הנתיב

yediot27.5.14isra27.5.14
maariv27.5.14haaretz27.5.14

26.05.14.inddmakor27.5.14

הכותרות

הרב פינטו חזר לישראל. ראשית בידיעות: "עסקת פינטו".

מה אנחנו יודעים על עמנואל ומירה ריוה, הנרצחים מבריסל?
אתמול הגיעו ארונותיהם. השניים עבדו ב"משרד רה"מ".
מי שכתב על כך אתמול זה אמיר אורן שהעלה את האופציה שההתנקשות הייתה פעולה מכוונת (המאמר מופיע היום בעיתון המודפס, בשער ובע' 5, שנאמר, digital first).

עמנואל הגיע ללשכת הקשר ליהודי ברית־המועצות לשעבר, ״נתיב״, ממשרד האוצר, שם התוודע לקהילת הביטחון, החוץ והמודיעין, ועמד בקשר עם צמרת הגורמים הממלכתיים. אחריו נקלטה גם מירה בגוף ממלכתי. שם, וגם כשהוצבה באחת משלוחות המשרד באירופה, היה לה תפקיד מינהלי בלבד. היא לא היתה מאטה הארי לא סילביה רפאל, לא ״סינדי״ מפרשת ואנונו. גם ב״גולני״ הרי היה הבדל מכריע בין מפקד הסיירת לבין שלם היחידה (תפקיד שבוטל פחות או יותר כשהלירות היו לשקלים), גם אם הוא פחות חשוב למי שרוצה לפגוע בחייל בחטיבת החי״ר, יהיה מי שיהיה.
ובכל זאת, ייתכן שהרצח בבריסל לא היה ״פשע שנאה״ או ״פיגוע אנטישמי״, אלא התנקשות מכוונת. השערה אפשרית זאת מתחזקת לנוכח תיעוד פעולתו של הרוצח. הוא נקלט במצלמות באופן הנראה מקצועני, כחיסול חשבונות. לא חיסול חשבים, אלא קרב במלחמה חשאית, אולי מתוך זיהוי שגוי של קרבנו המיועד.

בידיעות ממוקדים באבל הבנות. לא מוזכר מקום עבודתם של בני הזוג. גם לא ב-ynet (יש אזכור). בעמוד מודעות האבל יש מודעה מטעם המשרד לבטחון פנים.
riva(1)
בישר"ה מזכירים שאתמול פורסם שעמנואל עבד בנתיב.
דרור אידר בעוד טקסט משיחי: אירופה המנוונת לגויים האנטישמים, ישראל ליהודים.
(בטח אחד החיפושים הפופולריים השבוע בויקי יהיה נתיב).

גם ריצ'רד סילברסטיין כתב על כך לפני כן.

טמבור נמכרה לחברה מסינגפור. אי אפשר להימנע מהחרוז בכותרת.

הפתעה: שחיתות בנמל אשדוד.

קשה היה לשמוע לקרוא ולצפות באירוע הנורא על מות התינוק שטבע באמבטיה, זוהר ארגז.
המטפלת תוזמן לחקירה מאחר שהפכה לחשודה בגרימת מוות ברשלנות.

רעיון טוב: כל מסעדה תחזיק מזרק אפיפן, למקרה שאחד הסועדים נחשף לחומר לו הוא אלרגי.
אומנם אני חושבת שכל אדם שיודע על האלרגיות שלו צריך לדאוג שיהיה מזרק ברשותו, אבל הרעיון שיהיה גם במסעדות מוצלח. היוזמה היא של משרד הבריאות ושל האיגוד לאלרגיה ולאימונולוגיה (ידיעות).

לקראת הצעת החוק הצפויה, שתעסוק בהטלת אחריות פלילית על לקוחות הזנות, ערכה העמותה להסדרת הזנות סקר ממנו עולה שרוב תושבי ישראל, יותר גברים מאשר נשים, סבורים שזו לא עבירה פלילית (מעריב).

ישר"ה Vs ידיעות

גם היום מתנהל הקמפיין בשער: "בישראל היום חושפים מושחתים – בידיעות משתפים איתם פעולה".
(כרגיל, מקף מיותר ולא שייך).
למה הכוונה? להסתדרות המורים. מרדכי גילת מסביר: ישר"ה חושף את השחיתות וידיעות יוזם את פרויקט המורה של המדינה ומשתף פעולה עם יו"ר הארגון, יוסף וסרמן. בהמשך הטור של גילת (תחילת העמוד המודפס) מובאים דברי הכתב הפלילי, איציק סבן, המתאר את החקירה.

על פי התחקיר, הארגון — מוציא בכל שנה עשרות טיולים מאורגנים לחו"ל. לכל אחד מהמורים היוצאים נאמר כי כרטיס הטיסה שלו מסובסד בידי הארגון בהיקף של 50 דולר, בלי שנאמר להם שהם משלמים את המחיר המלא ולא מקבלים סבסוד. מהתחקיר עולה כי התרמית נמשכה שנים, והמורים לא ידעו שלא די שהם שילמו מחיר מלא, אלא שרימו גם את בני זוגם כאשר אמרו להם שהם משלמים מחיר רגיל ובפועל גבו מהם תוספת של 50 דולר. התחקיר חשף כי בכספי המורים מימנו בכירי ההסתדרות טיולי חינם לחו"ל למקורביו של המזכ"ל. וסרמן עצמו, כך נטען, נהג להתארח עם משפחתו בבתי מלון פרטיים, בעוד סוכנת הנסיעות הראשית לשעבר של הארגון שילמה חלק נכבד מהוצאותיו הפרטיות.

הידיעה הנושאת את הכותרת "מזכ"ל הסתדרות המורים – לדין" עם כותרת הגג "המשטרה ממליצה" מופיעה גם בידיעות, אך בתחתית ע' 38. ידיעה קצרה וללא תמונה.
הידיעה התפרסמה אתמול במארקר והיום בעיתון המודפס, בע' 21.

ארבעה מתושבי הרצליה משתתפים במשאל העם היום. כולם כמובן נגד הצעת החוק.
רק עמוד אחד, ע' 7 עוסק בענייני החוק ונוני מוזס. מחדל!
isralaw27.5.14

אגב, לישר"ה יש שירות בתשלום, שירות המנויים.

manuisra27.5.14

קק"ל וידיעות

בשער ידיעות יש עוד כותרת מעניינת, אותיות לבנות על רקע שחור: "כך מנסה שר השיכון להשתלט על מיליארדים של קק"ל".
בכותרת המשנה נכתב שהשר אריאל הגיע להבנה עם קק"ל: הוא ימליץ למי יוזרמו 2.5 מיליארד ש' מתקציבה. ובהמשך: האוצר: זה לא חוקי * היועמ"ש הורה לעכב את ההסכם". הידיעה מופיעה על פני כל ע' 8, וגם, באופן חריג למדי, במלואה, באתר כלכליסט.

בין היתר כותב ברנע

ראשי קק"ל נאבקים נגד כל ניסיון להלאמה. המאבק הוא אישי ופוליטי, ומושקע בו כסף ציבורי רב. המאבקים על כספי קק"ל נחשפו לראשונה בטורים שהתפרסמו במוסף לשבת של "ידיעות אחרונות".

צריך לזכור את הרקע: ביקורת שהושמעה נגד ידיעות על הקשר עם קק"ל (למשל ערוץ ynet), וכן תחקיר קק"ל של רביב דרוקר (וההמשך).
במארקר מתפרסמת הידיעה בע' 14.

רביב דרוקר, שהסתלבט אתמול עם הקירשנדונים על העברת הכספים, כשהקירש מכנים את קק"ל "מעצמה גדולה וידידותית לישראל", מנסה להבין היום את סבך השיקולים והעברות הכספים מפה לשם, משהו שנראה כמו נהר מתפתל ורב פלגים.

מי יהיה הנשיא?

[poll id="131"]

על פי כתבי ישר"ה, המועמדים הריאליים הם רובי ריבלין ובנימין בן אליעזר.
בישר"ה שכחו לכתוב שנתניהו עוד לא החליט במי לתמוך. ליתר דיוק שמו של נתניהו לא מוזכר בידיעה. כאילו, מה זה נוגע לו בכלל. ב-ynet מזכירים זאת. בהארץ תוהים אם נתניהו ישלוף שפן. בידיעות נכתב ש"נתניהו ממשיך לבחוש מאחורי הקלעים".

בלוגלנד/ רשת/ פייסבוק

חב"ה מוולווטת כותרות בידיעות ומתעצבנת: "שוביניזם, טיפשות, חובבנות".

אם תרצו קיבל כסף מהקרן החדשה לישראל (יוסי גורביץ).

יש אתר שקוראים לו פרוגי, יענו צפרדעי, והוא עוסק ביחסים, חדשות, בידור. מיועד כנראה לבני 17 גג. אחד הקטעים שם שואל: "מה תעשי כשנדלקת על המורה שלך?"
ואז כנראה מישהו אמר להם שם תגידו, התחלקתם על השכל?
אז הוסיפו פסקת סיום (אמממ, פעם שנייה ביומיים שאני נתקלת בתופעה), שאומרת, לא, סתם, זה בצחוק. אחחח, הסתימוּת.
עכשיו מה הפאנץ' ליין? שהדבר הזה הוא "מבית ynet". ככה כתוב ברגלית.
אופס, בינתיים נעלמה ה"כתבה". הנה רמז.
frugi

הצלם המוכשר אילן נחום בהדסטארט: עזרו לו להוציא אלבום צילום של תל אביב.

לפני פיזור

אממ. תחשבו כבר על משהו.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה שערים, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

28 תגובות על הנתיב

 1. מאיר הגיב:

  אם תרצו מענינים לי את הישבן אבל אמינות של עיתונאי היא נושא משמעותי. כדאי מאוד לקרוא את התגובות לפרסום של גורביץ. יש לגורביץ בעיה.

  אהבתי

  • חייל זקן הגיב:

   V, סוציאליסטים פתורים מ"שואו מי דה מאני"?

   אהבתי

   • אני חוזר לסורי.
    הקרן לישראל חדשה יכלה לפתור את כל הטענות הנוגעות לשקיפות (ולהוכיח על הדרך שהמוניטין האנטי-ציוני שגוי) בגליונות אקסל פשוטים שניתן להפיק מכל מערכת חשבונאית:

    דו"ח תרומות נכנסות:
    סכום | תאריך | זהות התורם | האם למטרה מוגדרת | תיאור המטרה

    דו"ח תרומות יוצאות :
    סכום | תאריך | שם הארגון | מטרה | פירוט השימוש בתקציב

    דו"ח כזה ניתן להפיק מכל מערכת לניהול כספים. מכיוון שהקרן פועלת בכפוף לחוקי ארה"ב אני משער שחוקי ניהול הספרים המקומיים דורשים פירוט מינימלי שכזה ולכן כנראה שהיכולת קיימת.

    מה הציבור הישראלי שעבורו הקרן הוקמה היה מקבל מהדו"ח?
    תמונה מלאה של מקורות המימון והגופים והפרוייקטים שקיבלו הקצאות מהקרן.

    מה הקרן, ארגון הפרוקסי המקומי (שתי"ל) ומאות העמותות והארגונים היו מקבלים?
    יכולת לסתום ליונים ול"אם תרצו " ולימין הקוצוני-קוצוני את הפה, אחת ולתמיד.

    אנשים חושבים, בבקשה. השוו בין עלות יועצי התקשורת והקמפיינים לטיפול במשברים התקשורתיים סביב שאלות המימון וההקצאה לעומת עלות הפקת הדו"ח החשבונאי.

    מכיוון שדו"ח מלא שכזה לא פורסם מעולם ואין ויכוח על הנזק שנגרם לארגוני הזיוע והקרן עצמה בקרב הציבור, האדם הטיפש עלול לחשוב שהקרן מעדיפה להסתיר מידע למרות הנזק כי המידע שייחשף יגרום לנזק גבוה בהרבה.

    גורביץ' במקרה הזה פעל כמו איש חושב קלאסי. לא בדק, סילף מידע ובעיקר האמין למסרים מהקרן.

    אהבתי

  • האמיר הגיב:

   בעיות האמינות של גורביץ אינן דבר חדש.

   אז מה מתברר? בניירת של "אם תרצו" אין זכר לקבלת תרומה מהקרן החדשה. מסקנה: הם מסתירים את התרומה הזו. עובדה שהם מסרבים לחשוף את הפירוט המלא של התורמים לעמותה כדי להוכיח שאין להם אחות.
   נראה שלקרן החדשה אין שום אסמכתה על מתן תרומה ל"אם תרצו", מעבר לצילום האתר של מטה המאבק וכו' שבו יש קישור לאתר של "אם תרצו". ביקשו מהם כמה פעמים לספק אסמכתה והם התעלמו. ביקשו מהם באותה הזדמנות גם פירוט מלא של הגופים להם תרמו ובקרן סירבו למסור. אבל הם מסרבים לא כי הם מסתירים שלהם דווקא יש אחות, לקרן יש סיבה לגיטימית לסירוב: הם הטובים ולכן לא יכול להיות שזה מסיבה שלילית בעוד שאם תרצו הם הרעים ולכן ההסתרה חייבת להיות מסיבה שלילית.

   באותו מקור ש"מוכיח" שהתרומה הגיעה ל"אם תרצו", יש קישור דומה לאתריהם של חברי כנסת. אם קישור לאתר של "אם תרצו" מוכיח שהעמותה קיבלה חלק מהתרומה, מה מוכיח הקישור לאתר של ח"כ שלי יחימוביץ' ונחמן שי, שמופיעים מיד מעליו? לפי דוברת הקרן, לא היתה שום תרומה לחברי הכנסת הנ"ל, כלומר היא בעצמה טוענת שהראיה שהיא הביאה לכך ש"אם תרצו" קיבלה תרומה מהקרן, לא מוכיחה קבלת תרומה מהקרן…

   אדם ישר היה מוצא אסמכתה לתרומה ומציג בפומבי (אל תספרו לי שבקרן אין רישום כמה הם תרמו למי) או מתנצל על הטעות וההטעיה. תסיקו מסקנות לבד.

   אהבתי

  • michael הגיב:

   הבעיה היא של אם תרצו כיוון שהעובדות מעקרות את כל טיעוניהם כנגד הקרן ומציגה אותם כפתטים צבועים שיעשו הכל כדי לקושש עוד כמה דולרים

   אהבתי

 2. חייל זקן הגיב:

  הוא נקלט במצלמות באופן הנראה מקצועני, כחיסול חשבונות. לא חיסול חשבים, אלא קרב במלחמה חשאית

  מקצועני כמו הפרשן. אם ככה נראה חיסול מקצועני אפשר לסגור את המוסד והשב"כ ולהסתפק במאבטחי הקניונים.

  אהבתי

  • האמיר הגיב:

   הטיעון של אורן בכלל משונה. אז הם עבדו פעם בתפקידים מנהלתיים לא בכירים בגוף ממשלתי עם קשר בטחוני כלשהו ולכן שלחו אחריהם מתנקש מקצועי?

   ההמשך אפילו יותר מביך: אולי זו טעות בזיהוי. חשבו שהם מישהו אחר. אם זה כך, מה הקשר לעבודתם בעבר? אם חשבו בטעות שהם מר וגברת בונד, הרי הם היו יכולים להיות אינסטלטור ומורה בפנסיה ולא בעלי קשר קלוש כלשהו לביון. כלומר עברם בשירות המדינה לא מעלה ולאמוריד עבור טעות בזיהוי.

   בקיצור, כל מה שיש לאורן זו ספקולציה פרועה. מתברר שזה מספיק כדי להופיע בעמוד הראשון של הארץ.

   אז אם כבר, גם לי יש: כל הסיפור הוא כיסוי אחד גדול. למעשה, הוא היה שתול של ה- CIA והיא סוכנת שב"כ שעקבה אחריו ללא ידיעתו ונישאה לו כדי לפקח עליו. כשהמפעילים שלו בלנגלי גילו שהוא נשוי לשב"כניקית, הם הסיקו שהאיש הפך מסוכן כפול לסוכן משולש וחיסלו אותו ואת אשתו.

   יופיע ב"הארץ"? הרי הסיפור הזה מבוסס בדיוק כמו ההשערות של אורן – כלומר בכלל לא.

   אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    אורן נמנה על אותם יודעי ח"ן עלומים שהודלף להם שמוזיאונים יהודיים הם רק מסווה לבסיסי מבצעים של המוסד. במרתפים החשוכים של אותם מתקנים תמצא אקווריומי ענק שבהם מגדלים כרישים.

    אהבתי

   • האמיר הגיב:

    עם לייזר? כי סתם כרישים מאולפים זה כבר לא שוס אצלנו.

    אהבתי

   • ארנון הגיב:

    האמיר, להסביר לך את חולשת הטיעון בפיסקה השניה שלך, או שתקרא שוב ותגלה לבד?

    אהבתי

   • האמיר הגיב:

    נוע נוע, סוף. החולשה שאתה חושב ששם, אולי באמת שם ואולי באמת היא חולשה, אבל אם לא תספר, איך אדע?

    אהבתי

   • ארנון הגיב:

    "אם חשבו בטעות שהם מר וגברת בונד, הרי הם היו יכולים להיות אינסטלטור ומורה בפנסיה ולא בעלי קשר קלוש כלשהו לביון. כלומר עברם בשירות המדינה לא מעלה ולאמוריד עבור טעות בזיהוי." – עדין הרוצח חיפש #ספציפית# את מר וגברת בונד ולא חיפש "סתם יהודים", כלומר ביצע חיסול ולא רצח גזעני.

    אהבתי

  • עובר אורח הגיב:

   מחלת הזלזלת המגחכת קטלנית מאוד, המיתה גייסות
   וקברה גנרלים. אני בשושואיות וצבאיות? שום
   כלום פחות מאפס. אנא הסבירוני מה כאן לא
   מקצועי? הרעל של חלאד משעל היה הרעל הכי
   מקצועי בעולם ו…בבריסל? 7.62 טוח אפס, המתים
   מתים והלא מקצוען נעלם באופן לא מקצועי. לפעמים
   פותחים חלון זכוכית עם אבן. לא תמיד צריך יהלום
   ומפתח פלאים. אבל מה אנחנו החפ"שים יודעים
   על עיסקי השושו ובעצם מה יודעים אמיר אורן ושות?

   אהבתי

 3. אני מאי שם הגיב:

  קראתי את הטור של דרוקר על קק"ל. חלש, אפילו חלש מאוד. לא משכנע- אפשר לכתוב טור דומה על כל משרד ורשות ממשלתית….

  אהבתי

 4. ברטה הגיב:

  לדעתי כששני בני הזוג עובדים 'במשרד ראש הממשלה' זה חוסר אחריות הורית. ולא, זה לא אומר להפסיק לנסוע יחד, למרות שהורים רבים אינם עולים על אותה טיסה .

  אהבתי

 5. imanuel הגיב:

  דליה.
  פשוט דליה.
  אה צריך גם שם משפחה?
  אז דליה איציק. היא הרבה יותר שווה מדורנר.
  דורנר קצת יבשה, וגם מפחידה. וגם שופטת.
  וגם הקארה הזה, הוא לא יושב עליה יפה.
  איציק היא כמו דודה שנהיית פתאום עשירה,
  מזכירה את מירי אחרי שרובן מת.

  חבל, היתה יכולה להיות אחלה פקחית חניה. סליחה, נשיאה.

  אהבתי

 6. יהודית הגיב:

  ארגון המורים אינו הסתדרות המורים.ובזה לא אמרתי שבארגון אין מעשים מושחתים.

  אהבתי

 7. hunyuc הגיב:

  לא נפרגן לכם את קריאת "מעריב השבוע"? http://www.jpost.com/Maariv/DailyPrint.aspx

  אהבתי

 8. מילטון פ. הגיב:

  לפני די מזמן עסקתי בארגון טיולים לחו״ל. בכל טיול יש מארגן/ מלווה או סתם איזה בן אדם שממומן ע״י המטיילים, אם הם יודעים על כך או לא. הרבה טיולים מאורגנים ע״י מקומות עבודה ואז קורה לא פעם שאיש ועד העובדים הוא המלווה. 50 שקלים הוא סכום קטן עבור טיול מאורגן ומי שרוצה לצאת לטיול עם החברים לעבודה לא איכפת לו בדרך כלל לשלם עוד 50 שקלים. כאשר גוף גדול (כמו קופת חולים, התעשייה האווירית, הסתדרות המורים וכיו״ב) מארגן מספר רב של טיולים המארגנים מקבלים די הרבה מחברת הנסיעות ושם יש כסף גדול ולאו דווקא הגון.

  אהבתי

 9. פינגבאק: פרוייקט 300: תקרית אנטישמית? לא כל כך מהר | החברים של ג'ורג'

 10. יוני הגיב:

  דבורית את טועה
  וואינט כן פרסמו איפה עבד עמנואל ריוה שנרצח בפיגוע בבריסל
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4523362,00.html

  אהבתי

 11. הבה נבחן את ההכרזה:

  בניגוד לאם תרצו, מעולם לא קיבלתי תרומה מהקרן החדשה. אני בכלל לא בטוח שמותר להם לתרום לאנשים פרטיים ולא לארגונים, ועל כל פנים מעולם לא ביקשתי ולא קיבלתי מהם תרומה.

  -אל מול ההצהרה הבאה.

  (גילוי נאות: אני כותב עבורם בלוג בתשלום)


  –בחן את עצמך לאנשים חושבים–
  עמותת 'יש דין' משלמת לפרילנסר עבור השחרת ישראל בבלוג בעזרת כסף מהקרן לישראל חדשה שהתקבל ממדינות זרות האיחוד, קרן סורוס, קרן פורד וחברים יקרים אחרים.
  הפרילנסר מכריז בדיון שלא קיבל תרומה מהקרן.

  אתה שוב צודק, איש חושב. כסף כתרומה אמנם לא קיבל אבל כסף כתשלום- איגן!.
  כיצד תתאר את התחושות שעולות בך כלפי טענתו?
  באיזה ביטוי נפוץ היית מכנה את הטענה ובאיזה טון היית בוחר להשתמש?
  האם הקירות רעדו כמו פעם, כשדירבקת לראשונה?

  ש.ב (בראש מילה)
  מדוע איש חושב,- מדוע אזרחי אומות העולם מתייחסים בצורה דומה להפליא לאלה שבעבור שכר מגופים חיצוניים ועוינים פועלים כנגד עמם?

  אהבתי

 12. ברטה הגיב:

  בהארץ מודעה רב משמעית של משרד ראש הממשלה-
  ראש הממשלה
  ממשלת ישראל
  והעם בישראל
  אבלים על מותם של
  בני הזוג
  מרים ועמנואל רויה ז"ל
  (*כך במקור) הי"ד
  אשר נרצחו בפיגוע הירי במוזיאון היהודי בבריסל ,בלגיה
  ומשתתפים ביגון הכבד של המשפחות.
  קרלו שטרנגר מסביר את הלך רוחו של נתניהו

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s