נעדר

maariv22.7.14yediot22.7.14

isra22.7.14haaretz22.7.14

makor22.7.14hamvaser22.7.14

הכותרות

אי אפשר להיכנס לידיעה ב-ynet.

needar2
חוץ מהכותרת הזו
אין דיווח בידיעה בהארץ.

needar

ידיעה בישר"ה.

הדצדו"צ היומי.

מערכת ישר"ה מדווחת ששרה נתניהו ביקרה את הפצועים בביה"ח ברזילי.

אחרי שנזפתם בי אתמול בהיגיון המתאים רק ל-&^% (טוב, לא משנה, מוטב שאשתוק), שההחלטה של צה"ל להוציא כלים עתיקים משימוש ב-2004 השתנתה, באשר לאותם כלים עצמם ב-2014 (שהתעוררו לחיים חדשים כמובן בדרך נס), מגיע דיווח ההמשך על הנגמ"ש הגוסס:

תחקיר מותם שלשום של שבעת לוחמי גולני בירי אר.פי.ג'י לעבר נגמ"ש האמ-113 בו שהו מגלה כי הכלי המשוריין בו נעו נתקע בשטח – ואז נורה הטיל לכיוון החיילים.
מפרטים שהתגלו היום (שני) עולה כי נגמ"ש האמ-113 שספג שלשום בלילה פגיעה קשה מירי אר.פי.ג'י נתקע בשטח בגלל תקלה, ולכן נזקק לחילוץ מנגמ"ש נוסף. כאשר זה הגיע למקום, נורה למקום אר.פי.ג'י שפגע בנגמ"ש. שבעה חיילים מגדוד 13 של גולני נהרגו בתקרית זו, שנחשבת לקשה ביותר במבצע "צוק איתן". בצה"ל חשבו תחילה כי הכוח נקלע למארב וכי ייתכן שהופעלה באזור זירת מטענים, אך היום אמרו כי מאחר והסיבה להיעצרותו של הנגמ"ש דווקא במקום ספציפי זה מקורה בתקלה טכנית, הם מתקשים להאמין כי דווקא שם הופעל מטען נפץ, בדיוק במקום בו נעצר…

בעזה נספרו עד אתמול כ-550 הרוגים, מתוכם 170 שהוגדרו בוודאות כמחבלים (אלכס פישמן, ידיעות).
ההרוגים משני הצדדים בכותרת ראשית בהארץ.

מה עם קטאר וחמאס?

אביגדור ליברמן נוזף בקטאר, המממנת את חמאס.
לפי ההערכות, חמאס מקבל מקטאר 100 מיליון דולרים בשנה (דורון פסקין, כלכליסט).

רשת השידור הטלוויזיונית אל־ג'זירה שממומנת על ידי משפחת א־ת'אני בסכום של כ־100 מיליון דולר בשנה. במשך שנים מהווה אל־ג'זירה ערוץ מסית כנגד ישראל…
…קטאר היא היחידה בעולם הערבי שמוכנה לסייע לחמאס. כך, נוסף לתמיכתה הקבועה הסכימה לפני פתיחת מבצע צוק איתן להעביר 20 מיליון דולר לצורך תשלום משכורות מועסקי הממשלה בעזה.
…המשימה לאלץ את קטאר להפנות את עושרה אך ורק למטרות פיתוח בעולם הערבי ולא לקבוצות טרור תהיה קשה כל עוד וושינגטון לא תירתם לעניין. כרגע ישנם יחסים הדוקים בין ארה"ב למשטר בדוחא, אם כי נראה כי מנופי הלחץ (בעיקר כלכליים) נמצאים דווקא בצד הקטארי.

מה שלא ברור מהכתבה של פסקין זה המניעים: למה? מה האינטרס של קטאר? מה מניע אותה? פסקין התמקד רק בצדדים הפרקטיים, הטכניים. מה שחסר בכתבה שלו זה הפרשן/ית לענייני קטאר והסביבה.

ומה עם טרור המנהרות?

כך לא חוסל טרור המנהרות (אבי בר-אלי, המארקר).
סיפור מעצבן במיוחד, הרי זה לא שהמנהרות נולדו לפני יומיים. מדברים על כך כבר 15 שנה. דבריו חסרי האחריות של בוגי יעלון שלשום, על חיסול תוך יומיים-שלושה מקוממים. היו לכם שנים ארוכות לטפל בכך. כמה קצרי ראות יכולים להיות מקבלי ההחלטות בישראל? זה נקרא ניהול סיכונים? אם כן, אני מציעה לכם (כל מי שמעורב היה בהחלטות בעניין המנהרות) לקחת את הקורס שוב. הציון שלכם בו: נכשל.

…מי ששש לדבר על הזמן היקר שביזבזה מערכת הביטחון הוא הגיאולוג יוסי לנגוצקי. אל"מ (במיל') לנגוצקי, מי שמוכר כיום כ"אבי" תגליות הגז תמר ודלית, הספיק בעברו להקים את ענף המבצעים המיוחדים באמ"ן ולפקד על היחידה הטכנולוגית־מבצעית באגף…
"זו היתה טעות גדולה שלא הטילו על המודיעין לפתור זאת", אומר לנגוצקי. "שלוש פעמים נתן משרד הביטחון לגופים פרטיים את המפתחות למציאת פיתרון – ושלוש פעמים הגופים האלה נכשלו, במה שהמכון הגיאופיסי הציע בכלל לעשות בהתנדבות".
תחקיר שפירסם ב-2010 רונן ברגמן בידיעות אחרונות העלה כי כבר בשנות ה-90 ביקשו במכון הגיאופיסי לנצל את הניסיון שצברו במיפוי חללים תת־קרקעיים לצורך איתור פיתרון לחשיפת המנהרות. הפיתוח שהציגו למשרד הביטחון ב-2001 היה גדר סיסמית תת־קרקעית, שעמודיה המוטמנים בעומק הקרקע צוידו בחיישנים רגישים, שהתחקו אחר תנודות בתת השטח. לטענת המכון, בניסוי שבוצע בגדר באזור כרם שלום – לא רחוק מהמקום שבו נחשפה בימים האחרונים מנהרת ענק שכרה חמאס – הצליחה הגדר לבודד רעשי רקע, ואף להתחקות אחר נתיב הכרייה של המנהרה…

להתפוצץ, לא? ובכן כן, אנחנו מתפוצצים. אחד אחד.
האם צה"ל כן משתמש בטכנולוגיות בנוסף למודיעין, ע"מ לחשוף את המנהרות, או לא?

כתבה מהערוץ הראשון (וידיאו נפתח אוטומטית) תחקיר מ-2006+עדכון.

בן כספית מתנצל

לא הבנתי על מה, כי דעתי כדעתו. ואני לא חושבת שיש מישהו בתקשורת או במדינה שחושב אחרת.

…אני רוצה שלחיילים האלה יהיו מספיק נגמ"שי "נמר" ושהם לא יצטרכו להיכנס לעזה עם "זלדה" בת 50 שנתקעה – ואז חטפה (שבעה הרוגים). ואני רוצה שיהיה "מעיל רוח" לכל טנק, וכיפות ברזל לרוב, ושהטנקים יהיו אפילו יותר ממוגנים, ושיהיה תקציב לאמן את החיילים האלה, ויהיה להם מכל טוב הארץ, כולל משכורת טובה ומפנקת, שתפצה על מה שהם מקריבים במישור המשפחתי והאישי, כדי שאפשר יהיה לשמור עליהם, כדי שישמרו עלינו.

מקרה גדעון לוי

מפקד טייסת בדימוס, עמוס עמיר, מגן על גדעון לוי.

שתי ציפורים במכה: גדעון לוי הצליח להרגיז את קוראי הארץ, לא להרגיש אותם. להפך. הוא ממש לא מרגיש אותם.
וכן, העניין הוא מאות ביטולים.

 

shoken

רואים? רואים? לא

mehablim

כשאלון בן-דוד אומר לנו: רואים? רואים? המחבלים נראה ממש כמו חיילים צה"ל, ברכיות, גומיות במכנסיים, מצנפת בד על הקסדה, למה הוא מתכוון? מה הוא רואה שאני לא רואה? לא רואים כלום בסרטון של צה"ל.

ועוד משהו: למה הוא צריך לעמוד בשדה פתח ולשדר כשהנפילות הן מטר מטאפורי ממנו?

hafgana21.7
לא הבנתי: מה אתם מפגינים? יש מבצע, לא? לא יוצאים מעזה, אל תדאגו. חותמים שם קבע.


כמה אנשים היו בהלוויה של החלל שון כרמלי?
בין 12,000-40,000 איש. תלוי מי כתב. לעתים גם באותו אתר עצמו (ynet). הגדילו להנאתכם.

 

halvayashon

אגף ההזיות

מה רוצה לומר ד"ר מרדכי קידר מאוניברסיטת בר-אילן בדיוק? מאחר שהוא שייך לאגף המחוננים באקדמיה, אני רוצה להבין מה המשמעות של המשפט הזה. מה רצית שנעשה בדיוק?

הדבר היחיד שמרתיע מחבל מתאבד זו הידיעה שאם הוא לוחץ על ההדק או מפוצץ את עצמו אחותו תיאנס. זה הכל. זה הדבר היחיד שיחזיר אותו הביתה, כדי לשמור על הכבוד של אחותו".

המחלקה לעברית מדוברת

למואב ורדי, ערוץ 10, אמש: "להקדיח את התבשיל" זה ההפך ממה שהבנת. זה לא לרקוח תבשיל, לא לקדם הפסקת אש או מגעים, אלא לחרב. ברור? תודה. נא לחזור לכיתה ו' או ז'.

בלוגלנד/ רשת/ פייסבוק

עידן לנדו מדווח מהשטח, כולל רשימת 25 הרוגים בני משפחה אחת.
נעמה כרמי על המארחות של הפלאפלים בטלוויזיה.
רועי ארד חוזר ל-2009 ומציע דיאלוג.
אינה מיכאלי: תנאי חמאס להפסקת אש מוצדקים.
כך נכבשה יפו.

קראו את הסטטוס של בר חפץ:

זה לא פוסט על ימין ושמאל וגם לא על עזה, זה על התפרקות טוטלית של המדינה מאחריות לאזרחיה.
כל ילדי נירים פונו מנירים בהחלטה מסודרת ונכונה של הקיבוץ, ביום הראשון של המבצע כבר שבועיים שהם, וההורים כמעט תמיד האימהות, נמצאים או בקיבוץ משמר העמק (במרוכז), או אצל בני משפחה וחברים ברחבי הארץ, כמונו עשו עוד 3 קיבוצים צמודי גדר, כאשר עם פתיחת המבצע הקרקעי פינו את עצמם עוד מספר ישובים, עד היום אין הוראות מסודרות של המדינה אייך להתנהג, מי אמור לעבוד ומי יכול להעדר, למרות הסולידריות הנפלאה שמגלה הציבור בארץ ובמיוחד התנועה הקיבוצית, זה תפקידה של המדינה, אנחנו נמצאים במשמר העמק שהוא אמנם קיבוץ מאוד מבוסס, אבל עדיין המשמעות הכלכלית של אירוח של 150 נפשות למשך שבועיים היא עשרות רבות של אלפי שקלים אם לא יותר. גם השהייה מחוץ לבית בלי מסגרת מסודרת הופכת יותר ויותר בלתי נסבלת. עד היום לא ראו כאן אף לא מורה חיילת או צוות הוואי או כל אדם אחר מטעם המדינה או הצבא שבא לעזור עם הילדים, ואני שואל הרי מדובר במקרה המקסימלי על כמה מאות משפחות שנמצאות ממש במקום בו מתבצעת הלחימה, האם לא היו יכולים לפנות עבורנו 2 בתי מלון ולספק הדרכה ותעסוקה לילדים על חשבון המדינה. וזה בלי שום מילה על כל העלויות הנוספות שתקופה כזו עולה, והפסד ההכנסות שלא באמת יוחזר לאנשים.
ואי אפשר בלי כמה מילים על המנהרות. לפני כמה חודשים התגלתה בשדות הקיבוץ מנהרה. במרחק של כמה מאות מטרים מהגדר, לפני כחודשים נערך בקיבוץ תרגיל של האוגדה שמדמה חדירה של אנשי חמאס דרך המנהרה וכניסה לישוב, קצין ההגמ"ר של האוגדה אמר שהם יגיעו תוך 20 דקות!!!! והאוגדונר אמר שהוא אכן מודע לגודל הסכנה אבל אין לו תקציב להגדלת השמירה בישובים. וכאן נגמרו לי המילים.

וגם: יום בחיי ארנון אבני, קריקטוריסט מנירים.

לפני פיזור

1. שמונה ימים לפני תום ההסדר, הבלוג עדיין על פרשת דרכים. אעדכן.
2. בעל החיים בעל הזיכרון הקצר ביותר הוא לא דג זהב אלא אוגר.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה שערים, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

168 תגובות על נעדר

 1. צביקה ג הגיב:

  אוגר?! הייתי בטוח שישראלי..

  אהבתי

 2. קורא הגיב:

  עמוס הראל, הארץ

  אתמול, תחת הרושם הכבד שהותירו האבידות, שמעתי טענה קשה מקצין בכיר, מטובי מפקדי השדה של צה"ל. "איתרגתם אותנו", הטיח בי, "התקשורת אינה מציגה את הפערים המקצועיים שלנו במלוא חומרתם". הקצין מתכוון בעיקר לעדשה המלטפת שבה מתואר צה"ל, לא רק הלוחמים (שכולם אוהבים לאהוב) אלא גם המח"טים הנועזים והאלופים חמורי הסבר.

  אהבתי

 3. הינשוף של מינרווה הגיב:

  סיפור מעצבן במיוחד, הרי זה לא שהמנהרות נולדו לפני יומיים. מדברים על כך כבר 15 שנה. דבריו חסרי האחריות של בוגי יעלון שלשום, על חיסול תוך יומיים-שלושה מקוממים. היו לכם שנים ארוכות לטפל בכך. כמה קצרי ראות יכולים להיות מקבלי ההחלטות בישראל?

  מסכים לגמרי.
  עם זאת, אני רוצה לראות מה תהיינה התגובות בישראל כאשר היום יתקוף צה"ל מנהרות שנחפרו בגבול לבנון…

  זו חכמה בדיעבד.

  יותר מזה:
  אנשים באים בטענות לממשלה שלא טיפלה באיום שהיה גלוי וידוע לכולם. כולם ידעו על המנהרות, אך הממשלה לא עשתה כלום.
  אוקי.
  לאיראן יש מתקנים ליצור נשק גרעיני (אמצעים), והיא מצהירה שבכוונתה להשמיד את ישראל (כוונה).
  האם אותם אלו ששואלים היום מדוע לא טיפלו באיום המנהרות שואלים אותו הדבר לגבי האיום הגרעיני מאיראן?
  ממש לא. שהרי, ככל שזה נוגע לאיום האיראני, ראש הממשלה סתם היסטרי ומחרחר מדון.

  אהבתי

  • תורת המחנה כולה על רגל אחת היא הטחת אשמה.
   כשמבינים בתורה וקוראים את כוהני המחנה על מאמרי הביקורת לפני, אחרי ותוך כדי פעילות הצבא הנימוקים וה'הגיון הייחודי' מקבלים את המקום והמשמעות הראויים.

   אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    בדיוק.
    אם פועלים לפני שקרה משהו – הממשלה אשמה (למה פעלו?!).
    אם פועלים אחרי שקרה משהו – הממשלה אשמה (למה לא פעלו?!).

    אהבתי

   • ברטה הגיב:

    במה לכל הרוחות כן פעלו במשך כל השנים האלה חוץ מקשקש ובניית התנחלויות? מסתבר שצה"ל הוא קנה רצוץ כשצריך אותו. וחבל על החיילים שנהרגו לשווא.. הפוסט הקודם היה מהמוצדקים .

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    שאלת: במה כן פעלו? בחייך, תני כבוד לעצמך. עם כל הרצינות של המנהרות אם לא היה מגן לטילים ולאחר השיחות בין החמאס והחיזבאללה ישראל הייתה מצויה היום במאבק על קיומה והאסון של עזה היה פי אלף אלפים בגוש דן. בחיפה ובכלל. עשרות אלפי הנפגעים והרס אדיר של התשתית החומרית היו ברמת דרזדן. בעיית הבעיות של ישראל היא, שגם הימין המתנחל והאחר וגם השמאל שחלקים מהם מהווים חלק פעיל, מתוך רצון להרע או תופעות פתולוגיות, של המאבק להשמדת ישראל, לא מסוגלים להבין את עומק ורצינות הרצון של חלק ניכר ומשפיע של הערבים (מוסלמים?) להחזיר לשפלות את היהודים והשמדת ישראל כחלק מזה. לפי התנהגותם חלק ניכר מהישראלים החל בגברת זועבי וכלה בליברמן ובנט והלאה ממהם לא מסוגלים להבין את דקות הקרח שעליו מתקיימים חיים בישראל ואת עומק התהום תחתיו. ולהנהיג את יאלו זו בעייה קשה ביותר.

    אהבתי

   • מישהו הגיב:

    המחדל היחיד לדעתי הוא שלא פעלו לפתח פתרון טכנולוגי נגד המנהרות, כדוגמת כיפת ברזל למשל נגד הטילים.

    אבל לך תשכנע תאמריקאים עם הכסף לממן לך פיתוח כזה, כל עוד הם לא מעוניינים בזה….

    אהבתי

  • velvet הגיב:

   תגיד לי שאתה צוחק (או בוכה): אתה משווה את המנהרות, שגדודי מקבלי החלטות אשכרה דפקו את הטיפול בהן בטמטום לא מובן, לאיום האיראני (שמטפלים בו בכל מיני דרכים שאנחנו יודעים ולא יודעים)? זאת דמגוגיה שכזו לעת מלחמה?

   אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    חלילה.
    אני מיישם את ההיגיון שלך. את טוענת שהמדינה לא יכולה לעמוד מנגד כשהיא יודעת שמתפתח מולה איום שצריך לטפל בו. אדרבא: את טוענת שזה מחדל.
    אם כך, מאחר שהאיום שנשקף לישראל מהמנהרות הוא כאין וכאפס בהשוואה לאיום שנשקף מנשק גרעיני, לא צריך לטפל בו?

    אהבתי

   • ברטה הגיב:

    אולי כי האיום האיראני היה ספין למטרה אישית?

    אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    את ודאי מבינה שאותו דבר ניתן היה לומר על איום המנהרות, לו הממשלה הייתה מנופפת בו כאמתלה לתקיפה בעזה.

    אהבתי

   • ברטה הגיב:

    בעוד האיום האיראני היה משהו ארטילאי מבוסס על עובדות שאיש לא הוכיח, לעומת מה שהיה ידוע על המנהרות- והיו עדויות של תושבים על קולות ורעשים מהקרקע, וכ"כ תפסו הברחות מפעם לפעם, האיום הזה היה באוויר ממרחק מטרים ממקומות ישוב.אבל הממשלה, הקבינט האלקינים והבוגי היו עסוקים בפוליטיקה הקטנה. צה"ל היה עסוק באבטחת התנחלויות יותר מחשיבה מחוץ לקופסא בהגנה על ישובי הנגב.לנגוצקי אחד אמנם בילבל את המוח בנושא המנהרות אך ניפנפו אותו מהר.

    אהבתי

   • ברטה הגיב:

    ערטילאי

    אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    בעוד האיום האיראני היה משהו ארטילאי מבוסס על עובדות שאיש לא הוכיח, לעומת מה שהיה ידוע על המנהרות

    מבוסס ועוד איך מבוסס. הטענה אינה שהאיראנים בנו מתקנים שמאפשרים לייצר נשק גרעיני; הטענה היא שהם לא ישתמשו בזה.
    אותו הדבר אפשר היה להגיד על איום המנהרות.

    אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    צ"ל "הטענה אינה שהאיראנים לא בנו כלל מתקנים…".

    אהבתי

   • ברטה הגיב:

    האם אתה פשוט נהנה להתווכח או שהנך בטוח באמת ובתמים שהבע יה האיראנית חייבת פתרון ללא דיחוי ובה יש להשקיע את כל המשאבים, וכל השאר מתגמד לידה. מנהרות שמינהרות .

    אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    מתגמד מהסיבה הבאה:
    100 מנהרות, שמכל אחת מגיחים 20 מחבלים לא שקולה לפצצה אחת של מגאטון (שזה היום בדיחה) מעל גוש דן.

    שהרי, למה את חושבת שצריך למגר את איום המנהרות? על שום הסכנה הטמונה בהן. הרי לך סכנה קיומית.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    נובמת, כרגע מתכנסת ועדה רצינית של אנשים
    רציניים מארצות רציניות( שיודעים על נשק גרעני
    יותר משרוב הכותבים יודעים על איזה נושא צבאי
    בעולם) שבאו מהמון ארצות לדון בנושא הגרעין
    האירני בטונות ומיליגרמים ק"ג, בקרל, ואיזוטופים
    ומהירות סיבוב של רוטורים בצנטריפוגות וסגסוגת
    של פלדה ועופרת.וכאן טוק בקיסט כותב "בעוד
    האיום האיראני היה משהו ארטילאי מבוסס על
    עובדות שאיש לא הוכיח"

    אהבתי

   • JewBoy הגיב:

    האיום האיראני הוא ספין למטרה אישית, בדיוק כמו שההצהרות העתיקות שיירו טילים מעזה על ישראל היו ספין למטרה אישית.
    זה אולי מדכא בשבילך, ששנוא נפשך צדק אז.
    הרבה יותר מדכא לחשוב שגם הפעם הוא צודק ונגד פצצה גרעינית כיפת ברזל לא תעזור הרבה

    אהבתי

   • ירון נוי הגיב:

    גדולים ממך אמרו שאיום הנשק האיראני הוא איום סרק. אולי הם יודעים יותר טוב?

    אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    עוד יותר גדולים מהם מנסים לשבת עם איראן ולנטרל את האיום הזה.
    אולי הם יודעים עוד יותר טוב?

    אהבתי

   • מישהי הגיב:

    לא. הוא משווה את היחס שלך להתנהלות בנושא המנהרות ליחס שלך להתנהלות בנושא האיום האיראני.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    אני לא אכנס לוויכוח והראש עוד כואב לי מהדרבו"ק של אתמול, אבל בעוד על המנהרות אין מחלוקת, על האיום האיראני יש דעות ומגוונות. ולא דעות שלי דווקא, אלא של אנשים מעט יותר בכירים ומבינים ממני, ובנושא זה דווקא מטפל כל העולם וגם ישראל. שלא כמו המנהרות.

    אהבתי

   • יוסל'ה הגיב:

    גם בנושא כיפת ברזל, להזכירך, הייתה דעה מנומקת של כל מיני "מומחים", בעיקר בעיתון מסוים.

    וחלק מהמומחים (אחד לפחות כבר לא איתנו בשביל להגיב) האלו שימשו אותך בעבר, בכדי לכתוב ש[ייתכן ו-] כיפת ברזל היא פיקציה.

    עכשיו תגידי בבקשה עם יד על הלב – האם את בטוחה שהאיום האירני הוא פיקציה שהמציא ביבי רק בכדי להסית את הציבור הימני המטומטם?

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    אם תראה לי איפה כתבתי שהאיום האיראני הוא פיקציה אתה מקבל עכשיו על המקום מיליון דולר ביד במזומן ממני.

    אהבתי

   • יוסל'ה הגיב:

    לא, זה לא רעיון טוב.

    אם אני אקח ממך כסף, אז בכלל לא תוכלי לקיים את הבלוג הזה. עדיף שתשמרי את הכסף אצלך. 😆

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    לא, אל תדאג לזה. אני כבר אסתדר.
    תראה לי איפה כתבתי דבר כזה.

    אהבתי

   • דוגמא מצויינת להשפעת הטרור על אוכלוסיה אזרחית.
    😆

    אהבתי

   • ברטה הגיב:

    אתה מתכוון לראובן פדהצור שהשמיע את דעתו המלומדת נגד כיפת ברזל, אחת מיני רבות כנהוג בהארץ .בינתיים המציאות חזקה מכל ספקולציה .אנחנו מתמודדים עם טילים, מנהרות וחללים. דין כל חלל למשפחתו כדין כל גוש דן לטוקבקיסטים בממד.

    אהבתי

   • מישהי הגיב:

    שימי לב שכן נכנסת לוויכוח, אבל אני ריחמתי עליך ולא שיתפתי פעולה.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    אל תרחמי עלי. תודה.

    אהבתי

   • מישהי הגיב:

    אין בעיה, לא יקרה יותר. (על לא דבר).

    אהבתי

 4. חייל זקן הגיב:

  תחקיר מותם שלשום של שבעת לוחמי גולני בירי אר.פי.ג’י לעבר נגמ”ש האמ-113

  ששה הרוגים ואחד נעדר. נגמ"ש הזלדה הוא נגמ"ש קונברטיבל, יענו פתוח מלמעלה. אם הנעדר היה בעמדת המפקד או עמד בתא הלוחמים סביר מאד שהדף הפגיעה יעיף אותו מחוץ לנגמ"ש. אמנם יש ודאות שנפצע אבל לא בטוח שנהרג.

  אהבתי

  • ZIKI הגיב:

   הזלדה סגורה מלמעלה, יש פתח למפקד, פתח לנהג ודלת הידראולית מאחור.

   אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    זלדה סגורה מלמעלה רק אם יש עליה מתקן מיוחד. מכסה תא הלוחמים נסגר רק כאשר האיום העיקרי הוא ארטילריה. כאשר האיום הוא נ.ט. המכסה פתוח משני טעמים. 1. כדי לאפשר ירי ממקלעי הצד 2. זה מקטין את אפקט ההדף

    אהבתי

   • איצ. הגיב:

    יכולה להיות סגורה ויכולה להיות פתוחה. ממה שאני זוכר החי"רניקים בכניסה לעזה דווקא סגרו.

    אהבתי

 5. חייל זקן הגיב:

  לא הבנתי על מה, כי דעתי כדעתו

  שאלה לקצינת הרכש ולווט. במחיר נמר אחד אפשר לצייד 15 זלדות במעיל רוח. מה עדיף?

  אהבתי

 6. עובר אורח הגיב:

  אין לי TV הרגע חזרתי מליווי בן משפחה לרופא. שם, בהמתנה מול המרקע המרעיש בלי סוף הופיע גנרל בדימוס במי"ל ברררררר בררררר קיש קיש קיש ברברברבר ואז בין הרעשים חסרי הפשר: "חמאס נחלש". מההההה !. טילים בכל הארץ, אמבושים לחי"ר ישראלי, מכתיב תנאים לשביתת נשק, כל המנהיגות בחיים, יחסי ציבור משופרים. השתגעו פשוט השתגעו. במאמץ לא קל ניתן להגיע להישגים גם במערכה הזו. יכול היה להיות יותר גרוע. אבל, בני אדם צאו מזה או פנו מקום. החמאס משתפר ממלחמה למלחמה. האם ייתכן שהמלחמה הקודמת בעזה הייתה מתוכננת טוב יותר? לפי הרוגים ישראליים, ייתכן. השיגי חמאס עד הרגע, ייתכן.
  חבל.

  אהבתי

 7. נירית הגיב:

  אתמול, בפתיחת תוכניתו השבועית, התייחס ג'ון אוליבר לנעשה בעזה. הזווית שבחר די משעשעת: כתב CNN Anderson Cooper, שמסקר את הקונפליקט כבר כמה שנים טובות…(מתחילת התוכנית עד הדקה שלישית). המסר שם חזק.

  אהבתי

 8. ברטה הגיב:

  רביב על התקשורת וצוק איתן.

  אהבתי

 9. דבריהם של פלסטינים ישראלים והכרזות החמאס גורמים נזק עצום למחנה. כמות האידיוטים השימושים מצטמצמת במהירות:
  פוסט שזכה ל 2,500 לייקים:

  בקיבוץ רעים בו גדלתי, חינכו אותי להיות שמאלנית. כל מערכת בחירות היינו תולים כרזות של "שלום עכשיו" על הגדר, מחלקים סטיקרים בצמתים באשקלון ובבאר שבע. לימדו אותי שצריך לתת שטחים תמורת שלום וזה נשמע לי הגיוני מאוד. כשלמדתי במכללת ספיר ב-2001, הכרתי חברים מגוש קטיף. כל יום הייתי לוקחת אותם למעבר כיסופים, תוך שאני לועגת להם, מכנה אותם "מתנחבלים" ושואלת אם הביאו דרכונים.
  הם אף פעם לא התרגשו ותמיד ענו לי בקור רוח: "את צריכה להיות אסירת תודה. כשאנחנו לא נהיה שם, אתם תחטפו. אנחנו שומרים עליכם" הם היו חוזרים ואומרים. ואני רק הייתי ממשיכה ומבקשת "שיביאו משהו יפה מהדיוטי פרי מחר כשהם באים מחו"ל". כמה חודשים אחרי שגררו אותם מהבתים שלהם הבנתי כמה תמימה הייתי.
  כמה ילדה.
  מאז אני כבר לא תולה שלטים ולא מדביקה סטיקרים. אין לי חברים בפייסבוק שפונו מגוש קטיף, אבל אני רוצה כבר שנים לבקש מהם סליחה. סליחה שלא הקשבתי להם.
  סליחה שהייתי ילדה.

  אהבתי

  • ב הגיב:

   אני לא שיניתי את דעתי שלא מקימים וילות מול חושות של פליטים.

   אהבתי

   • עקיבא הגיב:

    א. בהחלט, גוש קטיף שימשה שכפ"ץ לישראל הריבונית בכך שמשכה הרבה אש אליה. אז מה זה אומר? שלפני כל אזרח צריך להציב עוד אזרח מול האויב?

    ב. עשרת אלפים המתנחלים היהודים ברצועה השתלטו על שליש מהחוף של מיליון וחצי תושבי עזה. זה הגיוני? זה מוסרי?

    כמי ששירת לא מעט בעזה, עוד בתקופה שהיינו מתאמנים בניווטים בתוך חאן יונס בשביל הכיף, ואף אכל במסעדות הדגים בחוף עזה, אני מברך יום יום על ההתנתקות

    אהבתי

   • ב הגיב:

    באמת הגיון מעוות. ממה הקיבוצניקית הזאת מתפעלת? שהמתנחלים ספגו את האש והיא יכלה לחיות את חייה בשקט? הדם שלהם היה פחות אדום? מה, הם השכפ״ץ שלה ועל זה התודה? היתרון בהתנתקות שיון לא תופס הוא במצפון הנקי של רוב הציבור כאשר אנחנו נלחמים כיום. זה לא היה אז כאשר ראינו את הווילות, המפלסים, הברכות והחופים המטופחים של מתנחלי נדל״ן ציניים וזחוחים.

    אהבתי

   • ב הגיב:

    באח הגדול 6 משתתף ״מגורש״ גוש קטיף שממשיך להטיף לגירוש ערבים. כאשר אורטל בן דיין שאלה אותו למה הוא לא מתנחל כיום בחבלי ארץ אחרים כמו בנגב או בגליל אלא חי בתל אביב הוא ענה, ״הייתי הולך לתנחל ״אילו היתה התנחלות עם חוף״. אה, אז אתה מפונק, השיבה אב״ד. איך אפשר לקחת את החרטה הזאת ברצינות? אין להם בושה?

    אהבתי

   • עד שהיהוד הגיעו רוב הערבים המקומיים אכן חי בחושות וסבל משיעור תמותה שתרם רבות לשממונה של ארץ ישראל במשך מאות שנים.
    תתפלא, אבל אני לא מודאג מעמדתך. הסיכוי שאפילו אתה תיגמל מה'אמיתות' של ארגוני הקיבוע וכוהני המחנה גובר מיון ליום.

    לאחר שהוסיפו את המימון האירופאי, הכבוד האקדמי והמעמד התקשורתי הבינלאומי האשמה תפחה, התחממה וגלשה מהתבנית המקורית למאגרי האנטישמיות התת קרקעית. בהתאם לחוק הגלקטי שמסביר התנהגות המונים בעיתות שינוי, עיסה מנטלית יכולה להמתח מול ההגיון הפשוט וחירות הדעת עד לגבול מסויים. ההגיון הוא הדבק הקוסמי החזק ביותר.

    כשפעילי סוציאל נאציונאל חולקים עמדות ומסרים פאליוודים עם ארגוני זכויות אדם ונאורים מטעם עצמם הריאקציה תחריב את המבנה והעיסה תתפרק למשהו שרק האדמה והעצים יכולים לעכל.

    אהבתי

   • ב הגיב:

    יון, די. זכותנו להחזיק בעמדה שלנו בלי השפעה של ארגוני הסיוע והקרן. עניין של מצפון. לקחת שליש מהמים נראה לך טבעי וצודק אבל לא אצל כל אחד. יש לך טקטיקה פרימיטיבית לבטל דעה של בן אדם.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    מי לקח ממי והיכן שליש מהמים?
    חוץ כמובן מהתורכים שלקחו מסוריה
    עירק וקצת מלבנון. והסורים שלקחו
    את הירמוך מהירדנים וומשלת ישראל
    שלקחה מים מהטברינים ומוכרת
    אותם לירדן.ולוקחת מים מהים ומוכרת
    לעזה וירדן וישראל שלוקחות
    מים מהים ומחליפות אחת עם השניה
    מה המקרה בדיוק שאתה מדבר עליו.

    אהבתי

   • יון, די. זכותנו להחזיק בעמדה שלנו בלי השפעה של ארגוני הסיוע והקרן.

    מישהו ערער אי פעם על זכותך? היחידים שסתמו וניסו לסתום כאן פיות משתייכים למחנה הנאור. עמדות המחנה צמחו על חורבות השמאל הציוני שראה בייהוד ארץ ישראל מטרה מרכזית. לעץ שלכם מוזרמים מינונים רעילים של דשן אירופאי קטלני שגורם נזק. בעזה חיו יהודים ונוצרים עוד לפני קום המדינה וכמו בהרבה ערים אחרות במזרח התיכון נשארו שם רק מוסלמים. זו עובדה ויש לה שם. אז אולי הטקטיקה שלי פרימיטיבית אבל אתה זה שמצדד בטיהור האתני מבלי להבין את המשמעות.

    אהבתי

   • מיקס הגיב:

    שיעורי התמותה בכל העולם ירדו מאז העליה הראשונה. תנו כבוד לציוניםלציונים 😛

    אהבתי

   • -אתה צודק. גם באפריקה ומזרח אסיה תחת הקולוניאליזם האירופאי הנאור. אפילו במדינות ערב שיעור התמותה ממשיך לרדת מאז שהציונים עזבו.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    עובדת חיים כמו 2+2= 4

    אם אתה חי בישראל אתה חי בוילה מול חושות של פליטים.

    אתה יודע מה? יש גם כמה פרופסורים בכל מיני פקולטות בכל
    מיני ארצות שאומרים שאם אתה חי ב NY אתה חי בוילה מול
    חושות שלפליטים. על 9.11 שמעת?

    אהבתי

   • ב הגיב:

    את הוילה עם המפלסים והבריכה בנו הפליטים השכנים מג׳בליה וחאן יונס. אין בושה

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    מה הטיעון? על איזו בושה מדובר. גם אני חושב וכתבתי
    כאן שטוב היה שישראל יצאה מעזה ולאט משנה דעתי.
    אין בין זה ובין "עבודה ערבית" ולא כלום. ערבים בנו גם
    וילות בגני יהודה סביון רמת השרון תל מונד ועוד.
    אלו שבג'בליה וחאן יונם מתים (מילה רעה היום) ליום
    עבודה בבניין בכל מקום בישראל. ללבנון נצראללה מביא
    תיירים מכל העולם המוסלמי להראות את מתולה שבתים
    וגנים והכל כמו שהם נשדדו מהפלשטינים. גם בפרדיס
    הראו לי באצבע את כל חוף כרמל כאדמה ערבית גנובה
    זו דייסה שאין בינה לבין הקניבלים של החמאס כל קשר.

    אהבתי

   • ב הגיב:

    בכל משוואה אסור היה להשאיר את מתנחלי הנדל״ן הגזלנים במקומם גם אם אתה טוען שצה״ל היה צריך להמשיך לשלוט בעזה. למה צריך להתנחל? בלבנון התנחלנו? מה זה הטירוף הגרידי הזה?

    תודות להתנתקות אנחנו (לא הימין המשיחי והשמאל המשיחי) נלחמים במצפון נקי. זה לא מבוטל.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    אני עדיין טוען בעיקרון שאין לישראל מה לעשות בעזה
    מהרבה סיבות, גם אלו שהבאת. אני מגלה, לדאבוני,
    שהסיבות להכנס לעזה משפיעות יותר מהסיבות לא
    לא להכנס ואני מבולבל.

    אהבתי

   • ב הגיב:

    נכון. קשה לי לשמע את המתנחלים חוכחים ידיים ואומרים אמרנו לכם. גם אלה שמתלבטים אם צה״ל לא היה צריך לעזוב את השליטה בעזה לא בהכרח מתכוון שפינוי ההתנחלויות היה מוטעה.

    הקיבוצניקית מהסיפור של יון משקפת את השמאל המשיחי. רימו אותה. מסתבר שהערבים לא רוצים שלום לכן טיעוני הימין המשיחי נכונים? אפשר לדרוש את פינוי המתנחלים בלי להיות שמאלן שצועק סיסמאות בהבימה. מה שיון מסרב להבין.

    אהבתי

   • רק צבוע או רשע יקרא לטרנספר היהודי התנתקות, לתקר בגלגל וריסוס קיר פעולת טרור ולמתיישב יהודי מתנחל. גם אתה ובני משפחתך חיים על אדמה שכבשו היהודים במלחמה. תתרגל לרעיון.

    המימון הזר כאמצעי דמוקרטי להחלפת השלטון ואופי המדינה אינו קביל בעיני ואני לא שייך לאף מחנה פוליטי שאתה יכול לקרוא לו בשם.

    אהבתי

 10. חייל זקן הגיב:

  למה צה"ל לא התכונן לחדירות מהמנהרות.
  כדי להבין את שורשי הכשלונות של היום כפי שבאו לידי ביטוי בחיסול של החפ"ק של מג"ד גפן ליד קיבוץ ארז יש להסתכל על העבר. תורת הבט"ש בגבולות שעל פיה פועל צה"ל עד היום התגבשה לאחר מלחמת ששת הימים בתקופה שנודעה כתקופת המרדפים בבקעת הירדן. הבעיה שאתה התמודד צה"ל היתה חדירה של עשרות חוליות חמושות שמטרתן היתה להגיע לישובים הערביים, להטמע בתוכם ולהפעיל משם טרור. החוליות היו לרוב קטנות מאד ועשו ככל יכולתן לחמוק מחיכוך עם צה"ל. השיטה שהתפתחה היתה של דרך טשטוש לאורך הגבול שלאורכה נע הלוך ושוב סיור ממונע הכולל גשש. אם גילה הגשש עקבות חדשים על דרך הטשטוש היה מוכרז מרדף. כוחות הגזרה היו מוקפצים, חפ"קים של מ"פים ומג"דים היו מגיעים לנקודת החדירה כדי ללמוד את צורת העקבות ואחר כך חוברים ליחידות שלהם שהניעו כתות מרדף על צירי אורך ורוחב בגזרה בשיטה של מסגרים. במקביל היה כח מהפלוגה שבגזרתה ארעה החדירה נע אחרי העקבות. השיטה התבררה כיעילה מאד ואף זכתה לשיר "המרדף" של ירון לונדון. השיטה הועתקה ומומשה ללא חשיבה בכל הגבולות של ישראל. עם השנים נוספה הגדר האלקטרונית והגששים הבדווים שגדלו בשטח והתמחו בנעוריהם בגילוי כבשה אבודה מהעדר הוחלפו בגששים שיודעים להבדיל בין מנעולי טויוטה ומזדה אבל לא מסוגלים לזהות פרה בדיר כבשים. למרות שהאיום שהוליד את שיטת הבט"ש נעלם כבר בשנות השבעים לא שונתה מאז שיטת הבט"ש.
  השיטה התרסקה לחלוטין באוקטובר 2000 תחת פיקודו של אלוף פיקוד צפון (והתקווה הלבנה לשעבר) גבי אשכנזי. החיזבאללה, שהכיר היטב את צה"ל לאחר לחימה רבת שנים, זיהה מיד לאחר הנסיגה מלבנון את נקודת התורפה במערך ההגנה הצה"לי, הלא הוא הסיור על גדר הגבול. הסיור הוא מסגרת זעירה, חסרת כח אש ונטולת חיפוי, המקדשת את השיגרה. כל מה שנדרש כדי להפוך לטרף קל. ואכן, הסיור הותקף ו3 גופות נחטפו. מסקנות ועדת החקירה שהוקמה היו שמספר קצינים לא הקפידו על קיום שגרת הבט"ש, פיקוד צפון הדליף (נשמע מוכר הרפז?) שאנשי הסיור עסקו בסחר בסמים. איש לא ערער על השיטה או מצא בה פגמים. במשך השנים היו עוד מספר תקיפות דומות על הסיור שכשלו עד שב2006 הצליח החיזבאללה לשחזר את ההצלחה משנת 2000 וגרם לפריצת מלחמת לבנון 2. כמובן שלאחר המלחמה וועדות החקירה המרובות נמשכה שיטת הבט"ש בגבולות עד שהגיעה שנת 2014 וחפ"ק המג"ד בפיקוד דרום מיהר להגיע עם הג'יפ לנקודת החדירה.

  אהבתי

 11. ZIKI הגיב:

  אני מודה ומתוודה – הצליחו לבלבל אותי עם המספרים של המנהרות והפירים והפתחים והתגליות.

  אהבתי

 12. המספרים לא משקרים הגיב:

  בחור בשם איליה זורוב פירסם הערב בפייסבוק את ניתוח הנתונים המעניין הבא. ניתוח ממנו עולה כי על אף הניסיון של הפלסטינים לצייר את הקרבות בעזה כטבח מכוון, הכל כמובן שקרים בעזרת סטטיסטיקה גרועה:
  בזמן האחרון אני פוגש טענות רבות על כך שצהל תוקף פלסטינים ללא אבחנה. מנתוני הערוץ אל ג'זירה אנו מקבלים תמונה שבה הרוב המוחלט של ההרוגים הם בגילאי חיול. טענת האקראיות אינה מסתדרת בכלל, במקרה זה, עם הנתונים הדמוגרפיים של עזה, ולכן עבדכם הנאמן החליט לבצע מספר חישובים פשוטים על מנת לבדוק את הטענות על חוסר אבחנה בין מעורבים לבלתי מעורבים.
  ראשית נבחן את גודלה של האוכלוסייה בעזה ,המספר הזה עומד על כ-1,805,000 נפשות.
  גודלם של ארגונים חמושים כאלה ואחרים ברצועה מוערך בכ-25,000, זה גם המספר שחמאס מתרברב בו. מכאן, כמות הבלתי מעורבים בעזה היא כ-1,780,000.
  ברגע כתיבת שורות אלו מספר ההרוגים הערבים בעזה הוא כ-572 בהתפלגות של 28% מעורבים ו-72% בלתי מעורבים, על פי מקורות זרים (האויב הציוני טוען ליחס של 30% ל-70%) ולכן ,בחישוב פשוט ,ההסתברות להיהרג על ידי צהל אם הינך טרוריסט הינה 0.0064 ואם הינך בלתי מעורב ההסתברות שלך להיהרג על ידי צהל עומדת על 0.000247.
  לכן ההסתברות שלך להיהרג על ידי צהל ברצועה אם הינך מחבל היא פי 28.48 גדולה יותר מבלתי מעורב. יש כאן הבחנה ברורה ורדיפה של מחבלים תמימים, זה הפרש עצום!
  נשאלת השאלה על ידי תמימים למיניהם ,שלא יודעים מה זה הסתברות, "אז כיצד יש יותר אזרחים הרוגים"? התשובה היא מאוד פשוטה, רוב רובם של אנשי הרצועה הם בלתי מעורבים, מחבלים מהווים רק כ0.0138% מתושבי הרצועה…
  נעשה תרגיל מחשבתי קטן: נניח וצהל היה פוגע ללא הבחנה בעזה, בהתבסס על כך שיש רק 0.0138% מחבלים באוכלוסייה, היינו מקבלים שמתוך 572 הרוגים היינו אמורים לקבל רק 0.079 מחבלים הרוגים!
  יחס הרוגים כזה ויחס הסתברויות שכזה מצביע על מאמצים חסרי תקדים של צהל לשמור על חיי בלתי מעורבים. ממליץ בחום לעיין בקישורים על יחס הרוגים /בלתי מעורבים בקונפליקטים דומים, ההשוואה רלוונטית למשל היא הקרב בפלוג'ה (צבא מערבי בשטח אורבני שבו מחבלים מסתתרים בין האוכלוסיה, למרות ששם הרוב נמלט לפני הקרב, בהבדל מעזה) ותקיפות אוויריות אמריקאיות בפאקיסטן.

  אהבתי

   • יוסל'ה הגיב:

    אם מחברים את שני הניתוחים ביחד, ומדובר על עובדות (ולא על דעות), מקבלים תמונה מדהימה! כזו שלצערי אף אחד בעולם שלנו לא כל כך מכיר.

    אהבתי

   • ירון נוי הגיב:

    הנתונים שלכם מעניינים מאד. ההסברה הישראלית נכשלה מאד. גם זאת הסתברות?

    אהבתי

  • velvet הגיב:

   זה בלוג של שלוש יחידות מתמטיקה, מגמה ספרותית
   איבדתי אותך את שניכם ב-.0 הראשון 😯

   אהבתי

   • יוסל'ה הגיב:

    נסביר לך בשמחה (למרות שמדובר בחומר של 3 יח' מתמטיקה, אפילו למעשה בחומר של כיתה ו'):

    בלינק השני מופיע ניתוח של ההרוגים בעזה, אזרחים וחמושים, לפי גילאים ולפי מין. כולנו יודעים שכמחצית מכל אוכלוסיה – גם זו של עזה – היא נשים והמחצית השניה היא גברים. עוד יודעים אנו, לפי נתוני האו"ם, שכמחצית מהאוכלוסיה בעזה היא ילדים, מתחת לגיל 14.

    כמות ההרוגים בעזה היא, לצערי (ולצער כל בן אנוש) גבוהה למדי, כך שהיה מצופה שההתפלגות של ההרוגים תהיה כמו בקרב האוכלוסיה, אילו אכן היה נכונה הטענה שצה"ל מפציץ שם ללא הבחנה. שהרי בקרב כל כך הרבה הרוגים, הסטטיסטיקה אינה מופרעת על ידי נתון מקרי כלשהו.

    הפצצה ללא הבחנה, הייתה צריכה להביא למצב של 50% נשים, בקרב ההרוגים, ושל כ- 50% ילדים בקרב ההרוגים. פחות או יותר.

    אמנם אין דרך לדעת מי הוא אזרח ומי הוא חמאסניק עם נשק, אבל לכל ההרוגים יש שם, מין וגיל. ולכן ניתן בקלות לדעת האם מדובר בגבר או אשה, בילד או צעיר או מבוגר או זקן.

    ישב מישהו וניתח (הלינק השני) את כל שמות וגילאי ההרוגים, ומצא ש- 82% מההרוגים בעזה הם גברים. זאת ועוד, ש- 50% מההרוגים הם גברים בגיל 18-28. ולהם נוסיף עוד 16% של גברים בגיל 29-38. אמנם אנחנו לא יודעים כמה מתוך הגברים הללו הם חמאס, אבל הכמות החריגה וחסרת הפרופורציה של הרוגים גברים בגיל 18-38 (כאמור, שני שליש מההרוגים בכלל) מלמדת אותנו שמרבית ההרוגים בעזה הם גברים בגיל הלחימה, פי כמה וכמה יותר מאשר חלקם של אנשים בגיל הזה בסך כל האוכלוסיה. כאמור שני שליש לעומת שליש.

    עד כאן הלינק השני. עכשיו נעבור ללינק הראשון:

    לקח מישהו את כמות החמאסניקים (לפי הדיווח שלהם ולפי דיווחי צה"ל, מדובר בסך הכל במספרים דומים, כ- 25 אלף איש) וחילק אותה בסך כל האוכלוסיה בעזה, כ- 1.8 מליון. מכאן ברור שכמות החמושים בסך כל האוכלוסיה הוא קטן מאד. כלומר אם ניקח 1,000 עזתים רנדומליים, רק אחד מהם יהיה חמאס.

    עכשיו נחשוב שוב, אם צה"ל היה מפגיז ללא הבחנה, הרי שכמות הרוגי החמאס הייתה צריכה להיות כ- 0.1 אחוז (בערך) מסך כל ההרוגים, כלומר מתוך 600 הרוגים עד כה, פחות מהרוג אחד היה צריך להיות חמאס.

    ואילו אנחנו יודעים שכמות החמאסניקים שנהרגו היא הרבה הרבה (הרבה) יותר מכך. ומכאן, שהאש של צה"ל היא, באופן יחסי כמובן, מאד מאד (מאד) מדויקת. ושטענת צה"ל שהוא מנסה לפגוע בחמאס, היא טענה נכונה.

    הנה הסבר פשוט. ללא צורך בחישובים מסובכים.
    מי שרוצה את הגרסא למתקדמים (במתמטיקה) שיתכבד וייכנס ללינקים.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    נתון כמו
    נשים מוסלמיות פחות מסתובבות ברחובות ופחות מועדות לפורענות כי הן עם הילדים בבית
    לא עולה על בדל מוחם של המתמטיקאים והסטטיסטיקאים הדגולים.

    אהבתי

   • באבא הגיב:

    "הן עם הילדים בבית" – מה, באותם בתים שישראל מפציצה ומחריבה ללא אבחנה, דרזדן-סטייל? אז בכלל פלא שלא כל הקרבנות נשים וילדים.

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    טוב לא עמדתי בדיבורי לאור גודל הכסילות. החלת השיטה המדעית על ההרוגים בצד הישראלי מביאה למסקנה שחמאס מתמקד בפגיעה במטרות צבאיות ( מה שכמובן לא נכון), פשוט זו לא הדררך לחישוב הפרמטרים למצב הנתון.

    אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    מילואים?
    🙂

    אהבתי

   • שב ממשימה סודית תחת ניק אחר.

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    התגעגעתי לציפור החכמה, ולציפור המשתדלת במגבלות יכולתה. להז"ן, נו , בימים כאלה זה כל אדם שני ברחוב.

    אהבתי

   • מכמת נעליים בלויות הגיב:

    דאוד האיסלמיסט לא מצליח לנצור את 'נשקו' למרות ההעלמות הקצרצרה.

    אהבתי

   • ברטה הגיב:

    לונג טיים נו סי. וואטס ברינגס יו ביי?

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    ידענו שתחזור. חיכינו לך כמו שהגולנצ'יקים מחכים לרסאן עליאן

    אהבתי

   • לירון הגיב:

    התשובה לכך היא כן, כאשר חמאס נלחם בצה"ל בעזה הוא נלחם במטרות צבאיות.

    כאשר הוא יורה לערי ישראל הוא תוקף מטרות אזרחיות.

    אני חייב להודות שהתעלית על עצמך בטיעון הדבילי הנ"ל.

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    מזתומרת, אני תמיד מתעלה על עצמי, אחרת מה הטעם להגיב. כנראה שגם צה"ל פוגע בפעילי חמאס כאשר נלחם בהם ישירות, ופוגע גם בלא מעורבים במקרים אחרים.
    הטיעון הסטטיסטי שהובא משני המקורות מרשים אנשים שטחיים החושבים בשחור ולבן. העובדה שמנגד הוא הופך את חמאס לארגון הטרור המוסרי בעולם, מבהירה את הצורך בחשיבה מורכבת יותר (לפחות למי שמסוגל לכך), סתם המלצה צנועה מדביל חסר עמוד שדרה.

    אהבתי

   • לירון הגיב:

    טרחת לבדוק מה השאלה בכלל?

    אין ספק שצה"ל פוגע בבלתי מעורבים, הטענה היא שהוא יורה ללא הבחנה, המספרים מראים אחרת.

    טענה נוספת היא שהמלחמה היא אסימטרית, ושבעוד שכאן לא נהרגים אזרחים, שם נהרגים בהמוניהם בלתי מעורבים עקב שימוש לא פרופורציוני בכח, שוב, המספרים מראים אחרת ואין שום משמעות לשאלה כמה אזרחים הרג חמאס.

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    טרחת לחשוב שניה, ספק. ההשוואה למספר ההרוגים הישראלים נועדה להציג את מופרכות הטיעון הסטטיסטי.
    אני ישראלי ורגיל בקיבעון דלות המחשבה. משקיף לא ישראלי רואה בהפיכת מאה ילדים הרוגים לשוליים סטטיסטים מקבילה להתבטאות המוות הטלוגני של ביבי.
    הלב לא פועם והמוח דועך בעקבותיו. סלינה גומז מתפללת להחלמתם.

    אהבתי

   • לירון הגיב:

    הטיעון הזה מיועד פנימה והחוצה כאחד.

    הסברתי לך גם למה הסימטריה שאתה מנסה להפריך באמצעותה לא רלוונטית, כי מלכתחילה יש כאן טענה לחוסר סימטריה.

    גם הצבא הבריטי ,האמריקאי ונאט"ו פגעו בבלתי מעורבים במספרים גדולים בהרבה (קוסובו, עיראק ואפגניסטן), אבל הטענות שנשמעות כאן לא נשמעו במקרים הנ"ל. סביר שאף אחד לא העלה על דעתו שהטעויות שנעשו שם היו במזיד. קצת נתונים עשויים לשכנע את חסרי הנתונים לגביי מה שקורה פה.

    חוצמזה, מה שאתה תוקף פה זה את האפקטביות של הטיעון הסטטיסטי הסברתית, קודם תקפת את התקפות (בצורה לא רלוונטית כפי שהוסבר לך בתגובה הקודמת ובפסקה השנייה).

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    …הטענה היא שהוא יורה ללא הבחנה…

    מי טען?
    בדיוק כמו שאני אמרתי שהאיום האיראני הוא פיקציה.
    העיוותים שלכם לא משכנעים.

    אהבתי

   • לירון הגיב:

    לא את, חלקים בעולם וגם פה בשמאל הקיצוני.

    הפכת את זה לאישי, וזה לא.

    על ניסיון ההפרכה הלא הגיוני שנתת קיבלת תשובה אישית.

    מצד שני, את לא טוענת שום דבר, אבל כל ההתייחסויות שלך נועדו להילחם בטענות שמועלות כאן, כאילו שמה שנאמר פה פוגע בתפיסת עולמך.

    אהבתי

   • לירון הגיב:

    את כמובן צודקת. הפוסט הנ"ל פורסם לפני יומיים, ומתבסס על רשימה הבאה:
    http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2014/07/gaza-under-seige-naming-dead-2014710105846549528.html

    כלומר, מדובר על הרוגים בעיקר מהמתקפה האווירית שכוונה על לעבר מבנים ולא לעבר רחובותיה הומי האדם של עזה מלאי הגברים. הטענה, עם כן, קיבלה משנה תוקף, אחוז גבוה עוד יותר של נשים היה בתוך המבנים אולם פחות מ20 אחוז מן ההרוגים הן נשים.

    וברצינות, במקום להתבונן בנתונים, לחשוב ולשאול כיצד הם מתיישבים עם המציאות כפי שאת רואה אותה, בחרת בדוגמטיות דתית אופיינית (שני הפירושים תקפים פה) לקפוץ כמוצאת שלל רב על הנתון הכי פחות מעניין עם טיעון מפוקפק לא פחות. העיקר לא לחשוב.

    הנתונים על הגברים ללא מותירים מקום לספק, 50 אחוז מהגברים ההרוגים הם בגילאי 18-28, וכאמור הנתונים מתייחסים בעיקרם לתקיפה האווירית, ויש לשער שהנתונים אחרי המתקפה הקרקעית יהיו אף יותר מובהקים.

    מעבר לזה, בכלל לא ברור לי מה בין מוסריות צה"ל לשאלה האם צריך לעשות שלום, לגיטמיות ההתנחלויות ודעה פוליטית באופן כללי, איכשהו הדברים התערבבו. אם צה"ל היה הורג 100 אחוז מחבלים ובשאר הזמן מחלק סוכריות (ללא סוכר) לילדים, זה היה מצדיק משטר צבאי ברצועה?

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    מעבר לזה, בכלל לא ברור לי מה בין מוסריות צה”ל לשאלה האם צריך לעשות שלום, לגיטמיות ההתנחלויות ודעה פוליטית באופן כללי, איכשהו הדברים התערבבו. אם צה”ל היה הורג 100 אחוז מחבלים ובשאר הזמן מחלק סוכריות (ללא סוכר) לילדים, זה היה מצדיק משטר צבאי ברצועה?

    אני לא ערבבתי. אני מקווה שהשאלה הזו לא מופנית אלי.

    אהבתי

   • מיקס הגיב:

    ההסבר יכול להיות פשוט הרבה יותר. כמו בנירים עכשיו ובגוש עציון במלחמת השחרור, הערבים החיות הפראיות מפנים את הנשים והילדים ככל האפשר למקומות מוגניםיותר ונשארים לשמור על הבית.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    המספרים לא משקרים?
    הנה עוד מספרים: יותר מרבע מההרוגים בעזה הם ילדים. 132.

    אהבתי

   • דטה גדרר הגיב:

    מי מבטיח שלנתונים שמסופקים ע"י החמאס יש איזה שהוא קשר למציאות?
    הרי הם מפרסמים תמונות ישנות בתור נוכחיות, כנ"ל סרטונים ושאר מייסס.
    האם מישהו יודע את האמת כמה מתוך ההרוגים שלהם הם כאלה שנהרגו ע"י רקטות/טילים/פצמ"רים שלהם, סוג של נפלים, שהואילו ליפול תוך עזה ולפגוע באזרחים. הרי עבור החמאס ההרוגים הם נפגעי המבצע (כמו אש דו"צ אצלנו) אבל להאשים את ישראל בכך ולספור לה את ההרוגים? לא הגזימו קצת?
    בנוסף, מכל מיני סיבות, כלכליות בעיקרן, מצרפים מתים שונים למספרי ההרוגים כדי ליפות את המציאות.
    ברור שארגונים אוהדי החמאס יקחו את נתוני הצד החמאסי ללא עוררין ומהם זה עובר למדיה.
    האמת ממש לא גלוייה והיא משתנה לפי הצורך החמאסי.

    אהבתי

   • לירון הגיב:

    בלינק שנתתי שהוא גם שמי, יש חיתוך גדול בין השמות אבל הפער לא כל כך הגיוני.

    על כל פנים, גם על פי הלינק שנתתי 18 אחוז הם ילדים מתחת לגיל 17.

    ועכשיו לעוקץ, 4*132=528, בלינק שלך מדובר על לפחות 580 הרוגים ובלינק השמי שלי, 535 שמתוארך ל20 (כלומר כנראה ההרוגים הם עד ה19).

    אני מבין שאנשים חושבים הם כאלה שלא מסוגלים לעשות 1+1.

    פתאום בשביל סטטיסטקות מעין אלה, יש אינטרס להפחית את מספר ההרוגים הפלסטיניים, כי לילדים יש שמות ואז ליצור מצגי שווא סטטיסטיים.

    בכתבה שבה כתוב יותר מרבע, מדובר על 155 מתוך 580, אבל אין להם שמות לפער, העיקר הכותרת.

    כקוריוז, רק ממספרי המחבלים שצה"ל פרסם בימים האחרונים ביחס ללינק שנתתי המספרים עולים על 580, והם תוצר של מחבלים בלבד.

    יתרה מכך, חלק ניכר מההרוגים הבלתי מעורבים החדשים הם ככל הנראה כתוצאה מההרג הרב שנוצר עקב הקרב הקשה בשג'אעיה, שם נאלץ צה"ל לבצע ירי ארטילרי, זאת אחרי 4 ימים של הפצרות מתושבי השכונה להתפנות.

    ביקורת תקשורת מחו"ל להיום.

    אהבתי

  • עובר אורח הגיב:

   אם יתאפשר לשלוח לbulletin of the atomic scientists
   מאמר בחתימת שלושה מקבלי פרס נובל ישראלים שהידע שלהם
   משיק לנושאים שעולים כאן על חישובי הרוגים ונפגעים בעזה
   כמובן לאחר בדיקה מתאימה יהיה טוב, אולי אפילו טוב מאוד.
   גם NYT זה בסדר.

   אהבתי

   • יוסל'ה הגיב:

    תחשוב שוב. העלתי כאן הסבר פשוט, באמת לא מסובך, שמסביר את האמור שם במילים שמתאימות לכל נפש.

    עוד יותר בקליפת אגוז, נגיד שכמות החמאסניקים ההרוגים היא עצומה (יותר ממחצית ההרוגים. הרבה יותר). כשלוקחים בחשבון את חלקם של החמאסניקים באוכלוסיה הכללית, ברור שטענת אלו שטוענים שצה"ל יורה ללא הבחנה, נופלת, שלא לומר מתרסקת, אלו מול הסטטיסטיקה של הנתונים. אגב, הנתונים הם נתוני משרד הבריאות הפלסטיני בעזה.

    זה מדע, לא דעה. עם עובדות קשה הרבה יותר להתווכח.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    אם זה מכוון אלי? אז עצם הטענה שהצהרה היא "מדעית"
    או "מדע" אומרת שההצהרה עשויה להיות לא
    נכונה, שגויה. תמיד רצוי לבדוק הצהרה שטענה זו או
    אחרת מבוססת על עובדות. יש מומחים לבדיקת עובדות
    ויש מומחים לנתוח עובדות. הנה אפילו על "כיפת ברזל"
    יש ויכוחים שנוגעים הן לעובדות, מה קורה כאן, והן לניתוחן.
    יש בישראל מומחים מוכרים לבקרה של נתונים, אם הם
    כאלו, ולניתוחם. היה ראוי מאוד שדעתם על מספרי
    הנפגעים ומה שקורה בעזה תפורסם בשמם וחתימתם

    אהבתי

   • ירון נוי הגיב:

    עובר אורח,
    טענתך שדרושים מומחים לבדיקת הנתונים – נכונה. אבל אם אינך מומחה ואין לך נתונים, למה אתה מעלה טענה ללא ביסוס?

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    קודם הבא הוכחות לטענתך שהטענה שלי
    נכונה והסבר למה אתה טוען כך. בכלל,
    למה אתה מעלה טענה ללא ביסוס?.

    אהבתי

   • מיכה הגיב:

    נראה לי שמבקרי אופן הפעולה של צה"ל לא טוענים שצה"ל יורה ללא כל אבחנה על בתים אקראיים – זו אולי הטענה הפלסטינית אבל יש מספיק אנשים רציניים דיים לא לקבל אותה. הם כן טוענים שצה"ל לא מתאמץ (או לפחות לא מתאמץ מספיק) למנוע פגיעה באזרחים אגב הפגיעה בחמאסניקים – לדוגמה, עידן לנדו טוען שבהפצצת בית שהיה בו מחבל יחיד נהרגו 25 בני משפחה אחת, מהם קרוב לעשרים ילדים (הוא מביא רשימת שמות וגילאים). את זה הרבה יותר קשה להפריך באמצעות סוג כזה של ניתוחים סטטיסטיים.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    זו הבעייה בשביל זה צריך סטיסטיקאי.
    להבנתי ואולי לא הבנתי וולוט למשל
    למשל טוענת שייתכן ובחוץ יש יותר
    גברים. אם אכן יורים לבתים לטענתך
    או בכלל ירי מזדמןאקראי לכל מקום כל
    הזמן ככל שעולה מספר ההרוגים
    החלוקה בין כל המרכיבים ברי איתור
    (כגיל ומין) תהיה יותר דומה לכלל
    האוכלוסיה. אם אכן יש שוני לא אקראי
    בין הרכב האוכלוסיה הכללית לבין
    הרכב אוכלוסיית ההרוגים יש לכך
    סיבה את כל זה צריכים לעשות מומחה
    לדימוגרפיה ומומחה לסטיסטיקה.במקצוע
    של עידן עושים זאת. אבל יש כאלו שלא
    מאמינים לשום דבר שהוא מציג בגלל
    שהוא בא להוכיח דברים מהתחלה.

    אהבתי

   • מיכה הגיב:

    אני חושב שסטטיסטיקאי הוא לא הכרחי. גם אם כולם היו מסכימים על הסטטיסטיקה של ההרוגים זה לא היה גורם להם להסכים על המשמעות. נניח לרגע שהסטטיסטיקה היא ששני שלישים מההרוגים הם חמאסניקים ושליש אזרחים. אין ספק שזה מראה שצה"ל מכוון בעיקר אל החמאסניקים, אפילו בלי להתחשב בשעורם היחסי באוכלוסיה. עדיין זה לא עונה לשאלה האם צה"ל משקיע את המאמץ הנדרש להבחין בין החמאסניקים לבין האזרחים, או האם הפגיעות באזרחים הן פרופורציונליות לתועלת המופקת באותן תקיפות. הרי אחד יטען שאילו היה מושקע המאמץ הנדרש אז הסטטיסטיקה היתה 95% לוחמים מול 5% אזרחים, וריבוי האזרחים מצביע על זלזול של צה"ל – והשני יטען להפך.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    לא חושב
    בטוח.
    סטיסטיקה
    עושה
    סטיסטיקאי.
    ומפרסם
    ממצאיו
    כפי
    שמפרסמים
    ממצאים
    דמוגרפיים
    אחרי
    שאלו
    יתקבלו.
    עניין לא
    פשוט.
    נדון
    במשמעות.
    עד שתהליך
    זה לא
    מבוצע
    בשלמות
    וקפדנות
    זה חירטוט
    אני כרגע
    מחרטט.
    ולא
    רק אני.

    אהבתי

   • ירון נוי הגיב:

    מיכה, עידן לנדן עושה מה שכל עתונאי טוב עושה: מביא סיפור של פרט. זה מעניין, זה עושה רושם. רק מה, זה מעוות את התמונה.
    אם במקרה אחד הרגו בני משפחה אחת, אבל במקרים רבים אחרים לא הרגו בני משפחה – צריך להציג גם את העובדות האלה. אבל זה פחות מעורר עניין אצל הקורא וגם לא משרת את המטרה הפוליטית של עידו לנדן.

    אהבתי

   • מיקס הגיב:

    יש גם הרבה חיילים שלא נהרגו ולא מזכירים את השם שלהם, למה מתארים צרק לוויות של חיילים שנהרגו ולא של חיילים שלתא נהרגו, צריך איזון בדיווח

    אהבתי

  • עומר מן הגיב:

   עם כל הכבוד והסימפטיה לחישובים, לא נראה לי שזו תשובה הסברתית מספיקה.

   נראה לכאורה שבעולם המערבי יש קונסנזוס מקיף שישראל אינה מעוניינת ואף עושה מאמצים לא לפגוע באזרחים לא מעורבים.

   הטענה שלהם היא שלמרות הכל יש פגיעה במאות אזרחים, וזה לא מקובל בעיניהם ונראה בלתי פרופורציונלי, עקב העובדה (שמצערת בודאי את האנטישמים שביניהם) שאין "מספיק" יהודים הרוגים בצד השני.

   טענות "פשעי המלחמה" וה"טבח" נשמעות מצד השמאל המיליטנטי האירופי (ששום דבר לא ישכנע אותו), עשרות אלפי המוסלמים השונאים המפגינים באירופה, ומערכות ההתלהמות והשקר של טורקיה ואיראן.

   לשכנע אותם בעזרת טיעוני סטטיסטיקה והסתברות היא פעולה מיותרת ואפילו מגוחכת.

   אהבתי

 13. עובר אורח הגיב:

  ארדוגן הודיע שהוא לא מדבר יותר עם אובמה.

  http://www.naharnet.com/stories/en/139987-erdogan-i-no-longer-talk-to-obama

  את דברי החידודים והערות והמחשבות שהכרזה כזו צריכה לגרור עמה
  אני משאיר למשתתפי בלוג זה שרובם ככולם עולים עלי בכל נושא אפשרי.

  רק שתי אמירות משלי, 1. אני חושב שהנורווגים שנתנו לאובמה את פרס צריכים לבצע חרקירי. 2. אף אחד לא היה אומר זאת אם בוש היה נשיא.
  ומידע:
  בהמשך זה בקשר לברטה, במובאה הראשונה גם צילום של פצצות גרעיניות בתורכיה תחת פיקוח ארה"ב תורכיה שלארה"ב ותורכיה פיקוח משותף עליהן. בהמשך עוד מקורות מידע על מי יהיה הראשון שיכניס נשק גרעיני למזה"ת, שכבר הוכנס. זה בקשר לתיק הקטן שתמיד איזה מישהו סוחב בשביל נשיא ארה"ב. וגם אז ארדוואן לא ידבר עם אובמה? כעובדה: העולם משתגע כולו ומהר מאוד וכל הדברים הללו קשורים ישר או בעקיפין למה שהולך בעזה. גם כן נשיא.

  http://www.todayszaman.com/columnist/lale-kemal_333574_turkey-to-upgrade-us-nuclear-arsenal-at-incirlik.html

  http://www.nti.org/country-profiles/turkey/

  http://www.todayszaman.com/columnist/lale-kemal_333574_turkey-to-upgrade-us-nuclear-arsenal-at-incirlik.html

  אהבתי

 14. עובר אורח הגיב:

  מתנצל הנה הצילומים של פצצות גרעיניות במזרח התיכון וזה בלי לדבר על הצוללת הגרעינית האמריאית שעושה עכשיו משמרת במזרח הים התיכון.
  ולדעתי אולי גם בקפריסין, יותר קרוב לכאן.

  http://eurasianhub.com/2013/05/11/b61-nuclear-bombs-in-turkey/

  אהבתי

 15. חייל זקן הגיב:

  מפרטים שהתגלו היום (שני) עולה כי נגמ”ש האמ-113 שספג שלשום בלילה פגיעה קשה מירי אר.פי.ג’י נתקע בשטח בגלל תקלה

  אם יש בידיעה הזו שמץ של אמת צריך להדיח את כל מי שאחראי להכשרה של הצוות הזה. מי נשאר לשבת בתוך נגמ"ש תקול?

  אהבתי

  • velvet הגיב:

   נו, התקדמנו קצת.

   אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    בכלל לא. תקול=עומד במקום ולא זז. הכלל שלא נשארים על נגמ"ש שלא יכול לזוז תקף גם ל"נמר"

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    טוב שאתה מסביר לי מה זה תקול.
    היזהר שאני לא אתחיל להסביר לך כל מיני מילים מסובכות.
    פדיקור-פדיקור, ובכ"ז.

    אהבתי

   • מישהי הגיב:

    תקול בניגוד ללא תקני או לא תקין.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    תודה שהצטרפת לצוות התרגום.
    מה הביא אותך למסקנה שאני לא יודעת מה זה תקול?

    אהבתי

   • מישהי הגיב:

    התלונות שלך הן על אי תקינות ואי תקניות. חז"ן לא התקדם לכיוונך. לדעתי הוא לא התקדם בכלל אלא נשאר בתחום הרגיל שלו, חוסר יעילות בצה"ל. מה שכן, בדרך כלל הוא מעדיף לבקר את הפיקוד הגבוה.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    מה??
    זה מה שכתבתי בפוסט, כלומר ציטטתי:

    אחרי שנזפתם בי אתמול בהיגיון המתאים רק ל-&^% (טוב, לא משנה, מוטב שאשתוק), שההחלטה של צה”ל להוציא כלים עתיקים משימוש ב-2004 השתנתה, באשר לאותם כלים עצמם ב-2014 (שהתעוררו לחיים חדשים כמובן בדרך נס), מגיע דיווח ההמשך על הנגמ”ש הגוסס:
    תחקיר מותם שלשום של שבעת לוחמי גולני בירי אר.פי.ג’י לעבר נגמ”ש האמ-113 בו שהו מגלה כי הכלי המשוריין בו נעו נתקע בשטח – ואז נורה הטיל לכיוון החיילים.
    מפרטים שהתגלו היום (שני) עולה כי נגמ”ש האמ-113 שספג שלשום בלילה פגיעה קשה מירי אר.פי.ג’י נתקע בשטח בגלל תקלה, ולכן נזקק לחילוץ מנגמ”ש נוסף. כאשר זה הגיע למקום, נורה למקום אר.פי.ג’י שפגע בנגמ”ש. שבעה חיילים מגדוד 13 של גולני נהרגו בתקרית זו, שנחשבת לקשה ביותר במבצע “צוק איתן”. בצה”ל חשבו תחילה כי הכוח נקלע למארב וכי ייתכן שהופעלה באזור זירת מטענים, אך היום אמרו כי מאחר והסיבה להיעצרותו של הנגמ”ש דווקא במקום ספציפי זה מקורה בתקלה טכנית, הם מתקשים להאמין כי דווקא שם הופעל מטען נפץ, בדיוק במקום בו נעצר…

    אהבתי

 16. הקלות הבלתי נסבלת הגיב:

  מה שאומרים מטעם שילה חדד (הניצול היחידי) זה שהחברים שלו חטפו תטיל כשיצאו מהנגמ"ש. הוא משום מה נשאר לשבת וניצל.

  אהבתי

  • חייל זקן הגיב:

   אם הסיפור שלו נכון אז הגרסה שמפיץ צה"ל באמצעות הכתבים הצבאיים שקרית. ההדף של טיל נ.ט. בשטח פתוח הוא די קטן ולא יכול לגרום להשחתת גופות באופן שהכתבים מתארים. רק מטען חומר נפץ ענק יכול לגרום לכך.

   אהבתי

 17. ענת הגיב:

  אני עדיין בסמנטיקה – סתם הערה לא קשורה…
  אם חייל אחד נעדר, הכיצד נותנים כותרת ששבעה נהרגו?

  וגם כאן
  👿

  אהבתי

 18. ברטה הגיב:

  ידעו ששבעה נהרגו אך לא מצאו את גופת השביעי ולכן היה בחזקת נעדר.

  אהבתי

  • ברטה הגיב:

   גם הפעם זחלו חיילים לאסוף שרידים.

   אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    כך היה בכל המלחמות וכך יהיה. גם את הל"ה
    קבלו בחתיכות ושם עשו את זה בסכינים.

    אהבתי

   • יוסל'ה הגיב:

    טעויות קורות, אין ספק. אף אחד לא טוען שאין הרוגים אזרחיים. אני לא צריך את מר לנדו בשביל לדעת שיש הרבה אזרחים שנהרגו.

    אבל, לנדו וחבריו טוענים שצה"ל יורה ללא הבחנה, או שהוא לא עושה כלום כדי לצמצם את מספר האזרחים שנפגעים.

    .והנה, המספרים הם עובדה שלא ניתן להתווכח איתה (אלא אם כן אתה לנדו, שלא נותן לעובדות להרוס נראטיב טוב), ישנם הרבה יותר חמושים הרוגים, מאשר חלקם באוכלוסיה. כל כך הרבה יותר, פי מאות יותר מחלקם באוכלוסיה (הם למעלה מ 50% מההרוגים, בעוד שחלקם באוכלוסיה הוא רק 0.13%), שברור שלנדו וחבריו טועים.

    .במקרה הספציפי של לנדו, הוא לא רק טועה, אלא טועה במזיד. אני יודע, כי אני מכיר אותו והוא מוחק כל מה שמפריע לו מהבלוג שלו, ממש צפון קוראיה סטייל.

    אבל עזוב את לנדו, הוא חסר חשיבות. תסתכל בעצמך על הנתונים: המספרים לא משקרים.

    אהבתי

   • יוסל'ה הגיב:

    אופס!

    הגבתי למעלה (או לכל הפחות, התכוונתי להגיב למעלה), בטעות הגיע לכאן. מצטער, אבל אני לא מספיק ותיק בשביל לדעת איך מתקנים את זה.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    יוסלה, זה עיסוק אחרון שלי בעניין זה
    כאן עכשיו. לעיסוק הזה יש מטרה,
    אם היא לשכנע אותי צריך טיפול
    של מומחה בנתונים אם היא לשכנע
    את "העולם" גם צריך טיפול מומחה
    בנתונים. להערתך בסוף, מיספרים
    משקרים ועוד איך, וטיפולים סטיסטיים
    גם משקרים. תודה על השתדלותך

    אהבתי

 19. עובר אורח הגיב:

  Delta cancels all flights to Israel until further notice
  22 Jul 2014: Boeing 747

  אהבתי

  • חייל זקן הגיב:

   זה בגלל הרקטה שנפלה ביהוד. כנראה שחברות תעופה אמריקאיות לא מתלהבות מ"שתי מדינות לשני עמים"

   אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    לא מבין את הערתך. מה עניין שתי מדינות לשתי עמים?
    זה ביטוח, זה סיכון צוות, זה סיכון נוסעים. זה גם מראה
    שהטילים של החמאס אינם בדיחה. ובראייה רחבה, צריך
    חברת תעופה לאומית חזקה ופעילה וגם צריך שליטה בצים
    ולא להקים וילות במקום בית ספר ימי. ולודא שכמו
    שמסבסדים עשרות אלפי תלמידי ישיבות צריך ימאים וטייסים
    וצריך למצוא דרך, לפי כתיבתך, לשפר את כ"א בצה"ל נניח
    סובסידיה לבית ספר צבאי דמוי וסט פוינט וסיינט ס'יר. הפנמ"צ
    בריאלי זה בכלל לא זה. אחרות איני מכיר.לעניות דעתי
    המסקנות לפעולה מטיל זה אינן שיפור חוש ההומור הישראלי
    והיהודי.

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    אני תוהה מה יקרה כאשר יחגגו חתונה פלשתינאית בבית אריה וכדרכם יירו קצת באוויר.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    גם אני תוהה, אני אחד היחידים כאן שמודה
    בשינוי עמדות והיותי מבולבל, אז מותר לי, אני
    חושב.

    אהבתי

 20. הצל הגיב:

  המורל שלי היה שפוף עד שראיתי את הקליפ הזה מהיום

  אהבתי

 21. ברטה הגיב:

  שבוי בן 16 בידינו.

  אהבתי

 22. ברטה הגיב:

  לילך סיגן (!!) מחרימה את הארץ.

  אהבתי

 23. ברטה הגיב:

  מחר מבצע שובו בנים 2

  אהבתי

 24. מילטון פ הגיב:

  הפגיעה ביהוד גרמה לעצירת חלק גדול מהטיסות לנתב״ג. לדעתי צפויה עלייה באלימות בעזה כי לישראל יהיה קשה להשלים עם עצירת הטיסות. סימן לכך היא אולי הסיכונים שלוקח חיל האוויר אבל אני לא מבין בתחום זה.

  מטוסי קרב תקפו הלילה כמאה מטרות בשג'עייה, במרחק של כ-250 מטר מכוחות גולני הפועלים בשכונה. קצין בחיל האוויר הגדיר את הפעילות, שכללה עשרות מטוסים, "חריגה ביותר". לדבריו, "עשינו את זה פעם ראשונה, וזו סכנה מטורפת". בצה"ל החליטו לצמצם לפני כשנתיים את טווח הבטיחות שנלקח בין פעילות אווירית של מטוסי קרב, לבין כוחות צה"ל שנמצאים בשטח. לדברי הקצין, במהלך המבצע גם תקף מטוס קרב במרחק של כ-110 מטרים מכוחות צבא

  אהבתי

 25. מה רוצה לומר ד”ר מרדכי קידר מאוניברסיטת בר-אילן בדיוק?

  ד"ר קידר בסה"כ ניסה לרמוז שרוב הפרשנים הנאורים ואנשי המחנה חלשים בערבית. חלשים בתרבות, חלשים בתקשורת הערבית, במילים אחרות בורים. ניסיון הלינץ' של הארץ מגוחך, האיש מדבר אמת ולא חושש להגיד אותה למורת המחנה.

  אהבתי

  • אורן הגיב:

   רגע, האיש אשר כתב מאמר על בסיס המייל הויראלי השטותי ולא מתבייש לייעץ לאקדמיה מוניטור. באמת לא מפתיע שמדבר שטויות. מה חשש מאונס אחותו היה עוצר את היונה מלצווחחח "נאורים" "קרן" וכהנה.

   אהבתי

  • אוי הגיב:

   ומאחר ואתה חובב בוראט וקידר. מתוך הקישור לינשוף. קשה להאמין אך הטיובית הזו אינה פארודית. הד"ר חושש לעתיד הגנים הבלונדינים. טוב אירופה במאה העשרים לא תחום ההתמחות שלו.

   אהבתי

   • אוי הגיב:

    למי שאין זמן, מומלץ להציץ ב4:45, על המבט של קידר מול קביעת המראיין שהיהודים שולטים במדה ובהוליווד (באמת קשה להאמין שזה לא פרודי) אך קידר, קצת לרחם עליו, לא עוצר ולא מוחה. ועדיין, אחרי כל זה, לא אשבש את שמו במכוון כדרכם של מעריציו כלפי אנשים בעלי דעות שונות.

    אהבתי

   • שוב, לאט:

    חלשים בתרבות, חלשים בתקשורת הערבית, במילים אחרות בורים.

    העובדה שגידון עמירס האבנרי ושאר הכוהנים לא מדברים ערבית לא מטרידה את העדר. לטוענים לנאורות מארגוני הקיבוע אין מושג לגבי המרחב והסביבה כי חבל לקלקל את האמונה באשמה התמידית.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    למיטב ידיעתי ובזהירות מתבקשת
    עמירה הס מדברת ערבית היטב
    ובניגוד לאחרים שהוזכרו חייתה
    זמן לא מבוטל בין ערבים.

    אהבתי

   • הכוונה לכוהני המחנה. על כל עמירס שיודעת ערבית יש מאה שלא מבינים ויותר חמור- לא מתעניינים באתרים שמתרגמים את התקשורת הערבית כי הם לא רוצים לדעת. הבורות היא נכס לאורתודוכסיה ומגינה על האמונה.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    ראה תגובה

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    אתה צודק בזה, ועמך סליחה.
    אבל לפגיעה שפגעת בחוש
    הריח שלי ועשיתני תתרן אין
    סליחה.כמו בחיים האמיתיים
    בגולן או חוות שושנה מתחת
    כוכב הרוח.פרה נופלת
    ועד בוא הרועה מתה ולא
    נשחטה, מופקרת. ואז הם
    באים, מרחוק רמת אירביד,
    הגולן הסורי נשרים ועיטים.
    גם תן מופיע ושועלים וברדת
    השמש בא קברן ראשי,
    הצבוע לטקס ההשכבה.אם
    זו נקבת צבוע הגורים וגם
    חזירים עולים מהואדי.
    עולם אוכלי הנבלות. כאן
    אחד מאלו לא עמד בפני
    ריח המלחמה,מוות דם
    וריקבון מסריח,הגיח ממאורתו.
    האם הרחת מאורת צבוע?
    שמעת צבוע מילל-צוחק.
    הכרת צבועים כותבים?

    אהבתי

 26. חוטהשני הגיב:

  לגבי המנהרות הבנתי שמאד קשה לאתר אותם – רק כשמחבלים יוצאים ממנהרה היא מאותרת 😦
  נדמה לי שחשבו להציף מים באיזור כדי לאתר אותם וירדו מזה כי זה בעצם פוגע הומונטרית בתושבי עזה…

  אותי רק מטרידה הנקודה – איך אנחנו מוצגים בעולם 😦
  הרי הפלשיתנאים/חמאס במקום להשקיע במיגון האוכלוסיה שלהם דאגה באמצעי לחימה/חפירת מנהרות – ולכן האזרחים הם ללא הגנה כשיש הפצצות 😦
  הם שמו משגרי טילים ליד בית חולים, בתוך בתי ספר וזאת כדי שנחשב לאכזריים 😦

  אהבתי

 27. עומר מן הגיב:

  ג'ון סטיוארט מגיב בחינניות לביקורת העצומה וחסרת התקדים על האייטם הלא מאוזן (ודי דמגוגי ומתעלם מעובדות) שפרסם על מלחמת ישראל-עזה.

  אהבתי

 28. עומר מן הגיב:

  אורנה בנאי ואסי עזר מגיבים בפטריוטיות דביקה לאחר שההאשמות נגדם מסכנות כנראה את הפרנסה.

  רק לחשוב איזו סאטירה אורנה בנאי היתה עושה מהטקסט שהיא עצמה כתבה כעת.

  כן, כל הצדדים הגזימו. האמנים לא יודעים לשתוק, והמגיבים המתלהמים לא יודעים לסתום. אבל יש איזה רגע של נחת מההתנצלויות האלה.

  אהבתי

  • הגזימה לאללה, במיוחד הקטע הזה עם ההבנה:

   היום אני מבינה, יותר מבעבר, שאנחנו לא מתמודדים מול העם הפלסטיני, אלא שאנחנו במלחמה צודקת מול ארגון טרור אכזרי, המתייחס לעם שלו באותה דרך בלתי אנושית בה הוא מתייחס לאויב שלו. ארגון טרור המוכן להקריב את עמו, גברים, נשים וילדים, למען מטרתו היחידה והיא לגבות מחיר כואב מהעם שלי, מהמדינה שלי.</blockquote
   לא סיפרו לה שהעם הפלסטיני בחר בנציגי החמאס בבחירות דמוקרטיות בפיקוח אירופאי. כזאת מצחיקולה.

   אהבתי

  • עובר אורח הגיב:

   משונה, לא היה לי רגע של נחת. בושה עמוקה
   לקרוא ולראות בין השורות אשה מושפלת
   מתחננת שירדו ממנה ויעזבוה לנפשה. איזה
   פסוק מהצגת חנוכה של חיות הבית בגן הילדים
   בתקופות גיאולגיות שהיו "הן רק כלבלב קטן אני
   ולא מלך יווני".

   אהבתי

   • nhnhex הגיב:

    שקט חושך אין אדם, כלי הבית לבדם רעדו כולם ביחד קצת קצת מקור וקצת מפחד
    קלאסיקה. יחד עם אלה קארי

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    אכן, אלו היו הזמנים הטובים.
    חבל על מה שאבד ושלא מוצאים
    כמותו.

    אהבתי

   • עומר מן הגיב:

    אכן, אשה מושפלת שמתחננת שיעזבו אותה לנפשה.
    וגם תופעה מדאיגה של התלהמות לאומנית שמפחידה אנשים מלומר את דעותיהם.

    אבל רגע הנחת הוא מכך שבשעת כתיבת ההצהרות ה"נכונות-פוליטית" התדר היה של אשה יהירה שממרומי מעמדה הבוהמי-רייטינגי-יודע-הכל רואה עצמה ראויה לחנך את "העם" או להתבייש בו.
    כשגאים מושפלים לרגע ולומדים קצת ענוה, זה רגע של נחת. וגם רגע של חינוך לכל אחד.

    כתב מישהו בפייסבוק: אורנה, עכשיו למדת קצת מה זה להיות בצד המושפל והמושמץ שעושים ממנו צחוק.

    אהבתי

  • עובר אורח הגיב:

   השווה מה שהם עושים בשביל פרנסתם
   ומה שליברמן וזועבי עושים לפרנסתם.
   גם האו"ם וגם שרי השמצפלונג בקהיליה
   האירופאית מבקשים פרופורציונליות.

   אהבתי

  • ברטה הגיב:

   אורנה בנאי סמרטוט לנגב בו את סיפון ספינת מנו. מה קרה לך אורנה, הלעגת את לימור. לארז טל זה לא היה קורה.

   אהבתי

 29. עומר מן הגיב:

  בן כספית מתנצל, ומפרט על מה:

  להלן התנצלות. אני מוסר אותה בשמי. מי שרוצה, מוזמן להצטרף. בשנים האחרונות חוזר על עצמו בכל פעם הריטואל הקבוע של "קיצוץ בתקציב הביטחון". בדרך כלל, אני בעד מערכת הביטחון, אבל לפעמים יש לי נפילות וזגזוגים קטנים הצדה. לפעמים גם אני נסחף.

  כלומר: אני אדיש לבקשות מערכת הבטחון לתוספת תקציב עבור ציוד לחימה. ולפעמים משתתף במקהלת העיתונאים שאומרים שדורשי הציוד המשודרג הם הבעיה (הכלכלית) של המדינה.

  (כדברי אלוף תורג'מן): "דור המפקדים הבא יהיה בעייתי. סמג"דים, מ"פאים, אני מאבד אנשים טובים. יש בעיה עם תחושת השליחות, עם האימונים. שמע, אנחנו כן צריכים צבא יבשה גדול, מאומן. מה, הם הבעיה של המדינה? הפכו את האנשים האלה לבעיה של החברה הישראלית. תגיד לי, השתגענו?"

  ועוד בקשה קטנה לסיום: בכל פעם שאמעד, שאמצמץ, ואפילו אשקול להצטרף למקהלה שהופכת את הבנים האלה לשק החבטות שלנו, אני מבקש שתסורו לארכיון ותוציאו לי את הקטע הזה משם, כדי שאזכור. כי אני רוצה שלחיילים האלה יהיו מספיק נגמ"שי "נמר" ושהם לא יצטרכו להיכנס לעזה עם "זלדה" בת 50 שנתקעה – ואז חטפה (שבעה הרוגים).

  ובאותו ענין, הנה תחקיר של עופר שלח מלפני שלוש שנים. הוא מייחצן את התנגדותו של איתן כבל לרכישת הרכב המשוריין נמ"ר עבור כוחות הרגלים, ומסכים לה.

  כלומר: תשאירו את הזלדה.

  עוד מאמר שעופר שלח ואיתן כבל וחבריהם היו רוצים שיימחק מן הזכרון ומן האינטרנט.

  אהבתי

 30. עומר מן הגיב:

  מישהו ברוטר מביע את התיסכול של הישראלי הימני מהטרמינולוגיה של התקשורת בתיאור פיגועים/התפרעויות:

  כמה אויבים יש לנו!
  רשימה חלקית:

  בני מיעוטים
  חמאס
  טילים
  אבנים
  יריות
  פיגועים
  מתפרעים
  צעירים
  תקריות
  מחבלים

  מסוכן פה נורא! מזל שלפחות הערבים אף פעם לא עשו לנו משהו רע…

  אהבתי

 31. עומר מן הגיב:

  אהרן לפידות שם לב לרכיב מרכזי שחסר בצילומים מעזה, ויש לו מסקנות.

  אהבתי

  • עובר אורח הגיב:

   יש טיפול בנפגעים ופינוי נפגעים. לא רואים גוף מאורגן מטפל
   בפינוי הריסות. לא רואים גידור סימון ופינוי סקרנים. העיתונאים
   הזרים עוסקים במילוי דפי עיתון.מעט עיתונאים בוגרים בעלי
   ניסיון. לחלק מאלו דעה קדומה מושרשת. לחלק לא מבוטל זו
   הכרה ראשונה עם המז"ת ומלחמה.חלקם כאן כי הם עולים
   פחות כסף לשולח.דוגמה מענינת עיתונאית שגידפה בשדרות
   נשלחה כעונש? לדווח על הפלת המטוס באוקראינה. היום
   כאן מחר שם מה הסיכוי ללמוד ולהבין.

   אהבתי

 32. ברטה הגיב:

  הורים!! חשבתם שהילדים בסלון צופים בבוב ספוג? אז זהו שלא.

  אהבתי

 33. עומר מן הגיב:

  אחמד טיבי כעת בערוץ 2.

  אחרי שהוא בעצמו השווה את ליברמן לגבלס בדף הפייסבוק שלו, הוא מדבר כאן מפויס רגוע וזהיר וקורא לצעירים הערבים להביע את זעמם על ישראל בצורה "חכמה" ו"זהירה".

  כלומר: גל הפיטורין של ערבים-ישראליים בעקבות התבטאויות קיצוניות אנטי יהודיות ואנטי ישראליות ברשת החברתית גורם לכולם – ואפילו לטיבי – להבין שאי אפשר למתוח את החבל יותר מידי.

  עוד תופעה שבאופן עקרוני מדאיגה מאד, אבל גם בה יש רגעי נחת לא מעטים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s