פוסט אורח/ שוב לא נותנים לנשים להופיע בירושלים

מאת אודי רז, מוזיקאי תל-אביבי וחבר בתזמורת מארש דונדורמה

זה כמה שנים מקיימת עיריית ירושלים את פסטיבל "צלילים בעיר העתיקה", בו נערכות הופעות מגוונות תחת כיפת השמים בחינם ברחבי הרובע המוסלמי, הרובע הנוצרי והרובע היהודי. את הפסטיבל מארגנת החברה העירונית אריאל, השנה באמצעות חברת ג'קי בכר הפקות.

ביומו הראשון דרשה מפיקה מהזמרת של ההרכב דיוואן הלב להפסיק לשיר. בראיון מסביר המנהל האמנותי:

במהלך ההופעה ניגשו שני בחורים דתיים אל עובדת של חברת 'אריאל' ואמרו לה בצורה ברורה, 'אם את לא מורידה את הבחורה מהבמה יהיה פה רע מאוד, נפוצץ את ההופעה'. בהחלטה של רגע ומתוך חשש לאלימות היא פעלה מבלי לבקש רשות, עלתה לבמה וביקשה מהזמרת לרדת.

מדבריו ניתן היה לנחש שההחלטה הפזיזה תתוקן בהקדם. בפועל, קרה דווקא ההפך. הוא התנצל בפני הזמרת וביקש מההרכב לוותר על השתתפותה בהמשך הפסטיבל. "כנראה היינו צריכים למקם את ההופעה במקום אחר", אמר בראיון. אם כך, למה לא העבירו את ההופעות הבאות לרובע המוסלמי או לרובע הנוצרי? כך או כך, בשאר ימי הפסטיבל הופיעה הלהקה ללא זמרת.

אני, כמוזיקאי, לא הייתי נוהג כמו אנשי הלהקה, והחלטתם מאכזבת בעיניי. יש שיאמרו שאי-אפשר לשפוט אדם עד שהגעת למקומו. ובכן, הגעתי. תזמורת מארש דונדורמה, שאני חבר בה הוזמנה גם היא לפסטיבל, למופע משותף עם שלמה גרוניך. אחרי התקרית עם דיוואן הלב, התקשרו אלינו מחברת ההפקה ודרשו שבהופעתנו לא ישתתפו חברות ההרכב, הטרומבוניסטית לואיזה סלומון והמתופפת נעה סגל.

ירושלים היא ביתה של  התזמורת. הופעתנו הראשונה התקיימה בין דוכני הירקות של שוק מחנה יהודה. טסנו לפסטיבלים בקנדה, ברוסיה, בפולין ובסין, ניגנו מרחפים באוויר מעל טיילת בת-ים ובסירה בלב הירקון, אבל בשום מקום מלבד בירת ישראל לא ביקשו מאיתנו להיפטר מהנשים שבתזמורת. הבהרנו שלא נעלה לבמה בלעדיהן ומבחינתנו זו דרישה לבטל את ההופעה, ואכן, למרות הלחצים הופענו כמתוכנן.

בסיום ההופעה ניגש למיקרופון מנהיג התזמורת דותן יוגב כדי לספר על הניסיונות למנוע מהנשים בהרכב להופיע. בעודו מדבר, ניגש נציג של ועד הרובע היהודי וכיבה בכוח את מערכת ההגברה, צועק כי אלה שקרים. אחרי ההופעה ניגשו אלינו אנשים רבים והביעו זעזוע ודאגה. בדף הפייסבוק של התזמורת ובכתבות שפורסמו בנושא ב-24.3, 25.3, הגיבו הגורמים הרשמיים כך: "מדובר בתקלה של המנהל האמנותי, שאירעה שלא על דעת העירייה, הרשות לפיתוח ירושלים וחברת 'אריאל'."

מה התקלה? אם התקלה היא בכך שהתאפשר לנשים להופיע על הבמה המרכזית בפסטיבל, מעידים העונים על עצמם כי המצב התקין הוא אפליית נשים, המנוגדת לחוק. ואולי הם מתכוונים שעצם הרעיון למנוע מנשים להופיע הוא התקלה? הדברים שכתב ניר ברקת אכן יוצרים רושם כזה: "הדרת נשים… איננה מקובלת עליי ואמשיך לפעול נגדה."

הדרישה להרחיק נשים מן הבמה הייתה כבר לפני שלוש שנים, בפסטיבל לילות סתיו בעיר העתיקה. אז הגיעו הדברים אל חדשות ערוץ 2, וההופעה התקיימה לבסוף בעקבות התערבותו של ברקת. את דבריו אז היה אפשר לפרסם גם כתגובה לאירוע הנוכחי.
אני פונה, לפיכך, לברקת, לעיריית ירושלים ולחברה העירונית אריאל: הרי אתם יודעים מניסיון רב-שנים שוועד הרובע היהודי פועל למנוע הופעות של נשים, ושבעבר היו מי שאיימו באלימות, שפכו שפכים על במות והפכו שולחנות כדי למנוע פעילויות שלא מצאו חן בעיניהם בשטחו. האם הזהרתם את חברת ההפקה? האם הבהרתם לה שבירושלים לא נכנעים לאיומים כאלה? האם הנחיתם אותה מה לעשות במקרה שתיתקל בהתנגדות ובאיומים? אם לא, הרי שדבריכם ריקים וחסרי אחריות.

ולסיום, לפני שתגיבו אני רוצה לענות: שמעתי רבות שצריך לנהוג ברגישות ולהתאים את ההופעות למקום שבו הן מתקיימות, ושאי-אפשר לבוא אל תוך ביתם של תושבי הרובע ולהכריח אותם להקשיב לנשים שרות בניגוד לאמונתם. אניח בצד את העובדה שניסו יותר מפעם אחת למנוע מחברות התזמורת שלנו להופיע בנגינה (ולא בשירה) ואומר כך: הפסטיבל ממומן מכספי הציבור, ופתוח לכולו. אם מעוניינים להימנע מהופעה של נשים בו, כדי להתחשב ברגשות הקהל הדתי, יתכבדו נא ויימנעו גם מהופעה של גברים במקום, מתוך התחשבות בחוק שוויון ההזדמנויות בעבודה. ואת הבמה הראשית, הממוקמת דווקא ברובע היהודי אני מציע להעביר לרובע המוסלמי ולרובע הנוצרי, שתושביהם כנראה סובלניים יותר.
אודי רז

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה פוסט אורח, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

22 תגובות על פוסט אורח/ שוב לא נותנים לנשים להופיע בירושלים

 1. מיקי הגיב:

  שני דברים:
  1. העניין הזה יימשך כל עוד פוליטיקאים לא יפעלו – וכמו שנראה כרגע, הם לא מתכוונים לפעול.
  2. מרענן לראות מוזיקאי שמתנסח ברהיטות ומסוגל לחבר כמה משפטים ולהציג את טענותיו בצורה אינטליגנטית. אני לא מסתלבט, אני רציני

  אהבתי

 2. captain beefheart הגיב:

  שלום אודי.

  א. ירושלים כבר נפלה. נותרו מעט כיסי התנגדות קטנים אבל סה"כ הפסדנו. ראה זאת בתוצאות הבחירות שנערכו לאחרונה, הן אומרות הכל.

  ב. הסאונד שלכם מעולה. הגיע הזמן ל"קרב להקות" מול האורקסטרה של אבי ליבוביץ' and may the best brass win 🙂

  אהבתי

  • ערן טרבלסי הגיב:

   שלום קפטן,
   ירושלים רחוקה מלפול, והיא לא תיפול. תוצאות הבחירות האחרונות אינן מלמדות דבר מלבד ההומוגניות הרבה של החברה החרדית, שהובילה לכך שהמפלגה בעלת מספר הקולות הרב ביותר בעיר היא יהדות התורה. אבל מספר הקולות הרב ביותר (לא שווה) רוב הקולות. את יכול לראות זאת גם בהרכב המועצה העירונית – ליהדות התורה 8 חברים מתוך 31 (ולש"ס עוד 4, שלא כולם ממקור חרדי). זאת בזמן שאחוז ההצבעה אצל החרדים גבוה בהרבה מאשר אצל ההשאר (כ-70% לעומת כ-55%).
   הדרך היחידה שבה ירושלים תיפול היא שאתה ואנשים מסוגך תשכנעו יותר מדי אנשים בנבואתכם שתגשים את עצמה. למרבה המזל, לא תצליחו.

   אהבתי

   • captain beefheart הגיב:

    לא אתווכח איתך, אבל אסתייג מהכוונות שאתה מייחס לי. מבחינתי – עלו והצליחו ותהיה דרככם סוגה בשושנים ובחופש. חג שמח.

    אהבתי

   • ערן טרבלסי הגיב:

    מתנצל. נכתב בעידנא דריתחא.
    חג שמח גם לך.

    אהבתי

   • אודי הגיב:

    captain – אני מקווה שעוד יש תקווה לירושלים. כיף לשמוע שאתה אוהב את דונדורמה, אם תמצא במה מספיק גדולה לנו ולאורסטרה של ליבוביץ' יכול להיות תענוג לנגן יחד, יש הרבה חיבה הדדית בין הלהקות.

    ערן – קצת כמו שאמרת, אני חושב שהסכנה הגדולה היא בציבור שמשתכנע לשתוק ולוותר. צריך לסרב לקבל עוולות כמובנות מאליהן, ולהמשיך לפרסם אותן ולהעלות אותן על סדר היום הציבורי.

    אהבתי

 3. שמעון פרס הגיב:

  אז מה אתם יורדים? שיפוצצו את ההופעה, זה יגרום נזק להפקה, לא לכם, ואל תתביישו להכות אותם אם תותקפו

  אהבתי

 4. דתיה הגיב:

  חזק ביותר. כל הכבוד שלא הסכמתם להעיף את הנשים. ולכל ה"סובלניים" – מה פתאום סובלנות כלפי חרדים פנאטים? בשם איזה עיקרון בדיוק? אני דתיה – ופלורליזם לא מחייב אותי להיות סובלנית כלפי מי ששולל זכויות מאחרים. הם לא יודעים לגלות סובלנות כלפי נשים שכל חטאן היה לשיר, ועוד דורשים ממני לכבד את זה?! NO WAY. די לאלימות הזאת, ברגע שמדובר בנשים אז מותר לעשות להן הכל, הכל בשם ה"התחשבות" באחרים.
  אז עובדה – זכר ונקבה ברא אותם. נשים are here to stay. ואנחנו גם שרות. כדאי שהם יתחילו להתרגל לרעיון, כי זה לא הולך להשתנות בקרוב. 😉 🙂

  אהבתי

  • מיקי הגיב:

   השאלה היא איפה שמים את הגבול… למה הדרת נשים זה לא בסדר, אבל מימון הדת בידי המדינה זה כן בסדר?

   אהבתי

   • אור הגיב:

    שניהם לא בסדר. פשוט הדרת נשים הוא נושא הרבה יותר פשוט וקונצנזואלי תקשורתית מאשר תקצוב מוסדות דת ובפרדת הדת היהודית מהמדינה.

    אהבתי

  • אודי הגיב:

   תודה.
   אכן, יש פה שימוש ציני במושג סובלנות. אני מסכים מאוד עם דבריך.

   אהבתי

 5. הצאר ממדגסקר הגיב:

  מיקי בקשר לתגובה הראשונה שלך, לא נראה לי שהפוליטיקאים צריכים לפעול בנידון. הרי חוק מדינת ישראל ברור מאוד וירושלים, לפחות המערבית, היא כפופה בראש ובראשונה לחוק המדינה גם אם הם לא אוהבים את זה. מדובר כאן באכיפת החוק שבבירתנו עושה הרושם הוא לא מאוד פעיל. אני לא רואה שום הבדל בין מיעוט חרדי שמאיים באלימות למטרת הדרת נשים לבין קומץ אוהדי בית"ר שמאיים באלימות למטרת הדרת מוסלמים.

  אהבתי

 6. אור הגיב:

  היום (שבת) ב-11 בבוקר בגלי צה"ל, לקראת סוף תכניתו "פתוח בשבת", הקריא אלכס אנסקי כמעט את כל הפוסט הזה. לא הספקתי לשמוע אם נתן קרדיט בהתחלה.

  בטח יעלה לאתר היום או מחר.

  אהבתי

 7. einat162 הגיב:

  לעובדת היו 2 אופציות אחרות נכונות יותר (תלוי בהרכב הקהל):
  אופציה ראשונה- קהל גדול או רובו חרדי/דתי, לגשת לאחד מהשוטרים המאבטחים את האירוע, ולהגיש תלונה במשטרה (הם איימו עליה פיזית במכות).
  אופציה שנייה- קהל קטן ו/או חילוני דתי ברובו- לעלות לבמה, להצביע (ממש עם היד) ולחזור על אותם דברים, יחד עם הסבר למה היא מבקשת מהמופיעה לרדת מהבמה.

  גם חילונים יכולים לאיים ב"פיצוץ". גם אנחנו יכולים (וצריך) לעשות עליהום.

  אהבתי

  • אודי הגיב:

   מה שעצוב הוא שאם היו מאיימים באלימות אם לא יורידו נגן דרבוקה או זמר אתיופי לא היה סיכוי שמפיקה היתה דורשת ממנו לרדת מהבמה. איכשהו, נוצרה מידה מסוימת ומסוכנת של לגיטימציה לכזה מעשה כשמדובר באישה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s