לפיד חי

נכתב בתאריך 15 ביולי 2012 10:52 מאת velvet


מעריב, ידיעות והארץ לא עמדו בפיתוי והביאו תצלום של הלפיד החי. כבוד האדם? זכויות הפצוע? שום כלום. זהו סמל, רבותיי וגבירותיי, סמל, למה שלא נראה אותו? למה לא להראות אדם בוער? הוא רצה בכך, לא? הוא מסמל את התעמרות הממשל המושחת באזרח הקטן הנשחק תחתיו, קיבינימט פורנוגרפיה, גורו לכם סרטי אימים, יש לנו פה מחאה לנהל.

אמש, 22:00, כך נראו עמודי הבית רגע לפני שמשה סילמן הצית את עצמו.
בוואלה, הארץ, nrg הייתה ההפגנה בראש עמוד הבית. ב-ynet היא נדחקה עמוק עמוק לכיתמונה באמצע העמוד, בסקציית החדשות.
ההצתה החזירה את ההפגנה לראשית.

ההצתה שינתה כאמור את התמונה, וגם הבוקר סיפורו של סילמן מופיע בראש עמוד הבית של ynet

במעריב אפשר לראות את סילמן עולה באש, כשצדודיתו מפוקסלת בעדינות המרבית. בשער אין קרדיט לצלם הדרמה (בטעות?). בכפ’ 2-3 נראה סילמן לאחר שהשריפה בה הבעיר את עצמו כובתה. כולו שרוף, פניו מפוקסלים. שמו לא מופיע. פה יש קרדיט: יוסי אלוני. הבוקר כבר מובאים כל הפרטים.
ההצתה, בלי שום קשר, אירעה ברח’ קפלן, סמוך מאוד לבית העיתונאים.

גם בידיעות לא יכלו להתעלם מתמונות הלפיד האנושי הבוער, והיא מובאת בשער בלוויית שמו וגילו של האיש, משה סילמן, 58. פניו הבוערים מפוקסלים (צילום: אי.אף.פי). תמונת ראשו טרום ההצתה מובאת בעיגול קטון. אירועי ההצתה בכפ’ 6-7.

בישראל היום תמונת סילמן מופיעה בקטן, ואי אפשר לראות בה פרטים אלו או אחרים. גם בשער וגם בעמודים הפנימיים. העיתון נוהג לשמור ברוב המקרים (אם לא בכולם) על כבוד האדם. בעיתון טועים בגילו של האיש. הוא לא בן 46, ככתוב, אלא בן 58. גם מקור ראשון טועה בגילו (אולי בגלל הציטוט מדבריו “עד גיל 46 עשיתי מילואים”).

בהפניה בשער ישר”ה לא כתוב שהוא האשים במכתבו את נתניהו ושטייניץ. מתוך המכתב מצוטט רק “אין לי כסף לתרופות, המדינה השאירה אותי חסר כל”. גם החלק מהמכתב המצולם בכפ’ 2-3 הוא לא זה המזכיר את נתניהו. זו שערורייה, אף שאני לא חושבת שהאשמותיו של סילמן נכונות.


אור קשתי
בשער הארץ מתעקש להפוך את סילמן לסמל. הארץ מביא את סיפורו וטוען שבאוקטובר יציין סילמן עשר שנות מחאה פרטית (רויטל חובל). העיתון מביא את שלל התשבחות על סילמן. חבל מאוד שנעדרות כל התנגשויותיו עם החוק. כן, הכל ברשת. חפשו ומצאו.
המקרה של סילמן טרגי ונורא, אבל לא קשור למחאה בשום דרך שהיא, והניסיון להפוך אותו לסמל מטריד. מדובר במקרה מורכב, והאם אשם ביטוח לאומי או “הממשלה”, או “המדינה” אני לא מכריעה פה. לסילמן היו מאז ומתמיד בעיות מסוגים שונים. אף אחת מהבעיות לא החלה בימי נתניהו או שטייניץ.

פה משה סילמן תובע את ביטוח לאומי ב-8 מיליון ש’ (2008, באמצעות עו”ד אלעד מן). זה חלק משלל התנגשויותיו עם הרשויות בכל שנותיו. לא בשנה האחרונה, לא בעשור האחרון.
מן לא יכול להתייחס הבוקר לנושא בגלל מגבלות חסיון עו”ד לקוח.

ברוטר, האתר הנמצא מעל לכל חוק (ובעוד מקומות) חושבים שחייו של סילמן הפקר, ומביאים תעודה רפואית המעידה על מצבו. כאילו חייו של כל אזרח חשופים לכל מי שיכול להניח ידו על מסמך זה או אחר. מהי פרטיות, מהו חיסיון רפואי לטובת ההמונים שמתעקשים להוכיח שההצתה היא עוד קונספירציה שמאלנית של ארגון אנטישמי. מבחיל.

כתב לי אחד מבעלי הבית של סילמן:

סילמן היה דייר בדירה של ההורים שלי ברחוב מרמורק בת”א בשנות השמונים. באותה תקופה גם אני התגוררתי בבניין, קומה מעליו. כבר אז הוא טען שכולם דופקים אותו, לא שילם שכר דירה בזמן ורצה להחזיק בדירה עשרה כלבים. החוזה התיר לו כלב אחד בלבד. בכל פעם היה משקר במצח נחושה וטוען שמדובר בגורים כי הכלבה שלו בדיוק המליטה.
הדירה ששכר מאיתנו הייתה מטונפת תמיד והיו לו דרישות אינסופיות לתיקונים בדירה, משמע שיפוצים, לא תיקונים מקובלים. בסוף, אחרי שלא שילם שכ”ד עזב את הדירה עם חובות. רדפתי אחריו באיומי הוצאה לפועל. זה היה, כאמור, בשנות השמונים.

רוצה לומר: תפקודו החברתי של סילמן אינו תולדה של המצב הכלכלי הנוכחי במדינה, וגם לא של המצב הנוכחי שלו. זכרו זאת בבואכם להאשים את “מדינת ישראל” שאני לא ממעריצותיה הגדולות.

אולמרט אהוד

דנה וייס בפגוש את העיתונות מראיינת את סנשו דנקנר ודן מרגלית.

הנה עימותי עבר ביניהם. מדהים לשמוע את דנקנר מדבר על אנושיות: “אין אנושיות בלבך?”
וייס לא מסוגלת להשתלט על הקרב ביניהם.
על ששלח את לדור להתאבד הוא אומר “אין לתפוס אדם בשעת שמחתו”. אין, מקרה אבוד הבנאדם הזה, המדבר בלי להתבלבל על “רשעות צרופה” (של אחרים).
בן כספית, שכזכור שינה כיוון, יורד הבוקר על מרגלית.
גדעון לוי, שהחיים כמחובר ריככו אותו, גוער בעמיתו ארי שביט וקורא לבקש מאולמרט סליחה. יש הפניה גם בשער.

משה נגבי על התנהלות העיתונות בפרשת אלמרט.

כאשר אני שומע וקורא את דברי עמיתי בעיתונות המקלים ראש בשלל חריגותיו האתיות של אהוד אולמרט, משום ש”רק” אחת מהן חצתה, לדעת השופטים, את הרף הפלילי, אינני יכול להימנע מהחשש שכבר הידרדרנו לסופה המר של הדרך הזאת. “קיום החוק באופן סביר”, הוסיף וכתב זמיר, “תלוי בתשתית של אתיקה, כלומר במודעות רחבה של הציבור והמנהיגים לנהוג באורח אתי”. אך האם נותר בכלל בדל סיכוי לקיום “מודעות רחבה” כזאת, כאשר בימות תקשורתיות מרכזיות, ועיתונאים חשובים ומשפיעים, מאמצים ומחבקים בחום מנהיג שחרג גם מהאתיקה וגם מהחוק, ומתגוללים על הפרקליט שהתעקש על הוכחת סיאובו – האתי והפלילי גם יחד? פעם זה היה אחרת. כאשר “התעקשה” התביעה הכללית, לפני 35 שנים, לנקוט ערב בחירות גורליות, הליכים פליליים נגד ראש הממשלה רבין ורעייתו, בגלל החזקת חשבון דולרים ללא היתר, ובהחלטתה גרמה לו לפרוש מהנהגת המדינה, ואולי תרמה לנפילת מפלגתו מהשלטון, לא נמצא ולו עיתונאי יחיד, שהאשים את ראש התביעה דאז, אהרן ברק, ב”פגיעה בדמוקרטיה וברדיפה ובהדחה של ראש ממשלה”.

רצח בלוד

בלילה שבין חמישי לשישי, בחצות לערך, נרצחה סנאית אצ’נפה על ידי בן זוגה. ידיעות, ע’ 18. סתם רצח של אישה יוצאת אתיופיה.
הידיעה התפרסמה ב-nrg אתמול, שבת, בשמונה בבוקר. בעיתון המודפס: ע’ 16. ישר”ה: 17.
בהארץ מופיעה הידיעה בשער, בחלקו התחתון ובע’ 7.

תאונת הדרכים בצפון

עליה דווח כבר אתמול, מופיעה גם היא בקצוות. ע’ 18 בידיעות. ע’ 16 במעריב. ע’ 17 בישר”ה. בהארץ – לא.

הלך לעולמו

פרופ’ שלמה בנטין, פסיכולוג ישראלי וחתן פרס ישראל נהרג אתמול בתאונת דרכים כשרכב על אופניו בברקלי.

פוסט מורטם

בעקבות מה שכתבתי על המפגש של דפני ליף וסתיו שפיר עם הפראיירים, כתב אורי בתגובה:

דווקא היתה מעניינת הכתבה על פסגת המחאה במוסף של ידיעות אחרונות. היא מראה איך המנהיגות של האוהלים לא מוכנות להיות יחד עם המנהיגים “הפראיירים”. גם זה שדפני ליף מוכנה בכלל להיפגש עם סתיו שפיר אחרי מה שקראנו על הסכסוך בין שתיהן זה מעניין.

כשלעצמי עיינתי שוב בכתבה, ושמתי לב שבקטע בו מתייחס בועז נול לפוליטיקאים שהגיעו להפגנה הוא אומר שלא הייתה להם בעיה להתחבק עם פוליטיקאים “מתוך הכרה ש… אם הם ימרחו אותנו, השקרים שלהם ייחשפו בכל מקום” (הוא תמים או מה?)
עידן מילר, עמיתו, אומר “עם זאת, הביקור של מופז בהפגנה היה חציית קו של הגינות מינימלית”.
נו, ומי חסר בתיאורים האלו? נכון, יאיר לפיד, שנחום ברנע חבט בו בראשון שעבר. כמו שאמרתי, לברנע מותר.

בלוגלנד/ רשת/ פייסבוק/ טיוי

רביב דרוקר על קבלת ההחלטת של נתניהו בין שבע לשמונה בערב.

חטאתי ופשעתי. התכוונתי להמליץ אתמול על הסרט התיעודי בערוץ 2, רדוף של מנחם רוט, אבל שכחתי. הבוקר יש רק צדיק אחד בסדום שכתב עליו ביקורת, אלקנה שור במעריב. מדובר בסרט מעולה, ואני מקווה שישודח”ז או שתגיעו להקרנה כלשהי שלו.
תוס': ההקרנה הבאה בירושלים ב-20 ביולי.

מח’ הגהה: רק 1% מהשגיאות

(מעריב, כות’ גג, ע’ 4).

לפני פיזור

אל תחמיצו את פוסטי הסו”ש, הזרם ואצבעות שחורות.
ותזכורת: שום מילת גזענות לא תופיע בתגובות. אני מזהירה שוב.תגובות דרך פייסבוק:
199 תגובות לפוסט “לפיד חי”

 1. מאת יותם:

  דבורית, הרבה הרבה לפני שפרסמו שופרות השלטון את תמונתו של סילמן בוער רחשה הרשת בתמונות לעייפה. זו קצת היתממות לצאת כנגד העיתונים שפרסמו את זה.
  גם אם סילמן לא היה המודל לשמירת החוק, אין ספק שהמדינה ורשויות הרווחה לא בדיוק סייעו לו.

  Hot debate. What do you think? חזק! 4 חלש.. 4

  • מאת velvet:

   אז מה אם ברשת התפרסמה התמונה? לרשת יש סטנדרטים כלשהם? מה זה קשור?
   האם היטשטש לחלוטין ההבדל בין הרשת לתקשורת שמחויבת לכמה כללים? כן, הם הולכים ומצטמצמים, ובכל זאת.
   שמע, אתה רשאי לדבוק במה שמתאים לך. אני השתדלתי להביא מגוון עובדות, ובאופן מאוד חלקי כדי לא לפגוע באיש עוד יותר.

   Well-loved. Like or Dislike: חזק! 21 חלש.. 3

   • מאת מעלי:

    “היטשטש לחלוטין ההבדל בין הרשת לתקשורת” דברי אלוהים חיים!

    אנשים שחיים בזבל(עיתונאים), הופכים אנשים לזבל!

    Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 3

   • מאת יותם:

    אני חושב שיש הבדל מהותי בין מה שסילמן עשה לבין מה שאת מתארת.
    מה שהוא עשה, הוא עשה בציבור, בכוונה תחילה שזה יקרה במרחב הציבורי וכדי שכמה שיותר מהציבור ייחשף למעשה.
    אם הוא סתם היה רוצה להתאבד הוא לא היה שורף את עצמו בעיצומה של מחאה חברתית מול אלף מצלמות. דווקא במקרה הזה, אני חושב שפרסום תמונתו – נשרף, יושב שרוף כולו ואוכל ארטיק, מה שלא תרצי – זה השירות המתבקש לציבור. אני לא חושב שכבר אפשר יהיה לשאול אותו אם זה מה שהוא היה רוצה, אבל נראה לי שזה בדיוק מה שהוא היה רוצה שיקרה, ונראה לי שהעיתונות דווקא הייתה מועלת בתפקידה אם היא לא הייתה מפרסמת את התמונות על בסיס טענות צדקניות של צנעת הפרט וכו’.
    זה היה מעשה קיצוני של מחאה, אבל זה היה מעשה מחאתי, וככזה הוא דורש דיווח מתאים – המדיום הוא המסר. אין פה שום פורנוגרפיה.

    Like or Dislike: חזק! 3 חלש.. 0

    • מאת קורא מזדמן:

     ופרסום עברו הפלילי, החברתי, והפסיכיאטרי, על פני אותה כמות אינצ’ים כמו התמונה? גם זה שירות מתבקש לציבור.

     Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

     • מאת יותם:

      הבנאדם שרף את עצמו בפריים טיים מול כל העולם. כל דבר שקשור אליו הוא פרסום לגיטימי (מה גם שהוא לא תיכנן לשרוד את העניין הזה והשלים לחלוטין עם מותו), כל בדל מידע אודותיו שיכול להסביר מה הביא אותו למעשה שהוא עשה הוא פרסום לגיטימי. זו לא מציצנות – זה חשבון נפש.

      Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

  • מאת סתמאחת:

   פעם מזמן כשאחד האוטובוסים הראשונים התפוצץ וצילמו חלקי גופות קמה מחאה די לאומית כנגד. אני לא יודעת אם העובדה שאחד מציידי הגופות מצא שם את בנו, או שפשוט משום שדעת הקהל היתה איתנה, זה לא עבר מסך וצילומי פיגועים ומאורעות אלימים הפכו לצילומים קצת יותר מכבדים. אנשים כיבדו את זה, נכון שעוד לא היה פייסבוק ועדיין בפייסבוק שמורה לי הבחירה למחוק אנשים שמעלים תוכן כזה (ואני מוחקת). נמאס לי שלפעמים עמודי הבית של העיתונים נראים כמו אתרי סנאף. מי יודע, אולי הם מכינים אותנו ליום שחוק הצנזורה באינטרנט יעבור ולא נוכל להחשף יותר לתכני פורנו ואלימות מבחירה, אז שיהיה בעיתון כי שם זה חדשות. לא ברור לי מתי בדיוק זה התחיל, אני נחרדתי לראשונה כשבמשך יומיים תמונות השחיטה של קדאפי עיטרו את עמוד הבית של ynet. מגיע לו, היה צפוי, אני שמחה עבור העם המשוחרר וכו וכו’ אבל אני לא רוצה לראות את זה ועורכי האתר אפילו לא הציבו בפני אופציה זה היה שם בכתבה המרכזית מרוח על כל עמוד הבית שוב ושוב.

   Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 1

 2. מאת אלירם:

  א. שערורייתי בעיני שישראל היום טרחו לעשות פוטושופ למכתב כדי להסיר את שתי השורות המאשימות את נתניהו ושטייניץ. יכלו לחתוך, יכלו לצטט עם שלוש נקודות כדי לסמן דילוג על טקסט, אבל כזו הונאה? בזיון.

  ב. לא ברורה לי הטענה שלך לגבי משך הזמן הארוך בו מוסדות המדינה התעמתו באיש הזה. האם אסור לבוא בטענות על מנהל בלתי תקין לאף אחד כי המדינה הוקמה בכלל על ידי בן גוריון? כל נבחר ציבור שנכנס לתפקידו אולי זכאי למאה ימי חסד, אבל אחר כך כל תחלואי המערכות עליהן הוא אחראי הינן באחריותו ואשמתו בלבד. לא ידעת? לא תיקנת? אתה לא מבצע את תפקידך כהלכה!

  Well-loved. Like or Dislike: חזק! 12 חלש.. 5

  • מאת velvet:

   למה לא ברורה?
   הוא התייחס נקודתית לנתניהו ולשטייניץ, ולכן הסברתי.
   האם הרשויות התעללו? שאלה גדולה.
   אני מבינה שאתה משוכנע שכן ושקראת את כל המסמכים המשפטיים. בכיף.

   Well-loved. Like or Dislike: חזק! 10 חלש.. 5

   • מאת אמיר שיש שני לו:

    גם במעריב שופץ המכתב, אם כי בכמה רמות מתחת למה שעשו בישר”ה. הביאו את צילום של רוב המכתב, כולל האשמת ביבי ושטייניץ’ הנבלות. בכתבה עצמה המכתב מצוטט, כולל האשמת ביבי ושטייניץ’, אבל ללא ה”נבלות”.

    Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 1

 3. מאת אלירם:

  ואגב, הטוויטר מלא היום בסיפורי אימה אישיים על הביטוח הלאומי. שווה לדעתי פוסט נפרד של אזכורים, פה או במקום אחר.

  Well-loved. Like or Dislike: חזק! 5 חלש.. 0

 4. מאת מאי:

  יש כל כך הרבה דברים מזעזעים בפרסום תמונת ההצתה, שאני אפילו לא יודעת מאיפה להתחיל.

  הנה דבר אחד, בכל זאת: הרי לו היה מדובר בתאונה, גם אם הייתה מתרחשת בכיכר עיר ומתועדת במצלמות רבות, אף עורך לא היה חולם לעטר בתמונה כזאת את השער. למה כאן זה שונה? כי, לכאורה, זהו ‘מעשה מחאה’, ‘אקט פומבי בכוונה תחילה’. ולא היא. הרי לכל מי שבדק כמה דברים בסיסיים על הרקע של האיש האומלל היה צריך להיות ברור שגם המקרה הזה, כן, הוא סוג של תאונה. לפעמים תאונות מתרחשות בתוך הנפש, וזו לא סיבה להתייחס לקורבנותיהן בפחות אנושיות וכבוד. זה כן, כנראה, תירוץ להפוך את הקורבן ל’סמל מאבק’ שבטח היה רוצה את הכותרת הזו. אוטו דה פה זה אנחנו.

  Well-loved. Like or Dislike: חזק! 12 חלש.. 4

  • אוטו דה פה לומדים בבית יעקב? אילו החרדים היו עובדים היו יותר תקציבים לאנשים חלשים שסופסוף תרמו למדינה. כל המחאה הזאת לא שווה דבר בגלל שהיא מתעלמת מהדבר המהותי ביותר לאי השיוויון. האנרכיסטים מסרבים לשבת עם ה״פראיירים״ וזה ברור. דפני אפילו הפגינה סולידריות בבני ברק. לא יהיו יותר תקציבים אם הגברים החרדים לא יצאו לעבוד.

   Hot debate. What do you think? חזק! 3 חלש.. 15

  • מאת אחינח:

   לפני כמה שנים הראו בווינט סרטון של אדם שרוכב על טרקטורון ונדרס ע”י משאית. ואיש לא פצה פה. כך שזו לא פעם ראשונה.

   Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 0

  • מאת סתמאחת:

   כשערבי פצוע נפל ממסוק חילוץ זה שודר בחדשות (כניראה שקדאפי לא היה הסנאף הראשון שלי, לאט לאט אני נזכרת).
   בקיצור, תלוי קונטקסט ועד כמה מצפצפים עלייך. תמיד אפשר למצוא תירוץ לשדר חלקי גופות.

   Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 0

  • מאת יותם:

   ומי שם אותך להחליט מה התרחש בתוך נפשו של משה סילמן?

   Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 1

 5. מאת הלל:

  אם יציתו עצמם אנשים נוספים, האם אנשי המחאה שהפכו את סילמן לסמל יוכלו לומר “ידינו לא שפכו את הדם הזה”? משהו שכתבתי בעניין.

  Hot debate. What do you think? חזק! 9 חלש.. 11

  • מאת avshalombz:

   שאלה היפוטית. אבל הנה שאלה קונקרטית ולא היפוטתית כלל- בלי לגגל – האם מישהו זוכר את ילנה בוסינובה?

   (ולמי שלא ואחרי שגיגגלתם, בויקיפדיה יש לה ערך, שגם בו שוכחים/משכיחים את מותם של אחרים). מישהו לקח אחריות?

   Well-loved. Like or Dislike: חזק! 6 חלש.. 0

   • מאת ז'ורז' סאנד:

    אבשלומבז, תסביר מה בדיוק הנקודה שלך.

    Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

    • מאת אבשלום:

     הלל מאשים את אנשי המחאה ש”הפכו את סילמן לסמל” (עוד לפני שהספיקו להגיב בצורה שיכולה להפוך או לא להפוך אותו לסמל) בכך שהם לא יקחו אחריות על מקרי ההצתה הבאים. רציתי לשאול אם מישהו לקח אחריות על מקרה ההצתה הקודם?

     Like or Dislike: חזק! 3 חלש.. 0

     • מאת ז'ורז' סאנד:

      תודה.

      Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

     • מאת באבא:

      שתי הערות:
      1. מי שהופך את הקרבן לסמל גם נוטל על הדרך חלק מהאחריות. האם הכתומים הפכו את בוסינובה לסמל? לא ידוע לי. (אם היו תמונות, אולי הם לא היו עומדים בפיתוי. לך תדע).

      2. בהינתן שייעודו העיקרי של הבלוג הוא עיסוק תקשורת, ראוי לדון בפער בכיסוי בשני המקרים. אני תוהה אם הפער נוטה מאג’נדת העורכים? מחשש של הפקרת הזירה למתחרים? או שוב, כמה שטחי, עקב קיומן או העדרן של תמונות.

      Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 0

  • מאת אותו מתי:

   שטויות. כאשר תצית את עצמך אני אמחה כפיים… לכן בבקשה תאשים אותי מראש.

   Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 3

 6. מאת אמיר:

  ישראל היום ערכו מחדש את המכתב (הם גם כתבו שהוא ערוך), והורידו את כל השמות, לא רק של נתניהו ושטייניץ – מנהלת הסניף של ביטוח לאומי, הדיין במשפט וכו’. הם צודקים. זה שהאיש הצית את עצמו, לא הופך את המכתב שהשאיר לגזר דין.

  דבורית, כל הכבוד לך על האומץ ללכת נגד הזרם. לא ראוי שזה יהפוך לסמל המחאה.

  Well-loved. Like or Dislike: חזק! 21 חלש.. 8

  • מאת ז'ורז' סאנד:

   אל תתנו יד לספין שהאיש משוגע. יש לראות במכתב שהשאיר מעין צוואה. מה שאתם עושים יותר גרוע מאי פיקסולו. ביבי הזדרז להביע את “זעזועו” והוא יודע למה.

   Hot debate. What do you think? חזק! 8 חלש.. 10

   • כשתתחילו לחבר למחאה תוכן ומטרות שמדברות על צדק חברתי יגיע השינוי. כל עוד תתעקשו להתמקד באנשים פוליטיים בלי להציע תכל’ס העם לא יצטרף.

    Hot debate. What do you think? חזק! 6 חלש.. 9

    • מאת לימור:

     לא ברורים לי האנשים החיים בסרט האלו שפעם אחרי פעם רוצים שהעם יציע פתרונות תקציביים כלכליים ופרקטים – זה לא תפקיד העם, זה תפקיד הממשלה. העם תפקידו למחות כשרע לו, לא לשכנע אותך למה אתה נדפק. אם אתה מרגיש שלא דופקים אותך – בר מזל אתה.

     אולי כשתפסיקו להתמקד בפוליטיקה ולקרוא לאנשים שסך הכל יצאו לצעוק ברחוב “אנשים פוליטיים” יקרה פה משהו חוץ מריבים מי משמאל ומי מימין.

     Well-loved. Like or Dislike: חזק! 13 חלש.. 2

     • מצטער לאכזב, תפקיד הציבור בדמוקרטיה הוא להיות מודע ופעיל ולא לייבב באופן כללי שרע לו. העם אף פעם לא מחה באופן כללי שרע לו, תשאלי את משה, ההוא עם הלוחות. הממשלה היא לא פסיכולוג והעם מבין עניין – עבודה שהפגין בעד היציאה מלבנון ובעד שחרור שליט.
      אם רוצים דמוקרטיה, צריך להפסיק עם ססמאות האשמה ולהתחיל להתמקד במטרות.

      אם המטרות ראויות וצודקות תגלו שהעם בציון ישתף פעולה.

      Like or Dislike: חזק! 3 חלש.. 4

      • מאת לימור:

       ברור שלהיות מודע ולא ליילל, איזו הפשטה של הדברים, חבל.
       הממשלה לא צריכה להיות פסיכולוג, היא צריכה לחלק את התקציבים בצורה הגיונית והוגנת לפי צרכי המדינה.

       העם הוא זה שאין לו גישה לכל הניירות והמסמכים “המסווגים” למיניהם שבגינם כל פעם מחדש הביטחון מקבל את כל התקציבים, ואין לו את היכולת לדעת איפה לוקה החלוקה בחסר. מי שיש בידיו את כל המידע הזה הוא הממשלה – היא צריכה להביא את התכנית לשינוי, לא העם.

       קל מאד להפגין מבעד מטרות “חמודות” ופרטניות, גלעד שליט, המלחמה, ההתנחלות, הקוטג’.. קדימה, צא להפגין למען החזרת החינוך למקומו הראוי האמיתי, כי זה הדבר היחיד שבאמת ישנה פה משהו.

       Well-loved. Like or Dislike: חזק! 5 חלש.. 0

       • הקיצבאות לחרדים הבריאים שמסרבים לעבוד. זה יעשה את כל ההבדל.

        Like or Dislike: חזק! 4 חלש.. 3

       • מה לעשות- המחאה מובלת על ידי אנשי שמאל ומופנית נגד ביבי והמתנחלים במימון גופים עוינים מחו”ל.

        אין סלוגן אחד בהפגנה אחת שהתמקד בשיפור מערכת החינוך, שקרא להורדת הבירוקטיה לאזרח הישראלי, שקרא לעלאת הביטחון האישי ושיפור השיטור, להפחתת תאונות דרכים…אין! הנושאים האלה לא מעניינים את “המנהיגים” שלכם. מצחיק שדווקא הם בסופו של דבר – מנותקים מהעם. אותו עם שהעדיף את ביבי בשלטון.

        זאת הסיבה שהציבור לא אתכם.

        Hot debate. What do you think? חזק! 6 חלש.. 8

        • מאת לימור:

         שיפור השיטור? הפחתת תאונות דרכים??? זה הכל נופל תחת חינוך. למען האמת אני לא חושבת שיש דבר אחד ברשימה של הדברים שאנחנו רוצים שהם לא נגזרת של חינוך, אותו חינוך שהוזנח קדנציה אחר קדנציה ע”י ביבי וחבריו, והכסף שהיה יכול להיות מועבר לחינוך ולתרבות ולספורט – שהם הכי חשובים – לאן הועבר? נכון, לקנות עוד טנקים, עוד מכוניות לקצינים, עוד ועוד ועוד לצבא. גם כשאין צורך וחצי מהחיילים בכלל יושבים בקריה ומגרדים ת’..

         ולגבי המנהיגים – מצטערת לבשר לך שאין לי מנהיג, אני חלק מקבוצה, קבוצה גדולה שכואב לה. אני בטוחה שדפני לא רוצה להיות ראש ממשלה, קרה המצב והיא נמצאת שם בפרונט כי היא זאת שקמה ועשתה משהו, אז לא, ממש לא מעניין אותי מה המצע שלה. אני בטוחה שביום הבחירות גם היא תשמח להצביע למישהו שבאמת יעשה פה מה שצריך.
         הבעיה היא שכרגע אין כאלה אנשים שם, וזה לא משנה אם זה מימין או משמאל. שוב – ההפרדה הזאת של ימין ושמאל זו בדיוק השיטה שלהם שם בכנסת, כי פילוג ההתנגדות והחלשתה זה הניצחון שלהם, ועל האנשים שלא כלכך מנסים\יכולים לחשוב בעצמם (הבוחרים שלהם תכל’ס) הם מצליחים לעבוד יופי.

         Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 1

         • מדהים. את מדברת על צבא ומילטריזם בלי שום התייחסות למצב הפרטיקולרי הישראלי. התופעה של מגזר עצום ומובחן של אנשים בריאים שמקבלים קיצבאות חינם. מה הסיבה לכך? האם בגלל שהשיח הרדיקלי רגיל לדבר מעל ראשי הישראלים ובעולם הכיבוש הוא מטבע עובר לסוחר אבל אף אחד לא שמע על תופעה אנושית דומה כמו הטפילים-הבריאים שלנו? שיח או לא שיח זאת מהות הבעיה למה לעקוף אותה?

          אתם רודפים אחרי הרוח.

          Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 1

          • מאת לימור:

           הטפילים הבריאים האלו שאתה מדבר עליהם, הפתעה גדולה, רובם דתיים בכל מיני רמות, ובנוסף לזה שהם עולים לנו כסף הם גם מצביעים להמשך הגועל נפש הזה שקורה בארץ, יחי מדינת ההלכה.

           לגבי שאר הטפילים הבריאים – האחוז די מזערי, אפילו הייתי אומרת נורמלי יחסית למדינות אחרות, אני בטוחה שעם סדרי עדיפויות הגיוניים נוכל להתמודד איתם, כאלה יש בכל מדינה. מה שאין במדינות האחרות זה חצי עם בור וטיפש שמסרב להועיל באיזושהי צורה ואף מזיק, וכמובן – מלחמות, הכי כיף.

           ברגע שאנשים יבינו ששמאל-ימין לא משנה פה כלום כי אובאמה הוא הקובע אולי הם גם יבינו שכדי לעשות שינוי צריך להצביע נגד הטפילים האלה, אפילו אם זה אומר חלילה וחס ושלום להצביע למפלגות חברתיות. אבל לא, אנשים לא מוכנים, ההגדרה שלהם הרי נוראאאא חשובה להם. ואלו האנשים שגם מתרבים הכי הרבה (שוב, השכלה וכאלה). בקיצור, מתי יורדים מהביוב הזה.

           Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

  • מאת שועלן:

   כל מה שרציתי לומר.
   פוסט משובח.
   אלעד לא יכול לתת לנו רקע קצת יותר טוב על האיש מבלי להיכנס לפרטים שבחיסיון?

   Hot debate. What do you think? חזק! 6 חלש.. 4

   • מאת אלעד:

    אני אלעד מורג אם אלי התכוונת. קשה לי גם לראות איך עורך דין נותן פרטים מתביעה נגד הביטוח הלאומי שעוסקת מטבעה בעניינים של מצב רפואי ופרטים אישיים בלי להפר את החסיון.

    Well-loved. Like or Dislike: חזק! 4 חלש.. 0

    • מאת שועלן:

     יכול להיות באמת שאיחדתי אתכם לאדם אחד.
     אאל”ט, אלעד מן הגיב פה בעבר, או לפחות צוטט בפוסטים מספר פעמים.
     לא ביקשתי פרטים על מקרה ספציפי, יותר רקע כללי על האדם, אבל אני יכול להבין את הבעייתיות. לא משנה.

     Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

     • מאת אלעד:

      זה בסדר, אם ראית עו”ד אלעד וחשבת עלי, זה אומר שאני עושה משהו נכון. עכשיו צריך רק לראות איך לא כל העו”ד אלעד – ים מרוויחים מזה… :).

      Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 0

  • מאת בזינגה:

   בעמוד הפייסבוק של חירות ישראל כתבו את זה הכי טוב
   ציטוט ישיר:

   אתם הולכים בימים הקרובים לראות אקט ציני ומנצל של סבלו ע”י התשקורת הישראלית, פוליטיקאים מהשמאל ומובילי המחאה בעלי האג’נדה השמאלנית .

   הם הולכים לנצל את מה שקרה לבן אדם המסכן הזה לתועלת האישית שלהם .
   נכון, זה לא הוגן מצידי לדון על זה עכשיו, אך זו עובדה.
   הוא ינוצל למטרות פוליטיות !
   ועם כל הצער שבדבר, אתם צריכים להיות מודעים לעניין לפני שהוא מתחיל .

   Hot debate. What do you think? חזק! 6 חלש.. 9

   • מאת ז'ורז' סאנד:

    ההגנה הטובה ביותר היא ההתקפה.

    Well-loved. Like or Dislike: חזק! 8 חלש.. 3

    • ממתי המחאה עסקה בבירוקרטיה הישראלית או בביטוח הלאומי ?

     מי שצריך להתגונן הם אלה שדחפו אדם שמהלך חייו וסבלו (מתברר) לא קשורים בכלום לנושאי המחאה חוץ מהפניית חלק מחצי האשמה גם לביבי ושטייניץ במכתב שהודפס בעותקים רבים ואני לא בטוח ב100% שהאיש ניסח את המכתב בעצמו.

     אלה שעוסקים במתן סיוע לאובדניים יודעים מה המשמעות של ההתהילה התקשורתית והיקף החשיפה הפורנוגרפית של האומלל, אבל העורכים מצפצפים כי צריך לעבוד את המולך. הומאניות במיטבה.

     Hot debate. What do you think? חזק! 7 חלש.. 6

    • מאת ז'ורז' סאנד:

     פרופ’ חצרוני מביע דעה (אנדרסטייטמנט)

     Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 0

     • מאת תומר:

      וואו!!!!
      (אנדרסטייטמנט)

      מילא הבהמיות אבל היעדר מינימום של ריסון עצמי, בנאדם, אתה פרופסור! אתה אמור לשמור על איזה מינימום של רמה, לא?!

      Well-loved. Like or Dislike: חזק! 9 חלש.. 1

      • מאת אלעד:

       אתה אומר את זה כי לא קראת התבטאויות קודמות.

       Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 0

      • מאת שועלן:

       לדעתי כל הדמות הזאת של “פרופ’ לתקשורת חצרוני” היא ניסוי מדעי מבוקר של פרופ’ חצרוני בתחום התקשורת.
       אני מחכה בקוצר רוח לפרסום תוצאות הניסוי.

       Well-loved. Like or Dislike: חזק! 12 חלש.. 0

      • מאת סתמאחת:

       ממבחר האקדמאים המשובחים ביותר במדינת ישראל (בשטחים, אבל לא נתקטנן עם ות”ת)

       Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

       • מאת מיקי:

        נראה שחצרוני זה היה ילד כאפות בצעירותו. אם התגובה שלו אותנטית, מעניין מה מביא אדם לשפל כזה של לגלוג על חלשים ומסכנים. ייתכן גם שזו אכן פרובוקציה בשקל, כמו שרמז השועל

        Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

 7. מאת נעה:

  הקרנת הסרט “רדוף” ביום שישי בסינמטק ירושלים + תרומה למרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית

  https://www.facebook.com/events/439320032759969/

  Well-loved. Like or Dislike: חזק! 4 חלש.. 0

 8. מאת ז'ורז' סאנד:

  מי שהיה בקומה והתעורר עם עלות הפוסט יכול להבין מהכותרת שלפיד ניצל ממוות וצריך להתפלל “הגומל”.

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 3

 9. מאת שועלן:

  שאר השגיאות הרבות מהן את מתעלמת מתחילות לחוש מרמור הולך וגבר. הן טוענות שהן ה-99% ולכן מגיע להן יותר.
  לא ירחק היום בו אחת מהן תצית את עצמה.
  דמה בראשך.

  Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 1

 10. מאת חייל זקן:

  כאשר “התעקשה” התביעה הכללית, לפני 35 שנים, לנקוט ערב בחירות גורליות, הליכים פליליים נגד ראש הממשלה רבין ורעייתו, בגלל החזקת חשבון דולרים ללא היתר, ובהחלטתה גרמה לו לפרוש מהנהגת המדינה

  שיכתוב ההיסטוריה הוא מעשה נפוץ בקרב הבולשביקים ונציגיהם בעיתונות הישראלית. אחד השיכתובים החביבים עליהם הוא פרישתו של רבין מראשות הממשלה עקב חשבון הדולרים של אישתו. המעשה מובא תמיד כדוגמא לערכים של פעם, כאשר המנהיג האציל מיהר לפרוש עקב עבירה “פרוצדורלית” של רעייתו. האמת כמובן שונה בתכלית. רבין הואשם בקבלת כספים (שוחד? מרמה והפרת אמונים? עבירת מס?) כאשר כיהן כשגריר בארצות הברית ופרש בעקבות הסכם עם התביעה שבו הובטח לו שלא יועמד לדין תמורת פרישתו. הסכם דומה נחתם גם עם עזר וייצמן אבל אז, להבדיל, זכינו לקרוא על זה בעיתון.

  Hot debate. What do you think? חזק! 7 חלש.. 6

  • מאת יוריק:

   חייל זקן, לא חידשת דבר. הכל פורסם ופורסם ופורסם. בתקשורת, מה אפשר לעשות…

   Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 0

  • מאת דודי:

   האם האשמה לא הייתה פשוט אחזקת חשבון במטבע זר? אז זה היה אסור. הוא היה מחויב לסגור את החשבון הדולרי לאחר שסיים את שליחותו בארה”ב.

   Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 0

   • מאת חייל זקן:

    אתה שבוי של הסילוף העיתונאי. החקירה העלתה שרבין קיבל תשלומים לא כשרים בזמן שהיה שגריר וזה היה מקור הכספים שהיו בחשבון. ברק הגיע עם רבין להסדר של פרישה תמורת אי הגשת תביעה נגדו (הסדר דומה נערך גם עם וייצמן). מאחר וסיפור החשבון פורסם על ידי מרגלית היה צורך באקט משפטי כדי לנקות את השולחן ולכן הוגשה תביעה נגד הגברת רבין.

    Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 2

    • מאת דודי:

     במה היו אמורים להאשים אותו בדיוק? מה היה הסעיף?

     ללא ספק הוא עבר עבירה על החוק שאסר החזקת דולרים. האם היו עבירות נוספות?

     Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

     • מאת חייל זקן:

      קרא שוב את התגובה המקורית. לרבין, להבדיל מאולמרט, לא היתה שולה זקן. הוא קיבל ישירות כספים והפקידם בבנק בזמן שהיה שגריר. עובד מדינה אינו יכול לטעון שמדובר בכספים פוליטיים. מי שילם? כמה? ולאילו מטרות? נדע כאשר אחד מחוקרי הפרשה יפרסם את זכרונותיו. להערכתי גם מרגלית יודע יותר ממה שפירסם. מכל מקום לא מדובר בעבירה “פרוצדורלית”.

      Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 2

      • מאת אמיר שיש שני לו:

       אתה בטוח? למיטב ידיעתי, תשלום לעובד משרד החוץ במדינה זרה נעשה במטבע של אותה מדינה, כלומר כשגריר, רבין קיבל את המשכורת שלו בדולרים, מה שבהחלט יכול להסביר את מקורם של הכספים.

       אבל די ברור שזה לא היה החשבון של לאה רבין שיצחק לא ידע עליו כלום (מי יודע שיש עובד זר לא חוקי בבית?) ושהיתה עסקה של אי העמדה לדין תמורת פרישה. הסדר לגיטימי לדעתי. חבל רק שמציגים זאת כמקרה של גדלות נפש ויושר.

       Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 1

       • מאת חייל זקן:

        בוא נעשה תרגיל תיאורטי. נניח שבחשבון יש ייתרה של עשרות אלפי דולרים ותאריכי ההפקדות תואמים תאריכי פגישות. חשבון המשכורת מתנהל במקום אחר ואין תנועות כספים בין החשבונות. ההסבר הנכון הוא אחד מהארבעה:
        1. דן מרגלית מנסה להפליל את רבין בשליחות רב ימני קיצוני
        2. רבין הכין את התשתית לגיוס פולארד
        3. גברת רבין מכרה ציורים פרי מיכחולה לאניני טעם אמריקאיים
        4. אין הוכחה שרבין הבין שאסור לו לקבל כספים מזרים כאשר הוא עובד מדינה.

        Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 1

      • מאת דודי:

       יש איזו ראיה לדבריך, שהיו חשדות לגבי אי-כשרות מקורו של הכסף?

       העבירה של איסור החזקת מטבע זר לא הייתה פרוצדורלית, בעידן ההוא. הייתה לה משמעות רבה בתקופה שבה הממשלה קבעה את שער המטבע.

       בקישור הזה מתוארת הפרשה לפי ספרו של מרגלית, ונראה כי הבעייתיות הייתה בעצם החזקת המטבע הזר

       http://www.the7eye.org.il/Lexicon/Pages/Dollar_Account_Scandal.aspx

       Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 0

       • מאת מרטין:

        דודי שלום,

        לי אין את הבעיה של ה-“קדוש” יצחק רבין עליו השלום. גם אין לשון הרע והוצאת דיבה על אדם מת (למי שמתעניין בצד החוקי-משפטי).

        נגיד שאני שגריר ישראל בתאילנד. משום מקום מופיעים עשרות אלפי דולרים בחשבון של אישתי. זה לא המשכורת שלי כשגריר והכספים אינם מדווחים. החשד ההגיוני ינוע בין טובות הנאה לשוחד. יצחק רבין היה בחור פשוט והחשיפה לחיים הטובים בארה”ב שינתה אותו והשחיתה אותו כפוליטיקאי וכאדם. תמיד יכול להיות שזה היה כספים מיהודי עשיר שנהנה לפנק גיבור מלחמה ישראלי אבל זה עדיין מסריח כי אנחנו לא יודעים את האמת על מקור הכספים ומה ניתן תמורתם, אם בכלל הייתה תמורה.

        באותם ימים, ראש ממשלה (רבין) ונשיא מדינה (וייצמן) קיבלו את האפשרות לפרוש במקום ניהול משפט פלילי. רבין פרש והטיוח היה “דוגמא אישית לבעיה פרוצדורלית” וכמובן “מופת למנהל תקין” ושאר ירקות של טיוח מסיבי שנעזר בכלי התקשורת ובעיתונאים של אז.

        אז רבין כשל. השאלה היא עד כמה. אחרי שרצחו אותו השמאל לא מרשה לפגוע בשמו הטוב של “השהיד” שלהם. ואז יש את אוסלו, מחבלים וטרור והסיכוי לניתוח שכלתני והגיוני של הפוליטקאי והאדם יצחק רבין אבד להרבה שנים. נו שוין.

        בעיני זה ממש חבל. לרוב התנקשות פוליטית מובילה לנבירה אינסופית בפרטים הכי הקטנים מכל הצדדים (רצח קנדי למשל) ואילו ברצח רבין יש שתיקה אקדמית-מחקרית רועמת. גם זה סוג של טיוח. השאלה כמובן היא מה מטייחים. כנראה לעולם לא נדע. ככה זה כשבני אדם מועלים לדרגת “קדושים” אחרי מותם. מעניין מתי יתחילו נשים עקרות מהשמאל להגיע לקברו של רבין, להדליק נרות ולשיר את “שיר הרעות”.

        Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 1

 11. מאת דן:

  “כאילו חייו של כל אזרח חשופים לכל מי שיכול להניח ידו על מסמך זה או אחר. מהי פרטיות, מהו חיסיון רפואי לטובת ההמונים שמתעקשים להוכיח שההצתה היא עוד קונספירציה שמאלנית של ארגון אנטישמי.”

  לא הייתי הולך לכיוון הזה. נסיון ההתאבדות התיאטרלי של סלימן (שיזכה רק לבריאות) צוייר בתקשורת כאקט מחאה קיצוני שמקורו בתחושת ייאוש. הגילויים החדשים מעלים אפשרות שהאדם לא בריא בנפשו בלשון המעטה.

  Like or Dislike: חזק! 4 חלש.. 3

 12. מאת חייל זקן:

  טמקא מדווח על עוד מקרה מזעזע של אם המתעללת בבנה.

  Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 1

  • נתון שאותי הרבה יותר מזעזע . זה בדיוק מה שצריך לקבל את מירב כותרות העיתונים ולעורר דיון ציבורי.

   לא יקרה כאן לעולם. סיקור המחאה על הישגיה המדליקים מוכרים טוב יותר.

   Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 2

   • מאת ז'ורז' סאנד:

    את החשבונות עם ילדיך תגמור בבית.בעקרון- אינטרנט זה נס, כל השאר זה חינוך.

    Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 3

    • ספינולוג בשקל, מה אתה יודע על הורות?

     Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 2

     • מאת ז'ורז' סאנד:

      הילדים שלך קראו פעם מה אבא כותב באינטרנט? :mrgreen:

      Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 1

      • עזוב, אתה נאור מדי.

       Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 1

      • מאת אלעד:

       אני זוכר שבגילאים 4-5, בשכונה שבה גרתי, היינו יורדים למטה לשחק, ודי היה בכך שאחד השכנים נמצא בסביבה (סביבה =רדיוס של 200-300) מ”ר. יש מי שהיה נותן לבן שלו בגילאים האלה לרדת למטה לשחק “מחבואים עם החבר’ה” כיום? ולילדים בגין 7 ו 8?

       שיחקנו מחבואים אז כי לא היה דבר אחר לעשות. לא היה פייסבוק, ולא היו משחקי אינטרנט מרובי משתתפים, ויתר יתרונות הרשת שמחבואים, מה לעשות, קצת מחוויר לידם.

       אז ברור שצריך לפקח על הגלישה, ולהציב את המחשב במרכז הבית, וברור שצריך לראות שהילד, לבריאותו, עוסק גם בפעילות גופנית ולא סורח על הכיסא מול המחשב כל היום. אבל באמצעים שרלוונטיים יותר לימינו, בחוגים, בדברים מובנים.

       הזמנים השתנו. אני מוצא את הצקצוק התמידי של :”איך זה שהילד לא משחק קצת חמש אבנים או קלאס” כקצת מיושן, זקן, לא רלוונטי.

       Like or Dislike: חזק! 3 חלש.. 0

       • מאת יון מפנה:

        קרא קצת מחקרים ותחליט בעצמך אם עדיף שהילד ישחק מחבואים או וורקראפט.

        Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 1

        • מאת אלעד:

         ההתנשאות לא נדרשת כאן, תודה. אני יכול לקרוא מחקרים אבל יודע את התשובה בעצמי. אני בטוח שאפשר לכתוב מחקרים גם על כמה רעיית צאן בריאה יותר מוורקראפט, אבל מה לעשות, גם זה כמו המחבואים כבר לא רלוונטי, וצריך לראות איך זורמים עם השינוי ולא פוגעים בבריאות הילד.

         Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

         • לזרום זה להגיע למקום הנמוך יותר. זה בדיוק ההבדל בין להיות מחנך למישהו שקוראים לו אבא\אמא.

          אין כאן שמץ של התנשאות ואני לא חושב שאני הורה מושלם אם כך משתמע, נהפוך הוא.

          Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 1

          • מאת מרטין:

           יון חותר וחותר ובסוף חופר שלום,

           ההגדרה הרוחנית המדוייקת ל-“זרימה” היא “לתת להחלטה לנבוע מתוך המצב עצמו”. ההיענות למצב אינה מושפעות מטראומות העבר או חששות העתיד אלא ממוקדת לחלוטין ברגע של הכאן והעכשיו. התגובה שלי אליך ברגע זה אינה מושפעת מההיכרות עם דעותיך או ההתנהלות בינינו בעבר או בעתיד. היא נובעת מהרגע הזה עצמו.

           ההתנהלות שלך בדיון היא בשיטה שנקראת “לתפוס במילה” (לזרום זה להגיע למקום הנמוך יותר) ומשמעותה המעשית היא שמיעה פעילה ללא הקשבה. צייד תבניות דיבור. יידוי מונולוגים במטרה לנצח בדיון. בפועל, לא הילדים מעניינים אותך וגם לא החינוך שלהם אלא מה שחשוב לך הוא להיות צודק. במיוחד כשאתה טועה. מותר האגו מהחכמה.

           עו”ד אלעד מורג. הוסמך לעריכת דין בשנת 2006. בוגר תואר ראשון במשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. עו”ד מורג מתמחה בניהול מאבקים משפטיים במשפט העבודה הקיבוצי והפרטי וכן בליווי וועדי עובדים, ניהול מו”מ וכתיבת הסכמים קיבוציים. לעו”ד מורג נסיון וידע רב בליווי וייצוג מעסיקים, חלקם מן הגדולים במשק, החל מייעוץ שוטף בסוגיות המתעוררות ובבקרה והתאמה של התהליכים התוך ארגוניים, עבור בליווי תהליכי פיטורין ומשמעת, וכלה בייצוג בבתי הדין לעבודה וערכאות השיפוט.

           עכשיו תקשיב לי טוב, קשקשן מקלדת וירטואלי. עו”ד מורג הוא לא דמות וירטואלית כמוך. הוא נהנה מהגנה חוקית ומשפטית שנקראת “הזכות לכבוד ושם טוב”. אתה פגעת בכבודו ובשמו הטוב של עו”ד מורג. ברגע זה ממש אני כועס עליך. מאוד. נגיד שאכתוב

           “אתה חר-א של בן אדם, אני חושב שאני חר-א של בן אדם, אני לא חושב שאני בן אדם מושלם אם כך משתמע. נהפוך הוא”

           אז לא פגעתי בכבודך ובשמך הטוב כי פגעתי גם בכבודי ובשמי הטוב? אני חש שאינך מבין שהזכות להעלבה עצמית אינה כוללת את הזכות להעליב. נהפוך הוא. לשלשת של יונה היא חר-א איך שלא מסתכלים על זה. רוצה להיות יון צלוי של 300,000 ש”ח ללא הוכחת נזק? תתחיל לשקול מילים לפני שאתה לוחץ “שליחת תגובה”. מגיבים שגולשים בשמם ובזהותם זכאים לכבוד ושם טוב. זה חוק יסוד, גוד דאם איט.

           אני ממליץ לך בחום להתנצל בפני עו”ד מורג. אני מוכן להתקשר אליו ולהתנצל אישית בשמך. רק תבקש. אם לא תתנצל, יש לך עסק איתי. אנחנו מבינים אחד את השני, אדון יון?

           Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

          • מאת אלעד:

           מרטין תודה על ההגנה אבל אני מסתדר, באמת, אני אפילו מתפרנס מעימותים.

           ההתנשאות שאליה התכוונתי היא ההיאחזות במחקרים שקראת כמקור תיקוף חיצוני בוויכוח אל מול הצד השני הבור שלא קרא. לעניין זה ראה דוגמת רועה הצאן מתגובתי הקודמת.

           לזרום פירושו לעמוד על שלך אבל לא לנהל מאבקים אבודים במציאות משתנה. אבי סייע במטלות הבית בנשיאת בלוק קרח מעגלת המוכר למקרר. פיתח לו שרירים בריאים והכרה בחשיבות הסיוע. אני לא אעמוד על כך שבני יישא בלוק בתורו.

           הוויכוח מבחינתי האישית עוד מוקדם. הילדים שלי בני 4 ו 2, בעידן טרום הוורקראפט שלהם. יש לי זמן עד שאוכל לטעון לשלמות. לעניין הצבת הגבולות והחינוך אני כמובן מתחבר, בכפוף למה שכתבתי למעלה.

           Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

          • מרטין,
           שתה מים וקרא שוב את השרשור ומה שכתבת. גם אני לא צריך את עזרתך, תודה.

           Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 1

          • מסכים שמחקרים כמקור סמכות הם בעייתים אבל כשהסחף מסביב הוא כל כך אדיר (מערכת חינוך, סביבה חברתית, הורים אחרים, תקשורת) הסיכוי של הורה להגיע למינון שפוי של תוכן ראוי הוא קלוש ודומה יותר לחתירה נגד הזרם.

           נקודת המוצא שלי שאין גוף שמגדיר כיום הורות שפויה ולכן ההורה צריך ללמד את עצמו, והרבה. הידע לכשעצמו הוא לא הפתרון אלא רק הבסיס. ככל שהילדים שלך יתבגרו תחשף לדברים חורקים, עקומים וצורמים יותר שמאיימים על שפיותם ואם אין לך סט תובנות או נחישות תמצא את עצמך נע לכיוון הזרם הכללי.

           לדוגמא: ילדים כמעט לא יכולים לסבול שקט או דברים איטיים כי סף הגירוי שהורגלו אליו הוא עצום. אפילו למצוא כיום תכנים לילדים בסף גירוי נורמלי כמעט בלתי אפשרי.

           Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

 13. מאת חנות צילום(פוטו שופ):

  “גם החלק מהמכתב המצולם בכפ’ 2-3 הוא לא זה המזכיר את נתניהו. זו שערורייה, ”
  Vזה לא מספיק ברור, ישר”ה פשוט מחקו את המשפטים על ביבי ויובל, זה זיוף מסמך!
  זאת לא עיתונות, ואולי זאת עבירה?

  Well-loved. Like or Dislike: חזק! 11 חלש.. 2

 14. מאת יאיר לפיד, סו קולד:

  תודה על הכותרת למעלה

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 1

 15. מאת תמי:

  איזו חוויה מזעזעת, לראות את שני הנפוחים חסרי הבושה האלה על מסך אחד. באופן כללי, ברור כי הרוב המוחלט של העיתונאים שכתבו על פסק הדין בפרשת אולמרט לא קראו מילה מפסק הדין. הקריאה ללידור להתפטר נובעת מהבנה לקויה של המשפט הפלילי. הפרקליטות לא מגישה כתבי אישום כשההרשעה בטוחה, כי אין דרך לעשות זאת בחברה דמוקרטית. כל העובדות של כתב האישום הוכחו בבית המשפט, מה שלא הוכח הוא היסוד הנפשי וזאת מפני שהעדה הראשית, שהורשעה בעבירות, הקריבה את עצמה למענו. תמורת דבר מה? אין לדעת. אין דרך להבטיח הרשעה, ואסור לגרום למצב בו הפרקליטות מהססת להגיש כתבי אישום בגלל הבנה לקויה של הציבור שנגרמת ע”י עיתונאים עצלנים. דבר נוסף: סף ההוכחה במשפט הפלילי הוא גבוה מאוד. מעבר לכל ספק סביר. אדם שלא הורשע, אין בכך אמירה שהוא נהג כראוי, בצורה אתית. גם אם לא הורשע, ברור כי הוא מושחת מהיסוד. אפשר לשאול מה ההבדל בינו לבין החבר’ה האחרים שם למעלה. אפשר גם לשאול למה אנחנו מסכימים לכך, לצמרת שלטון מושחתת. חבל שהעיתונאים (סימה קדמון, למשל, ואחרים שלא לדבר על זוג הבלונים למעלה) מסייעים לשימור המצב הקיים ולא נלחמים נגדו. האין זה מתפקידם של העיתונאים, להילחם בשלטון מושחת?

  Well-loved. Like or Dislike: חזק! 18 חלש.. 2

  • מאת אלעד:

   “לא נלחמים נגדו”? ידיעות אחרונות וYNET מאז פסק הדין הם שיר הלל לאולמרט ברמת מגויסות שהיתה גורמת ל”ישראל היום” המושמץ להחוויר.

   Well-loved. Like or Dislike: חזק! 14 חלש.. 1

 16. מאת חיליק:

  רק אמש הבנתי שההמלצה הטוקבקיסטית הנפוצה לחרדים “לכו להישרף”, היא סך הכל קריאה לשאת בנטל.

  Well-loved. Like or Dislike: חזק! 7 חלש.. 3

  • מאת ז'ורז' סאנד:

   ספר עוד כמה בדיחות שרצות אצלכם על השרוף.

   Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 5

  • לא יודע על ״לכו להישרף״ אבל לפני שעה קלה הייתי עד לכמעט תאונה. שוב חרדי קפץ לכביש. הנהג היה מזועזע והחרדי התעלם. מה קורה לכם? כתוב ונשמרו לנפשותיכם! לא זוכר אם שמעתי קללה אבל היה מיאוס כללי. זה תמיד קורה עם חרדים. בעיקר עם חרדים. מילא מבוגרים אבל גם הילדים ממשיכים בדרך. מי יודע מה הסיבה לזה? אולי זאת התוצאה של דרך חיים ללא שימחת חיים. רחמנות. העיקר להינצל משרות צבאי לא עוזר להם הרבה.

   Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

   • מאת חיליק:

    משתמש אנונימי אמר:

    לא יודע על ״לכו להישרף״ אבל לפני שעה קלה הייתי עד לכמעט תאונה. שוב חרדי קפץ לכביש. הנהג היה מזועזע והחרדי התעלם. מה קורה לכם? כתוב ונשמרו לנפשותיכם! לא זוכר אם שמעתי קללה אבל היה מיאוס כללי. זה תמיד קורה עם חרדים. בעיקר עם חרדים. מילא מבוגרים אבל גם הילדים ממשיכים בדרך. מי יודע מה הסיבה לזה? אולי זאת התוצאה של דרך חיים ללא שימחת חיים. רחמנות. העיקר להינצל משרות צבאי לא עוזר להם הרבה.

    בוא נמשיך עם זה:

    נסיון ראשון

    לא יודע על ״לכו להישרף״ אבל לפני שעה קלה הייתי עד לעוד עסקה שפלה. שוב יהודי קמוט-אף הלווה בריבית. הלווה היה מזועזע והיהודי חיכך ידיים בהנאה.
    מה קורה לכם? כתוב “ואהבתם את הגר”! לא זוכר אם שמעתי קללה אבל היה מיאוס כללי. זה תמיד קורה עם יהודים. בעיקר עם יהודים. מילא מבוגרים אבל גם הילדים ממשיכים בדרך. מי יודע מה הסיבה לזה? אולי זאת התוצאה של דרך חיים ללא שימחת חיים. רחמנות. העיקר להינצל מעבודה קשה ועניות, לא עוזר להם הרבה.

    נסיון שני –

    לא יודע על ״לכו להישרף״ אבל לפני שעה קלה הייתי עד לכמעט אירוע פלילי. שוב מהגר עבודה כושי עבר ליד זקנה והסתכל לה על הארנק, הזקנה המשיכה לדבר עם הנכדה והכושון הקטן התעלם. מה קורה לכם? כתוב “לא תגזול”! לא זוכר אם שמעתי קללה אבל היה מיאוס כללי. זה תמיד קורה עם כושים. בעיקר עם כושים. מילא מבוגרים אבל גם הילדים ממשיכים בדרך. מי יודע מה הסיבה לזה? אולי זאת התוצאה של דרך חיים ללא שימחת חיים. רחמנות. העיקר להינצל משרות צבאי באריתריאה, לא עוזר להם הרבה.

    אני יכול להמשיך עוד. אבל מה?! יש לי עוד עבודה הלילה, ככה זה שצריך להתפרנס, סורי, תסתפק בזה.

    Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 0

 17. מאת נעומי:

  מעניין מה דעתו של דנקנר על כך שלאחר שדרעי נשפט לא סמך על המסקנה אליה הגיעו השופטים(בדיוק במה שהוא מאשים כרגע את דן מרגלית) והשתלח בהם מעל כל גבעה רמה ותחת כל עץ רענן כולל החינגאות ליד שערי הכלא אליהם נישלח ה”זכאי” אחר כבוד.

  Like or Dislike: חזק! 3 חלש.. 0

 18. מאת רון:

  המבקרים את לדור שוכחים (ומשכיחים) שאולמרט זוכה משני סעיפים מחמת הספק. כלומר, השופטים אמרו במשתמע שהפרקליטות היתה צריכה להגיש את כתב האישום נוכח החומר שהיה בידה.
  את הפרט הזה שוכחים והוא פרט חשוב.
  דן מרגלית היה מחזק את טיעוניו נגד “הסניגור” אמנון דנקנר, אילו היה מזכיר פרט זה.
  אגב, מעטים יודעים ששני החברים-לשעבר היו עורכי מעריב. דן מרגלית חודשים ספורים, בשלבים הראשונים של התדרדרות העתון ואמנון דנקנר היה עורכו כמה שנים בשיא מסלול ההתדרדרות. אבל זה לא קשור לאולמרט.

  Like or Dislike: חזק! 3 חלש.. 1

 19. מאת אורי:

  המדינה שלנו נראית כ”כ מכוערת דרך התקשורת הישראלית, מזל שזה לא נכון.
  (אני לא ציני)

  Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 0

 20. מאת אורן:

  בלי קשר לאולמרט, אלא לארוע חשוב יותר הקורה הלילה.

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 1

  • מאת שועלן:

   שמת לב שהוידאו הזה הפוך כמו במראה?

   Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

  • מאת captain beefheart:

   הפסקתי באמצע העונה השניה, ולא מחוסר עניין והנאה. שווה להמשיך?

   Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

   • מאת שועלן:

    קצת נמרח כמו מסטיק.
    כמו כל סדרה שהתסריטאים שלה חשבו מראש על עונה אחת, ואז נאלצו להתחיל לאלתר.
    המשחק של בריאן קרנסטון זה מה שמחזיק את הסדרה, למרות שגם הוא הופך לקריקטורה של הדמות שלו.
    סה”כ הסדרה סבירה ביחס לאלטרנטיבות.
    אני חושב היו צריכים לסיים אותה בסוף העונה הקודמת.
    מקווה שבעונה החדשה לא יגרמו לוולט לשלם על חטאיו כדי לצאת צדקניים.

    Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

   • מאת אורן:

    שועלן, כן נראה שצולם ממסך. קפטן, הסדרה מצוינת, אין לי מושג למה בארץ פחות עוררה עניין, ואפילו קשה להחליט על השם העברי שלה. בכל מקרה השתפרה מעונה לעונה.

    Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

   • מאת עו"ד:

    …בכלל רציתי לכתוב על השריפה העצמית המזעזעת, ועל התגובות מימין ועל חצרוני בפרט, אך במחשבה נוספת – אסקפיזם זה מה שאני מעדיף עכשיו, לכן ההתייחסות תהיה לתוכנית טלוויזיה.

    ולשאלתך:

    עזוב את הבנאדם (שועלן), אין לו מושג. בוא נסכים על עניין אחד לפני שאני עונה על השאלה שלך – בכדי לצמצם את אלמנט הסובייקטיביות (אני מתלהב, הוא מקיא) עד גבולות הסביר, נסכים שמבקרי טלוויזיה (ברבים) מהווים אינדיקציה סבירה בכדי לענות על השאלה, כי אם לא נסכים על זה נשארנו בנקודת הפתיחה. אחרי שהסכמנו, קח את הרשימה הזו – עשרים מבקרי טלוויזיה, 9 נתנו לתוכנית מקום ראשון ב 2011, 6 מקום שני, מקום ראשון בכללי…יש צורך להוסיף משהו? וולטר הבטיח לנו עונה מטורפת ואחרונה, אני לא אחמיץ.

    http://www.metacritic.com/feature/tv-critic-top-10-best-shows-of-2011

    Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

    • מאת שועלן:

     תסתכל שוב על הטבלה שקישרת אליה ותראה באיזה מקום נמצאת boardwalk empire.
     יש מה להשוות בכלל בין האיכויות של שתי הסדרות?
     אחת זה ג’אנק פוד (שאני אוהב אותה כמו שאני אוהב לאכול ג’אנק פוד) והשנייה זה מאסטרפיס (שאני אוהב אותה כמו שאני אוהב לאכול במסעדות גורמה).
     זה רק מראה על רמת המבקרים האמריקאים.
     אני חוזר ומדגיש – אני רואה את הסדרה ודי מחבב אותה. אני רק מעמיד אותה בפרופורציה הנכונה.

     Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

     • מאת עו"ד:

      בכל זאת חזרת לנקודת ההתחלה.
      הסדרה השנייה שציינת…ובכן, לא התעניינתי. הפסקתי לצפות בה אחרי כמה פרקים. מה לעשות, קהלים שונים וטעמים אחרים, לכן הצעתי מדד אחר, שלא כולל אותי ואותך.

      Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

      • מאת אורן:

       “Boardwalk Empire”, מושקעת אך מאכזבת מעט מבחינת תסריט (היא מבוססת על ספר). “Breaking Bad”, לא נתפסה כסדרה גדולה, כאשר התחילה אך התפתחה לכזאת, ועוסקת בנושא הקרוב ללבי. סדרה דומה לה היא “Justified”, שנחשבה לשגרתית והתפתחת למצוינת.
       לעומתן “הומלנד” מלאה שטויות בכתיבה, ו”משחקי הכס” גולשת לקאמפיות לא מכוונת לעתים.
       כמובן שמדובר בטעמי האישי, שהוא המדד הראוי לאיכות.

       Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 1

       • מאת עו"ד:

        באינגלוז אומרים, בסדר אשך – מה, אם אפשר לשאול, הנושא הקרוב לליבך ב B. bad ? איך מייצרים קריסטל מת’ כחול? אלטרנטיבות מעשיות להתמודדות כלכלית בעת מחלת הסרטן? או רבדים עדינים יותר כגון דרכו הנפתלת של וולטר מהאמא של המיינסטרים עד ללב המאפליה?

        Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 1

 21. מאת חייל זקן:

  שני דברים צדו את עיני בפרשת סילמן השרוף.
  1. “עד גיל 46 עשיתי מילואים”
  2. חוב של 15000 שקל לביטוח לאומי.
  המוחים הצעירים שיוצאים לרחוב בסופי שבוע, הפריירים ורודפי הצדק החברתי, אינם מכירים את ההיסטוריה של הביטוח הלאומי. עד תחילת שנות ה90 היתה העדפה של יוצאי צבא בתשלומי הביטוח הלאומי. קראו לזה קצבת יוצאי צבא. הטבה זו בוטלה על ידי ממשלת רבין כחלק מחזון המזרח התיכון החדש. מהלך זה הביא לידי כך שלמעלה מ50% מתשלומי הביטוח הלאומי משולמים לערבים. אם נפחית את הגבייה (המינורית) מהערבים ונחלק את הייתרה בין כל היהודים נקבל שכל אזרח יהודי משלם 4000 שקל בשנה למען המזרח התיכון החדש של הביטוח הלאומי. הערבים לעומת זה מסכימים לקבל 20000 שקל לשנה לכל אחד כתרומה לחזון הרביני.
  מי אמר ייתנו יקבלו?

  Well-loved. Like or Dislike: חזק! 7 חלש.. 0

  • מאת משתמש אנונימי (לא מזוהה):

   עד המהפך של בגין החרדים עבדו. צריך לאמר את זה שוב ושוב עד שהחרדים יבינו שהפריבלגיות שלהם הם לא מקדמת דנא והימין שלך הוא לא טלית שכולה תכלת.
   אם האנרכיסטים יביאו לשינוי תבוא עליהם הברכה. כרגע מסיבות מובנות הם בכלל לא נוגעים בעניין החרדי בגלל מצפון לא נקי שהרי גם הם משתמטים אנטי ציונים.

   הכסף נמצא קיצבאות לחינם לחרדים וערבים.

   Well-loved. Like or Dislike: חזק! 4 חלש.. 0

   • מאת חייל זקן:

    צודק בגדול אבל כדאי להזכיר את חוק “הלפרט” שעבר בתקופת ממשלת ברק והעניק 850 שקל לכל ילד החל מהחמישי. שרון וביבי ביטלו אותו ובקדנציה הזו חזר ביבי למורשת ברק והעלה את הקצבאות.

    Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 0

    • קראתי מקודם פוסט עצוב של יוכי ברנדיס על הימים שלפני בגין. אז החרדים עבדו ורק בשבת אבא שלה לבש שטריימל לבית הכנסת. ביום העצמאות הם שמחו והיתה להם הכרת תודה בסיסית לציונות ולציונים. לא היתה החוצפה והשחצנות שאתה רואה היום אצל ״מאי״ ו״חיליק״. זה משהו חדש שבגין אשם.

     Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 1

     • מאת חייל זקן:

      נוסטלגיה היא מתעתעת. תיכף תיזכר בהתנפלות החרדית על הדוכן של גולני בבקו”ם.

      Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 0

      • לא היתה שחצנות! במלחמת יום כיפור הרב שך ביקש מתלמידיו לא להסתובב ברחובות כדי לא לנקר עיניים. היום זה הכל בחוצפה. הם לא מבינים שמישהו נתן להם להיות תלמידי חכמים. זאת מתנה ולא משהו שהם זכאים לו. קרא את הפוסט של מאי לפני כשבוע.

       Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 0

       • מאת חיליק:

        לא היתה החוצפה והשחצנות שאתה רואה היום אצל ״מאי״ ו״חיליק״. זה משהו חדש שבגין אשם.

        אתה אדם קטן, אטום ויהיר. ורק מפני כבוד אכסניא אינני נוקט בלשון בכינויים המגיעים לך באמת.

        אינך מכיר אותי, ולא את משפחתי, אומר רק זאת: אני, אחי ואחיותי (ויש רבים ורבות שכאלה…), דודי ודודותי עד כל מקום שזכרוני מגיע, עובדים לפרנסתם מצאת החמה ועד צאת הנשמה, שירותו/משרתים בצה”ל, וחלקם הקיזו את דמם על הגנת הארץ. ציינתי זאת מעל במה זו לא פעם בעבר.

        איש “לא נתן לי להיות תלמיד חכם”, ואת מה שיש לי – השגתי בעבודה קשה, בדם, יזע ודמעות.

        אני בכוונה לא מתייחס לבליל השטויות המצוצות-מן-האצבע שלך,(“ביום העצמאות הם שמחו והיתה להם הכרת תודה בסיסית לציונות ולציונים”, גדול!!!). אלא רק להתקפה האישית שלך נגד אנשים שאינך יודע את שמם. עלוב נפש.

        Like or Dislike: חזק! 4 חלש.. 1

        • מאת משתמש אנונימי (לא מזוהה):

         my bad.

         Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

        • מאת משתמש אנונימי (לא מזוהה):

         אני בכוונה לא מתייחס לבליל השטויות המצוצות-מן-האצבע שלך,(“ביום העצמאות הם שמחו והיתה להם הכרת תודה בסיסית לציונות ולציונים”, גדול!!!).

         זה מה שיוכי ברנדיס אומרת

         איפה הם, החרדים ההם

         לפני ארבעים שנה חיו חרדים וחילונים זה לצד זה. בדעת החרדים לא עלה שמשהו לא בסדר בכך שהשכנים שלהם פותחים רדיו בשבת. בצפירה ביום הזיכרון עמדנו, ביום העצמאות רבות מהמשפחות הניפו את דגל ישראל

         יוכי ברנדס

         … וכולנו, ללא יוצא מן הכלל, עמדנו ברחוב בצפירה ביום הזיכרון. חלק ניכר מן המשפחות גם הניפו במרפסת את דגל ישראל ביום העצמאות (והמהדרים, כמו המשפחה שלי, היו מוסיפים לצד הדגל גם את תמונותיהם של זלמן שז”ר, לוי אשכול ומשה דיין).

         … הדוגמאות הללו ממחישות היטב את מתינותה של החברה החרדית בישראל עד ראשית שנות ה-70. היתה זו, ברובה המכריע, חברה פתוחה ויצרנית, אשר חיה מעמל כפיה, ניהלה יחסי שכנות קרובים עם סביבתה החילונית ורחשה אהבה עמוקה למדינה. האהבה הזו לא נבעה מאידיאולוגיה בנויה לתלפיות, כמו זו של הציונים הדתיים (שנקראו אז בפינו, בלעג קל, בשם “מזרוחניקים”), אלא מתחושת אסירות תודה של ניצולי שואה שמצאו סוף-סוף מקלט. ברגע של גילוי לב אמרה לי אמי לפני כמה שנים: “הנכדים שלי, שיושבים היום מוגנים בחיידרים ובישיבות של בני ברק וירושלים, יכולים להרשות לעצמם להיות לא ציונים. אבל אני, ששנים ארוכות נרדפתי ולא מצאתי מנוח לכף רגלי, אני, שאחותי נרצחה משום שלא היה לנו מקום מבטחים, אני לא יכולה שלא להודות לקב”ה יום יום ושעה שעה על הנס הגדול הזה שקרוי מדינת ישראל”.

         אני חושבת שבדברים הללו מתמצה כל התורה על רגל אחת. החרדים, שרובם היו אז ניצולי שואה, לא יכלו שלא להעריך ואף להעריץ את החופשיים, שאמנם לא נראים ולא מתנהגים כמו שיהודים צריכים להיראות ולהתנהג, אבל הם אלה שבנו את המדינה, והם אלה שמנהיגים אותה ושומרים עליה בגבורה.

         …יום כמעט כל החרדים גרים במקומות סגורים, מבודדים לחלוטין מהשפעות הסביבה. הילדים שלהם לא פוגשים אף פעם ילדים חילונים, וכמובן לא משחקים אתם או מבקרים בביתם. הגברים אינם משרתים בצבא וכמעט לא יוצאים לעבודה. בשום מרפסת לא מונף דגל המדינה ביום העצמאות, ובשעת הצפירה ביום הזיכרון הדומייה אינה שורה כלל

         Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

        • מאת תומר:

         נו באמת.

         אין לי כוונה להתווכח איתך על בני משפחתך לשילשים, ריבעים וחימשים, גם אם לא מאוד קשה להניח שזו בועה חמה ומופרחת הנה בניגוד לאנשים אחרים, אין לי כוונה לטעון טענות בנושאים שאיני מצוי בהם כלל.
         מצד שני העובדות הן שאחוז הגברים החרדים העובד לפרנסתו נמוך, נמוך מאוד אפילו (כמה? 60%?) ושיש קורלציה חד משמעית לגמרי בין ריכוז אוכלוסיה חרדית לבין נומך ההכנסות , קרי – קבלת סיוע מביטוח לאומי.

         אז עם כל הכבוד לדודניך (ואגב, אם משפחת חיליק עובדת כל כך הרבה ובכל זאת הסטטיסטיקות לכלל המגזר הן כאלה, אין מנוס מלהניח ששאר האוכלוסיה החרדית עובדת אף פחות) אי אפשר להגיד שהטענות שהופנו כלפי החרדים הן נטולות יסוד עובדתי ובמקרה הזה הטחת האשמות אינה באמת טכניקה מוצלחת לדיון.

         Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 0

         • מאת חיליק:

          “הטחת האשמות אינה באמת טכניקה מוצלחת לדיון”, זו אקסיומה שמקובלת גם עלי.
          מקובל עלי גם שחלק נכבד מהאוכלוסיה החרדית בוחרת לחיות חיי לחץ ועוני, ומלכתחילה לבחור ברמת חיים נמוכה עד גיחוך. (ולא, הביטוח הלאומי לא מאפשר להם לטוס לניקוסיה הקיץ…).

          יחד עם זאת האוויל שלמעלה, בחר לתקוף *אותי*, אדם שהוא איננו מכיר כלל. בטענות שאינן שייכות אלי כלל. על כך קבלתי. זה הכל.

          על תגובתך – המאוחרת – אליה הפנית אותי כעת, אענה במקומה.

          עכשיו, התנצלותך.

          Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 1

          • מאת תומר:

           אני מתנצל (על מה? אין לי מושג אבל אם זה עושה לך טוב)

           Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 1

          • מאת מרטין:

           גם אני מתנצל אחרי שבקשת הסליחה הקודמת שלי זכתה להתעלמות ממך.

           אתה תמיד מתעלם מהתנצלויות?

           Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

 22. אפשר קישור למקור הנתונים ?

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

 23. מאת שועלן:

  אם היה עוד ספק שגלעד שליט הוא כוכב ריאליטי.

  Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 0

 24. מאת שועלן:

  בקשר לסקר – יש יותר מדי אפשרויות נכונות (למרות שאפשר לסמן כמה).
  את חומרי הבעירה הביא סילמן בעצמו, את הגפרור סיפקה ה”מחאה”.

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

 25. מאת שועלן:

  גרפים זו מחלה קשה.
  אומרים יורד, מציירים עולה.
  ממציאים נתונים באמצע.
  הגרף של דה-מרקר יותר קרוב למציאות מזה של YNET.

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

  • מאת אמיר שיש שני לו:

   למה להיות קטנוניים? אז המדד עלה במינוס 0.3%.

   Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

  • מאת שועלן:

   ובינתיים…
   YNET החליפו את הגרף בגרף מתוקן שמראה ירידה ולא עלייה (ומחקו טוקבקים שהעירו על כך).
   חבל רק שלא תיקנו בדרך את הנתונים שהם המציאו(!) לחודשים נוב’-פבר’.

   Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 0

 26. מאת אמיר שיש שני לו:

  לפי מה שנראה מהצילום (ותודה על ההפניה לרוטר, לא הייתי חושב לחפש שם אחרת), זה מסמך שסילמן הגיש לבית המשפט ושצולם מהתיק. יש על מסמכים שכאלו חיסיון?

  בכל מקרה, חיסיון או לא, חוות הדעת הזו בהחלט רלוונטית, אחרת אנחנו נשארים עם אמירות כגון “שכולם יידעו שהוא עשה את זה במודעות ובשפיות הוא היה בחור שפוי” ו”יוס ברוך, מאנשי החזית החיפאית שהכיר את משה אישית, מדגיש שמדובר באדם צלול בדעתו“. מישהו מנסה ליצור כאן מצג שווא, לפחות לפי חוות דעת מומחה מטעמו של סילמן עצמו, ולציבור אסור לדעת. לא אמרו לא מזמן משהו על עיתונאים ומסמכים מסווגים?

  מקריאת תשובת הבט”ל (כשנראה גם היא חסויה או לא רלוונטית), עולה כי המשאית נמכרה בעקבות סירובו של סילמן למשל 1,200 ש”ח במשך כחודשיים, וזה אחרי שנתנו לא ארכה אחרי ארכה לתשלום חובו, שסולק רק אחרי שהמשאית עוקלה.

  Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 1

 27. מאת משתמש אנונימי (לא מזוהה):

  לחיליק, זה מה שיוכי ברנדס אומרת

  http://www.haaretz.co.il/news/health/1.1102080

  איפה הם, החרדים ההם

  לפני ארבעים שנה חיו חרדים וחילונים זה לצד זה. בדעת החרדים לא עלה שמשהו לא בסדר בכך שהשכנים שלהם פותחים רדיו בשבת. בצפירה ביום הזיכרון עמדנו, ביום העצמאות רבות מהמשפחות הניפו את דגל ישראל

  יוכי ברנדס

  … וכולנו, ללא יוצא מן הכלל, עמדנו ברחוב בצפירה ביום הזיכרון. חלק ניכר מן המשפחות גם הניפו במרפסת את דגל ישראל ביום העצמאות (והמהדרים, כמו המשפחה שלי, היו מוסיפים לצד הדגל גם את תמונותיהם של זלמן שז”ר, לוי אשכול ומשה דיין).

  … הדוגמאות הללו ממחישות היטב את מתינותה של החברה החרדית בישראל עד ראשית שנות ה-70. היתה זו, ברובה המכריע, חברה פתוחה ויצרנית, אשר חיה מעמל כפיה, ניהלה יחסי שכנות קרובים עם סביבתה החילונית ורחשה אהבה עמוקה למדינה. האהבה הזו לא נבעה מאידיאולוגיה בנויה לתלפיות, כמו זו של הציונים הדתיים (שנקראו אז בפינו, בלעג קל, בשם “מזרוחניקים”), אלא מתחושת אסירות תודה של ניצולי שואה שמצאו סוף-סוף מקלט. ברגע של גילוי לב אמרה לי אמי לפני כמה שנים: “הנכדים שלי, שיושבים היום מוגנים בחיידרים ובישיבות של בני ברק וירושלים, יכולים להרשות לעצמם להיות לא ציונים. אבל אני, ששנים ארוכות נרדפתי ולא מצאתי מנוח לכף רגלי, אני, שאחותי נרצחה משום שלא היה לנו מקום מבטחים, אני לא יכולה שלא להודות לקב”ה יום יום ושעה שעה על הנס הגדול הזה שקרוי מדינת ישראל”.

  אני חושבת שבדברים הללו מתמצה כל התורה על רגל אחת. החרדים, שרובם היו אז ניצולי שואה, לא יכלו שלא להעריך ואף להעריץ את החופשיים, שאמנם לא נראים ולא מתנהגים כמו שיהודים צריכים להיראות ולהתנהג, אבל הם אלה שבנו את המדינה, והם אלה שמנהיגים אותה ושומרים עליה בגבורה.

  …יום כמעט כל החרדים גרים במקומות סגורים, מבודדים לחלוטין מהשפעות הסביבה. הילדים שלהם לא פוגשים אף פעם ילדים חילונים, וכמובן לא משחקים אתם או מבקרים בביתם. הגברים אינם משרתים בצבא וכמעט לא יוצאים לעבודה. בשום מרפסת לא מונף דגל המדינה ביום העצמאות, ובשעת הצפירה ביום הזיכרון הדומייה אינה שורה כלל

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

 28. מאת חיליק:

  רוני לוי@
  אתה גורם לי להסכים עם ד”ר חצרוני. לא נעים.

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 1

 29. מאת תיבת פנדורה:

  המוחים “מרימים ידיים” – עכשיו זו מהפכה

  תתחילו לברר מה זה “אוטפור”

  מוזמנים לקרוא פה מידע חשוב ומטריד על השלבים הבאים של ה”מחאה” “הספונטנית”

  ידע זה כח!

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

 30. מאת אלמוני בעיר:

  רק עכשיו הבנתי לאן נעלם דרור

  Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 0

 31. מאת אלמוני בעיר:

  ***

  V: ראה הוזהרת.

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

 32. מאת קורין עונה לשאלון:

  טוב יהיה אם תכתוב המנהלת שאפשר לתת יותר מתשובה אחת לשאלון על סילמן, באזור השאלון עצמו.

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

 33. מאת אלעד:

  שרשור וטלוויזיוני משלי – מישהו מבין מעריצי “המפץ הגדול” לרבות בעלת הבית יכול להגיד לי אם הסדרה מתאוששת בהמשך מהשפל של העונה השלישית? רק אני חש ירידה משמעותית ברמת הבדיחות ופרקים שהם יותר מפחידים/גורמים למחשבות עגומות על ילדותו ומבנה אישיותו של שלדון בעונה הזו? רק אני חושב שמערכת היחסים בין לנרד לפני היא אחד הדברים הפחות מצחיקים, שפוגע גם באינטגריטי של הסדרה כולה? אחרי שנהניתי נורא מהעונות הראשונות, אני מוצא עצמי מאוכזב יותר ויותר מפרק לפרק, ותוהה אם יש טעם להמשיך בכלל. תודה למשיבים.

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

 34. מאת אלעד:

  שרשור טלוויזיוני משלי – מישהו מבין מעריצי “המפץ הגדול” לרבות בעלת הבית יכול להגיד לי אם הסדרה מתאוששת בהמשך מהשפל של העונה השלישית? רק אני חש ירידה משמעותית ברמת הבדיחות ופרקים שהם יותר מפחידים/גורמים למחשבות עגומות על ילדותו ומבנה אישיותו של שלדון בעונה הזו? רק אני חושב שמערכת היחסים בין לנרד לפני היא אחד הדברים הפחות מצחיקים, שפוגע גם באינטגריטי של הסדרה כולה? אחרי שנהניתי נורא מהעונות הראשונות, אני מוצא עצמי מאוכזב יותר ויותר מפרק לפרק, ותוהה אם יש טעם להמשיך בכלל. תודה למשיבים.

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

  • מאת velvet:

   לא זכורה לי ירידה דרמטית כמו שאתה מתאר.
   כמו בכל סדרה יש פרקים טובים יותר ופחות.
   כשלעצמי אני קרועה עליה כידוע.
   אני צפיתי בה פעמיים לפחות.
   אבל זו שאלה של טעם, אם אתה לא מתחבר יותר אז לא.

   Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

  • מאת בזינגה:

   יש עליות ומורדות כמו בכל סדרה אבל רגעי האושר מהופעות האורח המדוייקות ומהביקורות על תרבות הגיקים/מדענים עושה את הסדרה לאושר טהור. במיוחד הפרק האחרון ששודר עם סטיבן הוקינג.
   בנוסף הבדיחות המדעיות עושות את הסדרה הזאת לצפייה חובה בפקולטות למדעים מדוייקים.

   Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

  • מאת גפן:

   מים ביאליק חזקה ובהחלט משדרגת, פני זזה, השאר קצת נתקעו מאחור.
   לא מאוכזבת, אבל גם לא מרוצה מהכיוון אליו הולכת הסדרה. עושה רושם שהכותבים מפחדים ללכת למקומות מעניינים ויש כל כך הרבה מקומות כאלה. כל אחת מהדמויות יכולה למשוך את הסדרה, כשהאחרון מבחינתי, הוא שלדון, שהדמות שלו חזקה מידי ויהיה לה קשה לחולל שינוי (אלא אם ג’ים פרסונס מחליט שהוא מהמר ויוצא מנק’ הנוחות שלו). בנוסף, בזמנו הביאו את ג’וש מלינה שהוא לא שחקן גדול, אבל בסדרה הזו הוא עובר טוב ואת אמא של לנארד, שאפשר לגייס אותה כשלא מצלמים את האישה הטובה.

   Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

 35. מאת אמיר שיש שני לו:

  פשש. מוזר שהודעות שלי לא נמחקות. אולי בעלת הבית לא שמה לב שאני ימני, הן בדעותי המדיניות והן בדעותי הכלכליות? אם כן, עכשיו הלך עלי :mrgreen: .

  או שהבעיה באופי התגובה ולא בדעותיו של המגיב? לא יודע מה כתבת במקור, אבל אחרי ההפצצה הנוכחית, גם אני הייתי חוסם אותך.

  זה הבית שלה, מותר לה לעשות כאן מה שהיא רוצה. אנחנו אורחים.

  Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 2

 36. מאת לרדת מהעץ השרוף ומהר:

  מהיום מוכרז ‘יום סנט משה הקדוש’ , יום בו בכל שנה מדליקים מדורות ויוצאים בחץ וקשת להרוג את הממשלה .

  צעדות לפידים של אזרחים הזוכרים את מעשה הגבורה של אותו קדוש שלא שילם מסים וביטוח לאומי , העלים מהחוק וגנב את רשויות המדינה .

  צעדה לזכר אותו בריון שפעל באלימות והיה שוכר דירות ובורח מבלי לשלם שכר דירה כי ככה התאים לו .

  זוכרים את אותו קדוש שאיבד את שפיות דעתו והשתחרר מבית חולים פסיכאטרי והפך להיות סמל לחוק וסדר , לצדק חברתי ולמדינה מתוקנת .

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 2

 37. Martin can’t you come out to play

  התגעגענו וסליחה!

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

  • מאת מרטין:

   משתמש אנונימי (וחמוד) שלום,

   בקשת הסליחה שלך התקבלה ובאהבה ובשמחה. פתחנו דף חדש.

   עכשיו לך תחפש מי ינענע אותך :)

   אם אתה לא חושב על תגובה שנונה, מושחזת ומלאת השמצות חסרות בסיס כלפי אתה באמת בצרות :).

   צריך נשמה גדולה להכיר בטעות ולבקש סליחה. אני גאה בך ומכבד אותך כאדם. שא ברכה.

   Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

   • חשתי מוסר כליות. הרי בסך הכל אתה דמות בסיסית בפורום שהקוראים הקבועים נקשרים אליו (גם קפטן כזה). וזה בגלל האקסטרה והחשיפה האישית. כך שזה לא הוגן לאדם שסופסוף בא בטוב לבדר. לבדרנים וסלבס, גם וירטואלים, יש תפקיד פסיכולוגי חיוני. אתה מין סלב וירטואלי.

    Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

    • מאת מרטין:

     תיקון קטן: מיני-סלב מתחיל מסוג פוזה.

     רק עכשיו, בגיל 44, תפסתי אומץ. החלטתי שאני עובר מ-“והצנע לכת” הביישן (מי שאני באמת)” ל-“פוזה מגלומנית נרקסיסטית לקידום אינטרסים כספיים של פרנסה, מימוש הפוטנציאל, הגשמת חלומות וחיים של סיפוק ומשמעות”. הפירגון שקיבלתי היה מקיר קיר. ישראלים ידועים בנטייתם לפרגן למישהו שמחליט לאתגר את היכולות שלו ולראות לאן הם ייקחו אותו.

     אני כזה מזה 3 חודשים. עברתי מ-40 קמ”ש (מרטין המנומס, הורים בריטים, אמינות וכן הלאה) ל-180 קמ”ש (רב עם כל העולם ואישתו. עושה המון רוח וצילצולים. שובל ארוך של אדומים ודיסלייקים וכן הלאה). כל מי שמכיר אותי מאוד משועשע. החברים מאוד תומכים. עכשיו הגיע הזמן להיחשף לעולם. אבל אני סלב מתחיל אז אני עושה טעויות טיפשיות. לא נורא. אני מקוה שעכשיו ברור לכולם שזה לא היה מכוונה רעה. כמו ילד, אני מתלהב ממילים ונהנה לשחק. לפעמים אני משחק בבוץ… :)

     אמרו חז”ל: “סוף מעשה במחשבה תחילה”. מניסיון עם בלוגים ופורומים, הדרך להיות חבר של כולם היא לוודא שכולם שונאים אותך. אז עוברים לכתיבה מטורפת כדי לוודא הריגה סופית של הדימוי שלי. אז מופיע ההומור העצמי :) משם הכל מסתדר. בדוק. שנים אני עובד ככה. אני באמת נהנה לצחוק על עצמי ועל אחרים. בגלל “הפוסל, במומו פוסל” אני כל כך מרגיז, משום שאני מלא בפגמים אבל איכשהו מצמיד את הפגמים הנכונים לכל מגיב… :)

     לקרוא לי בדרן זאת מחמאה גדולה. כמי שעבד על ניידת לטיפול נמרץ, חיוך וצחוק מפיגים מתח ולחץ ומאוד מרגיעים. יש לי ספא למסאג’ תאילנדי. עברתי קורס למסאג’ תאילנדי. אני נהנה להצחיק את הלקוחות שלי. זה מרגיע אותם.

     האתגר שלקחתי על עצמי הוא גיוס תרומות באמצעות מופע סטנדאפ (“כתב מעריב מנסה להיות מצחיק. לא הצליח. היתומים: הבטיחו לנו יותר. חשד לעמלות מנופחות. משטרת בנגקוק פתחה בחקירה”). תחזיק לי אצבעות. אני לא כזה מצחיק עדיין. יש לי שני כותבים אבל חסר חומר. כאן הצלחתי לקבל כמה שורות של הומור עצמי אבל לא ממש יורדים עלי. חבל. אני זקוק לעזרה. אני במצוקה קשה.

     בבקשה! תצחקו עלי. זה חשוב. זה באמת יעזור ליתומים תאילנדים. תודה.

     Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 0

    • מאת ז'ורז' סאנד:

     באת לברך ויצאת מקלל.

     Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

 38. מאת עידן:

  מאוכזב מאוד מהחלטת הארץ לשים בשער “טרגדיה בלוד” ולא את מותו של פרופ’ בנטין.

  Like or Dislike: חזק! 1 חלש.. 0

 39. מאת חיליק:

  אנונימי, אערוך לך קורס בקריאה ביקורתית בזמן הקרוב.
  שיעורי בית לפני המפגש הראשון:
  הורד נא כל ציטוט שלא מוצמד אליו מקור.
  הורד כל ציטוט שהמקור המוצמד אליו הוא עדות מפי איש הנוגע בדבר.
  הורד כל ‘הוכחה’ הנסמכת על אישיות פוליטית ולא רבנית, או רבנית לא ‘חרדית’.

  חזור אלי עם התוצאות.

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

  • מאת חיליק:

   נמשיך בקריאה כאן.

   אחרי הקריאה, נהרהר יחד בצוותא, מה בין השנים 48′-50′, לבין בנות השבעים (!!!) עליהם מדברת הגב’ בריינדס.

   המשך, בהמשך.

   Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

  • טעות בסיסית שלי שקיבלתי את עמדתך שיש ל״רבנים״ האלה איזה קרדיט מוסרי או לדרך החיים שלהם. מי הם בכלל? אנשים שהפקירו את צאן מרעיתם לכבשני הגז ואחר כך ברחו. אין טעם להתוכח עם דרך החיים החרדית (בזה כשלתי) הבעיה היא רק בגזל.

   Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

  • מאת מרטין:

   חיליק שלום,

   אשמח אם תסביר לי מהי “הוכחה”. בעולם של דימויים (נרטיבים / ספינים וכן הלאה) בפילוסויה המודרנית של המאה ה-21 אין הוכחות. יש דעות. אדם זכאי לדעתו גם אם אינך אוהב את הדרך שבה הוא הגיע לדעתו. יחד עם זאת, יפה לראות שלקחת על עצמך את תפקיד “משגיח הכשרות” של החשיבה הביקורתית והדרך הראויה לעיצוב דעה. אתה כשרות של “בית חיליק” המקל או ה-“חרטאב”ץ” המחמיר? אני פשוט סקרן לדעת איפה אתה עומד מבחינה הלכתית.

   כשלאדם יש דעה שונה משלך זה לא איום. זה אתגר. כשאתה רואה בדעה שונה משלך סוג של איום שצריך “להחזיר לו” אני מבין שאתה פחדן. נו שוין. תהיה בריא ותשתה הרבה מיץ תפוזים. סידן עושה עצמות חזקות.

   Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

   • מאת חיליק:

    מרטין,
    בדרך כלל אני עוקב אחר תגובותיך כאן בבלוג, בעניין רב. אני חייב לציין שלרוב אתה מתבטא בבהירות, עקביות וקוהרנטיות ראויות לציון.
    מה שאי אפשר לומר על תגובתך האחרונה.

    אני והאנונימי שהתקפל בבושה ניהלו דיון מסודר בשאלת הקצנתם של החרדים בארבעים השנים האחרונות.
    לשאלה כזו אפשר להביא ראיות והוכחות מעוגנות היטב. לא נרטיבים ולא נעליים.

    לידיעתך, בניגוד ל-99% אחוז מהמגיבים כאן, ואולי מהאנשים בכלל, מתוקף עיסוקי ומקום מגורי, אני נאלץ להתמודד עם שאלות ודעות שונות משלי מדי יום ביומו, במשך שנים ארוכות.
    ובכלל אני מוכן להגן על דעותיי ועל אמונותיי בגאון ובתוקף, בכל מקום ובכל זמן. ‘פחדן’, אי אפשר לקרוא לי.

    לשלל ההשמצות והביטויים הילדותיים השזורים בהודעתך, אשתדל לא להתייחס, כי לא לקלקל את מרטין החכם והרהוט שהצטייר בדמיוני.

    (אגב, רציתי לשתות מיץ תפוזים כהמלצתך, אבל אין באזור חנות פירות עם הכשר הגון, מסתפק בקוקה-קולה, זה בסדר?).

    Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

    • מאת מרטין:

     חיליק היקר,

     ניסיתי להיות שנון ומצחיק. לא הלך. התנצלויות. לנסות שוב עם הומור עצמי?

     Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

     • מאת מרטין:

      אגב, כתבתי תגובה מהבטן בלי לעקוב אחרי נושא הדיון.

      אנונימי, אערוך לך קורס בקריאה ביקורתית בזמן הקרוב.
      שיעורי בית לפני המפגש הראשון:
      הורד נא כל ציטוט שלא מוצמד אליו מקור.
      הורד כל ציטוט שהמקור המוצמד אליו הוא עדות מפי איש הנוגע בדבר.
      הורד כל ‘הוכחה’ הנסמכת על אישיות פוליטית ולא רבנית, או רבנית לא ‘חרדית’.

      חזור אלי עם התוצאות.

      המילה “הוכחה” הקפיצה אותי. הביטוי “קריאה ביקורתית” שימח את הספקן שבי. יצאתי לקרב. יצאתי אידיוט. לא פעם ראשונה וגם לא פעם אחרונה. אבקש את סליחתך.

      Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

 40. מאת ז'ורז' סאנד:

  מורן שריר משווה את איתי (בנשל) דנקנר לוענונו. הארץ בוחר מעביר את האשמה לאמנון לוי .

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

 41. את כותבת:

  “המקרה של סילמן טרגי ונורא, אבל לא קשור למחאה בשום דרך שהיא, והניסיון להפוך אותו לסמל מטריד. מדובר במקרה מורכב, והאם אשם ביטוח לאומי או “הממשלה”, או “המדינה” אני לא מכריעה פה. לסילמן היו מאז ומתמיד בעיות מסוגים שונים. אף אחת מהבעיות לא החלה בימי נתניהו או שטייניץ.”

  -אפשר לומר שאנו לא יודעים את כל הפרטים עדיין, אך איך אפשר לומר שזה לא קשור למחאה, זאת כאשר סילמן היה פעיל במחאה, והצית עצמו במחאה? אין כאן איזה ניכוס מלאכותי שמישהו עושה – סלימן בחר לעשות עצמו לסמל כשעשה זאת שם ובהקשר זה מעבר לפעילות הקודמת שלו במחאה.

  כמו כן – ברור שהעניין אינו “נתניהו או שטייניץ” או כפי שכתבת “המצב הכלכלי הנוכחי במדינה” – הרי המצב הכלכלי הנוכחי הוא תוצאת מדיניות ארוכת שנים. לא משנה גם מי “אשם” – מה שמשנה זה כיצד כאשר מצבו של אדם התדרדר אין רשת בטחון, קצבת הנכות נמוכה, אין זכאות בסיוע לדיור, תשלומי ההשתתפות מונעים נגישות לתרופות. אז ברור שזה לא רק עניין של “המצב הנוכחי”, המחאה אינה על משהו זמני של מצב כלכלי נוכחי, אלא על תהליך ארוך שבו הגענו לאיפה שהגענו.

  Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 0

  • מאת velvet:

   אני פשוט לא חושבת שבכל התאבדות או ניסיון התאבדות של מישהו אפשר להאשים את הממסד המושחת והמרקיב גם אם הוא טוען כך.
   העובדה הוא בחר באקט הפומבי הזה מעידה עליו ועל אישיותו אותה אני לא שופטת.
   נכון לעכשיו, אני כן חושבת שמדובר במקרה פרטי של אדם המשוכנע מעל לכל ספק סביר שהוא נרדף ושעשקו אותו ושמצצו את דמו. החיבור של זה למציאות הוא – בוא נהיה עדינים – לא ברור עדיין.

   כל זה לא אומר ששלל הבעיות והמצוקות בישראל עליהן הצביעה המחאה לא קיימות.
   הבעיה שלי היא עם הפיכת מקרה פרטי ומורכב לסמל.

   סליחה, ואני עושה הפשטה מקסימלית: זה כמו שמישהו יקפוץ מעזריאלי ואז נאשים את בוני המגדל ובעליו, את המדמנה הקפיטליסטית השולטת בו, את תרבות הצריכה, ועוד.

   Like or Dislike: חזק! 3 חלש.. 2

   • שוב, האדם לא קפץ מעזריאלי. האדם היה פעיל במחאה, והצית עצמו במחאה. כמו כן גורמים שהיו איתו בקשר כמו פעילים מרבנים לזכויות אדם וכו’ דיווחו וסיפרו על המצוקות שלו. אני מסכים שאי אפשר לדעת הכל בלי שבדקנו את כל העובדות. אבל אני חושב שמה שהוא תיאר זה לא שרדפו אותו, אלא שהוא נקלע לקשיים כספיים קשים ואיך נתקל בבירוקרטיות ואנו יודעים והתפרסם מספיק שלמשל הוא לא היה זכאי לסיוע בשכר דירה בשל הקריטריונים. בכל מקרה בכל הפיכה לסמל יש סיכון – אם נגלה מחר שבעצם הסיפור שונה ממה שחשבנו. אבל אני חושב שכאמור בלי קשר לשאלה האם עשקו את דמו או האם הוא התנהל בטפשות – העדר אפשרות לקבל סיוע בדיור, גובה קצבת הנכות, כל אלו מעידים על בעיות עמוקות יותר מעבר למקרה שלו.

    Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

    • מאת velvet:

     הרשויות טוענות שהוא כן קיבל את כל הסיוע המגיע לו ואת כל הקצבאות על פי חוק. איפה הגבול בדיוק? מה עוד צריך היה לעשות למענו?
     האם כל אזרח שנקלע לחובות צריך להיתמך על ידי המדינה?

     Like or Dislike: חזק! 3 חלש.. 0

     • אבל הבעיה היא בחוק… (אורלי וילנאי כתבה על זה היום).החוק שקובע שסיוע בדיור לא תוכל לקבל אם אתה לא עומד בקריטריונים בעיתיים (גם על זה נכתב היום הרבה). בחוק שקובע שגם שאתה משלם מס בריאות – אתה צריך לשלם אקסטרה על תרופות, ותשלומים על תרופות וטיפולים הם לא על פי ההכנסה שלך… אולי גם בחוק שמאפשר לעקל רכב שהוא כלי עבודה שלך עקב חוב לביטוח לאומי וכך לגרום להתדרדרות מצבך עוד יותר. רשתות הבטחון אמורות להבטיח שקורת גג, בריאות וכו’ יהיו נגישים ותהיה רשת בטחון סוציאלית בקשר אליהם בלי קשר לסיבה בגינה נקלעת לחובות. אני לא יכול לשפוט את המקרה הספציפי כי כל מה שמתפרסם חלקי מן הסתם, (לרבות לגבי המפגש עם מערכת המשפט), אבל אני כן יודע שהתפרסם שהוא ניסה לקבל סיוע בדיור ולא הצליח, לא יכל לשלם עבור תרופות – וכל הדברים האלו מעידים שבתחומים של דיור ובריאות למשל, הוא נתקל באותם קרעים שנקרעו ברשתות הבטחון של מדינת הרווחה, שבהם אם – תהיה הסיבה אשר תהיה – אתה עני, אתה לא יכול לסמוך עליהן. התחום שאני הכין מבין בו מאלו הוא בריאות: מס בריאות משולם על פי הכנסתנו, כאשר שירותי בריאות אמורים להנתן לפי הצורך הרפואי. מה עושים אותם תשלומים עבור תרופות שהוא אמר וגם התפרסם שהוא לא יכל לעמוד בהם: מכניסים עוד תשלום שהוא לא על פי ההכנסה, שאומר שככל שאתה יותר עני ויותר חולה – יש עליך יותר נטל לשלם, בלי קשר להכנסה (יש פטורים ותקרות מסוימים אך מוגבלים).

      Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

      • מאת שועלן:

       הבעייה היא לא בחוק ובקריטריונים.
       הבעייה היא שהתקציב מוגבל ולכן צריך חוק וקריטריונים.
       כל עוד אנשי המחאה לא מסבירים איך עושים קסם שמגדיל את התקציב (מבלי שיהיה לקסם עלויות בטווח הארוך), זה הכל אחיזת עיניים.
       אני במקום אנשי המחאה לא הייתי ממהר לנכס את סילמן – חלקה של המחאה בהצתה של סילמן לא פחותה מזו של המדינה (ולראייה – למרות שהסיפור שלו בן שנים רבות, עד כה הוא לא הצית את עצמו).

       Like or Dislike: חזק! 2 חלש.. 0

       • מאת ז'ורז' סאנד:

        כשקוראים את התגובות שלך שמאופינות בכושר ניתוח מעולה וידענות, צריך גם לזכור מה הן ההשקפות הפוליטיות שלך. למשל-

        הבעייה היא שהתקציב מוגבל ולכן צריך חוק וקריטריונים.

        עובדה היא שכאשר מתעוררת בעיה קואליציונית תמיד כבמטה קסמים ימצא הכסף הדרוש . כמו ניסור בתיםוהמענק למכללת אריאל .

        – חלקה של המחאה בהצתה של סילמן לא פחותה מזו של המדינה (ולראייה – למרות שהסיפור שלו בן שנים רבות, עד כה הוא לא הצית את עצמו).

        אדם מחליט להתאבד כאשר מאבד כל שביב של תקווה. קיים גם אלמנט ההצטברות

        Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

        • מאת מימי:

         קרא את דבריה של אורלי אבקסיס אשר לא ידועה בהשקפות פוליטיות דומות לאלה של איל גרוס

         http://www.themarker.com/news/protest/1.1776414

         : דירות של הדיור הציבורי נמכרו עד היום בהיקף של 2.7 מיליארד שקל – ולמרות החלטת ממשלה מפורשת שייעדה את הכסף להרחבת היצע הדירות, הדבר לא נעשה. “זה מחדל ענקי של משרד השיכון שלא דרש את הכסף”, אומרת לוי אבקסיס. “הוא שתק ונתן לכסף להתאייד. חלק הלך לאבטחה במזרח ירושלים, לסלילת כבישים, לשיפוץ מבני ציבור. יש עוד חצי מיליארד שקל שנמצא במשרד האוצר וחלקו הלך בהסכם שערורייתי לסוכנות היהודית

         Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

         • מאת ז'ורז' סאנד:

          השקפותיו הפוליטיות של אייל גרוס אינן ידועות לי. דברי כוונו לשועלן שלא מסתיר את נטייתו הפוליטית.

          Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

        • אכן והנה מקור לכסף
         http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1608639
         למשל..

         “משרד השיכון מעביר מיליונים לאבטחת מתנחלים על חשבון תקציב למחוסרי דיור”

         Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

 42. דו”ח ספיבק יונה עסק גם בשאלת המימון.

  http://j14.org.il/spivak/

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

  • מאת שועלן:

   אכן.
   דו”ח ספיבק יונה מציע להעלות את המיסים ב-20 מיליארד שקל, שרובם יגיע מעסקים. אותם עסקים כמו העסק להובלה שהיה לסילמן, שנכנס לחובות לביטוח לאומי, ומשם, לטענתו, התדרדר עד להצתה.
   כמובן שלהעלאת המיסוי ב-20 מיליארד ש”ח בשנה לא תהיה השפעה לרעה על השוק בטווח הארוך.

   Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

   • מאת קורין עושה חשבונות:

    כשכל אחוז מע”מ שווה לבערך 4 מיליארד ש’ הרי שתוספת שנתית של 20 מיליארד אינה סכום גדול ובטוח שלא מספיק לתיקון נרחב של עוולות מתמשכות.
    אני למשל הייתי מקצה במיידי מיליארד ש’ למלחמה בהון השחור/אפור במשולב עם חקיקה תומכת ובנייה מיידית של מתקני כליאה למורשעים, חילוט נכסים ועוד.
    לאחרונה התבשרנו שקופות הפנסיה/חסכון למיניהן הפסידו כמה עשרות (גבוהות) מיליארדים בתקופה קצרה ויש להניח שההפסדים עוד יגדלו. על זה אף אחד לא יוצא לרחובות כאילו שזו גזירת גורל ולא החלטה של מנהלי אותם גופים (שהם מצידם ממשיכים למשוך לעצמם מיליונים בשכר/הטבות ובתנאים) שהעדיפו להשקיע במקומות מסוכנים לבריאות אבל מקורבים למלכות.
    היריעה קצרה מלהכיל הכל.

    Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

    • מאת חייל זקן:

     קורין,
     עדיף שתתמקדי בהמלצות בילוי לבלוגריות.

     Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

     • מאת קורין מחזירה:

      ח”ז,
      עדיף שתתמקד בנפלאות הגריאטריה לחיילים מזדקנים עם שרביט המצביא (בשאיפה) בציקלונם.

      Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

      • מאת חייל זקן:

       מספר תיקונים והערות.
       1. לא שרביט של גנרל אלא שרביט של תייר
       2. “אני למשל הייתי מקצה במיידי מיליארד ש’ למלחמה בהון השחור/אפור במשולב” – את יכולה להתחיל מעבריין המס שמאושפז בשיבא (אל תשכחי את 10% שלי)
       3. אני מקבלאת עצתך ומתמקד בגריאטריה ומוסיף גם פנסיה. ההפסד שכתבת עליו הוא בביטוחי מנהלים שהתחייבו לתשלום חודשי קבוע ללא תלות בלוחות תמותה. קרנות הפנסיה הוותיקות פשטו כולן רגל (מאותה סיבה) והולאמו על ידי הממשלה שלקחה על עצמה לשלם את הגרעון שהוא בשיעור של מאות מיליארדים. מי ישלם? את וחברייך השוטים, בני דורך, שרוצים להשיב עטרה ליושנה. הלהט הסוציאליסטי שלכם יביא לכך שפנסיה תהפוך עבורכם, לאלו שיגיעו לגריאטריה, לאפזודה היסטורית.

       Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

       • מאת קורין:

        1. התייר זה השלמה עם המציאות.
        2. יש מספיק אנשים חיים לחפור אצלם.
        3. לא מדוייק ולא מושלם. כל החסכונות נפגעו בגלל הירידות הגדולות בבורסה שמושפעות (כולל נגזרותיהן) מהתספורות המתוכננות. מי שגרם לכך הם אותם מנהלים שהזניחו את האמת לטובת הקומבינות והבונוסים על חשבוננו.
        לא אכנס לחשבונאות אישית. כולם צודקים.

        Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

 43. קצבאות הבטחת הכנסה קוצצו ב2033 בכשליש (נדמה לי שזה היה הגובה) ותקציב סל הבריאות נשחק בכשליש – בגלל מדיניות וסדרי עדיפיות. לא כי “אין כסף”.

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 0

 44. זה מטורף אבל לי כאב הסיטואציה ההזויה של אדם בוער יושב כמו פאקיר הודי ואוכל ארטיק! ארטיק! זה כל כך הזוי וכואב שאנשים עם מינימום של אינטלגנציה ריגשית כמו האנרכיסטים שלנו מאושרים שהם מצאו סמל כמו בעולם הגדול. שייך או לא שייך גם לנו יש אביב ערבי או מה שזה לא יהיה.

  Like or Dislike: חזק! 0 חלש.. 1

כתיבת תגובה

רוצים שהתמונה שלכם תופיע לצד התגובה? הירשמו ל- Gravatar!


:mrgreen::|:twisted::arrow:8O:):?8):evil::D:idea::oops::P:roll:;):cry::o:lol::x:(:!::?:

.
אוהבים את ולווט? תוכיחו