נאסף אל אבותיו

 

yediot8.8.14haaretz8.8.14

isra8.8.14maariv8.8.14

makor8.8.14

gufot7.8

אני מקווה שקראתם את הידיעה הזו.

ראש הממשלה נפגש עם נשיא הצלב האדום פיטר מאורר וביקש ממנו לסייע בהשבת גופותיהם של סמ"ר אורון שאול, שהוכרז כחלל צה"ל שמקום קבורתו לא ידוע ושל סגן הדר גולדין. "נעביר סיוע הומניטרי לעזה", אמר נתניהו

זה לא שאני רוצה להחליף את עיסוקי ולקבל משרה במכון הפתולוגי באבו כביר, אבל האירועים הקודמים השבוע כמו גם הידיעה הזו מביאים אותי להעלות על הכתב הרהורים מתמשכים: ההבדלים בין ה"ממצאים" של אורון שאול לאלו של הדר גולדין הם ברמת הניואנס, כנראה. ובכל זאת, שאול הוא "חלל שמקום קבורתו לא נודע" ואילו לגולדין נערכה הלוויה.
השאלה מה מפריד בין יש הלוויה לאין הלוויה מטרידה אותי מאוד. ההכרעה היא כנראה על חוט השערה, ליטראלי. אבל כל בר דעת, וגם לא בר דעת שיקרא את הכתבה הזו, ויחבר את כל הנתונים שיש לו באשר לשני החללים הללו, יחוש מועקה וחוסר הבנה. אפשר לראות את זה גם בתגובות ב-ynet.
ואחרי שתתקבל הגופה של גולדין תהיה עוד הלוויה?

עמוס הראל וגילי כהן החלו לתחקר את מה שהתרחש ברפיח ביום שישי, 1 באוגוסט. כבר בתחילת דבריהם הם מסייגים ומסבירים שהתבססו על הצד הישראלי בלבד (למה בעצם?), ושצה"ל לא מנדב מידע, מאחר שהוא יודע שעיני כל העולם נשואות, משפטית לפחות, למה שאירע שם.

עכשיו, מה מצא סגן איתן במנהרה? השניים כותבים

פריט צבאי שלו שסייע מאוחר יותר להכריז על הנעדר כחלל, משום שניתן היה ללמוד ממנו על חומרת פציעתו. בהמשך נכנס למנהרה כוח נוסף, שכלל קצינים ולוחמים מסיירת מטכ"ל. כוח זה הוא שאיתר במנהרה פריט נוסף, שהביא בהמשך להשלמת התמונה ולקביעה הסופית שגולדין נהרג וכי ניתן להביא אותו לקבורה על סמך מה שנאסף.

אישוש לדברי הקפטן:

מקורות צבאיים אמרו ל"הארץ" כי היה זה נוהל חניבעל האגרסיבי ביותר שהפעיל צה"ל מעודו. לצד היחידות המיוחדות והסריקות של כוחות גבעתי, נכנס טור של גדוד שריון לעומק של כקילומטר בשטח הבנוי ברפיח, בתנועה מהירה. נסרקו המסגד הצמוד למנהרה ומוצב סמוך של חמאס והופעלה אש כדי למנוע את הוצאת הקצין השבוי מן השטח. נוהל חניבעל מאפשר לנקוט סדרה של אמצעים כדי לסכל חטיפה… ברפיח קרה משהו אחר: הכוחות התקדמו לאזור שממנו לא פונו אזרחים ואז הפעילו אש כבדה כדי לבודד את המקום. הם גם נזקקו לסיוע אווירי אגרסיבי מן הרגיל, משום שפעלו באזור מאוים שלא נסרק קודם לכן והתמודדו עם אויב שנפרס בטווחים קצרים מהם. האזרחים נלכדו בתווך שביניהם. זו כנראה אחת הסיבות לשיעור הנפגעים הרב – בין 130 ל-150 הרוגים פלסטינים ומאות פצועים, לפי מקורות ברפיח. גם כעת, לא ברור כמה מן ההרוגים והפצועים היו פעילי חמאס.

ניתוח מעניין מאוד ברוטר של אסון הפילבוקס, שלב אחרי שלב.

אופס, תיקנו

(ynet, תודה לדוד אסף)

lohem8.8.14

משתכשכים בביצה

הקטע ההורס במי נגד מי הוא על הישות יובל יועז הנדל. אל תחמיצו.

לפני פיזור

הבאתי אתמול את הסקריר הזה, הבודק כמה מקוראי הבלוג גויסו בצוק איתן. העירו לי שלא הייתה אופציית סימון למגויסים הרבים שהחליפו את הסדירים ביו"ש. אז הוספתי אתמול, והנה אני מביאה את הסקריר גם היום. נו, זה לא סקריר שמיועד לשיווק אקדמי, והוא לא נעשה לפי כללי הניהול התקין, אבל לכן זה סקריר.
חולדה עם רין רן, כמו שאני נוהגת לומר.
[poll id="140"]

שישי קצר, חופשה. זוכרים? ביי.

אודות דבורית

שום דבר מיוחד
פוסט זה פורסם בקטגוריה שערים, עם התגים , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

109 תגובות על נאסף אל אבותיו

 1. אחד שיודע הגיב:

  כבר לפני יותר משבוע הבאתי קישור לניתוח סרטון הפיגוע בפילבוקס (שאגב, נמחק מרוטר).

  אהבתי

 2. מאיר הגיב:

  איך אישוש לדברי הקפטן? בכתבה בהארץ נטען שנוהל החניבעל האגרסיבי הופעל כשלא היה מידע אם החטוף בחיים במטרה למנוע בריחת החוליה. כלומר אגרסיבי ככל שיהיה היתה לו מטרה מעבר לנקמה גרידא.

  אהבתי

  • מאיר הגיב:

   הנה הציטוט המלא שמשום מה את נמנעת מלהביא:
   "לצד החיפושים במנהרה, שלא הביאו לאיתורו של גולדין, הופעל במקביל "נוהל חניבעל" לאיתור החטוף. ההחלטות התקבלו בשטח, במפקדת חטיבת גבעתי שפעלה בקרבת רפיח, אך קיבלו בזמן אמת אישור מאוגדת עזה ומפיקוד הדרום. מקורות צבאיים אמרו ל"הארץ" כי היה זה נוהל חניבעל האגרסיבי ביותר שהפעיל צה"ל מעודו. לצד היחידות המיוחדות והסריקות של כוחות גבעתי, נכנס טור של גדוד שריון לעומק של כקילומטר בשטח הבנוי ברפיח, בתנועה מהירה. נסרקו המסגד הצמוד למנהרה ומוצב סמוך של חמאס והופעלה אש כדי למנוע את הוצאת הקצין השבוי מן השטח."

   אהבתי

   • velvet הגיב:

    מזתומרת "משום מה". מטרתי היא לזרות חול בעיניכם ולהעלים מכם מידע.
    אני מתפלאת עליך.

    אהבתי

   • לירון הגיב:

    "נוהל חניבעל מאפשר לנקוט סדרה של אמצעים כדי לסכל חטיפה… ברפיח קרה משהו אחר", שלוש הנקודות מוציאות את מה שנאמר לחלוטין מהקשרו!

    הנה הציטוט:
    "נוהל חניבעל מאפשר לנקוט סדרה של אמצעים כדי לסכל חטיפה. הוא גם מתיר את סיכון חיי החטוף כדי לעצור את החטיפה, אך זהו סיכון מחושב. קצינים בכירים במטכ"ל הבהירו השבוע כי הנוהל אינו מתיר הרג מכוון של החטוף במטרה לעצור חטיפה. אולם, קיים הבדל בין הנוהל הכתוב לתורה שבעל פה, כפי שמבינים אותה חלק מהמפקדים בדרג הזוטר והחיילים. בעיני חלקם, גם הריגת חטוף עדיפה על הצלחת חטיפה.

    המטרה הראשונה של הפעלת הנוהל היא לבודד את השטח שבו אירעה החטיפה ולמנוע את יציאת החוטפים ממנו. במסגרת זו מופעלת אש מסיבית. אלא שברוב האזורים ברצועה צה"ל לחם לאחר שקרא לתושבים הפלסטינים לעזוב את השכונות. רובם נענו – והקרבות התנהלו מול חוליות חמאס שארבו במקומות מסתור, כמעט בלא נוכחות אזרחים. ברפיח קרה משהו אחר: הכוחות התקדמו לאזור שממנו לא פונו אזרחים ואז הפעילו אש כבדה כדי לבודד את המקום."

    כלומר בניגוד לרושם שעולה מהציטוט שהבאת, לא נאמר שהמטרה לא הייתה סיכול חטיפה, אלא שהפעם הסיכול בוצע באיזור רווי אוכלוסייה בלתי מוערבת שלא התפנתה!!

    אהבתי

   • מסמך הנחיות של החמאס קורא לטרוריסטים לירות מתוך האוכלוסיה בגלל המגבלות ההומאניות שצה" פועל בתוכן -ובנוסף יש עדויות שחמאס איים וירה על תושבים שהעזו לעזוב אזורים בעקבות אזהרות צה"ל.
    חלקים מקוטקסט הלחימה בעזה שלא מעניינים אף נאור מקצועי. נולדנו אשמים נו.

    אהבתי

   • avi הגיב:

    כל הדיבורים האלו על חניבעל…

    הלוואי שהמפקדים בצבא ילמדו גם משהו מחניבעל ופילוסופיית ניהול המלחמה שלו ולא יתחפרו רק בנהלים.

    אם יש סיכוי שאי פעם יכתבו או ילמדו על המלחמה הזו זה יהיה בקורס
    "פנטזיות ואילוזיות בשדה הקרב המודרני או איך רצינו בסך הכל לחזור הביתה בשלום ובמקום זה קיבלנו מלחמה"

    אהבתי

   • הינשוף של מינרווה הגיב:

    אתה מעלה נקודה מעניינת:
    איך קראו לנוהל שבו נחטף חייל בצבאו של חניבעל?

    אהבתי

   • אורן הגיב:

    את נוהל חניבעל לקחו דווקא מהרומאים שסרבו לתשלום כופר על השבויים שלקח. אך "נוהל חניבעל" נשמע יותר יפה ואכזרי, ואבי רוצה את נוהל קרתגו של קאטו הזקן.

    אהבתי

   • מאיר הגיב:

    והנה מה שאמר הקפטן:
    ZIKI:
    סתם ככה הרגו 130 אנשים ברפיח?
    אפילו בלי תירוץ של חניבעל?
    captain beefheart:
    כך נראה.
    והדבר הזה עוד יעלה וידובר ותכינו את עצמכם לגולדסטון 2. יותר מדי אנשים היו וראו ושמעו והבינו ויעידו. הצלבתי קצת מידע עם אנשים נוספים והתמונה רק מתחזקת.

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    אם למח"ט יש כיפה לעובדות ולהגיון אין חשיבות

    אהבתי

   • רן הנרגן הגיב:

    וינטר הרוויח את זה ביושר. אני לא חושב שוינטר הוא המחט הדתי היחיד בגזרת הרצועה. אבל הוא היחיד שמגייס בראש חוצות את יהוה צבאות להלחם לצידו.

    אהבתי

   • חייל זקן הגיב:

    דומני שצדיקי הבלוג התרעמו בעיקר על הגיוס של תותחי 155 מ"מ. האם אתה מכיר מח"ט בצה"ל שלא היה נוהג כמוהו בנסיבות דומות?

    אהבתי

   • שו שושו הגיב:

    איפה הבעיה? האזרחים שלהם אינם חלק מהמערכה? רק "שלנו"? או שאתם מבכרים מלחמה שתהיה מלחמונת עדינונת יותר כזה כאילו? כמה צקצוקי לשון – ככה כמה מאוסים המה. מלחמה זה בשביל להשיג יעדים ובדרך הורגים ונהרגים. לא רוצים להרוג? תמצאו דרך אחרת. אבל גם לחטוף אלפי רקטות וגם לצאת לקרב וגם להתבכיין בטהרנות מצוקצקת תוך הצלבת מידע והבהרת התמונה ומבט-על לעבר הפדחת? אז מה אם המח"ט הדוס הוא קשקשן בלתי נלאה שמתהלך כסומא בארובה? מה הקשר? די, באמת, די.

    אהבתי

   • ZIKI הגיב:

    אני כנראה טעיתי, לפחות לפי מה שקראתי הבוקר היה הפרש זמן משמעותי בין גילוי החטיפה לבין הבאת הממצאים בידי סיירת מטכל.
    בהתייחסות הקודמת שלי חשבתי שזה היה עניין של כמה דקות.

    אהבתי

   • לירון הגיב:

    אותי מעניין לדעת, למה בכל אירוע יש אמונה אוטומטית בכל תיאוריית קונספירציה הזויה, שבמקרה כמעט תמיד משתמע שאנחנו מרצחים.

    אהבתי

   • ZIKI הגיב:

    לדעתי זה מאותה סיבה שיש כאלה שתמיד חושבים שאנחנו צדיקים

    אהבתי

   • ממש בלתי נסבל לחשוב שאחנו צודקים, הא?

    אהבתי

   • ZIKI הגיב:

    צריך לעשות ועידת משותפת למצדיקים ולבלתי מצדיקים.

    אהבתי

   • זה מתכון לפיצוץ דתי, ראית מה עשו לבנט בועידת החלום של הארץ. אני מעדיף את האג'נדה של הקרן לישראל חדשה. מלחמת אחים, כאן ועכשיו.

    אהבתי

   • ZIKI הגיב:

    לא עשו לו כלום לשקרן הבזוי הזה.

    אהבתי

   • שר דתי קצין בצה"ל – אלה הכי בזויים. שקרנים מלידה, אפילו את הכיפה מנסים להסתיר.

    אהבתי

   • לירון הגיב:

    אתה טועה אם אתה חושב שאני חושב שאנחנו צדיקים (תמיד).

    חמאס אומר אמת 1 ל-10 וכך גם ארגוני הקונספירציה של השאמל, ישראל 9 ל-10, אתה יודע מה 8 מ-10, משום מה, האינסטיקנט של חלק מהאנשים פה הוא להאמין לצד ההזוי.

    אגב, אין לי טענה למה שהקפטן הביא פה. בלי ספק, הנתונים העובדתיים שהביא על הרעשה חסרת תקדים היו נכונים, ומלכתחילה אין עם זה שום בעיה. כן מפריעה לי ההישענות על בדלי ראיות להסקת תיאוריות מרחיקות לכת על תירוץ להוריד 2-3 מיליון שקל בצורה של חומר נפץ. הוא הודה בכך ואמר שכל מה שהוא אומר נאמר בהסתייגות לאור זה שאין לו את כל העובדות ושהוא נשען על ההנחה שידעו שהדר גולדין אינו בין החיים בו ברגע.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    "הבאת הממצאים"
    האם היו פתולוג מוסמך ורב
    מוסמך ביחידה של סיירת
    מטכ"ל? והפתולוג הוציא דו"ח
    והרב עיון וטלפן ממחשכי
    המנהרה והסכים? כללית
    בכל העולם, להוציא אישור
    מוות זה דבר מאוד לא פשוט.
    כך זה צריך להיות מאלף
    סיבות. וזה לוקח זמן.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    אין גוויה יש חלקים. בכל מוסד
    רפואי משטרתי ששווה את שמו
    לוקח זמן לברר עובדות, לשאול
    שאלות לבצע עוד בדיקה ועוד
    חתך ועוד דגימה ועוד זיהוי רקמות
    ולקבוע מוות. וטוק בקיסט
    שאולי ראה ואולי לא ראה רקמת
    אדם וחלקי גופת אדם ואולי
    לקח קורס שנים באנטומיה
    ובפתולוגיה הצליב מידע. יש
    כאן מישהו שמוכן לעבור השתלה
    בתהליך מהיר כזה? ניתוח
    פלסטי?

    אהבתי

 3. לחם הגיב:

  זו שעתן הגדולה של החן קוטסיות בר, כתבות השכול. לא יודע מה אתכם, אצלי זה מעורר בעיקר בחילה, כל הצהוב הזה והאוי אוי אוי, אפשר לסקר שכול וכאב בצורה אחרת, מכובדת, עקרונית, ערכית ולא עם עוד סיפור של מוות.

  אהבתי

  • לחמית הגיב:

   אין מצב שאת גבר. את כותבת כמו יכנע קנאית. את באמת חושבת שזה לא שקוף? מה אנחנו מטומטמים? לא היינו בכיתה ו׳?

   אהבתי

   • לחם הגיב:

    בקרוב חשיפה: תמונת עירום שלי, מקווה שזה ישכנע אותך, לחמית, שאני גבר ולא יכנע קנאית!!!!! דרך אגב, למה לא להתייחס לטענה אלא לטוען? הרי לא אברי המין שלי חשובים פה אלא הסיקור הצהוב, ועל זה, מסתבר, לחמית, אין לך הרבה מה להגיד. יכול להיות שאת מסכימה אתי? יכול להיות, לחמית, שגם את, אחרי שסיימת כיתה ו', בהצלחה, אני מקווה, מבינה שכתבות השכול האלה לא מקדמות אותנו לשום דבר מלבד להאדרת דובר צה"ל? יכול להיות שגם את, כמו רבים אחרים, מבינה שהאדרת השכול והמיליטריזציה תוקעים אותנו למעלה משישים שנה במעגל איבה אינסופי? יכול להיות, לחמית? יש לי המון כבוד והערצה והערכה אינסופיים לנופלים אבל עיתונות טובה נכתבת בצורה אחרת.

    אהבתי

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    שאלה למגיבים היותר מבוגרים. מתי התקבעה תרבות השכול בישראל? לא ראיתי תופעה דומה של סיפורי חיילים ותמונות נופלים בעיתוני העולם? האם התופעה היתה כבר ממלחמת השחרור או אחרי ששת הימים ומלחמת ההתשה? לחם מעלה שאלה חשובה.

    אהבתי

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    השאלה היתה על הכיסוי העיתונאי נושא שעלה בפוסט של לחם. סיפורי חיילים לא תמצאי בעיתונות העולם וגם ימי הזיכרון האמריקניים לא דומים לארץ. שם זה יום לשופינג

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    כמי שהניח פרחים על קבר
    בארלינגטון תרבות השכול
    בארה"ב אינה קניות. בעיירות
    קטנות בזמן מלחמת עירק
    ואח"כ אפגניסטאן היו תמונות
    של חילים שנהרגו.לא כולם
    מבטאים כאב וצער באותה דרך
    יש יותר משביב של אכזריות
    אטומה לזלזל בכאב ובאבל
    של האחר.

    אהבתי

   • מעלי הגיב:

    מאז שתלביב היא התקשורת!
    ותלביב רוצה להיות אמריקה,ובאמריקה עושים סרטים,ובסרטים יש גיבורים,ובסרטים בוכים,ויש אהובות…..
    מ ג ע י ל י ם!!!!
    זאת לא ישראל האמיתית! שים לב איך הדתיות מתראיינות,המראיינת בוכה והמרואינת(האם השכולה,האלמנה…) מחייכת….
    בשביל זבלי התקשורת צריך "סיפור אמריקאי" שיהיה סרט!!!
    שיהיה רייטינג!!!
    את מי בדיוק מעניין המלחמה?
    יש פה שתי ארצות לעם אחד …
    אחד נלחם,מקריב את חייו,ואחד מסריט,מפגין,כותב על זה מאמרים, שירים…
    בקיצור: כ ס ף!!!!
    "האם התופעה היתה כבר ממלחמת השחרור או אחרי ששת הימים ומלחמת ההתשה? "
    לא ככה!

    אהבתי

   • תמר הגיב:

    האם יש בבלוג מסנן גסויות אוטומטי? אם כן, אנא, הכניסי לשם גם את ״תלביב״ ״סמול״ וגם יותר מסימן קריאה אחד.

    אהבתי

   • דימיון חזותי הגיב:

    הכי קרוב למקלל שונא התל אביבים.

    אהבתי

   • דימיון חזותי הגיב:

    מעניין איזו חוויה טראומטית חווה בתל אביב. בטח זרקו אותו מכל המדרגות של היכל התרבות.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    סע לבית הקברות הצבאי האנגלי
    ברמלה ביום אנזק 25 לאפריל
    בבוקר.

    אהבתי

  • דה אינסיידר הגיב:

   קוטס-בר כבר לא גרה בישראל. היא בנתה מחולל-כתבות שמייצר תוכן לפי פרמטרים קבועים, עזבה לניו יורק והיא חיה מהתמלוגים.

   אהבתי

 4. bokovsky הגיב:

  אישוש לדברי הקפטן:

  לעניין נוהל חניבעל שהופעל לאיתור החייל החטוף – כדאי לשים קלפים על השולחן.
  המטרה: איתור החייל החטוף (חי או מת).
  האמצעים: קידום כוחות לאזור ומכת-אש תוך פגיעה בעשרות (או מאות) אזרחים.
  האם המטרה מקדשת את האמצעים?
  התשובה שלי: כן.

  אהבתי

 5. מאיר הגיב:

  יושר אינטלקטואלי מרשים: יואל מרקוס בהארץ מעיז וכותב שעל ה** שלו ההרס והאזרחים ההרוגים בעזה:
  "וידוי קטן: ממש לא בא לי לבכות למראות הסבל שמנהיגי החמאס המיטו על בני עמם. המראות האלה, של בתים הרוסים, של מאות ואלפי חסרי בית המחטטים בעיניים דומעות בתוך חורבות דירותיהם בתקווה למצוא מזרנים וחפצים אישיים, הם באמת קשים. יכול להיות שדיירים אלה העמידו לרשות החמאס את דירותיהם, אם תמורת כסף ואם בגלל לחץ פיסי מתון, לצורך בניית פתחי הכניסה לאחת ממאות המנהרות שנועדו למגה־פיגוע בקרב האוכלוסייה האזרחית בישראל, או שעשו זאת פשוט מפחד בריוני החמאס."

  אהבתי

 6. שי הגיב:

  עד כמה שזיכרוני עומד לי, אחרי אסון השייטת הוחזרה גופתו של חייל אחד (אילייה נדמה לי) וביחד איתה גם חלקים מגופתו של חייל נוסף (טובי נדמה לי) ואז ערכו הלוייה נוספת (אם כי לפי מיטב זכרוני החלקים הוחזרו לקבל הלא נכון, או משהו כזה).

  אהבתי

  • אורן הגיב:

   עם גופתו של איליה הוחזרו חלקים מגופות רז טבי וגיא גולן. הם הוטמנו בחשאי ע"י הרבנות הצבאית לאחר זיהוי חיצוני בלבד. למשפחות נודע על כך, והן פנו לבג"ץ בכדי שחלקי הגופות יעברו זיהוי מדעי ויקברו בצורה הולמת. הקבר של גיא גולן נפתח והחלקים שנקברו מחוץ לארון זוהו כשייכים לרז טבי. אביו של טבי חזר בו מהסכמתו לפתיחת הקבר, ומשפחת גולן נאלצה לפנות שוב לבג"ץ בכדי להשלים את התהליך.
   (ואני ממליץ על ספרה של מאירה וייס, "על גופתם המתה").

   אהבתי

 7. שושו הגיב:

  גם על ה** שלי. הדם של הילדים שלי יותר סמוק מהדם של העזתים. ככה זה אצלי במשפחה (המאד ייחודית) שלי: אם צריך לבחור – בוחרים שהאחר ימות. משפחה אולי משונה – אממה – זוכים לאריכות ימים. איך אצלך במשפחה?

  אהבתי

 8. חייל זקן הגיב:

  השאלה מה מפריד בין יש הלוויה לאין הלוויה מטרידה אותי מאוד

  סיפור לשבת:
  בערב ה5 בספטמבר 1997 יצא כח של שייטת 13 בפיקוד סא"ל יוסי קורקין לפשיטה על יעד שלא פורסם. בתנועה רגלית ליד העיירה אנצרייה עלה הכח על זירת מטענים שגרמו לפיצוץ מטענים שנשא הכח. 11 לוחמים כולל המפקד נהרגו מיד, 4 נפצעו ורק הקשר לא נפגע והצליח להזעיק את כח החילוץ. הכח הראשון שהגיע לזירה היה צוות של יחידה 669 שנחת בשטח תחת אש ונכנס מיד ללחימה. הצוות איתר את רוב הנפגעים והצליח להגיע תחת אש אל גופתו החסרה של אחד הלוחמים. רופא הצוות, ד"ר מאהר דגש, נהרג בלחימה. עם אור ראשון התפנה כח החילוץ מהשטח והשאיר אחריו חלקי גופות כולל רוב גופתו של לוחם השייטת רב סמל איתמר איליה. מצבו של רב סמל איליה היה כמו זה של סגן הדר גולדין, כלומר היה מספיק כדי לקבוע מוות ולקיים הלוויה אבל עיקר הגופה נותר בשטח.
  כיצד הסתיים הסיפור?
  בערב ה12 בספטמבר באותה שנה יצאה פלגה של אגוז שמנתה 3 צוותים למארבי 72 (שעות) במערב רכס הרפיע באזור מוצב סוג'וד. המארב עבר ללא שום זיהוי. בדרכם של הצוותים לנקודת החבירה ארעו מספר התקלויות שבהם נפגעו ונהרגו מספר אנשי חיזבאללה. ההתקלויות גרמו להפעלת כל כח האש של החיזבאללה בגיזרה ואף צבא לבנון הצטרף לחגיגה. כח האש החריג שהופעל גרם למפקד אגוז באותו הזמן, צ'יקו תמיר, לחשוד שאחד הנפגעים הוא בכיר של החיזבאלל והוא הורה לכח לקחת איתו גופות של נפגעי החיזבאללה (לצדיקי הבלוג – בניגוד לנוהלים, כמו איתן). אחד הצוותים סרק את אזור ההתקלות איתר שתי גופות וחזר איתן לנקודת החבירה. לכח של אגוז לא היו נפגעים בקרב זה. אחת הגופות התבררה כבעלת חשיבות רבה לנסראללה, זה היה בנו, האדי.
  ביוני 1998 הוחלפו גופות החיזבאלונים בחלקי גופתו של רב סמל איליה תמיר והוא נקבר (שוב?) בקבר ישראל.

  אהבתי

 9. נירית הגיב:

  רשימת ההרוגים מעזה מכילה הרבה שמות כפולים
  מישהו אשכרה בודק את זה (סוף-סוף)

  אהבתי

  • רונן הגיב:

   חשבתי שלערבים יש רק שני שמות אפשריים – אחמד ופטמה (אולי גם "אבו" משהו). מסתבר שלא – יש הרבה להם הרבה שמות.

   אז לא נהרגו 1900 איש – הגוזמנים האלו עם הדמיון המזרחי המפותח הכפילו 8 שמות! יבורך מי שבודק ומוציא לאור את השקר האנטישמי הנוראי ובכך עוזר ליחסי הציבור של החמאס עם ניתוחו המגוכך.

   אהבתי

  • velvet הגיב:

   אתם לא יודעים שבאותה משפחה יכולים להיות עשרה אנשים עם אותו שם? שלא לומר המשפחה המורחבת?

   אהבתי

 10. שום אסון לא יקרה אם היהודי יסיק בעצמו מסקנות ולא יזכה לקבל את הזוועה בתפריט העיתונאי. חוץ מזה מותר לא לדעת. ההחלטה והעמדה היא עניין פרטי של משפחת החלל.

  העיסוק הנרקופילי לא רק שאין בו תועלת ציבורית -הוא מדרבן את הצד לנסות. הפרטנר אימן חוליות ייעודיות וצריך לזכור עם כל הכבוד ל"סקרנות העיתונאית" שהחיילים מתמודדים עם חוטפי גופות. כן, התקשורת מעלה את המחיר העתידי של החטופים והגופות ומדרבנת את הפרטנרים לנקרופיליה המבצעית. ביודעין, ובלי גרם של תמימות.

  המשפחות (המרשימות) נבונות דתיות וציוניות. מעריך שקיבלו החלטה שלוותה בכאב גדול מתוך אחריות ציבורית וערבות הדדית. יכול להיות שבבקשת המדינה. לכן הנאורים נוקמים בהם.

  האמונה הדתית והעמדה האחראית בלתי נסבלים. פתאום במקום לילל המשפחות מגלות ציונות וערבות הדדית. בתוך שבוע דיני קבורה ופלפולי רבנים ופסיקות משנת תקר"ב של העמל"ץ יבלש"א מרתקים נאורים. בשם זכות הציבור לדעת והסקנות, כן? פאום נורא חשוב, הציפורן והכזית.

  הסאבטקסט של הדיון והשאלות התמימות מחליא.
  איך הסתפקתם בחתיכת X במקום ליילל?

  אהבתי

 11. כי מעפר אתה הגיב:

  אילו אחד מההרוגים/נעדרים היה נשוי לא היו ממהרים להכריז על מותו.

  אהבתי

  • עובר אורח הגיב:

   ייתכן, והסליחה עמך, שאינך מקצועי. גם גורן וגם עובדיה
   ז"ל ועוד רבים וטובים במשך מאות שנים עסקו בהתרת
   עגונות. לדעתי ולבדיקתי עם רב שכן, בהחלט לא ברמת
   סמכות של הנזכרים, כאן עסקו בקביעת מוות. מזה נגזרים
   המון דברים כירושה וכמובן אלמנות יש עוד זוטות הנוגעות
   לדיני בכור. ברגע שהוכר המוות זה מה שחשוב לכל
   העינינים. ונאמר, בחיוך עצוב שיש מקרים שהגורם החשוב
   הוא כנראהדווקא דיני ירושה.

   אהבתי

   • כי מעפר אתה הגיב:

    נושא העגינות של מי שנשואה לאיש צבא עלה לדיון כבר בימיה הראשונים של המדינה והפך למחלוקת בין הרב הראשי, יצחק הרצוג, לבין הרב הראשי של צה"ל, שלמה גורן. הרצוג טען שהרבנות הראשית הכינה טופס הרשאה לגט שעליו אמור היה לחתום כל חייל קרבי. על פי הטופס מתיר החייל לבית הדין הרבני לגרש את אשתו אם הוא נעלם. בהלכה היהודית רק הגבר, ולא בית הדין, רשאי לגרש את האשה. טופס ההרשאה לגט חתום על ידי הבעל מאפשר לבית הדין לגרש את האשה וכך לשחרר אותה מעגינותה. "מפאת חוסר פקודה צבאית לא יצא הדבר לפועל ברוב המקרים ואנחנו נקיים מה' ומישראל", טען הרב הרצוג.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    תודה על התוכן והצורה

    אהבתי

   • captain beefheart הגיב:

    מי הז"ל – גורן או עובדיה?

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    לפי הבנתי וידיעתי זה הקיצור הנכון
    ליחיד ורבים, זכרונו לברכה
    וזכרונם לברכה. אבל אם טעיתי
    תודה על ההערה ואבדוק.

    אהבתי

   • captain beefheart הגיב:

    בכלל לא הערתי. לא ממני תשמעו תורה על קיצורים במסורת. רק שאלתי אם הכוונה ששניהם זכרם לברכה או רק אחד. אז קיבלתי תשובה.

    אם אפשר בהזדמנות זו – מתי אדם הופך לז"ל?

    אהבתי

   • בר מינן הגיב:

    כאשר הוא מחזיר ציוד.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    בוקר טוב ושבת שלום
    על זה הדיון, בלוג שלם עוסק בכך.
    כבודו אחד מהתורמים החשובים לו,
    ואתה רוצה ממני כך סתם תשובה?
    אין לי,זה מה יש.
    תודה.

    אהבתי

 12. צפיה מונחית: vice versa על החליפות– חלק ראשון. החברים (נאורים למדי) מספקים כתובת שטח בתחומים שהתקשורת הישראלית דואגת להצניע מעיני הציבור. כמו בדיווחים אותנטיים אחרים של Vice חלק מבויים, חלק פרופגנדה וחלק מרתק. תקשיבו להצהרות לימדו את הנאמר וענו על השאלה: מה ההבדל?

  אהבתי

 13. חייל זקן הגיב:

  ביבי שלשום:

  מצבם הביטחוני של תושבי האיזור הוא טוב יותר ובטוח יותר מזה שהיה לפני המבצע

  3 ימי הרתעה, הישג לא רע כשיוצאים למלחמה עם הצמד בוגי-גנץ.

  אהבתי

 14. חוטהשני הגיב:

  ממה שהבנתי לגבי הדר גולדין אותו חייל שניסה לאתר אותו במנהרה הבין ע"י מה שהוא ראה שהדר כבר לא בחיים… לכן ניתן היה בבירור להכריז עליו כחלל…

  לומר את האמת – עם כל הכאב – (גם במקרה של אורון שאול) באיזה מקום אולי עדיף ככה לנהוג, מאשר לגרור משפחות של נעדרים יותר מ-30 שנה בתחושה של אולי הם כן נשבו בחיים 😦

  אהבתי

 15. רן הנרגן הגיב:

  אני נתקל לא מעט בביטוי "..זה לא החאמס ירה אלא פלגים..". מה מדינת ישראל היא גננת? יורים מהרצועה = חמאס יורה.

  אהבתי

  • חאמסה חמסה חמסית הגיב:

   יש איזה צווחנית בשם גלאון משהו,שעומדת בראש של כל מיני אירגונים ארורים. אנלא מבין איך הם יכולים לסבול את הקול הזה, שלא לדבר על הדעות האלה.
   היום היא מתראיינת(בזמן שאני רוכב על האופנים) לרינו צרור.
   ה"יפו נפש" שואל את ה…"בטח תבטלו את ההפגנה בגלל חידוש הירי"?
   לאאא עונה נציגת האירגונים הארורים,אנחנו לא מקבלים את זה!
   הבנתם? ה"אירגוני …" האלה בראשות הקרפדה לא מתכוונים לשמוע לצבא האויב(צה"ל) ופיקוד העורף שלו!!!!
   למה? אה, תומכי החאמאס בתלביב, יודעים בדיוק שהחאמאס הבין כבר מזמן שירי על תלביב זה דו"צ. והפסיק עם זה, ויותר לא ירה בתומכיו!!!!!
   תפגינו אוסף….אנחנו נמשיך לבקר בבתים של הרוגנו ומשפחותיהן.
   אתם כבר מזמן ארץ אחרת.

   אהבתי

 16. ה"ארץ" שלנו הגיב:

  http://www.maraah-magazine.co.il/

  יש פה כמה עם IQ מעל 100, מציע לכם לקרוא מה באמת חושבים בישראל.
  התקשורת הישראלית זה מיעוט קטן, שאין לו שום קשר לעם!

  אהבתי

 17. נירית הגיב:

  דבורית, עכשיו שמתי לב שעברת את ה-4,000 חברים בפייס, מזל"ט, אין חגיגות? 😛

  אהבתי

 18. יצאת צדיק הגיב:

  הנה איש תקשורת(שלא גר ב..ביבית) תושב מה שחושבים תושבי ישראל !
  אין תקשורת לישראל

  אהבתי

 19. חובה הגיב:

  גם את זה לא מביאים לפה כל שבוע

  אהבתי

  • velvet הגיב:

   אין בושה, אה?
   כן, אני מקפחת את הדוסים באופן שיטתי.

   אהבתי

   • מעלי הגיב:

    מה זה קשור לדוסים?
    תבדקי כמה מאמרים מהשמאל,כולל מגיבנים,את מצטטת פה.
    כמה פעמים הבאת לפה את "בריחת מוחות"?
    מה זה קשור לבושה?
    כל הערה לסדר הופכת לדרמה?

    ד"א אם יורשה לי, גם הכניסה במנומרת לדעתי "לא מידתית",כל אחד קורא פה מה שבא לו,היא החמיאה לחז"ן, וזאת הסיבה שלה להכנס לבלוג שלך.(והיא עוד משלמת?).
    אולי נפגעת מזה שהיא "הודתה",ביושר שהיא לא קוראת את הבלוג.
    בינינו, הרי את יודעת כמה יש פה שלא קוראים,או מגיבים בכלל לבלוג, אלה מביעים דעות שאין בינן לבלוג ולו כזית.
    המוביל ביניהם זה חז"ן,(או עובר אורח…). שלרוב בא עם "מאמרים מהבית", ורק משתמש בבלוג, לכתיבת מאמרים,בתקווה שיש לו כבר 1000 קוראים, מבלי שיצטרך ל"הקים" בלוג משלו.
    מציע לך(בידידות ואהבה) להרגיע, חרף התקופה.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    ציניות וסרקאזם זה לא הצד החזק שלך.

    אהבתי

   • מעלי הגיב:

    0 ציניות 0 סרקזים.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    ולכן לא הבנת אותי.
    וכן, מותר לי להיעלב כשבאה מישהי וכותבת פעמיים בחוסר מודעות מעורר השתאות שהיא לא קוראת מילה ממה שאני כותבת, ועוד חושבת שאני צריכה להודות לה על שהיא נכנסת לתגובות של חז"ן. זהו שלא.

    אהבתי

 20. עובר אורח הגיב:

  מטוסים אמריקאים מפציצים סוללות תותחים של המדינה האיסלמית
  בצפון עירק הסיבה: לפי דברי נשיא ארה"ב, התותחים מסכנים את
  שגרירות ארה"ב באירביל. לא טילים על NY לוס-אנגלס או שיקגו. מעניין אם הזהירו את תושבי הסביבה ובכלל. מעניין גם מהיכן באים המטוסים
  והאם בת הברית הנאמנה מצפון מאפשרת שימוש בשדה באינציליק שזה השדה של נאטו הכי קרוב שארה"ב מימנה בהרבה מיליונים.
  http://edition.cnn.com/2014/08/08/world/iraq-options/index.html?hpt=imi_c1

  אהבתי

 21. עובר אורח הגיב:

  וח"א אמריקאי וייתכן שעוד ח"א מנצניח מים ומזון (היכן אונרא וכל 100 היתר הדואגים לאומללים לסובלים למקופחים) ליזדים בהר סינצ'אר
  וזו הגדרת היזדים:
  Last weekend, ISIS militants raided the Yazidi town of Sinjar in northern Iraq. Yazidis, one of Iraq's smallest minorities, are of Kurdish descent and their religion is considered a pre-Islamic sect that draws from Christianity, Judaism and Zoroastrianism
  זה המצב הכי נורא גם מיעוט, גם כורדים, גם נוצרים, גם יהודים, גם עובדי אלילים אלו כופרים בחזקה הרביעית. מצווה על כל מוסלמי מאמין לשחוט אחד כזה מייד על המקום. יבורכו מנס פרת, ברגמן, ושמעון פרס.

  אהבתי

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   במחילה ממך, עובר אורח יודע כל, הזורואסטרים אינם עובדי אלילים.

   אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    אלו שטובחים בהם לא
    חושבים כמוך
    וכאן הם קובעים

    אהבתי

   • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    למה אני בכלל מגיב? שאלה טובה.
    ובכ"ז: "אלו שטובחים בהם" טובחים גם בנוצרים וביהודים ואפילו במוסלמים מייחדים בני מייחדים.
    גם בדתות מותר להבין יותר ופחות, זאת לא בושה ולא צריך לכעוס.
    קראתי משהו בנושא בו אני מבין מעט ותיקנתי. אני מצטער אם חרגתי ממקומי.
    המשך שבת שלווה.

    אהבתי

   • עובר אורח הגיב:

    בעייה בתוק-בקיות. הכעם בו חשת לא
    כלפיך. וכנראה גם מיתר כתיבתי כאן
    מכוון למצב הכללי בו הטובחים הם
    המחליטים וחסר הכוח אבוד. ובדתות
    אני מבין פחות משהייתי רוצה. תודה
    שבת שלווה לא תהיה, זה בטוח.

    אהבתי

 22. קוראת מנומרת הגיב:

  חייל זקן יקר, קבל ח"ח על הניתוחים והפרשנויות המאלפים. כל יום לומדים ממך משהו חדש.

  לפחות קרן אור אחת ששווה להיכנס בשבילה.

  שבת שלום.

  אהבתי

  • velvet הגיב:

   את לא חייבת להיכנס, חמודה שלי, באמת, העולם גדול ופתוח, ואני מיד מחזירה לך את הכסף.

   אהבתי

   • קוראת מנומרת הגיב:

    סליחה אם נעלבת. אבל דוגרי, כל רשימה חדשה אני פוסחת עליה וישר הולכת לתגובות לחפש מה החז"ן כתב היום.
    אחד כמוהו מעלה את מס' הכניסות, הרווח הוא כולו שלך.
    אם לא הייתי מזהה שהחייל המתוק שלנו קצת עצלן הייתי מייעצת לו לפתוח מקום משלו.

    אהבתי

   • velvet הגיב:

    אני שוב מודה לך על גילוי הלב, נשים כמוך נדירות בנוף. כולך טוהר וחן.
    את נשמה, כל כך אמיתית, יופי, רק חבל שאת פה, אני לא מעוניינת בך. הכסף בדרך. תודה על תמיכתך!

    אהבתי

 23. עובר אורח הגיב:

  גורל היזידים העומדים לפני השמדה. במז"ת אין רחמנות לחלשים.
  מזכיר המדינה מדבר ומדבר ומדבר ועוד פעם מדבר ונזכר גם
  בנוצרים ואובמה מדיע שלא יחזור לעירק. עצוב ומפחיד.
  http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-28709792

  אהבתי

 24. עובר אורח הגיב:

  ממכון ברוקינגס בדוחה (זה עוד פעם קאטר שקונה הכל בכסף
  גם את מכון ברוקינגס, ראה ברשת) נשלחת עכשיו האמירה המוכרת
  על קורבנות אזרחיים. כשאני כותב אני שומע את מזכיר המדינה
  נואם בכל הקלישאות המקובלות ואת היזדים הצמאים ורעבים ומפחדים
  פחד מוות. זה נשמע כמו הצגה של חנוך לוין בערבית-אמריקאית.
  Charles Lister, Brookings Doha Center tweets: It goes w/o saying, these airstrikes need to be totally pinpoint. Civilian casualties will rapidly erode any hope of this isolating IS #Iraq

  אהבתי

 25. עובר אורח הגיב:

  http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-28709792
  thousands trapped in the mountain, aid dropped by the Americans was nowhere enough," Some 450 Yezidi women kidnapped by IS are to be sold
  Vian Dakhil, the only MP representing the Yazidi minority in Iraq's parliament collapsed after a tearful and feverish speech

  אהבתי

 26. חיבת ציון הגיב:

  http://digital-edition.israelhayom.co.il/Olive/ODE/Israel/Default.aspx?href=ITD/2014/08/08
  כטוח שV רצתה לפרסם את זה אבל אני מקדים אותה….

  אהבתי

 27. ביבי סי? הגיב:

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4556623,00.html

  בהארץ היו עושים בדיקה כזאת? או איזשהו תקשורתן ישראלי?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s