הקריסה

הפריימריז

מקווה שנהנתם אתמול מכל תעלולי ופעלולי הקלפיות והמחשבים ומסכי המגע שלא פועלים. לשמחתי בימי ראשון אני מנותקת בחלק גדול מהזמן מהאירועים הכה לא מעניינים וכה מטופשים המתרחשים בחלם שעל גדות הים התיכון. אז יופי, ההצבעה תימשך היום.

הכותרת "יום באג לליכוד" (ידיעות), לא צוהלת מספיק, ואילו הכות' בישר"ה, "התקלה והמבוכה" לא מתביישת מספיק.
"החברה: ייתכן שהאקרים גרמו לשיבושים". תמיד טוב. בעקבות התקלה והמבוכה בליכוד שוקלים לתבוע את חב' המחשבים.
על פרויקט ההצבעה הממוחשבת בפריימריז אחראית אמן יועצים מקבוצת אמנת ולא קבוצת אמן.

למרות כות' הארץ אותה אתם רואים בעמוד הפייסבוק של העיתון, "בגלל התקלות: הפריימריז בליכוד יימשך היום"
הכות' בעיתון המודפס היא: "מבוכה בליכוד: הפריימריז יימשכו גם היום"
כלומר, המבוכה נחסכה בפייסבוק.
תוס': ועוד מבוכה נחסכה: בשער פייסבוק כתוב (במש') "למרות שתקלה שיתקה…."
לעומת הטעות בעיתון המודפס: "על אף שתקלה…"

שלא תחשבו שזו הפעם הראשונה:

מעריב (עמיחי אתאלי וזאב קם, כפ' 4-5) על הסעות עובדי תעשייה אווירית להצבעה למען יו"ר הוועד שלהם, חיים כץ, לפריימריז: "עשרות רבות של מכוניות ליסינג עם עובדי התעשייה האוויריות המשיכו ללא הרף להיכנס ולצאת מקריית החברה באזור נתב"ג… עמוסות בעובדים מסורים, היישר אל קלפיות הפריימריז של תנועת הליכוד".
מבקר המדינה אסר שימוש במשאבי חברה. מהנהלת תע"א נמסר: "עובד שיבחר להצביע בשעות העבודה יצטרך להעביר כרטיס נוכחות". גם הארץ דיווח על השיבוט המוזר.
תגובת כץ: לגיטימי.

העובדה שהידיעה המרכזית בישר"ה נפתחת במילים "פארסה בליכוד" (הוגה הניסוח: גדעון סער) מעוררת אהדה. דן מרגלית מאשים את נתניהו שלא בדק, ולא את חברת המחשבים. אבל איפה דרור אידר שיאשים את ידיעות?

יוסי ורטר על התבזות הליכוד.

אחרי טחינה אינסופית לאורך כל יום אתמול, ידיעות מביאה לבסוף כאייטם ראשי בשער מדור דעה של נחום ברנע מאחורי העיתון: אלו לא המחשבים, זו השיטה. ברור.

מתקלקלים

מהפכת המוסכים (שער המארקר). ואגב, עוד סיפור מוסך לוהט הבוקר, על קרב בין חברת אתרים לבעל מוסך במתחם נמל ת"א. על אף הכותרת זה לא קרב פשוט, אלא גם מאבקי אגו וכיפוף ידיים.
אי.די.בי היא חברה של בעלי אגרות חוב (כלכליסט).

גולן טלקום: גסיסה או תחייה?

מה שלום מאיר דגן?

כמעט חודשיים מאז עבר מאיר דגן ניתוח השתלת הכבד הוא עדיין מאושפז בביה"ח איכילוב בבידוד. היום יבקר אותו פרס. בשבוע שעבר היה זה אולמרט (ידיעות).

עמוד ענן

מתי נזכרתם לדווח על הדרום?
רוביק רוזנטל על מורכבות תמונות הניצחון.
כלכליסט הוא העיתון שהכריז על יום ללא יחצנים (רביעי, ובאחרונה גם ראשון?). אז דווקא שם הכתבה הזו על מגה בול באר שבע בזמן המלחמה?

כל הכבוד לצה"ל

בהמשך למרד הפצ'ולי של מסייעת 202 מאוגוסט האחרון, עוד כתבה מזעזעת לב (מעריב, כפ' 12-13) על שמפקדים בצנחנים אוסרים על החבר'ס לשיר שירים גסים.
זאת ועוד: במהלך עמוד ענן נידונו שלושה לוחמי המסייעת ל-20 ימי מחבוש, ולאות מחאה החליטו כמה חיילים בפלוגה להפקיר את נשקם. דו"צ מכחיש שהייתה הפקרת נשק.

פורץ נכנס לדירה במושב שדה אברהם, דקר את בעלת הבית ונמלט. צה"ל דלק אחריו וירה בו למוות.

ובינתיים במעריב

על פי שמועות+ מוסף סגנון ייסגר בסוף החודש. מי שהגה את הרעיון לא מכיר את מעריב, את הד.נ.א שלו, ולא עשה מעולם סקר קוראים ואו שווקים על העיתון. סגנון, בלי תלות עורכים, הוא אחד המותגים החזקים של מעריב, נכס בן עשרות שנים. הקוראים פשוט אוהבים אותו. הוא עוגן משמעותי בכל מה שנקרא "מעריב". אני לא חושבת שיש מי שיחלוק עלי, כולל אנשי המודעות והפרסום של העיתון. זו ממש לא דעה שלי, אלא מצב נתון. אחד מגאוני מעריב הקודמים העביר אותו ליום שישי, ועכשיו מתכוון שב"צ לסגור אותו. שטות ממדרגה ראשונה, אבל אולי במסגרת זגזוגו בחודש האחרון, גם בנושא זה ישנה דעתו.

זאת ועוד: אחרי שקצר בשדרות עיתונאי מעריב בהרחבה הוא מביא אנשים אחרים/ חדשים/ ישנים. מה הרעיון?
ושאלה נוספת שנחזור אליה עוד ועוד: מה עם כספי הפנסיה והפיצויים של עובדי העיתון? איך לא שומעים על כך מילה? מה קרה לוועד העובדים במעריב? איפה הוא היום?

חניון מעריב המיתולוגי? נגמר. מכתב לעובדים:

ההסכם ההתקשרות של מעריב עם החניון הקיים הצמוד לבית מעריב בתל-אביב הסתיים בימים אלו.
החל מהשבוע, תועבר החניה לעובדים בעלי אישור חניה (שקיבלו מדבקת חניה אדומה) לחניון יצחק שדה הממוקם מעבר לכביש ברחוב יצחק שדה 6 (מצורפת מפה). עובדים החונים בחניון מתבקשים לחנות בחניון החדש החל ממחר. אורחים המגיעים לבית מעריב, ועובדים שאינם מורשי חניה, יוכלו לחנות במחיר יומי של 22 ₪ בחניון יצחק שדה.
סעו בזהירות, מחלקת מינהל

בכללי יש כוונה לפנות את מערכת מעריב מבית מעריב, ולהעלות את חלקה לירושלים. האם, מתי ואיך זה יצא לפועל? אין לדעת.

בלוגלנד/ רשת/ פייסבוק/ טיוי

להיט רשת: אושר ותומר גרנצל מתעדים את ההריון והלידה. והבלוג שלהם.
(סיפורם מופיע בכפ' 18-19 בידיעות).

להוט יש תוכנית ראיונות חדשה בה מרואיינים הגיבורים הישנים: עופר שכטר, מירי בוהדנה, אדיר מילר ושות'.
כותב אייל לוי במעריב:

היה משהו מאוד יפה בראיון של אדיר מילר אצל יונתן ריגר. המרואיין דיבר. לא התחבא, לא מכר לוקשים ולא דילג על שאלות קשות… כשהוא התרגש אפשר היה לשמוע את הרעד הקל בקולו ולהאמין…

איתי סגל בידיעות:

ריגר… רחוק מלהיות מראיין סקרן… התעקש לחלץ מאורחיו את אותן תשובות ידועות שכבר נתנו שוב ושוב… בסמול טוק לא מבקשים הרבה ממרואייניהם… דורשים דבר אחד בלבד: להיות מפורסמים מספיק.

טוען אמיר טייג שאפשר להפוך את הטאבלט לכלי עבודה.

היום לפני 70 שנה הייתה בניו יורק הפרמיירה של קזבלנקה (ויה ישר"ה).

לפני פיזור

תודה רבה לתומכי הבלוג היקרים, שגם ברגעיהם הקשים לא שוכחים.
הדוקים מחכים.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה שערים, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

41 תגובות על הקריסה

 1. מישהי הגיב:

  אני אמנם יכולה להעיד רק על עצמי, אבל אני לא סובלת את סגנון. מדי פעם אני מעיינת בו כדי לראות אם הפעם אני אמצא בו עניין כלשהו וכל פעם מחדש אני לא מוצאת.

  אהבתי

 2. מיצבשת הגיב:

  דווקא סיפור "הקריסה" צריך להקרא ה-"שיטה" מה היה לנו? הלקוח קרי הליכוד שילם כ- 6 מליון שקלים עבור הפרימריז לחברת אמן יועצים.
  חברת אמן יועצים שכרה לפי דה מרקר שני קבלנים לביצוע הפרימריז את יאיא סופט שפיתחה את תוכנת הפרימריז ואת חברת איקום לביצוע התקשורת. לא נמסר כמה אמן שילמו לשתי החברות תמורת שירותיהן אבל נראה שהיו באגים בתוכנה (היו תלונות של אנשים ממחוז דן שהתבקשו להצביע לנציג במחוז השפלה) בתקשורת נמסר שהיו תקלות בתקשורת כי רק חלק מהעמדות יצרו קשר עם מרכז ההצבעה.
  מזה אפשר להסיק שחלק גדול מהכסף ששילם הלקוח לא הלך אל קבלני המשנה. כיוון שאנו חיים בישראל מה לעשות הדבר הזה קורה כל הזמן.
  בתקשורת ראינו את רם פרדס אחראי המחשוב של העבודה – הוא אמר שהוא לקח את קבלני המשנה ישירות ולא שילם לאינטגרטור כמו שעשה הליכוד. נראה מה יהיה…

  אהבתי

  • שועלן הגיב:

   הסיפור הזה דווקא מעיד על חשיבותו הרבה של האינטגרטור.
   רק רצוי שהוא יעשה את העבודה.
   אולי מפלגת העבודה פשוט הזמינו את כל העבודה מחברה אחת – אני לא מאמין שהם לוקחים את האחריות לאינטגרציה ובדיקות על עצמם.

   אהבתי

   • מיצבשת הגיב:

    בלי להסתבך עם תביעת דיבה הנקודה היא שככל הנראה הכסף הגדול נשאר במקום אחד ולא הלך על הביצוע. לגבי מפלגת העבודה אלו הדברים שהבנתי מהראיון של רם פרדס אחראי המחשוב של העבודה בגלי צה"ל אתמול

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    במקום להפריד את המבקר מהמבצע בחרו בקבלן ראשי (קבלנית ראשתית?) שחתך קופון נאה משתי הפונקציות. כשיש קשרים לא צריך פרוטקציה.

    אהבתי

 3. ראש המדור הגיב:

  אני רואה שברק קרא את הבלוג הלילה וסוף סוף הבין את הרמז :

  מאת ראש המדור:
  26 בנובמבר 2012 בשעה 0:40

  הצורך בהחלפתו של ברק, בשר בטחון אחראי, נעשה קריטי

  (בהזדמנות זו, שאלה לי: כיצד מקשרים לתגובה מדויקת ?)

  אהבתי

 4. ז'ורז' סאנד הגיב:

  מי שחשב שביבי קוסם- צפה היום במאסטרפיס של שליפת שפן מהכובע. אומרים שבכובע מסתתר שפן נוסף.

  אהבתי

 5. ראש המדור הגיב:

  למי שפיספס – הוראות הפתיחה באש החדשות על גבול עזה, תחת שר הבטחון ברק.

  אהבתי

  • ז'ורז' סאנד הגיב:

   בחוגי הימין לא נראתה שמחה כזאת מאז רצח רבין.

   אהבתי

   • לוחמה אלקטרונית הגיב:

    לא הבנתי מה הקשר לא לשמחה, לא לחוגי הימין ולא לרצח רבין עם ידיו הכבולות של צה"ל על הגדר.

    אהבתי

   • ז'ורז' סאנד הגיב:

    אל תתמם.

    אהבתי

   • ראש המדור הגיב:

    מי שנכנס לאקסטזה הוא השמאל הקיצוני כמו דברי בן סימון או קריקטורות שטנת מבית "הממים" ממשכנות חד"ש ומרצ שמסתובבות ברשת.

    לברק יש בהחלט הרבה זכויות עבר, גם זה נאמר. אבל הוא כבר זמן ארוך מאוד לא מתפקד היטב.

    אהבתי

   • לוחמה אלקטרונית הגיב:

    לא, ברצינות: מה הקשר?

    אהבתי

   • ז'ורז' סאנד הגיב:

    אסביר לך לאט. הציבור הימני בחר בראש ממשלה ימני קיצוני שמינה שר ביטחון שאינו פועל תמיד כתכנית כבקשתך לציבור זה. יש שאלות?
    ראש המדור הביע את חוסר שביעות רצונו מתפקודו של ברק, היות ומרגיש מרומה (כי בחר בממשלה ימנית וכו'). מי שדפדפף היום בכל ערוצי החדשות מצא ימנים צוהלים ותגובות שמחה בלתי נשלטות של האלקינים והשמלקינים. זה הקשר לראש המדור. בינתיים מסתבר שהשמחה היתה מוקדמת כי הקוסם ושוליתו תיאמו ביניהם את המהלך.

    אהבתי

   • ז'ורז' סאנד הגיב:

    מגוחך. (הדיסלייקים)

    אהבתי

   • לוחמה אלקטרונית הגיב:

    לתומי חשבתי שכוונתך למצב על הגדר ולא לפרישה של ברק.

    אהבתי

  • חייל זקן הגיב:

   מזכיר את מה שקרה לאורך הגדר בגבול לבנון לאחר המנוסה המבוהלת של צה"ל בהנחיית ברק. גם אם ניפטר מברק בעוד 3 חודשים (לא בטוח תודות לביבי) אנו עוד עתידים לשלם על מורשתו שנים רבות.

   אהבתי

 6. avi הגיב:

  תודה על השערים של עיתוני הכלכלה דבורית. חסר כאן רק הגלובס.
  הכותרת של כלכליסט צריכה להיות מובאת כציטוט ולא כמו שנעשה כאן מאחר שכמובן היא אינה עובדה, אלא ספין שהוא בקושי חצי נכון המיועד לשרת את האומר אותו. לא כותרת ממש מוצלחת של כלכליסט לדעתי וכנראה לא היה עובר ככותרת ראשית בגלובס אני חושב, אבל מי אני לעומת אסתרון.
  מעניין שמי שאומר את הציטוט אומר ש"… לא צריך לנהל מאבקים דרך מכתבים ואיומים" אבל עושה את אותו הדבר בעצמו כדי שנדע כמובן שיש מי ש"דואג" לכספינו. בכלל כלכליסט חובב דרמה הבוקר והתאהב בציטוטים. באחת הכותרות המרכזיות שלו מופיע ציטוט נוסף מאותו עמוד של פרופסור לחקלאות שכלכליסט משום מה מייעד לו תפקיד מרגיע " מחירי הסחורות לא יעלו עוד משמעותית בטווח הקרוב" ובמיוחד הוא מתייחס לתחום המזון. אז זהו שאם זה מה שמופיע בשער של כלכליסט וזה מה שאומר הפרופסור לחקלאות כמעט בלתי נמנע שיקרה למעשה ההיפך. אני כבר התחלתי לדאוג. תתחילו לאגור מזון.

  אהבתי

 7. avi הגיב:

  אפשר לסמוך על בן צבי שהבעיות במעריב לא יגמרו לעולם. אולי אפשר להתחיל להבין מה הבעיה שם. למרות התפיסה הרווחת ולמרות עובדות מוצקות המוכיחות אחרת, האיש אינו בא מעולם התקשורת ובטח לא מעולם המולו"ת . כך הוא מתנהל לפחות. זה לא ייתכן שמי שמעורה בתקשורת ובטח בעיתונות יפגין כזו רמה של בלבול וחוסר התמצאות כאילו היה עובר אורח שנקלע לתאונת דרכים לא לו. לא צריך להיות מו"ל או איש עסקים גדול כדי לדעת את מה שדבורית יודעת לגבי סגנון אבל הנה מסתבר שגם את זה מסובך בשבילו להבין. בחורות יפות מעל נייר כרומו זה כנראה לא כוס התה של האיש ולכן חבל שלא נשאר רק במקור ראשון, ששם מלכתחילה צילומי נשים, בכל מיני פוזות שאנשים מסוגו של בן צבי לא מכניסים הביתה, אין להם מקום. אם יש אפילו שמץ של אמת בשמועה+ כפי שהתפרסמה כאן ואפילו אם זה רק רעיון ראשוני שמתגלגל לו אי שם במסדרונות קרליבך אז אפשר כבר עכשיו לחזור לשופטת אלשיך ולהחזיר את כונס הנכסים לתמונה כי בן צבי מתנהג יותר ויותר כמו נהג רכב שמנסה להטיס מטוס. ההתרסקות היא וודאית.
  לא מומלץ לתת עצות למי שלא שילם על כך אבל פטור בלא כלום ולטובת העיתונאים שם הנה בכל זאת משהו. יש כנראה סיבה מאוד מאוד טובה שלמרות כל השינויים במעריב סגנון שרד את כל המהפכים, הפיטורים והתמורות שעברו על מעריב. סגנון ומגזינים מסוגו משמשים שנים בעיתונות כאחת היסודות המוצקים ביותר שעדיין עוזרים להחזיק עיתון או רשת עיתונים. הדוגמה הידועה ביותר היא של סי ניוהאוז הבן, יהודי אגב שעשה מכך אימפריית מו"לות למעשה האימפריה של המולו"ת בארה"ב בזכות התובנה הזו.
  גם בשנים בהן זכה להערכה אך להפסדים כבדים בזכות הניו-יורקר וגם בזכות טינה בראון והווניטיפייר המתוקשר אך המופסד שלה, היה זה ירחון האופנה האמריקאי ווג שהיה מכונת כספים בלתי ניתנת לעצירה והחזיק עבור ניוהאוז אימפריה שלמה במשך שנים רבות עד ששני המותגים האלו כיום יכולים ללכת בזכות עצמם. הדוגמה הזו נכונה במידה רבה למגזיני אופנה/ירחוני נשים אחרים נוספים ראה לאישה. מוסף כמו סגנון עבור מפרסם כמו גם עבור העיתון עצמו הוא דבר שאין לו תחליף, בראש ובראשונה מכיוון שהדרישות הדמוגרפיות של המפרסמים הם מאוד מדוייקות ולשם כך הם מוכנים להשקיע כסף רב. עבור מפרסמים רבים אין שום תחליף למה שיכול להציע להם סגנון, כלומר יש אבל לא במעריב עצמו. המזל של מגזיני אופנה רבים כמו סגנון והמקבילות שלו היא גם הקשיחות היחסית של תקציבי פרסום של יצרניות הקוסמטיקה. אלו לא סובלים ממיתון גם בשנים קשות.
  לוריאל, הלנה רובינשטיין , אסתי לאודר ושיסיידו לא יפרסמו בעמודי הכלכלה של מעריב, לא בספורט וגם לא על יד הטור של בן דרור ימיני ( או כל אחד אחר) למעשה במיוחד לא על יד הטור של ימיני ואפילו לא בחינם . אלו מפרסמים גדולים שחייבים להיות מודפסים על נייר מסויים ולהימצא באכסניה מסויימת. מפליא מאוד שבמעריב לא מבינים את זה. תקציבי הפרסום של החברות האלו יהיו חייבים לעבור למקומות אחרים. מישהו שם נפל על הראש שלא לדבר על כך שלסגנון יש קוראות נאמנות ורבות שירצו להמשיך לקרוא את העיתון. כמו שכתבתי הייתה סיבה טובה לכך שסגנון נשאר מוגן כל השנים. למעשה זה מגזינים כמו סגנון שבזכות ההכנסות שלהם, החדשות יכולות להתפרסם אבל לך תסביר את זה לבן צבי שכנראה לא רוצה לראות נשים על גבי כרומו. גם מבלי לדעת את המספרים המדוייקים אפשר לקבוע כמעט בוודאות שהניסיון לסגור את סגנון הוא מעוות כלכלית.
  נדמה לי שטוב תעשה עורכת סגנון עם תפעל כמו ערן סורוקה שהציל את מדור הספורט ותכין תוכנית לעיתון מבלי לשאול את בן צבי. לדעתי אפילו חלק גדול מהמפרסמים הגדולים של סגנון דוגמת אלו שנקבתי למעלה ישמחו להבטיח לעיתון פרסום מראש לכל השנה הבאה שבהחלט יכול להבטיח את עתיד המוסף. במצבו בנוכחי של העיתון לא בטוח שהמערכת של סגנון יכולה לסמוך על המו"ל שהוא מבין את תפקידו. הן בטוח יכולות הרבה יותר. לא צריך להשאיר הכול לחסדי שמיים.

  אהבתי

 8. אורן הגיב:

  אבל איפה דרור אידר שיאשים את ידיעות?

  סליחה, אבל את קוראת יותר מדי תגובות בבלוג שלך.

  אהבתי

 9. rbakatze הגיב:

  ל"מקור ראשון" יש מוסף בשם "נשים", שבו, למרבה הפלא, מצולמות גם נשים

  אהבתי

  • avi הגיב:

   מצוין. אם ככה אפשר לבטל את סגנון, לזרוק את המערכת ולצרף את "נשים" למעריב וככה לחסוך הרבה כסף. המפרסמים יעמדו בתור וגם הקוראות המסורות ישמחו בטח על השדרוג ועל הכיוון החדש. נראה שזו בדיוק התוכנית של בן צבי. אין כנראה שום סיבה שמה שלא עבד כל כך טוב ב"נשים" לא יעבוד מצוין עבור מעריב.

   אהבתי

 10. ז'ורז' סאנד הגיב:

  צחוקים איתם-שר הבטחון והרמטכ"ל ברגע מלבב.
  ראש הממשלה ושר האוצר בצחוק של איך עבדנו עליהם.

  אהבתי

 11. ראש המדור הגיב:

  רקבת ישראל. ושלטון וועדי העובדים.

  אהבתי

 12. בכיר הגיב:

  תרגיל לפסיכומטרי: עם כמה גורמים שוחחה ענבל אורפז (דה-מרקר) בהכנת הכתבה הבאה:

  אפל תפתח בחיפה את מעבד העתיד. מחזרת אחר מהנדסי אינטל

  אפל בוחנת אפשרות להחליף את מעבדי אינטל שבהם היא משתמשת במחשבי מק במעבדים בפיתוח עצמי – כך פורסם על ידי בלומברג בשבוע שעבר. בכירים בתעשייה המקומית מעריכים כי אם אפל תתחיל לייצר מעבדים למחשבים אישיים, למרכז הפיתוח של החברה בחיפה יהיה תפקיד מרכזי במהלך.

  "חיפה היא מרכז ידע כלל עולמי בתחום פיתוח המעבדים. המעבדים הכי מתקדמים של אינטל מפותחים בחיפה, וכשמנכ"ל החברה, פול אוטליני, ביקר בישראל לפני כשבועיים – הוא קודם כל נסע לעיר", אומר בכיר בתעשיית השבבים הישראלית. "אפל פתחו שם את המרכז אחרי בדיקות לא מעטות, וגם בתוך ישראל הם החליטו שהכי נוח להקים מרכז בחיפה כי יש שם הרבה ידע וניסיון שהצטבר, גם בעבודה בשטח באינטל וגם בשיתוף פעולה עם האקדמיה והטכניון", אומר הבכיר.

  מרכז הפיתוח של אפל בחיפה התחיל לפעול, ונמצא בהליך איוש משרות. בחינה של המשרות הפתוחות במרכז הפיתוח מצביעה על כך שהמרכז יפתח מעבדים.

  בכיר בתעשייה מסביר שהמקצועות הנדרשים יכולים להתאים לפיתוח כל סוג של מעבד – CPU, מעבד גרפי, קונטרולור או אימג'ר. "אנחנו יודעים שהם מחפשים אנשי סיליקון, זה בטוח מרכז לפיתוח חומרה", טוען בכיר אחר בתעשייה.

  הבחירה של אפל להקים מרכז פיתוח בישראל מצביעה על החלטת החברה לבצע מהלך משמעותי הקשור לתחום המעבדים. "באפל מבינים שלישראל יש הרבה ידע ומומחיות בנושא. בשבילם להקים מרכז בישראל זה לא דבר של מה בכך. במקרה של אפל זה לא הסיפור כמו שהיה בהתחלת הדרך עם אינטל ומיקרוסופט, שהגיעו בעקבות ישראלי או יהודי שהיה בצמרת החברה. הם החליטו לעשות את זה פה כי זה כנראה המקום הכי נכון. גם אהרון אהרון, שמונה למנהל המרכז, הוא מאוד רציני", מוסיף הבכיר.

  חיפה נהפכה למוקד ידע עולמי הודות למרכז הפיתוח של אינטל בעיר, שהצמיח את המעבדים המובילים של החברה בעשורים האחרונים, בהם סנטרינו ואייבי ברידג'. "באינטל בחיפה יש התמחות במעבדים עם צריכת אנרגיה נמוכה וביצועים גבוהים. אינטל התמקדה בשנים האחרונות במעבדים שניתן להכניס למחשבים ניידים ולמכשירים מובייל. הם פיתחו מעבד מרובה ליבות כי הם הגיעו למסקנה שאם רוצים עיבוד חזק במעט אנרגיה צריך לעבוד בכמה מעבדים במקביל", מסביר הבכיר. לדבריו, יש בישראל ידע בשבבים לעולם המובייל שהצטבר במרכזי פיתוח של ברודקום, קוואלקום ופריסקייל. "יש בישראל התמחות כמעט בכל תחום שהם צריכים", מסביר הגורם.

  לשלוט בכל שרשרת הייצור

  ההחלטה של אפל לפתח בעצמה את המעבדים מתחברת לשאיפה שלה לשלוט בכל שרשרת הייצור של מכשיריה. "אפל משתמשת כיום בשבבים של סמסונג ואינטל, וזה מנוגד לזה שאפל אוהבת לעשות הכל לבד. הכיוון ללא ספק הוא לעשות הכל כמה שיותר עצמאי. הם לא רוצים להיות תלויים בגופים אחרים, בטח לא גופים גדולים שעשויים להיות להם אינטרסים מנוגדים בעתיד", מסביר בכיר ישראלי בתעשיית השבבים.

  לפי הדיווח בבלומברג, בעתיד ייעשה שימוש במחשבי מק במעבדים שבהם משתמשת כיום אפל במוצריה הניידים – אייפון ואייפד. כלומר, ייעשה שימוש באותם מעבדים לכל קווי המוצרים של אפל. "הדברים הולכים ומתכנסים. האתגר המרכזי לכל מכשיר הוא צריכת אנרגיה נמוכה וביצועים גבוהים. המטרה היא לייצר את אותה משפחת מעבדים עם אותה ארכיטקטורה, אך עם שינויים קלים יחסית שיתאימו את המעבד למוצר הסופי", מסביר הבכיר.

  בכיר אחר באחת מחברות השבבים הבינלאומיות שפועלת בישראל מסביר כי גם אם תהיה בחיפה פעילות פיתוח מעבד, עיקר הידע של אפל בתחום מרוכז במרכז החברה בקופרטינו. כמו כן, פיתוח מעבד הוא הליך שאורך כמה שנים, כך שגם אם יתבצע המהלך – יחלפו כמה שנים עד שישוחררו לשוק מכשירים המבוססים על מעבדים מחיפה.

  אותו גורם צופה שלושה תרחישים אפשריים למרכז הפיתוח בחיפה: המרכז בחיפה יוסיף יכולות למעבד יישומים; יפתח את הדור הבא של מעבד היישומים; או יתכנן ארכיטקטורה אחת של מעבדים שתתאים לכלל מוצרי החברה. עם זאת, הגורם מעריך כי הסבירות שאפל תשתמש באותו מעבד לכל מוצריה נמוך. "בסופו של דבר, אפילו מעבד אטום של אינטל שמתאים לכאורה למחשבים ניידים וסמארטפונים נכנס לנטבוקים, ואינטל ממשיכה להשתמש במעבדים חזקים יותר למחשבים ניידים. קשה לי להאמין שארכיטקטונית יהיה משהו שייכנס לכל קו המוצרים שלהם, שיש בו מחשבים חזקים מאוד", מסביר הגורם.

  אפל החלה להשתמש בשבבי אינטל ב-2005, לאחר שנטשה את מעבדי PowerPC מתוצרת יבמ ומוטורולה, שבהם השתמשה עד אז, מאחר שהם לא היו מספיק מהירים. המעבדים שבהם היא משתמשת – והמתקדם שבהם, A6X, שנמצא במכשיר האייפד החדש – מבוססים על פיתוחים שנעשים בתוך אפל על סמך ידע שנצבר בחברה הודות לרכישות שביצעה, צוותי מהנדסים פנימיים וטכנולוגיה של חברת ARM.

  באינטל סירבו להתייחס לנושא. מחברת אפל העולמית נמסר כי "אנחנו לא מגיבים לספקולציות ושמועות".

  שאלת בונוס: מדוע כל החוכמולוגים הידענים אינם מזדהים בשמם?

  אהבתי

 13. בכיר הגיב:

  בלומברג פרסמו שמועה אודות אפל (נתח יציב בתחום העיתונות).
  העיתונאית מדה-מרקר עשתה כתבת פולו-אפ שהכילה את המידע הנוסף הבא:
  1. מרכז הפיתוח של אפל בחיפה התחיל לפעול. "זה בטוח מרכז לפיתוח חומרה" טוען בכיר.
  2. "אהרון אהרון, שמונה למנהל מרכז אפל, הוא מאד רציני" מוסיף הבכיר
  3. חופן תרחישים ספקולטיביים בתוספת הסייגים המבטלים:
  "הסבירות שאפל תשתמש באותו מעבד לכל מוצריה נמוך"
  "גם אם יתבצע המהלך – יחלפו כמה שנים עד שישוחררו לשוק מכשירים המבוססים על מעבדים מחיפה".
  4. תגובת אינטל: אנחנו לא מגיבים לשטויות.
  ובין הפסקאות עם התוכן הנ"ל שזורים ציטוטים של האחיין העתודאי מהטכניון והשותף שלו למעונות המסבירים לנו כל עד כמה הגימל של חיפה הכי זדול בעולם.

  האם אני היחיד שמוצא דמיון בין הכתבה הנ"ל לסוג העבודות שאנו כבר מכירים (ואוהבים) מבית היוצר של יניב רתי ומילי קוין?

  אהבתי

 14. ז'ורז' סאנד הגיב:

  יש לנו נבחרת לאומית, חזקה וצעירה, מנוסה ומוכשרת, שבאה מכל חלקי העם ומייצגת את כל חלקי העם.

  אהבתי

 15. אורן הגיב:

  טיזר לפוסט הבא. מהעיתון שחשף את ווטרגייט. מאמר מערכת התומך בלגליזציה.
  (ולא נכון ז'וס, יש לנו נבחרת אובססיבית, המייצגת את כל האובססיות של עמנו).

  אהבתי

 16. omer mahn הגיב:

  מסיבת העתונאים של ציפי לבני (מתוזמרת באוהדים – "אנחנו הנשמה שלה!" צעק אחד מהם כשמישהו מחה על נוכחותם) –

  בפעם הקודמת שהיא הופיעה, ג'קי לוי אמר בגל"צ על הנאום שלה: "רואים לה את האדלר"…

  גם הפעם – בנאום קצר ו"מאודלר"- שמעו כל מה שצריך:
  * היא צמה ביום כיפור
  * יש לה בן קצין בצנחנים
  * שלום זו לא מילה גסה
  * אבל שלום של מפוכחים
  * היא לא נגד (כלומר רק אנטי ביבי וזהו) רק בעד "תקוה ואחדות"

  לזכותה ולזכות האדלרים ייאמר:
  עשו סימולציה מעולה לשאלות קשות שיישאלו.

  אהבתי

  • omer mahn הגיב:

   התגובות:

   קדימה: "לא לויאלית, גרמה הסתבכות כלכלית לקדימה"
   לפיד: "המפלצת בהתגלמותה"
   העבודה: "מפלגת פליטי הפליטים"
   הליכוד: "המתלבטת הנצחית חסרת אחריות"

   אמרו שיהיו בחירות משעממות…

   אהבתי

 17. omer mahn הגיב:

  שימו לב לנקיטת העמדה המעניינת של שרית רוזנבלום בYNET

  אהבתי

  • omer mahn הגיב:

   הנה הקישור, שנשמט מרוב תדהמה:
   http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4312147,00.html

   תושבת אלעד הבריחה מביה"ח את בנה הסובל מגידול במוח, כיוון שהיא מתנגדת להקרנות ולכימותרפיה ומאמינה בריפוי טבעי. המשטרה איתרה את השניים. ביה"ח עתיד לפנות לביהמ"ש בבקשה לכפות את הטיפולים, מדווח "ידיעות אחרונות"

   ושרית רוזנבלום מסכימה עם האם:

   יצויין כי מנתונים שפורסמו בארצות הברית עולה כי הגידולים הסרטניים, שמקורם בטיפולים נגד סרטן קודם, נמצאים במקום השישי בשכיחותם מכלל הגידולים הממאירים. הסיבות להופעה החוזרת של גידולים הן ההקרנות בעיקר וכן הטיפולים הכימיים. תופעות אלה משמעותיות במיוחד כשמדובר בילדים.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s