טרור מעגליאיך מציירים העיתונים השונים את ההתרחשויות בדרום * חברי מועדון חמש שאלות מגיחים להופעת אורח * יום ראשון, חצי יום חופשה

יותר ממאה רקטות, יותר מ-110 רקטות, יותר מ-120 רקטות, מתלבטים העיתונים השונים. מעריב עם "מיליון ישראלים תחת אש" – כן, כבר השתמשנו בכותרת הזו בעבר (וגם בידיעות, 21.8.11, ע' 2 ועוד ידיעות, 28.12.2008: חצי מיליון ישראלים תחת אש), אבל היא תמיד מדהימה. חצי. מיליון. אש. הולך. הארץ, שומו שמים, מחבר שני עניינים שלא נהוג לחבר בעיתוני ישראל ובכותרת ראשית. "הסלמה בדרום: יותר מ-110 רקטות נורו לישראל; 15 פלסטינים נהרגו ברצועה". דמם של יהודים הפקר, והם כותבים על פלסטינים מתים. טפו.
[במעריב 15 ההרוגים הפלסטינים מופיעים בתחתית השער.
בישר"ה נחרצים: בע' 2: "צה"ל תקף חוליות שיגור והרג 15 מחבלים".
בידיעות כותב רוני שקד (ע' 8): "נוסף על (זוהיר) קייסי ו(מוחמד) חניני נהרגו בתקיפות עוד 13 פלסטינים, 10 מתוכם חברי הג'יהאד האיסלאמי".]

גם בידיעות חוזרים לעבר: "חומת מגן", במלאת עשור למבצע  חומת מגן, רמז לצפוי? בישראל היום מרוצים עם כותרת קולנועית עולצת וקלילה: "מכסחי הגראדים" (בע' 2: "ניקתה את השמיים" – שבח והלל לכיפת ברזל. גם דן מרגלית מתפעל ומתחכם).
במקור ראשון מונים את מספר הרקטות וביתד נאמן שוב מזכירים נשכחות עם "אש בדרום".ע
נראה לי שהיום מוצו כבר כל הכותרות הדרומיות משלל המבצעים. מה יהיה מחר? אני מודאגת.

שני משפטים שלי אתמול על התועלת שבחיסול הבעירו את האש בשדרת הטוקבקים.
הבוקר גדעון לוי, תוהה גם הוא.
בן כספית מרוצה, ומשתמש בברווז לצרכיו.
עפר שלח מנסה לאזן את התמונה.
אלכס פישמן, ידיעות:

"זו לא הייתה עוד הסלמה ידועה מראש. זו הייתה הסלמה מתוכננת… אירועי סוף השבוע הם תולדה ישירה של לקחים שהפיק הצבא מהמשגים שבוצעו באוגוסט 2011, שהובילו לקטל של שמונה אזרחים ישראלים על גבול ישראל-מצרים. אז המליץ השב"כ על סיכול ממוקד  בעזה של מתכנני הפיגוע… זה לא נעשה, כדי לא להצית את השטח, וישראל שילמה מחיר כבד".

שקד, ידיעות:

"איש לא הופתע ממתקפת הרקטות… בעשור האחרון לא היה ולו סיכול ממוקד אחד בעזה שלא נענה בירי מסיבי לעבר ישראל. זהו טבעו של הטרור המעגלי שמחולל החיסול הממוקד: חיסול, ירי טילים כנקמה, תגובה ישראלית, נקמה על הנקמה וחוזר חלילה… בשנות אינתיפאדת אל אקצא החיסול הממוקד היה נשק יעיל… כיום… פגיעה בראש ארגון או במפקד בכיר לא מהווה פגיעה ביכולת המבצעית. קייס הוא המפקד הרביעי של ועדות ההתנגדות שחוסל בשש השנים האחרונות, ויורשו… לא צפוי לקחת פסק זמן להתארגנות מחדש. החיסולים לא פגעו מאז עופרת יצוקה ביכולת המבצעית של הארגונים בעזה, לא בכושרם וגם לא במוטיבציה שלהם. להפך. הם מגיבים לחיסולים בירי מסיבי… ויש להם הרבה יותר טילים… שהטווח שלהם מתקרב לפאתי תל אביב.
מהגדה אין פיגועי טרור… לא בגלל השב"כ ולא בגלל החומות והמחסומים אלא בגלל החלטה עקרונית של הפלסטינים להפסיק בשל חוסר יעילותם – בימים אלה – למאבק הלאומי נגד הכיבוש… ישראל חייבת למצוא את הדרך, ולו העקיפה, להיות בקשר עם בעל הבית של עזה, וכרגע זה חמאס".

אמנון לורד, מקור ראשון:

"אומנם יש לנו פצוע קשה ועוד כמה פצועים קל, אבל יותר ויותר מגלים הפלשתינים שהמשוואה הישנה נשברה. מחיר הטרור שהם מסוגלים להטיל על אוכלוסיית העורף בדרום הולך ומאמיר. כ-15 הרוגים בצידם בעבור 24 שעות של אי נוחות בדרום. אבל כאן מופיע הבונוס של נתניהו וברק. יעילותן של סוללות כיפת ברזל סייעה להפגין לעיני כל שהעורף הישראלי זוכה היום להגנה טובה יחסית…
… מנגד, יצטרכו גורמי חמאס, חיזבאללה ואיראן לשקול מחדש את אסטרטגיית הטרור הטילי שלהם…"

מה חדש עם איראן?
אורי אבנרי אומר שישראל לא תתקוף וגם לא ארה"ב.
דויד גרוסמן: לישראל אסור לתקוף את איראן.

מסביב לעולם

בילד נפרד מנערת השער העירומה.

קוסמופוליטן הגיע ל-100 אלף מנויים דיגיטליים.

כריס יוז, ממייסדי פייסבוק, רכש את ניו ריפבליק.

מדור אורח/ חמש הערות ומחמאות לתקשורת העוינת

1. כדי לדעת שד"ר אילן רבינוביץ' טיפל וחילק תרופות לדיירי בית האח הגדול לא היה צריך את הכתבה בידיעות. רבינוביץ' עצמו אמר זאת בשעת נפש אותה הוא מגיש עם חנוך דאום בגל"צ, מזה כשלוש שנים.
לדעתנו לא תהיה תביעה, וגם אם תהיה, היא תתנהל בעצלתיים עד שתתבטל כי עורכי הדין משני הצדדים יציגו בבית המשפט רשימת שאלות בפני בכירים בשתי החברות, שיעסקו בקשרים עסקיים של שני הצדדים, ניגודי אינטרסים, תוצאות כספיות ועוד מידע רב שהצדדים לא רוצים לאוורר.

2. "וואו!", כך נפתחת ידיעה על בחירת טקס מלכת היופי. כל מילה אחרת תפגום באמת בגודל האירוע.
למארגני הטקס יש הרבה הומור עצמי אם הם הצמידו את האירוע ליום האשה הבינלאומי וליום חגה של מלכה אחרת, אסתר.

3. הארץ: "חרדית כבת 70 הותקפה באכזריות 'בשל פעילות מיסיונרית'". האירוע זכה לאזכור באתרים חרדים ולהתעלמות בעיתונים החרדים. גם הארץ וגם החרדים לא המשיכו בשאלות-מעקב מתבקשות, כמו למשל מה העלתה חקירת המשטרה, האם צודקים החרדים הטוענים כי מהמקום נגנבו כסף ורכוש, מה שכביכול סותר את האלמנט הדתי, ומדוע התקיפה שונה מתקיפות עבר על רקע דתי על ידי כנופיות דוגמת "משמרת הצניעות".

האירוע קשור לתקיפת החיילים בחיפה ולשאלה האם מדובר באירוע שנאה. עולה רושם שגם לכתבים וגם לפרקליטי הנאשמים היה נוח עם החלטת הפרקליטות שלא לטעון שמדובר באירוע שנאה. למה לא לדרוש מהפרקליטות, מפרקליטי הנאשמים, ומחברי הכנסת הערבים להסביר האם ידוע להם על אירועים שבהם צעירים ערבים תקפו צעירים ערבים וחרטו להם מילים על הראש, עד כמה נפוצה האלימות במגזר הערבי, איך הם מסבירים אותה ואיך מתכוונים למגר את הבעיה באמצעים חוקיים.

4. לאחרונה פורסם ששופרסל תוסיף שמות של רחובות לסניפי שופרסל שלי:

"הסבת סניפים מעניקה לשופרסל הנחה מסחרית בשיעור של 5%-15% לתקופה של 3-4 חודשים, תלוי בהסכמים עם כל ספק. לפי הערכות, מהלך ההסבה ישלשל לקופתה של שופרסל 35-50 מיליון שקל".

למה סניף רשת שלא השתנה בו דבר מלבד שמו אמור לקבל הנחה מספקים? ואם זה נכון, האם גם שינוי שם של אנשים יכול להניב להם הנחות דומות?

– סחתיין לעדי דברת-מזריץ מהמארקר על ההוכחה לכך ש"מחירי החטיפים והמזון נמוכים משמעותית גם במגזר הערבי ממחיריהם ביתר ערי ישראל" ומברוק לנמרוד בוסו שגילה איך עובד שוק הנדל"ן ביהוד.
ח"ח לשירלי ששון-עזר מכלכליסט שחשפה כי "תיקון 3 בתמ"א 38, ביקש לתמרץ את היזמים שיבחרו לחזק מבנים ישנים ביישובים חלשים. בפועל, הוא דווקא יאפשר בנייה מסיבית ביישובים עתירי וילות וללא היטל השבחה".
וצל"ש לאילנית חיות מגלובס, שממשיכה לעקוב אחרי מחירי המזון והפעם דיווחה ראשונה ש"מחירי המזון משתוללים: עלו בכ-18% בשנתיים".

5. עידו קינן וכלי תקשורת נוספים עסקו בעבר בסוגיית חלוקת מתנות לעיתונאים. נזכרנו בכך כי בהזמנה ששוגרה לאחרונה לעיתונאים על ידי פיליזר תקשורת לרגל חנוכת סניף חדש של נעמן לא הסתפקו בהבטחה מעורפלת למתנה, כמקובל, אלא הבטיחו תווי קנייה בסך 300 שקל לכל מי שיאשר הגעה.

(תת-המדור נכתב ע"י חברי חמש שאלות לתקשורת העוינת המגיחים להופעות אורח כשבא להם, ומפתיעים אותי כשאני פותחת מייל בבוקר יום א').

לפני פיזור

המלצה של רחל: בשבחי המופנמות החברתית. 19 דקות הרצאה במסגרת TED.

האחות הגדולה במקבץ נשי מלבב.

נא לא לדלג על שלל פוסטי הסו"ש והחג (עיינו מימין, "פוסטים אחרונים", או גללו למטה להנאתכם).

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה חמש שאלות לתקשורת העוינת, שערים, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

111 תגובות על טרור מעגלי

 1. אחינח הגיב:

  אני לא כלכלן או משהו. אבל למיטב ידיעתי לעליית מחירים קוראים אינפלציה. מצדשני מדדנו יציב מאוד בשנים האחרונות. אולי צריך לעדכן את חישוב המדד?

  אהבתי

  • מיקי הגיב:

   אכן, עובדים עלינו בגדול. "אין אינפלציה", אבל המחירים עולים בטירוף.
   מנפלאות הכלכלה הגלובלית החופשית.
   פה ושם יש כאלה שמסבירים את זה בתקשורת, אך הם מעטים

   אהבתי

   • אורן הגיב:

    אפשר לפתח תאוריות קונספירציה, אפשר לבקר את המתדולוגיה. בעיקרון אין בעיה בנתונים מחירי המזון עלו מעל המדד הכללי, מוצרים אחרים יורדים. ההבדל הוא בהשפעה על השכבות השונות, החלק של המזון גדול יותר אצל השכבות הנמוכות.

    אהבתי

   • שועלן הגיב:

    פה אתה יכול לראות את ההשפעה על השכבות השונות (לפי חמישונים).
    שורה תחתונה – ב-2011 האינפלציה על השכבות השונות היתה זהה (כ-2%).
    עם זאת, דווקא במהלך 2010 השכבות התחתונות הרגישו אינפלציה הגבוהה בכ-0.7% מהשכבות העליונות. בכל מקרה, זה לא שיש הבדלים מאוד משמעותיים בין השכבות.

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    ההבדל קיים, בצורה אחרת אפשר להגיד שבשנתיים האחרונות החמישון התחתון "נהנה" מאינפלציה גבוהה ב15% מהחמישון התחתון.
    טענה למתדולוגיה אפשר להביא בסעיף התקשורת. המחירים יורדים וההוצאה גדלה, מה שמביא למיתון בחישוב האניפלציה. נעשים עדכונים אך עדיין יש טענה כלל עולמית לעוות. האם למדוד את ההתקדמות הטכנולוגית רק כעליה ברמת החיים, או חלק למדוד כאינפלציה.

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    כמובן צ"ל מהחמישון העליון.

    אהבתי

   • אמיר שיש שני לו הגיב:

    מי אמר שאין אינפלציה? יש אינפלציה – קצת יותר מ- 3% בממוצע. מילת המפתח כאן היא ממוצע: אם מחיר הגרביים יורד ומחיר הנעליים עולה, הממוצע יכול להיות אפס.

    מפקפקים בנתונים הרשמיים של הלמ"ס? לכו לבדוק בעצמכם בכמה עלו המחירים. כל עוד אתם מדברים לפי "תחושה", אין שום משמעות לטענה שלכם.

    אהבתי

   • אחינח הגיב:

    המדד הוא מספר אחד שמנסה לתפוס את מה שכולם קונים בממוצע (אני אתה ושרי אריסון). הוא מורכב מסל כלשהו של מוצרים שמישהו החליט שמייצג את מה שהעם קונה. אבל אם כולם מתלוננים שקורעים אותם במחירים אז אולי הוא לא מדויק כל כך.

    אני לא יוצא נגד קפיטליזם או משהו, אני בסך הכל אומר שאולי המד מהירות באוטו מקולקל ומתקבלות לפיו החלטות לא נכונות.

    אהבתי

   • שועלן הגיב:

    הסל שלפיו נקבע המדד מתעדכן כל הזמן ע"י הלמ"ס באמצעות סקרים מקיפים. זה לא איזה ועדה מסדרת שמחליטה מהו הסל. וכמו שהראיתי בלינק למעלה, יש סלים שונים לכל חמישון, ואפשר לראות מהו המדד של כל חמישון בנפרד.

    אהבתי

   • מיקי הגיב:

    חס וחלילה – לצאת נגד הקפיטליזם? אוי ואבוי.
    קראתי לפני כמה חודשים מאמר מצוין במעריב, שמסביר בדיוק איך משחקים בנתונים כדי לספר לנו שאין אינפלציה, איך משנים את "הסל" בהתאם לצרכים הממשלתיים וכו'.
    אחפש בארכיון, אולי במקרה שמרתי את זה

    אהבתי

  • רון הגיב:

   סטטיסטיקה היא מקצוע קשה ולא כל כך אהוד.
   להתלונן על עליית המחירים קל מאד. לא צריך לדעת סטטיסטיקה וגם לא צריך להבין שום דבר. פשוט לזעוק.
   אבל הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה היא גוף מקצועי ומוערך. היא בודקת נתונים ומוצאת שמול מוצרים ושירותים שמתייקרים, יש מוצרים ושירותים שמוזלים.
   הצועקים למיניהם לא שמים לב לכך. המדד משקף מציאות והצעקות משקפות אופי. 😡

   אהבתי

   • מיקי הגיב:

    מרגש לדעת שיש עוד אנשים כמוך, שסומכים על הממשלה ועל המערכת הכלכלית בעיניים עצומות.
    זה נוגע ללב, באמת

    אהבתי

 2. חייל זקן הגיב:

  החמצת את הידיעה החשובה של היום (והשבוע). מדובר ברצח שיטתי של ילדים פאנקיסטים בעירק. האם הסיבה היא שערבי רצח ערבי כמוה ככלב נשך אדם?

  אהבתי

  • שועלן הגיב:

   החדשה פה זה לא ערבי רצח ערבי, אלא עצם קיומם של ילדי אימו עיראקים.
   זוועות הכיבוש האמריקני. אין לזה סוף.

   אהבתי

  • מיקי הגיב:

   זה לא פאנקיסטים, זה אימו. אני רואה שלא היית בסצנה המוזיקלית ב-40 השנה האחרונות.
   האימו הם חנונים דיכאוניים, ילדי כאפות שחוטפים קשות בבצפר.
   הפאנקיסטים ששים אלי קרב, הם לפחות היו מתנגדים ולא מובלים כצאן לטבח (ועוד בפורים!).
   סביר להניח שאם היו בעיראק פאנקיסטים הם היו מרביצים לאימואים עוד לפני שחיסלו אותם

   אהבתי

   • שועלן הגיב:

    והגות'ים? איך הם במכות?

    אהבתי

   • מיקי הגיב:

    שמעתי שהגותים טובים בזה לפחות כמו המטאליסטים

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    לצערי נתקעתי באלביס והברילנטין כך שכל המצטבעים ותוקעי הברזלים נראים לי פאנקיסטים. תודה על העידכון. אולי תוכל להסביר לי מה קורה לאוכלי הקובה והסביח?

    אהבתי

   • מיקי הגיב:

    בהחלט, אוכלי הקובה והסביח אוהבים מזרחית – כלומר, הם ערסים

    אהבתי

   • אורן קורא להתעשתות הגיב:

    מיקי שפר דרכך, ובהזדמנות של נעלייך, אתה מיקי גולדברג במקרה ?
    זה לא בלוג פנימי של פקאצות מרמת אביב, חסוך מכולנו(או לפחות ממני), את תחושת העליונות העדתית שלך, והבדחנות הכפייתית.

    אהבתי

   • מיקי עונה לאורן הגיב:

    לא יכול, אני אובססיבי להגיב כאן על כל פיפס.
    לפעמים בניק "מיקי אוכל סביח", לעתים בניק "מיקי מ**** ת'שכל" – אבל זה תמיד אני, מיקי הקשיש והטוב

    אהבתי

  • אור הגיב:

   ילדי אימו יעשו לך סיכול ממוקד אם הם ישמעו שקראת להם פאנקיסטים

   אהבתי

   • מיקי הגיב:

    לא נורא, בקרוב ניתוח אסטרטגי של מאזן הכוחות בין הפאנקיסטים לאימואים ולמטאליסטים במזה"ת, וצפי ל-2013

    אהבתי

 3. נעץ כחול הגיב:

  ב NRG קוראים לפיגוע בנהריה שוד
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/345/162.html?hp=1&cat=402&loc=2
  בוואלה מדובר בערבי מעורער בנפשו
  http://news.walla.co.il/?w=/10/2515600
  והם לא מבינים בתקשורת למה שונאים אותם

  אהבתי

  • הם מבינים, אבל לא יכולים אחרת.

   בטמקא קושרים את אירועי הדקירות לאלימות ברחובות.
   כתוב שם על זעקות אללה הוא אכבר ושמדובר במישהו מאחד הכפרים באזור.
   קשה לכתוב ערבי או פיגוע טרור.

   אהבתי

  • רון הגיב:

   גם אתה לא מבין בתקשורת.
   ב-NRG (שאתה קישרת) כתוב שמדובר בערבי מעורער בנפשו. זאת אומרת האבחנה הרפואית ביטלה את השוד?

   אהבתי

   • מעניין למה כל המעורערים והשרוטים הערבים מוציאים ת'חלסטרה שלהם דווקא על אוכלוסיה יהודית מרוחקת למקום מגוריהם.

    לא שמעתי אף פעם על משוגע יהודי שנסע לאום אל פאחם וניסה לערוף ראש של מישהי בצרחות עמלקים.

    עיתונות חורקת במיטבה.

    אהבתי

   • חיליק הגיב:

    מעניין למה כל המעורערים והשרוטים הערבים מוציאים ת'חלסטרה שלהם דווקא על אוכלוסיה יהודית מרוחקת למקום מגוריהם.

    למה מרוחקת? המפגע ממזרע.
    אולי לא היית מעולם בנהריה, אבל מזרע שוכנת ממש בצומת הכניסה, מרחק הליכה משכונת 'עין שרה' וקניון הצפון, למשל.

    אהבתי

   • כנראה שאתה צודק, ערבים לא חייבים להתרחק כדי להרוג יהודי בגלל שהוא יהודי.

    פשיעה עירונית, נוער שוליים, אלימות בתוך המשפחה…מעניין איזה מכבסת מילים צפויה הפעם.
    הרי טרור ערבי אף אחד לא יעז יכתוב.

    אהבתי

 4. רקמילה הגיב:

  אורי אבנרי אומר שישראל לא תתקוף וגם לא ארה"ב.

  אורי אבנרי חייל זקן אמיתי ראוי לקריאה.

  אהבתי

 5. חיליק הגיב:

  מהגדה אין פיגועי טרור… לא בגלל השב"כ ולא בגלל החומות והמחסומים אלא בגלל החלטה עקרונית של הפלסטינים להפסיק בשל חוסר יעילותם – בימים אלה – למאבק הלאומי נגד הכיבוש… ישראל חייבת למצוא את הדרך, ולו העקיפה, להיות בקשר עם בעל הבית של עזה, וכרגע זה חמאס".

  חיחיחיחי!!!! זו בדיחה טובה!
  מה? לא?! הוא כתב את זה ברצינות?!!? לא יכול להיות!

  הרי שקד לא מטומטם,
  הוא יודע שהשב"כ וצה"ל מבצעים מעצרים על בסיס יומיומי, כשכל מעצר כזה נועד למנוע פיגוע מתקרב.
  הוא יודע שצה"ל החמיר את נהלי העליה לטרמפים ביו"ש ממש לאחרונה, עקב חשש ממשי לפיגוע מיקוח.
  הוא יודע שבפברואר האחרון לבדו נמנו לפחות 69 פיגועים באיו"ש, (ללא גניבות, ידויי אבנים, ותקיפות פיזיות).
  הוא יודע שהמוטיבציה של ארגוני הטירור לפיגוע איכותי רק הולכת וגוברת, ומה שמונע אותם – אלו כספי המיסים שלנו, שממנים רשת משתפי"ם עניפה.

  הוא הרי לא מטומטם, אז למה הוא כותב שטויות? אולי כי שטויות זה מגניב, אולי כי שקר נשמע טוב מעל דפי עיתון נחשב, ואולי הוא לא מטומטם אבל חושב שאנחנו כן. אולי.

  אהבתי

  • . הגיב:

   העובדה שנמנעים פיגועים על בסיס קבוע לא סותרת האפשרות שכמות גדולה יותר ואיכותית יותר של פיגועים נמנעת בגלל החלטה מדינית. למעשה, וזה העיקר, רוב הפיגועים הנמנעים באים משורות ארגונים סוררים בגדה ולא משורות נאמניו של אבו מאזן. כך, לו היה הפאתח משנה מדיניותו הכל היה נראה אחרת. מכאן, שקד אינו טיפש ואינו שקרן. הוא פשוט לא ציין את הנתון החשוב הזה.

   אהבתי

   • חיליק הגיב:

    א. לא לציין פרט חשוב כ"כ, זה להיות שקרן. או טיפש. או
    שניהם.
    ב. מנגנוני הביטחון של הרשות לא מעורבים בטרור? וואלה!
    ספר על זה למשל לבן לבנת זכרונו לברכה שהוצא להורג על ידי שני בני-עוולה לובשי מדים. (http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4060165,00.html, לא מצליח לקשר יפה, משומה).

    אהבתי

   • חיליק הגיב:

    א. משרתיו של אבו מאזן לא מעוברים בפיגועים? וואלה
    ספר על זה לבן לבנת שהוצא להורג על ידי שני לובשי מדים, למשל.
    ב. לא לספר עובדה כזו, כמוה כשקר.

    אהבתי

   • . הגיב:

    הרטוריקה שלך פסולה. לא כתבתי "כל" כתבתי "רוב". מעבר לכך כדאי לרענן את הזכרון באשר לנסיבות מותו של מר לבנת זכרונו לברכה.

    אהבתי

   • חיליק הגיב:

    א. סליחה על חוסר הדיוק, לא חשבתי לדקדק בדבריך משל הייתי מהרש"א בנדרים.
    ב. אני זוכר היטב את המקרה בו נרמח בן לבנת, מה רצית לומר בזה?

    אהבתי

 6. חיליק הגיב:

  (תגובה כפולה)

  אהבתי

  • משה הגיב:

   לידעתך, שקד הוא איש שב"כ לשעבר. יודע כל מה שצריך לדעת. בכל זאת הוא כותב שאין פיגועים בגדה בגלל החלטה מדינית של הפלסתינים ולא בגלל פעילות של מעצרים וסיכול. אני יודע שלאנשים מסוגך קשה לקבל מצב שהטרור הפלסתיני בא ממקרות מדיניים ולא בגלל האופי הרצחני שלהם. שיהיה לך רק טוב.

   אהבתי

   • מיכאל הגיב:

    שקד הוא איש שב"כ לשעבר
    כמו שלבני היא אשת מוסד לשעבר.
    במילים אחרות, כמו אותה התבטאות על לבני,
    על כך שמה שהיא עשתה במוסד הסתכם ב"מתחיל ב-ק',
    נגמר ב-ה', באמצע שניים סוכר", ושקד עשה
    פחות או יותר אותו דבר.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    מיכאל, מאיפה אתה יודע מה רוני שקד ומה ציפי לבני עשו בשב"כ? לא, באמת, מאיפה?
    אתה מכיר אנשים שמגיעים לשב"כ לעשות קפה?
    למה להשמיץ סתם, בלי לבסס את הדברים שלך על כלום?

    אהבתי

  • . הגיב:

   שוב הסטאטיסטיקה:
   מתוך פורטל הטרור של השבכ:

   ב-איו"ש ובירושלים – גם החודש מרבית הפיגועים (67 מתוך 69 פיגועים) הם במתווה של השלכת בקבוקי תבערה (בחודש שעבר: 39 מתוך 41).

   כאמור, שקד לא שקרן ולא טיפש. הוא כנראה צודק. בקבוקי תבערה זה לא הפיגועים שהורגלנו לראות. אין פה תכנון עמוק-ארגוני. זו פעילות ספונטנית של יחידים או סוררים שאינם סרים למרות נאמני אבו מאזן.

   אהבתי

   • חיליק הגיב:

    א. אי אפשר לומר" אין פיגועים".
    ב. איש לא חולק על העובדות, השאלה היא ה'למה', לטענת שב"כ, צה"ל ושאר מנגנוני הביטחון, זה בשל פעילות סדירה ומאומצת של אנשים המסכנים את חייהם יומיום. לטענת שקד זה בשל… לא ברור למה.
    למי אתה מעדיף להאמין?
    ג. בחודש האחרון נתפסו כמה מטעני חבלה מוכנים לפיצוץ (למשל http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4195154,00.html), זה גם 'ספונטני'?

    אהבתי

   • . הגיב:

    מנין לך מהי טענת השב"כ? מנין לך שהם לא סוברים שלהחלטה מדינית חלק ניכר בהפחתת הפיגועים? הבאת מספרים מאתר השבכ ולדעתי לא פירשת אותם נכון. ראה, בהנחה הסבירה שהשבכ לא יכול להוריד את מספר הפיגועים לאפס הרי שמהפיגועים השיוריים ניתן להסיק האם יש פה שינוי כמותי (אותה מדיניות פיגועים רק פחות הצלחה) או איכותי (סוג פיגועים שונה). כיון שרוב מוחלט של הפיגועים השיוריים שונים איכותית מהקודמים הרי שהנתונים תומכים בהשערתו של שקד.

    אהבתי

   • חיליק הגיב:

    טענת השב"כ מופיעה כמובן באתר שלו, עיין כאן:

    יש ללחוץ כדי לגשת אל DecadeSummary_he.pdf

    בעמוד 6, למשל.

    ושוב, אי אפשר להוציא לפועל פיגועים 'איכותיים', כי הללו מגיעים ישר לידיעת מנגנוני הביטחון השונים.
    אגב, את המפגעים הבודדים אפשר לעצור בקלות, בשל זה הומצאו המחסומים המבורכים. אלא שהללו מצומצמים ומורדים פעם אחר פעם, על עיוורון וקהות חושים כזו שילם – לדוגמא – בחייו הרב אבשלום חי.

    אהבתי

   • . הגיב:

    דיסקין 2011 בפני ועדת חוץ ובטחון

    לדברי דיסקין, הרשות הפלסטינית מנהלת מאבק נחוש נגד החמאס. "אין כפל לשון ואין דו פרצופיות. מרגישים את עוצמתם של מנגנוני הביטחון בשטח", אמר ראש השב"כ.

    אף אחד גם שקד לא חושב שאין משמעות לפעילות הסיכולית. מה ששקד אומר זה שהשקט הכמעט מוחלט הוא תוצר של החלטה פלסטינית יותר מאשר תוצר של הפעילות הסיכולית. ושוב על פי נתוני השבכ עצמו, אופי הפעילות החבלנית השתנה לחלוטין (67 מתוך 69 פיגועים הם בקבוקי תבערה). אי אפשר לומר שזה תוצר של סיכול פעילות חבלנית. השבכ לא יכול לסכל את כל אירועי המטענים.

    אהבתי

   • חיליק הגיב:

    אף אחד גם שקד לא חושב שאין משמעות לפעילות הסיכולית. מה ששקד אומר זה שהשקט הכמעט מוחלט הוא תוצר של החלטה פלסטינית יותר מאשר תוצר של הפעילות הסיכולית.

    אתה חוזר על דבריך שוב ושוב, ומשנה את משמעות דברי שקד פעם אחר פעם. אתה מביא טיעונים ללא הוכחה. לדוגמא זה:

    ושוב על פי נתוני השבכ עצמו, אופי הפעילות החבלנית השתנה לחלוטין (67 מתוך 69 פיגועים הם בקבוקי תבערה). אי אפשר לומר שזה תוצר של סיכול פעילות חבלנית.

    מניין לך? ומה הקשר למשפט הזה:

    השבכ לא יכול לסכל את כל אירועי המטענים.

    בקיצור, כולם טועים, וזה לא נורא. אפשר להודות בכך, לטעות זה אנושי.

    אהבתי

 7. אחד הגיב:

  סחתיין, מברוק, ח"ח וצל"ש על ההערות החיוביות. צריך יותר מהן כשהעיתונות סופסוף מתפקדת.

  אהבתי

  • חמש שאלות הגיב:

   חן חן לח"ח. אי אפשר לחלק כל שבוע קרדיט לעיתונים הכלכליים, שהם למצער היחידים שמתקרבים להגדרה של עיתונות חוקרת ורצינית. אבל אם יש הזדמנות, אנחנו שמחים לפרגן.

   אהבתי

 8. הינשוף של מינרווה הגיב:

  כבר נאמר לא אחת כי מוטב לסופרים שיתעסקו בכתיבה. שכן, ככל שהדבר נוגע לעניינים שבהם אינם מקצועיים דיים, דעתם שקולה לזו של כל אחד. זו חרב פיפיות: לעתים, יותר משתהילתם כסופרים תקרין על דעתם, מעמעמת דעתם את תהילתם כסופרים.
  לצערי זה הולך להיות ארוך ומפרך. תקציר: רוב המאמר מציע גרוסמן ניתוח שנשען על האנלוגיה שעורך נתניהו בין השואה שהתרחשה בעבר, לבין האיום בשואה גרעינית מצד איראן. הוא תוקף את האנלוגיה, בכך שהוא מצביע על הבעייתיות שכרוכה בדימוי השואה. אולם, הוא מתעלם מהאיום האיראני עצמו בפצצה גרעינית. ייתכן וזה מהלך טיפוסי של סופר: להתמקד בדימויים ולהתעלם מהמציאות. לקראת הסוף הוא זונח את העיסוק בדימוי השואה, ומתמקד ישירות בתקיפה באיראן. ודעתו, בנושא זה, מתגלה (לטעמי) בעליבותה.

  להלן ניתוח של מאמרו של דוד גרוסמן:
  פסקה ראשונה.

  ראש הממשלה מרבה לנאום בימים האלה. לנגד עינינו הוא משלהב את שומעיו, וגם את עצמו, תוך כדי אזכורים תכופים של השואה, הגורל היהודי וגורל הדורות הבאים. למול הרטוריקה האסונית והאפוקליפטית הזאת אפשר לרגעים לתהות אם נתניהו אכן מבחין בין הסכנות המוחשיות שישראל ניצבת בפניהן לבין ההדים והצללים של טראומות העבר. זו תהייה חשובה, גורלית, כי הבלבול בין אלה לאלה עלול לדון את ישראל לחיות שוב את ההדים והצללים ההם.

  (א) ספק אם גרוסמן עצמו מאמין בטיעון מטופש זה. תכליתו לפיכך לבסס על דרך גנבת הדעת את הטענה שנתניהו מבלבל בין עבר להווה, כלומר – בין איום מוחשי למדומה. אולם בין אם אנו מסכימים לה ובין אם לאו, מטרת הרטוריקה של נתניהו אינה להזהיר מפני סכנות העבר, כפי שטוען גרוסמן. שכן נתניהו אינו חושש שנאצים יחזרו, כדי לשחזר את שעשו פעם, אלא שהאיראנים ישמידו מלא יהודים בעתיד. זו לא אותה שואה.
  (ב) לפי דבריו של גרוסמן עצמו, קיומה של פצצה גרעינית (אמצעי) בידי משטר שמצהיר גלויות שברצונו להשמיד את מדינת ישראל (כוונה) הוא לא איום מוחשי אלא צללים. אני תוהה מי כאן המבולבל: כל אדם שקול מקווה לטוב אך מתכונן לגרוע.
  (ג) רטוריקה היא אמנות הנאום והשכנוע (אפלטון, שם, שם). היא לא נועדה בהכרח לקדם את האמת. גרוסמן מבקש לטעון כי נתניהו עוסק ברטוריקה אסונית, מתעלם מהמציאות ורודף אחרי צללים. הוא עושה זאת בעזרת טיעון לפיו אין כל סכנה ממשטר אייטולות החמוש בנשק גרעיני. ובכן, זו רטוריקה, ואפילו עלובה. עיקרה טיעון אד-הומינם: אני, דוד גרוסמן (!), סבור שכך וכך; ולפיכך, כך וכך הוא אכן האמת. אני לא טוען זאת בחינת רטוריקה גרידא; אבקש להראות זאת להלן.

  פסקה שניה.

  כמובן, אם כל זה – ההתלהמות, המפוח הגדול של השואה – אינו אלא תכסיס שנועד לגייס את העולם ללחוץ על איראן, ואם התכסיס יצליח מבלי שישראל תתקוף, או אז נודה, בשמחה, שראש הממשלה עשה עבודה מצוינת, ומגיעות לו על כך כל הברכות. אבל אם הוא אכן חושב ופועל מתוך השקפת עולם הרמטית, שנעה בין קטבים של אסון ותשועה, הרי שאנו נמצאים בתחום של דיון אחר לגמרי.

  (א) זה כבר ממש טיעון גרוע. הקודם לקה בגנבת דעת, ואני בטוח שגרוסמן עצמו לא האמין בכך. כאן, לעומת זאת, יש כשל. לפי גרוסמן, נתניהו נוקט ברטוריקה כתכסיס: זו תחבולה שנועדה לגייס את עולם ללחוץ על איראן. אולם, ללחוץ לשם מה? נכון, כדי שאיראן לא תפתח נשק גרעיני. אם זה אכן תכסיס, שנועד למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני שיאיים על ישראל, אזי, לפי גרוסמן, ראש הממשלה שיחק אותה; שכן, לדבריו, עזר להסיר איום אמיתי ולא מדומה (כפי שטען לעיל).
  (ב) אם זה אינו תכסיס, הרי שמדובר בחשיבה הרמטית שנעה בין קטבים: אסון ותשועה. שוב: ראש הממשלה, כמו כל מנהל אחראי, צריך לקוות לטוב אך להתכונן לגרוע. אלו הם כמובן קצוות. להתכוונן רק לאמצע זה מותרות שאדם אחראי לא יכול להרשות לעצמו.

  פסקה שלישית.

  במקום התרגום החד-ממדי של ישראל שנת 2012 לשואת יהודי אירופה, היתה צריכה להישאל שאלה אחת – האם רצוי שישראל, מיוזמתה, תיכנס למלחמה עם מדינה כאיראן, מלחמה שאי אפשר לחזות את כל השלכותיה, וכל זאת כדי לסכל מצב עתידי, מסוכן בהחלט, אך שאיש אינו בטוח כי יתממש אי פעם? במלים אחרות: האם כדי למנוע אסון אפשרי בעתיד תידחף ישראל ליזום אסון ודאי בהווה?

  חזרנו לרטוריקה. כאן מוצבת שאלה (בגרסתה הראשונה): האם רצוי להיכנס למלחמה עם איראן? יש לשים לב כי גרוסמן אינו מונה בעד ונגד, אלא רק נגד: אי אפשר לחזות תוצאות מלחמה זו, לא בטוח שהסיבה למלחמה תתממש. לחלק השני כבר התייחסתי. והעובדה שלא ניתן לחזות תוצאות מלחמה זו מעידה שאולי הן תהיינה דומות למה שהתרחש בתקיפת הכורים בעיראק או בסוריה; כלומר, הפוך מדעתו של גרוסמן. והנה הדובדבן: אחרי שהציג את תשובתו השלילית לשאלה, הוא מנסח אותה מחדש: האם כדי למנוע אסון אפשרי בעתיד על ישראל ליזום אסון ודאי בהווה? זו, כמובן, גנבת דעת בוטה: הוא הוסיף לשאלה המקורית את קביעתו (שנסמכת על מה?) כי: תקיפה עכשיו היא אסון ודאי. ודוק: הוא משווה בין אסון לאסון – שואה גרעינית, לדבריו, שקולה לתוצאות הרסניות שיבואו בעקבות תקיפה (לא גרעינית) ישראלית. מי עכשיו עושה שימוש רטורי בשואה? אגב, חלק מהחושבים אחרת, לדוגמא אהוד ברק, הם גנרלים שמבינים יותר מגרוסמן בענייני צבא.

  פסקה רביעית.

  קשה כל כך להחליט במצב כזה. קשה למנהיג ישראלי כלשהו, ובלי ספק יהיה קשה לנתניהו לקבל החלטה שקולה במצב שבו פועלות עליו בעוצמה גם הטראומה שהתרחשה בעבר, וגם זו שאולי תתרחש בעתיד. האם יוכל נתניהו, בסבך הלחצים שהוא עצמו יוצר ומלבה, למצוא לעצמו נקודת משען של הווה שפוי, צלול וענייני? הווה שאינו חייב להיות חלק ממיתוס טראגי ואפוקליפטי, שכמו מבקש להתממש בנו כעם שוב ושוב, בכל דור ודור?

  (א) לפי גרוסמן, נתניהו לוכד את עצמו בסבך לחצים, שהוא יוצר ומלבה (על-ידי ההשוואה עם השואה); ובמצב זה, יתקשה להחליט באופן נקי. האם גרוסמן מאמין כי עולם הדימויים של בנימין נתניהו הוא זה שמסובב את הצנטריפוגות באיראן? האין יהיה זה נכון יותר לומר שסבך הלחצים שראש הממשלה נתון בו נובע מהעובדה שהאיראנים מבקשים להשיג נשק גרעיני?
  (ב) השימוש במונחים "הווה שפוי", ו-"צלול" נועד לרמוז באשר לכשירותו הנפשית של ראש הממשלה (לקבל החלטה הרת גורל כמו לתקוף (או לא לתקוף) באיראן). זו גם כן רטוריקה שפלה. קודם תוכיח שהדבר הוא מעשה של משוגע, ועל בסיס זה תטען שרק לא שפוי ינהג כך.
  (ג) לדברי גרוסמן, השואה היא מיתוס טרגי אפוקליפטי, והוא תוהה בסוף הפסקה שמא זו צריכה ללוות אותנו מדור לדור. מאחר שאין כוונתו שנשכח את מאורעות השואה, הרי שהוא שואל האם עלינו לתת למאורע זה להוות חלק ממערכת השיקולים של החלטות שנערכות בהווה. ובכן, גרוסמן הלך שבי אחרי הניתוח שלו לאנלוגיה של ראש הממשלה. אולם, זו הייתה רק אנלוגיה. השאלה היא אם צריך ראש הממשלה לקחת בחשבון נשק גרעיני בידי מדינה שמנהיגיה מאיימים בחיסול מדינתו (מיתוס או לא מיתוס).

  פסקה חמישית (ושישית, שרק את סופה ציטטתי כאן).

  כי גם זו היא המציאות של ההווה: כבר כיום מתקיים בין ישראל ואיראן מאזן אימה. האיראנים מכריזים שמאות טילים שלהם מכוונים לערי ישראל, ואפשר לשער שישראל איננה יושבת בחיבוק ידיים לנוכח הסכנה הזו. מאזן האימה הזה, לדברי מומחים, כולל כבר כעת נשק בלתי קונוונציונלי, כימי וביולוגי. מאזן האימה הזה לא הופר עד כה בשום מקרה.

  זו בדיוק טענה! נשק גרעיני יפר את מאזן האימה.

  אסור להמעיט בחשיבותן של ההשערות והחרדות האלה, אבל האם הן יכולות לשמש בסיס מוצק לפעולה, שעלולה להיות בגדר בכייה לדורות?

  עוד פעם רטוריקה: ההשערות והחרדות נוגעות לאפשרות שיכולה להתממש. ואם לא נפעל כנגדה עכשיו, האין זו אי-]פעולה שעלולה להיות בגדר בכייה לדורות?

  באשר לפסקאות שבע עד תשע: ראו את הפוסט של חייל זקן. דעתו לא פחות טובה מזו של דוד גרוסמן.

  פסקה עשירית.
  תקיפה באיראן תוביל את האיראנים לשנוא את ישראל. זה נכון. אולם: (א) האין הם שונאים אותה גם עכשיו? האם לדוד גרוסמן יש סקר בנושא?; (ב) מה עדיף, שכל האיראנים ישנאו אותך או שקצת מהם יזרקו עליך נשק גרעיני?

  פסקה אחת-עשרה.
  הסיבה העיקרית שתוביל את הסעודים לפתח נשק גרעיני היא שבידי האיראנים יהיה נשק גרעיני. ולפיכך, הפוך מדעתו של גרוסמן, תקיפה באיראן עלולה דווקא למנוע מרוץ חימוש גרעיני. בכל מקרה, דעה זו לא פחות טובה מזו של גרוסמן (שתיהן אינן מבוססות בשווה).

  שלושת הפסקאות האחרונות מסתיימות בשאלה והתחבטות בה: האם תהיה תועלת במלחמה. לפי גרוסמן:

  האפשרות של תקיפה ישראלית עלולה להיות קשה ומרה לא פחות. וכיוון שאין דרך לקבוע בוודאות שאיראן אכן תתקוף את ישראל אם יהיה ברשותה נשק גרעיני, לישראל אסור לתקוף את איראן. תקיפה כזו תהיה הימור פרוע, נמהר, שעלול לשנות לחלוטין את עתידנו, ואינני מעז אפילו לדמות איך.לא: אני יכול לדמות, אבל היד מסרבת לכתוב זאת. אינני מקנא בראש הממשלה, בשר הביטחון ובחברי הקבינט. אחריות שקשה לתארה רובצת על כתפיהם. אני חושב על כך, שבתוך מצב שרובו ספקות ואי-ודאות, לפעמים הדבר היחיד הוודאי הם הפחדים. מפתה לדבוק בהם, לתת להם לייעץ ולהנהיג, להרגיש את פעימת הזהות המוכרת, המאשרת, שיש בהם לגבינו, הישראלים. אני בטוח שאלה שתומכים בתקיפה מצדיקים אותה בכך, שהדבר ייעשה כדי למנוע אפשרות של סיוט גרוע יותר בעתיד. אבל האם יש לאדם כלשהו זכות לגזור את דינם של רבים כל כך למוות, רק בשמה של חרדה מפני אפשרות, שאולי לעולם לא תתרחש?

  (א) האם הוא מצפה מראש הממשלה שיתעלם מאיומים אלה, שהם אכן מפחידים? לא. הוא רק מצפה שלא יפעל לפיהם. כלומר, כן שיפחד, לא שיפעל למנוע את הגורם לפחד. ואין זה משנה אם המניע לפעולה אינו הפחד אלא שיקול דעת רציונלי.
  (ב) הדיון הטיפשי בפחדים נכון גם לדברי גרוסמן עצמו: האין הוא עצמו מונע מפחדים באשר למה יקרה אם ישראל תתקוף באיראן?

  אהבתי

  • אור הגיב:

   ארוך ומייגע. גרוסמן כותב יותר טוב.
   ולעניין עצמו, הטענה המרכזית של גרוסמן, אם הבנתי אותו נכונה, היא שאיראן, למרות ההתלהמויות של כמה ממנהיגיה, אינה מדינה מתאבדת, וראשי המשטר שם יודעים היטב כי אם הם יהיו הראשונים לתקוף את ישראל הם יביאו כליה על עצמם. האם המנהיגים שלנו מודעים לכך שמצבנו אינו שונה?

   אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    אדרבא: זה בדיוק העניין. האם בגלל שגרוסמן כותב יותר טוב, דעתו הלא מנומקת ראויה ליחס שהיא מקבלת מעיתון "הארץ"?
    כתיבתי שאינה מוצלחת נועדה רק להראות שבהיעדר נימוקים משכנעים, דעתו של גרוסמן על תקיפה באיראן נסמכת על היותו סופר מוצלח, מוכר ומוערך.

    ולטפל: גרוסמן כלל לא הזכיר את הטיעון שאת/ה מציין/ת. לפיכך ארשה לעצמי להתעלם ממנו, ואומר רק זאת: האם יהיה זה שפוי מצד מדינה שעשירה בנפט לפתח גרעין כמקור אנרגיה, בטח נוכח הנזק שהדבר גורם לכלכלתה? האם יהיה זה שפוי מצד מדינה שכלכלתה על הקרשים, או בדרך לשם, לזקוף אצבע משולשת לעולם כולו?

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    האם רצוי שישראל, מיוזמתה, תיכנס למלחמה עם מדינה כסוריה, מלחמה שאי אפשר לחזות את כל השלכותיה, וכל זאת כדי לסכל מצב עתידי, מסוכן בהחלט, אך שאיש אינו בטוח כי יתממש אי פעם? במלים אחרות: האם כדי למנוע אסון אפשרי בעתיד תידחף ישראל ליזום אסון ודאי בהווה?

    החלפתי את איראן בסוריה. זו היתה הדילמה של אולמרט לפני שתקף. יכולתה של סוריה להזיק לישראל עולה במידה רבה על זו של אירן.

    אהבתי

  • אורן הגיב:

   אני מופתע שלא קראת את חייל זקן, אין איום קיומי על ישראל. כמובן בהנחה שבתחום זה החייל מעודכן יותר מאשר באופנת נוער. אישית מעבר ליכולת כתיבה טובה יותר, גרוסמן גם מנתח טוב יותר.
   הנושא הוא העדפה של נתניהו רטוריקה אירציונלית על המחויבות שלו לציבור לספק עובדות. הוא ראש ממשלה ולא מתמודד בפריימריז של הרפובליקאים.

   אהבתי

   • הינשוף של מינרווה עושה אורן הגיב:

    באשר ליכולת הכתיבה אין חולק. באשר ליכולת הניתוח: בהחלט ייתכן שהוא טוב ממני (כלומר טוב באופן יחסי), אולם כפי שביקשתי להראות הוא ללא ספק גרוע (וזאת באופן מוחלט).
    מדוע הטענה כי ישראל לא תסבול ניסיון לשואה שנייה הוא "רטוריקה אירציונלית"? אדרבא: ההקבלה ברורה, וכך גם ההקשר. אפשר לטעון שהוא מפריז בתיאור הסכנה, אך לא שהוא אירציונלי. הבדל בטרמינולוגיה חשוב, וכמוהו כהבדל שבין הטענה שאתה טועה לבין הטענה שאתה אהבל.
    הסיבה שלא מספקים לציבור עובדות הוא שלא ניתן להלבין את החומר המודיעיני. העובדות ידועות לאנשים בעלי הסיווג ומידור. מדי פעם משחררים עובדות, דרך גורם שלישי. חייל זקן רמז על כך משהו באשר לאיכות צילומי הלווין. אגב, הסוכנות לאנרגיה אטומית מקבלת את המידע שלה מאותם מקורות ממש. ראש הממשלה צריך להצביע בפני הציבור על סכנות אפשריות מאיימות, ואת חומרתן להמחיש בעזרת אנלוגיה לשואה; זאת חובתו. אולם אסור לו לחשוף מידע מודיעיני מסווג.

    הנושא הוא העדפה של נתניהו רטוריקה אירציונלית על המחויבות שלו לציבור לספק עובדות. הוא ראש ממשלה ולא מתמודד בפריימריז של הרפובליקאים.

    אהבתי

   • אורן קורא להתעשתות הגיב:

    אין לי מושג עם רוה"מ הוא רציונלי או לא. הוא משתמש ברטרוריקה אירצונלית של השוואה לאושוויץ. הוא נמנע מלספק כל מידע גם הגלוי, וקופץ להפחדות מופרכות. זה נלעג, הבעיה שיש אנשים שמשתכנעים מזה.

    אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    תנוח דעתך: סאבלימינל והצל שוב חברים.

    אהבתי

   • אורן קורא להתעשתות הגיב:

    אפשר פרוש לאלוזיה. חלש בסוגה עלית של שירה עברית.

    אהבתי

   • אורן קורא להתעשתות הגיב:

    חייל זקן רמז על כך משהו באשר לאיכות צילומי הלווין.

    הבעיה שאנליסט הבלוג לכל דבר צבאי, עמוס מדי, ולא התעמק בידיעה של AP. בכל מקרה, היום בשתיים הראיון של דגן. מעניין יהיה לשמוע את הסבריו, והאם הפרומו מייצג.

    אהבתי

  • רקמילה הגיב:

   השקעת זמן רב מזמנך ומכשרונך לנתח את מאמרו של גרוסמן. הסיכום שלי קצר יותר-

   1.אתה ממש לא אוהב/מעריך את גרוסמן.
   2.אתה בעד מלחמה עכשיו.
   3. אתה סומך על ביבי/ברק/צה"ל.

   אהבתי

 9. מיקי הגיב:

  לגבי מיסיונריות, באמת צריך לעשות משהו נגד הנודניקים.
  אני אישית מחזיק בכיסי צלב עם תמונה של ישוע על כל חרדי או דוס שלא יבוא.
  הצלב הזה הציל אותי כבר בכמה מקרים.
  מגיע אליך העבדקן שרוצה שתניח תפילין או תעשה שבת או השד יודע מה.
  אתה מנפנף מולו בצלב כמו שעושים בסרטים מול ערפדים.
  המיסיונר האומלל נעלם תוך שנייה.
  ככה ג'יזס מציל אותי כל פעם מחדש. פרייז דה לורד… איי סו דה לייט… הללויה!

  אהבתי

 10. . הגיב:

  תראו איך במשרד הבטחון משקרים לכם בלי בושה. זוכרים איך לפני כמה שבועות אחרי ההודעה על הקיצוצים התקציביים שידרשו מהמשרד עקב המחאה החברתית, הודיע המשרד כי עקב כך תופסק ההצטיידות בכיפת הברזל? חשדתם שמדובר בחבורה של נוכלים שעושים עליכם מניפולציה כדי למנוע הקיצוצים אבל לא הייתם בטוחים? עמיר רפופורט מביא את הסיפור הבא באתר המצויין שלו:

  גורמים בכירים בשגרירות ארצות הברית נדהמו לפני כמה שבועות לקרוא בעיתונות הישראלית כי משרד הביטחון שוקל לבטל את ההצטיידות במערכת "כיפת ברזל" עקב הקיצוצים בתקציב הביטחון. התדהמה של האמריקאים הייתה גדולה במיוחד, משום שהם אלה שמממנים, עד הדולר האחרון, את בניית הסוללות שצפויות להצטרף למערך בקרוב.

  האמריקאים העבירו מסר חד משמעי לאנשי מערכת הביטחון: אם אתם לא מתכוונים להצטייד בסוללות נוספות של "כיפת ברזל", אין בעיה, אבל תחזירו את הכסף. גורמים במשרד הביטחון הרגיעו אותם ואמרו שאין שום כוונה לעצור את בניית הסוללות.

  אהבתי

  • הייתי מקבל את השקר אם לפחות היו עושים את תפקידם כהלכה.

   הם לא, הסיפור האמיתי בנעדר מכלי התקשורת הוא שחצי מדינה מושבתת וחפוית ראש. (למרות הצהלות על הטכנולוגיה המהוללת).

   כל היישובים שצמודים לעזה חוטפים מדי יום כבר שנים. אין אף מדינה שהיתה מאפשרת לחבורה גזענית של רוצחי ילדים, מכי נשים להפגיז את האזרחים שלה.

   ארגוני הטרור והאוכלוסיה בעזה שבחרה בחמאס צריכים לשלם על כל שיגור לתחומנו.
   הממשלה, הצבא ומשרד הביטחון נכשלו בתפקידם לספק הגנה וחיים נורמליים לאזרחים.

   אהבתי

   • הציפור הקיטעת הגיב:

    גם המכולתניק השכונתי שלי נכשל שוב ושוב במכירת סיגריות עם אחריות ל-3 שנים. זכותי לבקש! אני גם משלם על הסיגריות!

    גם תושבי לונדון האשימו את צ'רצ'יל בפישול דומה במשך כ-4 שנים בהן חבורה גזענית של רוצחי ילדים, מכי נשים הפציצה את האזרחים שלה ולכן הדיחו אותו ממשרתו מיד כשהכניעו את החבורה.

    נפלאות דרכי השפה הכתובה המאפשרת לכל מתוסכל ללהטט ולגלגל צבר מילים כך שישמע תבוני.

    אהבתי

   • אם אתה עדיין לא מבין עבור מה אתה משלם ומה אתה אמור לקבל כאזרח אני ממליץ שלא תתבטא לגבי רמת האינטלגנציה של אחרים.
    המדינה מוציאה הון תועפות על ביטחון ויש לה יכולת ואמצעים להפסיק את הירי באופן מיידי.
    זאת הנקודה שרוב הציבור מפספס כי התקשורת לא עוסקת בה.

    כשאתה, כגיבור מקלדת תקים ילדים לממ"ד 5 פעמים בלילה במשך שנים- כמו החבר'ה בעוטף עזה, תהייה לך זכות לקרוא לאחרים בכיינים. עד אז, תמשיך לעשות פרצוף תלביבי שמבין על מה הוא מדבר.

    אהבתי

   • הציפור הקיטעת הגיב:

    אני בטוח שהנצי וגנצי רק מחכים שתפרוש בפניהם את המשניה הטקטית-אסטרטגית שלך איך לפרק לעזתים את הצורה ובהזדמנות זו גם להגיש לתלביבים לפרעון את דמי שכירות הבית בזמן מלחמת המפרץ הראשונה כשהתלביבים רצו לממ"דים 5 פעמים בלילה ועוטפי עזה רקדו קרקוביאק בגורן. קדימה! פרוש את תוכניתך הצבאית ורפד אותה במונחים שיהממו אפילו את חייל זקן במומחיותך הצבאית. בינתיים אתה רק מלהג, ובלשון הטוקבקיסטים פקה-פקה.

    אהבתי

   • אתה צודק חכם והומאני ואני ימני בלי מצח, עם עוזי, דובון, נטיות משיחיות, גר בהתנחלות מדיר נשים, משגל קטינים, וגזען מוצהר שלא קרא דבר מימיו מעבר לספרי קודש.

    יצאת מספיק נאור ?
    עכשיו לך חפש…

    אהבתי

   • אור הגיב:

    צודק. וגם, בהתחשב בכמה מסובך זה להוציא לפועל התקפה שתעצור את הפצצה האיראנית, אולי יותר עדיף פשוט להפיל איזה פצצה קטנטנה על רצועת עזה. זה ילמד את הערבים האלה להתעסק איתנו (ואל תגידו לי שהאיראנים הם לא ערבים) 

    אהבתי

  • אחינח הגיב:

   היה ברור שזה חרטא. ותגובה עיתונאית הולמת היתה קטילה טוטלית וקריאה לעריפת ראשים בצבא בעקבות האיום המגוחך הזה. לא משלמים להם משכורת ופנסיה כדי שיחרטטו.
   במקום זה קיבלנו כותרות מתבכיינות בעיתון.

   אהבתי

 11. אני הגיב:

  והנה העדכון הנוכחי מהדרום:

  מבאר שבע: הדודה הנפלאה שלי (בלי שום טיפת ציניות): אתמול-הכל נורא רחוק, היום-הכל בסדר (לא מבינה מה הלחץ, כולה אישה באמצע שנות השבעים לבד בבית. מה אני דואגת?);

  הבת דודה (אותו צד, לא הבת של הדודה הנ"ל, בהריון)-הכל בסדר, אני בבית (לא הלכה לעבודה, נשארה בבית עם הילדים) ודרך אגב לאחותי יש היום הולדת (ברכתי בפייסבוק);

  מאחד הישובים בעוטף עזה: הבת דודה, נופלים פה דברים, הכל אחלה, רוצה לראות תמונות של כיפת ברזל?

  אהבתי

 12. אורן הגיב:

  סעיף הרקע לעברות מדגים את עיקרון הביקורת של חמשלות. תקשורת המעדיפה דעות על עובדות היא תקשורת הוגנת מבחינתם. בנושא החוקים המיוחדים לערבים, זה מתקדם יש עדיין פערים לסגור. ודי אם הטענות שלכם לח"כים הערבים, הם לא עובדים אצלכם, וגם לא בחרתם בהם. ובהתאם לסיסמא הידועה רצוי שמסנן הדוא"ל של ולווט יפעל כראוי, וישלח את החלקים הגזענים לספאם.
  בקשר לחלקים של אנחנו טכנופובים ולא נבדוק בגוגל, באם רצונה יכולה להשאיר. יש לה מדיניות לקידום תקשורת אלטרנטיבית, ללא קשר לאיכות או אמינות.

  אהבתי

  • חמש שאלות הגיב:

   הדרישה מחברי כנסת ערבים למחות נגד פגיעה ביהודים, היא תמונת הראי (שלא לומר תמונת הרעי), של אירועים בהם רבנים ואנשי ימין נדרשו לגנות פגיעה בערבים או ברכוש ערבי. אחת מן השתיים – או שאיש איש לנפשו, או שיש למנהיגי הציבור אחריות. אם תשאלו אותנו, הדרישה לגינויים מגוחכת, מה גם שלעיתים היא נראית שקרית בעליל, אבל חובה לדרוש מן התקשורת לגלות עקביות.

   אהבתי

   • אורן לא מצפה לכלום הגיב:

    נסיון לתקן את העיוות המחשבתי, במקרה של פשיעה של נתניתי הומו איטר יד ימין, איך אני בוחר את הח"כ לדרוש ממנו גינוי. הצעת ממונה הנהלת חשבנות בקומונת חמשה ?

    אהבתי

 13. רון הגיב:

  דוד גרוסמן איש חכם. הרבה יותר חכם מן המגיבים כאן.
  ראוי לקרוא את דעתו, גם אם לא מסכימים עימו.
  חוץ מזה, הארץ היום – מאיר דגן: "איראן היא שחקן רציונלי באזור". לא הצלחתי למצוא קישור.
  מאיר דגן הוא איש מושמץ על ידי השלטון, אבל אי אפשר לומר שאין לו ידע או אין לו שכל.

  אהבתי

  • גיל הגיב:

   לא צריך לצעוק.

   גרוסמן בסה"כ לקח את עולם הדימויים הסופני של נתניהו וכיוון אותו חזרה אל הדובר.
   אם אמנם האיש חי במרחבים תנ"כיים של חורבנים וישועות, זה בהכרח הופך גם אותו לסוג של חיה אפוקליפטית (יואכים פסט. כאן. כאן) ולפיכך מטיל צל כבד על יכולתו לקבל החלטות מושכלות.

   אהבתי

   • ר.בקצה הגיב:

    הזכר בבקשה לקוראים-
    מי ייבב בהיסטריה על מלחמה ודאית עם סוריה שסופה באלפי מתים כתוצאה של אי-מסירת הגולן לידי הסורים?

    אהבתי

   • גיל הגיב:

    אין דין יבבה היסטרית כשוועת ששת המיליונים.

    כדי לסחוט מחיאות כפיים בקונגרס או בוועידת איפ"ק מוטב לפעמים להסתפק בקוף מרקד.

    אהבתי

   • ragishba@yahoo.com הגיב:

    אתמול הסביר נתניהו בנחת בשתי המהדורות המרכזיות את הדומה והשונה בין מצבנו כיום לשנות ה-40 של המאה ה-20 כמהות ההשוואה שערך בוועידה.
    ואילו אתם, שכנופיותיכם מטמאות את השיח הציבורי בהשוואות חוזרות ונשנות ל״תקופה אפלה״ בכל פעם שקורה כאן משהו שלא מוצא חן בעיניכם (המסתננים כפליטי שואה, פקחי יחידת עוז כקלגסים, חוקים שנועדו למניעת התערבות מדינות זרות בענייניו הפנימיים ה״ מזכירים תקופות אפילות״ וכו׳) נתקפים צדקנות מעושה רק מהמחשבה שמישהו גנב לכם את הטריק

    אהבתי

   • גיל הגיב:

    לא זיהיתי צדקנות מעושה במאמר של גרוסמן.

    אהבתי

  • הסיבה העיקרית שגרוסמן מופיע בהארץ היא קהל היעד של הארץ.

   גרוסמן הוא סופר מחונן שמבין בנפש האדם בדיוק כמו שחיים כהן מבין במרק פירות וכמו שמוריניו מבין כדורגל. זה לא הופך אף אחד מהם למדינאי, בטחוניסט, או הוגה דיעות שלציבור כדאי לשמוע את דבריו.

   מעניין איך סמל העוז והעמוס לא התבטא עדיין.
   אולי בכלל שרוב הקוראים שלו בחו"ל לא מבינים מה זה להעיר ילדים לממ"ד באמצע הלילה ?

   אהבתי

   • אורן הגיב:

    על האלופים במיל. שרוקדים בין אולפנים, אפילו יונה עדיף, אך כמובן טוקבקים עם ניק של ציפורים הם המומחים הגדולים ביותר. דווקא הצמח עם התחביב של ראשות מוסד בעברו מבין שתקיפה היא לא המעשה הראוי.
    יש למשל שקרים, שנוהגים לחזור עליהם. מנהיגי אירן מתבטאים על חיסול המשטר הציוני(לא נחמד), ולא על חיסול פיזי של יהודים. מכאן הבעיה אנחנו מרבים לשמוע איומים והשוואות מופרכות, ולא נתונים ומדיניות.

    אהבתי

   • אחד אחר הגיב:

    אורן
    גם אם אף אחד מאנשי השררה אף פעם לא דיבר על השמדת יהודים.
    הארגונים שהם תמכו בהם כמו חיזבאלה וחמאס כן מדברים על זה.
    אני אישית לא הייתי לוקח צ'אנס על זה.

    אהבתי

   • ר/ק וכו' הגיב:

    מעניין כמה פעמים אצטרך לחזור על אותו סיפור כדי לסתור את דבריך שחוזרים על עצמם כל הזמן. הפעם בעניין ההבדל, כביכול עלק, בשנאה של המוסלמים בין ציונים ליהודים.

    לפני כמה שנים מצאו בהרי ירושלים זוג שנרצח ע"י מחבלים ערבים. השניים היו ידועים כשמאלנים (אז עוד לא קראו לזה סמול) והיו מקושרים ללא מעט פלסטינים. סביב הגופות היו זרוקים הניירות שלהם וביניהם גם תעודות החבר שלהם בשלום עכשיו ובגופים דומים. (אגב, האם הקרן לישראל חדשה מנפקת תעודות חבר/תומך/אוהד?).
    לאחר זמן נתפסו הרוצחים ובחקירה, בין השאר, הם נשאלו לגבי העובדה שהנרצחים היו שמאלנים אוהבי פלסטינים ועד כמה הם ידעו מזה. הרוצחים צחקו בתשובה וסיפרו שהנרצחים ממש השוויצו בכך ואותם, הרוצחים, זה הצחיק.

    אהבתי

   • אורן לא מצפה לכלום הגיב:

    ומה חידשת לי, בסיפור (די צ'יזבאט) הידוע, והאהוב מאד על ימנים, מלפני שלושים שנה. שמחבלים לא מתענינים בדעות הפוליטיות של קורבנותיהם, גם מוח האצטרובל שלי מסוגל להבין את זה. רקמה, לא קשור למה שכתבתי.

    אהבתי

   • לא מצפה לכלום מאורן הגיב:

    "מנהיגי אירן מתבטאים על חיסול המשטר הציוני (לא נחמד), ולא על חיסול פיזי של יהודים. מכאן הבעיה, אנחנו מרבים לשמוע איומים והשוואות מופרכות, ולא נתונים ומדיניות ", אולי ימצא פתרון לבעית הזהות שלך ?

    אהבתי

   • אורן לא מצפה לכלום הגיב:

    נו מה, ציטטת והדגשת אותי, חן חן לך, ואף הבנתי מראש מה רצונך,אך פשוט לא קשור.

    אהבתי

   • לא מצפה לכלום מאורן הגיב:

    לא הבנת או שהבנת משהו שרק אתה יודע על קיומו.
    הדגש שלך על משטר ציוני מול יהדות, הוא הבעיה, חיסול הציונות לא יפתור את הבעיה שלך

    אהבתי

   • אורן לא מצפה לכלום הגיב:

    למה הדגשת ולא קראת, מדובר במנהיגי אירן ולא בי, למרות הכל נשארו הבדלים קלים בהשקפות.

    אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    (א) אתה גולש לחצאי אמיתות וסילוף הדברים, וכל זה כדי לתמוך בעמדה הלא מנומקת שלך.
    להלן מה שדגן באמת אמר:
    "אני צריך לקחת בחשבון תסריט שמרבית הישראלים יהרגו, אם איראן תשתמש בנשק גרעיני נגד ישראל", אמר ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן, בראיון לרשת CBS ששודר הלילה (ב') בתוכנית "60 דקות". חלקים מהראיון כבר פורסמו, בהם הצהיר דגן שיש להחליף את המשטר באיראן במקום לתקוף את מתקני הגרעין. עם זאת, אמר כי אפשר לחכות עד שלוש שנים.
    בראיון המלא מצהיר דגן כי להערכתו המשטר באיראן הוא רציונלי. הוא נשאל מדוע לא לאפשר להם אם כך להשיג נשק גרעיני. "כי הם מצהירים שהם רוצים להשמיד את ישראל", השיב.

    (ב) אם אתה מעוות את דברי דגן, מה אלין כי אתה מעוות את דברי? לא התיימרתי להיות מומחה לענייני ביטחון, אלא רק להצביע כי גם גרוסמן אינו כזה.

    לא פשוט יותר להודות בטעות?

    אהבתי

  • אחד אחר הגיב:

   רון
   לא ברור לי למה אתה חשוב שגרוסמן חכם יותר בהרבה מכל מי שמגיב כאן.
   מי מינה אותך לבורר בענייני חוכמה?

   אהבתי

 14. תייר הגיב:

  דבורית, ביקורת וחיזוק. נוצר הרושם שאת נמנעת מלהביע עמדה בחלק מהדברים שהיית מביעה דעתך בעבר. מהחלק הראשון נראה כי אולי זה בגלל חשש מהטוקבקים.
  שישרף העולם, תכתבי את דעתך! ושהטרולים ילכו לרקוד מתחת איזה גשר.

  אהבתי

  • velvet הגיב:

   תודה רבה, כמו שכתבתי בסוף כות' המש' של הפוסט, "חצי יום חופשה".
   הווה אומר גמרתי לכתוב ויצאתי לשלל עיסוקים שנמשכו יום שלם ולא טמנו בחובם מחשב נייד.
   והבלקברי, מה לעשות, לא מתפקד היטב בתגובות ובאדמינים.

   אהבתי

 15. שטוטית הגיב:

  מקווה שהשכן שלי נאסראללה ימשיך לישון

  ועוד יותר מקווה שיהייה כבר שקט באופן סופי ומוחלט
  (לא סופי במובן איראני אלא סופי במובן אוטופי)

  אהבתי

 16. שטוטית הגיב:

  הסאונד בקליפ הזה הרבה יותר טוב
  כל עוד אלה בעיות סאונד של קליפים ולא של גראדים
  לא נורא

  אהבתי

 17. רקמילה הגיב:

  נתניהו פותח כל יציאה לתקשורת באני הנחיתישלא נשכח מי אחראי להצלחות יירוט הטילים, אלא שהתקלה
  בכיפת ברזל היא תזכורת לכך שמדובר בעם פרטאץ' ומלחמות רבות הסתיימו בנצחון ישראלי יותר מזל משכל.

  אהבתי

 18. נחום שחף הגיב:

  על התקיפה הישראלית בעזה,
  טוב ליהודים או לא טוב ליהודים?
  מביא לאסקלציה או מפחית ירי?
  מאחר ולרוב עמישראל יש דעה נחרצת לכאן או לכאן הרי שראוי לבחון את השאלה מתוך פרספקטיבה מקבילה.
  למשל אשה מוכה,
  האשה פותחת את הפה והבעל כתגובה מפוצץ אותה במכות שתדע לה לפעם הבאה. צריכה להגיב לבעל המכה?
  להתלונן במשטרה?
  או עדיף שתשתוק?

  אהבתי

  • רקמילה הגיב:

   אנלוגיה משונה. מ י האשה?

   אהבתי

  • דה ברידגלס מדיאטור הגיב:

   מי הבעל?
   מי האישה?
   מי המשטרה?
   ומה אומרים הילדים, שלו? שלה? שלהם?

   אהבתי

   • רקמילה הגיב:

    מה אומרים השכנים?
    ומה אומרת הדודה מאמריקה?

    אהבתי

   • נחום שחף הגיב:

    מצחיק אותך? למה לא תשאלי את הנשים המוכות היושבות במוסדות מוגנים מפני בעלים מכים אם זה מצחיק גם אותן?
    ובהזדמנות חגיגית זאת למה לא תשאלי גברים נשים וילדי בי"ס בעוטף עזה אם הם הצליחו להתרגל למטר הקבוע של קסאמים וגראדים?
    אני יודע שלתקשורת הישראלית נמאס לדווח על הנפילות הכמעט יום יומיות של טילים מעבר להרי החושך, מכאן בגוש דן לא שומעים את הקולות.

    אהבתי

   • רקמילה הגיב:

    לא צחקתי. פשוט איני מחבבת את האנלוגיה. בעניין נשים מוכות – לידיעתך אני תורמת קבוע זה מספר שנים למעון לנשים מוכות בעקבות פניה טלפונית שם קיבלתי תיאור מזעזע על התנאים הקשים לנשים וילדיהן שמסתתרים בפחד מבעליהן האלימים ( במקום שיוציאו את הבעלים מהבית). גם למדתי שכמעט ואין תמיכה והן מקוששות תרומות. כמו כן גייסתי גם כמה מחברי.ההתנפלות שלך היתה מיותרת במקרה זה.

    אהבתי

   • רקמילה הגיב:

    כאן יש חומר על העמותה והפניה לתרומות. אני פעילה במעון בהרצליה.

    אהבתי

   • רקמילה הגיב:

    רק מי שהוא עצמו גבר מכה יכול היה לדסלייק לתגובה הזאת.

    אהבתי

 19. נחום שחף הגיב:

  על התעלמות הפרקליטות מחריטת "אשף" על ראש אחד החיילים, לא מפתיע.
  זאת הפרקליטות זאת הרמה המקובלת שם ("רק אל תבלבל אותנו עם עובדות").
  ומי שרוצה לדעת מעט יותר על מערכת עקיפת החוק במדינה (לא טעות כתיב) מצורף קישור קטנטן לאחוז ההרשעות בדין בבתי המשפט בישראל על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (רמז דומה לאחוז ההרשעות באיראן 99.9 אחוז)

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s