מה קרה בנחל עוז

 

haaretz30.7.14yediot30.7.14

isra30.7.14maariv30.7.14

 makor30.7.14hamvaser30.7.14

הכותרות

חמאס פרסם סרטון המתעד את חדירת המחבלים לנחל עוז. בניגוד למה שנאמר בתחקיר צה"ל הראשוני, אין פה RPG או נ"ט.
רק מעריב מפרסם את דבר הסרטון בכותרת הראשית שלו. המדובר במחדל בעמדת השמירה בבארי.
בידיעות מופיעה התקרית בכפולה הפותחת, עם הכותרת "מתחפרים". בכורת המשנה נכתב רק "השאלות הקשות העולם מתקרית נחל עוז ממחישות את איום המנהרות". זאת אומרת, מסגור הכתבה מאוד מאופק ולא מתאר את הזוועה שהייתה שם.
לקינוח, אגב, כותב הכתב הצבאי של העיתון (יוסי יהושוע), בפסקה הסוגרת את הידיעה שלו, שהתרשמותו היא שהקצונה הבכירה מתחילה לדבר למיקרופונים של ועדת החקירה שתוקם לאחר המלחמה סביב סוגיית המנהרות.

בעמוד 10 בלבד מדווח ישר"ה על המקרה. לילך שובל, הכתבת הצבאית של העיתון מאמצת את עמדת דו"צ בלי ניד עפעף.
לפעמים שואלים אותי בשביל מה אני מציינת את מספרי העמודים בעיתונים. ובכן, כל עוד אני מתייחסת לעיתונים מודפסים יש לכך משמעות גדולה, אם עיתון מספר את סיפור הנפילה בנחל עוז בכפולה הפותחת שלו, או שמעדיף שהכפולה הפותחת תוקדש לסיפורי גבורה והילולים, וסיפור נחל עוז מובא רק בעמוד 10, כשהזוועה מוצנעת.

הארץ:

תיעוד הווידיאו, גם אם הוא חלקי, מעלה שאלות לגבי התנהלות הכוח לפני התקרית. לא ברור מדוע אלו ששהו בעמדת השמירה, וכן אמצעי התצפית השונים שנמצאים באזור, לא הבחינו בחמושים כאשר הם יצאו מהמנהרה. בדובר צה"ל אמרו אמש כי הם מסרבים להתייחס לסרטון הוידיאו שהפיצה הזרוע הצבאית של חמאס (גילי כהן).

וזה ניתוח (ערוך) של אנונימי, באחת מקבוצות הווטסאפ:

בסרטון הלא מצונזר רואים שהחיילים נהרגו בהוצאה להורג ולא בשום RPG. שער המוצב פתוח. דלת הפילבוקס פתוחה. אם יש חיילים בפילבוקס למעלה הם ישנים כנראה. שום אש לא נורית על המחבלים. הם נכנסים למוצב באש ויורים. מנסים לגרור חייל פצוע או הלום. הוא צועק מכאבים. הם הורגים אותו בירי או במכות או בשניהם. החיילים שתפקידם לשמור על חייהם נרדמו. זו תוצאה של נפילת מתח קשה שמובילה לאויב יוזם, שמנצל נקודות תורפה ותוקף. הם יוצאים מפיר ליד המוצב, במרחק של כ-200 מטר לערך והולכים בשטח נסתר יחסית, אבל מהפילבוקס היו אמורים לראות אותם, אלא אם נרדמו או שלא היו שם חיילים מחשש צליפות. חבל שהדיווח הצה"לי מצונזר. כדאי שידעו שהחמאס מצלם הכל, וההתפכחות ואובדן אמון הציבור יגדלו, כשיתבררו הפערים בין הדיווחים לבין מה שקרה שם. מה שהיה בנחל עוז הוא מחדל.

העיקר שצה"ל מחדד הנחיות בשטחי הכינוס.
על פי העדויות לא נשמעה אזעקה לפני נפילת הפצמ"ר הרצחנית.

ישראל לא מכריזה על מלחמה כדי לחסוך מיליונים (מוטי בסוק).

אורן נהרי על שיחת אובמה ונתניהו.

צרות בכותרות

מתברר שבידיעות חושבים שאני לא מבינה כלום: לעניות דעתם של הקודקודים, ברגע שהעיתון הביא בכותרת ראשית (עיבוד ל) דברי שר הביטחון, מי שיוצא אידיוט הוא השר, לא העיתון.
טעות. מי שיצא אידיוט זה שניהם.
nashmidminharot21.7.14
האמירה הקשה הזו מלמדת שמי שאחראי לשער הזה לא מבין כלום בעריכה ובקריאה. ברגע שעיתון מביא את הכותרת הזו, אין ספק שמטרתו היא לעודד, להרגיע, לחזק. כשזו הייתה הכותרת הראשית של העיתון לא הייתה שום הסתייגות ממנה בעיתון עצמו. רואה אדם את הכותרת הראשית הזו בעיתון, ומבין שזה המצב. אפילו כותרת גג כמו "שר הביטחון מעריך ש, אבל" לא הופיעה.

ישראל הדוחה

– ככה נראית ישראל הדוחה. לא, לא שניים-שלושה אנשים. לכל מי שטוען שהיהודים לא יוצאים למסעות הרג, שזהו עם חומל על האחר, שאין להם כוונות רצח וזדון ועיניים, בבקשה, זה העם שלכם. תיאלצו להיחנק איתו לנצח.
– וגם: האריות של הצל מחפשים את הבוגדיםתודה למייג'ור.
קראו מה כתב טארק ממג"ב.
תוספת, 14:23: וזה מה שהדוחים עשו לאמנון אברמוביץ'.

משתכשכים בביצה

רשות השידור תיסגר. עד מרץ 2015 יתחילו להקים תאגיד חדש ורזה.
כפי ששמתי לב, בכל מקום מופיע אותו דיווח שהוא הודעה לעיתונות, אבל לא ברור: מתי תיסגר? מה יקרה בכל התקופה הזו, יום אחד יוחשך הערוץ הראשון? כל תהליך הסגירה וההקמה לא ברור. מה בדיוק יקרה במרץ 2015? מי יודע.

דו קרב בין מתי גולן להארץ. פה הוא מכריז שמעשהו של גדעון לוי הוא על סף בגידה. זה קטע, עיתונאי שמציע בעיתון שלו לבטל מנוי על עיתון אחר. מעניין שגם יואב קרני מצטרף לדעתו של גולן על מהות הבגידה.
יצוין כי שר האוצר שלכם כתב את זה בידיעות עוד קודם.

בידיעות יש בכפולת האמצע "מילון מלחמה": "המושגים שהפכו לחלק בלתי נפרד מחיינו בחודש האחרון".
גדעון לוי והצל לא מוזכרים שם. גם לא פילבוקס, יירוט וחיבוק. יש עוד מיליון מונחים. בקיצור, אולי אכין מילון אלטרנטיבי. אם תעזרו לי.

דו קרב בין הארץ לישר"ה בטוויטר. תודה למייג'ור.
barakshlomo

בלוגלנד/ רשת/ פייסבוק

נערה עזתית, פראח בכר, מצייצת ל-76 אלף עוקביה.

לפני פיזור

הריני לעדכן שביפו שוקק יום וליל.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה שערים, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

104 תגובות על מה קרה בנחל עוז

 1. יניב הגיב:

  מסכנים הילדים האלה בני ה-18 ששמו אותם בנחל עוז. שמו אותם כברווזים במטווח. הם לא מוכנים צבאית, מנטלית, מקצועית להילחם בחמאס. מישהו בקודקודים רצה לאייש את עמדות השמירה ושלחו ילדים מגיוס נובמבר. מסכנים.

  אהבתי

  • הדס הגיב:

   הלוחם שפתח באש ומנע חטיפה כן היה מוכן צבאית, מנטלית ומקצועית להילחם בחמאס ?
   מדובר ברשלנות ובמחדל של החיילים בפילבוקס.
   אילו הם היו מתנהלים באופן סביר, כפי שנדרש מלוחמים (גם אם הם מגיוס נובמבר), האירוע היה מסתיים כאשר כל אנשי הכוח של חמאס הרוגים.

   אהבתי

  • אחד שיודע הגיב:

   ניתוח frame by frame של סרטון הפיגוע.
   😦

   אהבתי

   • אבל למה חצי עבודה, אחי? זה הזמן לקשר לסיאטלנצ'יק.
    (* תמורת 3 ש"ח ביום לא כולל ארוחות ונסיעות).

    There will be many who believe that I post material like this to embarrass the IDF or Israel. Not at all. Of course, I believe the Gaza war is an abomination and that attacks like the one featured here wouldn’t happen unless the IDF had killed 1,100 Palestinians.

    אהבתי

  • מיצבשת הגיב:

   סליחה אבל "ילדים" אלו חיילי צה"ל חייל בצבא במיחד בקורס מפקד כיתות אמור שלא לישון בשמירה.
   השימוש במילים "ילדים" במקום חיילים וצינזור האמת עד לסרט שצילם חמאס הם בדיוק הגורם שאותם חיילים שכחו שהם בצבא ואותה היתיחסות מתחכמת של התקשורת והציבור תגרום גם למחדל הבא.
   על החיילים להפנים שהם בצבא ועל הציבור להפנים שבמלחמה/פעולות איבה חיילים נהרגים.

   אהבתי

 2. יניב הגיב:

  אגב, ש"ידיעות" יפסיק ליפות את המציאות. לא היה שם שום קרב. נכנסו לוחמי החמאס ירו במי שראו וברחו. חייל אחד ירה באיחור ופצע או לא פצע לוחם חמאס. זה מה שהיה שם, למרבה הזוועה.

  אהבתי

  • שי הגיב:

   צודק לחלוטין. לא היה שום קרב. לא היה שום טיל שנורה לעברם. לא היה שום ניסיון סיכול חדירה. והחדירה לא היתה במטרה להגיע ליישוב אזרחי. פשוט פעולת קומנדו מוצלחת של החמאס נגד חיילים שנרדמו על משמרתם במלוא מובן המילה.
   מתי עיתונאינו המחושלים מדובר צהל לתת את הדין על השקרים שהוא מפרסם?
   הניסיון הזה ליצור מות גיבורים הופך ונהייה פתטי.

   אהבתי

 3. hunyuc הגיב:

  הזוי? מגניב? מושקע, שווה צפיה. הפיתרון למנהרות:

  אהבתי

 4. דרורי הגיב:

  רוח רעה בימין הישראלי. החבר׳ה נראים אוהדי כדורגל כנראה בית״ר/פמיליה. תוהה אם איבוד הרסן של השמאל הישראלי הוליד התפרצויות כאלה.

  קריאות ניאו נאציות בנוסח אין לימודים מחר, כל הילדים בעזה מתו.

  אהבתי

  • velvet הגיב:

   לא ראית את הסרטון הזה בפוסט? או שטרם הספקת לקוראו?

   אהבתי

   • דרורי הגיב:

    צודקת. אני זה שהעלתי אותו בבוקר בפוסט של אתמול אחרי שראיתי לינק באתר זר. ומרוב התרגשות העלתי שוב עכשיו.,האתר הזר ציטט את הקריאות באנגלית ואני לא האמנתי. חשבתי תעמולה והנה אשר יגורתי בא לי. מאיפה זה בא? לא היו יהודים כאלה פעם. זה הרבה יותר גרוע מקריאות מוות לערבים שערסים היו קוראים אחרי פיגוע כאשר הדם חם והגופות עדיין מוטלות. פה זה מחושב. כמו גויים שקוראים קריאות אנטישמיות פוגרומיסטיות. משטרת ישראל, התאחדות הכדורגל וקבוצת בית״ר צריכה לצאת נגדם במלחמת חורמה. להחרים את בית״ר ירושלים!! לבטל מינויים שלה! זה לא יכול להמשך!

    אהבתי

   • תופעה דוחה ומגעילה שצריכה להפסק, נוקדה.

    חשוב לזכור ולא להתבלבל ולא להגדיל בשקל תשעים לפלבל עיניים לשמיים ולגזור הצדקות לאמירות בוגדניות או לנוכחותם של גידונס ועמירס למינהם בשיח המרקד. מדובר בתופעה נקודתית וחסרת חשיבות אלקטוראלית או נוכחות תקשורתית.

    אהבתי

   • כן, ועוד איך. ממתי 200 איש בהפגנה מייצגים את העם?

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    לכהנא היה הנוהג לעוות שמות, מקובל אצל ממשיכי דרכו כמו גם אצל גאונים שחושבים שמדובר בשיחוק. כמובן שיש הרבה חפיפה בין הקבוצות.
    זו תופעה דוחה ומגעילה החייבת להתפייד.

    אהבתי

   • צ'והן מו הגיב:

    גם לסילבי קשת היה נוהג כזה.

    אהבתי

 5. פון קלאוזביץ מגבעתיים הגיב:

  מתברר שגנץ לא בסדר. מאד לא בסדר. הוא אף פעם לא היה בסדר אלא להיפך, תמיד היה דרעק. גם יעלון לא משהו וגם לא תורג'מן. פון קלאוזביץ שלנו יודע שגם רבין, ברלב ואריק שרון, שאותו הוא פגש פעם לשיחה של 12 דקות, לא היו שווים שום דבר. פון קלאוזביץ הישראלי, הוא יראה להם מה זה. כל זאת בתנאי שיתנו לו חמש אוגדות סדירות ושאובאמה לא יפריע כמו שהוא רגיל. פון קלאוזביץ הסביר הכל עוד לבן גוריון שגם הוא לא היה משהו ולא היה מושג מה זה בט״ש.

  אהבתי

 6. חייל זקן הגיב:

  מדוע תקרית הפילבוקס היתה בלתי נמנעת.
  שלושה חודשים לאחר תחילת מלחמת לבנון הראשונה יצאה כיתת חי"ר מגדוד נח"ל לתצפית יום באזור בחמדון שבלבנון. הכתה מנתה 7 לוחמים בפיקוד מ"כ, ביחד 8 חיילים. בהגיעם לנקודת התצפית פרקו את הציוד, הורידו את החגורים והלכו לישון, כולם כאחד. שני מחבלים, מאלה שלצורך איתורם נשלחה אותה כיתה, עברו בשטח וזיהו את הכח הישן. המחבלים העירו את הישנים ובנימוס רב ביקשו מהם להתלוות אליהם. החיילים המופתעים נעתרו לבקשה ללא היסוס. שלל המלחמה הזה חולק בין הפתח לבין האירגון של ג'יבריל ביחס של 6 ל2. הפתח קיבל בתמורה לחלקו 4700 שבויים מהמלחמה ו65 אסירים שפוטים. ג'בריל קיבל את עסקת ג'יבריל המפורסמת שכללה שחרור 1150 אסירים שפוטים. בתמורה שחרר ג'יבריל את שני הנחלאים הרדומים ושבוי נוסף מקרב סולטאן יעקב.
  תופעות כאלו, של זלזול במשימה ובמבצעיות/כוננות אינן יוצאות דופן וקשה לחסלן לחלוטין אבל יש מספר גורמים שמבטיחים ריבוי של תופעות כאלו, ביניהם ניתן למנות פיקוד גרוע, שחיקה, עייפות ומשימה שנתפשת כמיותרת וחסרת ערך. כאשר כל הגורמים האלה מצטרפים ביחד, מה שקרה בפילבוקס הופך לבלתי נמנע. עצם השימוש בעמדות פילבוקס הוא כל כך מטופש וחסר ערך עד שאין פלא שצה"ל עושה בהן עדיין שימוש. אפילו בגדר המגוחכת שבנה שרון יש עמדות פילבוקס שצופות על שום כלום. לעמדת פילבוקס יש תשומות גבוהות של מחיר הקמה, תחזוקה, אבטחה ולוגיסטיקה. בעבר הרחוק ניתן היה להפיק מהן ערך מבצעי (תצפית) מסויים אם כי גם אז תצפית ניידת (כמו בלבנון) יעילה במידה רבה. בימינו, כשיש עמדות תצפית בלתי מאויישות הנשלטות מרחוק גם הערך הקטן הזה נעלם. יהא זה סביר להניח שלפחות חלק מהלוחמים בעמדה כבר חוו את הפילבוקס בעבר ופשוט שיחזרו את מנהגם מאז. אשרי אדם מפחד תמיד…

  אהבתי

  • ריאליסט הגיב:

   חז"ן, אני חייב לדעת מאיפה הידע והביטחון לניתוחים צבאיים, מרמת הפילבוקס ועד רמת הזירה? אני בספק אם יש או היה גנרל בצה"ל שהיה מסוגל לבצע אנליזות כאלה.
   שלא תבין לא נכון, אני קורא בהנאה את הניתוחים שלך, הם תמיד מקיפים ומעניינים, אבל הנחרצות והמהירות שלהם, גם תוך כדי ערפל המלחמה, הן יוצאות דופן (ואני לא מתכוון לתגובה הספציפית הזו שלך).

   אהבתי

   • hunyuc הגיב:

    מצטרפת

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    מדובר למעשה במיצג אינטרנטי מתוחכם, אנציקלופדיה וירטואלית שכל כרכיה כבר מוכנים. כמו מילון המלחמה של ידיעות, רק הרבה יותר משוכלל. זה עובד בעזרת גששת לפי מילות מפתח ולפי דברי קהלת: מה שהיה הוא שיהיה ואין חדש תחת השמש.
    לכל מושג יש ערך: פילבוקס, גילשונים, זירה, זלדה, נמר, חטיפה, מנהרה, בנק מטרות, קורס קצינים, וכן הלאה. לכל איש צבא, מדרגת סא"ל בכל תולדות הצבא יש ערך משלו. לעתים יש לרענן אותו לטובת האירוע הרלוונטי.
    אין ספק שצאצאי החז"ן (ארבעה במספר, כולם בעזה, הבת על הגבול) לא נרדמים בשמירה לעולם. יש להם את החז"ן הפנימי, והם הפנימו את תורת הלחימה בבית.

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    תתפלאי, מי שחינך את הרביעיה זו הרס"רית המרוקאית הקשוחה. ההשג הפדגוגי היחיד שאני זוקף לזכותי הוא שאף אחד מהם לא יצא אוהד הפועל.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    זה די עצוב שיש לך ארבעה ילדים שלא חינכת.

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    עצוב? מה פתאום? ילדים זה שמחה.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    ילדים זה שמחה, אבות שמועלים בתפקידם, לא.

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    הפוך, כל אחד צריך לעשות את מה שהוא כשיר לעשות. סימטריה בחיי משפחה קיימת רק בעלונים של התנועה הפמיניסטית.

    אהבתי

   • יוסל'ה הגיב:

    צורם לי מאד לשמוע אותך אומרת "אבות שמועלים בתפקידם…"

    למען הסדר הטוב אני אדגיש שאני אב לשלושה ילדים, שאני וזוגתי מגדלים יחדיו.

    אני חושב שאת לא יכולה להתבטא בנושא שבו את לא מבינה כלום. באבהות, את לא מבינה שום דבר. אין לך ניסיון בזה. זה צורם כשאת מגיבה כך למי שהוא אבא לארבע ילדים, מה גם שאת לא מכירה אותו וזה לא מפריע לך להתבטא כלפיו באופן המקומם הזה.

    כשמישהו כאן זורק לך רבע מילה, את ישר קוצפת עליו. אבל לעצמך את מרשה.

    אהבתי

   • ריאליסט הגיב:

    והתגובה הזו היא דוגמא מצוינת לצורך בפונט אירוניה

    אהבתי

   • קל לדבר, אתה יודע כמה זמן לוקח לגדל פונט עד לבשלות?

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    ניהלתי שיחה עם חז"ן שסיפר שלא חינך את הילדים שלו כי כל אחד צריך לעסוק במה שהוא טוב בו. אין לך מושג במה אני מבינה ובמה לא, ומה הידע שלי והניסיון שלי באבהות.
    איך השיחה שלי איתו קשורה אליך ולזוגתך ולילדים שלכם בדיוק?
    האם גם אתה לא חינכת את ילדיך?

    אהבתי

   • יוסל'ה הגיב:

    אני מחנך את ילדי מידי יום. בכל בוקר כשהם קמים, אנחנו אוכלים יחדיו ומשוחחים. בכל לילה, לפני שהם הולכים לישון, אני והם מבלים זמן יחדיו, בשלל פעילויות. בכל סוף שבוע, אנחנו מטיילים ביחד.

    כשהם היו קטנים, אני הייתי קם אליהם בלילה, כל לילה.
    כשהם למדו לרכב על אופניים, אני רצתי אחריהם עם מקל של מטאטא.
    כשהם למדו לקרוא, אני ישבתי איתם.
    בכל יום, 365 ימים בשנה, אני עם ילדי. זו ההשקעה הכי טובה בעולם.

    כל זאת ועוד הרבה יותר, אנחנו עושים יחדיו. אני, זוגתי ושלושת הילדים.

    איך זה אצלך? ספרי לכולנו, מה הוא הניסיון הרב באבהות שאת כה מתהדרת בו?

    השיחה שלך ושל חז"ן לא קשורה במילימטר אליי ואל זוגתי. אני לא קשרתי אותה לשם, את זה את עשית. אני רק ציינתי את עובדת היותי אבא, כעובדה שמאפשרת לי לדבר על אבהות מתוך נסיון אישי.

    את זו שאמרת דברים קשים ופוגעים כלפי חז"ן. ולא רק כלפיו, אלא גם כלפי הקוראים האחרים, אבות אבות, כל אחד וילדיו.

    טלי קורה.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    אין לי מושג מה אתה רוצה.
    לא דיברתי עליך, לא דיברתי על אחרים, מי הכניס אותך לסיפור חוץ ממך עצמך?
    מה שאני יודעת על אבהות אתה כנראה לעולם לא תדע.
    לא ברור לי מה אתה מתערב, ועל מה יצא קצפך.
    כל הכבוד שאתה מחנך את הילדים שלך. מגיע לך צל"ש הרמטכ"ל על זה.

    אהבתי

   • השניים במים מעבר לדגלים.
    כן אתם עם הכובע!
    נסחפתם, חיזרו לחוף.

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    זה די פשוט, הגנרלים של צה"ל לא קוראים מה שצה"ל עצמו מפרסם (מתורגם מספרות עכו"ם ימ"ש). אני קורא מה שמגיע לידי. הנה למשל, רשימה של עקרונות המלחמה:
    דבקות במשימה לאור המטרה, מיצוי הכח, ריכוז מאמץ, רציפות הלחימה, יוזמה והתקפיות, תחבולה, עומק ועתודה, אבטחה, רוח לחימה, פשטות.
    כל מה שטוקבקיסט מצוי צריך לעשות זה לבדוק את ההתאמה של פעולות הצבא לעקרונות אלו (שהצבא פרסמם). כמובן שנסיון בריצפת הייצור ועניין בהיסטוריה צבאית מועילים מעט.

    אהבתי

  • חז"ן מורנו ורבינו אתה לא לבד. נתקלתי בהרבה מפקדים ולוחמים שרואים בעמדות שמירה סטאטיות וסיורים בזמנים ונתיבים קבועים בזבוז זמן וסכנה גדולה לציונים במדים. תחת פיקוח חטיבתי רופף העדפנו לשמור על חיינו בסיורי פתע, ירי מונע נרחב, מארבים במיקומים משתנים וכלבים בני טובים (שעזרו מאוד). נוכחות של "רועים" ומזדמנים התקבלה בהסברה כבדה עד שנעלמו.

   אהבתי

  • avi הגיב:

   הנה עוד דוגמא מייאשת להתעסקות שלנו במיקרו טקטיקה, דיבורים על מחדל וחיפוש אשמים, שוב כאילו מדבור בבט"ש ולא בלחימה.

   זה עניין אחר לגמרי שהוא כבר עניין תרבותי בהמשך לביקורת של יניב מלמעלה. מישהו היה צריך לספר לחברה האלה וגם עכשיו אחרי שהדברים קרו לאחרים שהם גברים ולא ילדים. הפמפום המטופש מסביב על ילדים בנוסח: "מסכנים הילדים…" הוא זה שהופך ויהפוך אותם למתים.
   החיילים האלו הם גברים וכך יש לחנך אותם. לגברים יש אחריות על עצמם קודם כל וכמובן על חבריהם , זה המינימום המצופה מהם. לילדים אין. גם בחמאס לא לוחמים זקנים וגם אצלם הגילאים הלוחמים הם דומים. בשביל שחייל יגן עצמו כמו שצריך הוא לא צריך לראות קצין או להחזיק לו בסינר, הוא צריך להיות פשוט חייל. קרה מה שקרה וזה חבל מאוד אך החיילים האלו היו רחוקים מאוד מלהיות ברווזים במטווח. היה להם נשק והם היו מצוידים ביכולת להגן על עצמם אבל בלחימה אין רק ניצחונות ולא יהיו. הם עשו טעות ושילמו עליה בחייהם. מה שעשוי לקרות בתקשורת עשוי לגרום צער רב למשפחות. לא כל דבר הוא טיוח ומחדל לפעמים סתם התנהלות שבלונית וחסרת מעוף בצירוף שאננות ועל זה חזן הרחיב, מה שלא אומר כמובן שצה"ל לא צריך להפיק לקחים. לדעתי הכוח שהיה שם היה קטן מידי בהתחשב באיומים מסביב אב לא כל הפרטים ידועים לנו ולכן קשה לשפוט.

   הצרה האמתית והידועה היא שאנחנו יותר דורכים במקום מאשר באמת מתקדמים מה שמזמין התקפות מהסוג הזה בעוף הכוחות הלוחמים. מסתבר אפילו לאותו גורם צבאי בכיר שתדרך אתמול את הכתבים הצבאיים אתמול פגה הסבלנות לנוכח דשדוש הצבא. בעיית המנהרות היא בלתי פתירה נכון לעכשיו ויש לי הרגשה שיהיו לנו עוד לא מעט הזדמנויות לדבר על זה שוב…. למרבה הצער.

   אהבתי

  • ר.בקצה הגיב:

   ידוע לך במקרה כמה מחבלים נהרגו עד כה מפתיחת המהלך הקרקעי?

   אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    אין לי מושג וגם לדובר צה"ל אין. הדיווחים שמגיעים מאזורי הלחימה מוטים מאד כלפי מעלה. כלל האצבע (שלי בלבד) למצב שבו לא נגעו ממש בגופות של האויב הוא לחלק את הדיווחים ב3.

    אהבתי

   • ר.בקצה הגיב:

    לדעתי פחת 20% מקסימום

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    ההערכה שלך טובה לא פחות משלי. הדרך היחידה שבה אפשר לאמת את ההערכה המספרית היא באמצעות רשימה שמית של הרוגי החמאס שתורכב על ידי השב"כ.

    אהבתי

  • אורן הגיב:

   אני סיימתי את השכלתי הצבאית אחרי 15 שניות של נשק טול. אין לי הידע להעריך את תוקף ידיעותיו של חז"ן, אך אכן יש לו לעתים נטיה ל"אד הומניזם" (כפי שמבטא זאת מומחה עולמי עלום אחר ששמו מתחרז לצ'לו) כאשר מתייחס למפקדים ויחידות. לא יודע אם הבעיה היא באמנון יצחק של הבלוג או בחסידיו.
   סתם הערת פרגון של החז"ן לרעייתו הזומבית, הסיט את הדיון לנושאי אבהות. ולווט את רוצה להפוך לטרולית בבלוג של עצמך? באיזה זכות את מבקרת את המאובזרים בצאצאים מתוך המינמליזים הדווקאי שלך.
   טלי קורה, הניפי באוויר והחזיקי כמה דקות. אולי יוציא לך את החשק לזנב כך באבות 😕

   אהבתי

 7. חייל זקן הגיב:

  על פי העדויות לא נשמעה אזעקה לפני נפילת הפצמ”ר הרצחנית.

  זמן המעוף של פצמ"ר לטווח המקסימלי הוא כמה עשרות שניות. אני בספק אם זמן התגובה של מערכת הצופרים יותיר זמן מספיק לשומעים (בהנחה שמערכת המכ"ם של כיפת ברזל מסוגלת/מתוכנתת לזהות ירי פצמ"רים)

  אהבתי

 8. נילי הגיב:

  לגבי שאלתך על רשות השידור-
  בדיוני הוועדה בכנסת (השתתפתי ברובם) הובהר לפרוטוקול מספר פעמים וגם שינו את נוסח החוק בהתאם- כך שהסדר הוא פתיחה-סגירה. ולא ההיפך.
  כלומר המדינה התחייבה שקודם ייפתח הגוף החדש ורק אז ייסגר הישן, כדי שיהיה רצף ולא יהיה מסך מוחשך.
  אפילו דנו בדרכי התמודדות וסנקציות בחוק במידה ופתיחת הגוף החדש מתמהמהת. כדי לצמצם למינימום אפשרות כזו

  אהבתי

 9. השבוע היא נכנסה לשיח- לשולי המיינסטרים. אוטוטו נפגוש אותה בקופות של הסופר וזה יקרה. הבגידה עושה שמות, מייצרת שמות, בנק שמות שמעוררים תחושות. השמאל מוכן ומבוצר בעמדות. אסור לדבר על בגידה כי עצם הדיון הוא ניסיון לחסל את ביקורת וחופש הביטוי. והימין הקיצוני, ואוהדי בית"ר וקומץ הזוי וגלאון תזעק וזהו איבדתם שוב את הציבור.

  מסכן האזרח. מבולבל, שואל בעקבות קריאת ההשכמה של החמאס- את גוגל מה להגיד בערב שישי עם החברים. ובכלל, היכן עובר הקו בין ביקורת לבגידה?
  ויקי:

  בגידה במובנה הרחב וההיסטורי היא הפרת חובת האמונים של אדם לעמו, למולדתו ולמדינתו וסיועו לאויב במאבקו כנגד מדינת האם של הבוגד….
  הסיוע המהווה בגידה עשוי להיות בגילוי סודות צבאיים, סודות מדינה וסודות מדעיים, בהשתתפות בתעמולת האויב נגד מדינת האם, בעריקה לשורות האויב ולחימה במסגרת כוחותיו ובשיתוף פעולה עם צבא כובש.

  תעמולת אוייב -קל פשוט. הקביעה שישראל מדינת אפרטהייד, יצירת מצג של ציונות רצחנית, צה"ל לא מוסרי, הטחת אשמה והפצת שמועות וטיעונים חסרי בסיס, קריאה ללחץ בינלאומי, ארגון ותמיכה בחרמות. עזר לנבוכים- דברים שהחמאס היה עושה.

  המתקדמים ינברו בחוק העונשין:

  97 ב. מי שעשה, בכוונה ששטח כלשהו יצא מריבונותה של המדינה או ייכנס לריבונותה של מדינת חוץ, מעשה שיש בו כדי להביא לכך, דינו – מיתה או מאסר עולם.

  מסירת יהודה ושומרון היא עניין גבולי ונורא מבלבל. רמת הגולן שטח ישראלי והיו במחנה רבים שקראו למסור אותה. נו, יותר ברור.

  103: מי שהפיץ בשעת לחימה, ובכוונה לגרום בהלה בציבור, ידיעות שיש בהן כדי לערער את רוח חיילי ישראל ותושביה בעמידתם בפני האויב, דינו – מאסר חמש שנים; התכוון לפגוע בבטחון המדינה, דינו – מאסר עשר שנים.


  שוב כוונות נו. זה לא פייר. החוק לא עוזר אבל אנשים מבינים באופן מוזר דברים שהחוק לא יכול לנסח.

  109 א. מי שהסית או שידל אדם החייב בשירות בכוח מזויין שלא ישרת בו או שלא יתייצב לפעולה צבאית, דינו – מאסר חמש שנים.
  ב. מי שהסית או שידל אדם המשרת בכוח מזויין לערוק משירותו או מפעולה צבאית, או סייע לו בעריקה, דינו – מאסר שבע שנים.


  שידול אנחנו מכירים וזה לא רק הקריאה והתמיכה בסירוב פקודה או סירוב להתגייס. גם הצגת צה"ל כתאב הרג של חפים מפשע הוא חלק מאותו שידול ממושך.

  המרדה – מהי
  לענין סימן זה, "להמריד"הוא אחת מאלה:
  1. להביא לידי שנאה, בוז או אי-נאמנות למדינה או לרשויות השלטון או המשפט שלה שהוקמו כדין;
  2. להסית או לגרות את יושבי הארץ שינסו להשיג, בדרכים לא כשרות, שינויו של דבר שיסודו בדין;
  3. לעורר אי-רצון או מורת רוח בקרב יושבי הארץ;
  4. לעורר מדנים ואיבה בין חלקים שונים של האוכלוסין.

  עשרות ארגונים מהקרן לישראל חדשה נופלים בסעיפים למעלה. הפער והבלבול נובע מעניין 'הדרכים הלא הכשרות'. החוק מאפשר קבלת תרומות מחו"ל אבל האזרח הקטן רואה בהשפעות זרות מתחת לרדאר התקשורתי בסוגיות פוליטיות ובטחוניות כמסוכנות ולא מוסריות. בדמוקרטיה מחליטים יחד בקלפי.

  "גזענות" – רדיפה, השפלה, ביזוי, גילוי איבה, עוינות או אלימות, או גרימת מדנים כלפי ציבור או חלקים של האוכלוסיה, והכל בשל צבע או השתייכות לגזע או למוצא לאומי-אתני;

  בהזדמנות אם כבר דנים בבגידה כדאי להכניס את הדה-לגיטימציה ורצח האופי שביצעו התקשורת והמחנה למתיישבים ציונים שהדבר שמבדיל אותם מהקיבוצניקים הוא הכיפה על הראש (ולא המיקום בו הם חיים, ראו הבקעה).

  אין לי לפידים ולא עמודי תליה בחצר. אני מאמין באותו עקרון גם ביחסינו עם הערבים. עד שלא 'נדבר גלויות' ונבין את האחר (במקום לדמיין) לא יהיה הסכם ובטח שלא שלום יציב.

  אדם צריך לחשוב לעצמו. מה מקובל ומה להוקיע מיד. מתי מינון האשמות הופך לרעל ועד כמה אחד שבגדיו בצבעי אוייב ראוי לבמה תקשורתית ושכר ממשרה ציבורית.

  אהבתי

  • יוסל'ה הגיב:

   הקריאות של אלו שנראים בסרטון הן מזעזעות. גם בסרטונים אחרים ראינו קריאות מזעזעות.

   גם התגובה של בר אילן לדברי המרצה שבסה"כ הביע את תקוותו לימים טובים יותר לכל תושבי האזור, שכן כולם בני אדם בעיניו – ובכן, גם התגובה של בר אילן היא מקוממת.

   ועדיין, מדובר בקומץ של אנשים מסוכנים, שיש הכרח לעצור אותם בזמן. לפעול כנגדם? בודאי, בכל האמצעים שיש לדמוקרטיה שרוצה להישאר דמוקרטיה.

   אבל להגיד שהם הרוב, ושככה נראה "העם שלכם" ולאחל לעצמנו "שניחנק איתו לנצח", זה בדיוק כמו מי שאומר שכל האזרחים בעזה אשמים במותם שלהם כי "הם הצביעו לחמאס". זה אותו הטיעון בדיוק, והוא טיעון מקומם, ושפל מוסרית.

   90% מהציבור, בשני העמים, רוצה שקט, שלווה ושלום, לעצמו ולילדיו. מי שצורח ש- "כולם חרא", הוא בדיוק מי שבמעשיו ובצרחותיו פועל כנגד השלום. הוא פועל כנגד ההבנה, כנגד הסיכוי של המתונים להתגבר, אי פעם, על הקיצוניים.

   מי שבעד הקיצוניים, על ידי כך שהוא מנגח את יריביו ומתייחס לכולם כאל "עיסה קיצונית אחת", מי שמנסה בכוח לטשטש את ההבדלים שבין הקומץ לבין הרוב, הוא בעצמו סוג של "פושע מלחמה", או לכל הפחות, פושע כנגד השלום.

   אהבתי

 10. tc הגיב:

  הפתרון לבעית הפצמרים
  הוא את חפירה לכל חייל.

  שוחה של חצי מטר עומק ומטר תשעים אורך לכל חייל הייתה חוסכת הרוגים רבים. העלות: את חפירה ושעת עבודה של חייל.

  מרוב אלקטרוניקה שכחנו את הדברים הפשוטים, שחייל באזור מוכה פצמרים לא ישן שרוע על האדמה חשוף לפצמרים.

  כואב הלב על הטפשות

  אהבתי

 11. יוסל'ה הגיב:

  אין ספק שהאירוע בנחל עוז הוא בזיון בכל קנה מידה צבאי.
  אין גם ספק שצה"ל, על יחידותיו השונות, צריך לעשות הפקת לקחים מהאירוע.

  החיילים לא פעלו בהתאם לנוהל. את זה מבין כל מי ששירת אי פעם בצבא, אפילו אם הוא שירת בשק"ם. המפקדים של החיילים האלה אחראיים לכל הביזיון הזה, כי זה התפקיד שלהם לגרום לחיילים לפעול לפי הנהלים, ויש להם אחריות בכך שלא הנחו כמו שצריך, לא בדקו כיצד הנוהל מיושם בשטח, המח"ט לא בדק את המג"ד, שבתורו לא בדק את המ"פ, שמצידו לא בדק מה עושה הפלוגה שלו, ובעיקר – איך עושה.

  דו"צ יצא שקרן. זה כואב לי מאד להגיד את זה, ואני יודע שדו"צ לא שיקר במודע, אלא שזה המידע שהוא קיבל מהשטח וזה המידע שהוא הוציא החוצה, אבל מישהו בצמרת דו"צ ובמטכ"ל חייב להבין שמעבר לתפקידו של דו"צ, כמי שאמון על יחסי הציבור הטובים של הצבא, יש לו גם תפקיד בכך שאם הוא מאפשר לשקר לצאת החוצה ולטייח את האמת (גם אם הוא עושה זאת במחדל ולא בכוונה), הרי שהוא פוגע בחיילים שלא לומדים להיזהר להבא.

  אני מניח שהיו עוד מקרים שכאלו בעבר. אם הם היו יוצאים החוצה ולא מטואטאים מתחת לשטיח, הרי שהחיילים האלה היו נחשפים אליהם בזמן, ואז היו מבינים לעומק את משמעות החריגה מהנהלים.

  כולנו מכירים את הביטוי: "הוראות אלו נכתבו בדם", אבל חבל שיש צורך בסרטון של החמאס, כדי שהחיילים של הבוקר יפעלו בדיוק לפי הנוהל, ושהמ"פ של היום יבדוק את מה שהמ"פ של שלשום התרשל לבדוק.

  אם דו"צ מסייע לטאטא מתחת לפני השטח את הפאשלות, אז דם החיילים מצוי גם על ידיו. וכשאני אומר דו"צ, אני לא מתכוון בהכרח לדו"צ הנוכחי, אלא לכל מי ששירת בתפקיד הרגיש הזה, לדורותיו.

  אני מכיר לפחות דו"צ אחד שאצלו זה לא היה קורה – עמוס גלעד.

  ועדיין, כל מי שקופץ וצועק "דו"צ שקרן" שיבדוק את עצמו למה הוא צועק את זה? האם הוא רוצה בדו"צ טוב יותר ויעיל יותר ואמין יותר, או שהוא רק רוצה לנגח את דו"צ ולהסיר מעצמו את הצורך להאמין לכל יתר הדברים שאומר דו"צ, שהם נכונים לפחות ב- 80% מהזמן.

  אהבתי

  • עקיבא הגיב:

   הוא רוצה דו"צ שלא משקר.
   כי למי שמשקר 20 אחוז מהזמן אי אפשר להאמין אף פעם.

   אהבתי

   • יוסל'ה הגיב:

    אתה כנראה לא רוצה להאמין לדו"צ. זה לא נוח לך. ולכן אתה עולז כאשר הוא נתפס באמירת שקר, כי זה מאפשר לך לבטל במוח שלך את הצורך להתייחס ל- 80% אמת שהוא אומר.

    וגם החמאס משקר. אצלו זה 80% ורק 20% אמת, אבל מי שמתעלם מהאמת של החמאס, גם הוא, כמוך, רוצה לחיות באשליות.

    אהבתי

   • עקיבא הגיב:

    אני בוגר מלחמת לבנון הראשונה.
    נכוויתי ברותחין – אין שום דרך שאוכל להאמין לדו"צ.

    אהבתי

   • אף בוגר צה"ל לא מאמין לדו"צ ולא לעיתון. בהתחשב באילוצים השיקולים והנסיבות אני לא יודע לתת ציון או להשוות לדוברי צבאות מערביים אחרים. לשקר יש תפקיד ולתחושת האמון יש תפקיד ולי נראה שמישהו משקלל כמיטב יכולתו.

    אהבתי

   • יוסל'ה הגיב:

    חבל.

    חבל שאתה מתעקש. אבל בכנות כואבת אני אגיד לך, שאנשים שמתעקשים כמוך לבטל את כל מה שדו"צ אומר, רק על יסוד העובדה שדו"צ אמר את זה, מבלי לבדוק עניינית האם זה שקר או אמת, הם אנשים בלתי רלוונטיים.

    הדעה שלך, בכל עניין היא חסרת רלוונטיות ולא שווה כלום, כי אתה מתעקש לגבש את הדעה שלך תוך התעלמות מלפחות חלק מהעובדות (החלק שמגיע מדו"צ).

    יש לי חבר כמוך. הוא גם מסרב לצרוך חדשות מערוצים ישראליים. מבחינתו הם לא אמינים. בעיניו אמינים רק אתרי בלוגרים של מה שנהוג לכנות כ-"שמאל קיצוני" וכמובן רק חלקם של הכותבים בהארץ (חלקם "ימניים מידי" עבורו). אתה יודע? כשמישהו מתעקש לגבש את הדעה שלו על עובדות חלקיות שעברו מסננת של פוליטיזציה, וזה כרגע לא חשוב אם המסננת היא מימין או משמאל, אז הדעה שמתגבשת מבוססת על מציאות מדומה.

    מי שדעתו מבוססת על מציאות מדומה הוא בלתי רלוונטי. דעתו לא רלוונטית, ואין הוא ראוי להשמיע אותה.

    וזה נכון גם למי שקורא רק את העיתונות החרדית, או למי שמוכן לגבש דעה רק בהתבסס על מה שאמרו לו "רבנים".

    חבל שאתה נוהג כך (בעניין דו"צ ואולי גם בעניינים אחרים)

    אהבתי

   • עקיבא הגיב:

    אתה נלחם בשדים שאתה ממציא.
    אף אחד לא מבטל את מה שדו"צ אומר.
    אבל לנוכח ההיסטוריה העגומה שלו בתחום האמינות, אי אפשר להאמין לו מבלי להצליב את המידע עם לפחות מקור אחד נוסף.

    אהבתי

   • יוסל'ה הגיב:

    הרגע אמרת שאתה לא מאמין לדו"צ ולא מסוגל להאמין לדו"צ. אתה אמרת.

    עכשיו אתה טוען שאני נלחם בשדים שאני ממציא? אתה שד שאני ממציא?

    אהבתי

   • עקיבא הגיב:

    מכך שאני לא מאמין לדו"צ לא נובע שהוא אף פעם לא אומר אמת.

    אתה יודע, במדיניות מתוקנות דוברים הם עובדי ציבור, המחוייבים לציבור, ולכן אסור להם לשקר לציבור.
    לכן פוליטקאים ופושעים אחרים משלמים לעורכי-דין וליחצ"נים כדי שישקרו עבורם.

    אהבתי

   • יוסל'ה הגיב:

    אני לא בטוח שהבנתי מה אתה רוצה להגיד.

    קח בחשבון שגם דו"צ (וכל המערכת הגדולה שמאחוריו) הם כולם עובדי ציבור. הוא איננו עובד קבלן ואיננו רני רהב.

    ואגב, אני בטוח שדו"צ לא משקר במודע. אין לי ספק שהוא לא משקר במודע. במיוחד משום שהוא עובד ציבור, הפועל לפי נורמות של עובד ציבור, ואין לו מורא, זולת המורא של הציבור.

    אבל בהחלט קיימים מקרים שבהם הוא איננו דובר אמת. זה בגלל שדו"צ לא מדווח על מה שראו עיניו, אלא על מה ששמעו אוזניו ממי שאכן ראה.

    וייתכן שמי שראה משקר לדו"צ ודו"צ מעביר את השקר הלאה. כבר היו מקרים מעולם, והדוגמא של אתמול, היא דוגמא נוספת לכך.

    אהבתי

   • ברטה הגיב:

    אהבתי

  • עובר אורח הגיב:

   ליוסל'ה וחבריו. בקרת איכות ואמינות והגדרת
   איכות ואמינות היא שדה מדעי הנדסי ענק.
   לא ניתן לדון בזה בצורה חובבנית. אתן דוגמה
   לאבסולוטיות שמביאה לאבסורד. מראש אני
   לא מאמין לאף חשבון באף מסעדה. האם
   המסקנה המעשית שאני לא אוכל אף פעם
   באף מסעדה. ולדאי שלא. אני מתייחס לחשבון
   כמידע גולמי וובודק את אמינותו בכמה דרכים.
   ובסוף מאשר את אמינותו או את המסקנות שבדיקת
   האמינות הביאה בפעולת תשלום. חוץ מתשלום
   פעולת אישור חד משמעית מוחלטת היחס שלי
   להודעות דובר צה"ל דומה. דרך אגב מהיכן
   המספרים 20 80 ? אלו מספרים נוראים.
   מערכת ששוגה 20% זה אומר למשל שמכל
   חמישה מכתבים אחד מגיע לכתובת לא נכונה.
   או פנצ'ריה שמכל חמישה צמיגים שהיא מוכרת
   אחד מפונצ'ר. כאמור זה נושא מדעי-הנדסי
   מובהק אבל לעניות דעתי דו"צ יותר טוב מאחד
   למאה או אפילו אלף אבל זה סתם ניחוש גס.

   אהבתי

 12. לחם הגיב:

  בן כספית כוכב עליון: שבע תגובות למאמר צדקני שלא אומר כלום. שבע תגובות!!! אכן כוכב עליון. מי שחשב שמעריב החדש המחודש והמתחדש יפרח עם בן כספית ועם ליאורה הרכילאית טעה בענק. בניגוד לתחזיות של כספית אף עיתון לא יכול להתקיים בלי קוראים ומעריב צועד לשם בנחישות, עיתון עם כוכב עליון אבל בלי קוראים. יכול להיות, רק יכול להיות, שכספית לא מתאים יותר לעיתונות, שההנחות שלו התאימו לשנות השמונים אבל אינן תקפות יותר? מעניין איך הוא הצליח לגרום לעזור, איש עסקים ממולח וקמצן, לשלם לו סכום נאה ולהפוך אותו לכוכב.

  אהבתי

 13. עקיבא הגיב:

  אין לך ראי בבית?
  אתה לא רואה שמול כל סרבן משמאל יש סרבן מימין.
  מול כל ממריד משמאל יש ממריד מימין.
  מול כל מבקר של צה"ל יש מפנצ'ר של צמיגי אלוף פיקוד המרכז.
  מה רדיפת הבוגדים המדומים האלה נותנת לך? איך היא מחזקת אותך?

  רבאק, ממשלת ימין של נתניהו-בנט-ליברמן מנהלת את המלחמה הזאת. ממשלת ימין מממשת עכשיו את מדיניותה והשקפת עולמה:
  "ניהול הסכסוך", חוסר הכרעה, פחדנות, סטטוס קוו.

  איפה המלחמה בטרור? איפה חיסול החמאס?
  מה שאני רואה זה שדנים עם החמאס ושומרים על החמאס. נותנים מכה קטנה ומנסים לברוח להפסקת אש.

  אבל טוב שיש את הבוגדים משמאל להאשים.

  אהבתי

  • יוסל'ה הגיב:

   גם אלו אשמים (משמאל) וגם אלו אשמים (מימין).
   גם כנגד אלו צריך לפעול, וגם כנגד אלו צריך לפעול.

   אם אתה מתנגד לזה, זה יכול להיות בגלל שאתה מעדיף את הצד של הקיצוניים.

   אני מעדיף את הצד של המתונים. אני רוצה לצאת כנגד הקיצוניים, משני הצדדים, באותה המידה. אלו טרפה ואלו נבלה.

   אהבתי

   • עקיבא הגיב:

    תמיד יהיו קיצונים. זה חוק טבע.
    כמה שתקצץ מהצדדים, תמיד יישארו צדדים.
    בסוף תישאר לבד.

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    אוי עקיבא, כבוד גדול. נזכרתי בחיוך באימי הסופרצדקת שרק הייתה מיישרת את התספורת. במובן השבתי לה כגמולה ביישור עוגות.

    אהבתי

 14. imanuel הגיב:

  זה לא "העם שלכם"
  זה העם שלנו.

  יכול להיות* שחלק מהאחריות שיש לנו בעם חלקים כאלה
  היא כל כתפיהם של מי שמחלקים את העם ל"שלנו" ו"שלכם"
  זו החברה בה אנו חיים, אני לא משוכנע שהחבר'ה ממדרון יפו טובים יותר, וגם הם כנראה חלק מ"איתנו"

  * יכול להיות – צורה מנומסת לומר ברור כשמש

  אהבתי

 15. מדינת כל גזעניה. זה קורה
  שהדרך מתמשכת.

  אהבתי

 16. ZIKI הגיב:

  אוי איך שגלגל מסתובב לו, רק חבל שבדרך הוא גם עולה על הרגל של כולנו.
  אני זוכר את הנבל הזה ביביהו עומד על המרפסת בככר ציון כשמתחתיו אלפים צורחים "בדם ואש את רבין נגרש".
  ביביהו רכב על הנמר עד שהוא נפל ולא כואב לי הלב עליו כלל וכלל.

  אהבתי

  • דרורי הגיב:

   הם צועקים אחמד טיבי לא ביבי. גם אני חשבתי בהתחלה שמדובר בביבי. המעלה של הסרטון הוסיפה תרגום לאנגלית וזה טיבי.

   * הדמויות קלות לזהוי שמישהו יגיש תלונה במשטרה

   אהבתי

 17. אא הגיב:

  חמאס ניצח בבריטניה

  62% of British public says Israel committing war crimes, as polls show sympathy for Palestinians

  דעת הקהל בבריטניה

  הסיבה סיקור אמציונלי אוהד

  http://m.huffpost.com/uk/entry/5624934

  אהבתי

 18. סופר מריו הגיב:

  קשסמול, מה לעשות תמיד עדיף לצחוק מאשר לבכות 🙂

  אהבתי

 19. הדס הגיב:

  הניסיון של אורן נהרי ואיילה חסון להרחיק מלשכת נתניהו את החשד להדלפה הופך להיות לפארסה מביכה.
  אורן נהרי מבזבז את הקרדיט הגדול שהוא צבר לאורך שנותיו בדסק החוץ של הערוץ הראשון.

  אהבתי

 20. רוזה מרציפן הגיב:

  לגבי השאלה כן פצמר או לא פצמר, נדמה לי שיש בלבול בין שתי תקריות מאותו היום: בשעות הצהריים 4 חיילים נהרגו מפגיעת פצמ"ר במועצה אזורית אשכול‏. מאוחר יותר, בשעות הערב, הגיעו המחבלים דרך המנהרה ליד נחל עוז (מועצה אזורית שער הנגב) וירו והרגו חמישה חיילים. זה המקרה שמצולם בסרטון ועליו לא נאמר שהיה ירי של פצמ"ר. ככה למיטב הבנתי לפחות.

  אהבתי

 21. עופר הגיב:

  דיברתי אתמול עם חברה שמתגוררת סמוך לרצועה, והיא הסבירה לי שאזעקות יש רק לפני טילים – ואילו פצמ״רים פשוט נופלים להם ללא כל התרעה. לעניין הערתך בעניין.

  אהבתי

 22. אורן הגיב:

  דיויד פרום מאטלנטיק טעה, ומגיש את ההתנצלות הכי לא מתנצלת.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s