מוצצים

maariv5.3.15haaretz5.3.15 isra5.3.15yediot5.3.15

הכותרות

♦ האם נתניהו אופטימי כי המסר נקלט, כך בכותרת הראשית במעריב? או שהוא גרם למשבר, כמו הכותרת הראשית בהארץ? ישר"ה מביא בראש השער, ובפירוט ניכר, את פסילת בג"צ את עתירה נגד ישר"ה.

…הנשיא(ה) מרים נאור תהתה: "אם נקבל את התזה הזאת, יו"ר ועדת הבחירות צריך לשבת יום־יום ולבדוק אם העיתונות דיווחה אמת. אנה נגיע?"
השופט עמית הוסיף: "אדוני רוצה איזון, אין איזון. לעיתון הזה יש אג'נדה. אין איזון. בכלי תקשורת ציבורי נאמר שאנו צריכים לתת את הקול השני. כאן זו עיתונות אחרת".
"יש הרבה מאוד עיתונים עם אג'נדה", הוסיפה הנשיאה נאור.
השופט מלצר הטיח בעותר: "עד שביטלו את הצנזורה לקח מאות שנים, אדוני רוצה להחזיר את הצנזורה?"
העותר השיב: "אני לא אומר מה לכתוב או לא לכתוב, אחד התפקידים של עיתונים זה לבקר את השלטון. עיתון שכל הזמן מפאר את השלטון לא עושה עליו תחקיר".
הנשיאה נאור הדגישה: "אנחנו לא מחלקים ציונים לעיתון זה או אחר. אנחנו עוסקים בשאלה האם זו מודעה בתחפושת. שם אנחנו".
"זה דבר חריג שבחריג, מודעה בתחפושת. אדוני צריך להיות מודע לכך", העיר השופט מלצר, "נניח שיש עיתון שרוצה לפאר את השלטון, זה גם לגיטימי".
"לא מחלקים ציונים"
הנשיאה נאור הדגישה: "אנחנו לא מחלקים ציונים עיתונות טובה או עיתונות רעה".
השופט מלצר הוסיף: "רוב העיתונות היתה בשעתו עיתונות פוליטית. היו עיתונים שגינו את השלטון, והיו עיתונים שפיארו את השלטון".
הנשיאה הוסיפה: "הארץ מלאה עיתונים מטעם".
כאשר ביקש העותר להסיט את הדיון "לנושא של שלטון בעלי ההון במועמדים לבחירות", הטיחה לעברו הנשיאה נאור: "כאן קשה לי לראות את זה". העותר השיב: "התופעה עליה אני מדבר פוגעת בשוויון", אך הסכים: "זה לא מתיישב אחד לאחד עם הוראות חוק התעמולה".
"אם זה לא מתיישב מה אנו עושים פה?", השיבה לו הנשיאה נאור, "אנחנו עוסקים בתעמולת בחירות ובמודעות בחירות ואדוני גורר אותנו למחוזות אחרים". "המימון מצביע על כך שמדובר בתעמולה", התעקש העותר.
הנשיאה מרים נאור השיבה לו: "למה? אומר פלוני או אלמוני אני רוצה לזרוק כספים ולהפסיד, לשיטתו להשקיע כסף כי האג'נדה הזאת נראית לי. אסור?"
בנקודה זו סיכמה נאור את הדיון: "אדוני הבין לאן הרוח נושבת, לעיתים אנו שולחים אנשים להתייעץ עם הקליינט, אבל את זה אפשר לעשות גם בהתייעצות פנימית".
העותר ביקש חמש דקות הפסקה, חזר לאולם והודיע לשופטי בג"ץ כי הוא מקבל את עצת השופטים ומושך את העתירה…

♦ ישר"ה נגד ציפי לבני.
מצחיק לראות את הפרסומת הזו שזורה בתוך הידיעה על לבני.

ביבינכשל

♦ אם 46% מהציבור בישראל חושב שהנסיעה לקונגרס היא צעד נכון, האם ברור לעורכי ישר"ה שלמעשה, רוב הציבור חושב שזה צעד לא נכון?

ידיעות הקדים את יום האישה הבינלאומי עם כותרת ועמודים ראשונים העוסקים באי שוויון המשכורתי בישראל. טענת המקטרגים, הטוענים שאין דבר כזה, אי שוויון בשכר, נסמכת על כך שנשים פשוט עובדות פחות שעות מגברים ולכן מרוויחות פחות. אוקיי, נניח שזה נכון, אבל זה למה? כי עדיין, חלוקת העבודה בין נשים לגברים במשק הבית, בהקשר של טיפול בילדים וגידולם וניהול הבית, נופלת עדיין ברובה על נשים. שותפות שווה ומלאה בין זוג ההורים היוא ברוב המקרים משאלת לב, מכל מיני סיבות ידועות וטחונות. אין סיבה לחזור על כך כאן.

♦ מאקו מתאר את הסקר שלו כאחרי הנאום, הליכוד ונתניהו מתחזקים. ידיעות מעדיף את הכותרת "אין שינוי דרמטי, ומתייחס גם לסקר של ערוץ 10, וכותב במפורש: "בסקר ערוץ 10 משתפר מצבו של הליכוד בשני מנדטים והמפלגה מקבלת 23 מנדטים, כמו המחנה הציוני"?

♦ סיפור תמוה: אב הבית לשעבר, מני נפתלי, התקשר לכמה עובדים במעון רה"מ והקליט את השיחות, בניסיון לחזק את טענותיו נגד הנתניהוז. אחת מהנשים עמן דיבר הטיחה בו שהטריד אותה מינית כמה פעמים. נפתלי מיהר והעביר את הקלטת למשטרה ואמר לחדשות 2 שזה "מסע רדיפה מתוכנן, עלילת דם". איך מסע רדיפה מתוכנן אם נפתלי הוא זה שהתקשר אליה מיוזמתו, ועד אותו רגע אותה אישה לא צייצה בנושא? באותה ידיעה, המתפרסמת בישר"ה, לא כתוב כלל שנפתלי הוא זה שהתקשר לעובדים, ושמיהר להעביר את הקלטת למשטרה.

♦ מה אפשר לומר על שובו (החלקי) של גדעון סער? שאין לסמוך על אף מילה של פוליטיקאי. אף פעם.

פוסט מורטם על הנאום

בסוגיה המהותית, נתניהו צודק. הנקודות שהעלה בנאומו הן נקודות נכונות. צריך להתריע, צריך להסביר, צריך להניף את הדגל הנכון הזה ולקרוע את המסכה מעל פניהם של האייטולות. העניין הוא הדרך. הצורה. במקום להפוך לבן־בית בבית הלבן, לבעל הברית הקרוב ביותר של הנשיא אובמה, לזה שיכול להשפיע מבפנים (כפי שהשפיעו קודמיו של נתניהו – שרון, אולמרט ואפילו ברק), הפך נתניהו ל״פרסונה נון גראטה״ בחדר הסגלגל. הוא היה צריך לנהוג כבוד בנשיא האמריקאי, לייצר איתו יחסי אמון, לעשות מחווה או שתיים, להגיד אמת. הוא עשה ההיפך. הוא ניסה להדיח את אובמה, בהשפעת פטרונו אדלסון, הוא מכר את האינטרס הלאומי הישראלי למען אינטרסים צרים וזרים – ואחר־כך בא בטענות על כך שאובמה לא מקשיב לו (בן כספית, מעריב)

"נתניהו סיים את נאומו, וזה היה הזמן לעוד עשר דקות של תשואות. בין אם נתניהו השיג את מטרותיו לחבל בהסכם עם איראן או לא, דבר אחד בטוח: תגובת בית הנבחרים לנאום הזה הייתה בלי ספק המציצה הכי ארוכה שקיבל יהודי אי פעם" (ג'ון סטיוארט, הדיילי שואו).

הקטע הזה מתוך התוכנית הוסר מיוטיוב.

משתכשכים בביצה

עמיר קורץ עובר מכלכליסט ליח"צ.

דוד אברהם עוזב את וואלה ברנז'ה. אם יש פה מישהו/י הרואה עצמו מתאים לתפקיד, נא לפנות לדוד השני, ורטהיים david_v@walla.net.il

♦ אחרי למעלה מעשור, נטע גורביץ, העורכת הראשית של ידיעות ספרים, פורשת.

♦ בסינמטק ירושלים תיפתח במוצ"ש תערוכת צילום של איל פלד, שסובל מאפאזיה בעקבות אירוע מוחי חמור שעבר לפני כמה שנים. אתי אברמוב ראיינה אותו היום במוסף 24 שעות של ידיעות. שווה לקרוא, אם נופל לידיכם.

יש עורכים בבית?

יעל שוב על נסים:

נגה ניר נאמן, כתבת חדשות ערוץ 10, מסכמת כתבה על מטוס נוסעים שהתקשה לנחות בערפל, ובסופו של דבר הנוסעים חולצו ממנו ללא פגע: "מול תמונות כאלו קשה לשים בצד את הקלישאות ולהימנע מהמילה נס, אבל גם מומחי התעופה, אנשי המקצוע, מגדירים זאת כך בדיוק".
עו"ד דין גל פלג, טייס ומומחה לבטיחות טיסה: "מרגע שהמטוס יורד מהמסלול חומרת התוצאה היא כבר בידי המזל, וכאן היה מזל".
אודי זוהר, לשעבר מנהל רשות התעופה האזרחית: "רק המזל מחליט אם זה יהיה אסון או לא, כי כשמישהו נוחת בלי שהוא שולט באיפה הוא נוגע, איך הוא נוגע, יכול היה להיגמר רע מאוד כולל אולי שריפה".
אז מתברר שבניגוד לדברי הכתבת הנלהבת, המומחים דווקא כן מצליחים להימנע מקלישאות, ומדברים על מזל, ולא על נס, שהם אינם היינו הך, למרות טענתה של נגה ניר נאמן. 
הגיע הזמן שכתבי חדשות יפסיקו לבלבל בין שני המונחים, ויעזבו את אלוהים בשקט.

תרבות

♦ מי כתב את הסיפור האבוד של ארתור קונן דויל (מיכאל הנדלזלץ).

לפני פיזור

♦ פורים שמח והתמודדות קלה להורים שבחבורה.
אמאמודאגת [באבווטסאפ]

♦ ותודה לכל תומכי הבלוג.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה שערים, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

39 תגובות על מוצצים

 1. אחד שיודע הגיב:

  דיווח: "הפרשה הביטחונית הדרוזית" מסתעפת. חייל מדאליית אל-כרמל עצור לחקירה בשב"כ.
  😦

  אהבתי

 2. צהלה ושמחה הגיב:

  פורים שמח והתמודדות קלה להורים שבחבורה

  פורים הוא החג החביב ביותר נחוג מחוץ לבית ללא לילסדה/ חגים נוראים על כל הקניידלך והקרעפלך החל משלב הכנת התחפושות וכלה האווירה הפורימית העליזה . השנה מרעישין ברעשנים להמן המקומי.

  אהבתי

 3. מישהי הגיב:

  אם 46% מהציבור בישראל חושב שהנסיעה לקונגרס היא צעד נכון, ניתן להסיק שרוב הציבור לא חושב שזה צעד נכון, אבל לא ניתן להסיק שרוב הציבור חושב שזה צעד לא נכון.

  אהבתי

  • דב שיטות מחקר איכותיות הגיב:

   אם הסקר נערך בקרב יהודים בלבד, אז לא רק שרוב הציבור בישראל מתנגד, אלא גם שישר"ה מרמה במכוון בסקר הנ"ל, ויתכן ועובר על חוק הבחירות או לפחות עוקף אותו במכוון (ויתכן שזו הסיבה שאינו מבצע סקרי בחירות רגילים). מסתבר שלעשות סקרים בקרב יהודים בלבד זו תפיסה מערכתית בישראל היום כחלק מהאני מאמין שלו.

   אהבתי

   • ניימן הגיב:

    איך הגעת למסקנה שרוב הציבור מתנגד? אתה יודע שזה שאני "לא תומך" בנסיעה, לא אומר שאני נגדה. יש עוד אפשרויות באמצע ("לא איכפת לי" או "לא יודע" למשל)

    אהבתי

   • דב שיטות מחקר איכותיות הגיב:

    אתה יודע שיהודים דוברי עברית אינם מייצגים את כל הציבור הישראלי. הסקר של ישר"ה שקרי במכוון.

    אהבתי

   • ניימן הגיב:

    לא התייחסת למה שכתבתי. מעליב.

    אהבתי

   • דב שיטות מחקר איכותיות הגיב:

    מוזר, הסברתי לך איך הגעתי למסקנתי. או שאולי זה נראה לך סקר ראוי. (באשר לדיון שלך, הוא ברור מאליו, רוב מהיהודים דוברי עברית שיש להם דעה בנושא תומכים בנסיעה, אך אינם מהווים מדגם מייצג לכלל הציבור).
    הסקר לא רק מטעה, אלא גם מנוגד לחוק הבחירות.

    אהבתי

   • ניימן הגיב:

    על סמך מה אתה מניח שזה רק יהודים..?

    (אגב, במילה 'רוב' אתה מתכוון ללמעלה מחמישים אחוז, או לאפשרות בה בחרו הכי הרבה אנשים (גם אם זה פחות מחמישים אחוז))

    אהבתי

   • דב שיטות מחקר איכותיות הגיב:

    כתוב שם 500 מרואיינים מהאוכלוסיה היהודית דוברת עברית. אני שמתי לב לזה, כי כך נוהג ישר"ה בסקריו. אולי תפיסה אידאלוגית של דמוקרטיה של המערכת. זה שלא ידעת, והוטעת, מוכיח את השקריות של הסקר. בטווח של 90 יום לפני הבחירות כנראה גם עבירה על החוק.

    אהבתי

   • ניימן הגיב:

    אה, אז אני חייב לך התנצלות. אתה צודק. פספסתי את זה כי עשיתי חיפוש בטקסט וזה בכלל היה כתוב בתמונה.

    אהבתי

   • מישהי הגיב:

    באמא שלך, אם אתה רוצה ללכלך על ישראל היום תפתח בלוג משלך, או לפחות טוקבק חדש. העיתון האיכותי והמאוזן הזה הוא אמנם התנ"ך שלי, אבל אתה הרי יודע שזה כלל לא קשור למה שכתבתי קודם.

    אהבתי

   • דב שיטות מחקר איכותיות הגיב:

    אמא נפטרה מזמן, למה להטריד אותה בשרשור.
    קודם כל כתבת:

    אם 46% מהציבור בישראל

    והבהרתי לך שזה לא נכון. את צריכה להיות מדעית יותר בזיהו הציבור המיוצג במדגם.
    שנית "לא יודע" שונה מ "לא השיב" ובסוג שאלה כזאת יש רגליים גם לטיעון של ולווט.
    שלישית: לא כמו התנ"ך שלך אך עפ"י קודקס הבלוג של ולווט קיימת לי זכות ניצול השרשור.

    אהבתי

   • Oolie Goolie Bird הגיב:

    האתיקה של ישר"ה נמצאת לפחות באותה קומה של הארץ וטמקא. לא הבנתי אם מפריע לך שלא כללו ערבים בסקר או שלא הזכירו במפורש שמדובר בלחמנא ביצא בסקר שנערך בקרב אותו עם עתיק שסידר לאחשוורוש תהילת נצח. לפי ההגיון הנאור צריך לשאול את ערביי ישראל אם כדאי לתקצב את כיפת ברזל. כל החיים, עד דלא ידע.

    אהבתי

   • יוסל'ה הגיב:

    מתה. אמא מתה, לא נפטרה.

    אהבתי

   • מישהי הגיב:

    קופי פייסט לולווט. לא טענתי כך אפילו במובלע. אבל אם אתה מתעקש להתווכח איתי אז "לא יודע" לא קרוב יותר ל"חושב שלא" מל"חושב שכן", אתה מניח הנחות על הלא נסקרים, וחשבתי שאתה חי לפי מערכת כללי מוסר מחמירה יותר.

    אהבתי

 4. צהלה ושמחה הגיב:

  משהו קורה מתחת לפני השטח

  אהבתי

 5. ושתי הגיב:

  חזרתי כעת ממקום ציבורי. ההתרשמות בשטח היא שאכן ביבי על הסוס. בחדר ההמתנה שמעתי המון ״אני רק ביבי ושיגידו מה שיגידו״. נראה שסיפורי הבקבוקים איבדו מומנטום. העם אוהב מלך שהוא קצת לא משלנו ושעושים לו כבוד באמריקה. אחרי פרשיות שרה בתחילת הקמפיין חשבתי שזה יכריע את הבחירות כעת הדברים נראים אחרת.

  אהבתי

  • ישראל מחר הגיב:

   סיפור קצר לפורים.
   פעם אמרו ליוסף בורג: ״האיש ברחוב אומר״.
   ענה: ״ באיזה רחוב שאלתם?״.

   אהבתי

  • אנו- ני - מית הגיב:

   אני שומעת המונים שמתלבטים ובמפורש רבים שמעקמים את האף למשמע השם נתניהו.

   רק השיטה הקואליציונית עלולה לשים אותו שוב בראש מדינה בה התמיכה הישירה בו נופלת מ 20% מכלל המצביעים.

   אהבתי

   • בטח הגיב:

    דבר נורא הדמוקרטיה הזאת…
    בסקרים שנשאל בהם מי מתאים ביותר לראשות בממשלה ביבי מוביל על בוז'י בפער גדול יותר מאשר הפער בין המפלגות. אולי הבעיה לא בשיטה הקואליציונית?

    אהבתי

 6. ושתי הגיב:

  נדב אבוקסיס, אחד שהתלבט וצף, הצביע בעבר למרצ ולעבודה אבל הפעם רק הליכוד. כנראה הכבוד באמריקה עשה לו את זה

  אהבתי

 7. רק אומר הגיב:

  אם 46% מהציבור בישראל חושב שהנסיעה לקונגרס היא צעד נכון, האם ברור לעורכי ישר”ה שלמעשה, רוב הציבור חושב שזה צעד לא נכון?

  בגוף הידיעה מובא ש39% חושבים שהנסיעה היתה צעד לא נכון, 46% חושבים שהיה נכון, ו15% לא יודעים.

  המסקנה היא שרוב הציבור חושב שהנסיעה היתה צעד נכון, או אין לו דעה, והמיעוט חושבים שהיתה טעות.

  אהבתי

 8. ירון נוי הגיב:

  מה מפריע לך שאנשים רואים באירוע "נס" ואחרים מגדירים אותו "מזל"? מה, נס קורה ללא מזל?

  אהבתי

  • דב שיטות מחקר איכותיות הגיב:

   א. בתנאים שהיו, יכולת הטייס וגם המיכשור המתקדם לא יכלו להבטיח נחיתה חלקה, וגם המזל שיחק תפקיד.
   ב. בתנאים שהיו, תאונה היתה בלתי נמנעת, ורק הנס הביא לנחיתה מוצלחת.

   אהבתי

 9. זרש הגיב:

  נדב WHO?

  אהבתי

 10. אנו- ני - מית הגיב:

  דווקא בפורים נפל להם המצחיק?

  האתר לא מצייץ מאז יום האתמול.

  http://sta2sim.com/

  🙄

  אהבתי

 11. הרצוג יכול ללכת לים הגיב:

  נכון שצפיתם בסרטון הליכוד שבו השווה ביבי את עובדי הנמלים ורשות השידור לחמאס? (אזהרת קריאה ללחם)

  אהבתי

 12. הרצוג יכול ללכת לים הגיב:

  לטובת מי שלא צפה לפני שיגנז.

  אהבתי

 13. יותר היסטורי מהנאום בקונגרס הגיב:

  מי שלא יתייצב בכיכר כאילו אסף בקבוקים לשרה.

  אהבתי

 14. Oolie Goolie Bird הגיב:

  השנאה האדירה לנתניהו גובלת בטירוף. נכון מה שנכון, בהחלט מנותק מהעם ומכאן חלקו ואחריותו לשנאה. החדשות הרעות: גם השמאל שמחזיק באג'נדת שתי מדינות מנותק. משני העמים.
  פרק ראשון ובו יסופר, איך נעור משנתו העיקר:
  אף ראש ממשלה לא יפנה את גוש עציון ואריאל, גם לא בוז'י.
  אף יהודי לא יסכים לזכות השיבה הפלסטינית. גם לא אלה שבמרצ.

  פרק שני ובו יסופר איך נעורה אישתו של העיקר
  אף נשיא פלסטיני לא יקבל מדינה עם גושי התיישבות שורצים יהודים, גם לא אבו מאזן. אף ערבי לא יסכים להסדר ללא זכות השיבה. גם לא אלה שביהודה ושומרון.

  נסיים בנס הנחיתה רכה.

  אהבתי

  • נאוסי הגיב:

   בהתחשב בהנחת יסוד 1 שלך, מדוע לא להצביע לעבודה? או למר"צ?
   אם גם בוז'י וגם גלאון לא יפנו את גוש עציון ואריאל ויתנגדו לזכות השיבה, אז בשביל מה צריך את ביבי?
   הטיקט היחיד שלו הוא הביטחון אבל בתכלס זה ברור שממשלת שמאל לא תגיב אחרת מממשלת ימין במקרה של איום ביטחוני (רק שיהיה לה יותר גיבוי, גם מהימין בארץ וגם מארה"ב), אז למה לא לבחור במפלגה שעושה גם משהו למען האזרח במקום בראש מפלגה מנותק ומפלגה שרווחת האזרחים ממנה והלאה?
   נחיתה רכה! (בשביל מחיאות הכפיים המסורתיות יש את מירי רגב)

   אהבתי

   • Oolie Goolie Bird הגיב:

    שותף לדעתך שהשמאל יהיה הרבה יותר מילטינטי בעימות הבא אם יחזיק בשלטון. הבעיה שמפלגות המרכז ומרצ למעט הליכוד ייענו לכל דרישות הבית השחור. צריך להסתכל מה קורה סביבנו ולהבין שהאמריקאים ינסו לכפות עלינו ועל הפלסטינים הסדר ומדובר בסכנה קיומית. בתסריט שמוביל לטרנספר אוכלוסיה עוברים דרך ניסיון שאינו מציאותי. הדיבור החברתי של מרצ והעבודה משמש אוויר חם לבחירות. ההשקעות הסוציאליות הכי משמעותיות התרחשו בתחום הסלולר ותשתית התחבורה שנפרשת לדרום ולצפון. המחנה ומרצ שואפים למרכז ולצופף אותנו.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s