גדעון לא, תגידו לו

הארץ19.2.13ידיעות19.2.13
מעריב19.2.13ישרה19.2.13

מקור19.2.13hamvaser19.2.13

השר גדעון סער

הפרסום על החקירה של היועמ"ש את המכתב על אודות השר גדעון סער הופיע לראשונה ב-News1 בצהרי אתמול. מאותה נקודה בזמן בדקתי מתי דיווחו על כך שאר האתרים. הנה הדו"ח הקצרצר. המעניין ביותר היה כמובן לראות איך התייחסו לאירוע ב-ynet, אתר הבית לכאורה של סער (via ידיעות, עיתון הבית).

הנוהל בעמודי בית הוא שידיעה מרכזית, דרמטית, מועלית לראשונה כידיעה מרכזית וראשונה בעמוד הבית, ואז משרכת דרכה מטה במורד העמוד. המקרה של הידיעה על סער הוא הפוך: קודם הוטמנה היא בערוץ החדשות, ורק ב-0:13 ד', כלומר קצת אחרי חצות, כשהלכתם לישון, היא הפכה לידיעה מרכזית ושהתה שם עד הבוקר, עד שהתעוררתם. ברור ההיגיון הצרוף? גם הכותרת היא פרו-סערית באותו ידיעת חצות:

ה"מתלוננת" נגד סער מכחישה, נבדק חשד לזיוף.

אבל מה שהפתיע אותי יותר מ-ynet, ששם העניינים היו צפויים, אם כי הרבה יותר מוגזמים ממה שחשבתי, זו ההתייחסות ב-nrg, שבשני ימי שישי האחרונים התייחס למכתב (שהגיע לכל המערכות כנראה), אך העלה את הידיעה לאתר אתמול אחרון, אפילו אחרי ynet.

והבוקר?
בהארץ ובישר"ה זו כותרת ראשית, ובמעריב ובידיעות כותרת מרכזית. במקור ראשון כותרת בתחתית השער ובהמבשר מתעלמים לגמרי בעיתון. נו, מה להם ולחינוך.

ידיעות נוקט בצד מאוד מפורש בשערו, צד פרו סער. ללא שום ניסיון להסתיר זאת. יש פה אדם נרדף שצריך להעניק לו מחסה. ולכן הניסוח כה ברור:
המשטרה תבדוק, הטרדה או עלילה (מזל שלא כתבו "עלילה או הטרדה"), ואז דברי "מקורבי סער": "מישהו מנסה לחסל אותו פוליטית". בכפ' 2-3 המוקדשת לנושא אין שום מילת ביקורת או חשש לדבר עבירה חלילה, של השר. המכתב מופיע פה לאחר תספורת חמורה: רק חמש השורות האחרונות נותרו לפליטה. לא הרישא, בה יש התייחסות לידיעות.
ידיעות חייב היה גם להתייחס לתחקיר המוזכר במכתב, ולכן המסגרת הזו, המופיעה גם כתגובה במעריב, מופיעה בתחתית ע' 3

כל מה שנטען… מופרך לחלוטין ככל שהוא מתייחס לידיעות אחרונות. אנו מדגישים כי הפרטים והאירועים המתוארים במכתב, בהתייחס לידיעות אחרונות, שקריים.

אז מה זה אומר? שאין ולא היה שום תחקיר הנוגע לסער בידיעות?
עכשיו רביב דרוקר צריך לחפש בפחי הזבל במערכת.

ידיעותמבהיר

במעריב: "פרשת סער: ניצול יחסי מרות או ניסיון חיסול ופליטי?" ההאשמה, לכאורה, מובאת באופן ברור.
שלום ירושלמי מפרשן (כפ' 4-5) ומתאר את סער באופן בלתי חיובי: הקים חמ"ל, ביטל את נסיעתו לחו"ל כדי לנהל קרבות בלימה, וכן הוא ומקורביו פנו לעורכי המהדורות ונפגשו עם כל עורכי העיתונים כמעט, כה טוען ירושלמי. ממש ועדת העורכים הקים לו פה.
לדבריו, סער לא הגיב להצעת גלובס ועיתונאים אחרים להיבדק בפוליגרף.
המכתב (עם שגיאת ההגהה בראשו, אוי לפדיחה, "התניהו" במקום נתניהו. נו, יש עוד שגיאות הגהה, והסגנון כולו מוזר במיוחד) מופיע, עם הכיסויים הידועים, בידיעה המרכזית המתארת את השתלשלות העניינים.
זה גם העיתון היחיד הנוסף, חוץ מידיעות, שמופיעה בו תגובת ידיעות, בנוסח קצת שונה:
yedriv19.2

בישר"ה הכותרת הראשית כרגיל, עם פיסוק לקוי "המשטרה בודקת אם המכתב נגד סער – מזויף". בשביל מה המקף?
ד"ר אביעד הכהן מתלונן גם הוא על שגיאות ההגהה במכתב, אך הטקסט שלו עצמו כמובן לא חף מהן, כמקובל, ורצוף במרכאות מיותרות.
גם פה לא מובא המכתב, המילה "ידיעות" לא מוזכרת, וגם לא תגובת ידיעות המובאת לעיל.

בהארץ זו אומנם כותרת עליונה, אבל הידיעה עצמה מופיעה בתחתית ע' 4, ללא הרחבה מעבר למה שפורסם אתמול אחה"צ באתר עם ציטוטים מהמכתב וצילום שלו, חתוך ומצונזר.
העובדת מכחישה.
גם פה אין תגובה של ידיעות.

העציר X

בידיעות בן זיגר בכותרת הגג: "מה קרה לבן שלנו?"
ידיעות לא הסתפק בניצה לואנסטין המתגוררת באוסטרליה, ושלח לשם גם את דניאל אדלסון. אין לי מושג מה הוא יביא משם. אולי כתבת שער ל-7 ימים הקרוב, אבל בינתיים, לעיתון היומי הוא הביא משפט אחד מהמשפחה (42 מילים), שלדבריו שברה שתיקה לכבודו. מיילג' קצת יקר פר מילה, לא?

אנו דורשים ממדינת ישראל שתגלה לנו מה בדיוק קרה לבן, אנו ממתינים בקוצר רוח לפרסום תוצאות ועדת החקירה הישראלית, הגיע הזמן שאנחנו, וגם הציבור כולו, נדע בדיוק מה קרה לבן, אנחנו תומכים בקריאה של ממשלת אוסטרליה לישראל לחשוף מה בדיוק קרה שם"

תשובה לשאלתם יש דווקא במעריב, סקופ בכותרת ראשית מעוותת להפליא:
"עם סדין קשור לסורגים בתא השירותים" (כבוד לאבי אשכנזי על הקשרים).
רק במשנה יש הסבר: "תחקיר שנערך בשב"ס חושף את הקלות שבה הצליח בן זיגייר, האסיר השמור ביותר בישראל, לשים קץ לחייו".
לנדב איל יש גישה מעט משונה לסיפור בפרשנותו היומית. לדבריו, מי שאשמים הם האוסטרלים. השב"כ האוסטרלי חשף את זיגר ושלח אליו עיתונאי (את ג'ייסון קטסוקיס). האוסטלים זורים דיסאינפורמציה, ובכלל, הם אלו שצריכים להקים ועדת חקירה, לא ישראל. את העובדה שזיגר החליף שמות ודרכונים שלוש-ארבע פעמים תוך שנים ספורות, מעשה הגובל בטיפשות שאין שנייה לה לאור עיסוקו הרגיש, ויש לשער שזה לא היה ביוזמתו, לא מזכיר איל כלל. אבל בסדר, שהאוסטרלים יקימו ועדת חקירה. אתה צודק!

הארץ: חשף פרטים על מבצע באיטליה.
ישר"ה: העביר מידע על מבצעים סודיים.

ב-ynet מעריך שר החוץ האוסטרלי לשעבר שזיגר עשה דברים חמורים יותר מהעברת מידע למודיעין האוסטרלי.

כבוד למפכ"ל דנינו ולנהג שלו

שנסע באור אדום בהרצל/ קיבוץ גלויות ופגע ברוכב אופנוע.

מח' הגהה פונטית

זוכרים את הפרק ההוא בסיינפלד (כן, תמיד יש את הפרק ההוא בסיינפלד) בו ג'ורג' משוויץ בכך שהוא תמיד יודע לאיית שמות לפי שמיעה, ומעצבן את כולם ומביך את ג'רי? אני כמו ג'ורג', אבל הפוך. יודעת איך הוגים שמות כשאני רואה אותם כתובים, לפחות בעברית. באנגלית זה הרבה יותר מסובך (ולכן ג'ורג' גאון), מאחר שהשמות מגיעים ממקורות רבים, ופעמים רבות אין קשר בין האופן בו הם נכתבים לאופן בו הוגים אותם.
התקשורת, וגם אני בהתחלה, יש לציין, התחרפנה לגמרי מהכתיב של השם הפשוט זיגר, בגלל צורת הכתיבה שלו.
בינתיים, כפי שהבנתי ושמעתי ודוּוחתי והולשנתי, רבים עברו כבר ל"זיגר" כשהם הוגים את שמו, אבל מתעקשים לתעתק על פי הכתובת על המצבה, שזה כאמור מיותר. אמש גם בארץ נהדרת היה על כך קטעון (דקה 5:09).

http://rcs.mako.co.il/flash_swf/players/makoPlayer/VideoPlayer.swf?vcmid=89ebbc39ebeec310VgnVCM2000002a0c10acRCRD&videoChannelId=3738a4264ad1b310VgnVCM2000002a0c10acRCRD&galleryChannelId=6dac88d80feec310VgnVCM2000002a0c10acRCRD&showlogo=-1

בלוגלנד/ רשת/ פייסבוק

סטטוס על לוגוגל קופרניקוס שחוגג היום? כן כן.

ובינתיים במעריב

shavaz

בגלל טעות, כנראה (בהנחה שלא מדובר בפוטש של העובדים), נשמט אתמול שמו של העורך הראשי שלמה בן צבי, מבוקסיית הקרדיטים של מעריב, כפי ששם לב קורא מתמיד. הבוקר הוחזרה עטרה ליושנה.

לפי ההסכם הקיבוצי, שכולם מסכימים עליו, כנראה, יועסקו במעריב רבע עד שליש מהעובדים.

משתכשכים בביצה

הודעה לעיתונות:
ראשית הדברים, בווידוי של הכתבת הפוליטית הבכירה בחדשות ערוץ 2, רינה מצליח (24/1/13) כי נמנעה מלאזכר את מפלגת ארץ חדשה, כי לא האמינה לסיפורו של אלדד יניב. האגודה לזכות הציבור לדעת שלחה מכתב תלונה אל יו"ר דירקטוריון חברת החדשות, עו"ד תמי רווה.
תשובת חדשות ערוץ 2:
444

יו"ר לדעת לא מרוצה

התחמקות של חדשות ערוץ 2 מלהשיב לטענה העיקרית מדברת בעד עצמה, הנקודה אינה ארץ חדשה כשלעצמה, אלא מערכת השיקולים שמנחה את כתבי החדשות של המהדורה המרכזית במדינה. מסתבר כי זה לגיטימי לחלוטין מצד כתב להחליט להעלים אדם או דעה… מדובר בהתנהלות לא מקצועית ושימוש לרעה בכוחו של הכתב תוך כדי התערבות בהליך הבחירות…

לפני פיזור

השבוע הוא שבוע הזמר העברי בכותרות. כל יום תובא כותרת שהיא שורה משיר. מעצבן? אני נהנית. נניח ש.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה שערים, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

38 תגובות על גדעון לא, תגידו לו

 1. נורית הגיב:

  מצידי תזמזמי לך בהנאה אבל בבקשה ממך יש כאלו שלא השתתפו מעודם בחידון המוזיקלי (קלאסי, מזרחי, מערבי, צ'רקסי או לפלנדי) אז לפחות בסוף בכתב הפוך כמו בעתון הארץ, כתבי לי מנין זה לקוח. את הפיסקה העליונה דהיום, מכירה, תודה, וגם מזמזמת.

  אהבתי

  • המנגינה לעולם נשארת הגיב:

   מזכיר לי אנשים שכל מילה שניה מזכירה להם שיר, שהם מתחילים לפזם, פסולי נשימה.
   יש גם את המשחק החברתי להתאים שורה של שלמה ארצי לסעיפי זיכוי במס.
   מקווה שביום שישי תחשפי היכן יש בעיר מסיבה.

   אהבתי

   • velvet הגיב:

    לידיעתכם, אורנים ונוריות, ידיעתי, הבנתי וכו' בטריוויה בכלל ובטריוויית זמר עברי בפרט שואפת לאפס המוחלט. לא זו אף זו, כוכב נולד דה וויס בי"ס למוזיקה אמריקן איידול מחוץ לתחום. גם לא מקהלת ביצפר או שירה באמבטיה. למרות כל זה, אני מתעקשת להמשיך לנשום ולהשתעשע כשבא לי.

    אהבתי

   • שועלן הגיב:

    אתה תותח.
    אין. אין עליך.

    אהבתי

 2. אחד שיודע הגיב:

  ריצ'רד סילברסטיין (איך לא?) מפרסם את "מכתב סער" ללא צינזורים, השמטות וקיצורים:
  ####

  אהבתי

 3. דוד הגיב:

  האם מה שרינה מצליח עשתה עם אלדד יניב זה לא בעצם מה שכל התקשורת עשתה עם הטענות נגד גדעון סער – החלטה מודעת להתעלם בשל "חוסר אמון" בטענות.
  והאם זה לא בעצם גם תורף הטענה כנגד הדס שטייף ופרשת מודיעין עילית – שלפני שמפרסמים טענות צריך לוודא את מהימנותן.
  האנלוגיות הללו ראויות לדיון לפי דעתי.

  אהבתי

 4. תיק שורטן הגיב:

  המאמר החשוב ביותר שמתפרסם היום בעיתונות הישראלית, הוא של אלדד בק בדעות אחרונות.
  הביצה המקוללת תמשיך להתעסק עם: גידון שם יד, או חלק אחר, על איזה בחורה.בזמן הזה "יוצרי סרטים" אנטישמים בתלביב ימשיכו להשמיד את מדינת ישראל באירופה ואר"הב (כתבה בחדשות 2 אתמול).
  אנחנו ניקרא "דמוקרטיה",נשדר את התוכנית האנטישמית ארץ נהדרת,(תארו לכם שהיו עושים למישהו מבלד או חנין-חנינה מה שעשו למירי רגב! ועושים לליברמן….)
  במעטה של מדינה דמוקרטית ,אנחנו משלמים על חשבון משלם המיסים עשיית סרטים אנטישמים ואנטי ציונים,לכל מיני תלבביונם שישמיצו אותנו בכל העולם ויקבלו פרסים מידי שונאינו.
  אודי אלוני ואחמד איניג'ד חד הם!
  תקראו תקראו!

  אהבתי

 5. JewBoy הגיב:

  The plot thickens

  המשטרה עומדת לחקור לעומק לא רק בשאלה האם מדובר במכתב מזויף, אלא גם את התכנים הכלולים בו

  וה"תדרוכים".
  בעייתיים או תקינים?
  אסורים או בלתי נמנעים?

  אהבתי

 6. אבי הגיב:

  מדוע הגישה של נדב איל משונה?
  מה עושה אותה משונה?
  אולי דווקא התמיהה שלך משונה?
  וגם אם נצא מהנחה (לאו דווקא נכונה) שהמפעילים הטיפשים במוסד לא ראו את מה שהמבקרים המבריקים רואים וביקש ממנו להחליף את דרכונו
  והמוסד עשה טעות אחת או שניים איך זה "מנקה", את מעשי האוסטרלים?

  ואולי, אולי ואני מעלה פה השערה דמיונית לחלוטין ,שבזמן שזיגייר הוציא את הדרכונים ושינה את השמות הייתה למוסד סיבה טובה להאמין אחרי הכל שאין כאן טעות?

  האם יכול להיות שהמדיניות האוסטרלית השתנתה במהלך השנים האחרונות, מוזר ככל שישמע הדבר? האם יכול להיות שהנסיבות השתנו במהלך השנים וגם כמה הוראות מגבוה?

  והאם ייתכן ששרות הביטחון האוסטרלי השתמש בבן זיגייר (שמצדו לא הקפיד על מה שהיה אמור להקפיד), תוך ידיעה של ההשלכות האפשריות הצפויות על מנת להוציא כרטיס צהוב לישראל ולגבות מהמוסד מחיר? פשוט צביעות! דברים שכאלו קורים בדמוקרטיה האוסטרלית המפוארת? משונה…

  אם כל זה נכון, זה יהיה ממש משונה. גם המוסד וגם שרות הביטחון האוסטרלי ארגונים מאוד משונים כנראה…

  אהבתי

 7. כן גרו הגיב:

  "ושלח לשם גם את דניאל אדלסון. "
  עיתונות השמאל וידיעות, רוצים בכוח להוכיח שפרשת המרגל האוסטרלי גורמת "נזק ענק לישראל": "לא יתנו לנו להכנס,"היהודים יסבלו,לא יבואו לישראל,יפסיקו לתרום…."שוד ושבר!
  רזי ברקאי מנסה לשכנע יהודי מאוסטרליה עד כמה הם צריכים ל….והמסכנים לא יודעים מה הוא רוצה מהם. אז התחנה הצבאית מביאה לו עוד אחד שיסביר "עד כמה יהודי אוסטרליה מפחדים ונחרדים ומפחדים ומפחדים.." וגם זה לא עובד, הישראלי באוסט. גם לא מתחבר לתעמולה.
  ער,10 שלחו את אלון שמסביר שאין שום בעיה עם היהודים,ואין אנטישמיות והקנגרוס ממשיכים להחזיק גורים בכיס…
  אולי גם לשם צריך לשלוח איזה סרט על איך אנחנו הורגים את
  כל מי ש…"
  שישתכנעו בסוף שליברמן נאצי ,הכנסת מסתירה,העיתונות האמיתית היא באינטרנט!ובאיפון!(תראו לי פרשה אחת שנחשפה באינטרנט!)
  מלבורן, קחי מלבורו ותרגעי, בשבוע הבא תהיה להם פרשה עם איזה סער ויעזבו אתכם.

  אהבתי

 8. חייל זקן הגיב:

  השבוע הוא שבוע הזמר העברי בכותרות …

  אף מילה על הידיעה החשובה של היום על איחוד לד זפלין. עוד הוכחה לכך שהאזנה מרובה לקולדפליי משבשת את כושר השיפוט.

  אהבתי

  • גל אל.איי הגיב:

   וואלה חז"ן, מלבד ידע שושואיסטי בלעדי גם ניחנת בטעם מוזיקלי משובח. שאפו מאל-איי (אגב דינוזאורים, "המי" דפקו כאן לפני כמה שבועות הופעה בסטייפלס סנטר והוכיחו שאיכות תמיד עומדת בפני שיני הזמן)

   אהבתי

 9. שר החוץ הגיב:

  אי-קולדנט-קר-לס מהקמפיין של רוהמנ"ו לבחירת הלוגו של ביקור אובמה בישראל, רק שהבעיה שלי היא בסלוגן דווקא.

  בעברית: ברית עמים
  באנגלית: unbreakable alliance

  אפעס, לא תרגום מדויק.

  אהבתי

 10. Tzvika הגיב:

  לא סתם בחרו ביביתון את סיפור גדעון סער לכותרת הראשית ולא החביאו אותו בעמודים הפנימיים. סער הפופולרי בליכוד והיריב העיקרי של ביבי בעתיד על ראשות המפלגה.
  התגובה של "מקורבי השר" במשנה היא רק כסת"ח. המטרה הושגה.

  אהבתי

 11. Zmira הגיב:

  הבעייה האמיתי (החמורה?) עם המפכ”ל דנינו והנהג שלו היא שרק בזכות המצלמות התברר מעל כל ספק שהנהג המשטרתי נהג (תרתי משמע) שלא כשורה, ואני עדינה שבעדינות.

  מי יודע כמה מקרים כאלה עם שוטרים, עם נהגים ממשלתיים, עם נהגי טייקונים ובכלל עם אנשי שררה ומקושרים/מקומבנים שנוהגים בעצמם, עושים עבירות חמורות ופוצעים (או הורגים) לעיתים חפים מפשע היו עוד (והיו, הו כמה היו ועוד יהיו) אבל ההכחשות הנמרצות נשמעו בקול רם וצלול מקצה העולם עד קצהו רק כי לא היו הוכחות חד משמעיות בסרטי ה'פשע' כפי שיש במקרה הזה.

  אהבתי

 12. שואב המים הגיב:

  ״הפרסום על החקירה של היועמ”ש את המכתב״

  חוקרים את המכתב, השאלה אם אפשר לדבר על החקירה את המכתב, או החקירה של המכתב.
  הבעיה שיש כבר ״של״ במשפט. אני לא לשונאי, אבל זה נשמע לי טעות. טעיתי?
  בכל אופן, ״חקירת המכתב ע״י היועץ המשפטי״ נשמע לי עדיף

  אהבתי

 13. לחם הגיב:

  זו שעתם ה"יפה" של העיתונאים יחצנים: אמנון אברמויץ שמקלס ומהלל את המוסד בכל הזדמנות, בן כספית שהציע במרומז לקבל עליו את תפקיד דובר המוסד ואבי אשכנזי שהידיעות שלו, בין אם ירצה ובין אם לא, מנסות לחלץ את השב"ס מתפקיד הש"ג בפרשה של זיגייר.

  אהבתי

 14. פטיש רועם הגיב:

  בושה וחרפה שהארץ מפרסם דבר כזה
  http://www.haaretz.co.il/news/law/1.1933042
  במיוחד שלא ראיתי את זה בשום אתר אחר
  המקרה הזה עלול חלילה להכתים עדה שלמה
  איפה שיקול הדעת של העורך
  הקוראים לא חייבים לדעת הכל

  אהבתי

 15. פטיש רועם הגיב:

  על כל ישראלי להזדעזע מהגזענות בצרפת
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/437/582.html?hp=1&cat=479&loc=3
  חייב להגיע ולהפגין מול שגרירות צרפת,אסור לשתוק בזמן הזה

  אהבתי

  • פטיש רועם הגיב:

   אגב
   לפי המאמר משהו מוזר בגזענים הצרפתים
   השחורים שגרים בצרפת לא מפריעים להם,רק המוסלמים
   גזענים,לך תבין אותם !!

   אהבתי

 16. דן מדען הגיב:

  צפו לכותרת הבאה בקרוב:" שתיה של משקאות דיאט גורמת לסרטן"
  או בגרסת ישראל היום: "דיאט קולה = סרטן"

  מזל שהתוצאות של המחקר הפוכות.

  אהבתי

 17. אסתי הגיב:

  אני סקרנית לשמוע את דעתך על הראיון עם חיים רמון בתוכנית "אנשים". דרך אב, גם בעלי מתעצבן כאשר אני מקלידה על רווחים מיותרים . 🙄

  אהבתי

 18. תיק שורטן הגיב:

  😀 שאת רוצה את יכולה….

  לא קשור:http://www.dump.com/dolphinbirth/

  אהבתי

 19. פטיש רועם הגיב:

  יהודה יפרח במאמר של גאון לא פחות
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/437/929.html?hp=1&cat=404&loc=2

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s