בעיטה בקן צרעות

עמוד ענן

זו התנהלות רוטינית: בתחילה התכנסות כמעט מוחלטת בתקשורת סביב הפעולה הצבאית הננקטת. ככל שעוברים הימים מתפוררות השורות, לפחות בחלק מהעיתונים.
הראשית של הארץ – ועל כך כבר יחטוף העיתון תכף – "12 אזרחים, בהם 4 ילדים, נהרגו בעזה; צה"ל: כנראה טעות בזיהוי". זהו העיתון היחיד שמציין זאת בשערו. בראשית ובכלל.
אבי יששכרוף: הרג המשפחה – תחילת ההסתבכות. הכות' בעיתון המודפס: כפר קנא הפלסטיני. באתר נוסף לכות' סימן שאלה.

סוכנויות הידיעות מדווחות על מתי עזה.
הארץ דיווח על ההרוגים.

21:14: מספר ההרוגים בתקיפת בית משפחת א-דלו בצפון הרצועה עלה ל-12, מתוכם ארבעה ילדים וחמש נשים, בני משפחה אחת. סוכנות הידיעות הפלסטינית מען מדווחת כי מתחילת המבצע נהרגו ברצועה 72 בני אדם.
06:47: הפלסטינים מדווחים כי בשורת תקיפות צה"ל הלילה נהרגו 11 בני אדם, בהם תינוקת בת שנה וחצי, ילד בן 4, צעירה בת 19 ואשה בת 60. כ-70 בני אדם נפצעו, רובם בשכונת זייתון בצפון רצועת עזה.

דיווח רופאים לזכויות אדם – ישראל.
גם הראשית של ynet הבוקר מדווחת על ההרוגים בעזה.

בכל פעם שמוזכר הרג אזרחים בעזה מיד קופצת באוטומט התגובה הגנרית הבאה, כאילו מדובר בשני מושבים של נדנדה: כן, אתם מעדיפים שמיליון איש יחיו – ואי אפשר לקרוא לזה חיים – יום-יום תחת מטחי טילים 12 שנה? והתשובה היא לאאאאאא. חס וחלילה. אף אחד לא רוצה שאיש יחיה כך. אבל הרג אזרחים (בטעות, בטעות, בטעות, ובאשמת הפלסטינים: בגלל שהחמאס פועל מתוך אוכלוסיה אזרחית) עוד לא קידם את ביטול האיום.

עמירה הס על ישראל כקורבן. הבוקר היא מראיינת בכיר בחמאס, מחמוד רמחי, האומר ש"ההנהגה הישראלית נוהגת בטיפשות. היא רואה רק במרחק מערכת הבחירות שלה". הוא דורש את הסרת המצור הכללי והפוליטי.
משה ארנס מאשים ואומר שהחלטת אולמרט להפסיק את עופרת יצוקה הייתה שגויה. ועכשיו? אין פתרון, הוא אומר.
אלוף בן על מלחמתו בג'ני המחסלת. דורון רוזנבלום על האנשים שבעטו בקן הצרעות. לקחתי ממנו את הכותרת.
עמוס הראל בשאלות קרקעיות:

בדרג המדיני ובמטכ"ל אין התלהבות ממשית ממבצע קרקעי. זו נחשבת לאפשרות טובה פחות, שישראל תבחר בה רק בעל כורחה… בנסיעה בכבישי הדרום, בין הפצמ"רים, אפשר להבחין בכרזות המועמדים לפריימריס של המפלגות השונות, המתנפנפות ברוח. אחדים מהפרצופים שעל הכרזות נראים כעת מדי יום באולפנים, מדרבנים את ראש הממשלה לתת לצה"ל לנצח. נדמה שדווקא הצבא זהיר ומפוכח יותר ביחס למה שניתן באמת להשיג מן המערכה.

ידיעות נכון למלחמה: "מחכים לפקודה", עם התמונה הכי קרבית שאפשר.
ארבעה מדורי דעה בשער: ברנע (מתוך עמוד הדעות האחורי) אומר שדבר לא השתנה מאז עופרת יצוקה למעט שיפורים טאקטיים: חמאס לא נכנע, משטרו לא התמוטט, והמצב למעשה הורע: ישראל לא יכולה לגייס את מצריים לכפות הפסקת אש על חמאס. שורה תחתונה: איש, כולל נתניהו, לא בטוח שפעילות קרקעית תשנה את המצב.
סימה קדמון משבחת את עמיר פרץ על שלמרות המשקפת הסגורה ראה מחוץ לקופסה, ונלחם על קידום כיפת ברזל מול כל העולם. גם מזל מועלם במעריב מזכירה זאת. כנראה פרץ פנה ללבן הרחום.
אלכס פישמן בכתבה המרכזית ב-2-3 על המירוץ נגד הזמן להסדר ועל קצרים בתקשורת חמאס, ישראל, מצריים ונסיונות הסדר שונים שכשלו.
ירון לונדון מודה שתמונת המציאות המשתקפה בטלוויזיה, שם הוא עובד, פגומה:

שורה ארוכה של פיות מלהגים… הכתבים האומללים, שקולותיהם הצטרדו… מספרים על רקטות… ויירוטים…רובם מגמגמים, מיעוטם רהוטים… ובעצם אינם יודעים כמעט דבר, ואת המעט שהם יודעים, אינם מורשים לומר… והפרשנים… חוזרים איש על דברי רעהו… צוותי החדשות כה עסוקים בהחזקת המסך… עד שאין להם זמן, וכנראה שגם לא כוח דמיון וסקרנות לסקר את המתרחש מזוויות מרחיבות דעת. וזהו, אין לי זמן לסכם את הרשימה באיזו  (? V) דבר חוכמה. אני ממהר לאולפן כדי לקשקש לכם בראש.

יוסי יהושוע אומר שלצה"ל היו יעדים מאוד צנועים, ומבחינתו הוא כבר עמד בכולם, אבל לחצים מהדרג המדיני עלולים להובילו פנימה. כן, אי אפשר לשכוח שלמרות ההתקפות המסיביות של ח"א, חמאס עדיין זוקף ראש ומשגר יותר מ-100 רקטות ביום.

כפ' 8-9 – תמונה קבוצתית עם גיבורי היום: עובדי אלתא יצרני הכיפה.

בישראל היום כרגיל, אי אפשר להבין מי הדובר. קל המון כקול שדי. הכותרת הראשית (שוב שער חגיגי וכפול) מתחלקת לשני חלקים: "צה"ל מגביר הלחץ: 'קרובים לרגע האמת'".
מיהו הדובר, הקרוב כל כך לאמת? שיחשוף את עצמו, גם אנחנו רוצים להגיע אליה.
חיפשתי בנרות בידיעה. אין שום רמז למשפט הזה. אלוהים שבשמים, אולי אתה הוא הדובר בישר"ה, ענה לנו, בבקשה. מי אמר "קרובים לרגע האמת"?
לדן מרגלית יש משפט סיכום עצום: הפחות נוירוטי ינצח.
בקטע של יואב לימור יש רמז למילה אמת, אבל גם היא לא קשורה לראשית המסתורית:
"ואולם מבחנו האמיתי של המבצע לא ייבחן בתקשורת אלא בשטח"
כך מתוארת פה הפגיעה באזרחים "בחמאס נופפו במות אזרחים" (כות' בע' 12).
דרור אידר בקריאות קרב עם אלמנטים שואתיים: "תנו לצה"ל לנצח!"

מה שמעניין במעריב זו הכותרת ההגיונית, "החשש: הסתבכות בינלאומית" (שנאמר, זוהי הרתעה) וכן תמונת החיילים מגבם. התמונה הזו עומדת בניגוד לעמדה המסתערת של החיילים בידיעות. אהבתי.
גם הכות' בע' 2 מורכבת: "צה"ל נערך, השרים מסתייגים".
בכפ' 6-7 יש רמז לדברים שכבר שכחנו "יום של ניסים בדרום", אומרת הכותרת. מה הנס? הרי כאמור, היה ואנשים שומרים על ההוראות, הם לא ייפגעו.
ההרג בעזה מדווח בע' 8. סמי עג'רמי, כתב מעריב בעזה כותב שהיה זה היום הנורא ביותר בעזה. הכותרת "הימים הנוראים של עזה". זה רמז?
בחלק העליון של העמוד יש כיתמונה: "צה"ל בודק: המשפחה נהרגה עקב טעות בזיהוי". באתר יש תמונות זוועה מפוקסלות.

אורי אליצור קורא במקור ראשון לפגוע "פגיעה מסיבית באוכלוסייה האזרחית" בעזה.
במעריב לא מופיעים הדברים.

על פי הכותרות בעיתונים שלושת הרוגי קריית מלאכי מתו בגלל תקלה בכיפת ברזל, שלא יירטה את הטיל שפגע בבית בו היו. אלא שזה עיוות של המציאות: השלושה נהרגו מאחר שלא נשמעו להוראות פיקוד העורף, ולא נכנסו לממ"ד/ מקלט/ חד"מ, אלא התעקשו לצפות/ לצלם את היירוט/ שיגור וכו'. מה גם שהכיפה לא נותנת הגנה של 100%. וזה בלי שום קשר לתקלה כלשהי.
כל התחקירים מלמדים: כל (100%) מנפגעי העורף בישראל הם אנשים שלא הקפידו על ההוראות. כולם.
קחו למשל את הטיפש (כן, טיפש) שנהג אתמול ברכב שלו בחולון (כך עולה מהציטוט שלו ב-ynet) עת נשמעה האזעקה, שהבין פתאום שרסיס עף למנוע שלו, ואז הרכב החל לעלות באש. לא חסר היה הרבה שהרסיס יפגע בו ויהרוג אותו במקום, או שלא יספיק להיחלץ מרכבו. לא חסר היה הרבה כדי שתהיה כותרת "הרוג ראשון בתל אביב".
לפי ידיעות הוא יצא מהרכב כשנשמעה אזעקה. לפי מעריב אי אפשר להבין. גם לישר"ה הוא מספר שהמשיך בנסיעה, אבל פה דווקא משבחים אותו על ש"שמר על קור רוח: גם לאחר שהרסיס נפל על רכבו המשיך בנסיעה עוד כמאה מטרים". התחרפנתם?

זה הזמן לסגירת חשבונות כיפת ברזל.

דו"צ אמר אתמול בלילה כי יכולות השיגור של חמאס פחתו, וכי מאות טילים שכוונו לישראל נפלו בשטח הרצועה. אבל בפועל, חברים, שני טילים שוגרו אתמול לת"א. עלייה של 100% בשיגורים היומיים, מראשית המבצע.

לפי סקר הארץ, רק 30% תומכים בפעילות קרקעית בעזה.

סקריר דומה לקבינט הבטחוני המקומי
[poll id="62"]

ושוב מילואימניקים מתלוננים על מחסור בציוד ובמזון. כלום לא משתנה בצה"ל?

אומנם הבאתי את הסטטוס של גרשון בסקין בזמן אמת, אבל הנה ראיונצ'יק שלו עם ניר חסון בהארץ שדילגתי עליו.

בחודשים האחרונים קיים בסקין קשר שוטף עם אנשי החמאס והמודיעין המצרי… לפני כמה חודשים הציג בסקין לשר הביטחון את טיוטת ההסכם… שאמור היה להיות בסיס להפסקת אש קבועה… רוב סבבי האלימות האחרונים פרצו לאחר שישראל פעלה למניעת פיגוע או שיגור על ידי אחד מהפלגים הקיצוניים ותוך כדי הפעולה הרגה פעילים חמושים… "בישראל החליטו שלא להחליט, ובחודשים האחרונים נטלתי יוזמה לדחוף את זה בחזרה…הוא היה בן מוות. לא מלאך ולא חסיד של שלום", אומר בסקין על ג'עברי… "אבל עם חיסולו הם חיסלו גם את האפשרות להגיע להפסקת אש וגם את היכולת של המתווכים המצרים לתפקד. אחרי החיסול דיברתי עם הגורמים בארץ… הם אמרו לי 'שמענו אותך', ועכשיו הם מתקשרים לשאול אם שמעתי משהו מהמצרים או מעזה".

צרות בכותרות

וגם בגגות: "לא הכל ורוד", מכריז ישר"ה באטימות-על.
מה היה ורוד עד כה?


אלמנת ג'עברי: יום שחרור שליט היה היום המאושר בחיי בעלי.
או שאולי יום החטיפה היה היום המאושר בחייו?
מצחיק.

בלוגלנד/ רשת/ פייסבוק

זירת הבלוגים של הארץ. למה נקרא ערוץ הדעות החדש הזה בלוגייה? בגלל רוחב הטור? מה ההבדל בינו לבין ערוץ הדעות הקיים?
האם הכותבים ינהלו דיאלוגים עם הטוקבקיסטים?
עדכון הבלוגים אטי, ורובם, במקרה הטוב, מתוארכים ל-15 בחודש.
מישהו צריך לטפל בכל התאריכים הבעייתיים האלו המוצגים בעמוד הכניסה לבלוגייה.


הפוסט היחיד שמתאים לבלוג, לכאורה, מכל הבלוגים החדשים הוא זה של עופר אדרת על האשכנזים המתים של הארץ. הוא צריך להיות החלוץ שלפני המחנה. אם בלוגים לכתבי הארץ, ככה זה צריך להיראות.
מקרה אחר הוא הבלוג של טל שניידר, שקם כבלוג עצמאי והיום (כבר כמה חודשים) מופיע גם בהארץ.
עוד בלוג מעניין הוא של עינת קדם, עורכת לשונית, שתעסוק בו, שומו שמיים, בתיקוני לשון כאלו ואחרים.

ועוד בלוג תיקונים מהשבוע שעבר, של המגיהה/ עורכת לשונית המיתו-מיתולוגית ענבל קידר, אותה אני מכירה מימי מעריב על כל גלגולינו (גלגוליי וגלגוליה) בו. לבלוג של ענבל קוראים אלפוני, וגם הוא ירביץ בכם בינה.

שם תוכלו להסביר לה באריכות ובמלוא ההיגיון השמור לטוקבקיסטים, שאם מרב מיכאלי כותבת את שמה בלי י', על אפה וחמתה אתם תכתבו אותו עם י'. וכך גם לגבי יאיר רוה החצוף, שמתעקש לכתוב את שמשפחתו עם ו' אחת.

ר"ת של שתי העורכות הלשוניות הם ע"ק. ממממ.

לפני פיזור

בשנה שעברה התעצבנתם עלי כשתמהתי על הורים שקוראים לבתם בשם הנפוץ יתר על המידה, נועה (כן, כל נועה היא אחת ויחידה).
אתם מוזמנים לעשות זאת שוב.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה שערים, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

158 תגובות על בעיטה בקן צרעות

 1. ShulamiD הגיב:

  חיכיתי לפוסט. כבר דאגתי. נדמה לי שבדרך כלל את מפרסמת בשעות הבוקר. העיקר שהחזרנו לשיגרה (:

  אהבתי

  • velvet הגיב:

   תלוי מתי אני קמה, אם אני צריכה לצאת מהבית מוקדם, או מתי אני נרדמת

   אהבתי

   • ShulamiD הגיב:

    הבינותי. לא העליתי בדעתי שאת קמה מאוחר.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    אם שש בבוקר זה "קמה מאוחר", אז כן, יש ימים שאני "קמה מאוחר".

    אהבתי

   • ShulamiD הגיב:

    זה ממש מקודם. רק דאגתי. כנראה, בהשפעת הארועים .

    אהבתי

   • ז'ורז' סאנד הגיב:

    בשש בבוקר החתול עושה סיבוב שני על העיתונים שלך.

    אהבתי

   • ShulamiD הגיב:

    "סימה קדמון משבחת את עמיר פרץ על שלמרות המשקפת הסגורה ראה מחוץ לקופסה, ונלחם על קידום כיפת ברזל מול כל העולם. גם מזל מועלם במעריב מזכירה זאת. כנראה פרץ פנה ללבן הרחום" ( הדגשה שלי). אין כאן מקום לציניות.אני משווה בין הרגשתי ב"עופרת יצוקה" כאשר עמדנו באזעקות חסרי אונים לבין תחושהת ההקלה ( היחסית), עכשיו, כשאני יודעת שרוב הבומים ( לעתים שיישה ברצף) ששומעים באזעקות הם יירוט ולא נפילה על איזה בית או אדם. אם תשווי את מספר הפגיעות במהלך העופרת היצוקה יחסית לשיגורים תקבלי את התמונה הנכונה על ההחלטה של פרץ וכדאי להזכיר שאולמרט היה אז ראש הממשלה והוא אישר את ההחלטה של פרץ. נדראה לי שראוי להתגייס למימון כיפות ברזל נוספות.

    אהבתי

   • mickey הגיב:

    לא העליתי על דעתי שאת נרדמת

    אהבתי

 2. captain beefheart הגיב:

  כשהתותחים רועמים גם החרצובות משתחררות. רזי ברקאי אתמול, בתום ראיון עם תושב ב"ש שמכוניתו נגנבה כשיצא ממנה לתפוס מחסה: "אני מקווה שהמשטרה תשים את היד על שני החארות האלה".

  אהבתי

 3. יונתן הגיב:

  אורי אליצור קורא במקור ראשון לפגוע פגיעה מסיבית באוכלוסייה האזרחית בעזה.

  הוא לא אומר את זה בשום מקום במאמר, הוא רק אומר שלא משיגים הרתעה ללא פגיעה באוכלוסייה אזרחית. ה"קריאה" שלו היא פרשנות שלך

  אהבתי

  • velvet הגיב:

   הוא דווקא אומר זאת מפורשת, במקרה. והטקסט גם ממוסגר באדום :))
   שורה שבע עד תשע, טור שלישי.

   אהבתי

   • יונתן הגיב:

    הוא אומר שאי אפשר יהיה להשיג ניצחון/הרתעה ללא פגיעה באוכלוסייה אזרחית, אבל הוא לא אומר שיש לבצע פגיעה כזו. יש הבדל.

    זה כמו שאני אומר "אני לא אסגור את החודש אלא אם כן אני אשדוד את הפיצוציה ממול", זה לא אומר שאני אומר שאני בעד לשדוד את הפיצוציה. זה רק אומר שאני לא אסגור את החודש…

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    כמובן שאתה צודק. איך לא הבנתי.
    ולמען הסר ספק: אפילו אליצור יתפלץ מהפרשנות הרפה והרופסת שהענקת לדבריו הלוחמניים.

    אהבתי

   • הומר J סימפסון הגיב:

    דבריו של אליצור ברורים יחסית והוא אפילו מרשה לעצמו להעריך ששאלת הפגיעה באזרחים תעלה רק בסיבוב הבא.
    אין בדבריו קריאה לפגיעה באזרחים אלא ניתוח (שאפשר לחלוק עליו) שזה מה שישיג הרתעה.

    אהבתי

   • davidf הגיב:

    להלן פסק הבורר (מינוי עצמי):
    קראתי את החלקים שV סימנה, והתפלאתי לקרוא את ההערות שהיא קיבלה מהמגיבים, כי הדברים של אליצור ברורים.
    אז טרחתי וקראתי את כל המאמר של אליצור ומצאתי שהצדק דווקא עם המגיבים. כלומר, הדברים שV ייחסה לאליצור כאילו הוא "קורא לפגוע פגיעה מסיבית באוכלוסייה האזרחית בעזה" אינם נכונים.
    הנה תמצות מאמרו:
    הרתעה פירושה הימנעות משימוש בכוח מחשש לתשלום מחיר שהוא יגרור אחריו. היות והחמאס לא נמנע מלהשתמש בכל כוחו אלא להיפך – אנו נמנעים מלהשתמש בכל כוחנו בשל המחיר הבינלאומי, הרי שדווקא אנו נמצאים בצד המורתע.
    התקיפות שלנו בעזה עד כה לא יוצרות הרתעה כי אין בהם ליצור לחץ מכיוון האוכלוסיה על החמאס באשר הן כירורגיות ופוגעות יותר בחמאס מאשר באוכלוסיה. רק פעולות הכוללות פגיעה מאסיבית באוכלוסיה יכולות ליצור הרתעה כזו. את זה אנחנו לא עושים כי אנו לא מוכנים לשלם, נכון לעכשיו, את המחיר הבינלאומי הכרוך בפעולות מן הסוג הזה, והקרע הפנימי שיהיה בציבור בין תומכי הפעולות למתנגדיהם.
    לכן, מסיק אליצור, הרתעה ארוכת טווח לא תושג בסיבוב הזה. עוד הוא מוסיף שבסיבוב הבא כבר לא נוכל להשיג אפילו נצחון חלקי, כי כבר מיצינו את שיטת הפעולות הכירורגיות, ולכן לא נוכל להתחמק מהכרעה האם אנו מוכנים לשלם את המחירים הנקובים לעיל כדי ליצור הרתעה לטווח ארוך.

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    כן כך גם אני הבנתי, הוא קורא לפגיעה באוכלוסיה אזרחית מנימוקים, ולא לשם ההנאה. במבחן התוצאה אין הבדל. ולווט צודקת, תחיו עם זה, זה קורה פעם בעשור.

    אהבתי

   • davidf הגיב:

    אני לא יודע למה אתה קורא "מבחן התוצאה". שמי שקורא באופן שטחי את המאמר יכול להגיע למסקנה שאליצור קורא לפגיעה מסיבית באוכלוסיה?
    נו בימיית.
    אגב, איני אומר שאליצור אינו בעד פגיעה מסיבית באוכלוסיה. אני מאמין שהוא בעד כי הוא רוצה הרתעה לטווח ארוך וזו ניתנת להשגה, לשיטתו, רק באמצעות פגיעה מסיבית באוכלוסיה.
    אבל לא זה נושא דיוננו, אלא האם במאמרו הנ"ל הוא קרא לפגיעה מסיבית באוכלוסיה.
    בקיצור אם V חפצת דיוק, היה עליה למתן את קביעתה כאילו אליצור קורא לפגיעה מסיבית באוכלוסיה אזרחית.

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    כן, הוא קרא, לשם ההרתעה. ברור, סוף פסוק. ולווט צדקה, וכל הויכוח התמוה מיותר.

    אהבתי

   • davidf הגיב:

    הוא אכן עשה קשר הכרחי בין פגיעה באוכלוסיה לבין הרתעה ארוכת טווח. אבל בשום מקום במאמר (ואתה מוזמן לנסות למצוא ציטוט) הוא לא קבע שיש צורך בהרתעה ארוכת טווח.
    זה אולי מפליא אותך אבל הסיבה לכך היא ככל הנראה בגלל שעמדתו היא שאין אנו צריכים לאפשר לחמאס לשלוט בעזה בכל מקרה, גם אם הוא יעשה זאת תחת הרתעה ויימנע מלנקוט נגדנו בפעולות התקפיות. אם אני מבין נכון את גישתו של אליצור לפתרון הבעיה ברצועת עזה, על ישראל לכבוש את עזה, לגרש את שלטון החמאס (או סתם להשמיד אותו), ולהנהיג את אותה מדיניות שהונהגה ביו"ש מאז "חומת מגן", זו שהביאה לשגשוג, שלום ושלווה לפלסטינאים ולנו.

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    כל אחד קורא בין השורות מה שהוא רוצה, ברור שהטיעון שלך לא מופיע במאמר. אולי יתכבד אליצור ויבהיר, שהוא מתנגד לפגיעה באוכלוסיה אזרחית.
    בנתיים מופיע בדפוס ההפך המחפיר.

    אהבתי

   • davidf הגיב:

    היכן אמרתי שהוא מתנגד לפגיעה באוכלוסיה אזרחית???
    מי כאן קורא בין השורות (שלי) את מה שאין בהן?

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    סליחה שהאשמתי אותו באנושיות. בין השורות זה ההסבר שלך, שלא קיים במאמר. סער צריך להודיע על שילוב המאמר בתכניות הלימודים, הפריימריז מתקרבים.

    אהבתי

  • אורן הגיב:

   בלהט בעיות הבנת הנקרא של הקוראים, נשכח העיוורון של אליצור לעובדות. צה"ל פוגע באוכלוסיה אזרחית. או שיסובר לי שתינוק בן 11 חודשים עוסק בשיגור רקטות. אולי בעיני אליצור ההרג לא מספיק, ווכשקורה שייך לניסים של מעריב.
   טוב יש מי שסובל יותר.

   אהבתי

 4. ז'ורז' סאנד הגיב:

  סקר הארץ (שהובא למעלה) אמר את דברו

  אנו נמצאים במערכת בחירות והציבור המקוטב, ערב לכתו לקלפיות, אינו ממהר כל כך לפרגן להנהגה. מבחינה פוליטית בלבד – לא צבאית ולא אסטרטגית – המסקנה העולה מן הסקר, היא שזה הזמן לאקזיט. שכדאי מאוד למקבלי ההחלטות להתחיל לחתור לסיום המבצע. ניסיון העבר מלמד אותנו שמכאן ואילך זה רק ילך ויסתבך, ידשדש, יקרטע וידמם. ההתלהבות העממית המלווה כרגע את המכות שחוטף חמאס בעזה, תלך ותרד ככל שהתסריט הפסימי הנ"ל יקרום עור וגידים.

  .
  הסקרים ההסטריים של ביבי ככל הנראה לא שונים בהרבה. אי לכך הכונו לאות הסיום.

  אהבתי

  • rbakatze הגיב:

   איזו "הפתעה", המשכוכית של המיעוט הנאוריסטי קוראת לסיום המבצע..

   הרשי לי לנחש-
   אם התוצאות של הסקר היו הפוכות, גם אז הארץ היה קורא לסיום המבצע..

   אהבתי

   • ז'ורז' סאנד הגיב:

    איני מובילה עדר ולו מהטעם הפשוט שהשמאל מורכב מאינדיוידואליסטים. אתה- הולך אחרי העדר. מההה… מהה….

    אהבתי

   • rbakatze הגיב:

    מי דיבר עלייך?
    התכוונתי לעיתון הארץ..

    אהבתי

   • ז'ורז' סאנד הגיב:

    זה נכון גם לגבי העתון.

    אהבתי

   • לוחמה אלקטרונית הגיב:

    עדר גם עדר. אמנם עדר קטן יותר, אך מגובש, בטוח מאד בצדקתו ועליונותו על העדרים האחרים, וגאה בהליכתו בכיוון ההפוך מהעדר הגדול יותר. יש מקומות שבהם במקום להגדיר דבר כ"תרבות עדר" אולי כדאי לקרוא לו דעת הרוב, או דמוקרטיה, רחמנא ליצלן, אך את זה הס מלהזכיר במקומותינו.

    אהבתי

   • ז'ורז' סאנד הגיב:

    אם נחזור להתחלה- האקזיט כמעט מבושל. עוד יום יומים בתנור בחום בינוני. צריך לערבב ולהפוך מדי פעם.

    אהבתי

 5. אנונימי הגיב:

  כאשר הארץ מוצא את החייל שמתלונן שחסר אוכל ושתיה, האם צריך לקחת אותו ברצינות? אוכל זה חשוב אבל הרי לא רווחת החיילים או יעילות המבצע בראש מעייניו.

  בינתיים עמוס עוז והחבורה קוראים להפסיק הכל. באמת השלום מעניין אותו או היח״צ בעולם? פרס נובל בשנה הבאה אתם יודעים.

  אהבתי

  • ShulamiD הגיב:

   אולי מפני שעמוס עוז גר בערד? הטילים עוד לא הגיעו לשם. אוי חטאתי בלשון הרע ):

   אהבתי

   • אנונימי הגיב:

    ואם הטילים היו משוגרים לערד אז הוא לא היה מתהדר בזהות שמאלנית? לא שייך. הוא יודע שהשיירה תעבור בלעדיו אבל למה שהוא אומר יש משקל בסיכויים לפרס הארור ההוא.

    חלק גדול מהשמאל נמצא בכלל בברלין. אבנר עפרת חייל גל״צ לשעבר שופך את מררתו משם

    ״מכתב תשובה למפיקת גל״צ״

    http://ofrat.wordpress.com/2012/11/18/speech/

    אהבתי

   • אנונימי הגיב:

    מלחמות הבלוגוספירה.

    מאפיהו: יחי היקה החדש.

    http://mafyahu.wordpress.com/2012/11/18/עמוד-ענן-בעזה-מה-יש-לדעת-לקראת-ההסכם-עם/

    אני מתקשה לפתח סימפטיה או אף הבנה לכאלה שבאים להרוג אותנו. באשר לישראלים שדווקא יש להם סימפטיה לפלשתינים שחיים ויוצרים ויורים מעזה, אני לא מבין איך זה שהם עדיין לא גרים בברלין ומשתלבים שם בחיי הקהילה הישראלית המשגשגת.
    … אבל את העם אי אפשר להחליף. ומי בכלל רוצה. מי שרוצה להחליף את העם – יש לו בשביל זה קהילה ישראלית משגשגת בברלין ובאותו כסף גם עם חדש ונפלא, מסודר, מנומס, נקי ונחמד.

    יחי היקה החדש.

    אהבתי

   • rbakatze הגיב:

    הסיבה שהם לא חיים בברלין היא ששם הם ייאלצו להתפרנס מעבודת-כפיים ועבורם כמוה כעבודה-זרה

    אהבתי

   • ShulamiD הגיב:

    אפשר לומר שהתבדחתי (בחוסר טעם מופגן)אף כי אני מודה שהחשיפה לטילים שינתה את התודעה הפוליטית שלי בבחינת " ההוויה משנה את התודעה" ( אני מקוה שלא שיבשתי). עודני תומכת בפיוס, השלמה, נסיגה וכיוצ"ב ובו זמנית אני מתקשה להאמין שזה אפשרי בקונסטלציה הנוכחית

    אהבתי

   • ראש המדור הגיב:

    יש לו בשביל זה קהילה ישראלית משגשגת בברלין ובאותו כסף גם עם חדש ונפלא, מסודר, מנומס, נקי ונחמד.

    יחי היקה החדש.

    למרות שנתקלתי יותר מפעם אחת בבלוג של מאפיהו, לא ירדתי לעומק לעמדותיו. אני מקווה שהוא אמר זאת בציניות. כי "עם חדש ונפלא" זה לא.

    אהבתי

   • ראש המדור הגיב:

    איך אמרה לי קרובת משפחתי החיה בדרום, שהצביעה עד היום מרצ-עבודה-מרצ : "החיים תחת צבע אדום עם ובלי כיפות ברזל עושים שכל, כי הרי גם שיש לכאורה כיפת ברזל צריך כל הזמן לרוץ לממ"ד- זה לא הגיוני ולא סביר לחיות כך. אבל יש את הלב. "הלב רוצה להאמין שמי שמכה בנו יפסיק להכות שנוכל להתפייס והוא יפסיק להיות מכה".

    היא אגב, ככל הנראה תשמור על מסורת ההצבעה שלה.

    אהבתי

   • rbakatze הגיב:

    אז מה אתה אומר, מגיע לה?

    אהבתי

   • ניימן הגיב:

    ולמה שלא תשמור על מסורת ההצבעה שלה? הימין נכשל כשלון מהדהד במניעת הטילים. תנו לעבודה לנסות.

    אהבתי

   • אנונימי הגיב:

    ניימן, מה החברה בברלין -ישראלים ומקומיים – אומרים?

    אהבתי

   • ניימן הגיב:

    אין לי שמץ של מושג… אני מסתובב עם מתמטיקאיים, ומעבר לדאגה לשלום משפחתי אין להם באמת דעה בנושא.

    אהבתי

   • אנונימי הגיב:

    ברל

    אהבתי

   • אנונימי הגיב:

    בר

    אהבתי

   • אנונימי הגיב:

    ברלין ענקית עם ספייס עצום לכולם. האם יש לכם חיי קהילה מסוג כלשהו? במזג האוויר שם בכלל יוצא ל״קהילה הישראלית התוססת״ לפגוש אחד את השני או שכל אחד קופא בפינה שלו וחושב שהוא על גג העולם כי לפחות הוא בברלין. הכצעקתה? מה הגליק לחיות בברלין?

    אהבתי

   • ניימן הגיב:

    אני פה לתקופה זמנית בשביל לימודים. קטן עלי לענות עבור כולם 🙂 אני חי כמעט בלי קשר לישראליים אחרים, ואת מה שאני יודע על הקהילה הישראלית אני שומע מאחרים – כמוך בערך. אפילו בליין המסיבות הישראליות, משוגע, לא הייתי. אני לא רוצה לקשקש על עניינים שאיני מבין בהם..

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    אנונימי, ברלין מקיימת קהילה בינלאומית. חוקר ישב עם חוקרים, אמן עם אמנים. לנסוע לברלין בשביל לחיות בקהילה ישראלית זו פגיעה ברווחים.

    אהבתי

   • אנונימי הגיב:

    תגובה קולעת בבלוג של הגל״צניק הגולה:

    זה תמיד משעשע לקרוא את הגלצניקים לשעבר מהשמאל הרדיקלי שרק בדיעבד תוהים האם לא היה מוטב שלא יתגייסו כלל.בזמן אמת הם תמיד ידעו להיות אופורטוניסטים ולהבין ששירות בגלצ יסייע להם יותר מאשר סרבנות פשוטה אמיתית וכנה שתוביל אותם אומנם לכלא הצבאי אבל תותיר אותם עם מצפון נקי.קראתי דברים דומים בעבר מפיו של אורי אילון וסירבתי להתרגש מטיעוני הבדיעבד.״

    אהבתי

 6. הומר J סימפסון הגיב:

  מילותיו השנונות והשונות מהקונצנזוס לא מצליחות להסביר תשובה פשוטה לשאלה פשוטה- האם רוזנבלום סובר שאין לבעוט בקן צרעות?
  האם רוזנבלום סובר שיש לסבול בשקט את העקיצות המזדמנות?
  לו רצו למנוע את הבעיטה, היה על כתבי הארץ (המתנגדים למבצע) לעמוד בחזית הזועקים כנגד ההפצצות על הדרום בשלב שבו עדיין לא הוגדשה הסאה וביבי עדיין התגאה באיפוק.

  אהבתי

  • לוחמה אלקטרונית הגיב:

   לא זו בלבד שיש לסבול את העקיצות המזדמנות, אלא שיש לבוא בדברים עם הצרעות, לתת להן את כל מבוקשן כדי שישמנו, יירבו ויתפתחו. עד אשר בבוא היום יבקע קן הצרעות מעצמו, וענן סמיך וצפוף של חרקים ימלא את עין השמיים. או אז יבוא לציון ודורון רוזנבלום גואל.

   אהבתי

 7. ShulamiD הגיב:

  "אורי אליצור קורא במקור ראשון לפגוע פגיעה מסיבית באוכלוסייה האזרחית בעזה." מחריד. זו הסטה לרצח. והנימוק שכבר שמענו שהופרך,בכל המבצעים, שהלחץ על האוכלויסה יביא להתמרדות כנגד שלטונות חמאס ( אן פתח , בזמנו) חוזר על עצמו. הרי בכך הוא נותן לגיטימציה לירי הטילים על האזרחים בישראל.

  אהבתי

 8. שועלן הגיב:

  גם כן במסגרת הבלוגיזציה של העיתונות, דיווחים שוטפים אינם עוד דיווחים שוטפים, כי אם בלוג חי.

  אהבתי

 9. שועלן הגיב:

  ארנס אומר שאין פתרון?
  קבלי בלתי מספיק בהבנת הנקרא. זה קורה לך יותר מדי פעמים בימים האחרונים.

  אהבתי

 10. חייל זקן הגיב:

  כנראה פרץ פנה ללבן הרחום.

  לבן הרחום התעורר בעקבות קמפיין טלוויזיוני שהוקדש אתמול למציאת מועמד ביטחוני לשמאל. למען האמת רואי לציין שפרץ לא עשה דבר כדי לקדם את כיפת ברזל. וכך היה:
  פרוייקט כיפת ברזל התגלגל במפא"ת משנת 2004 תוך התנגדות של צה"ל. המנהיג החברתי מזרחי שהיה שר בטחון שנה הכריז לאחר מלחמת לבנון 2 ("נסראללה לא יישכח מי זה פרץ") כי כיפת ברזל היא הפרוייקט הביטחוני החשוב ביותר ומיהר לגבות את דבריו בהקצאה עצומה של 0 שקלים לטובת העניין. המנכ"ל, בוכריס, תמך, הרמטכ"ל שמונה על ידי הצופה במשקפת,אשכנזי, התנגד, וראש חברת העובדים לשכבר הסכים עם שניהם. הפתרון, כרגיל במקומותינו, לדבר ולהבטיח בלי לעשות דבר. הפרוייקט תוקצב בתקופת ברק לאחר שהוקצה לו מימון מיוחד מחוץ לתקציב הביטחון ובהמשך הצליחו גם לחלוב את האמריקאים.
  ולסיכום שיעור במתמטיקה של גנרלי כורסה לגנרלים אמיתיים:
  2 ימים, זה פרק הזמן שלוקח להביא גראד חדש מסודן כתחליף לגראד שהושמד בפעולה כירורגית מזהירה.
  20 שנה, זה פרק הזמן שלוקח לגדל שהיד חדש.

  אהבתי

  • שועלן הגיב:

   חיילים זקנים קוראים בדה מרקר?

   אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    או להיפך …

    אהבתי

   • ראש המדור הגיב:

    2 ימים, זה פרק הזמן שלוקח להביא גראד חדש מסודן כתחליף לגראד שהושמד בפעולה כירורגית מזהירה.

    נפתלי בנט שישב אצל אילנה דיין , הזכיר שהוא עצמו השתתף בכל המבצעים המיוחדים של צה"ל מאז שנות ה-90' ( לוחם סיירת מטכ"ל ומפקדי יחידת מגלן) אכן התייחס לכך שציד משגרים הפינצטה הוא חסר תועלת כאסטרטגיה (לעומת טקטיקה).

    בנט דיבר על חתירה למשהו אחר, עם מטרה אחרת שקרובה יותר להישגי סדרת מבצעי "חומת מגן" ביו"ש, החזרה מחדש של השליטה הבטחונית תוך חסימה פיסית של נתיבי ההברחה מסיני.
    כזכור החאמס וארגוני חבלה אחרים ביו"ש לא הצליחו לירות ולו רקטה אחת אל גוש דן שלמרגלותיהם.

    הקונספט של יצירת שטחי A B C מיו"ש שבו צה"ל שולט בגבולות ובעל יכולת להוציא את המחבל ממיטתו.

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    דברים שלא תקרא בדה מרקר…
    אין שום חידוש טכנולוגי בכיפת ברזל. ההתפעלות של העיתונאים מהיכולת לחשב את נקודת הפגיעה הצפויה אינה ראויה אפילו לתואר מגוחכת. חישוב כזה היה ניתן לעשות במחשבון מדעי מהסוג שהיה נפוץ בסוף שנות ה70 בכמה מיקרו שניות. התעשיה האווירית פיתחה מערכת ליירוט טילים בשם ברק כבר בשנות ה80. הגרסה המבצעית הראשונה שלה הותקנה בתחילת שנות ה90. העסקנים של משרד הביטחון שבחשו בקדרה דחפו את הפרוייקט לרפאל ללא מכרז למרות היכולת העדיפה של התעשיה האווירית שהיו לה כבר כל מרכיבי הטכנולוגיה: מכ"ם, מיירט ותוכנת הפעלה. מבקר המדינה ביקר את הקומבינה והפך עכשיו לאויב הציבור.

    אהבתי

   • לוחמה אלקטרונית הגיב:

    יש ויש חידוש טכנולוגי בכיפת ברזל, והראיה היא שלא בשנות ה-70, לא ה-80 ולא ה-90 לא פותחה מערכת שכזו ע"י אף מדינה או מעצמה. הקסאם והגראד הם מטרות מיקרוסקופיות, שמסלולן די בלתי סדיר. היכולת לעקוב אחריהן, לחזות את מסלולן, לברור מתוכן רק את אלו המסכנות אזרחים, ולשגר אליהן טיל מונחה שיירט אותן במעופן, היא בהחלט יכולת טכנולוגית עילית. אין ספק שבמהלך כל החישובים במחשבון מדעי אפשר להגיע לתוצאה הנכונה, אלא שעד שייורט הטיל הראשון באופן זה תושג הפסקת האש (או שכדאי לך מאוד להציע את כישוריך לרפא"ל או לפתוח חברה מתחרה).

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    לא פותחה מערכת שכזו ע"י אף מדינה או מעצמה

    ארה"ב החלה לפתח מערכת נגד טילים (קצת מסובך יותר ממערכת נגד רקטות) בימי הנשיא רייגן. מערכת הפלנקס מבצעת את אותם חישובים של מערכת כיפת ברזל מזה שנים רבות והיא בעלת יכולת לפגוע בפגז מרגמה.
    אכן אף מדינה לא פיתחה מערכת כזו מהטעם הפשוט שאין שום מדינה אחרת בעלת יכולת טכנולוגית שתתיר להפעיל כנגד אזרחיה טרור רקטי.

    שמסלולן די בלתי סדיר.

    אם לא היית בורח משיעורי פיסיקה בתיכון היו מלמדים אותך את משנתו של ניוטון שעל פיה מחשבים את מסלול הרקטה. לאחר גמר פעולת המאיץ המסלול הוא בליסטי כמו של פגז מרגמה. אין בכך שום אתגר חישובי.
    השיפור הטכנולוגי במערכת לעומת העבר הוא ביכולת הניהוג של המיירט.

    אהבתי

   • Toferet Ani Vetoferet הגיב:

    חז"ן, אתה מאבד נקודות.

    אהבתי

  • מישהי הגיב:

   הם התייעלו. הם מסוגלים במקרה הצורך להוציא שהיד תוך 14 שנים בלבד.

   אהבתי

  • mickey הגיב:

   זה בדיוק מה שאני מנסה להסביר לכל המתלהמים בימים האחרונים… תודה לך, עמיר, הצלת את כווו-לם

   אהבתי

 11. ראש המדור הגיב:

  לצקצקת הלשון, ניתן להכניס כמובן את רוני דניאל שהביע דעתו בשידור -בלי הפצצה נוסח רובע ד'חיה בביירות 2006, לא תקודם הרתעה אצל החמאס.

  כמובן, שמיד הוא זכה לטיבווליווד תיאטרלי ריטואלי של יועץ רב-המרצחים וחובב השדבים ערפאת, אחמד טיבי שקרא לו באולפן""מסית לרצח".

  מתוך הכרות רבה יותר של אליצור האג'נדה העקרונית שלו דווקא מדברת על מהלכים שחוסכים הרבה יותר חיי אדם לכל הצדדים במהלכים גדולים יותר מאשר המהלך המוגבל כיום וב 2009, אבל כל עוד התפיסה היא בניסיון לקנות שקט זמני- הרתעה חלקית לא תושג בלי מכה כואבת למטות החמאס שכולם יושבים בתוך בנייני מגורים מוקפים, במטות אונר"א ובתי ספר.

  אהבתי

  • avi הגיב:

   אליצור כתב דברים ברורים שלא משאירים מקום להרבה פרשנות. משום מה אנשים מתקשים בהבנת הנקרא ויש גם גם כאלו הבוחרים להוציא את דבריו מהקונטקסט שבהם הם נכתבו.

   להגיד שאליצור קורא לפגיעה מסיבית באוכלוסייה אזרחית ולהשאיר את זה כך הוא עניין בעייתי לכל הפחות. לא קוראים לי אליצור ולכן אסתפק במשפט האחרון בלבד, אבל אני מניח כשזה מגיע לימין מסוים מותר להסתפק בחלקי אמירות, למרות שאני ממש לא נמנה על חוג מעריציו של האיש. אליצור דיבר על פגיעה באוכלוסייה והוא הסביר שהוא מתכוון לתשתיות אזרחיות, מזון וכניסה למקלטים. בשום מקום הוא לא הציע פגיעה פיזית באזרחים עצמם, עניין שבהחלט היה יכול מובן ככזה אם לוקחים את המשפט "פגיעה מסיבית באוכלוסייה אזרחית" כפשוטו. יכול להיות שהוא יציע את זה יום אחד אבל הייתי מציע לחכות לזה קודם ואז לצטט אותו בהתאם.

   אהבתי

   • velvet הגיב:

    לא תרגמתי,
    לא פרשנתי,
    לא הוצאתי דברים מהקשרם.
    העתקתי מילה במילה. הבאתי את כל הטקסט שלו, מהתחלה ועד הסוף. מה בדיוק אתה רוצה ממני?

    אהבתי

   • avi הגיב:

    זה כמעט נכון דבורית, את בחרת להביא ציטוט מסוים שלא נכתב באמת ממש כך במקור בצורה שהבאת אותו, כמייצג של הכתבה. זה פרקטיקה עיתונאית מקובלת אבל במקרה הטוב זהו ציטוט חלקי ממשפט והוא כאמור לא מייצג את הרשימה ובצורה שהבאת אותו עושה לה למעשה עוול צורם. את הבאת את זה כציטוט וזה לא הציטוט המדויק כאמור, וגם אם היית מביאה את זה לא כציטוט אלא כמשפט המכיל בתוכו את התרשמותך זה עדיין היה עושה עוול לרשימה.
    נניח שלא כל הקוראים ואני בתוכם נכנסים לכל הלינקים וקוראים הכול אלא סומכים על התיווך שלך במקרים רבים. את באמת חושבת שעשית צדק עם מה שכתב אליצור, כי אם לא הייתי נכנס וקורא את מה שכתב הייתי חושב שהאיש קורא אשכרה לפשעי מלחמה ? מכיוון שאני לא בדיוק נמנה על חוג מעריציו ולא יודע מה לצפות ממנו אפשר היה לכאורה לקחת את הציטוט שלך ולהאמין למשהו שמעולם לא נכתב למעשה. זו דעתי ואת מוזמנת לתקן אותי אם אני טועה. אישית אני בהחלט יכול להאמין שנעשתה פה שגיאה לא מודעת ובכל מקרה לא הייתי מציע לאף אחד לרוץ מיד ולהפוך את זה לוויכוח שבסופו מישהו יטרוק את הדלת לבלי שוב.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    אבי, שום לינקים. כל הטקסט של אליצור, כולו, מובא פה בגלוי, בלי ללחוץ על שום קישור. שום פרקטיקה עיתונאית. הכל פה, לפניכם, למה אתה ממציא המצאות?
    אתה עושה מעשה מגונה באופן שבו הבאתי את הדברים. ותגובות מסוג זה גורמות לי לרצות להפסיק לכתוב את הבלוג. לחלוטין. כן, לגמרי.
    זאת הפעם האחרונה שאני מתייחסת לדברים שלך בנושא, ולמעשה של כל אחד אחר.
    אני מפסיקה להגיב סופית.
    תודה על שהבאת אותי לכך.

    אהבתי

   • avi הגיב:

    כמו שכתבתי לא הייתי מציע לאף אחד לרוץ מיד ולטרוק את הדלת וזה באמת כולל אותך עם כל סערת הרגשות. לא תמיד אני נכנס ללינקים או קורא את הכתבות הסרוקות שאת מביאה גם משיקולים של נוחות קריאה, מה לעשות ואני מניח שאני לא לבד, סתם שתדעי קריאה ראשונה שלי היא תמיד סריקה מהירה של הפוסט שלך דרך הסמארטפון, לא הדרך הכי נוחה לקרוא מאמרים ארוכים. חשבתי שהציטוט שהבאת כפי שהבאת עושה עוול למאמר . את טוענת שאני ממציא המצאות. אני חושב שזו מחלוקת לגיטימית ואולי מי יודע, אולי אני טועה. את האיומים בפרישה וכדומה אני משאיר תמיד לאנשים אחרים וטוב באותה מידה אם תעשי את זה גם את. אם זה קורה עכשיו זה בטח מהסיבות הלא נכונות. כמו שכתבתי באחת התגובות בימים הקודמים:"זה כנראה לא מקרה שבשעה טילים עפים כאן מעל הגגות, הדם מגיע לנקודת הרתיחה. זה יירגע ומין הסתם עוד ירתח שוב ואף יגלוש". אז זה גלש כנראה ובכל מקרה אני מאוד מצטער על התוצאה, יהיה הוויכוח אשר יהיה.

    אהבתי

 12. hakid הגיב:

  בהשלכה שראוי ללמד אותה במוסדות אקדמיים עשית לאורי אליצור בדיוק מה שהלנת שעושים לך. הוצאת לחלוטין את דבריו מהקשרם ואף הגדלת לעשות ומירקרת חלקים מהם כדי לחזק את הטיעון השקרי שלך. זה מעשה נבלה. ברור לחלוטין שהוא סבור שהדרך היחידה להכניע את חמאס היא באמצעות פגיעה קשה באזרחים. בין המרקורים שלך הוא מבהיר במפורש שהשאלות הנוגעות להחלטה הזו הן מוסריות, עקרוניות ושוודאי שהיא תגרור מחיר בינ"ל וויכוח קשה בחברה הישראלית. זו וודאי אמירה לגיטימית שאין לי ספק שיש גם אנשי שמאל יאמרו אותה (חיים רמון למשל שצפיתי בו מדבר ברוח הזו) משום שהיא אינה מחייבת את המסקנה האופרטיבית שכך יש לפעול, אולי להיפך, ועל זה כותב אליצור. ו
  ההיסטוריה הקצרה (מי אמר שימנים לא אוהבים ללמוד ממנה?) מלמדת אותי שדרכי סלולה לחסימה או למתקפה חסרת מעצורים בדמות "הלל המתנחל" או "פאקינג לך". בסדר. אחרי קרוב לשבע שנים של קריאה יומיומית ותגובות מדי פעם ותחושה שבחסות המתקפה הדוחה כלפייך מצד כמה מגיבים, שרובם המכריע ימניים לצערי (ואולי סתם טרולים?), החלטת להראות גם לציבור רחב יותר של קוראים ומגיבים תיקים יותר או פחות את הדרך החוצה (זו תחושתי מזה כמה שבועות), ייתכן שכך עלי לעשות.

  אהבתי

  • velvet הגיב:

   שקרן.
   לא הוצאתי כלום. הבאתי הכל. מילה במילה.
   לא פרשנתי. למה אתה ממציא?

   אהבתי

  • אורן הגיב:

   אליצור מתכוון לפגיעה באוכלוסיה האזרחית, מנסיון הדרך המהירה לסיים את המבצע ללא הישגים. נאמר והדרג המדיני מסוגל לעשות את הצעד שאליצור משתוקק אליו, הוא יופתע כמה לא מספקת החוויה.
   לא מבין למה את מבקש להחסם, יש תכניות פרישה מרצון בתנאים מועדפים.

   אהבתי

  • אור הגיב:

   יאללה יאללה
   דבורית הדגישה שני משפטים שאליצור כתב: שניצחון חד-משמעי אפשרי רק עם פגיעה מסיבית באזרחים, ושאפילו ניצחון חלקי מחייב פגיעה באוכלוסיה האזרחית.
   ולכל אלה שמתפלפלים כאילו היו הפרקליטים של אולמרט, הנה בוחן הבנת הנקרא בנוסח ״אלפוני״:
   מי חושב שאליצור רוצה שישראל תנצח?
   ההמשך הוא פשוט היקש לוגי.
   דבורית חזקי ואמצי, התפרצות אי השפיות התקופתית של הזכרים היא תקופה קשה במיוחד.

   אהבתי

 13. שועלן הגיב:

  ואולי החמאס הם אלו שבעטו בקן הצרעות?

  אהבתי

 14. Toferet Ani Vetoferet הגיב:

  לא מבינה איך (ובמה) סקר הארץ דומה לסקרירי של הקבינט הבטחוני המקומי?
  אשמח לידעונים.

  אהבתי

  • אורן הגיב:

   כן, זו בעית האמינות שלה (צריכה עוד עדשת זום, בכדי להבחין בשאריות).
   השאלות שונות לחלוטין . זה קורה לה הרבה בזמן האחרון.

   אהבתי

 15. שועלן הגיב:

  למה בפיגועים הנוראים של שנות ה-90 אף אחד לא הציע לפתור את הבעייה בעזרת מו"מ עם חמאס?
  השמאל הקיצון בישראל מדבר כל הזמן על מדרון חלקלק, אבל לא שם לב שהוא זה שמתדרדר בו.

  אהבתי

  • avi הגיב:

   בניגוד מוחלט לדימוי העצמי השקרי שלו השמאל הפונדמנטליסטי בעל המוח הקטן, הסובל ממחסור קשה באינטליגנציה בסיסית פטור משאלות כאלו. ברוטינה של אחת לכמה שנים הוא מעלה את המסקנה כתשובה האולטימטיבית לכל בעיה תחת השמש. מישהו מאיים עליך ברצח? למה שלא תפתח במשא ומתן מידי. רצחו לך קרוב משפחה? זה הזמן להיכנס למו"מ. חטפת בזה הרגע בוקס לפנים ונשברו לך כל השיניים? דבר ראשון עוד לפני שהולכים לרופא לפתוח בשיחות עם המכה.
   אני מניח שלו השנה הייתה 1941 המסקנה המידית הייתה ….. כמובן זה הזמן לעזוב את הנשק ולפנות בתחינה נרגשת להיטלר, אנא בוא לשולחן המו"מ. מדובר בתגובה אנושית של קבוצה הסובלת מתסמונת שטוקהולם קולקטיבית, מסתבר שיש כזה דבר כנראה והנה לך ההוכחה.
   במידה מסוימת הם אפילו לא אשמים. המחלה חזקה מהם.

   אהבתי

  • אורן הגיב:

   מאז החמאס ניצח בבחירות, אם ניתן לבלבל אותך בעובדות.

   אהבתי

   • אורן הגיב:

    זו תגובה לשועלן מהמדרון.

    אהבתי

   • שועלן הגיב:

    כל מי ששולט צריך לדבר איתו?
    למה אנחנו לא מדברים עם איראן?
    אז מדברים גם עם אבו מאזן וגם עם חמאס?
    ואם הרשות תתפרק ביו"ש להנהגות עירוניות, נדבר עם כל קבוצה בנפרד שם?

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    שאלה של תוחלת המו"מ. עם מצב היפותטי אין טעם להכנס לשיחות, גם לא עם ההיסטוריה (היטלר 41) לשאלה אם יש תוחלת, לא אני הכתובת, ברר עם המומחים באולפן. בעיקרון התיחסתי להבדל משנות ה90. אין לי יכולת לענות לשאלות ספציפיות על בסיס לעיסת עיתונים.

    אהבתי

   • שועלן הגיב:

    טוב.
    רק תיקון היסטורי.
    חמאס לא ניצח בבחירות לשלטון בעזה.
    את השליטה בעזה הוא השיג בכח החרב.

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    הוא ניצח בבחירות לפרלמנט של כל הרשות.

    אהבתי

   • שועלן הגיב:

    נכון.
    והיתה ממשלה בראשות הניה.
    אבל הרשות זה משטר נשיאותי.
    בכל מקרה, השלטון של חמאס ברצועה לא לגיטימי (גם לא מבחינה פורמלית) כמו שניסית להציגו.

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    לא הלגטימיות משנה, לפעמים מספיק דה פקטו, מקסימום נבקש רשות מעבאס. בכל מקרה אינו רק אירגון טרור.

    אהבתי

   • שועלן הגיב:

    כשתקבל רשות מעבאס תודיע לי.

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    הכונה למשא ומתן להפסקת אש, לא לחילופי שגרירים.

    אהבתי

 16. מישהי הגיב:

  ולווט, מאיזושהי סיבה רשום שבחרתי בסקר (חזרה ל?)הפסקת אש. בסיכום הסופי תעבירי קול אחד משם ללא יודעת.

  אהבתי

 17. Tzvika הגיב:

  כוסאוחתו ירון לונדון ודבריו ביום ומעשיו בלילה.

  עם כל הניסיון שלו, שיקח כמה ארזים כמו קירשנבאום ואחרים ויעשו טובה ילכו יטפלו באזובי הקיר של התקשורת. זה באמת כבר בלתי נסבל.

  פעם הרחוב היה מושפע מהתקשורת, היום הרחוב זו התקשורת.

  אהבתי

  • ראש המדור הגיב:

   על מה אתה מדבר?
   תן קישור.

   אהבתי

  • שועלן הגיב:

   אם הוא היה בגיל המתאים, ירון לונדון היה מסרב פקודה להתגייס.
   לסרב פקודה להתייצב באולפן בשביל חופן מזומנים זה כבר טו מאץ'.

   אהבתי

   • אורן הגיב:

    בעיקרון אני פוסח כאילו מדובר במצווה דתית. בחיי, ראיתי את טרילוגיית הסנדק וכל סרט מאפיה אפשרי בשבוע האחרון. נסיבות שלא בשליטתי מחייבות אותי להחשף לכמה דקות, וגורמות לצורך להצטנך בתנוחת עובר ולייחל למותי.
    במסדרונות האולפנים המחזות גרועים בהרבה. מפיקים זוטרים רודפים אחרי ח"כים ואלומילים מאופרים, המאיימים לעזוב אם לא יוכנסו מייד לשידור. לאחר שבוע הבכירים צריכים לעזור בנסיונות השכנוע של כל הנשבעים, שלא ידרכו בבית הוורד/ נווה אילן. לזה נוספים כל המבוכות והטעיות בזיהוי, חוסר תשומת הלב שמביאים לחשיפת כינויי החיבה הפנימיים: נודניק, טרחן, מגמגם וכו'.
    טוב בדרום יותר קשה (רקטות + ברברני השידור), בדרום הרחוק לא קל (פצצות-כיפת ברזל+קליפים של שהידים, פסוקי קוראן), אז התלונה של לונדון היא מטרד מיותר נוסף.
    נכון גם לגבי התגובה שלי, אז אני לא שולח אותה.

    אהבתי

 18. Tzvika הגיב:

  מהפוסט כאן למעלה:
  ירון לונדון מודה שתמונת המציאות המשתקפה בטלוויזיה, שם הוא עובד, פגומה:

  שורה ארוכה של פיות מלהגים… הכתבים האומללים, שקולותיהם הצטרדו… מספרים על רקטות… ויירוטים…רובם מגמגמים, מיעוטם רהוטים… ובעצם אינם יודעים כמעט דבר, ואת המעט שהם יודעים, אינם מורשים לומר… והפרשנים… חוזרים איש על דברי רעהו… צוותי החדשות כה עסוקים בהחזקת המסך… עד שאין להם זמן, וכנראה שגם לא כוח דמיון וסקרנות לסקר את המתרחש מזוויות מרחיבות דעת. וזהו, אין לי זמן לסכם את הרשימה באיזו (? V) דבר חוכמה. אני ממהר לאולפן כדי לקשקש לכם בראש.

  אהבתי

 19. yaniv of tel-aviv הגיב:

  בוז למתעצבנים.
  נועה הוא כבר שם מאוס לגמרי.
  קצת מקוריות, בחייכם.

  אהבתי

 20. משה הגיב:

  יש רק מקום אחד בטוח בארץ: בני ברק.

  מצד שני, שם יש סיכוי גדול יותר למות בתאונות דרכים.

  אהבתי

 21. davidf הגיב:

  תגידו, מה הסיפור עם המזרחן גיא בכור? למה לא רואים אותו באולפנים בימים אלה? הוא לא בארץ? או שהוא רוצה תשלום עבור כל הופעה שניה?… (מי שנמצא ברשימת הדיוור של gplanet ואינו נמנה על מנויי האתר, הבין)
  דווקא אוהב לשמוע אותו.

  אהבתי

 22. שועלן הגיב:

  צבע אדום, צבע אדום

  אהבתי

 23. davidf הגיב:

  מישהו יודע למה לא רואים בימים אלו את המזרחן גיא בכור עובר מאולפן לאולפן?
  הוא לא בארץ או שהוא דורש תשלום עבור כל הופעה שניה שלו? (מי שמקבל את מאמריו במייל אבל אינו מנוי על הבלוג שלו, הבין)

  אהבתי

  • אורן הגיב:

   יש מאמר שלו בגלובס, משווה את צה"ל לפיקאסו, הזכיר לי את זה. בתור מי שמחרים את מרתון האולפנים, אני מצטער על חסרונו.

   אהבתי

   • davidf הגיב:

    הנה המאמר באתר שלו, למי שרוצה על הבוקר זריקת גאווה ישראלית.
    ציטוט יפה משם בנוגע ליכולות המודיעיניות המוכחות שיש לנו בעזה:

    בהלצה אפשר לומר שעזה נחלקת לשניים: אלה שמתפרנסים מממשל חמאס, ואלה שמתפרנסים מהשב"כ, ואכן ארגון הטרור הזה כמעט שקוף לישראל, שיודעת מי בנה, מה בנה והיכן בנה.

    אהבתי

 24. שועלן הגיב:

  אורי אליצור עלה ב-nrg.
  לא ראיתי שום שינוי בטקסט.

  אהבתי

 25. עו"ד הגיב:

  בונד, הוא לא שוכנע. מה יהיה?

  אהבתי

 26. captain beefheart הגיב:

  מילא האמריקאית לא יודעת איך להגות ולכתוב שמות בערבית. אבל אין בהארץ אפילו אחד ששירת ברצועה ויודע שהמ"פ נקרא מואזי ולא מארזי?

  אהבתי

 27. מישהי הגיב:

  המדסלייק הגורף לא עבר פה היום. התופעה הזאת הפסיקה? כל כך הרבה תגובות עם אפס אדומים. לבלוג יש אווירה חיובית יותר מהרגיל. אפילו האיום של ולווט לשבור את הכלים (רק אחד כזה היום) נראה לי פחות חמור מבעבר. אולי סתם אני במצב רוח טוב כי אף אחד לא ירה עלי היום.

  אהבתי

 28. ז'ורז' סאנד הגיב:

  אשה נוספת הצטרפה לסימה קדמון ומזל מועלם בתשבחות לעמיר פרץ.שתלכנה להכין סנדוויצ'ים לחיילים.(טיזר לח.ז.)

  אהבתי

 29. ז'ורז' סאנד הגיב:

  בראשי המודפס של הארץ 3 תמונות מכמירות (בלי לינקים)
  – שורת חיילים עטופים בשקי שינה בין הנגמשים , אחד מהם חלץ את נעליו. (מצמרר).
  – ילד פלסטיני קטן מוציא את הבימבה שלו מבין הריסות ביתו.
  – חסר בית ישן על ספסל בגן- בעקבות עתירה נגד ע.ת.א. שדורשת להחרים את ציוד השינה של חסרי הבית כדי להרחיקת מהמרחב הציבורי.
  ——–

  – התשיעייה הסתגרה למשך שעות אל תוך הלילה כדי לדון בהפסקת האש. אומרים שהם צפו בסדרות של סרטי מאפיה.

  אהבתי

 30. davidf הגיב:

  תגידו, טובי הצלמים מוכנים עם המצלמות המשוכללות שלהם מול סוללות כיפת ברזל, וכל מה שאנו מצליחים לראות בשמיים זה את השובל הלבן של טיל היירוט, אשר לפתע נעלם, ואז במרחק של כמה מאות מטרים (מהשובל הנעלם) פיצוץ קטן לו אנו קוראים "יירוט".
  למה עדיין לא ראינו יירוט מקרוב? כולל הרקטה המושמדת במעופה?

  או שמא שידור תמונות כאלה בטלוויזיה אסורות מטעמי צנזורה צבאית? אבל אז היינו רואים יירוטים בצילומי תקריב ביו-טיוב.
  למישהו פתרונים?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s