה שהדרך של לקצץ ולחתוך מפה ומשם לא תוביל למודלים חדשים כאלו אלא אם כן הם יוולדו מכורח ההכרח (כמו הבלוג הזה שלהבנתי נולד מחשיבה חדשה על עיתונאות).

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    שלום ותודה תמיד טוב לקרוא במה שאת כותבת.
    הטרגדיה של העיתונות הנדפסת (כבר באמירה
    זו הרעיון שיש אחרת, אין ! או עדיין אין ! )
    היא סניף קטן של הטרגדיה של החברה הנוכחית
    מתכניות הגימלאות עד ליחסי אנוש ועד ועד.
    שם התקופה: "שגול וזלול כי מחר ייבול". שימי
    אל לב כמה פעמים חוזר המונח חזירות בכתבתך.

    אהבתי

   • סתמאחת הגיב:

    חזירות זה פשוט המונח המתאים ביותר. שום חשיבה עסקית לטווח הארוך, שום יצירה של מערכת יחסים מבוססת כבוד ואמון עם מקבלי השירות/הלקוחות.
    מחר יחליטו שאין כסף למערכת העיתון אז תוקעים פרסומת ארוכה במעבר עמודים ומוציאים לך את החשק לקרוא. שבוע הבא יעלה מחיר הדלק ואיכשהו זה יגרום לחברות הטלפון להעלות מחירים (בפחות משנה החבילה במחיר קבוע שרכשתי בהוט התייקרה בעשרה ש״ח). אני לקראת נסיעת עבודה וחברת הטלפון מנסה לרמות אותי ולמכור לי חבילת חול שונה מזו שמקום עבודתי קיבל בעסקה. סבתא שלי, פנסיונרית שחיה מקיצבה מאוד נמוכה, משלמת להוט 200 שח בחודש על ממיר קטן ומסובך שהיא לא מצליחה לתפעל (לפני שנה הכריחו אותה להחליף מהאנלוגי) ואחד משלושת הערוצים הזרים שהיתה רגילה לראות לא נמצא שם. רוצה אותו? שתשלם עוד כסף. היא הרי קיבלה המון מבחר לא רלוונטי בחבילה הכי הגיונית עבורה. לדברים האלה, הישראליות הזו, אין מילה אחרת מלבד חזירות. הנסיון לסחוט בכח עוד כסף, זה שנציג הלקוחות צוחק ומספר שהחיוב אקסטרא זה מהאותיות הקטנות שבימינו כבר לא חוקיות. יש לך מילה אחרת? אתה מוזמן להחליף.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    אין לי מונח מתאים יותר.
    יש ברשת בעייה בתקשורת.
    התכוונתי במשפט על החזירות
    לומר שהיות וזה המונח
    המתאים ביותר נאלצת
    לחזור עליו מספר פעמים.
    על כך שהכוונתי לטוב
    ראי בפתיחה. משום מה
    ברשת דברים נראים
    כהתחכמות צינית
    צינית ולא היא, בודאי
    לא הפעם. עמך
    הסליחה.

    אהבתי

   • באבא הגיב:

    תודה לך, סתמאחת, על סיכום נאה של המצב.
    ותודה שבעתיים על הסקופ/וידוי/אאוטינג שאת צעירה.
    האמת, בחיים לא הייתי מנחש. מגניב.

    אהבתי

   • סתמאחת הגיב:

    Lol
    אני לא יודעת אם אני על הגבול או כבר אחרי השלב של צעירה בעיקר בנפשי (שזה משפט שרק מבוגרים אומרים). אני שייכת לדור הראשון שחווה אינטרנט בגיל ההתבגרות, בניגוד להורים שלי ואפילו חלק מבני הדודים שסוף סוף הבינו מה זה פייסבוק אבל לא יודעים איפה השיפט יוצא בדיוק במקלדת.

    אהבתי

   • שועלן הגיב:

    את בת 33 שמגיבה כבת 13

    אהבתי

   • סתמאחת הגיב:

    משהו כזה 😀

    אהבתי

 12. מסכל ממוקד הגיב:

  בתגובה לרני:
  א.הרי את מי נוכל להאשים בחוסר הרצון של הציבור לרכוש מוצרים תחליפיים זה לזה של מוזס באלה של מוזס גרופ, או בשוקן וחלקם בינוניים מאוד באיכותם בהשוואה לעיתונות איכותית זרה, אם לא במי שלפחות ניסה לתת גם מוצר מזן אחר של "ישראל?
  (ואגב אני חושב שמוסכם שגם הוא צריך לעבור שיפור רציני).

  הציבור הרחב מרגיש שכדי לצרוך המשל את נדב פרי/אייל בניגוד אולי לתקופה ותיקה הוא לא פשוט לא רוצה להוציא אגורה מכיסו.

  ב. גם אם לצורך מיקוח אקדמי קונים את זה שלא נעים בקונגלומרט של מוזס, את מעריב ושוקן (שכזכור פשט רגל הרבה לפני כניסת אדלסון ושהאחרון עושה טובה ענקית בעצמו ומוכן להדפיס במדפסותיו את הגיליונות של "ישראל היום") עם המודל המקובל במערב של עיתונים המחולקים חינם, אפשר לספר לעצמינו סיפורים עד הודעה חדשה- אבל המגמה של הצטמקות העיתונות הרגילה הנרכשת וודאי המודפסת היא עובדת כלל עולמית.

  אהבתי

 13. עובר אורח הגיב:

  זה ביחס להערות הציניות על מועד סגירת "מעריב".
  אף פעם לא מודיעים לך על תאריך סגירה. מי שנוסעים בתחבורה ציבורית ומחשבים הכל לפי הרב קו, מכירים, מיד ראשונה או מבן משפחה, את המצב שבוקר 1 באים לדפוק כרטיס והמפעל סגור. פשוט סגור. בפתח עומדים, מבחוץ ! שומרים גדולים שלא יודעים כלום. אין הודעה, אין מודעה, סגור.
  זה כמו בעיטה בבטן, גם יש מי שמקיא (אשה בהריון ילד נכה בן שלוש,
  משכנתא גדולה לשלם) אין מי שייתן מכתב פיטורים או תלושים אחרונים
  שמשום מה לא ניתנו. מכאן והלאה זה טיפוס על האוורסט, יחף, בלי חמצן.
  לפעמים ההסתדרות עוזרת, לפעמים אחרי שנתיים מקבלים משכורת
  אחרונה ועד כמה זנבות. עכשיו זה מגיע לעיתונאים, ככה זה. את מועד
  הסגירה המדויק ינסו לשמור בסוד גם את סידורי השמירה והאבטחה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s