חג הקלוריות הריקות

haaretz12.4.15yediot12.4.15

isra12.4.15maariv12.4.15

הכותרות

– ניסיון הירואי של כל עיתוני הנייר להתמודד עם שלושת ימי החג בהם נפוצו העיתונאים לכל עבר, מחד, ועם שרשרת האסונות שאירעה לישראלים ברחבי העולם, שהיא היום כבר חדשות ישנות. לא פשוט.

– אם קוראים את הכותרת הראשית של הארץ, ואם אכן היא נכונה, שנתניהו אמר בישיבת הקבינט שהסכנה היה שאיראן תמלא אחר הסכם הגרעין, הרי שמדובר באמירה מטורפת מאין כמותה שההיגיון שמאחוריה קלוש עד מאוד.
מה נתניהו רוצה בדיוק? כלומר, איזה תרחיש טוב בעיניו?
בישר"ה יש כותרת הפוכה למדי, באופיה: "קרב בקונגרס לבלימת ההסכם עם איראן" ו"סקר: 68% מהציבור האמריקאי לא מאמין שאיראן תעמוד בתנאים". נו, הם לא היו בישיבת הקבינט ולא שמעו את ביבי אומר שזה יהיה אסון אם איראן תעמוד בתנאים.
בידיעות נמאס לעורכי עמוד הבית מלדוש בדיוני ההסכם, והידיעה על כך הודחה לע' 16, ידיעה המזכירה שעוד ארוכה הדרך להסכם קבע, ושלמנהיגי איראן יש דרישות חד משמעיות לביטול הסנקציות. טוב, זו ידיעה מלפני שלושה ימים, למעשה. אז למה שתהיה כותרת ראשית היום (כמו למשל במעריב)?

– כיסוי המימונה הרטובה. בשער ידיעות, כמובן, הנשיא הוא זה שזוכה לכבוד ויקר עם תמונתו הגדולה המתנוססת בשער. הנתניהוז מככבים בכפולת האמצע של ידיעות, כשזוג המאבטחים כמעט דוחפים את ראשם לתוככי המזון המוגש באור עקיבא, המקום המסורתי בו חוגג רה"מ את חג הקלוריות הריקות.
בישר"ה, בצנעה, תמונתו הקטנה של נתניהו והרעיה (כנ"ל במעריב) מתנוססת בשער, לצד תמונת גשם גדולה מהצפון.
בכפולת המימונה של מעריב בחורו לצ'פר דווקא את הנשיא לשעבר, פרס, ואת ח"כ מירי רגב.
בהארץ בחרו בתמונת מימונה של השר אורי אריאל וח"כ ניסן סלומינסקי, אולי מתוך ידיעה שהנשיא והרה"מ יהיו תפוסים ע"י העיתונים שלהם.
בעמוד הפנימי מתנוססת תמונה נתניהו, כשהשרה הוסרה ממנה, ורק קצוות גל הבלונד מבצבצת בחלק הימני של הפריים, יבחינו חדי המבט.
מימונהארץ

– אם מישהו הצליח להבין את הידיעה הזו בהארץ, על חופשות בתי הספר, ואת כל הקיצורים והאירוכים שעליהם אחראי משרד החינוך, אני מעניקה לו צל"ש, או תעודת בגרות מחודשת. שלל הקומבינות והחישובים לא ברור בשום אופן, ובעיקר נראה כי מישהו עובד עלינו בעיניים. משרד החינוך. עכשיו, מאחר שבבלוג ביקורת תקשורת עסקינן, ולא בביקורת על משרד החינוך (שגם הוא ראוי כמובן לביקורת, אבל לא כאן), כשלונו של מחבר הידיעה, ליאור דטל, הוא שהמשיך להוליך את קוראיו המבולבלים בסבך ההסברים של הקיצורים והאירוכים בלי להאיר את המצב ולהסביר אותו, או לחילופין, לחבוט במתעתעין.

– פלסטיני נהרג בהפרות סדר אלימות בגדה (מעריב). איך נהרג בדיוק? רק אם תמשיכו לקרוא את הידיעה תבינו שהיו מעורבים שם כדורי גומי צה"ליים, למשל.
פלסטינינהרג

מהכותרת בגל"צ אפשר להבין שמדובר בהרג כתוצאה מאש צה"ל.
דיווח משלשום באתר הארץ. צה"ל אומר שלא נורתה אש חיה.
וישר"ה: כותרת ללא רמז למעורבות צה"ל. בפסקה האחרונה תגובת צה"ל על שלא נורתה אש חיה. נו מה? מתברר שגם אש מתה יכולה להרוג.
פלסטיניישרה

וידיעות? אין אזכור למקרה.

מהבוידעם

רביב דרוקר מזכיר:

בנובמבר 2012, לפני הבחירות הקודמות, התראיין אותו פושט רגל מוסרי לאילנה דיין ב״עובדה״. דיין שאלה: ״אתה יכול להתחייב, אדוני ראש הממשלה, שאם תיבחר שוב לראשות הממשלה, לאיראן לא תהיה תוכנית גרעינית עד תום הקדנציה שלך?״. ״כן״, ענה נתניהו, ונתן בה את המבט ששמור להתחייבויות רציניות במיוחד.

מדינת כל גזעניה

לא מתכוונת היום לישראל הגזענית, שנחה לרגע בגלל חג המימונה, שבו כל אשכנזי שבע-גפילטע התחנן שיימצא לו איזה בית מרוקאי כדי להתכנס אליו ולרומם את מצב הרוח שלו בעזרת טון סוכר לעורקים, אלא לאמריקה.
ציפי שמילוביץ מספרת בידיעות על ויז'אי צ'וקלינגם, גבר חום עור שהתחזה לגבר שחור כי להתקבל לבי"ס לרפואה. על כל זה ועוד בספר שלו ובאתר שלו. סיפור נפלא.

יש עורכים בבית?

יחידת המתאבדים: לא החזון של ג'וס וידון אלא של קווין פייג' ממארוול (תודה לבזינגה)

מח' הגהה

גלובס. תודה לעומר, שמוסיף: "הכתבה ב-NYT היתה קצת יותר מעמיקה (ופחות סטריאוטיפית)".

דלתא

הכתבה מתבססת כמובן על הכתבה מ-NYT שהבאתי אתמול.

בלוגלנד/ רשת/ פייסבוק

פרשנות מצחיקה של נילי ואן נילי על המימונה.

מימונה – חג ברברי, איום ונורא, שהגו יהודיי מרוקו ונהגו לקיים בצאת חג הפסח, בכדי לכבד את שכניהם המוסלמים על שלא יכלו לקבל מהם דבר במהלך כל שבעת ימי החג, בגלל האיסור על אכילת חמץ. על מנת שלא לפגוע ברגשותיהם של השכנים ועל מנת לשמור על שכנות טובה, אחווה וקירוב לבבות, כמו שנהגו לעשות בשאר ימות השנה ( וגם כאות תודה על ש"קנו" מהם את החמץ ו"מכרו" להם אותו בחזרה , מיד עם צאת החג), קבעו את "חג החמץ״ – ערב משתה ושמחה שבו כולם, ללא הבדלי דת, גזע ומין, יוכלו להנות יחד מחמץ צרוף ושאר מגדנות ודברי מתיקה. מימונה מלשון אמונה, כלומר, מאמינים באלוהי ישראל ושומרים חוקותיו, אך גם לא שוכחים שדרך ארץ קדמה לתורה. איזה גועל נפש. מה זה ככה להיות חברים של עמים אחרים? ועוד לארח אותם כיד המלך? גם באיזה קטע הם מעיזים להיות מבסוטים? הם אמורים לשבת לבד בחושך. חוצפה.

לפני פיזור

תפוקת החג
חמישי: היררכיית המוות.
שישי: אצבעות חג א'.
שבת: אצבעות חג ב'.

מה כתבה לי ילדה בת עשר על הסרט.
ומה כתבה כרמית ספיר ויץ במעריב.
כרמיתוש

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה שערים, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

25 תגובות על חג הקלוריות הריקות

 1. אחד שיודע הגיב:

  עיתון "הסמול" (ידיעות) לא מדווח כלל על מותו של הפלסטיני.

  אהבתי

 2. לחם הגיב:

  ושוב פעם אריאנה מלמד עם העריכת דין שלה, מה אתם יודעים, היא למדה משפטים עם נוחי דנקנר. אולי תנוחי עם הבלה בלה בלה כל דין שלך, אולי תרגיעי קצת? יש בארץ כמה עשרות אלפי עורכי דין, את לא אחת מהן, אז מה את מחרטטת ומקשקשת בלי סוף?

  אהבתי

 3. חייל זקן הגיב:

  מימונה – חג ברברי, איום ונורא, שהגו יהודיי מרוקו ונהגו לקיים בצאת חג הפסח, בכדי לכבד את שכניהם המוסלמים על שלא יכלו לקבל מהם דבר במהלך כל שבעת ימי החג, בגלל האיסור על אכילת חמץ

  בשנים האחרונות החלו היהודים הערבים לספר בשבח החיים היפים והמאושרים בקרב הישמעאלים. חובשי התרבושים במימונה שכחו שיהודי שהעז ללכת עם תרבוש על ראשו לפני הכיבוש הצרפתי היה מופרד מיד מראשו. והנה תזכורת ממי שהיטיב להכיר את הישמעאלים, הרמב"ם, (מתוך איגרת תימן):

  אתם אחינו, ידוע לכם שהקב"ה הפילנו במהמרות עונותינו בתוך אומה זו שהיא אומת ישמעאל, שרעתם חזקה עלינו, והם מתחכמים להרע ולמאוס אותנו, כמו שגזר עלינו יתברך "ואויבינו פלילים". ושלא תעמוד על ישראל אומה יותר אויבת ממנה, ולא אומה שהרעה בתכלית הרעה לדלדל אותנו ולהקטין אותנו ולמאוס אותנו כמוהם. שאפילו דוד המלך ע"ה, כשראה ברוח הקודש כל הצרות העתידות לישראל, התחיל לצעוק ולקונן בלשון האומר מרעת בני ישמעאל ואמר תהלים ק"כ ה' "אויה לי כי גרתי משך שכנתי עם אהלי קדר". וראו איך זכר "קדר" משאר בני ישמעאל, לפי שהמשוגע הוא מבני קדר, כמו שהוא מפורסם מייחוסו.

  אהבתי

  • קלוריה ריקה הגיב:

   כלומר כל ההתרפקות זה לתקופה מוגבלת שבו שלטה צרפת וריסנה את הרודנות הערבית? מתי החל החג?

   אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    בימי המלך בגין הראשון

    אהבתי

   • קלוריה ריקה הגיב:

    מה אתה אומר על הפרשנות שהכל החל להתערער בגלל הציונות?

    "היהודים לא נרדפו בארצות ערב"

    סמי שלום שטרית מגיב לראיון שהתפרסם במוסף "הארץ" בשבוע שעבר עם נתן ויינשטוק, מחבר "נוכחות כה ארוכה: כיצד איבד העולם הערבי והמוסלמי את יהודיו"

    "ויינשטוק הוא משרת קלאסי של מחיקת ההיסטוריה שלי ושל יהודי ארצות האיסלאם", אומר שטרית על מי שטוען כי היהודים במדינות ערב נרדפו ונעקרו מבתיהם וכותב על פוגרומים בקהילות יהודיות באלג'יריה ובמרוקו. "כמו בספרי לימוד בבתי הספר בישראל, ויינשטוק מתרכז בעיקר בעידן הציוני, הלאומי, בו הלאומיות היהודית מתפתחת באירופה במקביל ללאומיות הערבית מהמגרב עד המשרק. שם הוא מוצא 'פוגרומים', עניין יהודי מזרח אירופי".

    שטרית מוסיף כי ויינשטוק מתעלם מחלקה של התנועה הציונית בערעור היחסים בין יהודים למוסלמים בארצות ערב. "הוא מדבר על 'אנטישמיות' בארצות ערב ועל גירוש אחרי שמזמן נודע ונכתב על הקשרים שהיו להנהגה הציונית עם המנהיגים המושחתים של עיראק ותימן, להוציא את היהודים ללא דרכון, עם תעודת מעבר (לסה פסה) לישראל בלבד. הרי נניח שהיה רע מאוד ולוחץ – למה לא קיבלו דרכון שמאפשר בחירת כל יעד? או יהודי מרוקו שלא הורשו לצאת אחרי עצמאות מרוקו. אף אחד לא הורשה לצאת ממרוקו בשנים ההן אלא אם היה מקורב ומקושר. הציונים היו צריכים להפעיל את יהודי ארצות הברית ואת וושינגטון כדי להפעיל לחצים על הארמון במרוקו שיאפשר יציאה של היהודים אחרי 56'. למה לא לדבר על השנים לפני עצמאות מרוקו, שבהן בן־גוריון היה יכול להעלות את כל יהודי מרוקו אך נבהל ובחר לעשות סלקציה גזענית שבה נמדדו חוזק השרירים ורוחב הכתפיים! ולא לשכוח שברקע מפעיל המוסד 'מחתרות' ציוניות שמתסיסות את המוסלמים נגד היהודים, כולל זריקת רימון לבית כנסת בבגדד וציורי סיסמאות אנטי־יהודיות בצרפתית על חנויות יהודים והפצת שמועות קשות על היהודים כדי להאיץ את צאתם. הכל בידי ציונים טובים ואני לא מחדש דבר.

    "אכן, חייהם של היהודים בארצות האיסלאם לא היו גן עדן, אבל גם חייהם של המוסלמים לא היו גן עדן בארצות האיסלאם, אלא אם היו מקורבים לשלטון. ויותר מכל, החיים של היהודים בארצות האיסלאם אף פעם לא היו הגיהנום של יהודי אירופה. אף פעם, בשום פסיק של ההיסטוריה. היהודים ממדינות האיסלאם באו ארצה מאהבה. לא משנאה, לא מרדיפה ולא מנקם. רק מאהבת ארץ ישראל".

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    המצב של היהודים במדינות ערב/האיסלם השתפר בתקופה הקולוניאלית של מדינות המערב (אצל העותמנים בגלל הקפיטולציות). עקב השיפור הכפוי במעמדם נתפסו היהודים על ידי הערבים כסוכני הקולוניאליזם האירופי למרות שבמקומות רבים קדמו היהודים לערבים. כשהסתלקו האירופים סולקו גם היהודים. הציונות נתפסה (ונתפסת עד היום) כחלק מהקולוניאליזם האירופי.

    אהבתי

 4. לורד וולדמורט הגיב:

  צודק מאוד ולכן יש לעקור עצי זית ולהצית מסגדים באיו״ש.

  אהבתי

 5. הומר סימפסון הגיב:

  כשרביב דרוקר מוסיף חירופים וגידופים לכל התייחסות לנתניהו, אפשר לקבוע סופית שהוא לא יכול להוסיף ולשמש כפרשן מדיני.
  נכון שכבר בשנת 2000 הוכיח דרוקר שהבנתו בתחום המדיני שואפת לאפס (הוא הימר שיהיה הסכם בין ישראל לפלסטינאים בזמנו של אהוד ברק) אבל ככל שעובר הזמן מתברר שהתעקשותו לייצג אך ורק את עמדתו הפרטית נמצאת בעוכריו.
  זה כמובן לא מונע ממנו להיות תחקירן מצטיין ותוכנית המקור עדיין תוכנית טובה בהרבה מעובדה.

  אהבתי

 6. יצחק הגיב:

  "בהארץ בחרו בתמונת מימונה של השר אורי אריאל וח”כ ניסן סלומינסקי, אולי מתוך ידיעה שהנשיא והרה”מ יהיו תפוסים ע”י העיתונים שלהם."
  לאו דווקא בגלל הנשיא ורה"מ.
  היתה להארץ סיבה יותר טובה לכך, כפי שכתוב בכותרת המאמר ובתוכנו: חגיגת המימונה של אריאל, סלומינסקי ושות' נעשתה במימון חברה קבלנית שזכתה במכרז לביצוע "פינוי-בינוי" בשכונת קרית משה ברחובות.
  להזכירכם – אריאל היה שר השיכון וסלומינסקי היה יו"ר ועדת הכספים, ושניהם חברי סיעה אחת בבית היהודי.

  אהבתי

  • לורד וולדמורט הגיב:

   ומה אתה רוצה שיעשו כשדעאש על הגדרות? כשהסמול הבוגדני לא מקבל את תוצאות הבחירות וממשיך לבקר?
   בזמנים כאלה כל תועבה הופכת כשרה למהדרין, אפילו שוחד, במיוחד אצל אוהבי ישראל הצדיקים האלה, אנשי ההתנחלויות שבחזית מלחמות היהודים.

   אהבתי

  • velvet הגיב:

   אני רואה שכל ההלצות שלי מאתמול נפלו על אוזניים ערלות.

   אהבתי

 7. יושבת בחושך הגיב:

  ענת וקסמן חצי עיראקית מתגזענת על המזרחים

  שינאה עצמית

  אהבתי

  • חושך הגיב:

   שנאה עצמית?
   מה ,זה חד"ש שתלביב שונאת את ישראל?
   זה חד"ש שאוסף השמולנים השואפים לאחוות עמים, מעדיפים את העם הערבי על ישראל? או יותר נכון את פלסטין על ישראל?

   אהבתי

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  וישר”ה: כותרת ללא רמז למעורבות צה”ל. בפסקה האחרונה תגובת צה”ל על שלא נורתה אש חיה. נו מה? מתברר שגם אש מתה יכולה להרוג.

  לא אש מתה
  אלא 'נשק ללא הרג', נשק שעוצב ותוכנן במטרה שלא לגרום למוות.
  תקלות, כמו תמיד -קורות. אגב, אני חושב יחסית לנפח השימוש בנשק זה, כמות המוות די מועטה.

  בכלל, מותו של הצעיר הקדוש שעסק בפעילות חסד עד מותו, מעציב אותי מעט מאוד.

  אהבתי

 9. שכונת התקווה הגיב:

  לא "חזקה מול החמאס" רק כיף התקווה הטובה.

  אהבתי

 10. שידור חוזר הגיב:

  ושוב, ענת וקסמן צודקת כמובן.

  אהבתי

 11. אנ י הגיב:

  ציטוט : "הרי שמדובר באמירה מטורפת מאין כמותה שההיגיון שמאחוריה קלוש עד מאוד"
  קצת צניעות לא תזיק,
  מן ההגיון הוא כשההסכם גרוע עדיף שלא יכובד ואז חוזרים למשבצת הראשונה מאשר יכובד ואז נאלצים לחיות עם הסכם גרוע.
  נתניהו צודק נקודה.

  אהבתי

 12. הטיעון אולי לא מוטרף אבל מעגלי.
  הרי חלק מהביקורת על 'הסכם' כלשהוא עם אירן זה שמדובר במשטר שאינו מכבד הסכמים וחזקה עליו שיפר אותו.
  אם 'יפר' לא טוב ו 'יקיים' לא טוב, מה טוב?
  ברור שהשמדת המתקנים זה הכי טוב, אבל זה לא על הפרק. מה עושים מכאן?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s