קוקו!

isra17.7.13yediot17.7.13

maariv17.7.13haaretz17.7.13

makor17.7.13Þ


הכותרות הראשיות

לעתים אנו זוכים לשמוע בכותרת הראשית של ישר"ה את דבר האורקל: נתניהו. והיום הוא מודיע, לאור החרם, "לא נקבל תכתיבים". כלומר, רק מהסינים?
לידיעה המרכזית, אירופה חילקה את הארץ נלווים ארבעה טורים בעמודי החדשות פלוס זה של דרור אידר בכפולת הדעות. כולם מזועזעים מהסיפור. אין שום דעה שונה. למרות דברי סגנית שגריר האיחוד האירופי בישראל, סנדרה דה-ואליי, כי "אין בהחלטה כל ניסיון להתערב בתוצאה הסופית של המשא ומתן שיתקיים בין ישראל לפלשתינים… המדיניות שלנו בעניין אינה חדשה, אבל ההבהרה בכתב ובהסכמים חדשה", מתייחסים בישראל ובישר"ה לדברים כאילו מדובר ברעם ביום בהיר. מסגרת מיוחדת ניתנה להצהרת נתניהו:

netaniahutactivim

שמעון שיפר בידיעות אומר שהכתובת הייתה על הקיר, ושנתניהו "נדרש לקבל החלטות בסדר גודל היסטורי, ולא עוד הצהרה שמתאימה למנהל מחלקה במשרד ממשלתי".

ברק רביד בהארץ: כך הופתעה ישראל.

נדב איל במעריב: הפרחים לבנט.

מרגע עלייתה של הממשלה החדשה, בכיריה עסוקים בהתבטאויות שתכליתן מחיקת הקו הירוק ובסיפוח מעשי ואולי חוקי של השטחים. מזאב אלקין, דרך שר הביטחון יעלון וכלה כמובן בנפתלי "רסיס בישבן" בנט, כולם מתייחסים בביטול לסכסוך הפלסטיני-ישראלי.
הנה קטע מראיון שהעניק בנט לגלי צה"ל: "אני אומר, כשאני קורא נאומים מגוחכים שמדברים על זה ש'העולם תכף מבודד אותנו ויש אפרטהייד' – איזה אפרטהייד? מה? העולם מבודד אותנו? יש לנו איזו תכונה פרובינציאלית לחשוב שהעולם סובב סביבנו".
במילים אחרות, הדיווחים אומרים, הימין הישראלי ושלוחיו הגיעו למסקנה שאפשר לצאת מהארון. אין בעיה בשליטה בפלסטינים והמשך הכיבוש לנצח (והדמוגרפים של המתנחלים עובדים על הנוסחה שתוכיח שבעצם יש רק 15 פלסטינים וכולם חיים בעזה).

———–
כרגיל חדשות טובות בישר"ה: הצמיחה עלתה, האבטלה בירידה. ומה בין הכותרת לטקסט? או, יש כמה פערים.
למשל, הביטוי המשונה "הצמיחה עלתה", רוצה לומר שהכלכלה צומחת. מה משמעה צומחת? נו, זה מסובך. מה זה צמיחה? אה, יש כל מיני מדדים, כרגיל, שקעתי במספרים. בעניין האבטלה, זה הולך ככה:

ארגון ה־OECD פירסם אתמול את התחזית שלו לשנה וחצי הקרובות, כלומר עד סוף 2014. כלכלני הארגון מעריכים כי שיעור האבטלה בישראל יירד מרמה של 6.9% לרמה של 6.5% בתום התקופה.

אההה, עד סוף 2014. אוקיי, נמתין.

———
תחקיר חדש, כלומר נוסף, של שרון שפורר על אלון חסן ועסקיו הפרטיים.

ישר"ה Vs ידיעות/ ישראל וסין ובנק אוף צ'יינה

המדור אימפריית הרשע של נוני מוזס חזר אחרי היעדרות של יום.

noni17.7

והיום סופסוף בישר"ה, ההסבר לו חיכינו על סין. גונן גינת אומר שבניגוד למציאות הנחרצת שמציג ידיעות, המציאות יותר מורכבת, ובנוסף, כמו שהזכרתי גם אני אתמול, ע"פ הארץ, ובניגוד לידיעות, עדיין לא התקבלה החלטה ישראלית בעניין.

אחר פמפום קל מצדי, הסיפור הסיני זוכה להתייחסות היום בשער מקור ראשון ובמעריב, ע' 4. אריאל כהנא, שכתב על כך במקור ביום שישי (הידיע התפרסמה גם ב-nrg בחמישי בלילה, אך לא זכתה לקידומיישן), ממשיך לדווח. לכהנא, שאין לו כנראה חלק ונחלה באימפריית מוזס, אלא דווקא במקור ראשון ובמעריב, בעלי הקווים היותר ימניים, יש דיווח מעניין מיוחד (בעיתון המודפס הידיעה מורחבת) הסותר הן את דברי גינת, והן את הדיווח בהארץ אתמול, על שעוד אין החלטה.

…כחלק מההליך המשפטי המתנהל בארצות הברית, נאלצו הסינים להעביר מסמכים רבים מאוד לפרקליטיה של המשפחה, כ-9,000 בסך הכל. מאחד המסמכים, כך מתברר כעת, עולה כי כבר לפני כשלוש שנים הבין בנק אוף צ'יינה מישראל שעדותו המפלילה של שעיה לא תימסר.
מהמסמך, המתוארך לנובמבר 2010, משתמע בבירור כי קיימת הבנה עם ישראל, שגם היא לא תסגיר את דבר הפגישה שבה הוזהרו הסינים שלא להעביר כסף לחמאס. בהמשך לכך מתוארת החלטה קרה מצד סין להכחיש ביודעין את הפגישה – וזו אכן הגירסה שבה דבקו לאורך כל המשפט. אם נכונים הדברים, המשמעות היא שהדרג המדיני החליט כבר לפני שלוש שנים שלא לאפשר את מתן העדות, אך בה בעת הבטיח למשפחה שהעדות תימסר.

ובינתיים במעריב

חלקים מהמכתב ששלח אתמול ועד העיתונאים לעובדים. אני מביאה אותו כדי שתזכרו את הסיכומים לקראת המשבר הבא.

כפי שאמרנו כבר באסיפות שבוע שעבר, מטרת המו"מ הייתה למזער את הפגיעה בעובדים במסגרת תוכנית ההתייעלות ולהגביר את ההגנות על העובדים… להלן ההישגים כולם:
– הקיצוץ במשכורות, שיתחיל בראשון באוגוסט, יחול על עובדים שמשתכרים 7,500 שקל ומעלה, ולא 6,500 כפי שהיה במתווה המקורי. למרות סירובה העיקש של ההנהלה להחיל את ההסכם כולו גם על עובדי מקור ראשון, בטענה שאינם מאוגדים ולכן אינם זכאים להגנה מצד ארגון העובדים, הודיעה ההנהלה שסעיף זה (ורק הוא) יחול גם על עובדי מקור ראשון. יתר הסעיפים חלים רק על עובדי מעריב…
הקיצוץ יבוצע בדרך שתשמור על מבנה השכר הנוכחי…:
א) הפחתת 5% לעובדים המשתכרים החל מ- 7,500 עד 10,000 ₪ ברוטו, ובלבד ששכרם לא יפחת לאחר ההפחתה מ – 7,500 ₪.
ב) הפחתת 10% לעובדים המשתכרים עד 15,000 ₪ ברוטו, ובלבד ששכרם לא יפחת לאחר ההפחתה מ – 9,500 ₪.
ג) הפחתת 15% לעובדים ומנהלים המשתכרים מעל 15,000 ₪ ברוטו, ובלבד ששכרם לא יפחת לאחר ההפחתה מ – 13,500 ₪…
בוטלה הפגיעה המתוכננת בפנסיה של העובדים. ההנהלה תמשיך להפריש סכומים לפנסיה לפי השכר לפני קיצוץ…
בינואר 2015 יוחזר השכר לרמתו המקורית…
החזרי אש"ל עד גובה 300 ש"ח לחודש לא יבוטלו, וישולמו לכלל הצלמים וכתבי אגף החדשות. דרישתנו להחיל את החזרי ההוצאות גם על כתבי מגזין, אשר יוצאים גם הם לשטח, נדחתה בתוקף על ידי ההנהלה.
– השכר לצורך קביעת מענק הפרישה יחושב לפי השכר המקורי, ולא לפי השכר לאחר הקיצוץ…
עובד שיתבקש לעבור לירושלים יוכל לקבל חודש של ניסיון לפני שיחליט אם הוא פורש במסגרת תוכנית פרישה מרצון ומקבל מענק של חודשיים.
– החסינות מפיטורים שמקנה ההסכם הקיבוצי תסתיים בסוף אוקטובר 2013, ואז ייכנס לתוקף מנגנון לפיטורי עובדים, שיגביל את יכולת ההנהלה לפטר עובדים באופן בלעדי ושרירותי, ויתנה אותה בשיתוף פעולה עם הוועד ובמצבים מסוימים אף בפנייה לבורר מוסכם על שני הצדדים.
– עובדים שיעברו לעבוד בירושלים יקבלו מימון לתחבורה ציבורית לפי מספר המשמרות, כפי שמחייב החוק. למרות הבטחות קודמות ולמרות דרישתנו, לא יהיו "שאטלים" לירושלים לאורך היום. לעובדים שנדרשים להגיע או לחזור בשעות שבהן אין תחבורה ציבורית יימצא פתרון…
– ההסכם הקיבוצי המקורי יוארך בשנה עד סוף אפריל 2015… בנוסף הצדדים ייכנסו למו"מ על הסכם קיבוצי חדש ביולי 2014.
– ההנהלה ביקשה שתבוטל פניית ההסתדרות וארגון העיתונאים לבית הדין לעבודה בבקשה להפוך את ההחלטה על אי-העסקתו של יו"ר הוועד, חגי מטר. לבסוף ההנהלה נסוגה מדרישה זו, ופסק דין בתיק צפוי להתקבל בקרוב.
– התוכנית כוללת גם את סגירתו של בית הדפוס, ופיטורי כל העובדים בסוף חודש יולי עם מתן מענק בשווי של שני חודשי שכר…
– תוכנית ההתייעלות הופיעה בחיינו לראשונה ביום ראשון שעבר, אחרי שלושה שבועות שבהם ההנהלה החרימה את הוועד וסירבה לדבר איתו. בתחילה נאמר לעובדים שחובה לחתום על התוכנית כלשונה בו ביום עד השעה 15:00, ולא – ייסגרו מעריב ומקור ראשון… שבוע וחצי לאחר מכן, אנחנו ניצבים מול תוכנית משופרת, שמצמצמת את הנזקים ומגדילה את ההגנות… העובדים לא נשברו מלחציה ומאיומיה הכבדים של ההנהלה, והתוצאות ניכרות בשטח.

מח' מנויים

זו הפעם השנייה השבוע שאני מקבלת שני גליונות של ידיעות במשלוח. למה ומדוע?

בלוגלנד/ רשת/ פייסבוק

הבלוגרית איריס יער אדלבאום (בקישור: הבלוג שלה) הלכה לעולמה בנפאל, שם גרה בשנה האחרונה.
השאלון שערך איתה סיני גז ב-2009.
ההלוויה תיערך מחר בשעה 15:00 בבית העלמין ברחובות.

האם שמעתם, נכנסתם, חוויתם את הלפידומטור? זוהי יוזמה של הפטריה (?): מחולל סטטוסים המתבסס על ניסוח הסטטוסים של יאיר לפיד, והוא מאפשר לכל אחד ליצור סטטוסים בנוסח לפיד בכל נושא. הלפידומטר מחולל לו בפייסבוק, הפך למכת מדינה, ואי אפשר להיכנס לקישור, המבשר על קריסה. כנראה מרוב התלהבות.
אבל הנה דוגמה לקייג'ו (יודעים מה זה? מפלצת ביפנית). תודה לבזינגה.

בלוג הצילום החדש של הארץ, חשיפה.

והפוסט מהבוקר: רשף לוי VS אורי קליין.

VTV

שיחת היום היא ביקורו הראשון והמפתיע של הח"כ החדש ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי אצל קירשנדון (ד' 19:50). דרמה רבתי התחוללה שם (הומואים, ערבים, בתים, שטחים), המראיינים (ולא המרואיינים, כדברי עינב שיף בידיעות) איבדו את עשתונותיהם, ובקיצור, היה שמח. שנאמר, צפו.

http://f.nanafiles.co.il/Common/Flash/Nana10Preloader.swf

לפני פיזור

תודה מיוחדת לתומכי הבלוג: ק, ב, ע. מדובר בבעלי לוחיות זהב בבלוג. ומאחר שאנשים נבוכים כשמודים להם באופן פרטי, אחצין את תודתי.

שיחה שלי אתמול בלילה, ברשת ב', בימי הרדיו עם איריס לביא, על הסרט הדוקומנטרי שלי.
דקה 30-36.
ראיון מלפני שבוע:
קצת גבוה של יאיר ניצני בערוץ 10. דקה 6:32.
אצל גיא פינס, דקה 30:57.

על פי השממה שהייתה אתמול בערב במדרון יפו אני יכולה להסיק שרוב עם ישראל צם בתשעה באב, ורוב ערביי יפו צמים ברמדאן.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה שערים, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

21 תגובות על קוקו!

 1. אחד שיודע הגיב:

  תלם יהב ב"ידיעות" על סיפור קפקאי בתימנית.

  אהבתי

 2. Mosh הגיב:

  אחרי יום הכיף של השמאל … אנחנו חוזרים למציאות שבה :
  *אריתראי אונס נכה בביתה (לא שכמעט כל יום אין ניסיונות אונס , רק המקרה הזה כ"כ חמור שהוא עלה לחדשות )
  *ערבים ניקבו צמיגים של 12 מכוניות (מעניין מה פרס יגיד על פשע השנאה הזה ?)
  *מורדים חודרים לאיזור המפורז ותוקפים עמדה צהלית (שלמרבה המזל הייתה נטושה ) – רק לחשוב שהגולן לא היה בידינו !
  *המתון האיראני (שזהבה אמרה עליו "שהבחירה של רוחאני המתון היא לא רק מכה לקיצוניים בטהרן, אלא גם מכה להנהגה הקיצונית בישראל") יוצא ממחילת האנטישמיות שלו

  עוד יום בעולם… אבל הכי חשוב , אנחנו עם כובש!

  אהבתי

 3. chavit הגיב:

  בהתחלה אמרו אזרח זר ואח"כ החליטו לזכות מאשמה את כל העולם פרט לאדם אחד, ברהאן אטקלטה.

  אהבתי

 4. קשר מוטי הגיב:

  ראיתם?מוטי קירשנבאום, חמום המוח, הגזען, שמייצג את השמאל האנטי ציוני, שחושב שהמדינה שייכת לו,עם בדיחות טפלות מ48.
  ולעומתו מוטי יוגב אציל, ציוני יהודי, שקול,רגוע,בעד אחדות העם, אחד מאנשים הדגולים שיש היום בישראל, אחד המחנכים הדגולים שלנו(ראה התנתקות) קצין וג'נטלמן.
  זה ראיון עיתונאי? זאת צורת דיבור? ככה מתייחסים לח"כ אל"מ,איש חינוך…זאת לא הפעם הראשונה שהקירשנבאום האנטי ציוני הארור הזה, מתפרץ ככה על בעלי דעה הפוכה משלו!
  מי אתם צמד טינופות?
  (טוב ירון קצת פחות)

  אהבתי

  • הומר סימפסון הגיב:

   אכן מוטי יוגב התנהל בצורה יותר תרבותית בראיון, אבל לא ברור לי מדוע הוא לא יכול לדבר ברורות ולהבהיר שהוא מתנגד לגירוש ערביי צפת והוא מתנגד לאיסור על שכירות לערבים ועוד.
   השימוש בביטויים שנועדו להטעות את הצופים, לא איפשר לו להתחמק בצורה מספיק אלגנטית מהתיחסות אמיתית לאמירותיו השערוריתיות של הרב אליהו.
   הפחד מביקורת על דברי רב, גם במקום שדברי הרב אינם סבירים ופוגעים ביהדות, משותף לרבים בציונות הדתית והוא הסיבה העיקרית שהם כנראה לעולם לא ישבו בשורה הראשונה של המנהיגים של ישראל.
   מעניין להשוות דווקא יום לאחר תשעה באב לדבריו של ירמיהו שכמו שמאלן מצוי טען שישראל צריכה להיכנע לאומות העולם.

   אהבתי

   • velvet הגיב:

    הוא הלך סחור סחור כי יש לו דעות חשוכות: על הומואים, על ערבים. אבל הוא חשב שפלפולים שונים עם כל מיני סרגלים ישכיחו מהשומעים את הדברים המזעזעים. הומואים לא יכולים להתרבות? דווקא כן, והם עושים את זה, לתפארת מדינת ישראל והמאזן הדמוגרפי היקר.

    אהבתי

   • דוד הגיב:

    ***
    V: פה לא קוראים לאנשים זבל

    אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    אתה אכן מציג תמונת מראה למוטי יוגב.
    גם המקור וגם ההשתקפות מכוערים.

    אהבתי

   • הומר סימפסון הגיב:

    אני מניח עד משוכנע שאם היית שואלת את מוטי יוגב במנותק מדברי הרב אליהו לגבי השכרת דירה לערבים ולגבי הומואים, הוא היה מביע דעות שונות לחלוטין, גם אם הוא לא באמת מאמין בהם. הרגישות התקשורתית שלו היתה מכריחה אותו לדבר בצורה שתתאים לאוזן הציבורית הישראלית.
    הכפיפות לדברי הרב אליהו, הגם שאין לה כל הצדקה הלכתית, נובעת מנמיכות קומה של רבים וטובים בציונות הדתית.

    אגב על אף דבריו הגזעניים של הרב אליהו ותרומתן השלילית בעניין זה, יש לו באמת הרבה נקודות זכות בשל פעילותו למען החברה בישראל.

    אהבתי

 5. בולי הגיב:

  ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי. זה ה"קונצזוס" שמנסים למכור לנו נפתלי בנט ואיילת שקד (ומאחורי הקלעים גם ביבי וליברמן). הומואים ראויים לרחמים, ערבים לא ראוי שיגורו בקרבנו ועוד. קונצנזוס ב"ישראל שלי"/"הבית היהודי".

  אהבתי

 6. האמיר הגיב:

  כרגיל חדשות טובות בישר”ה: הצמיחה עלתה, האבטלה בירידה. ומה בין הכותרת לטקסט? או, יש כמה פערים.
  למשל, הביטוי המשונה “הצמיחה עלתה”, רוצה לומר שהכלכלה צומחת. מה משמעה צומחת? נו, זה מסובך. מה זה צמיחה? אה, יש כל מיני מדדים, כרגיל, שקעתי במספרים.

  לא, הביטוי "הצמיחה עלתה" משמעותו שהצמיחה עלתה. ראי:

  הכלכלה צמחה ב־2.9% ברבעון הראשון של 2013 בחישוב שנתי, כך פירסמה אתמול הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדובר בצמיחה גבוהה יותר מההערכות הקודמות שצפו צמיחה של 2.7%, וכן בעלייה לעומת צמיחה של 2.6% ברבעון האחרון של 2012 ושל 2.8% ברבעון הקודם לו.

  ברבעון הראשון של השנה היתה צמיחה של 2.9% (בחישוב שנתי) בעוד שברבעון האחרון של השנה שעברה היתה צמיחה של 2.6% (בחישוב שנתי). 2.9% הם יותר מ- 2.6% ולכן הצמיחה בעליה.

  צמיחה זה מסובך? בכלל לא. היה X, עכשיו יש X+Y, צמחנו ב- Y.

  מה זה צמיחה? יש מדד אחד: תוצר מקומי גולמי. מדידת התמ"ג היא בהחלט מסובכת, אבל יש רק מדד אחד כזה ואותו מספקת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

  בעניין האבטלה, זה הולך ככה:

  ארגון ה־OECD פירסם אתמול את התחזית שלו לשנה וחצי הקרובות, כלומר עד סוף 2014. כלכלני הארגון מעריכים כי שיעור האבטלה בישראל יירד מרמה של 6.9% לרמה של 6.5% בתום התקופה.

  זה בהחלט לא קשור לכותרת. לא פורסם נתון לפיו האבטלה יורדת, פורסמה הערכה של גורם כזה או אחר לפיו היא תרד בעתיד הקרוב. אלו שני דברים שונים.

  אהבתי

 7. לוחמה אלקטרונית הגיב:

  ענייני החרם האירופי וההתנחלויות:

  יאיר רוזנברג בטאבלט מגזין מסביר למה החרם לא ממש כצעקתה, אלא סוג של "יריית אזהרה מעל החרטום": לא כובל מדינות חברות באיחוד, לא משפיע על הסכמי מסחר, לא נוגע למשרדי ממשלה ישראלים, ולא נכנס לתוקף עד 2014.

  גנז המדינה, יעקב לוזוביק, שואל בבלוגו מדוע ערבים ישראלים שעברו לשטחים אינם נחשבים מתנחלים, אלא רק יהודים ישראלים. כמו כך הוא מסביר למה חלוקת ירושלים (לפי הקו הירוק, או לפי יוזמת ז'נבה) תהיה רעיון ממש גרוע: רחובות ללא מוצא שנמצאים בצד אחד של הקו, אבל הכניסה אליהם מהצד השני ; רחובות שצד ימין שלהם בתוך הקו הירוק ושמאל מעבר לו (מי יפנה את הזבל?) ; בתים שנמצאים מצד אחד של הקו, אבל קומתם השנייה או מרפסת גולשת לצד השני.

  ולסיום איקאה מתכננת סניף ברמאללה. מעניין אם המחירים שם יהיו זולים יותר.

  אהבתי

 8. לוחמה אלקטרונית הגיב:

  שוב נתקעות תגובות במערכת… 😦

  אהבתי

 9. איריס יער ז"ל כתבה דברים שמעלים סימני שאלה (לפחות אצלי) לגבי המוות שלה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s