החיים כשמועה

yediot1.5.14haaretz1.5.14

isra1.5.1430.04.14.indd

הכותרות

אסי דיין הלך לעולמו.
הטור האחרון של ליאור דיין על אבא שלו (גם).
כל סדרת המופת החיים כשמועה.

מחאת החיילים מככבת בשערי שלושת העיתונים. כל אחד לפי טעמו וסגנונו. המרד הדיגיטלי בצה"ל (פה הכל התחיל), בו מאות ואלפי חיילים מצטלמים תוך הבעת תמיכה בדוד הנחלאווי מוכיחה שלעתים מוח כוורת הוא קטן מאוד ושהמוני הרשת תופסים את הלפידים הווירטואליים שלהם וזועקים חמס בהיסטריה, בלי להבין במה מדובר. עונש הכליאה של דוד הנחלאווי הוא לא בגלל שדרך את הנשק מול הפלסטינים, אלא בגלל שהיכה את המפקד שלו. אבל לכו תשכנעו המון זועם וחסר דעת, שמתלהב מנשק יום הדין, קריא האינטרנט.
תגובת דו"צ: "כליאתו בוצעה עקב אלימות כלפי מפקדיו ובלי קשר לסרטון המדובר. אירועי אלימות בחטיבת הנח"ל מטופלים במלוא החומרה ואינם עומדים בקנה אחד עם ערכי צה"ל".
הנה. הצטרפו, יחד עם עוד יותר מ-88 אלף לעמוד גם אני עם דוד הנחלאווי. תיהנו להתלוות לעדר השועט בטירוף.
אסף גולן אומר שהמחאה מעידה על ריקבון במערכת הביטחון.
בידיעות בחרו בכותרת פשוטה וקלה לעיכול: "מחאת החיילים". אפילו לא כותרת שמביעה עמדה, אלא מביאה עובדה. שזה די חדשני.
בישר"ה מטיפים מוסר: "צה"ל: פייסבוק אינו תחליף לשרשרת הפיקוד". לא נכון, באמת?
יואב לימור קובע שזה "אירוע שחותר תחת יסודות הצבא".
יוסי יהושוע בידיעות מצדד בחיילים שנמצאים במצב בלתי אפשרי.

בישר"ה פתחו בקמפיין "לישראלים לא סותמים את הפה". אני לא מצאתי את הקמפיין הזה בשומקום. מישהו?
פרופ' אביעד הכהן כותב היום שהחוק נגד ישר"ה הוא "סטירת לחי לדמוקרטיה".

מדינת כל גזעניה

הראשית של הארץ: פשעי השנאה בצפון לא פוענחו. ישראל מגיעה לאיראן אך לא לפורדיס.

דגלי ישראל רוססו ביפו.

משתכשכים בביצה

בן-דרור ימיני עוזב את מעריב ועובר לידיעות, שם קיבל "הצעה הוגנת".
ימיני לא טומן ידו בצלחת ודופק בטור הפרידה המטופש שלו את מירב הקלישאות: "מעריב היה לי בית חם", "תודה לעורכים", ועוד שיט. אף מילה על מאות אנשים שלא מקבלים שכר כבר חודשים, על מאות אנשים שפוטרו, הוצאו לחל"ת ווטאבר. כלום. כי ימיני מבוסס היטב: הוא רצוי, נחשק, שכרו שולם בזמן, ועכשיו הוא עובר לידיעות. ועל הזין שלו כל האנשים שעבדו איתו במשך שנים ומוצאים עצמם בפני שוקת שבורה. כלום. כן, זה נקרא להסתאב.

אלי עזור, הבלבית החדש, ביטל מאתמול את מהדורת הערב החינמית של מעריב. את החומרים, אמר, תעלו ל-nrg. אבל nrg בכלל שייך לאדלסון עכשיו. לא מבינה.
גם מכירת מקור ראשון ו-nrg לאדלסון אושרה. הממונה אישר את העסקה ללא כל תנאי מגביל.
מה אומר, אני לא מבינה את האמירה הזו של הממונה

עוד העלתה בדיקת הממונה כי "החלק הארי של קוראי 'מקור ראשון' נחשף ממילא לעיתון 'ישראל היום'. בהתאם, נמצא כי התמריץ של 'ישראל היום' להשפיע לרעה על התכנים של 'מקור ראשון' אינו מובהק מספיק". הממונה גם קבע כי עיכוב ההחלטה היה מעלה חשש לסגירת העיתון ולפגיעה בצרכנים, וכי אין חשש לפגיעה בתחרות.

שר הפנים, גדעון סער, פרסם צו אשר קובע כי מודעות חובה של משרדי הממשלה יפורסמו בישר"ה, ידיעות וישראל פוסט. זאת, משום שנכון להיום אלה שלושת העיתונים הגדולים בישראל.

מסביב לעולם/ מוות ופרידות

בוב הוסקינס הלך לעולמו.

Times Of London טוען שבהודעה לעיתונות שתוציא היום משטרת קנט יתברר שפיצ'ס גלדוף מתה ממנת יתר של הירואין. ממש כמו אמא שלה בשנת 2000. תוספת: ההודעה הרשמית.
נראה לי שמאז מות הנסיכה דיאנה לא עסקה הממלכה כל כך הרבה בחייה ובמותה של מישהי.

השחקנית ז'ולי גאייה גמרה את הרומן עם נשיא צרפת, פרנסואה הולנד. הקלחת התקשורתית לא נאה לפניה. שזה קצת מוזר לשמוע משחקנית, אבל ניחא.

רק אחרי 43 דקות של ייסורי תופת מת הנידון למוות קלייטון לוקט מזריקת המוות.

בלוגלנד/ רשת/ פייסבוק/ TV

מאמר של ריצ'רד סילברסטיין ב-The Nation. ג'ון קרי, שיחות השלום וחומת ההפרדה.
כותב סילברסטיין:

For only the second time ever, and the first time since 2008, The Nation has published a piece of mine. This one is on the failure of the U.S. peace talks and what may result: including the death of the 2 state option and the rise of BDS.

מילת הקסם שבפייסבוק מאוד אוהבים.

מאחר שגם היום אין ביקורת טלוויזיה בידיעות, אני מניחה שהעיתון (או מבקרו), עינב שיף עברו לביקורות של ארבע פעמים בשבוע בלבד. וזה, אחרי שהתלוננתי שיום אחרי תחקיר קק"ל לא הייתה ביקורת, וגם לא בשבוע שעבר, בעקבות הראיון עם הרוסק עמינחית. צמצומים?

לא דווח בתקשורת: עו"ד אלון וולף, אבא לילדה בת ארבע התאבד בערב יום השואה כי עובדת סוציאלית מגבעתיים לא נתנה לו לראות את בתו.
וזה כתב האישום שהוגש נגדו קודם לכן.

מספר ישי פרידמן על דף שמציג תגוביות נוראיות של ימנים כשירה, שירת הימין (כולל ניקוד וזה).
החלק המשעשע הוא ששמאלנים אחרים, בין היתר סופר דופר משכילים, לא קלטו את הדחקה ומיהרו להזדעזע.
התגובות אצל ישי: פרייסלס.

רשימה מעודכנת של מילים אסורות לשימוש עד הודעה חדשה.

 פיתול בזמן

למה, למה המציאות לא מסתנכרנת עם תפילות העיתונאים? איזה באסה.

kshisha

לפני פיזור

מצעד 1 במאי ייערך היום בין חמש לשבע בתל אביב. התרחקו מהעיר.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה שערים, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

51 תגובות על החיים כשמועה

 1. קיצור תולדות הגאונות של ולווט הגיב:

  אני מבין שדו"ח אפריל זרוק בחצר אחורית בסטודיו סיטי.

  אהבתי

 2. עו"ד הגיב:

  שורה 8 לאחר הכותרות – קרי.

  אהבתי

 3. נועם הגיב:

  יש בי עצב. היו לאסי חיים מלאי סבל

  אהבתי

 4. רוח המפקד הגיב:

  המרד הדיגטלי מסעיר אותי:
  לאור המצב, ולכבוד יום העצמאות, אפשר לארגן "משחקי רעב" בין חטיבות צה"ל.הא וגם זה 😕

  אהבתי

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  ישראל מגיעה לאיראן* אך לא לפורדיס.

  אהבתי

 6. חייל זקן הגיב:

  מחאת החפ"שים 3. האש לוחכת את שולי גלימתו של גנץ.
  לאורך שנים רבות הוכיח הפיקוד הבכיר של צה"ל באמצעות פרסום תחזיות מופרכות שאינו מכיר את האויב. והנה, במשמרת של גנץ, הוא מצליח להוכיח שגם את חייליו שלו אינו מכיר. מדוע הופתע הפיקוד הבכיר מהלכי הרוח של חייליו? צה"ל (כמו כל צבא אחר) אינו סובל ביקורת שבאה מבפנים. מסיבה זו, דרג הביניים הפיקודי, זה של המג"דים והמח"טים שמתחכך עם דרגי השטח, "מכיל" את הביקורת ואינו מעביר אותה הלאה שכן אם יציג למפקדיו את אי הנחת של פקודיו יפגע הדבר בקידומו. בעבר, כשתעסוקה מבצעית של מילואימניקית היתה נפוצה, היה המידע זורם גם באפיקים הלא פורמליים ופערי הידע של הקצונה הבכירה היו קטנים יותר. דא עקא שמילואימניקים נוטים למתוח ביקורת ללא מעצורים וזו אחת הסיבות שהפיקוד הבכיר נלחם בחירוף נפש לחיסול צבא המילואים. מגמת הניתוק של הפיקוד הבכיר קיבלה חיזוק רב בעקבות משפט הראווה של סא"ל אייזנר (מלטף הדני הגבעולי). עד למשפט נהגו חלק מהמג"דים והמח"טים לתחוב את ידיהם לתוך ה*רא ובכך תרמו להפחתת הניכור של הלוחמים. מאז המשפט כולם, ללא יוצא מהכלל, מקפידים להתרחק מכל סיטואציה שבה הם עלולים למצוא את עצמם בטיובית. לחפ"שים ולפיקוד הזוטר אין כמובן את הפריבילגיה הזו. כפי שהראה התחקיר המעמיק של ולווט, על בסיס מידע מהימן שקיבלה מדובר צה"ל, הראשונים למחות היו דווקא אנשי גבעתי ולא הנחל. הניצוץ שהדליק את האש היה הפער בין תחושת הרעות של הלוחמים לבין התגובה האוטומטית, התקינה פוליטית, של דובר צה"ל לצילום של חייל מכה ערבי. השיטפון שפרץ בעקבות כך נובע מהעובדה שהחיילים אינם תופסים את המפקדים הבכירים כמי ששותפים לאותה רעות. זהו סדק עמוק ביסוד הכי חשוב של צבא לוחם ותחת בוגי וגנץ הוא רק ילך וייתרחב.

  אהבתי

 7. אבל לכו תשכנעו המון זועם וחסר דעת, שמתלהב מנשק יום הדין, קריא האינטרנט.

  נכון, גם במחאת האוהלים המבויימת הציבור נהר אחרי ססמאות ללא דעת או כיוון. חשוב בשני המקרים להבין עד כמה הביזיון מודלק וכאוב. במקרה זה הדבילים לא תופסים שספיגת יריקות קללות ודחיפות מצד החיילים עוזרות להרתעה ותורמות לביטחון ישראל בניגוד לדעתם של ניצן אלון והבוגי. יש גם יועצים. תמיד מגלים שכל מיני ווייסגלסים מעורבים באבסורדים סביבנו.

  בהזדמנות תוסיפי לרשימה את הביטוי אוכלוסיה מוחלשת. למי אסור ליידות אבנים לירוק ולקלל שוטר? ליהודים.

  עוד כאב ציבורי שטרם זכה לחשיפה בתקשורת הישראלית. כריסטי אנסטס, לוחמת חופש שדבריה מגיעים למחנה מהכיוון הלא נכון. יש גם גירסה של 25 דקות למי שבאמת רוצה להבין.

  לשיטתך, מה בן-דרור היה צריך לעשות והאם היית נוהגת אחרת במצבו?

  אהבתי

 8. hunyuc הגיב:

  בהמשך לסערת המשוררת המטורללת-הקרן החדשה-מידה: אתר הטלוויזיה החברתית – מנתמכי הקרן – שהעלה/קידם את סרטון השואה הדוחה, מבהיר כי "בהמשך לסרטון הפרובוקטיבי "איך הייתם מסתדרים בלי השואה?" של המחזאית והמשוררת נטלי כהן וקסברג. לאור הניסיון לקשור את הקרן החדשה לישראל להפקה או למימון הסרטון, הטלוויזיה החברתית מדגישה כי היא אינה קשורה להפקת הסרטון והיא רק מעניקה לו במה, כפי שהיא מעניקה במה למאות סרטונים נוספים במסגרת חופש הביטוי והמחאה". http://tv.social.org.il/culture/2014/04/24/holocaust-at-yad-vashem כן, בטח…

  אהבתי

  • מעלי הגיב:

   אולי הקרן ממנת רק את התרגום לאנגלית, ורק מפיצה את הסרט בכל העולם, והיא לא קנתה את הכתר, והתחתונים של השר מוטה ?

   אהבתי

  • האמיר הגיב:

   אני לא מבין מה הבעיה עם ההצהרה. אין לי ספק שבמסגרת חופש הביטוי והמחאה, הטלוויזיה החברתית תעלה גם סרטונים פרובוקטיביים של מטורללים ימניים כפי שהם מעלים סרטונים של מטורללים משמאל. יש סיכוי שנראה שם את "תמימות המוסלמים"?

   אהבתי

   • אין בעיה עם ההצהרה כי כל נושא יכול לשכון מתחת לתואר "טלוויזיה חברתית" גם סיקור בתי סוהר, גאדג'טים והוראות תפעול למסורי שרשרת. המטרה המשותפת והמוצהרת של הקרן הוא שינוי מדינת היהודים. כל השאר (מיזמי כדורגל, טלוויזיה ומשפט) הם אמצעים וניסיונות להסחת דעת.

    אהבתי

 9. רן דומלי הגיב:

  איזה יופי התמונות בידיעות של החיילים, תענוג לראות חיילים לא רק מצוחצחים בימי זיכרון והצדעה ,כמו בשטח. היפה ביותר חיילות קרקל, עם חולצות אדומות,אח"כ התמונה של דובדבן עם האקדחים,יופי של בחירה.

  בן דרור,באחד במאי! מרטין לותר! ככה אתה לא נלחם על זכויות עובדי מעריב? עובר יא בוגד מהפועל למכבי? ככה מוותר על עקרונות הסוציאלקפיטליזם? איך איך אתה לא נאמן למסורת ארוכת שנים של אחוות לוחמים, חברים לדרך, שותפים למאבק…..
  ברל כצנלסון.

  ידיעות:"אירועי יום הזיכרון נפתחו בטקסי…"(וצילומים של טקסים) סליחה? מתי זה יום הזיכרון?
  יש יום זיכרון אחד בישראל! והוא ביום הזיכרון!
  מה נהיה פה?

  אהבתי

 10. חייל זקן הגיב:

  אסי דיין הלך לעולמו.

  הומאז' לברטה:
  אלוהים לקח את האח הלא נכון…

  אהבתי

 11. רן דומלי הגיב:

  שמתם לב? "דויד (במלאיל) הנחלאוי" לא: דוד (במלרע) הנחלאי.ככה גם ברדיו…
  גם לא ערבים התנפלו על חייל צה"ל -פלסטינים!
  מתי באמת אומרים, ומי ": מתיישבים,מתנחלים,ישראלי נפגע,יהודי, מתנקש ערבי,כתובות נאצה,תג מחיר (צביעת דגלי ישראל ביפו), טרור,(זריקת אבנים ובקבוקי תבערה בגליל) מתפרעים, מתנקשים, רכב ישראלי,רכב של מתנחלים,אזרח ישראלי…..
  אתמול בעיתון למשל, מישהו פינצ'ר עשר מכוניות בעכו,"לא על רקע לאומני חלק מהמכוניות היו של ערבים" אההה?חלק היו מהלאום היהודי,חלק מהלאום הערבי.

  אהבתי

 12. Nadav הגיב:

  מוכיחה שלעתים מוח כוורת הוא קטן מאוד ושהמוני הרשת תופסים את הלפידים הווירטואליים שלהם וזועקים חמס בהיסטריה, בלי להבין במה מדובר. עונש הכליאה של דוד הנחלאווי הוא לא בגלל שדרך את הנשק מול הפלסטינים, אלא בגלל שהיכה את המפקד שלו.

  הסיבה שהציבור חשב שהחייל הודח בגלל האירוע דריכת נשק בחברון היא לא בגלל מוח קטן, אלא בגלל דו"צ…
  ההודעה הראשונה של דו"צ חרצה את דינו של החייל עוד לפני שבוצע תחקיר ובשיחות OTR נאמר לכתבים שהחייל יודח בגלל האירוע.

  העובדה אגב שדו"צ הוציא 6 הודעות שונות על האירוע תוך יומיים היא לבדה סיבה לאייטם נפרד על תפקוד דו"צ בארוע הזה.

  אהבתי

  • velvet הגיב:

   מסכימה איתך שההתחלה הייתה דפוקה. טוב, גם ההמשך, אבל גם כשהוסבר המצב זה לא שינה לאיש.

   אהבתי

   • Nadav הגיב:

    כשהוסבר המצב דוד הנחלאווי הפך להיות אייקון שמאחוריו רעיון, כך שכל מי שהודיע על תמיכה בו ביומיים האחרונים בעצם תומך בעניין הכללי ולא בדוד עצמו.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    איזה רעיון? יושבים בכלא חיילים בגלל דריכת נשק? לא.
    קללות הרחוב חיוניות לחיילי צה"ל הגיבורים? ואל תגיד לי, "אבל הם התחילו".

    אהבתי

   • Nadav הגיב:

    הרעיון שכאשר צה"ל שולח את לוחמיו למשימות מול אזרחים שמתגרים בהם ומייצרים פרובוקציות הוא צריך גם לתת להם גיבוי אחרי שמופצים קטעי וידאו שנועדו להוציא דיבת החיילים.

    תמיכה ברעיון שחיילי צה"ל צריכים להגיב להפרות סדר וזריקות אבנים בצורה התקפית ולא לברוח,

    גם אם דו"צ, באיחור ניכר, התחיל לגבות את החייל דוד, המציאות כפי שתוארה בכתבה ב"מעריב" אם אנני טועה לפני כמה חודשים היא בלתי נסבלת.

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    אֵשׁ הַנְּקָמוֹת הַלַּב לִחֵכַה
    לִקְרַאת אוֹיַב הִכּוֹן לַקְרָב.
    עוֹלָם יָשָׁן עֲדֵי הַיְּסוֹד נַחְרִימָה

    אהבתי

 13. אורן הגיב:

  טוב, עכשיו זה בהודעה רשמית להרואין היה כנראה חלק במוות של פיצ'ס גלדוף

  אהבתי

 14. ZIKI הגיב:

  שתי הערות:
  1. ברשימת המילים האסורות לא מצאתי את תחושת בטן וסגירת מעגל.
  2. נקווה שמחאת החיילים היא תקדים להזדהות גם עם סרבני שירות בכלל וסרבני שירות בשטחים בפרט.

  אהבתי

  • JewBoy הגיב:

   ממש לא!
   לא מסכים, לא מקבל ולא נותן שמץ תמיכה למשתמטים.
   גם לא מקבל לעבודה אנשים שלא תרמו לחברה.

   לפני שנים בצבא, פגשתי לא מעט אנשים שלא היו מסוגלים, אבל היו שם.
   היום אני מקפיד להעסיק גם עובדים עם מסוגלות נמוכה ויש להם מה לתת.

   גם אם תקרא לעצמך סרבן, אתה סתם משתמט ומעמסה על אחרים ואין לי סבלנות (בטח לא הזדהות) למשתמטים ובכיינים.

   אהבתי

 15. עובר אורח הגיב:

  היום בישראל היום וגם בעיתונים נוספים
  עמ, 03 אני מצטט:"החקירה חושפת פעם נוספת את המוטיבציה
  בשטח למימוש פיגועים נגד ישראלים וכך גם את הסיכון הטמון בגיוס אזרחים ישראליים בידי ארגוני טרור". הבנתי שזו פתיחה להודעה על לכידת כמה מטנפי כנסיות ושורפי מסגדים בהם מתפללים אזרחי ישראל. אבל לא, אלו חברי חוליית חמאס מכפר ברא וקילקילה.
  בין מר דיין, החפ"ש אדמוב ועוד זוטות עבר עוד יום שבו לא נתגלו
  מחרחרי המחלחמה שמסכסכים ובמרץ בין אזרחי ישראל מכל הדתות וכ"ו. משום מה מחדל זה שיתפוצץ בפרצוף כולנו לא זוכה כאן ולו למילה רעה אחת לפני כ 48 שעות כאן הערתי על כך, היום ב"הארץ". זה הולך לפיצוץ וזה כבר לא משיחות אלא משתיקה רועמת ומילה בודדת פה ושם.
  ועוד בשראל היום כבעיתונים אחרים "צה"ל: "פייסבוק אינו תחליף לשרשרת הפיקוד". הכותב חי על הירח ואין לא אפס קצה מידע על מה שהוא אומר. תשפוכת הרשת האחרונה היא מדגם למה שהולך ברשת יום יום. הוראות, התכתבויות, רשימות שמירה, תורנויות, הוראות לקצין תורן בכל מיני יחידות ועוד ועוד בצרוף לתמונות צילומים של אנשים, מתקנים, כלי נשק הכל בכל מכל כל זורם ברשת. כאן מספרים על נפלאות 8200 ראוי להניח שתחנות האזנה של החיזב. ושל נאטו בקפריסין נטרפות מרוב מידע, ועוד חזון למועד. אם יש לכם קרוב, מכיר, מודע שמשרת בצה"ל הסתכלו על המחשבון שלו ומה שזורם שם. תכפילו במאה אלף. זה מה שנכנס בזרם אדיר בשצף קצף לכל תחנות האזנה במזרח התיכון. "תחליף לשרשרת הפיקוד"? בכמה מקרים זה עצם שרשרת הפיקוד.

  אהבתי

 16. hunyuc הגיב:

  מישהו יודע לפתור את כתב החידה החדשותי-רכילותי שמפרסם הערב אביב הורביץ ב"מי נגד מי" ("ה-ס-ל-מ-ה", mako): כזטכנך סזלהטן כוטזהמג אתזלכל ?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s